Hotelplan en O AD weg bij Air Holland ECONOMIE Dublin vergooit kapitaal aan mislukt verkeersplan Geheim nummer biedt geen afscherming Espressocafé: het einde van bakkie pleur uit de pruttelpot ip plaats rijzenslag Met de boodschappentas naar school Nieuw aanvalsplan Laurus endo maakt Wisseling van de wacht bijdeWTO Plannen voor themapark bij Gelredome 2Ct banen weg abobank - Rabobank Nederland dit jaar minimaal 1500 uanen, mogelijk 2000. 1 jaar wordt de banenre- dezelfde orde van voortgezet. Deze bezui- |omt bovenop de opera wee jaar geleden, waar- 10 banen werden opge- "be Rabo Groep is goed ,000 voltijdsbanen, 142.000 in Nederland, het hoofdkantoor van •100 Nederland in v worden banen ge- maandag 2 september 2002 cabedrijven Charter in gesprek met partner ueoicties in de 17,01 5,181 129,90 269,50 60,05 am - De horeca knjgt 13.97 indaag te maken met 30i;ges. De werknemers voe- io!oi voor een nieuwe CAO. 455.06bf juni weigert de werk- 24^2oiganisatie Koninklijke 38^40Nederland verder te on- 2525rlen- FNVHorecabond 50i'oo Horeca noemen het 273,oo| van de werkgevers, i53,ooeen loonsverhoging al- èisiit voor diegenen die ïlo'oo CAO-loon verdienen, 30;59eekbaar. Het gros van 45^87nemers verdient nu 4j^,oo;et dit eindbod wordt 30,853ndeel van de werkne- 52,94 gesloten van een loons- 332 o^ig, meent de bond. De 34*9odt voor 300.000 werk- 12720 25-900 horecawerk- 162'8ontvangen vandaag een n!35arin de verrassingsac- 7R-°aden aangekondigd. '«aal mailen :«jf werkplek igjlcN - Europeanen blij- i2,76saal privé e-mails vanaf 1226 i3)lek te versturen. Ge- 8oloi 87,6 procent van alle 735,ocners geeft toe persoon- 22 2lesPon^en^e met een 76,7$r van de baas af te Dit blijkt uit een on- 56o'oovan vacature-websi- 73i55ter.com. In totaal rea- 4|'*f9600 personen uit i82l5onden. Een groot deel 322,oodagelijks tijdens werk- gog^f haar particuliere ïiiaische post af. 642,18 slipping werf HC Caland 282,5C 1133,93» - IHC Caland gaat 7 Verf Van der Giessen 1544,50, 37,3gd inkrimpen. De vraag 5i,ibaggerschepen is te 7|'Q^rdoor de werf met een 368i5opaciteit afkan. Een 448 2C*jk van ^et Perso" 87'0fnoeten verdwijnen, al- 6oi4ECaland vanochtend. 24> Reorganisatie neemt 23^4 fjf een voorziening van 398,5<£n euro. IHC maakte 108 iJb resultaten over de 4^73S maanden van 2002 9-3pe nettowinst nam toe 145; Jniljoen euro, tegen 3i86oen euro in dezelfde ,®°'|yorig jaar. Voor heel 70><yvacht IHC Caland een i2]8Q van het resultaat van 148 «P1 tot 96 Hulj'0611 eur0- hter zonder de kosten iorganisatie. latiepark in sn op Zoom 46.55 44.56 43.70 I 54,00 1 50,65 17,69 »p zoom - In de ge- Bergen op Zoom komt 41*35 een groot recreatie- 41.56 n City. Het park, dat in 35 02 1 beuren moet openen, 2^82 allO miljoen euro kos- 40,56 leeft de gemeente gis- 3;83 sendgemaakt. De Com- 39.75 inancière Regional, on- 4^.80 tan de Franse pro- 6^40 kkelaar Tranchant Ori- 28.20 et park realiseren. Fun 3g-°Q ilaats bieden aan at- 60^80 m voorzieningen voor 8.01 gezin. Zo komen er een 59jo een binnenkermis, 43^52 ling, een amusements- 14,53 53,30 den haag/gpd - De reisorganisa ties OAD Reizen en Hotelplan doen niet langer zaken met de in problemen verkerende charter maatschappij Air Holland. Nadat eind vorige week duidelijk werd dat Air Holland nagenoeg bank roet is, boeken de twee belangrij ke klanten hun reizigers vanaf morgen over naar Martinair en Transavia. Air Holland is inmiddels in ge sprek met een onbekende inves teerder om toch in de lucht te blijven. Het gaat om 15.000 vakantie gangers die volgens OAD Reizen weinig hinder zullen ondervin den van de gigantische om- boekoperatie. „De reizigers wor den via hun reisbureau op de hoogte gebracht en