Bestuur Terschelling wil V8 aanpakken MEDIA Boeddhistische Omroep bekeert niet maar legt ui Kinderzender Fox Kids méér dan televisie 'Ik voel nu geen enkele emotie' Ketelhuis wordt een omroepbioscoop Nieuwszender straks louter digitaai Burgemeester: 'Situaties in scène gezet dinsdag 3 SEPTEMBER 2002 NIEUW OP TV Deze week gaat het nieuwe televisieseizoen van start. De ene omroep komt met tien tallen nieuwe programma's, de ander leunt vooral op oude successen. Hieronder een overzicht van de program ma's die vandaag voor het eerst te zien zijn of opnieuw starten. Via gigantische billboards bij grensovergangen en op Schiphol heette het NCRV- programma Man bijt hond (Ned.l: 19.02 uur) vakantie gangers welkom terug in Ne derland. Tevens werd bena drukt dat het magazine van daag weer begint. Ook Rik Felderhof en An- dries Knevel keren terug van vakantie met Felderhof ont moet (Ned.l: 21.02 uur) en Het elfde uur (Ned.l: 21.57 uur). Op Nederland 1 begin nen nieuwe afleveringen van de dramaserie Monarch of the Glen (NCRV, 22.42 uur) over een hippe zoon van een Schotse landeigenaar. Linke Zaken is de titel van een nieuwe docusoap bij de RVU (Ned.3:19.02 uur) over jonge ondernemers die risico ne men. Het spraakmakende geschiedenismagazine van NPS Andere tijden (Ned.3: 20.30 uur) begint weer. RTL 4 heeft nieuwe reeksen klaarliggen van oude beken den: Op weg (20.30 uur) laat automobilisten zien wat voor een gevaar ze op de weg zijn. Zullen de wegpiraten dat dit seizoen eindelijk zelf ook inzien? Sylvana Simons helpt in TV makelaar (21.00 uur) woningzoekenden aan een onderkomen en Martijn Krabbé heeft naast zijn baan bij Big Brother nog alle tijd om een tuintje aan te (laten) leggen in In Holland ligt een tuin (21.30 uur). Kiefer Sutherland speelt de hoofdrol in de nieuwe veel geprezen actieserie 24 (Yorin: 20.30 uur). Hij is ver antwoordelijk voor de bevei liging van het Witte Huis als hij aan de vooravond van de verkiezingen een vreemd te lefoontje krijgt. Er volgen 24 spannende uren die ieder een aflevering beslaan. De avonturen van Nederlanders die naar populaire badplaat sen trekken om als dj, prop- per of reisleider te werken, zijn vanaf vanavond te vol gen in Life's a beach (V8, 22.35 uur), de zoveelste vari ant van de docusoaps. terscheuing/anp Burgemees ter C. van Beukering wil stappen tegen V8 ondernemen. Deze om roep zou voor het docudrama Uit je tent! situaties van vakantievie rende jongeren op Terschelling in scène hebben gezet. Zo zou er een fiets zijn gekocht door jonge ren die later door dezelfde groep voor de camera werd vernield. Ook zouden er schijngevechten onder de vuurtoren Brandaris zijn geweest en moesten jongeren doen alsof ze zwaarbeschonken waren. „Van de politie en ondernemers heb ik gehoord dat er situaties tegen betaling van drank in scè ne zijn gezet. Ik vind het heel erg dat een zendgemachtigde excessen ensceneert als er niets te beleven valt", aldus een boze Van Beukering. De politie heeft inmiddels over leg gehad met het Commissari aat voor de Media of het moge lijk is stappen te ondernemen. Volgens het commissariaat kan dat pas als de eerste uitzending is geweest. De burgemeester heeft de officier van justitie ge vraagd of het mogelijk is de om roep wegens uitlokking te ver volgen. Ook dat is pas na de uit zending mogelijk. Woordvoerder D. Nachtegaal van V8 ontkent de beschuldigin gen. „Het was niet nodig om dingen na te spelen. Er is vol doende gebeurd om het pro gramma te vullen. We moesten zelfs zwaar selecteren om be paalde jongens in bescherming te nemen", zegt Nachtegaal. De woordvoerder zoekt nog uit wat er waar is van de fietsenaffaire. Supermarkteigenaar W. Mier heeft er achteraf spijt van dat hij de cameraploeg in zijn winkel toeliet. „Een groepje jongeren is gevraagd om luidruchtig in de supermarkt drank te