BINNENLAND Prijs omhoog voor groene stroomklant W//W BAAN Brugman Politie maakt jacht op bumperklevers lil [|ï{üT8!TSI!l ifffi If Kartelwaakhond kwispelt, maar bijt niet geval met uringcar lings nieuwe as Landmacht ingste stadsbus |dt in Utrecht p-Viagrapillen iderschept iinverkeer stil tor gaslek Justitie is greep kwijt op veel drugscriminelen bij Van Til 'JJNGriN Primeur in de rechtbank Rosenmöller: Wellicht nog één keer lijsttrekker COMMENTAAR Verknipt Kabinet schrapt belastingvoordeel Vijf leden van zigeunerbende uitgeleverd zaterdag 31 AUGUSTUS 2002 sel - Door een aanrijding en een touringcar en twee chtwagens op de N273 bij Limburgse Kessel zijn gis- ddag negen personen ge- d geraakt, van wie een em- In de touringcar zaten leer- ;en van 14 tot 16 jaar en be- ïiders van een middelbare ooi uit Assen. De bus kwam ïg van een werkweek in lemburg. De oorzaak van de irijding is volgens de politie- vorming op de weg richting ïlo. Daarbij is de bus moge- bekneld geraakt tussen de e vrachtwagens. De ernstig ronde tiener zat voorin en est door de brandweer eruit aagd worden. De ravage was ot. haag - Luitenant-generaal reel Urlings (52) uit Voor- loten wordt de nieuwe bevel- T)ber van de Koninklijke ïdmacht. Het kabinet heeft leren ingestemd met het prstel van minister Korthals jfensie) om Urlings te benoe- Tot 17 april was luitenant- ieraal Van Baal de baas over landmacht. Hij stapte op in ')and met het NIOD-rapport |r de val van de moslimen- Srebrenica. iecht - Utrecht neemt maan- de langste stadsbussen van fopa in gebruik. De exempla- van bijna 25 meter lang en jrzien van twee harmonica's tinen 150 personen vervoe- Ze worden ingezet op de }r drukke lijn 12 tussen het en De Uithof. iphol - De douane op iphol heeft begin augustus een controle in een loods )00 namaak-Viagrapillen getroffen. De lading heeft noedelijk een straatwaarde 500.000 euro, zo heeft de tane gisteren bekendge- akt. ifddorp - De Nederlandse orwegen (NS) hebben gis- iddag een uur lang al het iverkeer rondom Hoofd- stilgelegd wegens een gas- Tussen Leiden en Schiphol en geen treinen. De NS zet- bussen in. Volgens de rail- ceersleiding raakte een aan- ner, die op een emplace- it bij station Hoofddorp aan werk was, de hoofdafsluiter een gasleiding. De leiding is liddels gerepareerd. door Rudi Buis den haag - Een brandweerman met een verongelukte auto op de achtergrond en een chirurg in een lege operatiekamer met bloed aan zijn vingers. Ze steken twee vingers in de lucht op de posters, ofwel houd twee se conden afstand in het verkeer. Gistermiddag werd de vernieuwde campagne tegen de zo geheten bumperklevers gelanceerd. De ko mende maanden maakt de politie extra jacht op deze automobilisten die te weinig afstand houden tot de wagen voor hen. De campagne moet het bumperkleven in het verkeer drastisch terugdringen, want vooral op de snelwegen levert het kleven veel ongevallen en files op. Ook storen veel automobilisten zich aan de 'plakkers'. In 2001 zijn bij kop-staartbotsingen 60 ver keersdoden, 5824 ongevallen met letsel en 33.733 aanrijdingen met alleen materiële schade geregistreerd. De campagne, een gezamenlijk initiatief van het ministerie van verkeer en waterstaat en het Verbond van Verzekeraars, zet in met confronterende posters. Dat is om het be lang van de boodschap aan te geven, zei LPF-minister Roelf de Boer van verkeer op zijn eerste persconferentie. „En ik waar schuw alle bumperklevers maar alvast dat de pakkans de komende tijd heel hoog zal zijn." De Boer bestempelt bumperkleven als 'agressief weggedrag' dat het veiligheidsge voel van de burgers aantast. „En vergeet het vele persoonlijke leed niet: de whiplash is wel het bekendste voorbeeld." Ook verzekeraars hameren op veiliger weg gedrag. De autoverzekeraars hebben een jaarlijkse schadelast van 2,2 miljard euro. De helft daarvan bedraagt letselschade, de an dere helft is materiële schade. Verzekerings maatschappijen vestigen dan ook graag de aandacht op de extra korting op de autover zekeringspremie