natuurlijk zullen veel vluchtschema's enigszins wijzigen", zegt alge meen directeur Geert Willem Boven van OAD. „Om dat te compenseren, bieden wij klan ten in sommige gevallen een dag extra vakantie aan. Het kost ons enkele honderdduizenden euro's." Volgens Boven heeft het alge meen en financieel manage ment van Air Holland een wan prestatie geleverd. „Ik kan daar verder niet op ingaan, maar wij hebben de afgelopen tijd als klant van Air Holland ervaringen opgedaan die ons noopten de samenwerking te beëindigen. Het bedrijf heeft een grote schuld en niet voor niets heeft Eurocontrol (het vluchtleidings- centrum, red.) het faillissement aangevraagd." Hotelplan-directeur Wouter de Wolf: „Als reisorganisatie heb je een vervoersplicht. De schade was veel groter geworden als we nu niet hadden ingegrepen." Volgens algemeen directeur Carl Runge van Air Holland heeft het bedrijf nog acht dagen de tijd om het vege lijf te redden. „Op 10 september is de behandeling van de faillissementsaanvraag en tot die tijd doen wij er alles aan om het benodigde kapitaal om in de lucht te blijven, bij el kaar te krijgen. Ik noem geen cijfers, maar het gaat om een substantieel bedrag. We zijn in gesprek met geïnteresseerden, namen kan ik echter niet noe men." Het gerucht dat OAD zelf Air Holland zou willen overne men, wordt ontkend. Runge stelt dat de beslissing van OAD en Hotelplan zeer slecht nieuws is voor Air Holland, maar is niet pessimistisch over de mogelijkheid om de lege stoelen weer gevuld te krijgen. „Met deze stap komt 22 procent van onze commerciële stoelca- paciteit vrij. Ik heb goede hoop dat we een groot deel daarvan weer gevuld krijgen. Wij profite ren valeer van pech aan machi nes van andere maatschappij en." Bij Air Holland, met het hoofd kantoor in Hoofddorp, werken iets meer dan tweehonderd mensen. De maatschappij heeft momenteel nog drie vliegtuigen in de lucht. Afgelopen mei zag de toekomst er voor Air Holland nog goed uit Met een investe ring van de Antwerpse zaken man Tony Gram, eigenaar van de Belgische maatschappij VG Airlines, kwam een einde aan een lange periode van financiële problemen voor Air Holland. Toch is het bedrijf al jaren ver lieslijdend. Onlangs moest het personeel van de chartermaat schappij dreigen met een rechtszaak om hun salaris uitbe taald te krijgen. door Patrick van den Hurk Dublin - Het heeft ook zo zijn nadelen om de snelst groeiende economie van Europa te zijn. Hoewel het ooit zo berooide Ier land vooral heeft geprofiteerd van de boom van de afgelopen jaren, ondervindt het land nu ook de schaduwzijden. Zo kampt Dublin door het sterk toegenomen vervoer met een waar verkeersinfarct. De infrastructuur kan de onstui mige groei absoluut niet bijhou den, zodat het stadsbestuur tot een andere oplossing besloot. Sinds vorige week worden grote delen van het verkeer middels een ingewikkeld systeem van omleidingsroutes, bewegwijze ring en inrijverboden uit het vrijwel volledig tot stilstand ge komen stadshart weggehouden. Dat klinkt plausibel, maar het reddingsplan lijkt uit te draaien op een kostbaar fiasco. Toen de borden voor de nieuwe routes begin vorige week werden ont huld, schrok de stad zich suf. Enorme witte plakkaten zijn het, waarop in een ware geheimtaal van pijlen, nummers en groen-, paars- en zwartgekleurde vlak ken wordt aangegeven hoe het centrum voortaan via grote om wegen kan worden bereikt. En dat werd dan ook nog alleen maar duidelijk voor diegenen die het Iers beheersen, want de borden melden wegens plaats gebrek slechts 'An Lar'. Voor 'Ci ty Centre' was in het officieel tweetalige Ierland geen plaats meer. Een verwarde Duitse va kantieganger vroeg zich voor de