SPORT Voorhouter zoekt naar de helden na Agassi en Sampras De enkelwonde UIT GESPROKEN Ajacied Zlatan Ibra- himovic over de nega tieve Zweedse pers in de Volkskrant: Het is klote. Met kers heb ik in Malmö een centrum voor daklozen bezocht. Stond geen letter over in de kranten. Maar als ik iets anders doe, staan de kranten er vol van. Idem: Tijdens het WK werd ik in Zw den na een wedstrijd drie keer tot beste speler verkozen, terwij ik niet eens had meegespeeld. E waarom? Omdat de mensen va me houden. Feyenoord-speler Anthony Lurling in Nieuwe Revu: „Elke thuiswedstrijd komen mijn ouders het hele weekend over. Zaterdagavond spelletjes doen, zondag voetballen, nog wat napraten en dan gaan ze weer naar huis. Ik ben een fan liejongen, daarom trekt het bui tenland me niet. Ik moet er nit aan denken om ze vier, vijf we ken niet te zien." Idem: „Binnen de lijnen ben ik een schoffie, buiten het veld de id& le schoonzoon. Vader Wim Lurling: „Hij heeft op dit moment faal angst. Hij is bang om fouten te maken, omdat hij dan het heli legioen over zich heen krijgt. L supporters zien hem nog stee liever gaan dan komen. DaarË hij gevoelig voor." Idem: „Hij zegt dat het 'm niks inh seert wat voor cijfer hij in Vc bal International scoort, op woensdag staat hij als eersl in de Edah om te zien wat ze m van hem vinden." Ruud Krol in Sport Internati fN nal: „Een van mijn fouten is dat il Pi destijds te lang bij Ajax ben gi |P bleven. Ik was al dertig jaar tt ik naar het buitenland ging. 1 had daarvoor een paar moge- lijkheden maar dat mislukte g steeds. Toen ik eenmaal wegif^ voelde dat als een bevrijdingf begon aan mijn tweede jeugi Dertig jaar in dezelfde klet 'J mer met hetzelfde hakie. Op j gegeven moment gaf het me\ voldoening meer als we voori zoveelste keer naar MW„ FC 1 Groningen of Telstar gingenM Angelo Frigoni, bondscoai van het vrouwenvolleybal- j team, in SI: ^PF „Ik heb vorig jaar het team opzet geprovoceerd en ze vei ten een losersmentaliteit te ben. De ploeg had de Spelen gehaald en ik had de indruk het team te veel naar excuses zocht en de schuld op andere c probeerde te schuiven. Te vee j geklaag. Dat is erg makkelijk maar niet de manier om teo Jf 1 leven in de topsportjungle. Idem: „In Italië heb je echte sportlu P,e den. Als je goed speelt en je U1 aan prijzen helpt let iedereei je. Niet goed voor je privé-lei maar wel voor je sportcarrièi Het dopingprobleem dat er ft genwoordig in Italië vooral l wielrenners is, heeft ook te m ken met dat heldendom. Spo ters willen die status bereikei hebben daar alles voor over. Jan Siemerink vertelt een tafgj anekdote over Paul Haarhuf en Boris Becker in SI: „Paul probeerde de grote oen een beetje te dollen. 'Hi het al gehoord Boris? Er is homo in het circuit'. 'Nee', woordde Becker nieuwsgierig Wie is dat dan?' Haarhuis: je mij een zoen geeft, vertel i het'. Boris kon het niet ren. 'Dat is zeker Hollandse\ mor', zei hij. Wat ik daaruit gd. De os intr< maak? Dat Duitsers geen gei geling voor humor hebben. Vitesse-trainer Mike Snoei VI: erkver] meter trper ri Jen beta „Wij hebben zulke jonge bnfag won mannetjes rondlopen in de >rst toe groep, die maar dit nodig hl du de b ben om te ontsporen. En dat en inge weet ik want ik heb met dieat de h< getjes honderdduizend keer Joop Brand in zijn kantoor ten. Dus moet ik er wel kort zitten en de boel bewaken. I Cndl kost heel veel energie, maar worden echt geen koorktim l3tSl hoor. Brutaliteit moet, flair toch mooi?" Idem: nop e< ewyori eeft ziel jn loopl „Ik ben blij dat er wat eigen attsfe ze ze flikkers