die bestuurders krijgen als ze schadevrij rijden. „De beste beïnvloeding gaat nog altijd via de portemonnee", aldus Freek Wansink van het Verbond van Verze keraars. De vuistregel 'houd twee seconden afstand' is simpel. De automobilist kiest een vast punt langs de weg, bijvoorbeeld een ver keersbord, en begint te tellen als zijn voor ligger daar langs rijdt. Als de automobilist niet eerder dan na twee seconden ditzelfde punt passeert, dan houdt hij voldoende af stand. Met een tv-spot, radiospots en bill boards langs de snelweg wordt de campag ne onder de aandacht gebracht. Ook de politie draagt een steentje bij: in de campagneperiode, die loopt van september tot en met november, wordt er extra op bumperkleven gecontroleerd. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) gaat on der meer met het Video Controle Systeem naar 'opdringerige' automobilisten op jacht. Vorig jaar kregen ruim tweehonderd bum perklevers een boete nadat ze door de ca mera waren gesnapt. Onopvallende surveil lancewagens betrapten nog eens duizend bumperklevers. De boetes kunnen oplopen tot 370 euro en ontzegging van de rijbe voegdheid. Martinair vrijgesproken van vervoer wapens haarlem/gpd - De politierechter in Haarlem heeft luchtvaart maatschappij Martinair gisteren vrijgesproken van het vervoer van wapens zonder vergunning. De officier van justitie had een boete van 2500 euro geëist we gens het transport van raketon derdelen in 1999, en wurgstok- jes vorig jaar. In beide gevallen ging het vol gens justitie om verboden in voer van wapens. Volgens Martinair was uit de omschrijving van de zendingen echter niet op te maken dat het ging om in verboden wapentuig. Er was sprake van 'sportartike len' bij de wurgstokjes en 'com puteronderdelen' bij de raketde- len. De rechter oordeelde dat de vliegmaatschappij niet tekort is geschoten bij de controle. utrecht/gpd - Politie en justitie zijn de greep volledig kwijt op de Nederlandse teelt en handel in softdrugs. Criminele organi saties die geweld niet schuwen, beheersen sinds een aantal ja ren de wietmarkt. Dat zegt de Utrechtse crimino loog dr. F. Bovenkerk die onder zoek doet naar het softdrugsbe leid in Nederland. Bovenkerk baseert zijn bevindingen op bronnen zowel van de kant van politie als uit de criminele we reld. „De bevoorrading van de coffeeshops is keiharde business geworden." Volgens Bovenkerk is de over heid zelf schuld aan de 'onbe heersbare situatie.' Zolang de prioriteit van het OM ligt bij zware zaken als vrouwenhandel, handel in harddrugs en terroris me, kunnen criminele organisa ties juist met softdrugs onge stoord hun geld verdienen. Drie vierkante meter wietplanten le vert volgens de wetenschapper al gauw 40 tot 60 duizend gul den per jaar op. „Nog geen week nadat de politie een plantage oprolt, staan de nieuwe plantjes al weer klaar. En de politie is daarvan op de hoogte." Het zijn met name de sociale achterstandswijken en woonwa genkampen waar de georgani seerde misdaad de afgelopen vijf jaar voet aan de grond heeft gekregen, aldus Bovenkerk. Buurtbewoners die graag bijver dienen stellen hun woning be schikbaar. Vervolgens nemen de grote jongens het roer over. Inti midaties en bedreigingen van de 'verhuurders' zijn aan de orde van de dag, aldus Bovenkerk. (advertenties) Jf Benz. RB 545. dern zitmeubel met aparte aluminium pootjes, ibieding: in diverse kleuren leder '32'. bntmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden. zuid-holland Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruimbaanin.nl tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407 rJ den haag - De 30-jarige Famile Arslan is gisteren als advocaat beëdigd. Dat gebeurde onder grote belangstelling in Den Haag. Famile Arslan is de eerste advocate die in de rechtbank een hoofddoek draagt. Foto: ANP/Ed Oudenaarden alle Kamerleden in beginsel maximaal drie perioden van vier jaar mogen uitdienen. Rosen möller zit al dertien jaar in de Kamer en is na het vertrek van Dijkstal, Melkert, Van Dijke en De Hoop Scheffer