LEIDEN REGIO Ook college blunderde met Poelgeest 'Fantastisch om hier weer met koeien te zijn' Warmondse Groote Juffer sleept de Gouden Gaffel in de wacht uwLZvTcMdtrebeXiif Warmond on Wheels: Grand Prix over stratenparcours RB Snelkraak bij drankwinkel 200j <aak in ling heest - In een huis aan de iveltstraat in Oegstgeest _»ren ingebroken. De da- amen een aanzienlijke lee: audioapparatuur, sie- en fototoestellen. De po- «ft een buurtonderzoek ;ld. rlichting ingtf pij" ^Sorp - De Stichting Actie- e ondheidszorg Rijnstreek F a op donderdag 12 sep- oort een voorlichtingsavond jjjjn. Een arts, een apothe- ,0 1 een fysiotherapeute pra- aan ;r onder meer chroni- '^eVjjn, pijndrempels en Xe en en de behandeling n. De bijeenkomst is in eppingskerk in Leider- 5chijl is van 20.00 tot 22.00 ich de ok v maandag 2 september 2002 'bdeiegen voor icn*ren van,0Rp - Leiderdorpse seni- sneje al een tijd weinig be- üj. hebben, kunnen daar 'ijn oen verandering in Pre*n. Speciaal voor 55- tot 1 geven in de wijken ten het sten van de Engelendaal het i gemeente en stichting nd %it het sportstimulerings- et b 'Samen, gezond en ge- pt "Het project bestaat uit J je {metingen, een introduc- varyamma van twaalf we- een vervolgtraject van de veken. Senioren uit de lui)ep krijgen volgende egevBn uitnodiging met uit- ig- .le informatie. Als de cur- hemcesvol is, zijn in de toe- ogende ouderen in de wijken ve gfadwesten van de Enge- die i aan de beurt, lij sti laid, ricl echtn huis m nbhala vord twiECST - Het Shambhala nu, \tie Centrum in Oegst- ot a poit zijn deuren open. ;us iftrum houdt op woens- imeind 11 september 20.00 rderi open avond. Tijdens de vordt informatie gege- •r meditatie, boeddhis- rerschillende cursussen centrum organiseert. imbhala meditatie ge- raat aan de Geverstraat ïgstgeest. Eerste Vebo sinds mkz-crisis: minder vee door strenge regels door Eric Went leiden/regio - Veehouder P. de Jong uit Zoeterwoude en zijn Al- phense collega T. van der Hulst hebben grote twijfels of de agra rische Vebo-tentoonstelling nog een toekomst heeft. „Als de aan voer van fok- en vleesvee vol gend jaar nog verder terugloopt, dan kunnen we beter stoppen", merkte De Jong zaterdagmiddag somber op. Het tweetal vormde echter een uitzondering. „We zijn weer op de weg terug", schatte W. Eikelenboom, voor zitter van de Vebo fokveecom- missie diezelfde middag juist optimistisch in. „Iedereen heeft er weer zin in", vulde E. Schra- ma-van der Poel uit Oud Ade aan. Na een jaar afwezigheid vanwe ge de mkz-crisis, stonden er za terdag weer volop koeien, geiten en schapen op de agrarische tentoonstelling Vebo in de Groenoordhallen. Lang niet zo veel als in andere jaren. Zo wa ren er voor de vleesveetitels slechts 36 kandidaten aange meld, tegen 130 in betere tijden. „Maar dat heeft uitsluitend met de strenge regelgeving te ma ken", verklaarde de Leiderdorp- se dierenarts G. Roest. Zo moes ten kandidaten om zaterdag mee te mogen doen eerst een bloedtest ondergaan. Daarna zijn ze op hun eigen bedrijf ook nog eens uitvoerig onderzocht. „Daar gaat veel geld en tijd in zitten. Bovendien betekent deel name aan de show dat het hele bedrijf daarna dertig dagen op slot gaat. De overheid verbiedt namelijk dat veehouders die met hun dieren een uitstapje maken binnen die termijn vee mogen verhandelen. Je moet er dus heel wat voor over hebben om hier te komen." Daar komt nog bij dat een koe of een geit niet zomaar een prijswinnaar is. Daar moet heel wat werk voor worden verzet. „Zo is het gebruikelijk om een kandidaat de dag van tevoren van top tot teen met shampoo te wassen en de uiers en de kop te scheren. Ook moet je het dier fatsoenlijk leren lopen. Met de kop omhoog, want dat toont be ter. Op eenmansbedrijfjes is daar vaak de tijd niet voor. Vee