BUITENLAND Einde dreigt voor 'mooiste kristal van de wereld' De Hoop Scheffer jaagt collega's op de kast EU probeert ruzie om strafhof te bezweren NASA schiet tieneridool graag de ruimte in Prins vreest 'catch 22' in water en landbouw irkdienst voor illy en Jessica jling: Schroder i Stoiber gelijk i en priester in gdad vermoord >en hoofddoek Russische pas' Jstraf kleinzoon n Malcolm X „ranse stieren och gedood arji 'corrida' 'H Lance Bass wil jongeren inspireren exacte vakken te volgen VN hekelen geweld van Zimbabwaanse veteranen Knokploeg regering molesteert rechter Spanning in Macedonië loopt op na gijzeling bus Menselijke piramide Bijna 2000 mensen heb- gistermiddag in de kathe- van Ely in Cambridgeshi- fscheid genomen van de noorde Holly Wells en Jessi- Ihapman. De begrafenis van ty en Jessica heeft waai- jnlijk komende week plaats, itoffelijke overschotten van ■p 4 augustus verdwenen sjes werden twee weken ge- L n in een bos even buiten ram gevonden. Een 28-jarige Me concierge is in staat van I shuldiging gesteld wegens I noord op beide meisjes. hjn - De Duitse Bondskan- fcr Gerhard Schroder en zijn sten-democratische rivaal L kund Stoiber staan drie we ivoor de verkiezingen vrij- gelijk in de opiniepeilingen. __jwel Stoiber in de belang de peilingen nog altijd een he voorsprong heeft op "löder, lijkt deze met zijn op en in het door watersnood offen Oost-Duitsland zijn ierstand van meer dan tien tent in eerdere peilingen ^rel te hebben weggewerkt. iad - Een rooms-katholieke en priester zijn in Bagdad, iofdstad van Irak, ver- ird. De 71-jarige non is op gustus in haar klooster onbekenden doodgesla- zo werd pas gisteren be- d. De priester werd al enke- taanden geleden in Bagdad _noord. Bij de non was geen i gestolen, wat erop wijst dat liet om een diefstal ging, I; een kerkelijke bron. De ter werd in zijn pastorie le- verbrand. kou - Moslimvrouwen in and moeten hun hoofd je afdoen als ze een foto i het paspoort laten maken, lussische president Poetin 1 ft gisteren zijn instemming Qgd met een eerdere uit- jUpk van een rechtbank. Een rv die met een hoofddoekje 3e|fotografeerd, kan volgens t problemen aan de grens jen. De islam verbiedt vrou- tihun haar te tonen aan jajnen die geen familie zijn. ■en - Malcolm Shabazz, de Akzoon van de zwarte bur- bchtenactivist Malcolm X, is idtrieënhalf jaar gevangenis- lert veroordeeld wegens zijn ieel in het beroven van een 'ijdgenoot van 100 dollar. In toen Shabazz 12 was, p Itte hij brand in de flat van [grootmoeder Betty, de 61- •K|e weduwe van Malcolm X, ,0'laarbij om het leven kwam. s de zoon van Qubilah Sha- die 4 was toen haar vader at- haar ogen in New York tjei vermoord. zaterdag 31 augustus 2002 SOtor onze correspondent d#ik Glimmerveen i hijs - In het Zuid-Franse erjrcassonne mag morgen d degelijk een stierenge zicht worden gehouden arbij de dieren gedood irden. Na urenlang beraad es de rechtbank in de stad 5-t verzoek van tegenstan- rs van deze 'corrida' van de Pd. uitspraak maakt volgens r; actievoerders de weg vrij l voortaan in heel Frankrijk L'rengevechten te houden, ft laatste gevecht in Carcas- J3ine dateert van 1954. De «Sjise wet staat het houden u dergelijke gevechten al- naei toe wanneer sprake is tr.ji een 'ononderbroken tra- Ele' in de betreffende regio, rdt rechtbank vond het jaar- 11954 echter niet al te rele- r <t el meer konden de rech- 34p zich vinden in de argu- linten van de voorstanders li de corrida dat in Carcas- gsine al sinds jaar en dag van club bestaat die stieren- strechten organiseert, dat .ofvoners van Carcassonne n*r Béziers en Nimes afrei- a om dergelijke gevechten jspekijken en dat in het re- male dagblad Midi Libre ids mensenheugenis de en plaatsen van cor- a's worden aangekondigd. fractiegroepen hebben aan- liondigd morgenmiddag bij start van het gevecht te lin demonstreren. door onze correspondent Hetty van Rooij helsingor - De nieuwe Neder landse minister van buitenland se zaken Jaap de Hoop Scheffer heeft tijdens zijn eerste Europe se optreden in Denemarken zijn collega's op de kast gejaagd. Tij dens een informele bijeenkomst in Helsingor maakte hij duidelijk dat het nieuwe Nederlandse ka binet het been stijf houdt: her vorming van het EU- landbouw beleid en geen inkomenssteun voor de boeren in de kandidaat- landen. De Hoop Scheffer ont kende achteraf dat het kabinet- Balkenende 'dwarsligt' en 'moeilijk doet'. Maar dat is wel de indruk die hij bij zijn colle ga's aan de lunch in Helsingor achterliet. Het standpunt van het kabinet- Balkenende wijkt niet af van dat van het kabinet-Kok. Toch slaagde De Hoop Scheffer er gis teren in grote verwarring te scheppen onder zijn collega's en bij het Deense EU-voorzitter schap, dat de moeilijke onder handelingen tot een goed einde moet brengen. In de wandelgangen werd zijn betoog aan de lunch opgevat als een teken dat Nederland nieuwe voorwaarden stelt aan de toetre ding van nieuwe EU-kandida ten, waarover het komend na jaar de besluiten moeten vallen. De Duitsers waren er van over tuigd dat Nederland extra hin dernissen had opgeworpen. De Hoop Scheffer verduidelijkte achteraf dat hij alleen had uitge legd hoe de besluitvorming in Nederland plaatsvindt. „Het parlement en het kabinet heb ben maar een paar dagen om hun mening te vormen over de besluitvorming in Brussel. Het gaat om tien kandidaat-landen, die allemaal afzonderlijk aan de eisen van de EU moeten vol doen. Dat kan niet in één pak ketje, en zeker niet op een ach ternamiddag." Het is volgens de minister niet onmogelijk, maar 'het tijdschema is wel heel erg krap'. helsingor/gpd - De transat lantische ruzie over het Inter nationaal Strafhof dreigt uit de hand te lopen. Tijdens een in formele bijeenkomst in het Deense Helsingor zoeken de Europese ministers van bui tenlandse zaken vandaag naar een compromis dat de crisis in de relatie met de VS moet be zweren. De discussie wordt bemoeilijkt door de spanningen met de VS over een mogelijke aanval op Irak en de onderlinge ver deeldheid tussen de Europese lidstaten. De VS ziet het internationale strafhof ICC in Den Haag als een bedreiging van de eigen soevereiniteit en probeert van zoveel mogelijk landen de be lofte af te dwingen dat ze nooit Amerikaanse burgers aan het hof zullen uitleveren. Die eis gaat de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Unie, veel te ver. Volgens EU-juristen zijn zulke akkoorden in strijd met het in ternationale recht en onder mijnen ze de functie van het Hof, dat oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid moet bestraffen wanneer de be trokken regeringen dat niet kun nen of willen. „We moeten ervoor zorgen dat het Hof niet verzwakt en tegelij kertijd een oplossing voor de Amerikaanse problemen vin den", zo vatte de Deense minis ter van buitenlandse zaken Per Stig Möller het dilemma gisteren samen. In Helsingor zal het Deense voorzitterschap proberen de Eu ropese rijen gesloten te houden, maar vooral Groot-Brittannië is er op uit een confrontatie met de VS te vermijden. De regering in Londen heeft afstand geno men van de Brusselse juristen, die zeggen dat Amerikaanse ak koorden met afzonderlijke lan den over uitlevering niet rechts geldig zijn. Volgende week bui gen juristen van de vijftien EU- üdstaten zich over die kwestie. De Denen willen dat de EU-lan- den eind september een besluit nemen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Vorig jaar was de NASA nog fel tegen het idee van een commerciële ruimtereizi ger? Dat kon echt niet, meende de Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie. Desondanks werd de Amerikaanse miljardair Dennis Tito na betaling van 20 miljoen dollar door de Russische colle ga's de ruimte ingeschoten voor een bezoek aan het internatio nale ruimtestation ISS. Maar nu heeft NASA