uit het parle ment één van de laatste actieve politieke leiders van de 'oude generatie'. De partij stemde vóór de verkiezingen in met een vierde termijn voor Rosenmöl ler. Hij erkent: „Dit is al een toe gift. In principe moet de partij op zoek naar een nieuwe lijst trekker". Over zijn opvolging maakt de Groenlinks-leider zich geen zorgen. „Het is nu niet aan de orde. Ik wil er in elk geval ont spannen mee omgaan. Want hoe krampachtiger je ermee omgaat, hoe eerder het mis gaat". (advertentie) den haag/gpd - GroenLinks-lei- der Paul Rosenmöller is bereid nog één keer lijsttrekker te zijn als het kabinet-Balkenende op korte termijn ten val zou komen. „Als zoiets gebeurt, weet ik niet wat men wil. Dan moet de partij het maar zeggen", laat hij we ten. Volgens Rosenmöller is het de vraag of het kabinet-Balkenende wel de statenverkiezingen van maart volgend jaar haalt. In een discussiestuk voor de fractie voorspelt hij dat de spanningen in het kabinet de komende maanden fors zullen toenemen. Hij licht toe: „Of de LPF draait bij óf de duimschroeven worden aangedraaid. Maar wij moeten er wel klaar voor zijn als het ka binet valt". De partijreglementen van Groenlinks schrijven voor dat A.s. zondag geopend De Brugman BIJ AANKOOP VAN EEN KEUKEN: GRATIS r vaatwasser! TWv 1 e 2.145 J J GRATIS'espresso-automaat 1 KEUKENS s. BADKAMERS t>en Haag, Binckhorstlaan 113 Wateringen, 's Gravenzandseweg 25 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl 'MH dezr ohef reel* cf> CftW b*x«Ir oarbcde^r1 9^ tofajüu «O ocnmiegerodAn vt/fj en ac**, aankoop -Jn confAfc kaAcr. c/ buAamt, Vraag neer de actervcewexraen n de donToon» Onjk m rrrhxA O Menig werknemer wordt dagelijks geconfronteerd met een wonderlijke paradox: terwijl we door atv-dagen, zorg-, ou derschap- en andersoortige verlofregelingen omkomen in de vrije dagen, voelt het werkend bestaan jachtig. In het spits uur van het leven snakt menig werkend vader of moeder naar een paar vrije weken. Een spaarregeling voor meer vrije tijd klinkt dan gauw aantrekkelijk. Maar de nieuwe verlofre geling waar het kabinet-Balkenende gisteren toe besloot, is een unieke vorm van flauwekul. De vakbeweging staat dezer dagen eveneens voor een won derlijk dilemma. Het nieuwe kabinet smeekt de bonden de lonen te matigen nu het economisch wat minder florissant gaat. Maar tegelijkertijd schrapt het kabinet de spaarloonre geling, ooit in het leven geroepen om de bonden er juist toe te bewegen rustig aan te doen met de looneisen. De fiscaal aantrekkelijke regeling moet weg omdat ze de schatkist in middels te veel kost. Dat is op z'n zachtst gezegd onhandig, wanneer het kabinet de vakbeweging wil paaien. De regeling voor verlofsparen komt in de plaats van het spaarloon, kondigde minister De Geus gisteren aan. Dat klinkt heel logisch maar is het niet. Want behalve dat de twee woorden op elkaar lijken, hebben de regelingen helemaal niets met elkaar gemeen. Het afschaffen van de spaarloonre geling kost de gemiddelde deelnemende werknemer een paar honderd euro per jaar. De nieuwe regeling - in onver valst bureaucratenbargoens 'verlofknip' gedoopt - levert de werknemer nauwelijks wat op. Het maximale subsidiebedrag van €5100 wordt pas uitbetaald na zo'n 24 jaar sparen. Menig werknemer wil korter werken, eerder met pensioen, of een half jaartje studieverlof. Die werknemer moet snel voor zichzelf gaan zorgen, want aan het jongste plannetje van het kabinet-Balkenende heeft hij of zij niets. arnhem-amsterdam/gpd - Als groene stroom per i januari duur der wordt kunnen klanten niet direct van het contract met hun leverancier af. Dat zeggen Essent en Nuon, samen goed voor ruim zestig procent van de een miljoen groene stroomklanten. Alleen En- eco, dat 250.000 ecostroomklan- ten heeft, stelt zich soepel op. Gisteren kondigde minister Heinsbroek van economische zaken aan dat groene stroom klanten vanaf 1 januari 3,5 euro cent aan regulerende energiebe lasting (ook wel ecotax ge naamd) moeten gaan betalen. Nu profiteren ze