Koopjesjagen is weer in ÏSt Euro krijgt de schuld van economische malaise Interview Connie Palmen: 'Een boek maken is mannelijke vorm van baren' Nog maar net bekomen van de dure vakantie - de afschriften komen nog steeds binnen - dient voor veel gezinnen het gewone, dure leven zich weer aan. Er moeten schoolboeken wor den aangeschaft, school- of collegegeld moet betaald en in de supermarkt is die euro nog steeds zo duur! Kan het allemaal niet wat minder per maand? Jawel, Nederland heeft de markt herontdekt. En velen vin den het niet erg om bij de goedkope supermarkt in dozen te graaien. door Achille Prick en James McGonigal U et lijkt wel of de men- sen een paar jaar bood- I schappen hebben ge daan op een andere planeet. Ze wa ren gewoon vergeten wat het alle maal kost.'' Marktkoopman Pieter Jan van der Reijden in Leiden kan zich nog dagelijks verbazen. „Klan ten weten soms echt niet wat ze meemaken als ze bij mijn kraam twee dozen frambozen meenemen voor 2,98 terwijl ze in de winkel voor één doosje vier hele eurootjes kwijt zijn. De euro heeft ze weer aan het denken gezet; ze kijken weer naar de prijs." Na de euforie en de sensatie van het nieuwe was het al snel mis: de euro kreeg de schuld van de nieuwe eco nomische malaise. Alles is duurder geworden. Ruim voor het verstrijken van de maand is de portemonnee leeg en kleuren de giro- en bankaf schriften rood. Natuurlijk zijn er ondernemers die geprofiteerd hebben van de komst van de euro, maar dat laat onverlet dat veel producten al duur waren. De afgelopen jaren, met economi sche voorspoed en een beurs die richting hemel koerste, maakte ech ter niemand zich druk om prijzen voor een brood, een liter melk, een kop koffie op het terras of een pilsje in het café. Nu velen deze zomer de euro ook in de rest van Europa hebben getest, is het tijd voor bezinning. Bezuinigen dus. En dat kan in principe iedereen. Douchen in het donker, alle aanbie dingen van supermarkten aflopen, kortom: in alle opzichten een vrek worden. Maar zo wil niet iedereen leven. En de suggestie van de officië le vrekkensite op internet 'Neem een kleine partner, die eet minder', zal evenmin massaal navolging vinden. Serieuzer dan. Bezuinigen op het huishoudbudget. Schiet ook niet op. Veel vaste lasten zijn niet te verande ren. Huur of hypotheek, gemeente lijke belastingen, gas, water en licht - al deze uitgaven liggen min of meer vast. De aanschaf van energiezuinige lampen, wasmachines en besparen de douchekoppen is ook een extra rib uit het lijf. Bovendien: de resulta ten merk je pas veel later op je afre kening. Als tenminste blijkt dat de energietoeslag, het kabelabonne ment of het reinigingsrecht het mo gelijke voordeel niet hebben opge slokt. Serieuze zaak Wat dan? De welvaartsmens is in middels ook heel verwend. Vrije tijd is 'quality time' en die vergooien we niet aan dagelijkse flauwekul als boodschappen doen en benzine tan ken. Maar zo is het niet meer. Bood schappen doen wordt weer een seri euze zaak. De euro heeft echt indruk gemaakt en we zijn ons weer aan het verdiepen in de prijzen en vooral in de verschillen daartussen. Koopjes- jagen is weer helemaal in en de be reidheid om voor een doos goedko pe producten een blokje om te rij den neemt toe. Een hard bewijs voor die stelling is de ontwikkeling van de Duitse prijs vechters Aldi en Lidl. Deze zomer hebben de twee ketens samen in Ne derland voor het eerst een markt aandeel van tien procent behaald. Zij zijn, hoewel veel kleiner dan Al- bert Heijn, Super de Boer of Edah, de eerste winnaars in de nieuwe prij zenslag. Volgens onderzoeksbureau GfK is met name Aldi er in geslaagd om veel nieuwe klanten te trekken. De helft van alle huishoudens gaat inmiddels wel eens naar een Aldi, als er tenminste eentje in de buurt is. De Duitse keten speelde vorig jaar handig in op de komst van de euro. In het krantje werd naast de gulden- prijs de europrijs afgedrukt en die werd naar beneden afgerond. Het heeft gewerkt. Bij het Aldi-filiaal in het lommerrijke Wassenaar is het een komen en gaan van verzorgde middenklassers en ook echt dure auto's. Pal voor de in- gang van de supermarkt stopt een Jaguar. Een man met een poloshirt keurig in de rode broek, leesbril op de borst en bootschoenen. Als hij met een doos artikelen naar buiten komt, weigert hij commentaar. Uit schaamte? „Je bent toch gek als je niet een beetje uitkijkt waar je je boodschappen doet!" Meneer Wesselingh heeft ook net z'n boodschappen gedaan. Als de spul len allemaal in de kofferbak van de Boodschappen doen wordt weer een serieuze zaak. witte Volvo zijn geladen, wil hij best even wat kwijt. Hij blijft zich verba zen als hij de prijsverschillen bestu deert en windt zich er ook een beetje over op. „Simpel voorbeeld: perssi naasappelen. Uit Brazilië, één kilo kost bij Aldi 1 euro 49 en bij Digros 2,29. Maar