bij Vitesse lopen. e Limbi maak me zorgen als een joi m ij elke dag goedemorgen B)1®1 wenst. Daar krijg ik de krielr van." Jendeteg nGus Idem: jeoiessee „De spelers weten dat ik der ben en dat ik veel van meze geef. Bovendien geef ik ze W vertrouwen. Maar be schaam het niet, want dan ben ik weer een Rotterdamse kolere- c lijer." ^Portpag Ma.ssi Stalker Serena gaat stug door new york - Nog geen twee maanden na zijn vorige arresta tie, tijdens Wimbledon, is de Duitse stalker van Serena Wil liams zaterdag in New York op nieuw opgepakt. De 34-jarige Albrecht Stromeyer uit Frank furt achtervolgt zijn Amerikaan se tennisidool al een jaar. Een bij het speelterrein van de US Open postende politieman merkte Stromeyer op. Hij zag hoe de Duitser door een afras tering stond te gluren naar de trainende Williams. Duits naakt slaat aan schwerin - Met een ludieke ac tie hebben de Duitse volleybal- sters de aandacht proberen te vestigen op het WK. In het blad Stern heeft de nationale ploeg van het gastland zich weinig verhullend laten fotograferen. Gezien de vele reacties op de erotische zwart-wit foto's heb ben de vrouwen hun doel be reikt. De Duitse volleybalbond is overspoeld met verzoeken voor kopieën. Ook de Duitse bondscoach Hee Wan Lee was zeer te spreken over het eindre sultaat. Al hadden de foto's gezien de reacties beter een week voor het WK gepubliceerd kunnen worden." Duitsland speelt de groepswedstrijden in Münster met als tegenstanders Italië, Bulgarije, Japan, Tsjechië en Mexico. In het verleden heb ben ook de Nederlandse hand- balsters met een dergelijke re portage geprobeerd in de schijnwerpers te komen. Bayern doneert 420.000 euro munchen - Voetbalclub Bayem München doneert een bedrag van 420.000 euro aan de slacht offers van de watersnood in Duitsland. Bayem gebruikte de opbrengst van de voorronde Champions League tegen Parti- zan Belgrado, 320.000 euro, en de spelers legden daar uit eigen zak een ton bij. De Duitse re cordkampioen speelt ok nog twee benefietduels. 'VdH' in Formule 1 geen wereldster francorchamps - Bij de Formu- le 1 zijn naast de baan altijd sterren te spotten. De argeloze toeschouwer liep op Spa zo maar Pieter van den Hoogen- band en Jochem Uytdehaaghe tegen het lijf. Renault France had de tweevoudig olympisch kampioenen uitgenoi" r werden ook ge zien. Allez, Pieter, we hebben van u genoten", riepen de Bel gen in de paddock. Sterren dus, of toch niet? Het plan om Van den Hoogenband en Uytde haaghe op de startgrid te krij gen, viel lelijk in duigen. Chef Arnaud di Pasquale van Renault weigerde de Nederlanders een pas te verstrekken. .Alleen we reldsterren mogen daar ko men", aldus Di Pasquale. Korea overspoelt site Anderlecht brussel - Het valt niet meer te genezen. De voetbalkoorts overheerst nog altijd in Zuid- Korea. En ze houden niet alleen Guus Hiddink in de gaten. De website van Anderlecht, de Bel gische werkgever van interna tional Ky-Hyeon Seol, wordt overspoeld door Koreaanse 'hits'. Per dag bezoeken meer dan 10.000 Zuid-Koreanen de officiële site van de club. De vi deobeelden van het eerste van inmiddels vier competitiedoel- punten van Seol werden al ruim 20.000 maal opgevraagd. Ook de websites van PSV (ex- bondscoach Hiddink) en Fey- enoord (international Song Chong-gug) worden vanuit Ko rea veelvuldig opgeroepen. Exacte cijfers zijn in deze geval len nog niet bekend. Koopman blijft toch maar thuis deventer - Voor Martin Koop man voorlopig geen Afrika meer. De oud-voetbaltrainer van ondermeer FC Groningen en Veendam heeft zijn buik vol van de vreemde