ECONOMIE Kostuum, das en mantelpak zijn weer helemaal terug Belastingdienst komt 65-plussers tegemoet Air Holland vecht weer voor bestaan geverij Balans ar WPG-concern 'o kost loterij België omzet estemming br santies VS rtsein bouw igveld Berlijn rinkelier [eet weinig m recht' Economie stagneert, kledingeisen strenger Nieuwe kleuren, oude kwaal Greenpeace tegen Esso EIGEN BE U R S Corus verkoopt grond in Wales ECONOMIE WIJZER LPF-ministers baren opzien verdam - De concentratie a; uitgeverswereld gaat on- ^tinderd door. De uitgevers- p WPG, waarvan onder an- De Arbeiderspers, De Bezi- ij en Querido deel van uit- Tn, lijft ook uitgever Balans alans publiceert werk van ;rlandse auteurs als Heieen Eis, Cees Fasseur en Etty um en uit het buitenland van Michael Gorbatsjov ■>b Woodward. tEL - De Nationale Loterij Jelgië schaart zich bij de wj» klagers over de euro. In I {sche franken werd een lo- /innaar al snel miljonair, sinds 1 januari heeft de daar een paar nullen afge- 'd)t. Dat zou het gokken ler populair maken. „Vroe- adden we een spelpot van niljoen. In euro is dat maar ïiljoen", verklaarde direc- Jdiel Vandenbosch. Sinds pri zijn 8 procent minder 1 verkocht, maar dat komt door de slechtere econo men doordat de loterij jonge- 1|iet aanspreekt. ve - De wereldhandelsor- a>atie WTO geeft de Europe se toestemming voor ties tegen de Verenigde ;n tot een bedrag van 4 mil- giollar per jaar. Aanleiding m al vijfjaar slepend con- Dver belastingvoordelen re VS aan exporterende be- "én geven. De EU ziet die jigeoorloofde exportsubsi- en kreeg daarin van de '1 De Amerikanen erkennen rrs te hebben geschonden, schatten de jaarlijkse 5^e voor de EU op 1 miljard <v- In - De Duitse overheid en Jonsortium van investeer- Spebben gisteren een inten- klaring getekend voor de 7tisering van het Berlijnse 1 reld Schönefeld. De kopers r het omvormen tot een luchthaven, Berlin-Bran- jurg International. Tot het )rtium BBIP behoren on- 1 ïeer het bouwconcern tief en vastgoedbedrijf I -Iet gaat om 'een van de igrijkste toekomstige pro- II in Berlijn en Branden- aldus burgemeester Wo- van Berlijn. Alle vergun- moeten echter nog wor deend. zaterdag 31 AUGUSTUS 2002 ei haag/anp - Winkelperso- [Weet weinig van de rechten ^e consument. Dat consta- ,.de Consumentenbond uit rzoek in vijftig kleding-, led- en audiowinkels. De ftaten zijn gisteren bekend- 4akt. □Indische informatie van le aders aan consumenten is cn correct, vaak oppervlak- 1 soms misleidend, consta- le bond. Zelfs simpele vra- iver garantie bleken een ;elblok. fiers weten vaak niet wat iaronder precies moeten Veel weten ook niet irieksgarantie niet afdoet j|un eigen aansprakelijkheid de wet. Meestal verwij- gewoon door naar de fa it. ipers bluffen vaak kopers zeggen dat de consument rechten meer heeft na af- van de garantietermijn, loor draaien die onnodig E reparatiekosten op. Want in de garantie blijft de win- aansprakelijk voor wat hij opt. 'lond wil dat het ministerie conomische zaken het be- even beter informeert over chten van de consument, "jes op televisie over de sn van de consument en srantwoordelijkheden van nkelier zouden geen over- luxe zijn", aldus een Ivoerster van de organisa- omdat volgens nieuwe >ese richtlijnen straks een lijke garantietermijn van jaar na de aankoop gaat n, stelt de Consumenten- Momenteel hangt het af van de eigen voowaar- 'an een winkelier hoeveel r tie op een product rust. nieuwe garantierichtlijnen teren de positie van de :iment fors", meent de Erouw van de bond. „De - slast komt straks twee jaar e winkelier te liggen. Als ïment hoeft je in die perio- n niet aan te tonen dat het iet niet kapot is gegaan lat je het niet goed hebt ikt. Dat is nu vaak wel het door Robert van de Woestijne Leeuwarden - Het is afgelopen met de informele 'wees vooral jezelf-mentaliteit' op het werk. Steeds meer bedrijven verlangen van hun medewerkers dat