GESPREK VAN DE DAG 'Amber alarm' vraagt hulp publiek Ster van prinses Diana na vijf jaar bijna verbleekt Vrouw wint een jaar gratis leven Serie kinderontvoeringen VS leidt tot snellere alarmering The old man and the river ZATERDAG 31 AUGUSTUS 200} MENSELIJK Een 77-jarige man die dakpannen aan het leggen was heeft donderdag in de Spaanse hoofdstad Madrid na een val zes uur op zijn buik in de DAKGOOT van een vier verdiepingen tellend gebouw gelegen. Uiteindelijk werd hij gered door de brandweer, die verscheen nadat buren van de man die onge rust waren geworden de alarmcentrale hadden gebeld. De man had blauwe plekken opgelopen en een door de zon ver brande rug. genspraak was met zijn offi ciële papieren. Zijn versla gen tegenstander in de ver kiezingen tekende protest aan. India telt naar schatting 1,5 miljoen eunuchen, ofwel gecastreerde mannen. Zij vormen samen met herma frodieten (tweeslachtigen) een eigen gemeenschap on der de naam Hijras. Eunu chen deden van oudsher dienst als bewakers van ha rems. Kamla Jaan Mausi, de eerste EUNUCH die ooit in India burgemeester is geworden, heeft zijn baan verloren na een juridisch conflict over zijn geslacht. De burgemees ter claimde een vrouw te zijn. De rechtbank oordeelde dat Mausi een man was en dus onterecht een baan be zette die in dit geval voor een vrouw was bestemd. Bij de verkiezingscampagne in 1999 had Mausi opgegeven een vrouw te zijn, wat in te- De ZOMERKANJER van de Nationale Postcode Loterij van 4,7 miljoen euro is gevallen in het Midden-Limburgse Ko ningsbosch, gemeente Echt. Dat heeft de Postcodeloterij de ze week bekendgemaakt. Het is voor de tweede keer in de ge schiedenis van de goededoelenloterij dat een compleet dorp in de prijzen valt. Op alle lotnummers die beginnen met postcode 6104 van het ruim 1700 inwoners tellende Ko ningsbosch is een geldbedrag van in totaal 1,2 miljoen euro gevallen. ,,Het wordt nog spannend", legt een woordvoerster van de Loterij uit. Alle bewoners met een lot met de juiste postcodecijfers en -letters hebben 3,5 miljoen euro te verde len. De Postcode Loterij reikt de prijs vandaag uit aan de ge lukkige inwoners. PRINSES LAURENTIEN lan ceert 9 september in Am sterdam een landelijke cam pagne voor de alfabetisering van Nederlandstalige Neder landers. Er zijn ruim een mil joen zogeheten 'functioneel analfabeten'. Dat zijn men sen die onvoldoende kunnen lezen, schrijven en rekenen om goed te kunnen functio neren in de maatschappij. Bijna 10 procent van de Ne derlanders tussen de 16 en 74 jaar heeft het laagste ni veau van geletterdheid. Van alle jongeren tussen de 16 en 24 gaat het om 7 procent. De campagne vloeit voort uit het Actieplan Alfabetisering Autochtone Nederlanders van het ministerie van onder wijs. Prinses Laurentien heeft zelf een tijd les gege ven aan Nederlandstalige Mensen kunnen erg gehecht raken aan hun HUISDIER. Als het beestje verdwijnt, wil je er ook wat voor terug krijgen. Zo hebben een Canadese man en vrouw in de Verenigde Staten een schadeclaim van vijf miljoen dollar ingediend tegen de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Canada, omdat hun kat kwijt raakte tijdens een vlucht van Toronto naar San Francisco. De twee beschuldigen Air Canada van 'nalatig heid'. Ook Continental Airlines, die verantwoordelijk is voor de afhandeling van de bagage in San Francisco, wordt ook juridisch vervolgd. Een woordvoerster van Air Canada heeft verklaard dat de maatschappij 'zeer veel spijt' heeft van het voorval. Air Canada vervoert per jaar meer dan 28.000 die ren, in overgrote meerderheid huisdieren. volwassen analfabeten. „Ho pelijk heb ik een klein steen tje kunnen bijdragen om an alfabeten uit hun isolement te halen." Foto: ANP Een jaar lang gratis auto rijden, boodschappen doen zonder te betalen, vier keer voor nop op vakantie en dan ook nog eens 500 euro per week ontvangen. Voor