Kistemaker dacht dat hij van een andere planeet was an Gaals tweede huwelijk met Barcelona Van der Weide fleurt op SI Voetbaltrainer meldt zich weer 'fit en scherp' aan het front ederlandse trainer steekt veel energie in relatie met sportpers ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2002 SPORT André Hoogeboom en - Hij is 61, staat nu nog aan de zij- naar weer te trappelen om aan de te gaan. Simon Kistemaker, voet- ainer. Door alle wateren gewassen, ring in het op gang brengen van ge lde voetbalclubs. Hij raakte in de omdat een jarenlange opbouw stress en inzet hem teveel werd. r De Kist is terug. Zegt hij zelf. erp als een mes." verpulverende handdruk is een te- van macht. Als om te accentueren er met hem niet spotten valt. Dat iterk en fit is. Een jaar afwezig, na heftige lichamelijke waarschuwing, ;t nu weer tijd om een signaal af te >n. De man van staal is terug en wil aan het werk. Liefst bij een club de rand van de afgrond, want daar t hij de meeste ervaring mee. In gespreid bedje komen is niet zijn „Daar word ik trouwens ook niet gevraagd." seizoen geleden ging het niet meer. Telstar in de nacompetitie beland, de accu leeg. Het was een tweede rschuwing. De eerste was ernstiger, ïaar op een dinsdagmorgen tegen jrond gekwakt. „Eerst was ik bang een hersenbloeding. Het is ge- rd dacht ik. Later, na intensief on- oek, bleek het een virale infectie te geveld. Hij lag zelfs even op inten- Icare. De man die zich onkwetsbaar ide, moest toch ook toegeven dat soms allemaal teveel wordt: „Ik it dat ik van een andere planeet maar bleek ook een mens van en bloed." idvies van de neuroloog gestopt werken; een absoluut verbod om maai- in de buurt van een voetbal- te komen. Terugkijkend noemt De het een sabbatical year. Dat zit er en hij is weer 'alive and kickin'. Is Idels benaderd door een club in eerste divisie, gevraagd om een ind naar Australië te gaan als advi- ii houdt alle opties open, want De is het leven nog lang niet moe. r hem is leven werken, is leven de t ballerij. „Het heeft me goed ge- 1, om die afstand te nemen. Maar en ik het zat. En Thea (zijn vrouw, ook. Ik ben te onrustig om achter eraniums te gaan zitten. Ik ben er klaar voor." als-ie nu nog eens opnieuw ist beginnen. Nee, dan zou hij iets ers gaan doen. Want het trainers- zo zegt hij nu, is veranderd. Heel veranderd. Trainers zijn managers orden, moeten van alles doen wat n de aard van het vak indruist, tisors de handen schudden, aardig zijn tegen voetballers, want die hebben sinds het Bosman-arrest de macht ge grepen. Kist is niet aardig tegen voet ballers. Hij is spijkerhard. Maar alle maal, zo zegt hij, allemaal hebben ze hem hoog zitten. Om dat te bewijzen komen de brieven en de artikelen van oud-pupillen, Arvid Smit, Danny Schenkel. Ze laten nog steeds iets van zich horen. Regillio Simons bleef een uur na de wedstrijd van NAC hangen omdat hij had gehoord dat Kistemaker op de tribune zat. Wilde hem de hand schudden. Toch wil hij nog wel trainer zijn. Iets anders is er niet. Technisch directeur misschien, scout; het staat teveel af van het voetbalveld „Maar alleen op mijn manier. Ik heb bewezen dat mijn ma nier werkt. Overal. Ga maar na, alle clubs waar ik heb gewerkt. Allemaal zijn ze uit de as herrezen. De Graaf schap. Laatst was ik er nog, omdat ik was uitgenodigd. De speaker maakte bekend dat ik op de tribune zat. Kreeg ik een staande ovatie van 11.000 bezoe kers. Ik wist niet waar ik kijken moest. Het kippenvel liep over mijn rug." Nee, dan Telstar. Drie keer in de na- competitie, twee keer onder De Kist. Bij de laatste serie had hij echt het gevoel dat er meer inzat, maar het lichaam protesteerde. Er zat geen greintje ener gie meer in. Alle