Verkoop van Vreugde en verdriet op eerste schooldag universitaire collectie dreigt FEBD Leidsch Dagblad Vermeende kaper ontkent plan aanslag Vredevoogd hekelt bezuinigingen £tos 3 halen, 2 betalen! VW dupeert ians van Bruce Springsteen' Spetterende 'watermusic' op Rapenburg 'Aannemers vormen asfaltkartel' m 'j' iICTÏËWËIÏK 50 €urocent Vredevoogd is de machtigste 'Victoria: mogelijk andere vader' Katwijker vast na steekpartij Trein rijdt in op koeien Lionel Hampton (94) overleden 9xGRATIS u Leidsch Dagblad NR. 43017 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 maandag 2 SEPTEMBER 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Het einde van |bakkie-leut en pruttelpot Ook fietsers rijden met oogkleppen op' Londen en Rome dreigen Strafhof te ondermijnen Eurodusnie tevreden over actieweekeinde [Warmond on Wheels: Grand Prix op straat Instelling is sterkste wapen van Quick Boys Tim de Cler wil bij AZ zijn gelijk bewijzen door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden dreigt 'een keuze voor kaalslag' te maken als het ministerie van onderwijs opnieuw op het acade mische onderwijs bezuinigt. Voorzitter L Vredevoogd van het College van Bestuur overweegt 'met pijn in het harf een deel van de universitaire collecties te verkopen. Dit betekent verkoop van kostbare handschriften, boekcollecties, foto's en prenten uit de bibliotheek en het Pren tenkabinet om er onderzoek van te betalen. Dit zei Vredevoogd vanmiddag tijdens de opening van het Academisch Jaar in de Leidse Pieterskerk. De bezuinigingsdrift van de overheid wordt Vredevoogd nu echt te gortig, zo bleek tijdens zijn toespraak. In de acht jaar dat de nu scheidende voorzitter het academisch jaar opende, heeft hij 'nooit een klaagzang willen houden over de te be perkte middelen die wij van de overheid krijgen'. Steeds schikte het College van Bestuur zich en zette de tering naar de nering. Zelfs afgelopen jaar nog werd een pijnlijke reorganisatie door gevoerd bij biologie, waarbij volgens woordvoerder W. van Amerongen zelfs goede onder zoeksgroepen werden 'wegge sneden'. Nu is dat anders. „Wij dreigen in een onhoudbare positie te geraken als het kabinet bij zijn keuze voor bezuinigingen blijft", aldus Vredevoogd. De re gering wil wél dat Nederland tot de 'internationale top behoort van kenniseconomieën', maar bezuinigt op het universitaire onderzoek. In het verleden heeft de Leidse universiteit daarom ook meegedaan aan het binnenhalen van sponsors (zo als het bedrijfsleven of over heidsinstellingen) om bezuini gingen op te vangen, maar dat wil ze niet meer. „Het heeft ge leid tot de routinematige toe passing van bestaande kennis op van buiten aangedragen problemen en niet tot het ont wikkelen van wetenschappelijke kennis." De universiteit heeft daarom besloten het 'oorspronkelijke doel', namelijk 'nieuwe kennis genereren' in ere te herstellen. Maar om die zuivere weten schappelijke ambitie te kunnen waarmaken, is de universiteit meer dan ooit op de overheid aangewezen. Pagina Ri: Universiteit wendt zich af van bedrijfsleven door Saskia Stoelinga/ Wim van Wanrooy leiderdorp - Vreugde en ver driet lagen weer dicht bij elkaar op de eerste schooldag in deze regio. Bij de Julianaschool in Leiderdorp ging de vlag in top en werden leerlorachten, leer lingen en ouders op het schoolplein onthaald op de tra ditionele ontvangst met koffie. Voor zestien leerlingen van de openbare basisschool Het Palet in Alphen aan den Rijn begon het schooljaar heel wat minder zorgeloos. Het schoolbestuur besloot eind vorige week om groep acht op te heffen. Reden: er kan met de beste wil van de wereld geen leerkracht voor de groep basis schoolverlaters gevonden wor den. De leerlingen zijn door de ouders in allerijl ondergebracht bij andere scholen. Het gros meldde zich vanmor gen bij De Wereldwijzer aan de Oude Wereld in Kerk en Zanen. Anderen gingen