ze netjes en representatief gekleed gaan. Zo liet afgelopen week de gerenommeerde Deutsche Bank het personeel weten dat spijkerbroeken, naveltrui tjes, superwijde broeken en losse gewaden voort aan niet meer zijn toegestaan. Piercings, tatoeages en felgekleurd haar zijn al helemaal taboe. „Een hele verademing." Imago-adviseur Johan van Eijck van het Haarlemse bureau B-Kwadraat Consultants is blij dat steeds meer bedrijven eisen stellen aan het uiterlijk en de kleding van hun me dewerkers. „Verzorgde kleding en een verzorgd uiterlijk getuigen van respect voor de klant. En ik ben ervan overtuigd dat die het waardeert." Al ruim tien jaar komt Van Eijck bij allerlei firma's over de vloer om mannen en vrouwen te advise ren over hun outfit. De laatste tijd gaat hem dat een stuk gemakkelijker af, omdat mensen meer openstaan voor zijn adviezen. Hoe dat komt? „Het blijft een beetje gissen omdat er geen onderzoek naar is gedaan, maar het lijkt er op dat het afgelo pen is met de 'alles moet kunnen-mentaliteit'." Van Eijck denkt dat de kentering te maken heeft met de stagnerende economie. „Het gaat minder goed met de economie in ons land. De ict-hype is voorbij en de snelle jongens die spijkerbroek, gympen, oorbel en piercing in het zakenleven in troduceerden, zijn verdwenen. Bedrijven moeten wel geld blijven verdienen, maar durven nu min- der risico's te nemen. Om nieuwe klanten binnen te halen vallen ze terug op oude normen en waar den. Daar hoort ook een 'dresscode' bij." Zekerheid, vertrouwen. Daar gaat het om, zegt Van Eijck. „De hele maatschappij snakt ernaar. Mensen hebben een bepaald beeld van een be roepsbeoefenaar. Als dat niet klopt met de werke lijkheid ontstaat er wantrouwen. Een arts in hemd en korte broek, loopt grote kans niet serieus geno men te worden. Dat geldt ook voor mensen in het zakenleven die een loopje nemen met hun kle- ding." Van Eijck richtte begin jaren negentig samen met Ada Nijman het bureau B-Kwadraat op voor ad viezen over kleding, kleuren en omgangsvormen. „Er is enorm veel onkunde op dit gebied. De afge lopen twintig jaar is de etiquette in ons land totaal verwaarloosd. Er is vrijwel geen school meer die zijn leerlingen omgangsvormen bijbrengt en ver telt wat je wel en niet moet doen om er goed en verzorgd uit te zien. Twee generaties werknemers zijn opgegroeid met het idee 'je neemt me maar zoals ik ben'." De meeste banken, verzekeraars en andere com merciële dienstverleners in Nederland hebben geen vastomlijnde kledingvoorschriften. Wel is doorgaans sprake van ongeschreven regels. Zo moeten medewerkers die contacten met klanten onderhouden er verzorgd en netjes uitzien. „Zij zijn de visitekaartjes van ons bedrijf', vertelt Sas- kia Noteboom van de Friesland Bank. „Zij verte genwoordigen de bank naar de buitenwereld en moeten er daarom representatief uitzien. En bij het verkopen van een zakelijk product past een zakelijke uitstraling." Het receptiepersoneel van het hoofdkantoor van de bank draagt sinds 1999 bedrijfskleding. Voor mensen met een interne functie, die geen recht streeks contact met klanten hebben, hanteert de Friesland Bank een veel soepeler beleid. „Daarom kom je bij ons ook nog wel mannen met een paar denstaart en een oorbel tegen." Ligt het bij banken en verzekeraars vrij voor de hand dat het personeel zich aan bepaalde kle dingvoorschriften houdt, in andere sectoren - bij voorbeeld bij gemeenten, bij vervoersbedrijven, in de horeca en in winkels - is er veel onduidelijk heid over de eisen die een werkgever aan zijn werknemers mag stellen. En dat geeft wrijving. Reden voor vakbond FNV om een speciale telefo nische klachtenlijn te openen om te inventarise ren welke regels er nu eigenlijk in het bedrijfsleven gehanteerd worden. Bovendien was het ook de FNV niet ontgaan dat de kledingeisen in het be drijfsleven scherper worden. Beleidsmedewerker Rik van Steenbergen