dan moet je eens gaan kijken in de chique winkelstraat hier, het neusje van de zalm, veel diplo maten en zo. Eén kilo perssinaasap pelen: 3 euro 49. Waanzin toch?" Het is absoluut waar dat Aldi en concurrent Lidl goedkoper zijn dan een heleboel andere supermarkten. Daar staat echter tegenover dat de klant niet te veel moet verwachten. Geen merkartikelen, een vaak kille, voormalig oostblok-achtige sfeer, geen spaarsystemen of acties, geen kopje koffie, geen foto-ontwikkelser- vice en ook geen kranten en tijd schriften, om maar eens wat te noe men. „Ach, dat maakt mij toch niets uit; elke euro kan ik maar één keer uitge ven," zegt meneer Kwant als hij de Aldi uit komt lopen. Hij doet z'n boodschappen in de fietstas. „Ik hoef al die grappen niet. Waarom moet ik bij Albert Heijn bukkend door de winkel omdat op de onder ste schappen de goedkoopste pro ducten liggen? Tuurlijk hebben ze hier lang niet alles, maar dat haal ik dan wel elders. Het kleinere aanbod vind ik trouwens wel prettig. Door het enorme aanbod zie je door de bomen het bos toch al niet meer." Een deel van het huishoudbudget dat dus wèl in de praktijk beïnvloed baar is, is het boodschappengedrag. Al waarschuwt het Nederlands insti tuut voor budgetvoorlichting, het Nibud, om dat nou ook weer niet te overdrijven: Als er ruzies van komen, kan het geen kwaad degene die de meeste kritiek heeft, te vragen de boodschappen een tijdje zélf in huis te halen. „Dat kweekt vaak snel veel begrip." Markt Wie nog goedkoper wil, moet recht streeks naar de boer, maar die heeft niet iedereen in de buurt. Voor stadsbewoners is een hele goede tweede een tocht naar de lokale markt. Ook daar spreken de cijfers voor zich. „Na jaren van stagnatie zit er sinds kort weer groei in de markt", zegt bestuurslid P. Zappeij van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH). „Vorig jaar behaalde de ambulante handel al een hogere omzet dan de gevestig de winkels. Binnenkort verschijnt de uitslag van een nieuw onderzoek en alles wijst er op dat ook dit jaar de markt weer aan populariteit heeft gewonnen. In cijfers is het nog moeilijk aan te geven, maar van de marktkooplui horen we dat ze meer en nieuwe klanten aan de kraam krijgen." Woensdagochtend, hartje Leiden. Marktkoopman Pieter Jan van der Reijden verkoopt er al 42 jaar één keer per week groente en fruit. „Mensen hebben met de komst van de euro weer leren rekenen. Ze mik ken minder achteloos de kar vol bij Albert Heijn, want ze ontdekken dat ze op de markt veel minder kwijt zijn voor hetzelfde. Groente en fruit zijn trouwens voor iedereen duurder ge worden. Een komkommer kostte vo rig jaar inkoop dertig cent, in gul dens dus. Nu 42 eurocent. Het is niet gek dat mensen op zoek gaan naar goedkopere plaatsen voor de bood schappen." Benzine Nog zo'n andere veel voorkomende uitgave: benzine. Over de aanschaf van een auto doen de meeste gezin nen nogal ingewikkeld. Het is dan ook een uitgave van jewelste en je zit er jaren aan vast. Ix>gisch om niet over één nacht ijs te gaan. De over heid helpt ons daarbij: zit er een energielabel op dat subsidie ople vert? We letten op alles, maar dat houdt na de eerste dag van eigen dom op. Maar er is bij het tanken ook geld te verdienen, soms maar ten koste van heel weinig omrij-kilo- meters. Legendarisch zijn de witte pompen versus de maatschappijpompen: geen luxe, geen winkel en soms he lemaal geen service. Maar wel een prijsvoordeel per tankbeurt. Dat geldt ook voor de onbemande tank stations, die langzaam maar zeker oprukken onder de namen Tinq en Tango. „De belangstelling voor goedkoper tanken is dit jaar groter dan in vorige jaren," signaleert di recteur Marc Schroder van Tango. „Ons gebruikelijke vakantiedipje was dit jaar veel sneller afgelopen." Het zal zeker iets te maken hebben met het nieuwrprijsbewustzijn. Afval Toch blijft het voor veel mensen al lemaal peanuts. Zeken de tweever dieners en hogere inkomens merken het niet eens is ze een paar hon derd euro per maand meer of min der kwijt zijn aan boodschappen of tanken. Marktkoopman Louis Lobes lijkt het geklaag van dergelijke men sen dan ook maar verwend gezeur te vinden. Hij staat op de Haagse markt, de grootste van Nederland, aan de rand van Schilderswijk. „Hier zie je pas de échte gevolgen van het duurdere leven. Het is nu weer eind van de maand en ze hebben gewoon geen geld meer. Een kilo appels, een kilo mandarijnen en een tros bana nen wordt nu: een paar appeltjes, geen mandarijnen en twee bananen. Mensen staan zelfs te bieden op het afval: gewoon spullen die ik heb weggegooid omdat ik ze te slecht vind om te verkopen. Die mensen hebben echt nog nooit een Albert Heijn van binnen gezien hoor." Mensen ontdekken meer en meer dat ze op de markt veel minder kwijt zijn voor hetzelfde. Foto's: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 35