naar De Ka meleon aan de Havixhorst in Ridderveld 2, en de christelijke scholen De Groen van Prin- sterer aan de Jan Nieuwehuij- zenstraat en De Rank aan de Da Costastraat. Het Palet, dat honderd leerlin gen telde, worstelt al sinds maart van dit jaar met de ver vanging van directeur Eric Dik kers, die elders in het onderwijs een baan vond. De zoektocht naar een opvolger is nog niet voltooid. Dikkers gaf overigens geen les in groep acht De va cature geldt voor een andere vertrokken leerkracht. Adver tenties, speuren op internet en zelfs het inschakelen van een bemiddelingsbureau om hem te vervangen hadden geen suc ces. „We hebben alles gepro beerd - ook in de vakantie - om een nieuwe leerkracht te vin den. Het heeft niet mogen ba ten", verzucht waarnemend di recteur Aart de Groot. In janua ri sloot Het Palet al de deuren van een nevenvestiging aan de Thorbeckestraat. Locatieleider Ton Paulides van de Leiderdorpse Julianaschool kent die problemen niet. „Wij hebben alles onder controle. We hoeven geen kinderen naar huis te sturen. We hebben een hecht team geformeerd, waar mee we de strijd aankunnen." Pagina R5: 'Samenvoeging van groepen onmogelijk' (adyertentie) Adriaan Morriën Mijn ouders zouden meer aan mij hebben gehad, als zij minder van mij hadden verwacht Leerkrachten, leerlingen en ouders werden op de Julianaschool in Leiderdorp vanmorgen verwelkomd met koffie. Foto: Henk Bouwman stockholm-londen/anp - De Zweedse po litie ondervraagt nog steeds de man die donderdag is aangehouden op de luchtha ven van de Zweedse stad Vasteras, omdat hij in een toilettas in zijn handbagage een pistool had. De man, de 29-jarige Zweed Karem Chatty, wordt officieel vastgehou den wegens verboden wapenbezit. Zijn advocaat zegt dat zijn cliënt alle aan tijgingen ontkent. Volgens de Zweedse mi litaire inlichtingendienst was Chatty van plan het vliegtuig van Ryan air waarmee hij naar Londen zou vliegen op een Ameri kaanse ambassade in Europa te laten neer storten. Maar de Zweedse veiligheidspolitie zegt met grote beslistheid dat dat het geval was, en ontkent ook dat de politie op zoek is naar vier vermeende handlangers van Chatty, die een Zweedse moeder en een Tunesische vader heeft. De advocaat van Chatty, Nils Uggla, zei tegen Zweedse me dia dat zijn cliënt alle verdachtmakingen van de hand wijst. Uggla, die Chatty al een aantal malen had bijgestaan als advocaat in strafzaken, zei dat zijn cliënt 'een verkla ring' heeft voor het pistool dat in zijn ba gage is aangetroffen. Verder mag hij van justitie niets zeggen over wat hij met zijn cliënt besproken heeft. Vast staat wel dat Chatty zich in 1998 heeft bekeerd tot de islam en dat hij in de Ver enigde Staten vlieglessen heeft gehad. Dit laatste roept herinneringen op aan de aan slagen van bijna een jaar geleden op New York en Washington, die uitgevoerd wer den door kapers die in de VS vlieglessen hadden gehad. In 1996 begon Chatty met vlieglessen in Conway in de Amerikaanse staat South Carolina. Hij werd weggestuurd omdat hij onvoldoende vorderingen maakte. Omdat zijn visum gekoppeld was aan de oplei ding, moest Chatty de VS daarna verlaten. Dat deed hij echter niet meteen. Volgens de Sunday Telegraph zou hij in elk geval nog enkele maanden in Florida heb ben gewoond en zou hij na Conway nog een aantal vliegscholen hebben bezocht. Na de aanslagen van 11 september heeft de Zweedse veiligheidsdienst Chatty on dervraagd om vast te stellen of hij banden onderhield met al-Qaeda. Na zijn aanhou ding heeft de politie in Chatty's flat infor matie over extremistische islamitische or ganisaties gevonden, maar er zijn geen be wijzen dat hij daar banden mee had. or Eric-Jan Berendsen din - Het VW-kantoor aan de iationsweg heeft afgelopen za- itdagmorgen bij de voorver pop voor het concert van Bru- Springsteen fans gedupeerd, fat beweert Be True, een inter magazine voor de Neder- indstalige fans van de Ameri- aanse zanger. Volgens Be True laaiden medewerkers van de VV om tien uur, op het mo- lent dat de voorverkoop van kt ging, eerst enkele tientallen firten voor zichzelf uit. Tegen tijd dat de eerste klant - een die de hele nacht voor de hikel had gebivakkeerd - aan «beurt was, waren er alleen •Mg kaarten voor de tweede ring beschikbaar. De fan uitte zijn ;enoegen over de gang van en, waarop de VW-mede- Rrker hem twee extra kaarten Rkocht om de woede van de ta te sussen. 