van de FNV ontdekte dat 'voorschriften' vaak niet op pa pier staan en vaak pas na indiensttreding, soms zonder overleg, worden meegedeeld of ingevoerd. Bovendien ontbreekt volgens Van Steenbergen vaak de motivering of zijn de redenen voor invoe ring flinterdun. „Opvallend is het contrast tussen de veel voorkomende opmerking van leidingge venden dat de klanten iets niet of wel willen en de opmerkingen van klanten zelf. Die verbazen zich erover dat het personeel piercings moet afplakken of bij hoge temperaturen lange broeken en strop dassen moet dragen." Ook komt het volgens Van Steenbergen geregeld voor dat werkgevers zich tot in detail bemoeien met hoe het personeel er uitziet. „Dan gaat het over zaken als het maximale aantal armbandjes of kettingen, het aantal centimeters rok boven de knie, het soort stropdassen dat wel of niet gedra gen mag worden, noem maar op. Werknemers er varen een dergelijke bemoeienis met hun uiterlijk vaak als zeer storend." Tot nu toe restte een werknemer die hierover in een onoplosbaar conflict met zijn werkgever ver wikkeld geraakt was en geen andere baan wilde zoeken niets anders dan de gang naar de rechter. Zo werd een vakkenvuller in een supermarkt in Rotterdam op staande voet ontslagen omdat hij het 'oorbelverbod' van zijn werkgever negeerde. Dat ging te ver, vond de kantonrechter. Een werk nemer heeft nu eenmaal ook een zekere vrijheid om zich naar eigen smaak te kleden. Voor image-consultant Johan van Eijck was de ac tie van de FNV niet nodig. „Die stimuleert men sen om te gaan zeuren, vindt hij. „Jarenlang is er makkelijk over kleding gedaan. Nu werkgevers de touwtjes weer wat strakker aantrekken, levert dat opeens allerlei frustraties op. Begrijp me goed, het interesseert mij helemaal niet wat mensen in hun vrije tijd aantrekken. Ik vind echter dat je niet moeilijk moet doen als je werkgever correcte kle ding verplicht stelt. Als je het daar niet mee eens bent, ga je toch gewoon ergens anders werken waar je wel mag aantrekken wat je wilt?" Het is afgelopen met de infor mele 'wees vooral jezelf mentali teit' op de werkvloer. Foto: GPD/Jan de Boer door Richard Mooyman schiphol - De toestellen van Air Holland hebben tegenwoordig een fraai rood-wit-blauw geverf de staart, gelardeerd met oranje. Toch lukt het Air Holland maar niet om de status van nationale luchtvaarttrots te bereiken. De nieuwe kleuren ten spijt, kampt het bedrijf met een oude en hardnekkige kwaal: een drei gend bankroet. De Air-Hollanddirectie werkt koortsachtig aan plannen om het onheil af te wenden nu Eu rocontrol in Brussel een faillis sementsaanvraag heeft inge diend. De vakbonden dreigen alweer met een kort geding als de salarissen niet op tijd worden uitbetaald. Zij volgen het nood lijdende bedrijf met argusogen. Air Holland heeft een turbulente geschiedenis. Na een jarenlange strijd om de benodigde vergun ningen slaagde oprichter John Block er in 1985 in om het eerste toestel te laten opstijgen. Hij kreeg steun van touroperators die een einde wilden maken aan het bijna-monopolie van de KLM (met dochters Transavia en Martinair) op de vakantie- markt. Begin jaren negentig raakte Air Holland in de problemen, met name vanwege de Golfoorlog. Er volgende surséance, een faillis sement en een doorstart zonder Block. In 1998 moest directeur Van Berckel het veld ruimen we gens een verschil van inzicht over de strategie. Grootaandeelhouder Charters- hare van Center Parcs-oprichter Derksen besloot de aandelen over te doen aan de overige ei genaren. Te dure leasecontrac ten en hoge kerosineprijzen nekten in 1999 de onderneming, die op dat moment zeven vlieg tuigen had en een omzet van ruim honderd miljoen euro. Begin 2000 werd Air Holland failliet verklaard. Een groep on dernemers, onder wie horecafa- milie Van der Valk, nam de fail liete boedel over. Ook de schuldeisers kregen een aan deel. De bonden hadden