'Morele dimensie nodig in politiek' BINNENLAND 'Ook met fietsers rijden oogkleppen' ft fejging aantal ugsgebruikers tite verbetering zondheid Claus aduct kan door and instorten ihoten gelost bij illen Den Helder iderzoek moord zestien jaar ax-supporters Iden langzaam trieaanrander ipgepakt in trein Verzorgingshuis ider de maat' COMMENTAAR Moraal 'Slachtoffers moeten ook hun zegje kunnen doen' Initiatief van LPF en D66 Premier Balkenende wil terug naar betrokken samenleving Stokstijf stilstaan Moeder Andrea Luten: OM moet in hoger beroep cdaSwd™^ De V.: Gesprek met slachtoffers vuurwerkramp 13.995' NIEUW: de Ford Transit Business en Cool Edition TDCi ldïi ooi KTEROAM - Steeds meer Ne- Üanders gebruiken illegale igs. Het Centrum voor jgsonderzoek (Cedro) van de jversiteit van Amsterdam jdudeert dit in een onder- et bu onder 18.000 Nederlan- >t i%. Het onderzoek werd vorig va» gehouden. Het aantal men gde dat ooit cannabis heeft ge- ^oj^ikt, steeg sinds 1997 bijvoor- ur ffld van 15,6 procent naar 17. ijk'i aantal mensen dat ooit co- tde lie heeft gebruikt, steeg van Jbejnaar 2,9 procent, ren-! terdam - De gezondheids- nd van prins Claus is s enkele dagen licht verbe- 1, zo heeft de Rijksvoorlich- ^sdienst gisteren bekendge- De prins-gemaal hoeft Jrom niet meer op de afde- intensive care te blijven, ir mag terug naar zijn eigen Jner in het Academisch Me- h Centrum in Amsterdam, s Claus werd daar op 21 juli feenomen. Op 9 augustus keg hij een pacemaker. iburg - Een fikse brand in b warenhuis in Voorburg kan I beton van de bovengelegen rechtsebaan (de toegangsweg E tot Den Haag uit de rich- 4 Utrecht) zo verhitten, dat (viaduct binnen 20 minuten g [bezwijken. Dat stelt het Ni- +"L het Nederlands Instituut 1 )r Brandveiligheid. Het Nibra VI dan ook aanvullende maat- jelen voor brandpreventie. 8e| helder - Politiemannen laai»ben in de nacht van zater- jop zondag in Den Helder pistool moeten trekken, 111 <jdat zij zich bedreigd voelden :,."4r opgewonden omstanders. agent loste een waarschu- f d%sschot in de lucht. De poli- en pas juist in actie gekomen |wege een vecht- en schiet- raj. Daarbij raakten zeven psen gewond. De schietpar- ond plaats bij een bardan- Onder een groep bezoe- i werd plotseling gevochten, ima er schoten vielen. ningen - De politie in Gro- ;en probeert alsnog de zes jaar oude moord op te los- op Wietske Bauer-Hiem- .Haar lichaam werd op 17 1986 gevonden in het Dam- diep bij Garmerwolde. De tie heeft een aantal ver- hten op het oog. Als zij erin gt in deze zestien jaar oude E; alsnog een verdachte voor echter te brengen, is dat unicum in de Nederlandse lerchegeschiedenis. mingen - Ajax-supporters in ja vijftig auto's hebben giste- I op weg naar Groningen een gzaam-aan-actie gehouden, □litie Friesland, het KLPD :n politiehelikopter bleven oet begeleiden, maar gre- niet in. Wel hebben politie- ïerateams de hele actie vast- ;d en zijn kentekens geno- i. Burgemeester Wallage (loot vrijdag dat de eredivi- Wedstrijd van FC Groningen pn Ajax gisteren gespeeld lest worden zonder suppor- Bvan de bezoekende club. iterdam - De spoorwegpoli- blijkt woensdagavond een m te hebben aangehouden waarschijnlijk meerdere ke- vrouwen heeft aangerand Ie trein. De verdachte, een jarige inwoner van Gorin- m, werd gisteren voorgeleid de officier van justitie in Iterdam. De aanhouding m verricht nadat een 20-jari- trouw uit Noord-Brabant in /wfltrein tussen Den Haag en n sterdam was aangerand. 