het licht gezien. Een popster spreekt jongeren aan en dus is deze week in Houston de loper uitgelegd voor zanger Lan ce Bass van 'N Sync. Het 23-jarige tieneridool wordt de jongste ruimtereiziger ooit, als hij op 28 oktober als derde niet-professionele gast in een Russische Sojoez stapt voor een tiendaagse missie naar het ruimtestation. „Verbazingwek kend", noemde Bass zijn verblijf in Houston, waar hij met een Russische en Belgische astro naut werd voorbereid op zijn verblijf in het ISS. Daarvoor on derging hij trainingen in Star Ci ty, bij Moskou, waarbij hij ook al 'verbazingwekkende' hulp van zijn collega-astronauten kreeg. De popster heeft verder een spoedcursus Russisch gevolgd, waardoor hij het nu 'een beetje' spreekt. De reis van de zanger is een deal Als hij voldoende sponsors vindt, kan zanger Lance Bass van popgroep 'N Sync in oktober de ruimte in. Foto: Reuters/Richard Carson. van het Russische ruimteagent schap met een productiemaat schappij in Los Angeles die er een serie tv-programma's over wil maken. Bass zei ja omdat hij jongeren wil inspireren exacte vakken - zijn favorieten op de middelbare school - te volgen en om interesse in ruimtereizen te kweken, zo zei hij op een persconferentie in Houston. Daar viel hij vooral op door het recordaantal keren dat hij het woord 'verbazingwekkend' ge bruikte: 41 maal. NASA hield de deur vorig jaar gesloten voor Tito, die ook niet welkom was in het Amerikaanse deel van ISS omdat hij in de weg zou lopen en ze liever geen amateur in het ruimtestation wilden. Nu noemde Charles Precourt, chef van de NASA-as- tronauten, het 'passend voor de NASA' om een beroemdheid als Lance Bass te trainen en zo de jongere generatie in Amerika aan te spreken. Alhoewel Nasa nu het commerciële gebruik van het ruimtestation ISS toestaat, zijn de Amerikanen niet van plan zelf toeristen te gaan mee nemen op hun reizen. De ongeveer 20 miljoen dollar die nodig zijn voor de mimtetrip zijn nog niet helemaal geregeld, maar de tv-producenten ver trouwen er op dat er voldoende sponsors zijn. De twee vorige ruimtetoeristen - behalve Tito is ook een Zuid-Afrikaanse miljo nair de ruimte ingegaan - be taalden hun reis zelf. Het Russi sche ruimteagentschap Rosia- viakosmos is begonnen met ruimtetoerisme omdat het krap bij kas zit. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Mensenrechten commissie van de Verenigde Naties heeft in ongewoon scher pe bewoordingen de ondermij ning van de rechtsorde in Zim babwe aan de kaak gesteld. De speciale rapporteur voor juridi sche zaken van de commissie, Dato Param Cumaraswamy, daagde gisteren het regime van Robert Mugabe uit openlijk stel ling te nemen tegen een 'af schuwelijke agressie van zoge naamde oorlogsveteranen' te gen een plaatselijke magistraat, die eerder deze maand plaats vond. Walter Chikwanha, een rechter in de regio Manicaland, werd toen door een knokploeg van het regime uit zijn rechtszaal ge sleurd, omdat hij weigerde le den van de oppositiepartij MDC in verzekerde bewaring te stel len. Volgens het VN-rapport vergre pen de 'oorlogsveteranen' zich ook aan de advocaat van de op positiepartij, die werd afgerost, waarna zijn auto in elkaar werd getimmerd. Als protest tegen dit geweld gin gen alle magistraten en openba re aanklagers in Manicaland drie dagen in staking. De advo caat en zijn familie zijn inmid dels gevlucht naar Mutare. De VN-rapporteur stelt dat dit 'eens te meer bewijst dat het be wind van president Mugabe geen enkel respect heeft voor de rechtsorde en de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht'. Hij riep de internationale ge meenschap op alles in het werk te stellen om een eind te maken aan deze 'euvele toestanden in Zimbabwe'. Het land is de afgelopen dagen veel in het nieuws omdat de door Mugabe gesteunde oor logsveteranen de bedrijven van blanke boeren bezetten. door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - Prins