houders hebben het toch al zo druk." Het fanatisme onder de deelnemers van de Vebo was weer volop terug, ledereen wilde met een prijs naar huis. Foto: Mark Lamers P. de Jong uit Zoeterwoude beaamde dat. Hij was vooral naar de Vebo gekomen om te kijken en om de sfeer te proeven van veehouders onder elkaar. „Meedoen, dat is voor mij niet weggelegd. Ik moet namelijk al les alleen doen." Toch vond hij het 'heel belangrijk' dat veel col lega's die moeite wel hadden genomen. „Ik heb begrepen dat een aantal grote fokkers op het allerlaatste moment heeft afge zegd. Zonde. Want als het aantal deelnemers volgend jaar nog verder terugloopt, dan kunnen we beter stoppen. We zitten nu zo'n beetje op de kritische grens. Daar moeten we niet on der duiken." Zijn somberheid staat haaks op het optimisme van de Vereni ging tot het Bevorderen van Agrarische belangen in de Rijn en Duinstreek (Vebo), de orga nisatie die de tentoonstelling nu al weer voor de 66ste keer van de grond had getild. „Fantas tisch om na een jaar zonder koeien weer terug te zijn", vond W. Eikelenboom van de fokvee- commissie. „Van tevoren zaten we best wel in spanning of iedereen zou ko men. Toegegeven, het aanbod is een stuk minder dan anders. Maar we hebben nu toch maar mooi 120 stuks fokvee bij elkaar, en dat biedt hoop voor de toe komst." Het fanatisme onder de deelne mers was ook weer volop terug. Want iedereen wilde natuurlijk het liefst met een prijs naar huis. Soms leidde dat tot vermakelijke taferelen. Zo gaf R. Duivenvoor de uit Rijpwetering zijn kandi daat Bea 4 vlak voor de keuring een behandeling waar de Leidse haute coiffure nog een puntje aan zou kunnen zuigen. Omdat de bovenlijn van de zwartbonte melkkoe niet helemaal 'strak' was, liet hij een tube junior po wer styling en een spuitbus haarlak aanrukken. Haren overeind kammen, zwar te spuitlak eroverheen, en klaar was Bea. „En dan heb ik het nog netjes opgelost. Een van de con currenten heeft zijn koe name lijk een pruikje opgeplakt om een zwakke plek te verbergen. Mooi dat hij tegen de lamp is gelopen. Dat wordt vermoede lijk diskwalificatie, want rom melen is ten strengste verbo den." Daan Sloos, Leids gemeente raadslid voor 'Leefbaar Leiden' zag het allemaal met een milde glimlach aan. Dat het deelne mersaantal wat lager was dan anders, daar had hij bovendien nog een heel andere verklaring voor. „Ik vind het enorm te prij zen dat veehouders überhaupt nog naar Leiden willen komen", stelde hij. „Dit gemeentebestuur schrikt het platteland namelijk alleen maar af, door steeds te roepen dat het bebouwd moet worden." Wat hem betreft doet Leiden dit soort evenementen nooit de deur uit. „Misschien dat we er zelfs over moeten denken om de veemarkt terug te halen naar de Groenoordhallen. Want het idee alleen al, dat we in Leiden koei en hebben. Dat blijf ik uniek vinden." Gemeentebestuur bekent schuld door Nancy Ubert oegstgeest - Niet alleen bij het opstellen van het 'huishoudboek je' maar ook bij het schrijven van de 'handleiding* voor de aanleg van de nieuwbouwwijk Poelgeest is flink geblunderd. B en W van Oegstgeest en het ambtelijk ap paraat hebben diverse malen de plank misgeslagen. Dat blijkt uit de 'Zelfanalyse Poelgeest' die op verzoek van de gemeenteraad is opgesteld. Nadat eerder dit jaar oud-pro jectleider G. van Valkenhoef met vernietigende zelfkritiek op de proppen kwam, hebben nu ook het college en de ambtenaren zwart op wit schuldbekend. In het rapport Zelfanalyse Poel geest staat te lezen wat er bij de ontwikkeling van de nieuw bouwwijk allemaal is misgegaan en hoe dat in de toekomst bij andere projecten voorkomen kan worden. Zo is project Poel geest in 1995 van start gegaan met een geraamd tekort van ruim 20 miljoen gulden. Inmid dels is gebleken dat zo'n finan cieel gat