Werknemer krijgt bonus voor verlof HORN KEUKENBEURS HELEMAAL Geschiedenis en politicologie Universiteit Leiden groeien spectaculair zit je wel goed? Verdachte van moord op Andrea Luten vrij Media%Markt hélemaall lism VAN ROY x EN VISSERS C.S. Nel. (071) 5122362, rtstilstand na oomstoot n Marwijk: Real ter wereld Jste chael Jackson it 'de grootste' Eberhard wil geld van AD Polderieke taferelen Singlefeest in Rijksmuseum voor Volkenkunde Leiden Rondleiding langs erotische prentjes Kleine Prijzen, Grote Markten DE NIEUWSTE COLLECTIE NU MET EXTRA BEURSVOORDEEL* Leidsch Dagblad rn"untT.i'iri'm:a NR. 43016 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 1ASA schiet ieneridool graag e ruimte in 'rijs omhoog oor groene :roomklant Dagblad zaterdag 31 AUGUSTUS 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden door Thijs Jaski leiden - De Opleidingen Politicologie en Ge schiedenis van de Universiteit Leiden zijn met ingang van het studiejaar 2002-'03 spectacu lair gegroeid. Ten opzichte van het vorige jaar nam het aantal aanmeldingen voor de studie politicologie toe met maar liefst 51 procent en dat van geschiedenis met 48 procent. Het tota le landelijke 'marktaandeel' van de universiteit op basis van de aanmeldingen stijgt door van 8,2 procent in 2001 tot 8,9 procent in 2002. Hoogleraar geschiedenis van de Universiteit Leiden, Richard Griffiths, is verheugd maar niet verbaasd over de groei, van 129 aanmel dingen vorig jaar naar 179 nu. Hij ziet vier oor zaken waardoor geschiedenis in populariteit is gestegen. Hij prijst met name de website van de faculteit. Ook de hoge eindklassering in de Elseviertest van universitaire opleidingen draagt volgens Griffiths bij aan een positief beeld van de faculteit. Met de nieuwe praktijk studies - studenten kunnen zich op een bre der vak ontwikkelen door vakken als journalis tiek en ICT te volgen - wordt het doorgaans als 'leesstudie' betitelde vak een stuk gevarieerder. Als opmerkelijk detail noemt hij de verschui ving van studenten van Groningen naar Lei den. „Leiden heeft ten opzichte van Gronin gen een grote winst geboekt. De studenten die daar weg gaan, komen bij ons terecht." Ook de Leidse hoogleraar politicologie Her man van Glinsteren verheugt zich over de groei, van 76 eerstejaars in 2001 naar 115 dit jaar. De media hebben volgens hem hierbij een rol gespeeld. „De politieke ontwikkelingen van de laatste maanden hebben de mensen doen beseffen dat politiek wel degelijk een be langrijke factor is in de samenleving. Het is nooit te bewijzen dat het daaraan gelegen heeft, maar het speelt zeker mee." Helemaal positief kan de politicoloog niet zijn. Volgens Van Gunsteren moet het bestuur van de Leid se universiteit zijn zaken snel beter gaan rege len voordat het geheel 'als een kaartenhuis in elkaar valt'. „Op dit moment zit onze oplei ding in een onzekere situatie. Jonge mensen, die we maar al te hard nodig hebben, worden voor perioden van zes maanden aangenomen met onzekerheid als gevolg. Niemand kan dan op zijn volle vermogen werken." Als het Colle ge van Bestuur gehoor geeft aan zijn waar schuwing, ziet Van Gunsteren de toekomst positief tegemoet. „We hebben goede hoogle raren, leuke studenten en Leiden heeft lande lijk gezien een prima naam als het gaat om universitair onderwijs. Griffiths bevestigt de toekomstverwachting van Van Gunsteren. „De stijging maakt deel uit van een structurele ont- wilckeüng. Dit zet zich echt wel door." toemersgaan jets met paarden' PvdA: Regeling grote wisseltruc