Europese techno-scene leeft zich uit GESPREK VAN DE DAG Gigantische scheepslift eindelijk gereed Kronkelende jonge lijven bewegen op de dreun van de muziek Houseparty vreedzaam ontruimd Stoere mannen maandag 2 SEPTEMBER 200 MENSELIJK Gezocht: getalenteerde herder voor zeshonderd schapen op een Brits eiland. Moet echtgenote hebben. Het eiland Lundy bij de zuidwestkust van Engeland is op zoek naar een SCHAAPHERDER die eveneens toezicht wilt houden op de wilde Sikaherten, geiten en pony's op het eiland. Maar het geïsoleerde leven is volgens het eilandbestuur niet geschikt voor een man of vrouw zonder partner. „We zoeken een stel, hoewel het probleem is dat we hier geen scholen hebben", aldus bestuurslid Paul Roberts. Lundy heeft een talrijke zeevogelpopulatie die veel toeristen trekt. Vaste menselijke bewoners kent het eiland echter in mindere mate: twintig om precies te zijn. Er zijn drie vuurtorens, een burcht, een boerderij en geen auto's. Verder is er een winkel, een openbare telefoon en een pub. De elektriciteit wordt iedere avond uitgeschakeld, wat het leven vooral in de wintermaanden soms zwaar kan maken, erkende Roberts. Afgelopen zaterdag hebben 22 BRUIDSPAREN 'de mooi ste dag van hun leven' nog eens dunnetjes overgedaan voor het stadhuis van het Zeeuwse Hulst. Ze werden op nieuw vereeuwigd. Maar ditmaal was het stadhuis uit de steigers. Van oktober 2001 tot juni van dit jaar werd het stadhuis grondig verbouwd. De trouwfoto's die in die pe riode werden geklikt waren ontsierd door de bouwstei- gers. Burgemeester A. Kessen vond dat nogal sneu en bood de bruiden en bruidegommen daarom de gelegen heid om de mooiste dag van hun leven nog een keer te beleven. 52 koppels werden aangeschreven, 22 zagen «en bescheiden herhaling van hun trouwdag wel zitten. ,,Een trouwjurk verdwijnt normaal gesproken na de trouwdag in de kast, maar dit is natuurlijk uniek: jullie mogen de jurk twee keer aandoen", sprak Kessen de bruiden toe. Foto: GPD Honderden mensen hebben zaterdag in Londen bloemen gelegd bij het vroegere huis van de Britse PRINSES DIANA, die vijf jaar geleden in Parijs verongelukte. Een aantal fans hield al sinds de nacht een wake bij Ken sington Palace, in het hart van de stad. Voor het paleis stroomden buitenlandse toeristen en Britse aanbidders samen. Ze hingen bloemen, foto's en brieven aan de hek ken. Ook op de plaats in Parijs waar op 31 augustus 1997 het auto-ongeluk gebeurde dat Diana en haar vriend Dodi al-Fayed het leven kostte, legden mensen bloemen. In Althorp, waar Diana is begraven, hebben fans eveneens haar sterfdag herdacht. Een 39-jarige man uit Nieuw-Lekkerland heeft zaterdag geprobeerd de KERKKLOK in zijn woon plaats te'luiden door in de kerktoren te klimmen en de wijzers van de klok te verbuigen. De man klom in de toren via ladders en steigers die bij de kerk aan de Lekdijk stonden. De man was onder invloed van alcohol en bleek met ande ren een weddenschap te hebben afgesloten dat hij de kerkklok zou luiden. Tij dens zijn actie brak één wijzer van een klok af en verboog hij een wijzer van een andere klok. De politie heeft de man van de toren gehaald en aangehouden. Een Belgische fok ster pakt de samen gebonden PAKKET JES HAREN uit van een Yorkshire terriër tijdens de internatio nale rashondenten toonstelling in Rot terdam. De in olie gedrenkte doekjes beschermen de lan ge haren van de hond. Alleen voor tentoonstellingen worden de haren uit gepakt. In Ahoy' Rotterdam vond afgelopen weekend de rashondententoonstelling plaats. Foto: ANP Een 46-jarige man uit Kei pen heeft de Gamma-vesti ging in Weert geprobeerd af te persen. Opmerkelijk was dat hij daarbij de om gekeerde weg volgde: hij stak de winkel eerst in BRAND en eiste later pas GELD. ,,Dat is redelijk uniek. De politie stond er ook van te kijken. Normaal onderneem je pas actie als iemand weigert te beta len", zegt filiaaleigenaar Bart Cox. De brand in de vroege avond van 12 au gustus bezorgde het be drijf een flinke schade post. De winkel moest een week lang de deuren slui ten. Van