'Je moet helemaal niet proberen Keith Richards te zijn' Rolling Stones klaar voor tournee van de vrijheid The Rolling Stones maken zich op voor al weer een wereldtournee. De zoveelste laat ste. De tour begint dinsdag 3 september in Boston en zal in de loop van volgend jaar ook Nederland aandoen. Bij de voorbereidin gen in de Canadese stad Toronto oogt 's We relds Grootste Rock 'n Roll Band relaxter dan ooit. Gitarist Keith Richards: „We zijn dit keer nergens aan gebonden. Nou ja, behalve aan ons verleden dan." Een gesprek over de muziek, de herinneringen en de doden. door Richard Stekelenburg Toronto, anderhalve week voor de start van de nieuwe wereldtournee van The Rol ling Stones. Het is vrijdag, de laatste dag dat de band zijn domicilie heeft in de karakteristieke zalen van de Masonic Temple - een oude Vrijmet selarij-tempel in het centrum van Canada's culturele hart. Wekenlang hebben Jagger, Richards, Watts, Wood en bassist Darryl Jones zich hier voorbereid op de komende tour en is er geoefend op ruim honderd Stones-nummers. Allengs heeft zich een setlist gevormd. De inmiddels legendarische rockgoden zijn er zo goed als klaar voor. In de jaren geleden tot televisiestu dio omgebouwde benedenzaal leunt Mick Jagger (59) tegen een kruk. De zanger heeft een vormloze blauwe sweater aan, waarboven twee hagel witte overhemdboordjes steken die bedoeld lijken om het te grote hoofd met zijn wereldberoemde lippen overeind te houden. Een microfoon hangt losjes in zijn linkerhand. Te genover hem zit Charlie Watts (61), een trotse grijsaard, achter zijn drumkit. Gitaristen Ron Wood en Keith Richards dralen tussen hen in. Ronnie (55), de eeuwige benjamin van de groep, speelt met een sigaret. Zijn zwarte haren hangen als kraai- enveren om z'n hoofd. Keith (58) oogt, in zijn groene legerhemd en met een opgerolde doek om het ge groefde hoofd, als een verweerde guerillastrijder - de gitaar als auto matisch vuurwapen in de aanslag houdend. De mannen hebben net het intro van een oud Stones-nummer door genomen. „Klonk goed zo, man", roept Ron Wood. „Weet ik", grijnst Richards. „Ik heb het zelf geschre ven!" De sfeer is bijzonder ontspan nen. „Iedereen is heel relaxed", had Ron Wood eerder die middag al verteld. „Zelfs Charlie lacht en maakt grap jes. En ik hoef niet constant tussen Mick en Keith in te springen om de zaken te sussen." Ron Wood weet ook niet hoe het komt. „We zijn ouder, wijzer. Maar het zal ook te maken hebben met het feit dat geen rock 'n' roll-band ooit zover gekomen is. The Stones betreden nieuwe, nooit eerder door iemand begane paden. Zelfs wij zijn nu gestopt met beweren dat dit de laatste Stones-tour zal zijn. Het zou kunnen, maar misschien ook niet. Ik heb altijd het gevoel gehad dat we door zouden gaan tot we er bij neer zouden vallen - als echt heel oude mannen. We zullen zien." Op dinsdag 3 september beginnen The Rolling Stones in Boston aan hun nieuwe wereldtournee. De zo veelste dus, maar zelfs voor The Sto nes valt er aan zo'n tour nog wel iets nieuws te ontdekken. Voor het eerst in de geschiedenis van de band zal de groep China en India aandoen. Bovendien is het een tour die niet al leen langs stadions en concerthallen voert, maar ook langs relatief kleine theaters. Deze tournee zal in zekere zin een tour van de vrijheid worden. Er kan vrijelijk uit het gehele oeuvre wor den geput, een nieuwe studioplaat is er immers niet. Er is alleen de eind september te verschijnen compila- tie-dubbel-cd Forty licks met digitaal opgepoetst oud materiaal en vier nieuwe songs. Keith Richards: „We zijn dit keer nergens aan gebonden. Nou ja, behalve aan ons verleden dan." Herinneringen Richards heeft zich in een bovenzaal van de Masonic Temple achter een groot glas met een geheimzinnig fel oranje drankje genesteld. Er zijn veel herinneringen bovengekomen, deze