gebruiken on der de evenaar. Hij had deze week nog even hoop op een te rugkeer naar zijn Congolese club Vita, maar nu de president van de club onvindbaar is en Koopman zijn spullen nog steeds niet terug heeft, ziet hij daar vanaf. Twee maanden ge leden verhuisde Koopman naar Congo. Sportief gezien ging het fantastisch, maar toen de De venter coach geen eten meer kreeg was de lol er snel af. Vita had de hotelrekening niet be taald. Twee dagen later werd Koopman zelfs uit zijn hotel ge zet. Zijn spullen bleven achter als onderpand. new york - Nu Andre Agassi en Pete Sampras hooguit nog in staat zijn tot een laatste kunstje, is het Amerikaanse tennis wanhopig op zoek naar een nieuwe kampioen. Die druk rust sinds kort op de schouders van de 45-jarige Paul Roepert, opge groeid in Voorhout en na zijn studie biomechani ca in de Verenigde Staten gebleven. Roepert is met Paul Annacone, de coach van Sampras, verantwoordelijk voor de opleiding van Amerikaans talent. Vanuit het tennisstadion in Key Biscayne, waar jaarlijks een Masters Series- toemooi wordt gehouden, proberen zij een struc tuur neer te zetten waarin talenten tot kampioe nen kunnen uitgroeien. Een helse klus, want jarenlang leunde de nationa le tennisbond USTA lui achterover. „De kampioe nen kwamen vanzelf tevoorschijn", stelt Roepert. „Jim Courier, Michael Chang, Sampras, Agassi, het ging maar door. Nu lijkt de vijver opge droogd." Andy Roddick en James Blake bulken van talent, maar zijn hun illustere voorgangers nog niet voorbijgestreefd. „Dat doet hier pijn," zegt Roepert, stiefzoon van voormalig Davis-Cupcaptain A.C. Lysen. „Nu lijkt iedereen wakker, wordt ingezien dat hard werken noodzakelijk is om kampioenen te kweken. Top pers als Todd Martin en Sampras worden bij de opleiding betrokken en trainen geregeld met de junioren. Jonge profs worden ook meegenomen als sparringpartners naar de halve finale van de Davis Cup in Frankrijk. Bondscoach Patrick McEnroe heeft dat goed gezien." De drie Grand-Slamfinales dit jaar moesten het doen zonder Amerikaan. Een Rus, een Zweed, twee Spanjaarden, een Australiër en een Argen tijn, in de Verenigde Staten gaat er geen hart snel ler van kloppen. Agassi, met zijn zesde plek ook het hoogst geplaatst op de wereldranglijst, was in januari vorig jaar op de Australian Open de laatste Amerikaanse winnaar. De druk op de tennisbond groeit en groeit. „Zeker hier in New York", benadrukt Roepert, zelf in Ne derland ooit een verdienstelijk B-speler. „Twee te levisiestations, USA Network en CBS, zijn hoofd sponsor van de US Open. Ze betalen ruim hon derd miljoen dollar. De bond is afhankelijk van dat geld en die inkomsten gaan echt dalen als de Amerikanen een bijrol hebben. Er moet een kam pioen uit eigen land komen. Amerika is in zichzelf gekeerd, heeft nauwelijks belangstelling voor wat er in het buitenland gebeurt. Bij de vrouwen zit ten we goed, met de zusjes Williams, Jennifer Ca priati en Lindsay Davenport. Bij de mannen heb ben we een probleem. De twee personen die voor mij verantwoordelijk waren voor de jeugdoplei ding, hebben het ieder twee jaar volgehouden. Dat zegt wel iets over de onrust die is ontstaan." In de Verenigde Staten zitten de meeste groeibril- jantjes in één van de beroemde tennisacademies. Daar wil Roepert niets aan veranderen. „Wij heb ben een ondersteunende functie, meer niet. Ga je de talenten uit die scholen weghalen, dan ontstaat wantrouwen en raken de relaties verstoord." Goede tennissers opleiden lukt best in de Verenig de Staten, met twintig mannen in het hoofdtoer nooi. Maar