er des tijds al weinig vertrouwen in. „De nieuwe aandeelhouders hebben geen verstand van luchtvaart", zo luidde het harde oordeel. Een eerste doorstartpoging mis lukte omdat de aandeelhouders het onderling niet eens kon worden. Alleen Gert-Jan van der Valk zette door, samen met de Amersfoortse ondernemer Cees van Dormaël. De rest, onder wie curator Pannevis namens de schuldeisers van het vorige Air Holland, haakte af. Maar Van Dormaël volgde zijn eigen devies 'vlieg nooit door met verlies' kennelijk niet op. Tot op de dag van vandaag kampt Air Holland met verlie zen. Door de succesvolle nieuw komer DutchBird nam de con currentie op de chartermarkt verder toe. Daar bovenop kwam nog eens de luchtvaartcrisis door de aanslagen op 11 sep tember. De problemen stapelden zich op. Vluchten voor het noodlij dende Air Afrique moesten wor den beëindigd, nieuwe toestel len kwamen te laat beschikbaar, de vluchtvertragingen rezen de pan uit en enkele touroperators stapten over naar de concurren tie. In mei gloorde er hoop toen de Antwerpse zakenman Gram zich als redder in nood opwierp. Ver moedelijk heeft hij inmiddels een flink aandeel in Air Holland, dat momenteel over drie fris ge verfde Boeings 757 beschikt. Re centelijk is nog een Boeing 767 afgeleverd. De bonden tasten in het duister over de situatie van het bedrijf. „Ondanks allerlei oproepen krij gen wij de directie niet te spre ken", aldus bestuurder M. Rog van De Unie. Zelfs de eigen domsverhoudingen zijn hem niet meer duidelijk „Het schijnt dat Gert-Jan van der Valk is af gehaakt, maar dat is ons nooit officieel bekend gemaakt." Rog maakt melding van demoti vatie en een groot verloop onder het personeel. „Zelfs mensen van de harde kem zien het niet meer zitten. Ik maak me grote zorgen over de werkgelegenheid van 400 mensen. We kunnen een faillissement helaas niet langer uitsluiten." wasserbilug - Greenpeace heeft gisteren in Luxemburg actie gevoerd tegen oliemaatschappij ExxonMobil, eigenaar van benzinemerk Esso. Volgens Greenpeace saboteert ExxonMobil internationale klimaatafspra ken. De actievoerders lieten bij een Esso-tankstation aan de Luxemburgs-Duitse grens in Wasserbillig een hete luchtballon op. Foto: AP/Luxpress Jean-Claude Ernst Goed nieuws voor 65-plussers met alleen AOW of een klein pen sioen. Een dezer dagen ontvan gen ruim 300.000 huishoudens een brief van de belastingdienst met daarin een T-biljet en een diskette waarmee zeer waar schijnlijk te veel betaalde belas ting over 2001 kan worden terug gevraagd. Het blijkt namelijk dat veel ou deren met een laag inkomen ten onrechte de aftrekpost voor bui tengewone uitgaven niet benut ten. Dat scheelt voor 2001 al snel zo'n 80 euro voor alleen staande tot 160 euro voor sa menwonende AOWers. Dit geld kan alsnog worden teruggekre gen. Het kan zelfs nog voor de jaren 2000 en 1999. De blauwe envelop valt dit keer op de mat bij alleenstaande AOW'ers met een inkomen in 2001 tot circa 13.000 euro (29.000 gulden) en bij gehuw den of samenwo nende AOW ers met een inkomen tot circa 20.000 eu ro (44.000 gulden). Voor alle 65-plus- sers geldt dat zij recht hebben op een aantal stan daard aftrekposten voor buitengewo ne uitgaven. Bij de uitbetaling van de AOW door de Sociale Verzeke ringsbank wordt daar in eerste in stantie geen rekening mee ge houden. Een deel van de 65- plussers doet immers gewoon belastingaangifte, waarbij derge lijke zaken verrekend worden. Senioren met een laag inkomen krijgen doorgaans geen aangif teformulier, vragen zelf meestal geen T-biljet op, en vallen zo doende buiten de boot. De be lastingdienst komt hen dit jaar tegemoet, een kans die men niet Brenda van Dam moet laten schieten. Niet alleen vanwege het belastingvoordeeltje dat men nu kan krijgen. Als het inkomen waarover belasting betaald moet worden lager uitvalt, kan dit ook nog een gunstig effect hebben op inkomensafhankelij ke