kopen met een opblaasbare sekspop in de winkelwagen. Dat soort dingen kom je normaal gesproken nooit tegen", aldus Mier. De eigenaar werkte aan het programma mee om te laten zien dat het juist al lemaal wel meevalt op Terschel ling. „Dat zat er echter niet in". De politie heeft onder meer het vermeende fietsenincident on derzocht. „Er is niét gebleken dat dit in scène is gezet. Er was in elk geval niet voldoende be wijs.", zegt politiechef T. van der Heide van Terschelling. „Toch vind ik het kwalijk als er wel si tuaties in scène zijn gezet. Als uit de tv-opnames blijkt dat er inderdaad sprake is van uitlok king van openlijke geweldple ging, dan overwegen wij om als nog actie te ondernemen". De eerste uitzending van Uit je tent! was gisteravond. Volgens de burgemeester hebben de programmamakers van V8 bepaalde vakantie-situaties in scène gezet. Foto: GPD/Marleen Swart Joop van der Reijden aanwezig bij lancering 'nieuwe' Veronica door Jan van Stfprlaan Luïscius Hilversum - Hij lijkt letterlijk een beetje de aansluiting met de (jonge) achterban te hebben verloren. Nogal eenzaam en stil letjes in een hoekje zit de ex- voorzitter van Veronica, Joop van der Reijden, te genieten van een hapje en een drankje en het keiharde volume dat uit de tv's schalt op het personeelsfeestje dat de 'nieuwe' omroep bij de start van de eerste uitzendingen had georganiseerd in het voor malige pand van de AVRO aan de 's Gravelandseweg. Een treurig beeld eigenlijk alles bij elkaar, óók omdat de grote, vier goudkleurige letters A.V.R.O. die de ingang van het monumentale pand decennia lang sierden, nonchalant tegen een muur in de hal waren ge plaatst. Ogenschijnlijk emotieloos kijkt Van der Reijden (inmiddels 75 jaar oud en nu waarnemend Joop van der Reijden Foto: Frans Roomer burgemeester van het Zuid-Hol landse Valkenburg) naar de beelden van de jongerenomroep Veronica, die in hoog tempo en door veel kabaal begeleidt, voor bij komen. „Ik kijk als een bui tenstaander naar deze beelden en voel geen enkele positieve of negatieve emotie", zegt de man die verantwoordelijk kan wor den geacht voor de uittreding van Veronica uit de Holland Media Groep (HMG). Sindsdien heeft Van der Reijden geen en kele bemoeienis meer gehad met Veronica. Bewust, overi gens. „Nee", zegt hij tamelijk re soluut, ik heb absoluut niet de neiging gehad om adviezen te geven. En ik wil ook helemaal geen adviezen geven. Punt uit. Ik heb nu mijn eigen bezighe den. Mijn filosofie is: als je er gens opstapt, dan moet je niet blijven hangen. Dat heb ik ook gedaan toen ik bij de NOS ver trok. Daarom ook heb ik een maand geleden pas voor het eerst contact opgenomen met Willem van der Meer de Wal cheren (huidige Veronica-voor zitter, red.), dus een emotionele band met Veronica wil ik onder geen enkele voorwaarde". Ook al zóu Van der Reijden een emotionele band willen met het personeel dat en masse was ko men opdraven, dan nog zou hij met de (keiharde) realiteit wor den geconfronteerd. Veel jonge dames met doorgaans diep uit gesneden decolletés liepen Van der Reijden op de receptie niets vermoedend doodleuk voorbij, en hippe jongens met vaak bui tenissige kapsels deden hetzelf de. Joop van der Reijden zegt zich niet te wagen aan voorspellin gen, wat betreft de kansen die Veronica maakt in een land dat compleet lijkt verzadigd door het aantal (commerciële) televi siezenders. „Tsja, ik hoop dat het een succes wordt. Maar ik zeg er meteen bij, dat je daar niets over kunt zeggen. Boven dien is de opzet geheel anders dan in de tijd dat ik nog aan het roer stond van Veronica". door Dolf Rogmans Hilversum - Ze is een muis in omroepland en ook de jongste omroep van Nederland, de Boeddhistische Omroep Stich ting. Met dertien uur televisie (plus evenveel uren herhaling) en 52 uur radio per jaar is het opletten geblazen