KUNST CULTUUR Kunst tussen blubber, kroos en vette klei Stedelijk Museum Amsterdam verhuist collectie itraattheater op veertig meter X)ogte langs Haags stadhuis I af miljoen naar nsical Aida utcesvolle De La irda verlengd trmgevingsprijs ~D02 in De Waag Documentaire Tara toont verhaal achter Singh Varma Sant 2002 mod. 20% korting (géén inruil) Iqa Miyata 2002 mod. 15% korting (géén inruil) ICastel I i en Descente «mes- en herenshirts 25% korting Itimen en schoenen 25% korting Schrijver Houellebecq voor rechter wegens racisme Levensecht hoc 941 irdam - De musical Aida j gisteravond de "|J.(00ste bezoeker sinds de lière op 21 oktober vorig jr.Hoofdrolspeelster Antje pneiro verraste na afloop van |viorstelling in het Circus- paer in Scheveningen de ge- tkge bezitter van het p.OOste kaartje. Volgens jpvan den Ende Theaterpro- ctes trekt de musical al elf laiden uitverkochte zalen T jtien gemiddeld bezettings- f. rentage van 98 procent. De |is:al van Elton John en Tim tecreeg op het Musical rad Gala 2001 de publieks- ys Hoofdrolspeler Bastiaan ga kreeg de onderscheiding mpide beste mannelijke pflrol. Het album Aida is ld; begin december vorig jaar |dfverkoop en is het best ver- the Nederlandstalige musi- labum sinds Elisabeth. jisirdam - De La Guarda - how van acrobatiek, to- jltieater en dancemuziek - czo'n groot succes in Am- dat de organisatie fbesloten er nog vijf weken past te plakken. De adrena- teaow is nog tot en met 20 |to»er te zien en te beleven in jclands op het NDSM-ter- (nln de zeventig minuten trade voorstelling zweven pn artiesten aan kabels en pren vol energie en begeleid loimuziek langs muren. De pv kent geen regels, geen pen en geen zitplaatsen. De jeirs, muzikanten en bergbe- mners van De La Guarda pen, spelen en kussen met t jubliek en nemen de groot- Kurfals mee de lucht in. d. in - De Waag in Leiden ide gistermiddag het toneel de uitreiking van de Zuid- ilandse Vormgevingsprijs )1 De vier winnaars die ieder 500 euro aan prijzengeld huis gingen, waren achter- ilgens: Debora Reis (archi- tnische vormgeving), Dirk ienburg (audiovisuele igeving), Rianne Petter üsche vormgeving) en "d Ed-Dakhissi (mode/tex- 'ormgeving). Deze jaarlijk- ijs is bedoeld om jong ta- lat zojuist is afgestudeerd ie Koninklijk Academie beeldende Kunsten een iqe op weg te helpen. Daar- it werd de schetsopdracht- jvergeven aan Erik Frenken 1 iRanne Petter. Zij krijgen de j nfc om het promotionele ont- in te realiseren dat ze maak- roor de Rembrandt-mani- ittie die in 2006 in Leiden It gehouden. Tot slot ging jpblieksprijs naar Erik Fren- iRuim 4500 bezochten de •onstelling van ontwerpen nfltfe Waag en brachten hun tetjn uit. zaterdag 31 augustus 2002 door Coen Polack leiden - Gehuld in een rubber tuinbroek houdt Tineke Jacobs zich met moeite staande in een door kroos bedekte sloot in pol derpark Cronesteyn. „Het loopt in één keer steil af', zegt Jacobs, die wankelend naar een pluk riet grijpt. Ze is bezig haar kunstwerk 'Drijvend Zaad' in het midden van de sloot te plaatsen. Met haar ar men groen van de waterplanten en haar voeten diep in de blubber gezogen geeft ze het werk, een drijvende schijf, een zet richting het midden van de sloot. Het lichtgroene kroos wordt opzij ge duwd door de langzaam voort glijdende schijf en sluit meteen weer aaneen als het werk tot stil stand komt. „Zo is het wel goed", zegt Jacobs lachend en klimt weer op de kant. Een bizar tafereel misschien, maar de afgelopen week was er in Cronesteyn elke dag wel iets soortgelijks te beleven. Vijf kun stenaars werkten daar de afgelo pen dagen aan de inrichting van 'Kunstgrepen in het Landschap', een expositie van landschaps kunst. Joke Elzinga wankelde op een ladder terwijl ze haar 'el- fenstoeltjes' in een boom beves tigde. Rudi Struik zette vanuit een bootje een spoor van rood geverfde houten voetstappen uit op het wateroppervlak van een sloot. Piet Franzen schepte een grote vierkant kuil in de vette klei. Christiaan van Tol plaatste een oranje steiger in het diepste punt van een sloot. Het werken in de natuur levert de nodige ongemakken op. Het gevaar van een nat pak ligt