reserves waren opge bruikt. „Probeer eens een week lang scherp te zijn. Het sloopt je. Twintig jaar lang zit ik in het betaald voetbalvak. Elke dag scherp. Op de trainingen, tijdens de wedstrijden. Ik wil overal bovenop zit ten. Na zo'n week ben ik helemaal leeg, helemaal op. En omdat ik dat bewuste seizoen ook al met een half lege batterij ben begonnen, was het vijf wedstrijden voor het einde over. Ik kon niet meer. Een combinatie van hard werken, stress en medicijnen. Want die slikte ik ook, tegen de migraine. Zware midde len hoor, zwaarder dan aspirientjes. Die combinatie is teveel geworden en ik heb de tol moeten betalen." Eerst een virale infectie, vervolgens roofbouw, te vroeg begonnen. Einde verhaal. Kistemaker had geen zin om in het harnas te sterven, zoals Telstar voorzitter Jan de Wit was overkomen. Maar er was wel harde drang voor no dig van vrouw Thea en dokter Ron Pe ters om hem zo ver te krijgen. Want; met Telstar naar de eredivisie promo veren, daar wilde hij in mei 2001 per soonlijk nog wel wat risico voor lopen. De ploeg was er rijp voor, zo weet hij. Een goed team, met ervaring en talent. Twee jaar lang door hemzelf hoogst persoonlijk in het gareel gebracht en gekneed. Het moment van oogsten was nabij. „Het is natuurlijk koffiedik kijken, maar ik denk dat we het hadden gered. Toon (Beijer, zijn assistent die hem verving, red.) verlegde de accenten, de scherpte en de lef was minder." Uiteindelijk koos hij eieren voor zijn geld, want, zo zegt De Kist nu: „gezondheid is voor geen goud te koop." Wrang blijft het wel, want inmiddels heeft hij geen vrienden meer bij Telstar. Overal waardering, van Utrecht tot Dordrecht, van Volendam tot Doetin- chem. Maar niet in Velsen. Geen bloe metje, niks. Wel van de spelers en de supporters. Niet van het bestuur. Kiste maker, weet hij ook zelf, is nu eenmaal een lastig heerschap. Dat zegt waar het op staat en daar is tegenwoordig nie mand meer van gediend. Anton van Kooten, de huidige voorzit ter, is door Kistemaker zelf in Velsen aanbevolen. Maar noem hem geen vriend. „In de voetballerij heb je geen vrienden. Misschien in het hele leven wel niet. Als je er één hebt, mag je de handen dichtknijpen." Die Van Kooten heeft hem verraden. Toon Beijer door Kistemaker meegeno men uit Doetinchem, is uit de gratie ge vallen. Ja, Kistemaker is cynisch gewor den ten aanzien van de voetballerij, ten aanzien van collega-trainers. Hij was naïef ten opzichte van Van Kooten, die hij al twaalf jaar kent. Als je iemand al zo lang kent, dan kun je hem wel ver trouwen dacht ik. Niet dus." Het gaat te ver om in details te treden, maar de voorzitter had hem schriftelijk een functie aangeboden als technisch adviseur van Telstar. In eerste instantie had Kistemaker er wel oren naar, als voorzichtige rentree in de voetballerij. De taakomschrijving stond klip en klaar op papier. Er stond geen woord Frans in. Van Kooten kwam erop temg en nu ligt de zaak in handen van een arbitra gecommissie. „Omdat ik niet gepiepeld wil worden. Het gaat voor mij om het principe, niet om het geld." De eerste zitting eindigde in een gelijkspel. De volgende komt nog. Dan worden er getuigen gehoord, waaronder de huidige trainer van Tel star, Toon Beijer. „Ik vraag me af of hij het mes in mijn mg zal steken." De diepte van het conflict heeft alle in grediënten van een klassiek drama, waarvan de slotakte nog moet worden geschreven. Intussen wacht De Kist af. Bereidt zich voor op het slotakkoord van zijn werkzame leven. Nogmaals, hij is 61, maar nog niet klaar. Hij zit welis waar nog in de WAO, maar lang zal het niet meer duren. „Ze hebben daar te maken met mensen die niets liever wil len dan erin blijven. Ik sta te trappelen om emit