Ierse radio dan ook af waarom er nergens een wegwijzer naar het hart van de stad te vinden was. Het gemeentebestuur hield eerst nog stug vol dat de mop perende bevolking wel aan het systeem zou wennen. Maar in middels heeft de stad toch bak zeil moeten halen. Dat gebeurde nadat bleek dat zelfs verkeers minister Seamus Brennan geen touw aan de borden kon vast knopen. „Als je geen wiskunde- student bent, zul je de auto stil moeten zetten om er wijs uit te worden", zei hij in de Irish Inde pendent. De bewindsman droeg Dublin daarom op de uitvoering van het plan stil te zetten tot er dui delijkere borden zijn ontwik keld. Dat betekent dat de 200.000 euro die al was uitgege ven aan de bewegwijzering weg gegooid geld is. Overigens deelt Brennan wel de mening van het stadsbestuur dat er iets moet ge beuren, want de verkeersellende dreigt niet alleen het humeur van de inwoners, maar ook de economie van de stad te gaan schaden. Ondernemers blijven weg om- den bosch/anp - Supermarktke ten Laurus wil niet langer de concurrentie aangaan met Al- bert Heijn, zoals het met de Konmar wilde, maar met prijs brekers als Dirk van den Broek en Nettorama. Daarvoor werkt het bedrijf aan een formulewij ziging van de bijna 290 Edahs. In oktober zouden de plannen al in alle winkels moeten wor den doorgevoerd, zo schrijft het vakblad Distrifood zaterdag, on der verwijzing naar bronnen rond de supermarkteigenaar. De belangrijkste pijler van de nieuwe koers is dat de Edah scherpere prijzen moet gaan hanteren, om tegen de andere prijsbrekers op te boksen. In een aantal filialen is het nieuwe con cept volgens zeggen al getest. Afgelopen jaar zijn de prijzen bij de Edah volgens Distrifood juist verhoogd. Op die manier wilde Laurus de kosten voor de om bouw van de Konmar-super- markten tot luxeuze winkels fi nancieren. De prijzen voor som mige producten zouden inmid dels alweer zijn verlaagd, maar daarmee zou de keten nog niet voldoende laaggeprijsd zijn om het op te nemen tegen de nieu we concurrenten. Laurus liep al eerder rond met plannen om Edah om te bou wen tot een prijsbokser. Tot nu toe is het daar echter nog niet van gekomen, omdat het bedrijf niet voldoende financiële mid delen had. Met de overname van een groot belang door het Franse Casino, is er echter weer geld beschikbaar om de plan nen alsnog door te voeren. Tilburg - Scholengemeenschap De Rooi Pan nen in Tilburg bezit sinds gistermiddag een winkelcentrum dat wordt gerund door stu denten van de MBO-beroepsopleiding Han del. De scholengemeenschap heeft dit project samen met het bedrijfsleven opgezet. Het winkelcentrum in de school bestaat uit de drie landelijke bedrijven, V&D, supermarktke ten MeerMarkt en Jamin en zeven regionale bedrijven. De studenten krijgen zelf de ver antwoordelijkheid voor het reilen en zeilen in de winkels. De derde en vierdejaars studen ten zijn filiaalhouders of bedrijfsleiders, de eerste en tweedejaars leerlingen zijn ver koopmedewerkers. De bedrijven leveren 'win- kelcoaches' die de studenten begeleiden. Vol gens algemeen directeur G. Selten van De Rooi Pannen is het centrum voor het bedrijfs leven een ideale manier om geschikt perso neel te vinden. „En onze studenten doen op deze manier veel praktijkervaring op." Scho lengemeenschap De Rooi Pannen bestaat be halve uit de beroepsopleiding Handel, ook uit de opleidingen Brood Banket, Horeca en Toerisme/Recreatie. In het kader van deze op leidingen werd in 1998 een onderwijshotel geopend met negentien hotelkamers, vijf res taurants en keukens en een reisbureau. Foto: ANP/Gerad Damoiseaux nijmegen/gpd - Houdt KPN zich aan de wettelijke regeling voor privacy? Op die vraag zullen te- lecomwaakhond