niet zomaar is te dich ten. Oegstgeest wil voortaan al leen nog aan grote projecten be ginnen als daarvoor een gezon de exploitatie bestaat. De gemeente verwijt zichzelf ook dat zij bij aanvang snelheid belangrijker heeft gevonden dan zorgvuldigheid. Toen de bouw van de wijk begon, lag er geen bestemmingsplan: dat zou in de loop der jaren wel worden ge maakt. Voor elk deelproject moest zo opnieuw een ambtelij ke procedure in gang worden gezet. Telkens konden belang hebbenden bezwaar maken, hetgeen veelvuldig werd gedaan. Dit heeft de gemeente extra geld gekost en nog steeds loopt een aantal slepende kwesties. Voort aan wil Oegstgeest alleen gaan bouwen als ze weet welke gevol gen dat heeft voor de omliggen de ruimte. Voor mogelijke pro blemen moeten dan bij voor baat oplossingen gevonden zijn. Doordat een extern bureau lei ding heeft gegeven aan de bouw van Poelgeest, heeft de gemeen te zelf nauwelijks inbreng ge had. Daardoor waren ambtena ren nauwelijks betrokken bij het project en is de inbreng vanuit eigen huis karig geweest. Inmid dels zijn maatregelen genomen om de ambtelijke organisatie beter toe te rusten zodat het makkelijker moet zijn om de touwtjes in handen te houden. Ook moeten taken en bevoegd heden over meerdere deskundi gen verdeeld worden. De voor malig projectleider heeft teveel verantwoordelijkheden gehad, zo wordt in het rapport gecon cludeerd. Hij droeg zorg voor zowel inhoud, management als uitvoering. „Terwijl het voor een persoon vrijwel onmogelijk is om alle vakgebieden te beheer sen." Tenslotte staan in de Zelfanalyse Poelgeest aanbevelingen die de communicatie met alle betrok ken partijen en de relaties met andere overheden moeten ver beteren. leiderdorp - Een winkelier op de Laan van Ouderzorg in Leider dorp is gisterochtend het slachtoffer geworden van een snel kraak. De daders reden rond vijf uur 's ochtends met een auto de voordeur van de drankwinkel uit de sponningen. Uit de winkel zijn een onbekend aantal dozen met alcoholische drank meege nomen. ien centraal ns IVN-cursus !est - Voor natuurlief- die hun kennis van de fwillen opvijzelen orga- rVN vanaf 11 september ciale duincursus. Tij- yt vier cursusavonden en irsies gaan de mensen f in op het ontstaan van en en de flora en fauna, iusgeld bedraagt 47,50 daarbij krijgt iedereen 'Beleef het duin' gra- :ursusavonden vinden Het Wellant College, [oort 70, Oegstgeest. Be lenden kunnen bellen ^gg-5324404 of 071- door Annette Lameijer warmond - Tientallen antieke platbodems streden zaterdag en zondag op de Kagerplas- sen om de Gouden Gaffel. De Stichting Zeil vaart Warmond organiseerde deze wedstrijd, met deelnemers uit vooral Warmond, Alphen aan den Rijn, Aalsmeer, het Westland en Vin- keveen. „De Groote Juffer vaart als vanouds", meldt schipper Marcel Juffermans (29) zondag tevreden. Zaterdag eindigde het 14.500 kilo wegende schip twee keer als eerste in de race om de Gouden Gaffel. Bij een grote brand eerder dit jaar bij Dekker Hout, die oversloeg naar de bo- tenloods van Juffermans, raakte ook de De Groote Juffer beschadigd. Maar daar is niets meer van te zien. Het schip kreeg een nieuwe mast en nieuwe zwaarden. „In de mast heb ben we een stagbocht aangebracht. Nu staat er meer spanning op de voorstag." Geduldig wijst Juffermans naar de voorste diagonale ka bel die van voorsteven naar de top van de mast loopt. „Kijk, die moet goed strak staan." Snel springt hij aan boord, want de omroeper waarschuwt dat de eerste schepen over acht minuten starten. Op de tweede wedstrijddag laat de wind het bijna helemaal afweten, het noordelijk briesje telt niet meer dan twee, drie Beaufort. Tijdens de start mag daarom de mo tor even pruttelen. De latere starters weerstaan de verleiding niet en doen een beroep op de techniek. Niet