laatste paai' weken, vertelt hij. „Het komt door die oude songs. We heb ben ik weet niet hoeveel nummers doorgenomen. Ron houdt ze alle maal bij op een storyboard." Tegen Ron Wood, die net de kamer komt binnengelopen: „Hoeveel hebben we er nu, Ron?" Ron: „Hoeveel nummers? Honderd dertig!" Keith: „Shit! Dat is ons Meneertje Geheugen, hoor." Een schurkende lach glijdt over tafel. Dan vervolgt Richards zijn verhaal met door drank en drugs vervormde stem. .Als ik naar die Drachtie ODee- Keith Richards, vorige week in Toronto: „Ik wilde cowboy worden toen ik zeven was, Roy Rogers! Ik wilde rondrijden met een revolver en een gitaar. Dat leek me leuker dan op een flatje zitten. Het is een typische kleine-jongensdroom van avontuur en vrij zijn als een vogel. En uiteindelijk, in zekere zin, ben ik toch een beet je Roy Rogers geworden. Of niet soms?" Foto: AP poetste nummers op Forty licks luis ter, dan hoor ik dingen terug die ik helemaal vergeten was. Charlie en ik zitten er soms uren met verbazing te luisteren. Normaal luister je zo'n song bij een repetitie alleen terug om te horen in welke toon het ook alweer staat en zo. Je gaat er niet écht naar zitten luisteren. Nu is het alsof ik het verleden aan het heront dekken ben. Er staan oudjes van dertig jaar gele den op, nummers die we destijds in twee takes hebben opgenomen en die ik al decennia lang niet meer ge speeld heb. Als ik nu zo'n nummer speel, dan herinner ik me opeens weer hoe ik destijds was. Waar ik woonde en met wie... Ik herinner me het meisje, een bepaalde nacht... Mick heeft het ook, vertelde 'ie laatst. Het is alsof het allemaal een week geleden is. Ik hou geen dagboek bij. Ik moet het hiermee doen. Deze nummers zijn in feite mijn dagboek." De gedachten gaan terug naar vijf entwintig jaar geleden, naar Toronto 1977. Omdat we hier nu toch zitten. Omdat het de derde keer is dat de groep hier een wereldtournee voor bereidt. En omdat de gebeurtenissen van toen een belangrijk breukvlak in de geschiedenis van The Stones vor men en zeker in de persoonlijke ge schiedenis van Richards. „Yeah, Toronto...", verzucht de gita rist. „Ik hou van deze stad. Hoewel ze het toneel was van Mijn Grote Aanhouding. Het was hoog tijd dat ik met de heroïne ophield, het expe riment had al te lang geduurd - tien jaar. Toronto was mijn 'wake up call'. Net op tijd." Februari 1977. Keith Richards en zijn vaste vriendin Anita Pallenberg heb ben nog geen jaar eerder hun elf we ken oude zoontje Tara verloren. Het jochie was liggend in zijn wiegje ge stikt. Verscheurd door verdriet heeft het stel zich sindsdien steeds verder teruggetrokken in een eng wereldje vol drugs en drank in Keith's huis in het zuiden van Engeland. Ondertus sen zitten de andere Stones al drie weken in Toronto, klaar om laatste opnamen te maken voor de live plaat Love you live en zich voor te bereiden op een reeks concerten. Ze zijn in afwachting van hun gitarist, die weken niets van zich laat horen. Als het paar op 24 februari eindelijk op het vliegveld aankomt, ziet Ri chards eruit als een lopend lijk. Hij heeft in het vliegtuig een flinke shot genomen. Drie dagen later vallen vijftien leden van de Royal Canadian Mounted Police zijn hotelkamer bin nen. Ze vinden er ruim genoeg drugs om hem als drugshandelaar op te pakken. Het is niet de eerste keer dat Keith wordt opgepakt - in feite is het de zesde keer in tien jaar - maar eer dere arrestatie lijken slechts akkefie tjes vergeleken bij deze situatie. Ri chards daarover nu: „Deze keer had het me zo goed als alles kunnen kos ten. Bij een veroordeling had ik in heel veel delen van de wereld niet meer kunnen spelen. Ik zou een on mogelijk factor binnen de band ge worden zijn, een echt struikelblok... Nee, het is volstrekt onduidelijk hoe het met The Stones verder had ge moeten als ik de straf had gekregen