Tim de Cler wil zijn gelijk bewijzen hartverwarmende instelling is erkste wapen van Quick Boys wereldranglijst is een soort Dow Jones voor Olivier van Lindonk Lleyton Hewitt poetst imago op tegen Blake SI Bij Ajax uit de gratie geraakte Leidenaar stapt over naar AZ Euforie en scepsis over Ronaldo Katwijkers niet goed en niet slecht hul. yai SPORT maandag 2 september 2002 (oeman haalt naar i spelers inwijk maakt de kansen Irenster krijgt ;dt mslang' i- 90 springs - De Ameri- baanwielrenster Tammy sn- 5 (32) is wegens doping- levenslang geschorst. winnares van het zil- le sprint bij de wereld- enschappen in 2001is op het gebruik van nor- i, een anabole steroïde. renster was in 2000 al geschorst geweest na- ro- lositief was bevonden r- isteron. i pa Lazio Roma Iragen zich Ongeveer vijfhonderd :ers van Lazio Roma I zaterdagavond een vernielingen achter- de directe omgeving •lympisch stadion in verlieten voortijdig de [strijd van hun club te- "ïntus en drongen ver- gemiirondom het stadion n binnen. Daar vemiel- de Apparatuur en stichtten leid ed. Buiten staken ze min wee auto's, een ambu- h drie kiosken in brand, reageerden zich af om- zojuist twee van haar ilers had verkocht: ver- esta aan AC Milan en Crespo aan Interna- lusampa hattrick Op de openingsdag jrimera Division heeft [aanvaller Kiki Musam- ien hattrick van zich eken. De voormalige [boog in zijn eentje een nd van 2-0 bij promo- [Jtecreativo Huelva om ge van 3-2. Musampa jn drie goals topscorer alkmaar/leiden - Hij wil het zeker geen falen noemen. Want Tim de Cler vindt nog steeds dat hij goed genoeg is voor Ajax. „Maar als de trainer andere voor keuren heeft, ben je kansloos om jouw gelijk te bewijzen." En omdat de bank het slechtst denkbare alternatief is voor een popelende voetballer, koos de 23-ja- rige Leidse linkspoot voor een driejarige aanbieding van AZ. „Wij beschouwen hem als linksback", stelt Martin van Geel, de directeur voet balzaken van AZ. Hij ziet De Cler als kandidaat om de gehele linkerflank te bestrijken. „Het is een jongen met po tentie, die nog volop door kan groei en", aldus Van Geel. „Hij heeft een goede voetbalopleiding genoten en ook nog eens goede mentaliteit." Gekomen van de amateurs van Lugdu- num heeft Tim de Cler de jeugdoplei ding bij Ajax doorlopen. Morten Olsen, de toenmalige trainer, liet hem in het eerste elftal debuteren tegen Willem n. „Twee dagen later brak ik mijn been in de kampioenswedstrijd van het tweede. Toevallig was dat tegen AZ. Het kostte me negen maanden om terug te ko men." Jan Wouters, die hem al trainde in het tweede, haalde De Cler bij de A-selec tie. „Het duurde even maar toen ik eenmaal een basisplaats had veroverd, ben ik er niet meer uit geweest Het ging goed." Met Co Adriaanse als nieu we trainer dreigde de back weer op een zijspoor te belanden. „Maar ook hier was het zo dat ik me goed wist te hand haven toen ik eenmaal in de basis stond." Met de tussentijdse komst van Ronald Koeman viel min of meer het doek voor Tim de Cler. De periodes van voor- en tegenspoed hebben hem, zegt De Cler, gesterkt. „Ik heb vier leuke jaren in het eerste gehad. En helemaal niet het gevoel gekregen dat ik heb gefaald. Alleen, ik speel niet meer." Zoals iedere voetballer, vindt ook de linkspoot uit Leiden dat hij dat wel zou horen te doen. Maar Ronald Koeman geeft de voorkeur aan de Ame rikaan John O'Brien. „En in principe heeft de trainer op mijn positie ook nog Maxwell achter de hand. Ik vind dat ik beter ben, ja. Maar dat zal iedere speler van zichzelf zeg gen. De bank trok me niet. Bovendien werd me te verstaan gegeven dat ik geen toekomst meer had bij Ajax. Eerst baal je behoorlijk van zo'n bericht Maar je moet verder en kunt niet te lang in de put zitten. Als je het nieuws eenmaal hebt verwerkt, wil je zo snel mogelijk naar een andere club." De Cler kwam afgelopen donderdag in contact met AZ. „Een dag later waren we er al uit en zaterdag ben ik medisch gekeurd. De ideeën van deze ambitieu ze club spreken me aan. Ik hoop daar aan mee te kunnen werken. Op welke positie maakt me in principe niet zo veel