2 in wg e ta haag - Driekwart van de 'Otorgingstehuizen voor oude- t moet drastisch worden ver- apfxwd. Dat stelt Arcares, de 2. /jncheorganisatie voor Ver- '222%jng en Verzorging, vandaag :n plan van aanpak. De ote meerderheid van de leeg- en verzorgingstehui- alfï'm Nederland voldoet niet iwi de huidige kwaliteitsnor- eofcZo zijn veel appartemen- 72 ik van patiënten kleiner dan sfepiimtenormen, die overi- kom veelvuldig worden bijge- Id. Arcares stelt voor tot 2006 ■duizend plaatsen in verzor- igstehuizen geschikt te ma- 'nals verpleeghuisplaats. Automobilisten die door rood scheuren en de middelvinger omhoog steken, voetbalsupporters die elke zondag weer be ledigende teksten uitschreeuwen, mensen die de stereo op vol zetten tijdens een feestje zonder zich te bekommeren om de slapeloze nacht die ze hun buren bezorgen; in het dage lijks leven windt iedereen zich wel eens vreselijk op over het gebrek aan fatsoen van de medeburgers. De oproep van pre mier Balkenende om wat meer aandacht te gaan besteden aan normen en waarden, zal menigeen dan ook als muziek in de oren klinken. Het is een voortzetting van zijn campag neleus 'Fatsoen moet je doen'. Maar tegelijk begeeft de CDA- 'er zich in een politiek mijnenveld, want van een moralise rende overheid is bijna niemand in dit land gediend. Twintig jaar geleden al riep Dries van Agt op tot een 'ethisch reveil', en in die zin raakt Balkenende aan een vertrouwd christen-democratisch thema. Acht jaar Paars heeft op ethisch gebied een opmerkelijk compromis opgeleverd tus sen de van oudsher moralistische sociaal-democraten en de vrijdenkende liberalen. Ze vonden elkaar in een cultuur van politieke correctheid en individualisme. Dat leverde ons land de internationaal bezien meest vrije wetgeving op op terrei nen als euthanasie, drugs en homohuwelijk. Wetten waarin het recht van de individuele burger om het eigen leven in te richten werd vastgelegd. Het zorgde er ook voor dat iets te veel afwijkend gedrag maar moest worden gedoogd. En dankzij zeven jaren van ongekende welvaart kon menigeen zich ook een geheel eigen levensstijl permitteren. Dat minister Heinsbroek normen en waarden aan de man wil brengen via moderne pr-technieken, is een onderschat ting van het feit dat het individualisme de Nederlander in de genen zit, hoe graag we er ook over klagen wanneer de buur man zich er aan te buiten gaat. Campagnes als 'de maat schappij, dat ben je zelf helpen niet voor niets zo weinig. Wellicht is het beter wanneer de overheid bij zichzelf begint: minder gedogen, minder politiek gerommel, eenvoudiger na te leven regels, en vooral meer investeren in solidariteit en samenleven. Hilversum/ANP - LPF en D66 willen dat slachtoffers van ern stige misdrijven, of hun nabe staanden, het recht krijgen om een verklaring af te leggen in de rechtszaal. In zo'n verklaring kan het slachtoffer zijn kant van de zaak belichten. De fracties vinden het raar dat de verdachte wel altijd het woord mag voe ren, maar het slachtoffer niet. De Tweede-Kamerleden Scho- newille (LPF) en Dittrich (D66) hebben daartoe vandaag een initiatief-wetsvoorstel inge diend. Slachtoffers en nabestaanden kunnen op dit moment alleen aan het woord komen als de rechter dat toestaat. Dittrich en Schonewille willen af van die willekeur. Zij denken dat het slachtoffers zal helpen het mis drijf te verwerken als zij hun zegje kunnen doen. Ook op de verdachte kan het een heilzaam door Thea van Beek Amsterdam - „Je denkt toch ze ker niet dat ik zo'n spiegel uit ei gen zak ga betalen? Zal de baas wel lekker vinden! Bovendien: ik vraag me af of het allemaal wel zo nuttig is", zegt vrachtwagen chauffeur D. Antonisse Zijn vrachtwagen is nog niet uit gerust met de dodehoekspiegel, die vanaf 1 januari voor Neder landse vrachtwagens wordt ver plicht. Zo'n spiegel is al vanaf 115 euro te koop. Diverse colle ga's bij het transportbedrijf waar Antonisse werkt, rijden inmid dels wel met zo'n extra spiegel. Wanneer hij zelf aan de beurt is? „Geen idee en ik ga er ook niet om vragen, want dat heeft toch geen zin." De Fietsersbond heeft trans portbedrijven opgeroepen zo snel mogelijk de dodehoekspie gel te monteren op vrachtwa gens die nog niet daarmee zijn uitgerust Aanleiding is een on geval twee weken geleden in Amsterdam, waarbij een 27-jari- ge