loen in de States 00 Cistemaker weer it en scherp lan het front :iaim panden Aalmarkt rerlengd wetering - Twee monteurs jen gisterochtend in Rijp- :ring onder stroom gestaan, bijna fatale gevolgen. Het iluk gebeurde in de H.P. der Poellaan, waar de twee waren een stroomvoor- ing te monteren. Eén van ïannen, een 21-jarige Voor ter, kwam onder stroom te n. Door de schok kreeg hij hartstilstand. Zijn collega, 25-jarige man uit Drieber- Rijsenburg, trok hem los en je g op die manier ook een ;e klap. De man uit Voor kon worden gereanimeerd 2 rerd vervolgens met spoed het LUMC vervoerd. Daar in collega later ook voor on- oek naartoe gebracht. e aco - Feyenoord-trainer van Marwijk keek donder- handenwrijvend uit naar de noeting met Real Madrid de Europese Super Cup: spelen misschien wel tegen jeste team van de wereld'. O'eravond na afloop van de ïlijke strijd in Monaco wist efenmeester het zeker. „Dit beste ploeg van de we- sprak hij respectvol na de J1' ndelijke nederlaag: 3-1. ina Sport 1 vork - Zanger Michael son is er donderdagavond e uitreiking van de MTV- rds per abuis vanuit gegaan lij was uitgeroepen tot 'ar- van het millennium'. Zan- Britney Spears overhandig- ickson een taait en een dje. Ze had tegen hem dat i( oor haar 'de artiest van het ennium' was. Toen Jackson ivam, zei hij nooit te heb- gedacht dat hij die prijs eens zou krijgen. Na afloop k pas het misverstand. den haag/gpd-anp - Werkne mers die geld sparen voor een paar weken of maanden vrij, krij gen een extraatje van het kabi net. De subsidie kan oplopen tot maximaal 5100 euro, zo heeft mi nister De Geus (sociale zaken) gisteren bekendgemaakt. Het kabinet wil het werknemers op deze manier mogelijk maken hun werk een tijdje te onderbre ken om bijvoorbeeld voor kin deren of een ziek familielid te zorgen of om te studeren. De zogeheten 'verlofknip' komt in de plaats van de spaarloonrege ling, die per 1 januari wordt ge schrapt. Het CDA noemt de verlofknip een 'bescheiden beginnetje', maar oppositiepartij PvdA spreekt van een 'grote wissel- truc. De vakcentrales FNV en CNV hebben afwijzend gerea geerd, vooral omdat de nieuwe regeling financieel nauwelijks kan tippen aan de afgeschafte spaarloonregeling „Werkne mers wordt een rad voor ogen gedraaid", aldus FNV-voorzitter L. de Waal Het systeem van de verlofknip werkt heel eenvoudig. Werkne mers kunnen maximaal 600 eu ro per jaar sparen voor verlof. In het eerste jaar mogen ze daar naast nog eens 2400 euro van hun spaarloonrekening meene men. Het bedrag dat ten hoog ste mag worden gespaard, be draagt 17.000 euro. rotterdam/gpd - LPF-Kamerlid Cor Eberhard wil 250.000 euro schadevergoeding van het Alge meen Dagblad (AD). De krant meldde vorige week zaterdag dat Eberhard een strafblad heeft en dat hij het ledenbestand van Leefbaar Nederland had gesto len. Eberhard ontkende en het AD trekt nu de beschuldiging over het strafblad in. De krant komt vandaag met een rectificatie en excuses. Deze knieval is voor Eberhard echter niet voldoende.,Ik aanvaard de excuses niet.Een forse schade vergoeding is op zijn plaats", al dus Eberhard. Hij wil de scha devergoeding in de partijkas storten. Uit een accountantsrap port bleek onlangs dat de partij met een schuld van ruim 350.000 euro kampt. De beschuldiging van de diefstal van het ledenbestand van Leef baar Nederland wordt niet ge rectificeerd. „Dat hebben we ook niet geëist", licht Eberhard toe. Het sparen kan gebeuren via een bankrekening. Op het mo ment dat de werknemer verlof wil