'olgens T. Scheffer, directeur in Leiden Promotie/VVV, zijn «inderdaad 10 kaartjes naar ei- personeel gegaan. Hij wijst op dat de kaartverkoop 'een lelijk systeem is waarbij er de entreebewijzen wordt ge- 'ïten'. „Ook medewerkers de VW willen naar Spring- in. Daarbij is duidelijk de op tocht gegeven van twee per ösoon en die kaartjes moesten pnien om worden geboekt. Met Mere woorden twee voor het Personeel, twee voor de klanten, u zijn bij ons in totaal 35 kaart- p verkocht waarvan er 10 naar Ren personeel zijn gegaan. JVe^ *jn er zorgvuldiger meeonTgé^ Ban dan nu wordt geroepen." 1 door Lidy van der Spek leiden - Wat Georg Fr. Handel eeuwen geleden al voor ogen had - spetterende 'Watermusic' op het mooiste water van de stad - lukte Leiden het afgelo pen weekeinde ruimschoots. De stemming rond de fraaiste gracht van Nederland wordt za terdag met het uur euforischer. Stonden bij Duffer Co de luis teraars nog maar één k twee rij en dik op de kade, waren de et telijke sloepen en andersoortige boten in die mooiste gracht nog dun bevolkt, naarmate de mid dag vordert neemt de belang stelling toe. Tijdens het optre den van Mathilde San ting, de absolute topper van de eerste dag 'Rapenburgconcert Leiden', is er geen doorkomen meer aan. Groot en klein, jong en oud, chic en shabby zijn in ruime mate vertegenwoordigd. Een keurige middelbare professor staat broederlijk naast een hip pietype uit de Pancras. Beiden willen ze niets missen van Hans Duffer, en van Trijntje de doch ter van de ook in de Leidse Stu denten Ekklesia veelbezongen pastor Huub Oosterhuis. Een studentikoze Leidenaar viert met wijn, olijven, geitenkaas en stokbrood zijn verjaardag op de stoep en offreert zijn vrienden een grootschalig openlucht con cert. Een bruinverbrande Ha- zerswoudse moeder met intimi derend interessant steunver- band om arm en schouder, ge niet van al die Leidse bluf om haar heen; op de 'privé-bank' voor het£ ria dochterlief haar op trekje heeft. Oud-burgemeester Postma en echtgenote kouten genoeglijk op VRAGEN Vooroverleg en prijsafspraken bij aanbesteding gebruikelijk Mathilde Santing was een van de grote publiekstrekkers van het Ra penburgconcert. Foto: Mark Lamers het ponton voor Vips met rector magnificus D. Breimer die van daag als gast niets meer hoeft te doen dan geestverruimend luis teren en zondag als voorganger geestverruimend zal (s) preken tijdens de opening van het Aca demisch Jaar in de Leidse Stu iten Elcklesia. EenTdodharig-krullenbolletje in piepklein spijkerbroekje swingt op de schouders van zijn papa en de blonde actrice die het al- leraufhentiekst van de hele we reld haar schort voordoet (in 'Toen was geluk nog heel ge woon') geniet voor deze keer eens lekker passief. Leiden doet in saamhorigheid niet onder voor Amsterdam. Pagina R4: Een verademing van soberheid door Jacob van der Meuten den haag - Acht grote Noord- Hollandse aannemers hebben jarenlang een asfaltkartel ge vormd. Vooroverleg en prijsaf spraken bij aanbesteding van infrastructurele projecten in de provincie waren gebruikelijk. Dat zei regiodirecteur J. Folkerts van Ballast Nedam Infra van daag voor de parlementaire en quêtecommissie Bouwnijver heid. Het kartel werd ook wel de NH-8 genoemd. De NH-8 be stond uit KWS, NBM, Ballast Nedam, Vermeer, Koop, Ooms, HBG en Heijmans. De aannemers spraken onder ling af wie aan de beurt was voor een