tot ieders genoegen. Een vrouw op de wal vindt het maar niks: „Of allemaal de motor aan of helemaal niet." Het is druk op het water. De boten starten in vlot tempo achter elkaar en de pleziervaarders moeten uitwijken. Maar alles gaat in goede harmonie. Als de dertiende en laatste platbo dem vertrokken is, springen sommige toe schouwers op de fiets om de race vanaf de an dere kant van de Kagerplas gade te slaan. Het is een klein rondje in het Joppe dit keer de tocht gaat langs boei drie, vier, één en tot slot weer naar de finish, boei vier. De platbodems, ook wel Westlanders ge naamd, zijn speciaal gemaakt voor ondiepe sloten. In het verleden gebruikten Westlanders de schepen voor het vervoer van groente en fruit naar de veilingen. In andere gebieden kregen ze namen als Kagenaars, Aken en Tjal ken. De boten werden ook gebruikt om zand, mest en bloembollen te vervoeren. „In de ja ren tachtig ontdekte men de schoonheid van de boten. Toen kreeg je een heropleving en begonnen mensen hun boten te restaureren," legt voorzitter Antoon de Vroomen van de Stichting Zeilvaart Warmond uit. In park Groot Leerust drentelen achtergeble ven mensen en honden ontspannen heen en weer in afwachting op de terugkeer van de bo ten. Wil Vredenburg, al jaren een vertrouwde verschijning tijdens de Gaffelwedstrijden, helpt nu ook weer mee om iedereen van hap jes en drankjes te voorzien. De band Artishock, bestaande uit twee blonde heren met akoesti sche gitaren, zet in: 'It nevers rains in Sou thern California'. In Warmond regent het evenmin; ondanks een grote donkere wolk blijft het droog. Deze race eindigt de Groote Juffer als vijfde. Maar toch kan Juffermans dankzij de eerdere overwinningen in de A-klasse dit weekend uit handen van wethouder Hans van Klinken de Gouden Gaffel in ontvangst nemen. UitslagenA-klasse: 1. De Groote Juffer, schip per Marcel Juffermans, 2. Antonius, schipper Nico Persoon, 3. De Tijdgeest, schipper Jaap MoL B-klasse: 1. Josephina, schipper Ton Per soon, 2. De Móge, schipper Wilfred Scheffers, 3. De Mallemok, schipper Nico van der Loos. Uit slag ondernemerswedstrijdSlagerij Van Os, met de Antonius. I Went loten - Omwonenden Voorschotense Zitman faliekant tegen nieuw- [n uitbreiding van het bedrijf. 'Wij zullen met :hikbare middelen het istrijden en vertragen', Groot. Eigenaar C. Zit- H^^daar niet van onder de ^^n.Het heeft veel weg van baasjije plagen. Hij doet maar n eentiet laten kan." den I Zitman is modernise- het huidige bedrijf aan van Langenhorst hard .ïlet is een bouwval. Het ranje^ht niet meer uit. Ik zit t vijf personen op een ponsy^e van achttien vier- Toeter. En een klant fat- sn. VI ontvangen, dat kan ik E»esla$e buurt heeft dan ook dnn3en tot klagen, vindt hij. ,mteZicht knapt er van op, ,tuur<ebouw wordt niet groter i neenu is. QUa volume blijft bijvo^eer hetzelfde." I meenden zien dat anders. 'ik ^at ^et schildersbe- 'e' "%1 'een onevenredig be- ntvou he openbare parkeer- egt'. Overdag door be- ïem ^j-s en auto's van werk- :hten. na werktijd door be- ge'Vs die op het voetpad geparkeerd. Bovendien 1* belangrijkste toegang /an "nieuwe bedrijf midden 88en an te liggen. Dat maakt een ag alleen maar groter, 'het als Zitman op een °/h andere plek uitbreidt, betogen de tegenstanders. 