de Apeldoomse Miriam de Haan is het realiteit: zij mag vanaf zondag een jaar lang leven op kosten van Sky Radio. „En ik win normaal nóóit wat!" Miriam (24) zat dit voorjaar in een auto te wachten op haar collega, toen ze op de radio hoorde van de wedstrijd 'Have a nice year'. Een stapel prijzen voor het oprapen; het enige wat er moest gebeuren was 'de ar tiest van de dag' sms'en. Waar om niet, dacht Miriam ('ik had toch niets te doen') en ze stuur de het antwoord 'Marco Borsa- to' door. „Daarna ben ik er nooit meer mee bezig geweest; ik heb niet op internet gekeken of ik had gewonnen of zo. Maar drie we ken later werd ik gebeld: of ik het finalespel kon spelen in Ho tel Krasnapolski in Amsterdam." Tien finalisten zouden op De Dam een uur de tijd krijgen om zo veel mogelijk handtekenin gen op te halen. „Ik dacht: Sky Radio, dat zijn waarschijnlijk al lemaal wat oudere luisteraars, dus misschien maak ik wel kans. Maar toen ik er was, waren het allemaal jonge mensen! Sommi gen waren al dagen bezig ge weest om zich voor te bereiden. Ik had helemaal geen tactiek." Eenmaal bezig verdween bij haar nog meer hoop op een goede afloop. „Toeristen ver staan je niet, anderen willen niet meewerken, en ik had een heel streng jurylid. Maar het was in elk geval een gezellige middag." Miriam was overdonderd toen haar buit van ruim 400 handte keningen de grootste bleek. Maar echt ondersteboven was ze toen ze begreep dat ze niet één van de genoemde prijzen, maar de volle pot had gewon nen. „Ik dacht dat het óf bij voorbeeld de boodschappen, óf iets anders was. Ik kon m'n ogen en oren niet geloven. Ik win normaal nooit iets. Ik heb jaren meegedaan met de bank giroloterij zonder te winnen." Ze krijgt vanaf september per Vijfjaar na haar dood bij een verkeersongeluk in Parijs op 31 augustus 1997 is de ster van prinses Diana danig verbleekt. Het officiële gedenkteken voor haar, een waterinstallatie in het Londense Hyde Park, is nog al tijd niet gebouwd. En een speel tuin die haar naam draagt, is weggestopt in een verre uithoek van Kensington Gardens waar de meeste mensen er alleen bij toeval tegenaan zullen lopen. In de media wordt op beschei den wijze stilgestaan bij de vijf de verjaardag van de dood van de prinses. Er is een nieuw boek verschenen waarin haar voor malige lijfwacht Ken Wharfe uit de school klapt over haar esca pades. Maar de kranten die geen gelegenheid voorbij lieten gaan om een foto van Diana op de voorpagina te zetten, hebben haar nu verbannen naar af en toe een artikeltje op de binnen- pagina's. „De obsessie is voorbij", zegt royalty-verslaggeefster en schrijfster Penny Junor. „Ik denk dat men nu naar haar terugkijkt met genegenheid, met bewon dering, sommigen met adoratie. Maar het beeld is veel even wichtiger." Diana's ex-echtgenoot, kroon prins Charles, moest alleen ver der. Ooit verguisd omdat hij als man en vader haar en haar kin deren in de kou liet staan, is Charles alleen maar in aanzien gestegen bij het publiek. Ook Camilla Parker Bowles, de oude liefde van Charles die volgens Diana de oorzaak van het mis lukken van haar huwelijk was, wordt meer en meer aanvaard. De enige plek in Londen waar Diana overdadig wordt gepre zen is het warenhuis Harrods. Dodi Fayed, de zoon van eige naar Mohammed al Fayed en vriend van Diana, liet bij het on geluk in Parijs eveneens het le ven. Zijn vader heeft een monu ment laten vervaardigen dat be staat uit grote portretten van het paar, gevat in goud en gemon teerd boven een fontein en een piramide met de wijnglazen waaruit Diana en Dodi tijdens hun laatste diner in Hotel Ritz in Parijs hadden gedronken. Al Fayed blijft de officiële con clusie dat de crash in Parijs een ongeluk was betwisten. Volgens zijn woordvoerder sluit Al Fayed zich aan bij de rechtszaak die de ouders van de omgekomen chauffeur Henri Paul hebben aangespannen om te bestrijden dat Paul