voortdurend op de loer. En om dat het park niet ver van de dichtbewoonde stad ligt, mag bijvoorbeeld vandalisme niet worden uitgesloten. Daarnaast zijn er ook ongemakken die al leen in een park voorkomen. Zo zwemmen er honden in de wa tertjes waar Rudi Struik zijn voetsporen heeft geplaatst. Een paar voetstappen zijn inmiddels al gezonken. Jacobs: „Als het door de tijd zou vergaan, had ik Landschapskunst in polderpark Cronesteyn: 'Sporen van de mens' van Rudi Struik, 'Steiger' van Christiaan van Tol, 'Tombe voor twee geliefden' van Piet Franzen en Tineke Jacobs plaatst haar werk 'Drijvend Zaad' in een sloot. Foto's: Hielco Kuipers het wel poëtisch gevonden. Maar door een hond? Dat vind ik nou weer gewoon zonde." De werken in Cronesteyn zijn door de kunstenaars speciaal voor deze expositie gemaakt. „Het is niet zo dat we wat oude werken uit de kast hebben ge trokken", zegt Piet Franzen, die behalve deelnemend kunste naar ook organisator van de ex positie is. „Zonder deze ten toonstelling was dit werk er niet geweest. Het is ontstaan door een wisselwerking tussen kun stenaar en omgeving." Jacobs: „We weten al een jaar dat we hier gaan exposeren, dus we hebben alle tijd gehad om eens goed om ons heen te kij ken. Ik ben hier elke dag wel ge weest om te wandelen en om het landschap op me in te laten werken. De uitgestrektheid en de ruimte van het polderland schap spreekt me enorm aan. In al die tijd dat ik hier rondliep, heb ik zo veel ideeën gevormd dat ik, behalve de drie kunst werken die hier te zien zijn, nog heel veel andere zou kunnen maken." De ideeën en denkprocessen van de kunstenaars zijn nauw keurig te volgen aan de hand van een verzameling voorstu dies, schetsen en maquettes, die te zien zijn in bezoekerscentrum 'Het Reigersbos' midden in Cro nesteyn. De ontstaansgeschie denis van het park zette Joke El zinga aan het denken. Elzinga: „Cronesteyn is een aangelegd park. Dat is een prachtig gege ven. De maakbaarheid van de natuur en de kunstmatigheid die in het Nederlandse land schap de boventoon voert, sprak mij erg aan. Alles wat hier groeit wordt gekoesterd en gestimu leerd. Ik las vorig jaar een be richtje in de krant dat er langs de Noord-Adriatische kunst een genetisch gemanipuleerde plant met blauwe bladeren groeit die de oorspronkelijke begroeiing verdrijft. Ik ben dus aan de slag gegaan met blauw rubber. Net alsof die plant hier nu ook groeit." De kunstgrepen in het land schap moeten ervaren worden in het landschap. De kunstwer ken zijn bij uitstek ongeschikt voor de verkoop en het werk kan in de meeste gevallen ner gens anders tentoongesteld worden. Franzen: „Mijn werken gaan na de tentoonstelling ge woon met het grof huisvuil mee. Dat onderstreept ook wel de tij delijkheid van dit alles." 'Kunstgrepen in het landschap' met werken van Joke Elzinga, Piet Franzen, Tineke Jacobs, Rudi Struik en CJiristiaan van Tol. Te zien tot en met 29 sep tember in polderpark Cro nesteyn. Zondag 8 september geeft Marian Kathmarui een le zing over het park. Een week later houdt prof. dr. Kitty Zijl mans een lezing over land schapskunst. De lezing in be zoekerscentrum 'Het Reigers bos' begint om 13.30 uur. amsterdam/anp - Het Stedelijk Museum in Amsterdam begint in januari met de verhuizing van de collectie naar een depot in het Westelijk Havengebied, ook al is de financiering van de ver bouwing van het museum nog niet rond. Voor de nieuwbouw- en renovatieplannen ontbreekt nog 35 miljoen euro. Verant woordelijk wethouder H. Belliot van cultuur hoopt midden sep tember bij de begrotingsbehan deling van de gemeente Amster dam dit gat te kunnen dichten. De aanbesteding van de verbou wing van het monumentale pand aan het Museumplein en de bouw van een collectiecen trum in Amsterdam-Noord stonden gepland voor april dit jaar. Maar wethouder G. Dales van financiën zegde het ontbre kende geld vorig jaar niet toe en schoof de kwestie door naar het nieuwe college. Directeur S. van Heusden en wethouder Belliot zetten nu al les op alles om de aanbesteding dit najaar te doen, zodat de ver bouwing in april 2003 kan be ginnen. Er is 57,6 miljoen