te komen. Zo gauw het kan en zo gauw ik ergens aan de slag kan, ga ik weer aan het werk." Kom bij hem niet aan met roofbouw of met leeftijd. „Dat is maar een cijfer. Ik ben hartstikke fit. Mijn bloeddruk is 115 75; als een jonge God. Ik ben gedre ven, ik spreek nog steeds de taal van deze generatie. Ik wil niets liever dan tussen die jonge gasten op het veld staan, een dolletje te maken; ze scherp te krijgen voor een wedstrijd. Het heeft alles te maken met persoonlijkheid. Ik durf die gasten aan te pakken. Keihard als het moet. Maar ik weet ze ook zo te raken dat ze voor me door het vuur gaan. Ze worden er beter van. Vraag het maar aan ze. Ik was laatst bij Voetbal International en daagde Johan Derksen uit om ook maar één negatieve uitlating van een voetballer over mij op te zoe ken in het archief. Hij zal er niet één vinden." Ondertussen loopt hij alweer de voet balvelden af. Bezoekt wedstrijden over al in Nederland, van de eredivisie tot en met de amateurs. Om zijn licht op te steken, om voeling te houden met het vak. Als De Kist straks ergens aan de slag kan, is hij er klaar voor. Hij zal de spelers weten te vinden die nodig zijn voor een succesje en daarmee verder bouwen naar een groter succes. Voet ballers genoeg die nog altijd onder hem willen werken. Nu al stoppen, het zou kunnen. Finan cieel redt hij zich wel. Maar De Kist peinst er niet over om zich over te ge ven, of in het pluche van de directie te gaan zitten. „Je kunt nergens zo snel di recteur worden als in het betaalde voet bal. Maar een driedelig kostuum past mij niet." Bovendien, zegt hij, is de voetballerij inmiddels zo rot als een mispel. Vriend jespolitiek, behoudzucht en baantjesja ger^' overheersen. Het begint steeds meer op de echte maatschappij te lij ken. De Kist wil zichzelf blijven. Stoer en onafhankelijk. Echt en geen na maak. „Er lopen nu zoveel pseudo's rond in deze bedrijfstak. Je moet echte per soonlijkheden met een lampje zoeken. Iemand met ervaring en natuurlijk overwicht. Nu lopen er allemaal mana gers rond in een maatkostuum. Laat ik je zeggen: daar prikt elke voetballer zo doorheen. Binnen een paar weken! En zie dan nog maar eens een prestatie neer te zetten." De feiten geven Kistemaker wel gelijk. Hij is nog nooit ergens weggestuurd (ging wel uit eigen beweging), behalve bij Utrecht. In de Domstad kreeg hij door de steun van de fans bijna een be stuur omver. Maar dat is tegelijkertijd ook zijn tragiek. Kistemaker is een be dreiging voor het pluche en daardoor maakt hij het zichzelf erg moeilijk. „Ik kan mezelf niet veranderen. Ik ben zo als ik ben. Eerlijk, recht door zee, zeg waar het op staat. Als mensen daar niet tegen kunnen moeten ze mij niet ne men." Z'n gezondheid mag dan een tik heb ben gekregen, knock-out is De Kist nog zeker niet. Hij drinkt niet (te veel), rookt niet en ziet er nog precies uit als tien jaar geleden. Ook wat dat betreft is er weinig veranderd. Want een echte Kist verandert niet. Niet echt tenminste. Simon Kistemaker: „Het heeft me goed gedaan, om die afstand te nemen. Maar nu ben ik het zat." Foto: GPD ik van den Boom celona - Het tweede huwe- van Luis van Gaal met voet- lub Barcelona is, van beide ten, met de beste voome- ïs van start gegaan. Maar tballiefde is broos en slaat in nje snel om in haat. Alles 1 igt af van de resultaten die de rmalige bondscoach van Ne- EJland de Catalanen dit sei- j n kan voorschotelen, kop is eraf. Met de dubbele twinning op Legia Warschau 8 ft Bar^a zich weer geplaatst en de groten van Europa, de club morgen ook nog de ite wedstrijd van het nieuwe 9 tbaljaar tegen Atletico Ma- e] 1 wint, kan Van Gaal met op- even hoofd het seizoen tege- et gaan. Een seizoen trou- T fis dat net als veel andere Eu- 'l ese competities wordt ge- merkt door soberheid. 