vrijstelling van de regulerende energiebelasting (reb) van 6,01 eurocent per kilo wattuur. Als het kabinet een streep door de ecotax-vrijstelling haalt, gaat een huishouden volgend jaar tenminste honderd euro meer betalen voor groene stroom, zo heeft de Consumentenbond uit gerekend. De Consumenten bond wil dat de Tweede Kamer een stokje voor de plannen van Heinsbroek steekt. De bond is bang dat veel huishoudens weer terug zullen keren naar de mi lieuvervuilende normale stroom. Nu kan dankzij de vrijstelling van de reb groene stroom gele verd worden tegen de prijs van normale stroom. Vooral daarom zijn honderdduizenden huis houdens de afgelopen maanden overgestapt op groene stroom- .Het jaarcontract wordt stilzwij gend verlengd mits de klant tij dig opzegt. Essent zal haar drie honderdduizend groene den haag/anp - Nederland le vert vijf leden van een zigeuner familie uit Best uit aan de Ver enigde Staten. Minister Donner (justitie) heeft dit gisteren be kendgemaakt De vijf worden verdacht van een aantal winkel diefstallen in de VS. Donner weigert de uitlevering van twee vrouwen, omdat dan hun kinde ren zonder ouder zouden ach terblijven. Eerder vonden de rechtbank in Den Bosch en de Hoge Raad dat ook de vrouwen konden worden uitgeleverd. Justitie in de VS wil zeven leden van de statenloze zigeunerfamilie berechten voor een reeks winkeldiefstallen. Het zevental, opa, oma, vier kinde ren en een schoonzoon, is bang dat hen celstraffen van enkele tientallen jaren boven het hoofd hangt. Tot een daadwerkelijke uitzet ting zal het voorlopig nog niet komen. Advocaat B. Tieman heeft gisteren meteen stappen ondernomen tegen het besluit van minister Donner. De raadsman gaat de beslissing in twee korte gedingen aanvech ten, liet hij gisteren weten. door Alex Bogers en Peet Vogels den haag/gpd - De kartelwaak hond NMa staat er na anderhal ve week parlementaire enquête niet best op. Getuigen in de openbare verhoren over fraude in de bouwnijverheid zeggen dat de dienst na melding van onregelmatigheden niet terug belt, niet reageert, geen tijd zegt te hebben, niet de benodigde kennis in huis beweert te heb ben en met verhandelingen komt die nergens op slaan. De NMa (Nederlandse Mededin gingsautoriteit) is de dienst die ongeoorloofde marktbeperking en prijsafspraken moet onder zoeken. „Heeft u de NMa ingeschakeld? luidt de welhaast standaard vraag van de commissie aan ie dere getuige die komt verhalen van onregelmatigheden in de bouw. De vraag krijgt steeds meer inhoud voor wie de com missie dagelijks volgt. De ant woorden zijn soms hilarisch, soms ronduit pijnlijk. Bij Ad Bos liet de NMa zich in de hoek zetten door ambtena ren van justitie. Bos had in eer ste instantie veel vertrouwen in de kartelpolitie. Tijdens een gesprek met deze dienst en het openbaar ministe rie lieten medewerkers van de NMa weten de schaduwboek houding van Bos voormalige werkgever Koop Tjuchem ge weldig te vinden. Ze bevestigden tegenover Bos dat het authen tiek materiaal was en lieten doorschemeren dat ze kermis hadden van de gang van zaken in de bouw. De medewerker van de NMa riep: „Hier gaan we in vallen mee doen". Bos dacht dat hij beet had maar na dit eerste gesprek hoorde de klokkenlui der bijna twee jaar niets meer van de NMa. Justitie bleef wel met Bos in gesprek. Op een ander moment liet de NMa hard bewijsmateriaal lo pen door domweg een tipgever niet terug te bellen. Directiesecretaresse A. Van Gel der van installatiebedrijf Unica was de prijs- en werkafspraken van haar werkgever zo zat dat ze er aangifte van wilde doen. Zorgvuldig had ze allerlei be wijsmateriaal gekopieerd, inclu sief een soort schaduwboekhou ding. Ze belde de NMa en de persoon die ze aan de lijn kreeg beloofde dat een speurder haar terug zou bellen. Dat is niet ge beurd. Wethouder G. Dales van Am sterdam verklaarde deze week dat hij al maanden zit te wach ten op antwoord van de NMa. Hij gaf de dienst een e-mail van bouwer Heijmans voor een des kundig oordeel, niet voor een diepgravend onderzoek. In