uit Als ik maar speel. Ik kan op verschillende plaatsen ingezet worden. Bij Ajax heb ik weliswaar vooral als linksback gespeeld, maar ook centraal in de verdediging. Links op het mid denveld kan net zo goed. Ik heb zelfs linksbuiten gestaan. Al was dat voor het laatst in de jeugd." Lleyton Hewitt versloeg de Amerikaan James Blake in de derde ronde van de US Open tijdens een vooraf al beladen duel in vijf sets. Foto: Reuters/Shaun Best door Martijn van Beeten new york - In een vijandig Ar thur Ashe Stadium in New York heeft tennisser Lleyton Hewitt zijn imago opgepoetst De Au stralische nummer één van de wereld versloeg de Amerikaan James Blake in de derde ronde van de US Open tijdens een vooraf al beladen duel in vijf sets: 6-7,6-3,6-4,3-6 en 6-3. Het mannentennis moet het doen met louter sportieve rivali teit en ontbeert controverses. Daarom werd een relletje van vorig jaar op de US Open door de Amerikaanse media aange grepen om het duel tussen He witt en Blake boeiend te maken. Toen speelde de Australiër ook tegen de Amerikaan, won even eens in vijf sets, en maakte He witt een opmerking over een donkere lijnrechter die als racis tisch getint kon worden gezien. „Kijk naar hem en zie de over eenkomsten", riep Hewitt des tijds. De nummer één van de wereld zou hebben bedoeld dat de lijnrechter Blake, zoon van een afro-Amerikaanse vader en een Engelse moeder, bevoor deelde. De tennissers bedekten het voorval al snel met de mantel der liefde en benadrukten dat zaterdag drie uur en 34 minuten lang. Ze applaudisseerden voor elkaar en Blake verontschuldig de zich na afloop meteen voor vervelende opmerkingen van Amerikaanse toeschouwers. „Verlies niet van hem, het is een racist", liet een vrouw zich luid keels ontvallen. Hewitt, nuchter. „In zo'n vol stadion zitten altijd enkele idio ten. Zelf heb ik die opmerking in elk geval niet gehoord." Ook Blake. die twee jaar studeerde op Harvard, was verstandig. ,Jk hoop dat veel kinderen deze wedstrijd hebben gezien", zei de nummer 26 van de wereld die met Andy Roddick de Ameri kaanse hoop voor de toekomst vormt. „Dan konden ze zich identificeren met twee tennis sers die tot het uiterste zijn ge gaan om elkaar te kloppen. Zon der vervelende rand zaken." Hewitt benaderde de wedstrijd als een Davis Cup-duel op vreemde bodem. „Ik was voor bereid op een vijandig publiek", zei Hewitt. „Net als tijdens Da- vis Cup-wedstrijden in Spanje en Australië. Ik heb me afgeslo ten voor alles en iedereen, con centreerde me louter op tennis. Dat heeft me geholpen." Net als Hewitt stoomde ook An dre Agassi door naar de vierde ronde. Hij won met 6-2, 6-1 en 6-2 van de Paraguayaan Ramon Delgado. Jan-Michael Gambill is zijn volgende tegenstander. Het vrouwentoernooi kende in de eerste week traditioneel wei nig verrassingen. Alleen Jelena Dokic struikelde, in de tweede ronde al. Het levert in de vierde ronde al prachtige ontmoetin gen op. Monica Seles stuit bij voorbeeld op Martina Hingis en Kim Clijsters treft Amelie Mau- barcelona/gpd - „Geen en kele ploeg is onoverwinne lijk", zei Vicente del Bosque gisterochtend met een uitge streken gezicht over de aan koop van Ronaldo. Terwijl de Real-supporters de Brazili aanse spits met gejuich ont haalden op het vliegveld van Madrid, was de coach nuch ter. „Je wint niet door alleen maar goede spelers in de ploeg te halen", zei hij. Daarmee nam Del Bosque een voorschot op de door sommigen voorspelde ellen de in de kleedkamers van Real Madrid. De vraag die ie dereen zich stelt is: wat moet Real met nog een sterspeler naast Zidane, Raul, Figo, Guti en Morientes. „Ik ga er vanuit dat de hartelijke sfeer in het team niet vermindert door de komst van Ronaldo", aldus de trainer. De afgelopen dagen werd duidelijk dat het aankoopbe leid van de keiharde zaken man en Real-voorzitter, Flo- ren tin o Pérez de spelers de stuipen op het lijf heeft ge jaagd. Tijdens het diner na de Supercup tegen Feyenoord vroeg aanvoerder Hierro zijn voorzitter even apart Ook namens de andere spelers maakte hij bezwaar tegen de wisseltruc met Morientes. Behalve de 35 