anders zijn de programma's al weer voorbij. De omroep kreeg in september 2001 toestemming uit te zen den. Alleen werd dat de initia tiefnemers pas in november ver teld, zodat het eerste jaar van uitzenden rommelig verliep. De omroep deed wat aankopen. Komend najaar gaat de Boed dhistische Omroep wel zijn wa re gezicht tonen, kondigde voor zitter en zakelijk directeur Jean Karei Hylkema aan. De omroep is vanaf 8 september om de week op tv te zien en elke week op Radio 747 AM te horen. Dit jaar zet de omroep in op vijf documentaires en twee driedeli ge documentaireseries. In alle programma's keren steeds de kernwaarden van het boeddhis me terug. „Het boeddhisme draait om wijsheid, respect en compassie, aldus Hylkema „en de programma's moeten dat uitdragen. Het boeddhisme kent geen zending. Daar doen wij dus ook niet aan. We infomeren over wat het boeddhisme is en het is dan aan de mensen zelf om contact te zoeken." De documentaires worden ge maakt door ervaren program mamakers. „Dat was een teleur stelling voor onze achterban. Die dachten dat ze zelf met de camera aan de gang mochten en programma's konden maken over de activiteiten in de tem pels in Nederland. Daar hebben we een stokje voor gestoken", aldus Hylkema. In plaats daarvan zijn de docu mentairemakers in binnen- en buitenland op zoek gegaan naar boeddhisten. Hylkema: „We wil es Ie laai. 3D. 1 Mar 20.11 len laten zien dat het boed1 is:J me ook voor alledaagse pf Aan men handreikingen biedtt3.ic komt 17 november de d- 23 mentaire Boeddhisme enPP^ op de buis, waarin het gaaq. 09 de waarde van geld. Hylk „Geld was eerst een muntj^T waarde en nu vertrouwen v,Wiz; op dat geld zijn waarde 116.4 En zo is het eigenlijk me! 64. materie, niets is echt, alles iy Fei tueel. Dat proberen we a^|'|J. hand van geld duidelijk t%n' j: ken." y. 2C Verder brengt de omroep ii-°® cember de driedelige docur00 taireserie De vrouwen van tan. In het laatste zelfstai boeddhistische HimalayiFlie! ninkrijk hebben de vrouwef^ oudsher een sterke positie.17.4, rekent het land als enige ter im I reld haar welvaart niet af aj|-20' hoogte van het bruto natiC^w£ product, maar aan de ht 21. van het bruto nationaal geftvahl 'en zi ithen h. 23. hilversum/anp - In het Ketel huis in Amsterdam opent op 10 september De Omroepbioscoop haar deuren. Vanaf die dag zijn er elke dinsdagavond documen taires, drama- en comedyseries, telefilms en andere spraakma kende omroepproducties te zien. De Omroepbioscoop is een ex perimenteel initiatief van de NPS, VPRO, AVRO, KRO, het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid en het Ketelhuis. Het experiment duurt in ieder geval veertig weken. Volgens de initiatiefnemers krijgen omroep producties op deze manier de kans om 'in de geconcentreerde ambiance van een donkere bio scoopzaal een tweede (of eerste) leven.te leiden'. Het kan gaan om premières, voorvertoningen of herhalingen van waardevol geachte televisieproducties. Op tien september, de eerste openbaar toegankelijke avond, staat de KRO-documentaire New York Aftermath gepland. Gemiddeld een keer per maand worden speciale themavoorstel lingen gehouden waarbij na af loop debatten worden georgani seerd tussen publiek en bijvoor beeld programmamakers. Op de rol staan verder onder meer een 25-uur durende marathon sessie van afleveringen van de serie Het Pleidooi en een avond Van Kooten en De Bie'. De omroepbioscoop zou op ter mijn een onderdeel kunnen worden van het nog op te rich ten Nationaal Filmtheater. Over dit initiatief wordt al langere tijd gesproken maar het ziet er, vol gens een woorvoerder van het Ketelhuis, niet naar uit dat dit theater binnen korte tijd wordt gerealiseerd. hilversum/anp - Als de plannen van de NOS om te komen tot een nieuwszender ooit door gaan, zal zo'n zender zeker niet eerst op de bestaande (analoge) netten te zien zijn. Dat heeft een woordvoerder van de Raad van Bestuur van de NOS gisteren la ten weten. Kijkers kunnen de zender alleen zien via digitale tv. Via dat sys teem halen zij veel meer tv-sta- tions binnen dan via de huidige analoge kabelverspreiding en beschikken ze over interactieve toepassingen. Aanvankelijk wilde de NOS per september beginnen met een proef op Nederland 2, waarbij de nieuwszender overdag op dat kanaal te zien is. Op termijn moest dat resulteren in een apart digitaal net. Die proef ging niet door wegens onmin tussen br Wi de diverse omroepen oveL^ onderwerp, maar de NO aan wel door te gaan me maken van plannen. Die thematiseringsplaiHeu (naast nieuws- ook cütuu j^eut der) worden nog steed^®tue maakt, maar geheel gericlwee digitale tv. De NOS-woordFall. der kan mede daardoor aangeven wanneer derg.Ran zenders gaan draaien. jnger Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal (zo 20 uur) NOS 2.555 2. Fenerbahce-Feyenoord (di NOS 2.185 20 uur) 3. Studio Sport (zo, 19 uur) NOS 2.395 4. Feyenoord-Real Madrid NOS 1.810 (vrij, 20.45 uur) 5. Hart van Nederland SBS 6 1.255 6. Memories KRO 1.110 7. Twee voor twaalf VARA 1.110 8. Blik op de weg NCRV 1.065 9. Inspector Morse KRO 1.050 10. Half acht Nieuws (ma) RTL 4 1.050 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 185 2. Het Klokhuis NPS 180 3. Sesamstraat NPS 175 4. Old Tom VPRO 165 5. Buurman en Buurman VPRO 160 6. Loenatik VPRO 160 7. Griezelig verhaal VPRO 160 8. Ik kan VPRO 150 9. Einde van de wereld VPRO 140 10. Little ghosts VPRO 140 Marktaandelen inc Nederland 1 12,1 (13,4) Nederland 2 18,3 (14,5) Nederland 3 8,8 (9,2) RTL 4 13,1 (13,9) - RTL 5 5,7 (5,3) Yorin 4,6 (4,5) SBS 6 9,8 (11,7) NET 5 5,9 (5,8) V8 3,7 (3,7) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week. )4.35 jchlar Fox Kids Nederland bestaat vijf jaar. De zender is marktleider in de doelgroep vier- tot twaalfjari gen en heeft dat mede te danken aan een zorgvuldig geplande multimediale aanpak. Naast tele visie behoren daartoe evenemen ten, een website, een spaarsys teem en straks ook nog een tijd schrift. door Eric de Bie Rotterdam - 'Jody, jody!', klinkt het uit tientallen kinderkelen, maar Jody Bemal komt maar niet te voorschijn. Presentatrice Anatevka begint zich nu wel zorgen te maken, want de popu laire zanger moet toch echt het jeugdevenement Kids Adventure in de Rotterdamse Ahoy" ope nen. Dus roept ze maar de hulp in van de nieuwe Fox Kids-ster- ren Sam, Alex en Clover, oftewel Totally Spies. De drie heldinnen hebben Jody gelukkig snel gevonden, zodat hij in het Showkids Theater als nog zijn grote hit Que si, que no ten gehore kan brengen. Terwijl de zaal uit volle borst meezingt. Kids Adventure, het 'avontuur lijke speel- en doe-evenement, voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar', dat onlangs in Ahoy" plaatsvond, is gered! Alexandra Woltjer, commercieel directeur van de jeugdzender Fox Kids, was op de openings dag van Kids Adventure even in Rotterdam om nog wat zaken door te spreken. Want Fox Kids mag natuurlijk niet ontbreken in een met de doelgroep gevuld De kinderzender Fox Kids was aanwezig op Kids Adventure in de Rotterdamse Ahoy'. Foto: GPD Ahoy". De aanwezigheid van de zender beperkte zich tot enkele optredens van artiesten en Fox Kids-sterren. „Want bij Kids Ad- venture zijn we alleen media partner", legt Woltjer uit. De participatie past wel in het multimediale concept dat Fox Kids hanteert. De organisatie is daarmee een stuk verder dan de andere op Nederland gerichte kinderzenders. Fox Kids is na melijk veel meer dan de tv-pro gramma's die overdag op het kanaal van SBS-zender V8 zijn te zien. Het mediabedrijf, dat op televisie marktleider is in de doelgroep zes- tot twaalfjarigen maar ook goed scoort bij der- tien- tot negentienjarigen, han