vrouw om het leven kwam. Jaarlijks vallen zo'n dertig doden en negentig zwaargewonden door aanrijdingen waarbij de personen zich onzichtbaar in de dode hoek van de chauffeur be vonden. Veel bekendheid kreeg een dergelijk ongeval vorig jaar op de Dam in Amsterdam, waarbij de dochter van schrijf ster Anna Enquist overleed. Inmiddels is ruim driekwart van de 140.000 vrachtwagens in Ne derland uitgerust met een dode hoekspiegel. De spiegel geeft een beter zicht op fietsers en an der verkeer ter rechterzijde van de vrachtauto. Chauffeur E. de Bruijn is laaiend enthousiast. „Ik heb die spiegel sinds een week op mijn auto en wil hem niet meer missen. Je ziet alles!" Toch is niet elke chauffeur even gelukkig. „Ik heb nu vier spie gels en dus ook vier gezichtspo sities en dat geeft soms de nodi ge verwarring", zegt R. Hilligers. „Vooral op rotondes is het ver velend De ene keer hebben fiet- effect hebben als hij hoort wat zijn daad bij het slachtoffer heeft veroorzaakt. Dittrich diende vorig jaar maart ook al een wetsvoorstel in. De Kamer wees dat af. De Raad van State en de Orde van Advocaten hadden er zware kritiek op gele verd. Dittrich heeft er met Schonewil le de scherpe kantjes afgehaald, zei hij gisteren in het Radio 1 Journaal. Het spreekrecht is in het nieuwe voorstel alleen van toepassing bij ernstige kwesties als moord, doodslag, mishande ling met ernstig letsel en zeden delicten. In het oude voorstel kreeg het slachtoffer spreekrecht bij alle strafzaken. Verder sluiten de indieners nu uit dat het slachtoffer (of de na bestaande) in de rechtszaal kan worden ondervraagd. Dit zou tot pijnlijke situaties kunnen lei den. sers daar wel voorrang, de ande re keer weer niet Tegelijkertijd moet je ook nog in je spiegels kijken waar iemand mogelijk zit." Zijn collega R. Hage rijdt nog zonder de spiegel en hij zit er ook niet bepaald op te wachten. „We rijden toch al met dubbele spiegels waardoor je die fietsers beter ziet Fietsers rijden zelf vaak ook met oogkleppen op. Ze kunnen toch zien dat je richting aangeeft om rechts af te gaan. Maar het kan ook anders. Op een parkeerplaats in de omge ving van Schiphol staat een vrachtwagen van het transport bedrijf Vrijbloed. De rechter voorzijde heeft sinds enkele we ken een opvallende rood-witte sticker met de tekst 'Pas op Do de Hoek'. Aanleiding voor de waarschuwing was een recent ongeval waarbij het slachtoffer zwaar gewond raakte, terwijl de truck compleet is uitgerust met een camerasysteem dat voor, opzij en achter de wagen zicht biedt op de weg. „Een fout van de chauffeur", zegt R. Zeurhals van Vrijbloed. „Hoe goed je het ook technisch probeert op te lossen, dichttim meren voor ongevallen is on mogelijk. Fietsers zijn zich nogal eens niet bewust van die dode hoek. Vaak gaat het om eei^iei- ne fout met grote gevolgen. Het camerasysteem rijdt prettig, vindt Zeurhals. Een beeld scherm naast de bestuurder geeft alle informatie over het verkeer rond de auto. „Het ge vaar bestaat dat met zo'n sys teem de aandacht van de chauf feur verslapt Daarom treedt het alleen in werking tot een snel heid van twintig kilometer per uur en bij het gebruik van de richtingaanwijzer. Alle tachtig vrachtwagens van het bedrijf zijn inmiddels met de camera's uitgerust Een forse in vestering van 1.300 tot 1.800 eu ro per stuk. Zeurhals: „Daarmee hopen we veel ellende af te dek ken. We willen vervoeren, geen schadegevallen oplossen". door Koos van Wees den haag - Premier Balkenende wil dat saamhorigheid en ver bondenheid de uitgangspunten worden van de politiek. „De poli tiek moet een morele dimensie terugkrijgen. Hoe gaan we met elkaar om? Het gaat om het reali seren van een betrokken samen leving, waarin respect, naasten liefde en verantwoordelijkheid centraal staan", zo zei Balkenen de dit weekeinde op het Christe- lijk-Sociaal congres in Doorn. Balkenende vindt dat 'de dis cussie