regelingen zoals bijvoorbeeld de huur subsidie! Wie met de ze actie geld terug krijgt, krijgt volgend jaar bovendien auto matisch een aangifte formulier toegestuurd. Het gaat om de aftrekpost bui tengewone uitgaven in verband met ziekte, invaliditeit of overlij den. AOWers kunnen in deze vergaarbak van aftrekposten een aantal zaken standaard opvoe ren: uitgaven in verband met ouderdom, de huisapotheek en de ziektekostenverzekering. Wie op 1 januari 65 jaar of ouder was, kan een vast bedrag van 708 euro opvoeren voor ouder dom. Daar hoeven geen daad werkelijke kosten tegenover te staan. Daarnaast mag er voor de huisapotheek (aspirine, pleisters en andere zaken die niet door een arts zijn voorgeschreven) standaard een bedrag van 23 euro worden opgevoerd. Dan zijn er nog premies voor de ziektekostenverzekering. Voor de senioren die nu zijn aange schreven zullen dat over het al gemeen de ziekenfondspremies die zijn ingehouden op de AOW en eventueel aanvullend pensi oen, premies voor een aanvul lende verzekering en de nomi nale premies ziekenfonds zijn. Naast deze standaardposten kunnen er nog andere buitenge wone uitgaven zijn, zoals voor geneeskundige hulp, medicij nen, hulpmiddelen etc. Wanneer alle bedragen voor buitengewone uitgaven worden opgeteld, moet nog rekening ge houden worden met een drem pelbedrag: 11,2 procent van het gezamenlijk bruto inkomen dat ligt tussen 6.215 en 48.437 euro. Wat resteert is een bedrag dat van het verzamelinkomen kan worden afgetrokken. Als er ver der geen speciale omstandighe den zijn, hoeft over dit bedrag geen belasting te worden be taald. Hulp en meer informatie: - In de begeleidende brief staat een telefoonummer van het belastingkantoor waar men te recht kan voor gratis hulp bij aangifte (huba). - De ouderenbonden en het FNV en CNV hebben goed op geleide vrijwilligers die helpen met invullen. Zij laten via hun ledenbladen en lokale media weten hoe dit in zijn werk gaat. - Raadslijn van de Anbo de bond voor vijftigplussers: 0900-233 00 88 (1 euro per ge sprek, men wordt teruggebeld; advies is gratis voor leden; niet-leden betalen 25 euro per advies). miljard euro. Corus zette de helft van het in totaal 1.200 hectares tellende bedrijventerrein in de verkoop na de uitgevoerde inkrimping van de vestiging. Begin vorig jaar kondigde het staalconcern aan dat bij een grootschalige re organisatie in Llanwem 1.340 van de 4.500 banen in Llanwem zouden verdwijnen. Bij de her structurering in Groot-Brittan- nië kwamen in totaal 6.000 ar beidsplaatsen te vervallen. De ingreep was volgens Corns no dig vanwege de slechte resulta ten van de Britse vestigingen. door Pieter van Hove Llanwern - Staalbedrijf Corns gaat een deel van de overbodig geworden grond van zijn vesti ging in Llanwem (Wales) verko pen aan een conglomeraat van bedrijven. Het samenwerkingsverband van firma's wil de komende tien jaar op het terrein winkels, huizen, lichte industrie en recreatieve voorzieningen bouwen. Naar verwachting levert dit 7.000 nieuwe banen op. De totale kos ten van de herinrichting van het gebied bedragen rond de 1,2 De kentering zet door. Met de LPF-mannen op het pluche ver andert de politiek zichtbaar en voelbaar. Oude patronen wor den doorbroken. Wat vroeger een taboe was, mag nu rustig op ministersniveau aangekaart worden.Wat Paarse ministers zorgvuldig aan maatregelen hadden geconstrueerd, wordt met een paar flinke meppen on deruitgehaald. De oude en vertrouwde politie ke commentatoren worden er onrustig van. Zo doen we het toch niet hier? Blijkbaar wel. Maar wat stelt al dat lawaai nu voor? Bepaal ik me tot economi sche zaken, dan heb ik al meer dan genoeg voer. Vooral de LPF- mannen Heinsbroek (van eco nomische zaken) en Van Eyck (staatssecretaris financiën) doen van zich spreken. Twee weken geleden baarde Van Eyck opzien met zijn voor stel de sommen die onder de spaarloonregelingen