92 miljoen euro die de 20 )s in de hoogste divisie dit T samen hebben uitgegeven nieuwe spelers steken schril voegen de ruim 300 miljoen bi vorig jaar. Zes clubs hebben irjhand zelfs helemaal op de GP gehouden. Landskampioen encia en de winnaar van de impions League, Real Ma- hebben niet één euro uitge- en. lortivo heeft met 22 miljoen il het diepst in de buidel ge- Atletico Madrid, dat zijn n tree maakt in de hoogste di- be, heeft noodgedwongen 20 i'joen euro geïnvesteerd om risico op een nieuwe degra de uit te sluiten. Barcelona ft een bescheiden 11 miljoen o in nieuw talent gestoken dat zorgt al voor de eerste des tussen Van Gaal en het ledenkende' voetbalpubliek, vertrek van Rivaldo naar AC 'an wordt op het conto van nieuwe trainer geschreven. >r vel de Braziliaanse sterspeler als Van Gaal hebben er geen leim van gemaakt dat ze, op Louis van Gaal: „Vijfjaar geleden, toen ik voor het eerst bij Barca kwam, ging ik veel te snel in de verdediging." Foto: ANP/Marcel Antonisse zijn zachtst gezegd, niet zo erg goed bij elkaar passen. Voor Rivaldo is niemand in de plaats gekomen. Iedereen, ook Van Gaal zelf, vindt dat Barcelo na te weinig doelpunten maakt, maar de trainer weigert om gro te Braziliaanse namen in huis te halen omdat ze volgens hem niet passen in het team zoals hij dat voor ogen heeft. Behalve Ri valdo heeft hij deze week ook de terugkeer van Ronaldo naar Camp Nou tegengehouden. Opvallend was hoe uitgebreid de coach de tijd nam om de sportmedia nogmaals zijn filo sofie uit te leggen. Grote sterren zijn volgens hem niet types als Rivaldo, Romano of Ronaldo. Van Gaal zegt te kiezen voor ty pes als Keane, Beckham en 71- dane, spelers die zich in dienst stellen van het elftal. Die visie botst met de opvattingen van de voetbalminnende Spanjaarden die absoluut niet zonder helden kunnen. Vooralsnog krijgt de Nederland se coach het voordeel van de twijfel, maar hij weet beter dan wie ook dat de media en de voetbalfans de messen hebben geslepen om hem te scalperen zodra zijn filosofie niet tot een verrijking van de prijzenkast leidt. De coach die twee jaar geleden Barga verliet in een sfeer van vij andschap, stopt momenteel veel energie in de relatie met de Spaanse sportpers. Hij is ook veranderd, zei hij tegen een ver slaggever van El Pais. „Vijf jaar geleden, toen ik voor het eerst bij Bar^a kwam, ging ik veel te snel in de verdediging. Dat moet ik nu anders doen. Het lukt me ook beter, omdat ik nu de taal beter beheers." Van Gaal wil ook een poging doen om de ma nier van denken en vragenstel len van de Spaanse journalisten beter te begrijpen. „Dat hoort ook bij mijn functie. Van de kant van de Spaanse me dia wordt ook duidelijk gepro beerd om de 'dictatoriale Ne derlander' wat beter te leren be grijpen. Maar ze zijn verbaasd als hij aardig is tegen kinderen of oude mensen. Of als hij ver telt over zijn privé-leven en zijn opvattingen over maatschappe lijke vraagstukken. En steeds wordt uitdrukkelijk vermeld wanneer de coach glimlacht of in een goed humeur is. door Mare Molenaars Amsterdam - Tophockey in Ne derland, dat is Teun de Nooijer, Bram Lomans of Jeroen Del- mee. Maar tophockey in Ne derland, dat is ook Sander van der Weide. De bescheiden Bra bander, het olympisch goud van Sydney op zak, vestigde zijn naam als waterdrager van het zondagskind Stephan Veen, maar treedt meer en meer uit zijn eigen schaduw. „Ik heb het wel gezien om alleen maar bal len links en rechts te schui ven." Ja, Sander van der Weide speelt tijdens de Champions Tropy, het zeslandentoemooi dat van daag in Keulen begint met de wedstrijd tegen India. En nee, de enkelblessure die hij