daar nemen de Amerikanen geen ge noegen mee. Kampioenen worden gevraagd. Niet voor niets gaat Jose Higueras, de oud-coach van Jim Courier en Michael Chang, het tweede oplei dingscentrum in Los Angeles leiden. Higueras kent net als Annacone de weg naar de top. „Nu hebben we alleen Roddick en Blake in de toptwintig", weet ook Roepert. „Veel te weinig ui teraard. En in de categorie tot en met 18 jaar zit de nieuwe kampioen waarschijnlijk ook niet. De jon gere junioren zijn goed, de kans is behoorlijk dat daar de nieuwe grootheid uit voortkomt. Maar ja, dat duurt nog een paar jaar." door Martijn van Beeten SPORT IN BEELD Quick Boys scoort. Katwijk, 31 augustus 2002. Foto: Cees van Hoogdalem v v. UIT HET OOG Renate Sluijs gold als een van de beste spelverdeelsters die Nederland ooit gekend heeft. De Noordwijkse basketbalster debuteerde op haar vijftiende reeds in het Nederlands team en was een van de leidende speelsters van haar college toen ze in de Verenigde Staten studeerde. Ze speelde met MSV en BV Leiderdorp in de eredivisie. Na haar afscheid kwam ze nog even terug om het met personeelsgebrek kampende BV Leiderdorp in de thuiswedstrijden bij te staan, maar daarna raakte ze geen bal meer aan. Sluijs (37) woont in Oegstgeest, is ge trouwd en heeft twee kinde ren. „Sinds ik met basketbal gestopt ben, heb ik niet veel meer ge daan. Ik heb twee kindjes ge kregen. Ik denk er wel veel aan terug, maar heb er niet iets spe ciaals aan over gehouden. Ik ga ook niet veel meer kijken. Ik vind het moeilijk om te kijken naar basketbal. Het gaat zo snel weer kriebelen, maar ik heb geen zin om te coachen of trai ning te geven. Op een lager ni veau spelen is ook geen optie. Daar ben ik veel te fanatiek voor. Het zou me alleen maar frustreren. Ik heb het zo best naar mijn zin. Ik ga veel hardlopen en daar kan ik mijn ei redelijk in kwijt. Ik ben niet zo fanatiek als met basketbal in de zin dat ik mijn eigen tijden wil verbete ren. Ik doe wel aan wedstrijd loopjes mee. Ik heb de Singel loop gedaan en de halve mara thon in Leiden. Binnenkort loop ik de Dam-tot-Dam-loop. dat is 10 mijl. Voor het hardlo pen moet ik veel meer moeite doen. Basketbal vond ik meteen leuk en het is me komen aan waaien. Maar ik moet sporten, anders voel ik me niet goed. Dat zit in me. Bezig zijn met je Foto: Archief lichaam is goed voor alle men sen. Iemand die sport, heeft veel meer energie. Ik heb ook nog getennist, maar daar kon ik mijn agressie niet in kwijt. Ik werd niet moe. Dat komt doordat ik niet goed ge noeg ben en ik had ook niet het fanatisme om drie keer in de week te spelen en zo beter te worden. Ik werk vier ochtenden in de week als postbode in Voorhout. Dat doe ik al sinds ik uit Ameri ka terug ben. Ik begin om "ne gen uur met post sorteren in Noordwijk. Het is bereleuk werk. Ik ben altijd al een bui tenmens geweest en het is heerlijk. En het regent ook niet zo veel als de mensen zeggen. Ik heb misschien tien keer per jaar een regenpak aan. De aanspraak die je hebt, is weergebonden. In de winter valt het wel mee, maar rond de ze tijd kom je veel mensen te gen. Ik weet toch zo'n beetje wat er allemaal in de straat ge beurt. Van de loting van de eerste ronde van de Euro pa Cup herinner ik mij weinig meer dan hooguit een berichtje de volgende dag in de krant. PSV tegen Spartak Plovdw. Een krant, destijds: „De Eindhovenaren treden te gen de Roemeense kampioen eerst aan op vijan delijke bodem. Maakt geen deel meer uit van de voetbalfamilie, dit woord. Aantreden. Voetbalclubs treden niet meer aart. Ze reizen en