persoonlijk letsel was geen sprake. ,,0p het moment dat de brand werd aangestoken waren er zo'n 100 tot 150 mensen in de zaak aanwezig. Het had veel erger kunnen aflo pen." Justitie wil in het belang van het onderzoek alleen maar kwijt dat er sprake is van brandstich ting en afpersing. De gemeente Best is dringend op zoek naar vierhonderd figuranten voor de oefening van een SPOORTUNNEL RAMP, volgende week zondag. Ondanks herhaalde op roepen hebben zich nog maar zeshonderd van de gewen ste duizend deelnemers gemeld. Daarom: figuranten ge zocht. Belangrijkste bezigheid: vluchten. Eén van de hoofddoelen van de oefening is het zo snel mogelijk ont ruimen van de tunnel. Het vluchtgedrag wordt minutieus bestudeerd. Met name om te kijken of de veiligheidsvoor zieningen in de tunnel voldoen. Voor de oefening is dus een zo doorsnee mogelijke treinbezetting nödig. Voor het welslagen van de oefening moeten er ongeveer duizend figuranten zijn. Gegadigden kunnen zich melden bij de gemunte Best of via de website yvw.gemeenteBest.nl. Auto's rijden af en aan. Strépy-Thieu, een dorp onder de rook van La Louvière, in de Waalse provincie Henegouwen, heeft er een nieuwe toeristische attractie bij: de grootste en duurste scheepslift aller tijden. Twintig jaar lang werd eraan gewerkt. De rekening liep op tot bijna 650 miljoen euro. Afgelo pen weekeinde werd 'de kathedraal' - zoals de scheepslift in de volksmond heet - einde lijk in gebruik genomen. „Het is gelukt", juichte de Waalse minister van verkeer, Michel Daerden, vrijdagavond toen de scheepslift met een groot feest offi cieel werd geopend. De Italiaanse filmma ker Franco Dragone was ingehuurd om er een spetterende show van te maken. Drago ne, die als zevenjarig ventje door z'n vader werd meegenomen van de 'suburbs' van Napels naar de steenkolenmijnen van La Louvière, verwierf internationale faam met zijn spectaculaire lichtshows en het gere nommeerde circusgezelschap Cirque du So- leil, waarvan hij directeur en medeoprichter is. Er waren meer dan twaalfhonderd geno digden en de champagne vloeide rijkelijk. Het begon allemaal in 1957, toen de Belgi sche regering besloot dat het Canal du Cen tre, de vaarweg die de Schelde met de Maas verbindt, toegankelijk gemaakt moest wor den voor grote binnenvaartschepen. In 1963 werd een begin gemaakt met het uitdiepen en verbreden van het centrumkanaal. Er was echter één probleem: het hoogtever schil. Besloten werd een reusachtige dubbe- De scheepslift is na twintig jaar eindelijk klaar. Foto: EPA/Benoit Doppagne le scheepslift te bouwen. De bouw ging in 1982 van start. De economische betekenis van het geld verslindende project was op dat moment al bijna nihil. De mijnen waren gesloten. Het industriële verval was in volle gang. Alleen de hoogovens van Boël in La Louvière stonden nog overeind. Lange tijd leek het erop dat de scheepslift van Strépy-Thieu toegevoegd kon worden aan de lange lijst planologische blunders in België. Het gigantische bouwproject - het achtste wereldwonder, als we de Belgen mogen geloven - leek tot mislukken ge doemd. Maar de Walen zetten door. En zie: ze be haalden er zelfs het Guinness Book of Re cords mee. Nergens ter wereld staat een scheepslift die een hoogte van meer dan ze ventig meter (om precies te zijn 73,15 me ter) overbrugt. En de Walen blijven dromen. Het Canal du Centre, zo juichen de politici, kan in de toekomst uitgroeien tot een be langrijke verbinding tussen de Franse ha venstad Duinkerken, over de Maas, via de sluis van Ternaaien (bij Maastricht) over het Albertkanaal naai- de Antwerpse haven. In het verleden moesten binnenschippers gebruik maken van het historische Canal du Centre met zes sluizen en vier liften. Met de nieuwe scheepslift wordt het hoogteverschil in één klap overwonnen. Dat levert een tijd winst van naar schatting vier uur. Grote vraag is alleen hoe de enorme Franse vrachtschepen in Strépy-Thieu moeten ko men. Onderweg zijn er vele hindemissen, oude bruggen en dichtgeslibde waterwegen. Of het aantal vrachtschepen dat Strépy- Thieu passeert (op dit moment amper vier per dag) daadwerkelijk zal toenemen, is ,ciud ook twijfelachtig. De directeur van het b 0n reau van de Franse scheepvaartdienst in s. H< Duinkerken, Vincent Pirot, verwacht van r geh niet. Al is het maar vanwege de ridicule j dat ningstijden van de scheepslift. „In Europ jjct, varen schippers gemiddeld zestien uur pjjd v« dag maar in Wallonië is dat onmogelijk"^ aan beklaagde hij zich afgelopen weekeinde hi de krant Le Soir. „De sluizen in het Albennaai kanaal zijn zes dagen in de week, vieren twintig uur per dag open. In Wallonië zijL|.