miljoen euro die Real Madrid voor Ronal do betaalt, zou Inter ook Morientes erbij krijgen. Die zou dan weer voor 12 miljoen euro worden doorverkocht aan Barcelona. „We zijn geen koopwaar", zei een andere speler, waarmee hij de gevoe lens van het hele team ver tolkte. Ook bij Barcelona is het koopgedrag van Pérez ver keerd gevallen. Op het aller laatste moment trok Bar^a- voorzitter Joan Gaspart zich terug uit de driehoeksonder handelingen omdat hij het gevoel kreeg dat hij door de voorzitter van de Koninklijke werd misbruikt. Zowel Gas part als Van Gaal wilden Morientes graag aantrekken. Maar de voorzitter wilde voorkomen dat hij er later van wordt beschuldigd de transfer van Ronaldo naar Real Madrid mogelijk te heb ben gemaakt. rtijn van Beeten rk - Spelersmakelaars, jngens. In het tennis, rketingsport bij uitstek, ze nadrukkelijk om de heen. Zeker als op een l in New York de verve- at playersloun- er R. van Lindonk, 26 (ties treukelen, maakt als be- 8.30t<van vijf tennissers deel iet circus. :RTEN^onk is een grote speler 8.30tiereld van de manage- eaus. Na vier jaar stu- ^Q71 5j) de Amerikaanse uni versiteiten in Colorado en Ohio blufte hij zich als 22-jarige bin nen bij IMG, het grootste kan toor ter wereld. Hij stapte bru taal op Gavin Forbes af, de baas van de afdeling tennis. „Ik heb twee maanden gratis voor hem gewerkt. Was het niet bevallen, dan had hij me zo weggestuurd. Ik heb gezegd dat ik zelfs koffie voor hem zou zetten als dat no dig was om van hem te mogen leren." IMG is een haast monsterachtig bedrijf. Ruim drieduizend werk nemers, 82 kantoren in 33 lan den. Mare McCormick, de direc teur, begon het bureau in Cleve land begin jaren zestig als bege leider van Jack Nicklaus, Arnold Palmer en Gary Player, drie toen nog relatief onbekende golfers. Nu staan beroemdheden als Mi chael Schumacher, Tiger Woods en het model Naomi Campbell onder contract. In het tennis is hun motto dui delijk. Tennissers moeten ten nissen en verder niets. Kleding- contracten, startgelden, beleg gingen, sportpsychologen, rei zen en hotelreserveringen, alles wordt geregeld door de spelers makelaar. Van Lindonk, twee weken lang aanwezig op de US Open, heeft vijf tennissers onder contract. Hij scoort nu met Tay lor Dent, de Amerikaanse ideale schoonzoon. Verder heeft hij het Kroatische talent Mario An- cic, de Amerikaanse Lilia Oster- loh, de inmiddels met tennis ge stopte kampioen Jim Courier en Majoli in zijn stal. Met die Kroatische beleefde Van Lindonk drie jaar terug zijn ont groening. Majoli was weggezakt naar de vierhonderdste positie op de wereldranglijst, vond fees ten belangrijker dan tennis.Als ambitieuze jonge hond zag ik er een mooie uitdaging in. We hebben veel met elkaar ge praat" Nu staat Majoli, op de US Open in de derde ronde uit geschakeld door Daniela Hantu- chova, 22ste op de wereldrang lijst. „Die tennissers", zegt Van Lin donk, „zijn mijn vrienden. Waar zij zijn, probeer ik ook te zijn." IMG regelt alles, zelfs het imago. Dent is de aardige jongen en wordt ook zo geportretteerd. Van Lindonk selecteert de kran ten, weekbladen en tv-stations waar hij het beste kan verschij nen. Toen Dent na zijn eerste toernooizege in het Amerikaan se Newport riep dat hij stevig dronken was geworden, gruwde zijn manager. „Dat moet Taylor niet te vaak doen." Toen Tommy Haas deze week werd verboden om met een shirt zonder mouwen te tennis sen, kwam ook IMG in actie. Lobbyen bij de toemooidirectie. „Het mannentennis heeft een imagoprobleem", weet ook Van Lindonk. „Wij kunnen daar iets aan doen. Je moet een tennisser niet anders maken dan hij is, maar we proberen hem wel goed te presenteren." De wereldranglijst is als de Dow Jones voor de Breukelaar. Daar op ziet hij wekelijks wat zijn ten nissers waard zijn. „De ranking representeert een bepaalde waarde. Hoe hoger iemand staat, des te beter de contrac ten." Van lindonk rekruteert ook nieuwe talenten voor IMG. „Ik ken elke tennisser vanaf een jaar of 12. Nu probeer ik de Tsjechische Vaidosova binnen te halen, die is 13 jaar. Dan kij ken we uiteraard niet alleen