bepaald werk. Volgens Folkerts kenden de aannemers elkaar goed genoeg om in te schatten wie voor een bepaald werk in aanmerking kon komen en die gingen dan onderling vergaderen. Zeven leden van de NH-8 vorm den samen ook de aandeelhou ders van de Noord-Hollandse asfalfabriek APNH. Aannemer Heijmans was geen aandeel houder in de APNH, maar had een eigen asfaltcentrale. De APNH zou bedrijven buiten het kartel hogere prijzen berekenen, zodat zij niet met de NH-8 kon den concurreren. Op de vraag of deze praktijk ook bekend was bij Ballast Nedam, antwoordde de regiodirecteur „Dat is mij niet bekend. Dat moet u aan APNH vragen." l Het verschH~~tusseix_de laagste prijs in het vooroverleg en de prijs die uiteindelijk uit de bus kwam, werd verdeeld tussen de aannemers uit het vooroverleg. Daarmee bouwden ze op papier een 'tegoed' op. Dat 'tegoed' was van belang om te bepalen wie de volgende keer aan de beurt zou zijn. Tegoeden werden ook tussen bedrijven onderling verrekend. Daarbij zou gebruik zijn ge maakt van valse facuren. Maar dat gebeurde niet in de regio Noord-Holland, zo verklaarde Folkerts onder ede. (advertentie) RUNDVLEESKROKET gebakken of. ongebakken leiden - Loek Vredevoogd, be stuursvoorzitter van de Unrver- siteit Leiden, is de machtigste man in het hoger onderwijs. Dat blijkt uit een onderzoek van ScienceGuide. een digitaal ma gazine over het hoger onderwijs in Nederland. Vredevoogd staat bovenaan de lijst omdat hij per 1 januari 2003 voorzitter is van het Nationaal Accreditatie Or gaan (NAO). Het NAO krijgt de bevoegdheid om rijkserkenning en overheidssubsidie van hoge scholen en universiteiten te la ten intrekken. londen - De Britse koningin Victoria was mogelijk een bui tenechtelijk kind. Dat schrijft historicus A.N. Wilson in zijn boek 'The Victorians' dat deze - week uitkomt. In het boek be weert de biograaf Wilson dat de moeder van Victoria, prinses Victoire van Leiningen, een langdurige relatie had met haar in Ierland geboren secretans Sa John Conroy. Hij. en niet pnns Edward, zou Victoria's echte vader zijn. Buckingham Palace wilde niet reageren. katwuk - Een 35-jarige Katwij ker is zaterdag aangehouden omdat hij de avond daarvoor in Breda een man zou hebben neergestoken. Het slachtoffer, een 36-jarige man uit Wijk en Aalburg (Noord-Brabant), kon na een behandeling in het zie kenhuis naar huis. De 24-jange bewoonster van het huis, die ook bij de steekpartij aanwezig was, raakte niet gewond. Het slachtoffer was in de woning aanwezig om te bemiddelen tussen de Katwijker en de vrouw omdat zij relatieproble men hadden. workum - Een trein is vanmor- gen bij Workum op een kudde van elf koeien ingereden. Twee dieren overleefden het ongeval niet. Er raakten geen mensen gewond door de aanrijding die rond 06.00 uur gebeurde. Het treinverkeer op het traject Sneek - Stavoren lag ongeveer tweeëneenhalf uur stil. De koel en waren ontsnapt uit een langs het spoor gelegen weiland. De regiodirecteur had overigens wel 'het gevoel' mee te werken aan foute praktijken. „Maar je kon als bedrijf niet uit het sys teem stappen." Direct na de Zembla-uitzending vorig jaar, vernietigde Folkerts zijn eigen schaduwboekhou ding. „De boekhouding had geen waarde meer, omdat de di rectie met onmiddellijke ingang het systeem verbood", aldus Folkerts. Lionel Hampton. Foto: AP new vork - De wereldberoem de vibrafonist en drummer Lio nel Hampton is zaterdag op 94- jarige leeftijd overleden in New York. 'Hamp the Champ', die eerder al door twee beroertes was getroffen, stierf aan een hartstilstand. Pagina Kunst Cultuur Geldig van 2 t/m 8 september deiMdwffo.! Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Straat Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B) wbmma» bctBtog 8 «41 712141*400114' V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TTT7S

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1