OPTA en Col lege Bescherming Persoonsge gevens (CBP) binnenkort ant woord geven. OPTA en CBP zijn een onder zoek gestart naar aanleiding van klachten van mensen met een geheim telefoonnummer. Zij hebben zich beklaagd dat be drijven als Landal Greenparks pas een (telefonisch aange vraagde) brochure toesturen als het telefoonnummer wordt ver klapt. Het bandje van Landal Green parks meldt: 'Ook als u een ge heim telefoonnummer heeft kunnen wij uw adresgegevens verkrijgen'. Landal belooft dat het nummer 'slechts eenmalig' wordt gebruikt voor het toezen den van de brochure. Eigenaars van geheime nummers hebben verbaasd gerageerd op de werk wijze van Landal Greenparks - en de kennelijke medewerking van KPN. OPTA en CBP onderzoeken nu of KPN het recht heeft de per soonsgegevens van mensen met een geheim nummer voor com merciële, ideële en charitatieve doeleinden beschikbaar te stel len. Ook wordt beoordeeld of KPN haar abonnees de goede informatie verstrekt over de voorwaarden die verbonden zijn aan het geheime nummer. Daarnaast bekijken CBP en OP TA de keuzemogelijkheden die KPN haar klanten biedt wat be treft het publiceren van abon neer-informatie en het gebruik van persoonsgegevens voor commerciële doeleinden. Volgens KPN hebben twee mil joen van de tien miljoen abon nees een 'nummer met beperkte bekendheid'. Maar KPN zegt dat er - ofschoon de volksmond die term kent - geen sprake is van een geheim nummer. Wel is er in dat geval een overeenkomst tussen KPN en de abonnee dat diens naam en adresgegevens niet in de telefoongids worden vermeld. Volgens de woordvoerster van KPN worden via de database van KPN-dochter Telemedia al jarenlang tegen betaling per soonlijke gegevens beschikbaar gesteld voor commerciële doel einden, zonder dat daar klach ten over komen. 17,50 87,90 56,90 31,21 25,96 44,14 56,10 37^56 ig/gpd - Nintendo zal 67^45 niet meedoen met de 15.86 gk ontstane prijzenslag 4i32A»mputers. De Game- 2,83 >ft volgens een woord- ln de afgelopen weken 4^25 ir goed verkocht' en het o.284t geen noodzaak om 13;95 cente verlaging tot 219 16^30 verder te gaan. 24 60 werc* plaYstation2 20^85 f 50 euro goedkoper en 23,25 voor 265 euro in de 23 55 ^at bij no8 steeds meer 11'00 1 de Gamecube, wordt 43.25 j door de aanwezigheid R90 10,84 12130 race bjU voorlo- 46^50 fle Xbox van Microsoft. 19,53 nsole is maar weinig dan de Playstation2 en ö^oo k een dvd-speler, maar 30,58 jod aan software er- 41'^ I een stuk minder. De 17^85 "erwacht dat daar pas 11400 1°^ i° k°mt wanneer 1 met een volgende ver die het mogelijk maakt een internetverbinding aar te spelen. amsterdam/gpd - Steeds vaker doemen espressocafés op in het straatbeeld. De consument be taalt grif voor een espresso, die snel staand wordt gedronken of in de wegwerpbeker mee naar kantoor gaat. „Niemand neemt nog genoegen met koffie uit de pruttelpot." Het valt niet mee voor het eerst iets te bestellen in een espresso bar. Hoe moetje in hemels naam weten wat het verschil is tussen een ristretto radicale, ha zelnut latte, moka, bambino of nog meer mogelijkheden? De verkoper doet geen poging de aarzelende klant van dienst te zijn. Met hoofdstedelijke arro gantie kijkt hij zo iemand de winkel uit. Uever helpt hij de vaste klant die de kaart al uit z'n hoofd kent. De routiniers zijn in The Coffee Company gemakkelijk herken baar. Niet gehinderd door de keiharde muziek lopen zij snel in en uit. Binnen 90 seconden, de productietijd van een vers gezette espresso met alles d'r op en aan, staan zij weer buiten met hun bestelling in de hand. Op naar het werk, met echte koffie als begin van de dag. The Coffee Company begon in 1996 met een kleine zaak in de