euro beschikbaar. Van het Rijk ver wacht Belliot weinig. In Den Haag heeft zij meerdere ge sprekken gevoerd. „De nieuwe coalitie heeft niet veel te verge ven", aldus de wethouder. Meer dan 100.000 schilderijen, beelden, affiches, foto's en an dere kunstobjecten moeten in januari worden ingepakt. De verhuizing neemt ongeveer drie maanden in beslag. Dat is pre cies op tijd voor het begin van de verbouwing in april. Tijdens die operatie, die ongeveer 2,5 jaar zal duren, is een deel van de collectie op verschillende plek ken in de hoofdstad te zien. oiWillem Hoogendoorn haag - Voor één keertje jhet volop: gluren door de m van het stadhuis van Den Bij het omvangrijke thea- )oject 'Office 2002' wordt lubliek voyeur als het, geze- i n een grote bak langs de ge- ^'an het stadhuis, kan mee- yen wat zich in de kantoren rit. "Het is straattheater op meter hoogte", speciaal ontworpen bak is ineter breed, kan 24 mensen ten en zal veertig keer zijn langs de gevel van het luis van Den Haag afleg- ,te beginnen op de tiende Jeping en hangend aan een I neter hoge kraan. De laatste rekingen over de veiligheid met afgerond en iedereen is jrden gesteld: brandweer, lie, de diensten die de ver talingen afgeven.Alles wat je fra kunt verzinnen is aan de tie geweest", zegt Reier Pos ïutstellend. „Terecht. Het is tuirlijk een leuk idee, maar t noet wel veilig zijn", de Pos, decor-en lichtontwer per, werd twee jaar geleden be naderd door de Stichting Atrium met het verzoek iets theatraals te verzinnen voor het dominan te gebouw aan het Spui. Ze kwa men niet bij een vreemde te recht: vijftien jaar eerder had Pos een drietal spraakmakende projecten verzonnen rondom de sloopplannen in de Haagse bin nenstad. Dit project is een lo gisch vervolg: theater in een van de gebouwen die het resultaat zijn van de stadsvernieuwing. „Wat is specifiek voor Den Haag? Dat zijn de kantoren, de ministeries. Ik heb wel overwo gen iets in het gebouw te doen, maar dat is wel eerder gedaan. Ik wilde iets met die markante gevel doen, het publiek de kans geven van buiten naar binnen te kijken, zoals dat normaal ge sproken het privilege van de gla zenwasser is die in z'n bakje langs de gevel schuift". In de kantoren worden vijf ver schillende theaterstukjes opge voerd door Toneelgroep De Ap pel, Het Nationale Toneel, Het Residentie Orkest, Stella Den Haag en Theater aan het Spui (advertentie) KOGA GIANT STORE 1INANIALAAN 3A-5A - Alphen a/d Rijn (zijstr. t.h.v. Hooftstr. 116) Tel- 0172 - 51 53 05 Producties. Het is voor het eerst dat ze met z'n allen aan één project werken. Alleen het Ne derlands Dans Theater moest verstek laten gaan wegens te veel andere verplichtingen. Elk gezelschap betrekt een verdie ping van het stadhuis waar het in tien minuten tijd een 'scène uit het kantoorleven' speelt. Een uurtje later zijn de toeschou wers beneden, waarna de vol gende 24 de bak inklimmen en aan hun reis langs de gevel be ginnen. „Het publiek krijgt een koptelefoon mee, zodat het kan horen wat er wordt gezegd. Dat versterkt het voyeuristische ef fect. Zo'n koptelefoon isoleert de mensen van de andere toe schouwers, ze kunnen zich he lemaal focussen op wat ze zien. Het blijft gewoon theater, wat er omheen zit moet niet belangrij ker worden", aldus Pos. „Maar het moet ook niet iets zijn wat je net zo goed in een zaal kunt spelen", voegt Hugo Maerten van De Appel eraan toe. „Het gaat om de spanning die ontstaat tussen de mensen die in dat bakje zitten en de plek waar wordt gespeeld. Voor elk theatergezelschap is het boei end aan zoiets mee te doen. Al is het maar omdat je iets speelt wat in tien minuten kloten moet krijgen. In het theater nemen we daar doorgaans veel ruimer de tijd voor. Nu moet het in tien minuten impact hebben. Ik be schouw het als straattheater op veertig meter hoogte". Stadhuis Den Haag: 'Office 2002'. Van dinsdag 3 t/m vrij dag 6 september tussen 18 en 22 uur, zaterdag 7 en zondag 8 september van 13 tot 22 uur. Elk heel uur vertrekt het bakje. In totaal is er ruimte voor 1000 mensen. Reserveringen: 070 346 52 72. Meer informatie: www.theateraanhetspui.nl Amsterdam/ANP - Het