over waarden en normen moet terugkeren in het centrum van de politieke en maatschap pelijke arena'. Hij overweegt daartoe een commissie in te stellen, naar Noors voorbeeld. De instelling van zo'n commis sie heeft in Noorwegen geleid tot een brede maatschappelijke discussie. Volgens de minister-president is het de taak van de overheid grenzen te stellen en te bewa ken. „Dat betekent niet dat de overheid gaat voorschrijven hoe u zich dient te gedragen. Het betekent wel dat de overheid morele grenzen moet stellen." Het negeren van die taak heeft geleid tot oplopende spannin gen in de samenleving, betoog de Balkenende. Die kwam tot uiting in de verkiezingsuitslag van 15 mei. Nederlanders zou den zich steeds meer overgeven aan 'consumentengedrag'. „Mensen die zich louter gaan gedragen als consument van de samenleving. Ouders die menen dat de overheid of de school maar op hun kinderen moet passen. Jongeren die profiteren van het gedoogbeleid en steeds een stapje verder over de grens gaan. Medelanders uit andere culturen die zich niet of nauwe lijks voor onze cultuur en onze taal openstellen", zo noemde hij als voorbeeld. Balkenende benadrukte dat de discussie door alle lagen van de samenleving heen moet lopen. „De parlementaire enquête naar de bouwfraude laat weer eens scherp zien dat de discussie over waarden en normen beslist niet alleen in de Schilderswijk en in de Bijlmer thuishoort, maar óók (en misschien wel nog méér) in Aerdenhout en Blari- cum." De oproep van de CDA- leider valt in vruchtbare aarde bij de andere regeringspartijen. Eerder al pleitte LPF-minister Heinsbroek voor herstel van normen en waarden. Vice-frac- tievoorzitter van de WD Frank de Grave noemt het signaal van Balkenende 'waardevol'. „Het is niet verrassend voor een CDA- premier, maar het is goed om daar over te discussiëren. Voor op staat voor ons dat er hoe dan ook ruimte moet blijven voor mensen om hun leven zelf in te vullen. Maar onder die voor waarde ben ik wel bereid de dis cussie in mijn partij aan te gaan." De WD-fractie praat het volgende weekeinde over nor men en waarden. D66 is scep tisch. „Normen en waarden ko men uit de samenleving, die leg je niet op als overheid. Wat dan de taak is van de commissie die Balkenende voorstelt is ons niet helemaal duidelijk", aldus een woordvoerder. arnhem - Leven ze, of leven ze niet? Angstig kijkt een kind naar de ratten aan de voet van een standbeeld, dat blijkt te kunnen bewegen. Met zo'n zeventig collega's vertoon de hij gisteren zijn kunsten tijdens het Nederlandse kampioenschap Living Statues in Arnhem. De deelnemers bootsten met schmink, kostuums en attributen een standbeeld na. Winnaar werd professional Frans Vogels, die een ouderwetse fotograaf uitbeeldde. De zesde editie van het kampioenschap trok tienduizenden bezoekers. Foto: GPD/Henk van Holland door Harald Buit ruinen Lammi Luten, de moe der van de vermoorde Andrea vindt dat iedereen zijn stinkende best heeft gedaan. Bijna 48 uur geleden is de man die werd ver dacht van de moord op haar dochter, vrijgesproken. In de stilte van haar café kijkt ze terug op het proces. „Natuurlijk zijn we gewoon open. Die afleiding heb ik nodig. De dagelijkse routine geeft me houvast. En het besef dat ik niet gek ben. Veel mensen vinden de vrijspraak van deze man onbe grijpelijk en idioot. Hoe kan een rechter de verklaringen van drie getuigen en een waslijst aan an der bewijs zomaar van tafel ve gen? Alleen omdat de getuigen alles niet meer tot in detail kun nen reproduceren? Mijn God, het is ruim negen jaar geleden. De rechtbank vraagt het on menselijke." De woede is de afgelopen twee dagen niet toegenomen. „Ik heb alles op een rijtje kunnen zetten en ben er van overtuigd dat de rechtbank het fout heeft Ik kan wel twintig punten noemen die tegen deze man pleiten, maar ons rechtssysteem wil alleen maar harde bewijzen. Welnu, die zijn er