die ervoor stond - zeven jaar de bak in. Zeven jaar." Het had het einde van een legendarische rockband kunnen betekenen. De gitarist komt echter op borgtocht vrij en wordt door de Verenigde Sta ten - uitgerekend de VS, die tegen Richards juist een inreisverbod had den uitgevaardigd - uitgenodigd een afkickprogramma te volgen. En de rechtzaak tegen Richards in Canada, die maar liefst twee jaar duurt, loopt uiteindelijk met een enorme sisser af. De gitarist komt weg met een on denkbaar lage straf: het geven van een benefietconcert. Een blind meis je uit Montreal zou de rechter deze milde straf bij wijze van suggestie hebben ingefluisterd. Richards is er vijfentwintig jaar later nog altijd van overtuigd dat zijn 'blinde engel' inderdaad de hand heeft gehad in die miraculeuze uit spraak van toen. „Dat is absoluut een waar verhaal", zegt hij tussen twee slokken door. „Dat meisje - een jaar of zeventien, achttien - reisde twee jaar vóór de el lende in Toronto begon met ons mee, van concert naar concert. Vaak liftend. Kun je nagaan: een blind meisje, 's nachts liftend. God weet wat er had kunnen gebeuren. Toen ik dat doorkreeg, ben ik naar onze truckchauffeurs gelopen en heb te gen ze gezegd: 'Luister, ze reist toch wel achter ons aan, daarin valt ze niet tegen te houden, dus zorgen jul lie alsjeblieft een beetje voor haar. Zorg dat ze veilig bij het volgende optreden komt.' Ach, het was zo'n lief meisje. Goed, tijdens het proces is ditzelfde meisje naar het huis van die rechter gegaan - het is pure Dic kens dit - heeft daar aangeklopt en hem dit verhaal over mij verteld. Natuurlijk was het niet het enige waarom ze me hebben laten gaan. De publieke opinie was inmiddels op mijn hand, ik was inmiddels clean. Ze zullen iets gehad hebben van: laat ons niet degenen zijn die Keith Richards opbergen. Op bijna poëtische wijze ben ik aldus veroor deeld tot het geven van een concert voor blinden. Zoiets kan natuurlijk alleen iemand als ik gebeuren. Dat meisje? Ze heet Madeline of zo, ik weet het niet precies... Ik noem haar altijd Blind Angel. Ze komt nog af en toe langs bij optredens. Toronto '77 is óók het verhaal van Magaret Trudeau - 'Madcap Maggie' - de dan 28 jarige vrouw van de pre mier die zich wat al te frivool zou hebben gedragen op de gangen het Stones-hotel. Keith, grijnzend: „Ja, die Maggie had het uitstekend naar haar zin, zwervend van hotelkamer naar hotelkamer, op zoek naar avon tuur. In feite zorgde ze voor een mooi rookgordijn voor mij, omdat er nogal wat aandacht uitging naar haar. Maar uiteindelijk haakten die twee verhalen in elkaar en - hoewel het zeker niet de enige reden was - ontstond er langzaam een sfeertje waarin Trudeau in 1979 tijdelijk van het toneel moest verdwijnen. Tja, moet je maar niet met Keith Ri chards klooien, dacht ik nog!." Keith's woorden verdwijnen in een schurkende lach. „Want die heeft speciale beschermengeltjes om zich heen." Uiteindelijk zou Toronto '77 ook het einde van Keith's lange relatie met Anita zijn. „Is waar. Voor mij was het vanaf dat moment over met de heroï ne, maar Anita was daar minder snel mee dan ik. Dat werd al gauw een onhoudbare situatie. Dus eindigden we met een: 'Schat ik hou van je, maar ik kan niet samen met je leven'. En dat was het." Ongeluk Eind jaren zeventig wordt langzaam maar zeker duidelijk dat Keith Ri chards van de lijst van 'bijna-doden van de rock 'n roll' kan worden ge schrapt, een lijst die hij jarenlang aanvoerde. Om hem heen bleven mensen zich echter in het fatale on geluk storten. De lijst van slachtoffers die werden meegesleurd in de ver woestende hectiek die The Stones decennia lang omgaf, lijkt eindeloos. „De weg achter ons is bezaaid met 2002 f. grafstenen. En waarom?" peinst Ri chards hardop.Al die mensen wil den met iets meedoen, onderdeel zijn van iets wat onwerkelijk was. Ze