dronken achter het stuur heeft gezeten. Ook pro beert Al Fayed in de Verenigde Staten documenten van de CIA en andere veiligheidsdiensten boven tafel te krijgen die vol gens hem belangwekkende in formatie kunnen bevatten. Hij heeft in de VS een videoband uitgebracht waarin hij het Ame rikaanse volk om hulp vraagt. „Ik geloof dat Dodi en Diana zijn vermoord. Zij zijn vermoord omdat zij wilden trouwen. Een huwelijk tussen de moeder van de toekomstige koning van En geland en de moslimzoon van een Egyptenaar was voor het heersende Britse establishment volstrekt onaanvaardbaar", stelt Al Fayed in de video. Buiten Londen loopt het bij de Diana-tentoonstelling bij het landgoed van haar familie in Althorp ook geen storm meer. De stichting die haar naam draagt, werft niet actief meer om donaties, maar verleent nog wel De afgelopen dagen werden er al veel bloemen bij Kensington Palace neergelegd ter nagedachtenis i Prinses Diana. Foto: AP/Sang Tan licenties en heeft nog zo'n 90 miljoen euro in kas, aldus direc teur Andrew Pur kis. Voor royalty-fotograaf Arthur Edwards van het boulevardblad Sun zijn de beste levende herin nering aan Diana haar twee zo nen, de prinsen William en Har ry. Vooral de oudste, William, heeft een treffende gelijkenis met haar in zijn doen en voor komen. „Ik denk dat William de wereld altijd aan zijn moede doen denken." Het onderwerp domineerde deze zomer het Amerikaanse televisienieuws: kinderontvoe ringen. Na de ontvoering en moord van Da nielle van Dam, een 7-jarig meisje dat uit haar eigen slaapkamertje in San Diego werd ge roofd, volgde een reeks kidnappings die veel publiciteit kregen. Het resultaat: het alarm systeem Amber maakt een snelle opmars in de VS. kwartaal waardebonnen toege stuurd die ze mag besteden bij Super de Boer. In totaal mag ze daar komend jaar voor 5000 eu ro boodschappen halen. Mo menteel neust ze nog door een folder om een leuke auto uit te zoeken die ze bij BP-stations voor niets mag volgooien. Ook gratis mobiel bellen, regelmatig gratis bloemen, gratis meubels van IKEA, elke maand een straatje staatsloten en gratis tijd schriften zitten in het pakket. Met dat laatste beloont ze de collega bij wie ze op haar ge luksdag in de auto zat „Hij wil graag de Playboy van septem ber, en die krijgt-'ie." Het meest blij is Miriam met de 8000 euro die ze aan vliegreizen mag besteden. „Ik wou altijd al heel veel van de wereld zien, maar het geld was er nooit. En nu kan ik vier keer per jaar op vakantie. Geweldig!" Voor het overige blijft ze de nuchterheid zelve. Zo houdt ze haar baan als looninspecteur bij Cadans. „Ik ben daar pas een paar maanden aan het werk en dat bevalt me prima." Zo hoort ze ook Sky Radio nog eens. „Thuis hebben we geen stereo, dus ik luister bijna nooit radio. Alleen als ik in de auto zit. Voor mijn werk ben ik veel in Fries land en daar kan ik eigenlijk al leen Sky Radio goed ontvan gen." Met een betaalde baan is de 500 euro (belastingvrij) die de Rabo bank de komende 52 weken op Miriams bankrekening stort een mooie bonus. „Dat spaar ik op en daar ga ik iets burgerlijks mee doen. De hypotheek een stukje aflossen, denk ik." Ze heeft sinds een jaar een koop woning met haar vriend. Hij had in zijn hoofd het geld al wel zo ongeveer uitgegeven. „Die is im pulsiever en nog veel blijer dan ik. Ik ben van mezelf heel zuinig en nuchter." Ook anderen lijken meer losgeslagen dan De Haan. „Ik heb al heel veel reacties ge had, ook van mensen die ik al tijden niet gesproken heb. Die denken dat ik nu stinkend rijk ben." Johannes Rutgers Danielle van Dam werd uit haar eigen huis ontvoerd en later vermoord teruggevon den. Foto: AP/Lenny Ignelzi De nieuwste toevoeging aan het lijstje Da nielle van Dam, Elizabeth Smart, Samantha Runnion, Ashley Pond en Miranda Gaddis heet Nicholas Farber. Het gezicht van het 9- jarige jochie is al dagen op nationale tv te