teert een grote diversiteit aan middelen om jongeren te berei ken en aan zich te binden. Brutaal Een belangrijke pijler vormen de diverse evenementen, zoals Pla net Live, Het feest van Sinter klaas, Fox Kids Cup (een inter nationaal opgezet voetbaltoer nooi) en Fox Kids Camp (zo merkampen naar Amerikaans voorbeeld). Woltjer: „Het moet ons imago onderstrepen. Fox Kids is een beetje het brutale jongetje van de klas. We zijn on dernemend en doen 'vet coole dingen'. Maar Fox Kids staat ook voor fairplay, vandaar het voetbalevenement. Verder vormt de website foxkids.nl (per maand 160.000 bezoekers) een essentieel ele ment in het multimediale con cept. Op de site kan de bezoeker diverse spellen spelen en daar mee zogeheten Brix verdienen. Die Brix kunnen worden omge zet in een waardebon, die weer in een winkel van Toys 'R' Us kan worden gebruikt om speel goed aan te schaffen. Alle der tien Nederlandse vestigingen van de speelgoedketen hebben nu een speciale Fox Kids Shop- in-Shop, waar poppetjes, tassen, video's en gadgets van de Fox Kids-helden zijn te vinden. Een samenwerking die blijkt te wer ken. „Per week worden twee honderd vouchers uitgeprint. Daarvan worden er 67 bij een Toys 'R' Us-winkel ingeleverd", aldus Woltjer. Kinderen moeten op deze ma nier wel automatisch Fox Kids tegenkomen, zou je denken, maar het 'assortiment' kan vol gens de zender nog worden uit gebreid. Onlangs werd met luchtvaartmaatschappij Martin air een contract afgesloten voor het leveren van een Fox Kids- blok op de video- en audiokana- len in de vliegtuigen. En in okto ber moet het nieuwe Fox Kids- tijdschrift in de winkels liggen. „We zijn bezig met een nul nummer. Als dat goed wordt ontvangen, starten we er waar schijnlijk over twee maanden mee." Doodsteek Ondanks alle multimediale acti viteiten is Fox Kids voor haar in komsten grotendeels afhankelijk van de reclameopbrengsten van de televisiezender. In met name de Scandinavische landen woedt een discussie over het verbieden van reclame gericht op kinderen. In Zweden is dat al verboden en ook in Nederland gaan stemmen op om dit te doen. Voor commerciële jeugd zenders zou dat de doodsteek zijn. Voor Fox Kids is het geen reden extra vaart te zetten ach ter de multimediale aanpak om zo voor de inkomsten minder afhankelijk te worden van de te levisie. Woltjer:Allereerst denk ik dat het in Nederland zo'n v zal lopen. Het is dan ook nil dat wij vanuit dat oogpunt f zen hebben voor deze aanpl Die keuze berust op het feitl Fox Kids voorziet in entertaf ment voor kinderen op allel gebied. De verweving van d verschillende mediatypen 11 interactie met ons publiek i| gelijk. We hechten grote v aan contact met onze doel-l groep, omdat we zo op de lf te blijven van haar wensen. I de inkomsten hoeven we hl elk geval niet te doen. Evenl menten zijn enorm leuk, ml leveren in vergelijking met 1| visie veel minder geld op. F vergen ook nog veel tijd en I energie van onze organisatie Een tweede gedachte achtej multimediale aanpak is de t bouw van beter imago van 1 Kids, dat voor driekwart ij den is van de Walt Disney d pany. Ouders zijn namelijk altijd te spreken over de zeij die (animatie) series als Poki mon en Power Rangers proj' grammeert. Woltjer vindt dl|0 V* houding 'een beetje hypocii Radi „De verantwoordelijkheid lfek va bij de ouders. Zij en niet wij^® palen of een kind naar de te sie mag kijken en hoe lang. )IO N Maar wij vinden het wel bel) Noor rijk dat ook ouders beseffen®^ wij meer zijn dan Pokémonncj 'na, zenden ook tekenfilms uit d) Radi specifiek gericht zijn op jonf- kinderen. Neem Bob de Boi wer, Hello Kitty of Franklin.|)|o Wanneer de schoolgaande J Q0er broers en zusjes de deur uitpe/re hoeven de kleine thuisblijv ue 1 vanl tinf™" ley dn len." %cht v.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10