deden dingen zo excessief dat het niet meer kon. Ook dingen die wij zelf niet eens deden. Mijn vader zei altijd: 'Er is een ver schil tussen aan je kont krabben en 'm aan flarden trekken'. In Toronto trok ik die van mij bijna aan flarden, maar die les zat nog wel ergens in mijn kop. Maar die jongens om ons heen... Neem Jimmy Miller (Rolling Stone-producer, overleed in 1994 na lange drugsverslaving - RS). Goh ja, Jimmy..." De gitarist neemt nog een slok en steekt een sigaret op. „En dan heb ben we het nog niet eens over de mensen die er niet aan onderdoor gingen maar nog wel gewond rondlo pen, herstellende zijn. Allemaal heb ben ze zich verloren in wat er om hen heen gebeurde. Je moet ook helemaal niet proberen Keith Richards te zijn." Elk jaar komen er meer doden bij, vertelt Richards. „Niet allemaal van wege drugs natuurlijk, we worden ook ouder. De dood van Ian Stewart (Stones-pianist van het eerste uur, overleden december 1985 -RS) had niks met drugs te maken." Chuch Magee, 27 jaar lang roadmanager bij The Stones en daarvoor al vaste roa die van Ron Wood bij The Faces, stierf begin deze maand. The Stones hebben op zijn begrafenis Amazing Grace gezongen. Vader Niet alleen in de werksfeer stierven mensen. Ook in het persoonlijke le ven zag Richards dierbaren heen gaan. Deze maand twee jaar geleden overleed zijn vader, Bert Richards. Sinds Keith in 1960 het ouderlijk huis verliet, spraken de twee zo'n twintig jaar niet met elkaar. Uiteindelijk wer den ze de beste vrienden. Keith: Mijn ouders zijn kort na mijn vertrek gescheiden en ik trok naar mijn moeder toe. Ik verdiende een beetje geld en ik ondersteunde haar - zoals een goede zoon betaamt. Ik had geen contact met mijn vader - heel af en toe een brief. Het moet voor hem moeilijk geweest zijn, al die verhalen over drugs. Mijn vader kennende, hoorde ik hem soms denken: 'Be dankt zoon, aan jou heb ik wat. Daar kan ik mee aankomen in de kroeg: mijn zoon is een junkie!' Hoe be roemd of rijk ik ook zou worden, ik wist dat hij toch liever had gehad dat ik loodgieter was geworden. Maar ik heb nooit loodgieter willen worden. Ik wilde cowboy worden toen ik ze ven was, Roy Rogers! Ik wilde rondrij den met een revolver en een gitaar. Dat leek me leuker dan op een flatje zitten. Het is een typische kleine-jon gensdroom van avontuur en vrij zijn als een vogel. En uiteindelijk, in zeke re zin, ben ik toch een beetje Roy Ro gers geworden. Of niet soms? In 1982 heb ik weer contact met mijn vader opgenomen. Hij is naar mijn huis gekomen en vanaf die tijd zijn we zó geweest (de gitarist houdt veel betekenend twee verstrengelde vin gers omhoog). Nooit geweten dat mijn vader zelf zo'n verschoppeling was. Dat zie je niet als je een kind bent. Een prachtkerel. Ik heb uiteindelijk de stekker er bij hem uitgetrokken, dat was zwaar. Hij had het me gevraagd. Hij zei: 'Als ze me levend moeten houden met ma chines, dan moet jij het stoppen.' Ik heb tien dagen gewacht. Vol twijfels. Hij lag in coma, ogen dicht, geen vooruitzichten meer, het moest ge beuren. Maar toch... Dus op een gegeven moment vertel ik hem dat we het gaan doen. En op eens, na al die dagen, gaat er één ooglid open - langzaam, alsof dat ding drie ton weegt. Mijn vader had blauwe ogen, maar dit oog was pik zwart. En ik kijk erin... Op dat mo ment gaf hij me een knipoog. Daar door wist ik dat ik het goede deed. Ik heb vervolgens gedaan wat ik doen moest. Hij heeft nog vier keer adem gehaald en toe was hij weg... God hebbe zijn ziel... die fanny fucker..." En weer klinkt, vanuit dat grauwe ge groefde hoofd, de schrapende, relati verende lach van een oude rocker. Forty Licks verschijnt op 30 septem ber bij Virgin Records. Mick Jagger en Keith Richards tijdens een verrassingsconcert vorige week vrijdag in Toronto.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 44