zien, nadat hij van de week door twee gewa pende mannen in zijn onderbroek uit het huis van zijn vader werd gehaald. De kidnap van Nicholas heeft veel weg van een familiedrama, met twee ouders die vechten om de voogdij over hun zoon. Het soort kidnapping dat relatief het meest voorkomt. Elke dag worden er in de VS zo'n 2000 vermissingen gerapporteerd. Dat zijn voor het overgrote deel weglopers, ver dwaalde of gewonde kinderen. Vaak worden ze binnen enkele uren teruggevonden. Des ondanks leven in Amerika 1,3 miljoen kin deren op straat, zegt Mare Klaas oprichter en directeur van de Klaas Kids Foundation. Het aantal ontvoeringen door familieleden komt jaarlijks op ongeveer 350.000 uit, maar Amerikaanse ouders zijn dit jaar vooral op geschrikt door een reete geruchtmakende kinderverkrachtingen en -moorden door vreemden. Geschat wordt dat dergelijke ontvoeringen zo'n drie- tot vierduizend keer per jaar voorkomen. Ondanks de grote me dia-aandacht zijn er geen aanwijzingen voor een alarmerende stijging van deze zaken. Critici menen dan ook dat de mediahype onnodig veel onrust onder ouders veroor zaakt. Mare Klaas, wiens dochter in 1993 werd ontvoerd en vermoord, is het daarmee volstrekt oneens. „Het is een onderwerp dat jarenlang onderbelicht is gebleven. Als alle aandacht mensen aan het denken zet over de veiligheid van met name hun dochters, dan is dat mooi meegenomen. Als we nu le ren beter en sneller te reageren, dan kunnen we kinderen redden." Feit is dat de zomer van de ontvoeringen in de VS heeft geleid tot een versnelling en uit breiding van het alarmeringssyteem. Een paar maanden geleden had nog bijna nie mand gehoord van het zogenaamde 'Amber alarm'. Het werd in de regio Dallas ontwik keld na de ontvoering en moord op de 9-ja- rige Amber Hagerman in 1996. Zestien sta ten gebruiken het al, en in 17 andere staten wordt nu geprobeerd het systeem versneld in te voeren. Als de politie denkt dat er spra ke is van een levensbedreigende ontvoering, wordt onmiddellijk informatie over het kind, de mogelijke ontvoerder en de ge bruikte auto verspreid op radio en tv om de hulp van het publiek in te schakelen. Ook worden in sommige staten elektronische waarschuwingsborden langs de snelweg ge bruikt. Californië is er in juli mee begonnen na de ontvoering en moord op Samantha Run nion. Het leidde tot de gelukkige afloop van een ontvoering van twee teenagers. De poli tie ontdekte na een tip de auto van de kid napper, die na een achtervolging werd doodgeschoten. De dag ema zaten de twee meisjes al in een ontbijtprogramma op tv om over hun ervaringen te praten. De kans dat een kind - levend - wordt teruggevon den, is aanzienlijk groter als het spoor nog warm is, maar het Nationale Centrum voor vermiste en misbruikte kinderen waar schuwt dat er wel voldoende informatie voorhanden moet zijn, anders heeft het geen zin. Achter de nu bekende meisjesnamen schui len dramatische verhalen. Danielle van Dams moordenaar, overbuurman David Westerfield, is schuldig bevonden en kan elk moment te horen krijgen of hij daarvoor de doodstraf krijgt. Voor de verkrachting en moord op de 5-jarige Samantha Runnion uit Californië staat de 27-jarige Alejandro Avila terecht. Samantha werd van straat geplukt waar ze met een vriendinnetje aan het spe len was. Een dag later werd ze verkracht en gewurgd teruggevonden. In Oregon City werden deze week de over blijfselen van Ashley Pond en Miranda Gad dis gevonden op het erf van Ward Weaver, een overbuurman. De 14-jarige Elizabeth David Westerfield (links), de overbuurman van Danielle, is schuld bevonden aan moord en ontvoering van het meisje. Foto: Reuter Weekendje naar Hamburg geweest voor familiebe zoek. Eigenlijk naar Wedel, een dorpje iets ten westen van Hamburg. Ligt ook aan de Elbe, We del. De rivier is erg breed daar zoals ik consta teerde toen ik op een pont naar de overkant