naar het tennis, het hele plaatje is belangrijk. We schatten in hoeveel geld met iemand te ver dienen is en plakken er dan een strategie op. Daar draait alles om, geld verdienen door voor anderen geld te verdienen." Michaëla Krajicek, nu 14 jaar en in haar leeftijdsgroep kampioen van Europa, kan ook rekenen op bezoek van de managementbu reaus. „Zij wordt nu interes sant", weet Van Lindonk. .Al leen zijn wij in Nederland niet zo sterk. Onze grote concurrent Octagon heeft daar een goede vertegenwoordiger. Maar ach, wij blijven de grootste ter we reld, met zo'n tachtig procent van de markt." geldi «n Dijk ;n and! nvattin- Quick Boys en Kozak- dsch Di hebben totaal verschil- Vooites gekozen richting de LectuU het amateurvoetbal, het veld was er zater- r weinig verschil. Quick met 2-1 dankzij een u' armende instelling en een veel grotere drang iate.hddoel dan de tegenstan- i nauwelijks kansen rdentiick Boys met 'eigen' zowe-eigen' jeugdspelers en t udfachtig aankoopbeleid ezer:ozen voor de weg der kheid, bewandelt Ko- loys nog altijd het pad atwijkers verlieten. Ne- ••••lers vertrokken, twaalf erbij in Werkendam, sopstelling van Quick zaterdag twee nieuwe lie van Kozakken Boys (telling van de Katwij- even voorzichtig als het iet zeven punten meer 7467g seizoen zijn de trai- t Aandewiel en Arjen van der Werf al tevreden. Toch kwam Quick Boys, waar Raymond Flaton nog een wed strijd is geschorst, niet over als de beter op elkaar ingespeelde ploeg. De Katwijkers speelden niet goed en niet slecht, maar zetten op karakter een 0-1 ach terstand om in een 2-1 zege. Kozakken Boys kwam na 26 mi nuten op voorsprong toen aan voerder Mark Noorlander uit een vrije trap scoorde. De Katwijkse voorhoede, de li nie met de twee nieuwelingen, was in de eerste helft bepaald niet op dreef en miste enkele goede kansen. Maarten Bak (ADO Den Haag) speelde te slordig en niet attent genoeg en Remco Visser (Oegstgeest) kwam te weinig aan de bal. Om het tij te keren werd in de rust Visser gewisseld voor een andere nieuweling, Remco Tor ken, fysiek gezien zijn tegen pool. Aandewiel vond dat de wissel goed had uitgepakt - de rest van de ploeg had het nodig om voorin een speler te hebben die 'er staat' - maar Torken kon ook nog niet echt imponeren. Twee keer vond de ex-prof Brian Noteboom op zijn weg. Eerst tikte de keeper een keihard en onverwacht afstandsschot over de lat, even later pakte hij de bal goed af van de op het doel af stormende spits. Een kwartier voor tijd bracht invaller Marcel van der Horst (ook nieuw, af komstig van Haarlem) de Kat wijkers eindelijk langszij. Tekenend voor de aanvalsdrift van de hele Katwijkse ploeg was de aanval waaruit de 2-1 ont stond. De beslissende pass was van rechtsback Peter Timmer mans en linksback Arie van Rijn maakte de goal. Hoewel de backs veelvuldig opkwamen, miste Aandewiel de 'beweging' die er in de oefenwedstrijden wel was geweest. Dat kwam door de spanning-die de eerste echte wedstrijd met ach mee brengt, meende de trainer. De ploeg kan dus kennelijk be ter, maar moet ook beter gaan spelen om problemen zoals in voorgaande seizoenen te voor komen. Onverzettelijkheid al leen is niet genoeg; te vaak liet de defensie steken vallen. Af en toe stonden spelers van Kozak ken Boys zo vrij als een vogel en Quick Boys mocht blij zijn dat zij die situaties niet konden om zetten in kansen, laat staan in doelpunten. Met een door Quick Boys zwaar betwiste penalty had Noorlan der zijn ploeg nog langszij kun nen brengen, maar keeper Rem co Tuinenburg hield de bal uit het doel. Even later werd Quick Boys een penalty onthouden toen Van der Horst naar bene den werd getrokken. Ruim in blessuretijd schoot Werkendam mer Marcel Koman op de lat Duidelijker kon hij de Katwijkers niet waarschuwen. Quick Boys: Tuinenburg: Timmer mans, Schoneveld, Van Dam, Van Rijn; Mussche, D. van der Plas, Schaap (70. Van der Horst): Beltman, Bak, Yisser (46. Tbrken). Ouick-Boysverdediger Glen van Dam tikt de bal weg voor een aanvaller van Kozakken Boys. Foto: Cees varv,Hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15