sluiten daarvoor, zoals Ajax deze week nog ex clusieve contracten met charterluchtvaartmaat schappijen. Je speelt niet meer op vijandelijke of desnoods vreemde bodem, je speelt waar het vliegtuig je brengt en als daar dan al eens een sta dion vol moordaanslagen pleegt op je keeper, zo als Feyenoord in Istanbul overkwam, zegt Van Hooijdont „Fantastisch pu bliek, we hebben ervan genoten. (Soccer is war, Pierre. AZs de Amerika nen deze winter aantreden tegen Irak en de scuds ze om de oren vliegen, zeggen ze ook niet: „We hebben ervan genoten. Dat was vroeger anders. PSV had nog geen deal gesloten met een luchtvaartmaatschappij en van een grondige analyse van de speelwij ze van Plovdiv was evenmin sprake. Van Plovdiv was niets bekend, zelfs niet waar het lag. Gelukkig sloeg PSV het reisadvies van de krant in de wind en raadpleegde het de Bos-atlas. Spartak bleek kampioen van Bulgarije te zijn en alleen al het laatste stukje naar Plovdiv moet een roman waard zijn geweest. Uit Tachtig jaar PSV (1913 - 1993)' van Wim Wich: „Eerst per bus naar Brus sel, toen een vlucht naar Sofia en ten slotte een rit met een gammele bus over gammele wegen in de Karpaten. Die tocht nam drieënhalf uur in be slag. Een menigte'stond het Nederlandse gezel schap bij het van alle luxe gespeende hotel Tri- montium op te wachten. Ook het eten was er slecht. En overal armoede." PSV wón, tegen de wil van de Goden in. Maar van het wedstrijdverslag bekruipt je het gevoel dat het eeuwig zonde is dat Gerard Reve geen voetballiefliebber is. „In de 32ste minuut scheen het vonnis zich over PSV te voltrekken. Toen liep Roel Wiersma een diepe enkelwonde op en hin kend deed hij als rechtsbuiten verder voor spek en bonen mee. Uitgezonderd tien minuten voor het einde. Wiersma gaf toen de voorzet, waaruit Pier re Kerkhoffs als enige scoorde. Enkelwonde. Cn Diepe nog wel). Als woord in het voetbalver slag uitgestorven als de mammoet, maar een prachtige werktitel voor, alsnog de nieuwe Reve. De enkelwonde. Helaas mogen Wiersma, Plovdiv en de Europa Cup, gestorven of achterhaald, dit niet meer meemaken. De Europa Cup I heet nu Champions League en de loting is geen krantenbericht, maar een show, live op televisie. Je denkt dat voetbal nog vooral een mannenzaak is, maar de loting van de Champions League overtuigt je van het tegendeel Rood, blond of donker, maakt niet uit. Alles krijg je in pakweg drie kwartier voorgescho teldTennisshots' heten ze. De lekkere wijven waar om elk punt de camera tijdens al die onnozele tennispartijen op inzoomt en die je dwingen zelfc de onnozelste tennispartij uit te kijken. Hoeft niet meer. Zolang al die voorzit ters, presidenten en managers hun se cretaresses naar Monaco blijven mee nemen hoefje voor tennisshots geen tennis meer te zien. Je hoopt, door een speling van het lot, dat er iets mis gaat. (Dat is de tweede reden dat je kijkt naar dit tv-spektakel, de hoop dat de boel in de soep loopt en plotseling Plovdiv uit de koker rolt in plaats van Valencia. Want de tegenstanders van de Nederlandse clubs doen er al lang niet meer toe, één pot nat.) Guus Hiddink: „Het had beter gekund, maar ook slechter." Paul Bosvelt: „Het had beter gekund, maar ook slechter. Aron Winter: „Het had beter gekund, maar ook slechter. (Gelukkig benoemde Winter twee van Ajax' drie tegenstanders met een tongval - Liejon en Rozen burg - die doet verlangen naar Aron Winter die probeert op een algemeen beschaafde Bulgaarse wijze Spartak Plovdiv uit te spreken. Ofjeunesse d'Esch.) Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22