Leidsestraat en heeft inmiddels acht filialen in Amsterdam. Daar komen er dit jaar nog drie bij. „Aan de rest van Nederland zijn we nog niet toegekomen", lacht Dick de Koek, mede-oprichter en mede-eigenaar. De Koek wilde Nederland laten zien dat er meer koffie was dan de 'baksteen roodmerk'. Hij wijst op de koffie uit Ethiopië, koude koffie, heel geconcen treerd Italiaans, latte ('wolkerige koffie'). „De verscheidenheid maakt het leuk voor de klant", weet hij. „Je kunt nemen wat bij je stemming past." Ingewikkeld is dat niet voor De Koek. Hij signaleert bij veel pro ducten een enorme toename Ruim honderdvijftig liter koffie per jaar Nederlanders drinken jaar lijks gemiddeld 151 liter kof fie. Dat komt neer op ruim drie kopjes per dag. In 2000 werd 56 procent van alle kof fie thuis gedronken en 44 procent op het werk, in hore ca- en andere gelegenheden. Het aandeel espresso in de buitenhuismarkt ligt op een derde van alle koffiecon- sumpties. Er verschijnen steeds meer koffiecafés, maar cijfers over espressocon sumptie zijn concurrentiege voelig en dus lastig te krijgen. Wel is duidelijk dat steeds meer aanbieders inspringen op het feit dat Nederlanders vaker buitenshuis koffie drin ken en dat zij dol zijn op de espresso met zijn talloze vari aties. Nederland loopt daarbij achter op bijvoorbeeld Duits land, maar zeker op Enge land, waar in de hoofdstad zelfs al een ware koffieoorlog tussen ketens gaande is. aan variaties. „Er zijn tegen woordig trostomaten, kastoma- ten, romatomaten en cherryto- maten. Dat zie je ook bij bier, kaas, brood en noem maar op. De klant is gewend aan kiezen uit veel mogelijkheden." De diverse koffiebars hanteren min of meer gelijke prijzen, alle maal veel hoger dan in espres- soland Italië. Een consumptie kost al gauw twee euro, soms meer. De consument lijkt er niet om te malen, economische ma laise of niet. De Koek wijst erop dat een blikje fris hetzelfde kost. „En de consument zal eerder besparen op een nieuw bed dan op een kopje koffie. Dan ontrieft hij zichzelf niet meteen." Volgens salesmanager Hendrik Blom van espressoleverancier Segafredo Zanetti loopt Amster dam voorop met het uitbaten van de koffiebars. „Het is zeker een enorme groeimarkt. We be speuren in de regio's al dat meerdere partijen met dezelfde ideeën rondlopen." Blom ver wacht dat alle grote merken zich gaan roeren sinds de Ameri kaanse keten Starbucks heeft aangekondigd naar Nederland te komen. Zelf wil Segafredo aan het einde van het jaar drie kof fiebars in Italiaanse stijl ge opend hebben. Hot 'n Cold exploiteert negen koffie- en sandwichcafés in Am sterdam, Schiphol, Den Haag en Nijmegen. „Koffie meenemen wordt populairder, maar de Ne derlander wil toch ook nog steeds graag uit een kopje drin ken", zegt directeur Bruno Steg- gerda. Hot 'n Cold gaat meer fi lialen openen in grotere steden dat klanten de stad gaan mijden en omdat aan- en afvoer van goederen problematisch is. Een recent onderzoek wees uit dat vijf kilo vracht er in de Ierse hoofdstad gemiddeld liefst 57 minuten over doet om vijf kilo meter af te leggen. Dublin staat daarmee wereldwijd op de tweede plaats. Alleen de Indiase miljoenenstad Calcutta heeft de dubieuze eer een nóg grotere verkeerscongestie te kennen. Ter vergelijking, zelfs in notoir drukke metropolen als Londen en New York doet hetzelfde pak ketje er maar 13 respectievelijk 17 minuten over, en ook Am sterdam scoort met een kwartier een heel stuk beter. door onze correspondent Bob Kroon genève - Na drie jaar in de wachtkamer te hebben gezeten, volgt de Thaise econoom Supa- chai Panitchpakdi vandaag ein delijk de voormalige Nieuw- Zeelandse vakbondsleider Mike Moore op als