'De door Zit man noodzakelijk geachte kan toor- en representatieve ruim ten kunnen ook gevonden wor den in de huidige locatie van Luba en de Kerkzaal', schrijven zij in een bezwaarschrift. Zitman vindt dat 'grote onzin'. „Ik heb niets met Luba te ma ken. Dan kan ik toch niet zo maar bij dat bedrijf intrekken?" Ook de Kerkzaal is niet geschikt voor een schildersbedrijf, vindt hij. „Dat zaaltje is 130 jaar oud. Ga je daar kantoorruimten van maken dan vernietig je allerlei authentieke elementen. Daar is de samenleving echt niet mee gediend." Dat zijn bedrijf een grote claim legt op de beschikbare parkeer ruimte in de buurt, bestrijdt Zit man eveneens, ,,'s Ochtends ko men mijn mensen hier om half acht naartoe om hun werkbon- nen op te halen, en om half vijf leveren ze die weer in. Dat doe ik hier al 35 jaar. Ik snap dus echt niet waar iedereen zich in eens zo druk over maakt." De uitbreiding van Zitman komt op 4 september ter sprake in de gemeentelijke raadscommissie voor ruimte, welzijn en midde len. De omwonenden hopen dat de politiek het schildersbedrijf terugfluit. 'Een veelgehoorde opmerking in de buurt is dat dit allemaal toch al geregeld is en dat er niets meer aan te doen is. Toch willen wij nog een uiterste poging wagen om deze ontwik keling te keren.'. door René van Zoen warmond - Een onheilspellend, knetterend geluid nadert de hoek van de Van Duivenvoorde- straat en de Van Leijdenstraat in Warmond. Langs de straten staan dranghekken waarvoor strobalen liggen opgestapeld. Drie 'gemotoriseerde skelters' rijden met een bloedgang op de hoek af. Het achterste voertuig kan de bocht net niet maken. Het slipt en ramt zich in de af zetting. Stro dwarrelt door de lucht. Een vroegtijdige finish voor een coureur tijdens de Warmond on Weels-kartrace, die zaterdagavond werd gere den. Tijdens Warmond on Weels wordt er geracet door de straten, net als bij de Formule 1 Grand Prix van Monaco. De coureurs rijden in karts; ze zitten in een kuipstoeltje met de benen recht vooruit gestoken naar de voor bumper, waar gas- en rempe daal zitten. De kart ligt zo laag op de weg, dat die bijna niet kan omslaan. Dat is maar goed ook, want er wordt flink hard gere den en gebotst. Maar liefst 24 teams hadden zich voor de race ingeschreven. De teams zijn vier man sterk en bestaan uit personeel van be drijven uit Warmond en omge ving. Elk bedrijf rijdt met één kart. Een oefenronde wijst uit welke startpositie de deelne mers krijgen. Tijdens de wed strijd wisselen de vier coureurs elkaar af, want het 350 meter Scheuren door de straten van Warmond. Foto: Mark Lamers lange circuit is zwaar. De vijf tienjarige Max Ranke uit Leiden vertelt hoe dat komt. „Het par cours is kort en de weg is smal. Dat maakt het moeilijk om in te halen. Je wordt ook helemaal uit elkaar getrild op die straatste nen." Ranke is eigenlijk te jong voor deelname, maar hij heeft bij de inschrijving gezegd dat hij al zestien is. Karten is een echte mannenbe- zigheid, zo blijkt uit het deelne mersveld. De uitzondering op deze regel vormt het dames team van een tuincentrum uit Voorschoten. „Het mooie van het karten is de snelheid ver telt Veronique Blansjaar (19), die wel eens eerder heeft gekart. „Onze baas heeft ons opgege ven, omdat oudere collega's niet durfden." De vier dames zijn niet bang, ook niet voor hun tegenstan ders. „We zullen ze verslaan door onze charmes te gebruiken of door op ze in te beuken", zegt Blansjaar strijdvaardig. Haar collega ligt in een deuk van zo veel optimisme, want het ging Blansjaar niet echt goed af bij de oefenronde. „Toen ik de pit- straat wilde uitrijden, zat ik ge lijk al in een baal stro." Ondanks alle botsingen, blijven de wagens gewoon doomjpien. Zodra de ze de pitstraat bKnen rijden, worden de remmen ge koeld door monteurs. Ze wor den gloeiend heet doordat de coureurs remmen en gas geven tegelijk. Maar volgens monteur Tom van den Berg (22) kan er eigenlijk weinig kapot gaan aan een kart. „Het is een hele ro buuste kar waarmee je heel hard kunt rijden." De wedstrijd leverde uiteindelijk twee winnaars op. In de eerste manche won Compu-Quality uit Lisse. De tweede werd gewon nen door het gecombineerde team van Snelcüenst van der Welle en Olympia Charters uit Warmond.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9