zijn opge pot, direct vrij te geven. Dat leek me geen gek idee. Alleen miste ik een signaal dat het belang van sparen aangaf. Deze week haal de Van Eyck weer de voorpagi na's met zijn voornemen om de vermogensrendementsheffing van Vermeend op de helling te zetten. En daar wil hij het niet bij laten. Als het aan hem ligt, vervallen allerlei bijzondere regelingen die Vermeend heeft toegelaten, om zijn belastingplan voor de 21ste eeuw erdoor te krijgen. Dat is nogal wat. Je ziet de belangheb benden huiveren. Net als met dat spaarloon kan ik hem over die ver mogensrende mentsheffing geen ongelijk geven. Zoals ik op deze plek herhaalde ma len heb aangege ven, is de regeling op dit gebied merk waardig en oneer lijk. Want wat ge beurt er nu? Ver dient u met hard werken 20.000 eu ro dan wordt u op dat bedrag aange slagen. Verdient u dat geld door in de hangmat te liggen, zoals mijn collega Stevens dat uit drukt, oftewel met beleggen, dan negeert de belastingman die informatie. Hij gaat ervan uit dat u vier percent op uw vermo gen verdient en belast dat met dertig procent. (Dit komt neer op een belasting van 1,2 procent op uw vermogen.) Dat is oneerlijk Stel dat die 20.000 euro een hoger rende ment betekent dan 4 procent, dan steekt u het meerbedrag in uw zak zonder dat de belasting man er naar taalt. Is het minder, dan zal u toch het volle pond moeten ophoesten. Eerlijker is om zowel de vermogenswinst als de verandering van het ver- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit mogen te belasten. Word ik rijker door een stevige stijging van de aandelenkoersen, dan betaal ik extra belasting. Verlies ik evenwel, dan mag ik een bedrag van mijn belasting aftrekken. Op deze manier wor den alle inkomens eerlijk belast. Dat is nu niet het geval. Van Eyck doet het voorkomen dat de wijziging eerlijk is omdat veel beleggers in de huidige ma laise die vier procent rendement niet halen. Die gaan dus teveel betalen. Daarentegen is de be lasting heel mild in de jaren dat het goed gaat en de rendemen ten hoger uitvallen dan vier pro cent. Hoe voordelig de regeling wel niet is voor beleggers blijkt uit de grotere bereidheid van men sen om hun vermogen in Ne derland vast te leggen en zich hier te laten belasten. We lopen dus het risico door eerlijk te be lasten, die kapitalen weer naar het buitenland te zien vloeien. Eerlijkheid duurt het langst: la ten we het daar maar op hou den. Dus Van Eyck zet door! Ook Heinsbroek liet van zich horen. In twee maanden heeft deze minister al meer opzien gebaard dan de vorige minister in vier jaar. (Jomtsma, mocht u dat inmiddels al weer vergeten zijn). Hij intrigeert met zijn za kelijk succes uit het verleden, en nu dan als LPF-minister die zonder das eerlijk en direct zijn mening geeft. Als een ware za kenman wil hij de problemen aanpakken. Eerst liet hij zich kennen als een voorstander van belastingverlagingen, en deze week zette hij het punt van de nor men en waarden op de agenda. „Elk product is ver koopbaar, het is maar hoe je het verpakt," schreef hij in een no- -titie. Veel in de notitie j ^«preekt aan. Meer ontzag en respect voor de politie, lera ren (en professoren?) en huisartsen, en een afwijzing van zwartwerken met een uitkering: het is allemaal hard nodig. Alleen is het onzin nig om hier van een product te spreken en te denken dat je ver anderingen in normen en waar den met een marketing cam pagne kan bewerkstelligen. Hier gaat de zakenman kort door de bocht en geeft hij aan geen flauw benul te hebben hoe waarden en normen verande ren. Daarvoor is een gemeen schapszin nodig, met de gevoe lens van betrokkenheid en ver antwoordelijkheid die daar bij horen. Dus, minister, laat dat gepraat over producten en mar keting weg. Maar blijf het vooral hebben over het belang van waarden als respect, betrokken heid en eerlijkheid.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7