nooit geweest. Dan moet je dus verdomd goed luis teren naar getuigenissen." Binnen twee weken kan het openbaar ministerie (OM) hoger beroep aantekenen. Lammi Lu ten hoopt er vurig op. „Helaas bepalen wij dat niet. Wij zijn slechts toeschouwers aan de zij lijn. Maar het moet er gewoon van komen. Waarom? Omdat hij schuldig is. Zie het als een nieuwe kans voor de rechtspraak in dit land. Hoe vaak gebeurt het niet dat in ho ger beroep anders geoordeeld wordt? Kijk naar de Puttense moordzaak. En misschien mel den zich nog wel mensen die tot dusver zwegen, maar deze gang van zaken niet langer kunnen aanzien." Lammi vindt niet dat OM en po litie hebben gefaald. „Natuurlijk zijn er wel een paar stevige fou ten gemaakt. Bijvoorbeeld bij de processen-verbaal. Maar een ie der heeft zijn stinkende best ge daan. Overigens, hoe moet je getuigen voorbereiden op zo'n proces? Weet je, de kroongetuige had gewoon in het Drents moeten spreken. Hij was doodnerveus, zoals de meesten. De verdedi ging heeft het een stuk makkelij ker. Die adviseert de verdachte om te zwijgen en zijn moeder om van het verschoningsrecht gebruik te maken. Klaar toch?" Ze heeft twee redelijk goede nachten achter de rug. „Over dag houdt het me meer bezig dan 's nachts. Maar regelmatig spookt die man door mijn hoofd. Dat hij is ondergedoken doet me niets. Daar is hij zelf verant woordelijk voor. Op de duur kom ik wel los van hem, hij wel licht nooit van de moord op An drea. Dat maakt wel iets goed." den haag/gpd - D66 vindt dat CDA of WD de staatssecretaris voor emancipatiezaken moet le veren als de LPF er deze week niet in slaagt een geschikte kan didaat te vinden. Dat stelt frac tieleider De Graaf in schriftelijke vragen. Groenlinks overweegt een spoeddebat deze week. De LPF heeft na het gedwongen vertrek van de pas aangestelde Philomena Bijlhout en het afha ken van Fiona de Vilder ver scheidene kandidaten op het oog gehad. Vorige week waren er daar nog drie serieuze kandi daten van over. D66 en Groen links vinden dat het te lang duurt.De Graaf wil onder meer van premier Balkenende weten waarom het zo lang duurt en of hij zelf misschien ook kandida ten heeft afgewezen. rijswijk-enschede/anp - De VOOr brandstichting bij S.E. Fireworks veroordeelde André de V. wil met de slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede spreken. Hij zei gisteren in een telefoon gesprek met RTV Oost dat hij deze mensen zijn kant van het verhaal wil vertellen. De brand bracht op 13 mei 2000 enorme ontploffingen teweeg, waardoor 22 doden en honder den gewonden vielen. De V. ontkent dat hij brand heeft ge sticht. Toch veroordeelde de rechtbank hem onlangs tot vijf tien jaar cel. los. De advocaat van De V., A. Moszkowicz, was gisteren nog niet op de hoogte van de wens van zijn cliënt „Hij heeft dit kennelijk op eigen gele genheid naar buiten gebracht" De Belangenvereniging Slacht offers Vuurwerkramp Enschede (BSVE) ziet weinig heil in het plan van De V.. „Wat moeten de slachtoffers er mee", zegt voor zitter A. Vasse. De belangenver eniging is niet rechtstreeks be naderd door De V.. „Wij verwachten er weinig van. De V. roept maar wat in de ruimte. Pas als hij eerlijk is over zijn rol, is er een basis voor een gesprek." (advertentie) Ford Transit Business Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCi motor O stuurbekrachtiging O bestuurdersairbag O zeer comfortabele verwarm bare bestuurdersstoel met lendesteun o 6.6 m3 laadruimte en lage laadvloer Business Edition TDCi 15.845,- Ford Transit Cool Edition TDCi O 92 kW (125 pk) TDCI motor O aircondittontg O 16 inch licht metalen velgen 2 airbags O centrale dubbele portterver^endellng Cool Edition TDCi normaal e 22 095.- Cod EdOon voordeel e 400- TDO mrodkXtle voordeel SOO.- nu voor 21.195,- O metaal lak radio/cd-speler tot €1.200,- introduktie voordeel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3