moest een eerbetoon worden aan een vrouw die meer dan twintig jaar had geleefd in dienst van min derheden, vluchtelingen en Groenlinks. Het werd een ont luisterend portret van een vrouw die door media en ande ren werd verguisd toen bleek dat zij geen terminale kanker had, maar haar ziekte had ver zonnen. De documentaire Tara draait vanaf volgende week donderdag in de Nederlandse bioscopen. Filmmaakster Jet Homoet volg de voormalig Tweede-Kamerlid Tara Singh Varma tijdens haar vermeende laatste maanden en bleef de vrouw ook volgen nadat het Trosprogramma Opgelicht in juni 2001 onthulde dat Singh Varma's aandoening niet fysiek maar psychisch was. „De film geeft zeker geen kant en-klare antwoorden", waar schuwt Homoet, die begin 2001 door de Nederlandse Moslim Omroep gevraagd werd de do cumentaire te maken. „Ik heb geobserveerd zoals ik dat ook deed voordat het nieuws naar buiten kwam. Ik heb geen con crete vragen aan haar gesteld, omdat ik er geen journalistiek verslag van wilde maken. Bo vendien kan je over het alge meen meer begrijpen door ge woon naar mensen te kijken." In de periode na de onthulling werd Homoet wel benaderd door media die wilden weten wat er zich op dat moment alle maal in Huize Varma afspeelde. „Ik heb dat geweigerd", vertelt ze stellig. „Ik had echt het ver trouwen van Tara op dat mo ment en wilde dat niet verspil len. Ik wilde geen sensationele korte-termijnfüm maken, maar meer laten zien wat er over een langere periode met haar ge beurde." Singh Varma, die nu probeert haar leven met behulp van een psychiater en een internist weer op de rails te zetten, heeft de documentaire zelf inmiddels ge zien. „Het was heel confronterend voor haar", vertelt Homoet. „Ze keek vrij objectief op zichzelf te rug en zag zelf ook dat ze op sommige momenten heel raar reageerde of wel erg hyperactief deed. Het was af en toe alsof ze zelf ook voor het eerst zag wat er in die periode allemaal gebeurd is." De documentaire Tara draait vanaf donderdag 5 september in tien filmtheaters. Washington - Deze twee kunstwerken van de Au stralische Londenaar Ron Mueck zijn te zien in het Smithsonian Institution's Hirshorn Museum in Was hington DC. 'Mask II' is een groot zelfportret. Mueck, die geen opleiding als kunstenaar heeft ge had, gebruikt voor het maken van zijn kunst dezelf de technieken die hij toepaste toen hij modelmaker was voor televisie en film. Hij maakt zijn hyperrea listische figuren van kunsthars en glasvezel. De ten toonstelling in Washington, waar ook het werk 'Untitled (Big Man)' te zien is, duurt tot en met 27 october. Foto's: EPA: Robyn Beek parijs/gpd - De Franse schrijver Michel Houellebecq moet zich op 17 september voor de recht bank in Parijs verantwoorden voor uitspraken die hij vorig jaar in een interview heeft gedaan. De als provocerend bekend staande auteur is aangeklaagd door vertegenwoordigers van de Franse moslimgemeenschap wegens racisme en het aanzet ten tot haat. Houellebecq zei in een inter view in het vooraanstaande lite raire magazine 'Lire' van vorig jaar september de islam als 'de meest achterlijke van alle gods diensten' te beschouwen. Het vraaggesprek met Lire, waarvan Houellebecq zelf enige tijd re dacteur was, had plaats naar aanleiding van het verschijnen van zijn laatste roman, Platform, die onlangs in het Nederlands is verschenen. Daarin plegen isla- mitiscÉI terroristen een bloedi ge aanslag op een vakantieclub, waarbij onder anderen de gelief de van de hoofdpersoon om komt. Volgens de advocaat van de schrijver is niet zijn cliënt schul dig, maar het tijdschrift, dat er om commerciële redenen op uit zou zijn geweest een schandaal te verwekken. Van deze drang zou Houellebecq het slachtoffer zijn geworden. Naar aanleiding van het ver schijnen van 'Platform' in Frankrijk werd Houellebecq door een Marokkaanse krant al bedreigd met een 'fatwa', een religieus decreet la het dood vonnis dat de Iraanse ayatollah Khomeini in 1989 uitvaardigde tegen de Brits-Indiase schrijver Salman Rushdie wegens gods lastering in zijn roman 'De Dui velsverzen'.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27