opnemen, keert de overheid de bonus uit. Het enige wat wordt gecontroleerd is of het werk daadwerkelijk wordt on derbroken. Het is uitdrukkelijk niet de be doeling de verlofknip te gebrui ken als prepensioen. „Na je zes tigste mag je maximaal zes we ken verlof per jaar opnemen on der de nieuwe regeling", aldus een woordvoerder van sociale zaken. Volgens minister De Geus is de regeling „ook nog eens goed voor de werkgelegenheid, om dat bedrijven hun werknemers tijdens het verlof zullen willen vervangen". Hij bestrijdt dat de nieuwe regeling een 'goedma- kertje' is voor het verdwijnen van het spaarloon. „Het kabinet heeft een eigen be leid. Daarin staat centraal dat ook andere dingen dan werken van belang zijn in het leven", stelt de bewindsman. Het kabinet raamt de kosten van de levensloopregeling op 200 tot 400 miljoen euro per jaar. Dat is aanzienlijk minder dan de spaarloonregeling. Volgens De Geus is de levensloopregeling overigens slechts een eerste stap van het kabinet om iets te doen aan verlofregelingen. Pagina Binnenland: Commentaar warmond - De poldersloten van Warmond hebben gis teravond hun gronderige bouquet weer prijsgegeven. Als ode aan 500 dolenthousiaste deelnemers van de jaarlijkse poldercross, steeg er even na half acht een flauwe Hooi lucht op boven de Leede, die nog lang boven de wuivende rietkragen is blijven hangen. Insiders beweren dat diezelf- de lucht daarna ook in menig Warmondse slaapkamer kon worden opgesnoven. „Want na afloop helpt een paar keer douchen echt niet. Die geur zit zo diep in je poriën datje hem de hele nacht blijft ruiken", aldus oud-deel neemster C. Slingerland. Veteraan Hans Wesseling werd gisteravond de grote winnaar van de jaarlijkse 'polderieke taferelen'. Hij kwam binnen lang voordat de goedwillen de achterblijvers en de onvermijdelijke poldercrosstoeris- ten met hun 'modderbommetjes' de lachers op hun hand kregen... Foto: Hielco Kuipers (advertentie) kijk voor een baan van nu exact. s;„,eimcdi*ir op www.exactpi.nl \Ss (advertentie) leiden/anp - Een rondleiding langs erotische prentjes uit Ja pan, Senegalese verleidings kunsten en Malinese liefde samuletten. Of romantisch luisteren naar de Zuid-Amerikaanse zangeres Mabel Gonzalez en het voor leeswerk van Thorn Hoffmann uit Somerset Maugham. Dat is allemaal mogelijk tijdens het singlefeest op zondag 6 oktober in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden. In navolging van Amerika, waar musea en culturele instellingen (advertentie) pioneer DCS 100 Surroundsot W on MP3, Dolby DIQIIol/DTS dOCOdOft WQOÖOUWd 90S VIDEO DVD KTV HIFI COMPUTER FOTO CD TELECOM WITGOED al jaren culturele avonden voor alleenstaanden organiseren, heeft nu ook het Leidse muse um een avond samengesteld voor deze doelgroep. Organisa trice F. Scholte wil een single feest dat net even anders is dan gebruikelijk: „We hopen op deze manier een bepaalde groep singles te berei ken met dezelfde interesses, die zich normaal gesproken om ver schillende redenen - vaak zijn ze te kieskeurig - niet begeven op de singlemarkt." Het Rijksmuseum heeft vanaf 18.00 uur plaats voor 250 alleen staande vrouwen en evenveel mannen. Door het uitgebreide programma-aanbod kan ieder een de avond op eigen manier invullen. Culinair komen de gasten aan hun trekken bij de Belgische theaterkok Peter de Bie. In de Oceaniëzaal is speciale aan dacht voor man-vrouwrelaties in Nieuw-Guinea. Museumme dewerkers vertellen alles wat je wilt weten over het Zuid-Ameri kaanse machismo en het single- bestaan