Willem Alexander heeft gisteren op de Waterconferentie in Johannes burg de alarmklok geluid over de waterbehoefte van de land bouw in ontwikkelingslanden. Hij gaf zo een nieuwe dimensie aan de 'watercrisis', die inzet is van felle onderhandelingen hier en vooral gaat over het feit dat 1,2 miljard mensen geen toe gang hebben tot schoon (drink) water. De conferentie loopt pa rallel aan de Wereldtop voor Duurzame Ontwikkeling. In zijn speech schetste de prins een somber makend beeld. „Volgens de VN heeft een per soon 50 liter water per dag no dig voor drinken, koken en sani tair. Geen rekening is hierbij ge houden met het water dat nodig is voor de productie van het voedsel dat die persoon eet. Een familie die één kilo rijst consu meert, consumeert ook 2000 li ter water - de hoeveelheid die nodig is om die rijst te laten groeien." De situatie is complex. Land bouw vormt de belangrijkste bron van inkomsten en overle ven in ontwikkelingslanden en in de landelijke gebieden leven de meeste van de 800 miljoen arme, ondervoede mensen. Landbouw eist nu al in die lan den 80 tot 90 procent op van het water dat de natuur verschaft voor menselijke consumptie. Tegelijkertijd vragen de steden en de industrie, onder invloed van de bevolkingsgroei, om veel meer water. De neiging is er om te bezuinigen op het water dat de landbouw gebruikt. „Het is een vreselijk dilemma, een echte catch-22", aldus Wil- lem-Alexander, in een verwij zing naar het beroemde oor logsboek van Joseph Heller waarin de hoofdpersoon is ge vangen in een vicieuze circeL „Hoe verschaf je water voor voedselveiligheid en een inko men voor arme boeren, en ver hoog je tegelijkertijd de hoeveel heid water voor steden en indu strie? En dit alles ook nog zon der de natuur en haar ecosys teem verder te beschadigen. In de analyse van de prins is het onmogelijk te bezuinigen op het water dat de landbouw nu no dig heeft. Zijn antwoord is meer gewassen te produceren met ge bruik van minder water. „Ex perts hebben aangegeven dat er veel gebieden zijn waar dat be reikt kan wordenaldus de prins. Met die optie is het vol gens hem mogelijk voedselvei ligheid voor iedereen te bewerk stelligen in 2015 met de hoe veelheid water die in het jaar 2000 voor irrigatie werd ge bruikt. Dit lanceerde hij als een nieuwe doelstelling, waar de po litiek mee aan de slag zou moe ten. Willem-Alexander pleitte voor een geïntegreerde studie en een inventarisatie zoals ook voor het klimaat is gedaan. Sommige op lossingen kunnen controversieel zijn, aldus de prins, omdat er moleculaire biologie, aan te pas komt, maar hij weigerde zich als een voorstander van genetische manipulatie te laten afschilde ren. Wel zei hij: „Ik wijs het niet af. Ik denk dat je alles moet be studeren." Staatssecretaris van ontwikkelingssamenwerking Ag nes van Ardenne stelde gisteren namens Nederland 25 miljoen euro ter beschikking voor studie naar het verhogen van die wa- terproductiviteit. skopje/rtr-ap - De spanningen in de aanloop naar de verkiezin gen in Macedonië zijn verder opgelopen. Gewapende Albane zen hebben vijf Macedoniërs ontvoerd. Zij eisen vrijlating van enkele landgenoten. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. De politie heeft de stad Tetovo inmiddels omsingeld. Daarbij zijn twee Albanezen door de po litie gedood. De Albanezen dwongen in het westen tussen Gostivar en Teto vo een bus tot stoppen, namen zeven passagiers mee maar lie ten er twee weer vrij. Volgens een politiewoordvoerder zijn de ontvoerders gelieerd aan Ali Ah- meti, voormalig topman van het Nationale Bevrijdingsleger dat vorig jaar een opstand leidde. De ontvoerders, die zich niet bekend hebben gemaakt, eisen de vrijlating van de Albanezen die vastzitten omdat zij betrok ken zouden zijn bij de dood van twee politiemensen maandag. Macedonische Albanezen blok keren al enkele dagen de