| de sluizen en scheepsliften enkel tussen zeven 's ochtends en zeven uur 's avond geopend. Dat werkt niet", is zijn overtui ging. steri Functioneel of niet, druk is het in elk ge^tan wel deze zondagmiddag in Strépy-Thieuds ei Duizenden kijklustigen hebben de infon Zo tieborden op de autosnelweg (de E42 Lu jsdk Mons-Parijs, afrit 21) richting 'ascenseui to. gevolgd. rom Tergend langzaam rijden ze over de sma linti weg naar de kolos, die als een enorme zv m te gedaante opdoemt in het landschap. 1 ner i dak alleen al heeft de afmetingen van eei ch C voetbalveld. is C Jong en oud vergaapt zich aan de ingewi ,enc kelde constructie. Het Rode Kruis heeft ag h standje ingericht voor mensen die onwe worden; de politie houdt te paard een oi in het zeil. De oevers van het kanaal liggi bezaaid met plastic bekertjes. Want wie kan een toast uitbrengen op dat gigantis betonnen kunstwerk, dat na twintig jaar DRBij lende eindelijk af is. Pascale Thewissen wa :beti echt tot Utt Het Limburgse Bergen was het afgelopen weekein de plotseling het middelpunt van de techno-scene in West-Europa. Internet en de mobiele telefoon zijn de magneten, die liefhebbers van housemuziek uit Nederland, België, Italië, Duitsland en Frankrijk naar Bergen brachten. Het feest is al een dag aan de gang. Maar zater dagavond komen nog altijd honderden mensen van heinde en ver aanzetten om zich in de fees tende menigte in het Bergense natuurgebied te mengen. Dat er een noodverordening van kracht is en er volop politie aanwezig is, houdt ze niet te gen. Ach, ik zie maar één busje van de mobiele eenheid staan. Wij gaan nu gewoon feesten", ver telt de 22-jarige Eric uit Arnhem. Hij heeft geluk. De politie maakt nog geen einde aan de feestvreugde. Wel probeert ze het feest in te dammen door alle omliggende wegen af te slui ten voor het verkeer. Het terrein, een beschermd natuurgebied tegen de Duitse grens, is alleen te voet te bereiken: een wandeltocht van zeker drie kilometer. Honderden bezoekers beginnen dapper aan de tocht. Onderweg vragen ze terugkerende feestgan gers hoe het festival eruit ziet en of de politie al heeft ingegrepen. „Nee, de politie deelt alleen fly ers uit, waarop staat dat de houseparty illegaal is. Ze willen dat we weggaan", roept een bezoekster, die vermoeid terugloopt. Het papiertje houdt ech ter niemand tegen. Het schaarse aantal mensen dat in de buurt van het festivalterrein woont, staat verbaasd aan de deur te kijken naar de voorbijkomende menigte. „Nu valt het best mee, hoor. Gisteravond toen het hele gebeuren begon was het veel drukker. Ik ben er zelfs midden in de nacht voor opgestaan. Nee, niet om de muziek, die heb ik nog amper ge hoord. Ik kon niet slapen door de menigte die voorbij kwam lopen", vertelt een buurtbewoner. Twee andere, jeugdige omwonenden keren terug van de feestweide. Alle ogen worden op hen ge richt. „Het is een groot feest. Mensen staan op au to's te dansen. Je kunt het zo gek niet verzinnen. Ik denk dat we onze tent maar pakken en erbij gaan zitten." Verspreid over het gras staan honderden tenten, auto's, bestelbusjes, en vooral veel geluidsboxen, zo blijkt. Jongens en meisjes van wie de piercing zwak schittert in het bleke nazomerzonnetje, pra ten met elkaar in de meest uiteenlopende talen. Bij de tenten waar jointjes (2 euro) en bier (1 euro) worden verkocht, staat het rijen dik. Her en der op het gras liggen jongens met bleke gezichten in een diepe slaap. Ze zijn uitgeput, stomdronken