die e-mail wordt het Franse bedrijf Solétanche gesommeerd bij de aanleg van een nieuwe metrolijn in Amsterdam niet samen te gaan werken met het Duitse be drijf Bögl. Solétanche wordt her innert aan de exclusieve over eenkomst die het heeft met Heijmans. Dales: „Een paar maanden na dat we de mail hadden gegeven kwam een medewerker van de NMa op bezoek. Ik had er echt zin in want die mail is belangrijk voor de prijs van de nieuwe me trolijn van noord- naar zuid- Amsterdam. Wij werden toen getrakteerd op een langdurig college met een licht esoterische inslag. Ademloos zaten we te luisteren. Toen we na het ge sprek weer terug daalden op aarde vroeg ik:en die mail?' Maar niets hoor, alleen de belof te dat hij de zaak in de turbo zou zetten." Blijkbaar is de tur- boknop nog steeds niet gevon den. Onbekendheid speelde de dienst ook parten. „Wij hebben gewoon niet aan de NMa ge dacht." „Het leek ons niet wijs om naar de NMa te gaan." En „Wij zagen geen reden om naar de NMa te gaan." verklaarden verschillende opdrachtgevers die toch wel degelijk flink om hoog zaten met vermoedens over ongeoorloofde prijs- en werkafspraken. De NMa trekt zich alle kritiek aan, zegt woordvoerder S. Bier- ling. „We gaan ervan uit dat we nog opgeroepen worden door de enquêtecommissie om uitleg te geven." Over zaken rondom de bouw die nog in onderzoek zijn kan ze niets zeggen. Wel geeft Bierling toe dat er een fout is gemaakt door de Unica- secretaresse niet terug te bellen. Inmiddels is er wel contact ge weest met de secretaresse." stroomklanten straks gewoon aan hun contract houden. „Als de stroom door ingrijpen van de overheid duurder wordt, kun je daar het leveringsbedrijf niet op aanspreken. Alleen als we zelf zouden besluiten een wijziging in het tarief aan te brengen, dan ben je als klant niet meer ge bonden." Ook Nuon, met 325.000 Natuur- stroom- en Groenstroom-klan- ten marktleider, zegt dat klanten gebonden zijn aan het contract dat ze gesloten hebben. „Mocht de vrijstelling van de ecotax geheel of gedeeltelijk ver dwijnen dan kunnen we de meerkosten in rekening brengen bij de klant. Maar we zullen alles doen om de prijs op het huidige niveau te houdenaldus de N uon-woordvoerder. Het kabinet wil met de maatre gel voorkomen dat Nederlands belastinggeld weglekt naar het buitenland. Het overgrote deel van de groene stroom wordt nu uit het buitenland geïmpor teerd. De buitenlandse produ centen van groene stroom in vesteren het Nederlandse subsi diegeld in veel gevallen niet in nieuwe duurzame energiepro ductie. Nuon importeert driekwart van haar groene stroom en ook Ene- co zegt op grote schaal te im porteren. Essent zegt haar groe ne stroom alleen in Nederland op te wekken. Tweede-Kamerlid Crone (PvdA) reageerde gisteren bijzonder boos. „Milieuvriendelijk gedrag wordt gestraft en milieuonvrien delijk gedrag beloond. Dat kan niet." Koop en Vermeer voor commissie nieuw-vennep/hoofddorp - Voor de parlementaire enquête commissie verschijnen vrijdag 6 december twee sleutelfiguren uit de bouwfraude. Het gaat om directeur Henk Veerman van Koop Tjuchem en diens baas, directeur Henk Koop van de Koop Holding. De dag daarvoor komt kMdcenluider Ad Bos voor de twefli maal naar Den Haag. Week drie van de enquête staat volledig in het teken van de schaduwboekhouding die werd bijgehouden bij Koop Tjuchem. Volgens Ad Bos was Henk Veer man de grondlegger van dit uit gebreide boekwerk waarin ille gale prijsafspraken en winstver delingen tussen aannemers werd vastgelegd. Onduidelijk bleef steeds of ook Henk Koop hiervan op de hoogte was. Maandag staat directeur projec ten Ph. Groen van Vermeer In frastructuur uit Hoofddorp op de agenda. Hij werd genoemd in het verhoor van de Haarlemse ambtenaar van RWS Noord- Holland, R. van der Zande. Groen zou zich door Vermeer hebben laten fêteren met een reisje naar Wenen waar de cup finale Ajax-AC Milan werd ge speeld. Van der Zande, ook Ajax-fan, liep hem daar tegen het lijf.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3