weg tussen Gostivar en Tetovo. Maandag zijn hier ook de twee politiemensen doodgeschoten. De politie is met enkele honder den mensen in vrachtwagens en tanks naar de gevaarlijke weg getrokken. Alle wegen van en naar Tetovo zijn afgesloten. Nederland heeft sinds 26 juni ruim driehonderd militairen in Macedonië gelegerd voor de operatie Amber Fox, die erop toeziet dat de verkiezingen op 15 september ordentelijk verlo pen. Dagptemationale troepen macht van ongeveer zevenhon derd militairen staat momenteel onder Nederlandse leiding. door onze correspondent Pascale Thewissen vai saint-lambert - In Val Saint-Lam bert, een dorpje ten zuiden van Luik, hangt een bedompte sfeer. Achter de vergeelde vitrage van één van de smal le woninkjes staat een kristallen vaas. Hand gemaakt in België. Al 175 jaar wordt hier kristal geslepen. Maar hoe lang nog? Als er niet gauw een gegadigde wordt gevonden, valt op 11 september het doek voor wat de Belgen zelf om schrijven als "s werelds mooiste kris tal.' Een buitengewone aandeelhou dersvergadering beslist die dag over de toekomst van 'hofleverancier' Val Saint-Lambert. Als het aan bestuurs voorzitter Mare Foccroule ligt, wordt het bedrijf vrijwillig opgeheven. Of de datum nu bewust gekozen is of niet, cynisch is het wel. Want uitgere kend de terroristische aanslagen van 11 september vorig jaar en de erop volgende economische crisis versnel den de ondergang van de kristalfa- briek. In één klap verloor Val Saint- Lambert haar belangrijkste afeet- markt: de Verenigde Staten. Even leek er sprake van heropleving, toen Val Saint-Lambert een order kreeg voor vijfduizend presse-papiers met daarop de 'stars stripes', om het Amerikaanse patriottisme na de ter reuraanslagen aan te wakkeren. „De order kwam op het goede mo ment, maar bleek niet genoeg om het bedrijf uit de rode cijfers te halen", lichtte Foccroulle vorige week zijn be slissing toe om het bedrijf op te hef fen. Tenzij de Waalse overheid op de valreep met een oplossing op de proppen komt. Maar volgens de Waalse gewestminis ter van economie, Serge Kubla, was er geen reden voor paniek. Er was im mers een kandidaat-koper de Portu gese zakenman Duarte Rapso de Mag- alhaes. Gisteren werd echter bekend dat ook.de Portugees afeiet van de overname. Een andere potentiële in vesteerder, de Italiaanse groep Rossi, haakte eerder dit jaar al af toen be kend werd dat het bedrijf er financieel nog slechter voorstond dan aanvanke lijk gedacht. In 1999 stortte de kristalmarkt in. In 2000 liep het verlies op tot 800.000 eu ro. Vorig jaar bedroeg het tekort 1 mil joen euro. Nog eens 27 van de overge bleven 88 glasblazers, magazijn- en andere medewerkers verloren hun baan. In totaal pompte de Waalse overheid de voorbije twintig jaar zo wat 25 miljoen euro in Val Saint-Lam bert. „Het is afwachten wat er nu verder gaat gebeuren. Op dit moment zijn we bezig met het afwerken van de laatste bestellingen", zegt Hilde van Egdom, financieel directeur van Val Saint- Lambert. Het nieuws dat ook de Por tugese zakenman ervan afeiet het be drijf over te nemen, is ingeslagen als een bom. „Het personeel is teleurge steld; weet niet goed waar het aan toe is en hoe het nu verder moet. Vol gens Van Egdom hebben ze hun laat ste hoop gevestigd op de gemeente die hoopt genoeg investeerders te vin den om de kristalfabriek een doorstart te laten maken. Er zou al vijf miljoen euro bij elkaar zijn geschraapt. Maar de tijd dringt en de kans op een suc cesvolle overname wordt met de dag kleiner. villafranca del penedes - leder jaar is het weer raak. Dan slaan de bewoners van het Spaanse Villafranca del Penede elkaar niet alleen op de schouders, maar beklimmen ze deze ook. De menselijk piramide is een populaire traditie in Catalonië, de noordoostelijke provincie in Spanje, vooral in de zomer. Foto: AP/Jaume Sellart

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5