of 'out' door de drugs. De luide kakofonie van tegen el kaar opbiedende luidsprekers, opgestapeld rond grauwe busjes en campers, die elk een eigen tech- nosound uitbraken, horen ze niet meer. Voor de boxen van de geïmproviseerde podia kronkelen jonge lijven mee met de dreun van de muziek. In trance houden ze hun oren zo dicht mogelijk te gen de geluidsmonsters aan. Vrijdagavond verzamelden de honderden auto's met vooral veel Franse en Nederlandse kentekens zich ergens in Noord-Limburg. Vandaar trok de stoet gezamenlijk naar het grote grasveld bij de Schapenkooi in Nieuw-Bergen. Ze kwamen met zoveel mogelijk tegelijk om te voorkomen dat de politie nog iets tegen hen kon beginnen. Via sms- jes werden de feestgangers naar de verzamelplek geloodst. Wie het organiseert? Ach, iedereen draagt zijn of haar steentje bij, is het ontwijkende antwoord. „Deze party's zijn zo'n tien, vijftien jaar geleden voortgekomen uit de kraakbeweging", legt festivalganger Thijs (26) uit Tilburg uit. „Ze zijn overgewaaid uit Engeland." Nee, hij houdt zelf niet van house of techno, maar komt voor de sfeer. „We zijn moderne hippies die zich losruk ken uit de gesloten reservaten, waaruit deze maat schappij bestaat." Zijn vriendin Debby (20), even eens uit Tilburg, valt hem enthousiast bij: „Je bent hier vrij en iedereen helpt elkaar. Agressie lossen we onderling op. Als iemand ziek wordt, is er altijd wel iemand die uit eigen ervaring weet hoe dat komt en hoe daarmee om te gaan." Ja, er worden drugs, veel drugs gebruikt, bevestigen beiden. „De muziek is hypnotiserend. Je hoort hem op een ge geven moment niet meer. Je raakt verdoofd. Als je bei hel rBi dar jelen ;hc lie dan drugs als LSD, hasj of om het even wat gej HE bruikt, raak je in een geweldige extase, en daafy,er doen we het voor.I0p Er zijn geen toiletten. Dus doen de partygange^ pj< hun behoefte in de struiken. Een politieman duat vanuit zijn auto een oogje in het zeil houdt, hej^ 0j daar zo zijn gedachten bij: „Smeerlappen zijn age, het", schampert hij. „Je wilt niet weten wat d%SS( straks achterlaten, als ze eenmaal vertrokken Een feestganger spreekt de politie vriendelijk toe. De ontruiming van de illegale houseparty is vreedzaam verlopen. Foto: GPD/Ermindo Armino De ontruiming van de vrijdag begonnen illegale houseparty met zo'n tweeduizend feestgangers op de Bergerheide bij het Limburgse Bergen is gisteren relatief vreedzaam verlopen. De politie heeft bij de ontruiming meer dan veertig auto's en vrachtwagens met geluidsapparatuur en aggre gaten in beslag genomen. De politie zette tweehonderd man ME in en vijf tig agenten. De politieregio's Gelderland en Brabant boden ondersteuning. In totaal zijn zes aanhoudingen verricht. Drie mensen wilden niet mee werken bij de controle van de auto. Drie mensen zijn aangehouden voor openlijke geweldpleging, toen zij enkele voorwerpen naar de politie wier pen. Het schoonvegen van het terrein door een linie van de mobiele een i[| heid begon om 10.30 uur en was drie uur later afgelopen. Om 15.00 uur gaf de politie de toegangswegen weer vrij. 's Avonds bleef een peloton M Dg aanwezig voor bewaking van het gebied en de omgeving. De noodverord ning die de burgemeester zaterdag uitriep, bleef tot middernacht van kracht. Het feest begon vrijdagavond, maar de politie greep niet eerder in om te voorkomen dat de situatie zou escaleren of de feestgangers zich over an dere locaties zouden verspreiden. Tussen nog net 5 en nog maar net 6 zit ten maar een paar weken. Maar in die tijd is mijn zoon een oude man geworden. Met een zichtbaar ver moeide blik ziet hij hoe mijn echt genote en onze dochter hun jas aantrekken, ons netjes groeten en via de achterdeur het huis verla ten om op de jïets naar het dorp te rijden. Mijn zoon zakt naast me op de bank. „Hè hè, eindelijk rust zon der de vrouwtjes", verzucht hij. Een seksistische oude man, ook dat nog. Ik prijs mij gelukkig dat de vrouw tjes al halverwege de schuur en bui ten ons gehoor zijn. Het politiek-cor- recte corrigeren en het ontkennen dat hij dit van