elders in de wereld. De avond kan worden afgesloten met een dansje op de jazz- en wereldmuziek van dj Steven de Peven. Mocht de avond een succes worden, dan denkt het museum aan een herhaling. De kunstin stelling gaat dan eventueel ook op zoek naar andere doelgroe pen. assen/gpd-anp - Er is geen be wijs dat de 27-jarige verdachte uit Zuidwolde Andrea Luten om het leven heeft gebracht. De rechtbank in Assen sprak hem gisteren vrij voor de moord die negen jaar geleden werd ge pleegd. Het openbaar ministerie (OM) had twee weken geleden acht jaar celstraf geëist. Het OM overweegt in hoger be roep te gaan. Bijna alle punten die justitie als bewijs had aange voerd, werden van tafel geveegd. Een aantal getuigen zou de ver dachte, samen met Andrea, hebben gezien vlakbij de plek waar haar lichaam is gevonden. Dat zij hem nu nog herkenden als de man die zij in mei 1993 zouden hebben gezien, noemde de rechtbank 'bijna niet moge lijk'. De rechtbank twijfelde niet aan de oprechtheid van de ge tuigen, maar sluit niet uit dat zij zich vergissen. Daarmee zijn hun getuigenissen onvoldoende betrouwbaar om tot een veroor deling te kunnen komen. De getuigen verklaarden alleen dat ze de verdachte samen met Andrea vlak bij de plaats van het misdrijf hebben gezien. Een van hen zegt nog dat hij iemand op een brommer hard uit het bos zag komen rijden, rond het tijd stip van het misdrijf. Het voer tuig had overeenkomsten met de brommer die de verdachte destijds bezat. De rechtbank leverde kritiek op de politie en op de officier van justitie. Deze laatste had de rechtbank informatie onthou den, die ontlastend was voor de verdachte. De politie is slordig omgesprongen met processen- verbaal waardoor verwarring is ontstaan. Het OM zei in een verklaring na de uitspraak dat er zoveel indi rect bewijsmateriaal was tegen de verdachte dat het maat schappelijk onverantwoord was er niets mee te doen. De verdachte is ook vrijgespro ken van twee pogingen tot doodslag op zijn ex-vriendin. Wel is hij schuldig aan mishan deling van zijn ex-vriendin. Deze moordzaak sleept al negen jaar. Eerder werden al vier ande re verdachten aangehouden, maar zij werden na DNA-onder- zoek weer vrijgelaten. De ver dachte heeft zelf altijd ontkend iets met de dood van Andrea Luten te maken te hebben ge had. Hij heeft wel toegegeven dat hij enkele ex-vriendinnen bij de keel heeft gegrepen. Het onderzoek naar dit misdrijf is de afgelopen jaren vastgelo pen en in de ijskast gezet. Een zogeheten coldcase-team pakte het onderzoek in november 1999 weer op. Uiteindelijk werd de man uit Zuidwolde op 24 april dit jaar aangehouden. Justitie verzamelde een aantal min of meer belastende verkla ringen tegen de verdachte. De meest beschuldigende uitspra ken deed een 22-jarige man uit Zuidwolde. De verdachte heeft volgens deze man twee jaar ge leden, onder invloed van alco hol, tegen hem gezegd dat hij de moordenaar van Andrea Luten is. Als aanleiding gaf hij aan dat het meisje hem had afgewezen. (advertentie) WOON FACTORY OUTLET PIETER GHIJSENLAAN 14B ZAANDAM Tel. Q7B-6 1 57R64 ZONDAG l SEPTEMBER EXTRA OPEN van 10.00 tot 17 00 uur «oog n <Je MnW noai d» toonwoorden Horn keuken en bad Lammenschansweg 130 i Leiden 071 5320487 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling O 18,25 Z kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: 712141 400121 (ivm controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automalKfie betatng s mfi V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1