voer. Die overkant bleek te bestaan uit een paar stroken gras langs het water en een parkeerter rein. In het midden daarvan stonden zes kramen waar bier en braadworst verkocht werd. De men sen stonden in de rij. Om niet uit de toon te vallen kocht ik ook maar een worstje. Terug in Wedel loodste mijn gastvrouw me naar een terras bij de bocht van de rivier. We zaten onder een luidspreker en steeds als een boot de Elbe opvoer, hoorde je het volkslied van het land waar die boot vandaan kwam. Schepen die richting zee voeren werden uit geluid meteen blikkerig 'AufWiedersehen'. Ik raakte in gesprek met een dame van mijn leeftijd die in gezelschap was van haar honderdjarige vader. Toen op een zeker moment het 'God save the Queen' uit de boxen kwam ter ere van een Britse boot, begon de oude man in het Duits mee te zingen: Heimatland, gross und weit/Freiheit und Gott geweiht/ Mein Herz dir singf. Hij onderbrak zichzelf en zei: 'Dat zongen wij als kind. Dat was nog in de tijd van onze keizer maar die heeft zijn volk in de steek gelaten. Lafhartig is hij ge vlucht naar Nederland. Leefde daar gewoon verder in pracht en praal op een kasteel innu ja, ik weet niet meer hoe die plaats heette'. 'Doorn', zei ik. juist, Doorn. U bent op de hoogte. Ach so bent u Nederlander. Dan weet u er natuurlijk alles van. Die hele zogenaamde vlucht was ruim te voren bekokstoofd, neemt u dat van mij aan. Schaamteloos was het. En dan te bedenken dat we op school nog de tekst van het oude Kaiserlied moes ten leren. En weer begon hij te zingen: Gott erhalte, Gott beschütze/ Unsern Kaiser, unser land'. Verder kwam hij niet want de herinnering aan zijn jeugd werd hem te machtig. Het is overigens nogal komisch om iemand hartgrondig te horen schelden op een figuur die je verder alleen uit de geschiedenisboeken kent. Het deed mij denken aan een interview dat ik las met Marinus van der Goes van Na- ters. Deze bijna honderdjarige was in een vroeger leven politiek leider van de PvdA. In dat interview -met Frénk van der Linden- noemde hij de oude Drees 'een stieke merd'. Toch niet het eerste waar je aan denkt als de vader van de AOW ter sprake komt. Ik weet eigenlijk niet of die keizervlucht ruim tevoren be kokstoofd was, zoals mijn Duitse vriend beweerde. Vol gens mij heeft de keizer met zijn adjudant nog een tijd bij de grens moeten wachten omdat de douane hen niet door wilde laten. Pas toen minister Kan, de vader van Wim Kan, vanuit Den Haag telegrafeerde dat het in orde was, mocht de keizer Nederland in. Maar dat kan een foutje in de planning zijn geweest. Nog even terug naar dat terras aan de Elbe. Op zeker ogenblik, we zaten al aan ons derde glas bier, passeerde een Nederlandse boot. Uit de luidspreker klonk het Wil helmus. De oude man verhief zich langhaam uitzijn stoel en zei: 'Ik sta op uit respect voor uw vaderland'. En hij bleef staan tot lang nadat het schip om de bocht van de Elbe uit het zicht verdwenen was. rincess Diana ;,h annivcs >an De ouders van Danielle reageerden geschokt in de rechtszaal. Foto: EPA Smart uit Salt Lake City werd onder bedrei ging van een vuurwapen uit haar slaapka mer gehaald, terwijl haar zusje moest toekij ken. Ze is nog niet teruggevonden. Verdach te Richard Ricci, een klusjesman die voor de familie werkte, ligt in een coma nadat hij woensdag in het huis van bewaring een her senbloeding kreeg. Mare Klaas waarschuwt dat kidnappers vaak helemaal niet zo 'vreemd' blijken te zijn. „Daarom moet iedereen waakzaam zijn. Ouders, buurten, gemeentes, politie, de overheid. Er moet over gesproken worden aan de keukentafel en in het Witte Huis." Dat laatste is gelukt. President Bush heeft voor volgende maand een conferentie aan gekondigd over vermiste kinderen, want 'de ontvoering of moord van een kind is ergste nachtmerrie van elke ouder'. Ans Bouwmans

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2