mij heeft, kan nu achterwege blijven. Dat heeft namelijk niet veel zin. Met het bereiken van de 6-jarige leeftijd is mijn zoon plotseling in zijn stoere- mannenfase beland. En dat gaat vanzelf weer over. Denk ik Wij - behalve hijzelf hoor ik er volgens hem ook bij - zijn stoere mannen. Wij - eigenlijk hoor ik daar volgens mij niet bij - voelen ons ver verheven boven de vrouwtjes, die maar een beetje in hun eigen leefwereld rondtutte- len. Wij doen stoere-mannendingen. Op de bank zapt mijn zoon met de afstandsbedie ning naar een zender waarop stoere-man- nenprogramma's zijn. Mijn zoon hoefje niet te leren waar stoere mannen van houden. Dat weet hij allemaal al. Hij moet het alleen af en toe nog aan mij uitleggen. „Deze puzzel (hij komt met een af beelding van een dinosaurus aanzetten) is een stoere-mannenpuzzel. Hij heeft wel 99 stukjes. Wees maar niet bang ik help je er wel bij.Samen op de fiets door rood rijden, uit de fles met frisdrank drinken (uit een blikje mag ook) en kracht zetten als je een wind moet laten. Dat zijn ook allemaal stoe- re-mannendingen. Geen stoere-mannendin- gen zijn: op tijd naar bed, je speelgoed oprui men en allerlei andere dingen waarvan je moeder vindt dat ze bij een oprechte levens wandel horen. Waar het stoere-mannengevoel vandaan komt heb ik nog niet helemaal kunnen ach terhalen. Het zal wel te maken hebben met de overgang van groep 2 naar groep 3, op spelende hormonen en het zich afzetten te gen de tijdgeest waarin de vaste rollenpatro nen tussen man en vrouw vervagen. Be schaamd vertelde mijn zoon me onlangs dat hij in groep 2 nog weieens vrijwillig in de poppenhoek heeft gespeeld. In zijn voorbereiding op groep 3, als het échte werk op de basisschool begint, heeft hij zich zelf wijsgemaakt dat rekenen tot de stoere - mannendingen hoort. Optelsommen tot 20 kan hij inmiddels uit z'n hoofd aan, met veel gefrons en het geknars van hersenen. Lezen heeft hij bestempeld tot niet-stoer. Hij her kent wel alle letters uit het alfabet maar vindt de drieletterige woorden die hij ermee moet maken (kip, vos, hek) ver beneden het stoere-mannenniveau. Dat geldt ook voor het schrijven van deze woorden. Bij alles is het derhalve zaak het stoere in de dingen bloot te leggen. We spellen nu de kop pen bij krantenfoto's van omgevallen hijs kranen, ondergelopen dorpjes en allerhakrei ander onheil waarbij lokale overheden iMter plicht zijn het rampenbestrijdingsplan in werking te stellen. Mijn dochter heeft herijkt aan het (overschrijven gekregen door hel telblad van een willekeurige Asterix en o«d hx als voorbeeld te overleggen. Dat is nog eens wat anders dan Jet of Joep. Met de ta hj uit cle mond heeft hij zich zojuist aan 'Oazoi wiezewozewiezewallakristallix' gezet, i mi Nu zitten we op de bank en zappen. Zaptrw hoort ook tot de stoere-mannendingen. /incl stopt bij de herhaling van het lichten vangn Koersk op Discovery Channel. Of bij pro-ten gramma's op Fox Kids waarnaar hij van moeder niet mag kijken. Stoere mannen [ple trekken zich daar niks van aan. Om half in acht, acht uur en half negen waarschuw i dt hem dat hij naar bed moet. Om kwart vo n. negen (een kwartier voor het verstrijken i va de koopavond) doe ik dat voor de laatste tuii maal. „Ga nou naar bed, want straks koi isv de vrouwtjes terug.4, De vrouwtjes? rodi Verrek, zei ik dat? ngst mal De Britse voetballer DAVID BECKHAM en zijn vrouw VICTO RIA - de voormalige Spice Girl Posh Spi ce - hebben gisteren een tweede zoontje gekregen. De jongen, die volgens de wens van de moeder met de keizersnede ter wereld werd ge- bracht - heet Romeo. De eerste zoon van het paar, Brooklyn, is drie jaar. De 28- jarige Victoria Beckham was gisterochtend vroeg in gezel schap van man en zoontje bij de deftige Portlandkliniek aangekomen in een auto met chauffeur. De wederzijdse ouders van het paar en andere familieleden completeer den het 'gevolg'. Een aantal van hen, onder wie ook de 3- jarige Brooklyn, waren bij de bevalling aanwezig. Foto: Reutërs

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2