afgelo pen zondag opliep in de inter land tegen Australië is geen be lemmering. „Kwestie van goed inpakken", klinkt het nuchter. Van der Weide laat zich niet verontrusten door zoiets als een verzwikte enkel. Daarvoor heeft de speler van Amsterdam de laatste twee jaar te veel mee gemaakt. Kort na de Olympi sche Spelen in Sydney werd hij geopereerd aan een onwillige schouder. Volledig herstel kost te hem zeven maanden. Koud terug van de blessure, ging de oud-speler van MEP en Den Bosch, door zijn enkel. „Lag ik er weer uit. Vervolgens liep ik tijdens een vakantie in Peru een bacteriële infectie op. Vier weken diarree, vier weken op de plee. Ik kan je verzeke ren, daar word je niet echt vro lijk van. Wel lichter. Ik verloor in recordtijd tien kilo aan li chaamsgewicht. Al met al lag ik er wel mooi een jaar uit." Een jaar zonder hockey maakte Van der Weide somber. Bonds coach Joost Bellaart, de opvol ger van Maurits Hendriks, fleurde hem op. „Tijdens die blessureperiode zocht hij al contact met me. Hij zei dat ik me niet ongerust hoefde te ma ken over mijn plaatsje in Oran- Sander van der Weide. Foto: GPD/Sandra Peerenboom je. Dat is Bellaart. Hij is erg en thousiast en weet precies hoe hij de juiste sfeer in het team moet brengen." Het nieuwe Oranje blijkt voor Van der Weide de juiste bio toop. Na het WK in Maleisië, waar het Nederlands team toch nog verrassend een bronzen plak haalde, is hij helemaal op geleefd. Het vertrek van een aantal gelouterde spelers (Van Wijk, Buma en Eikelboom) heeft daar ongetwijfeld mee te maken. „Nou ja, niets ten nadele van die jongens, maar de sfeer is door de nieuwe samenstelling van de groep wel veranderd. In positieve zin. Jongens die al langer bij een groep zitten, zoe ken elkaar toch op. Die hebben een mening en drukken een stempel op het hele proces. Sinds het WK zijn er wat nieu we gezichten bijgekomen, jon ge gasten die er nog vol voor willen gaan. En geen jongens die ook buiten het veld alle aandacht voor zich opeisen." De stille kracht doet van zich spreken. Met een ondertoon vol rancune, zo blijkt. Maar misschien is teleurstelling wel een beter woord. Van der Wei de denkt nog altijd met ge mengde gevoelens terug aan het olympisch toernooi in Syd ney, ondanks die gouden plak. „De sfeer binnen het team was enorm gespannen. We speel den niet goed en de strafcomer was een drama. Vooral de stop. Spelers als Ronald Jansen en Jacques Brinkman bemoeiden zich ermee. Van Weel moest wijken, toen moest Lomans er weer uit en Van Weel er weer in. Het lag aan iedereen, behal ve aan hen zelf. Uiteindelijk werd ik de dupe van al dat ge schuif en al dat gezeur. Na winst in de finale, leefde ik da gen in een roes. Ik was zo ge lukkig. maar later kwam het be sef dat het allemaal een stuk leuker had gekund." Het hoofdstuk Sydney is afge sloten, Jansen en Brinkman zijn gestopt. Van der Weide verruilde Den Bosch voor Am sterdam en de rechtsachter- plaats voor het middenveld. „Ik heb kuif in dienst van Veen ge speeld, maar ik heb nog altijd die drang naar voren." Mis schien nog belangrijker Van der Weide, die binnenkort be gint aan een studie politicolo gie, heeft onder Bellaart het plezier in het hockey weer he lemaal terug. „Als hij een teambespreking houdt, krijg je automatisch zin om te spelen. Zoveel enthousi asme. De sfeer in de groep is dik in orde. Een goed collectief is dan misschien geen garantie voor succes, het is wel een voorwaarde om tot goede pres taties te komen. Wat dat betreft zie ik de Champions Trophy dan ook met vertrouwen tege moet. We zijn weliswaar een team in opbouw, maar we zijn al wel zo ver, dat we best eens hoog kunnen eindigen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23