directeur-generaal van de Wereldhandelsorganisa tie WTO. Normalerwijze geldt voor deze even zware als be langrijke post een ambtsperiode van zes jaar, maar in 1999 kreeg noch Moore noch Supachai de vereiste meerderheid van de WTO-lidstaten. Na eindeloze stemronden besloot men uitein delijk de ambtsperiode te halve ren en mocht Mike Moore als eerste aantreden. Een grotere tegenstelling tussen de twee rivalen is nauwelijks denkbaar. De joviale Moore, de man van de rappe tong en de gevatte kwinkslag, begon zijn carrière als sjouwer en metse laar, belandde in de vakbewe ging cn werkte zich tenslotte op tot eerste minister van Nieuw- Zeeland. Supachai is een ingeto gen econoom, een theoreticus en dossierkenner die nooit zijn stem verheft en in zijn vrije tijd het liefst schaak speelt. Op zijn zestiende jaar kreeg hij een beurs voor de Erasmus Univer siteit in Rotterdam, waar hij cum laude afstudeerde in de econometrie. Dat was een van de redenen, dat Nederland drie jaar geleden Supachai verkoos boven Moore, de favoriet van met name de Verenigde Staten. Merkwaardi gerwijze had Moore ook zijn buurland Australië tegen, dat evenals Nederland vond dat de nogal westers georiënteerde handelsclub eindelijk eens door iemand uit een Aziatisch ont wikkelingsland moest worden geleid. Het compromis voor een twee deling van de ambtstermijn werd pas na maanden onder handelingen bereikt arnhem/gpd - Een projectont wikkelaar wil het terrein rond om het Arnhemse stadion Gel redome bebouwen. Het me- gaplan voorziet in winkels, ho reca, kantoren en een theater. Het bestuur van de voetbalclub Vitesse, gebruiker van het stadi on, is afgelopen weekeinde in het diepste geheim geïnfor meerd. Het project is groots van opzet en gebaseerd op Amerikaanse ideeën over ontwikkeling van grote vastgoedprojecten. De eer ste stappen moeten al in januari 2003 zijn afgerond. De internationale projectont wikkelaar TCN Property Projects uit Nieuwegein staat aan de ba sis van de plannen, zorgt voor de uitvoering en de financiering en werkt nauw samen met ad viesbureau Boer Croon. Grootaandeelhouder R. Stroink van TCN presenteerde de plan nen met J. Staatsen van Boer Croon. Niet langer alleen in vakantielanden rond de Middellandse Zee: staand een kop koffie drinken, hier in een van de winkels van de Coffee Company in Amsterdam. Foto: GPD/Harmen de Jong. in Nederland. Steggerda be schouwt zijn concept als trendy, maar ook als een blijvertje. „We hebben bewust niet alleen voor koffie gekozen, want dan is het consumptiemoment heel be perkt." Bij al het koffiegeweld kan Ne derlands fabrikant Douwe Eg berts natuurlijk niet achterblij ven. DE exploiteert momenteel acht koffiecafés in universiteiten en ziekenhuizen en als onder deel van de geschenkenwinkel. De komende jaren wil de koffie- fabrikant nog tientallen cafés openen op soortgelijke locaties. De klant wil nu eenmaal goede koffie blijven drinken, verklaart een woordvoerder de uitbrei ding van het concept. „Want niemand neemt nog genoegen met koffie uit de pruttelpot." mo«|e< waaiTnei themapark verrijzen wa sen kunnen winkelen en recreë ren. Op twee hoeken van het stadion zijn torentjes gedacht met ruimte voor theater, café, bibliotheek, enkele kantoren en showrooms. Daarnaast komt er een gigan tisch mediacentrum en een win kelcentrum met supermarkt, sportzaak en ondergrondse par keerruimte. Buiten het terrein, maar dichtbij het stadion moe ten zeshonderd appartementen worden gebouwd. De stadionplannen worden zo ingevuld dat Vitesse binnen en kele maanden haar vurig ge wenste forse huurverlaging krijgt. Die wordt voor tien jaar vastgelegd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13