DUIN BOLLENSTREEK Overdekt shoppen op 'autoboulevard' 7 Deel van Noordwijk-Binnen verboden voor vrachtwagens Oude Kerk in Katwijk weer bijna droog SPRINGTIJ Lisse voegt 'de mens' toe aan centrumvisie Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 -iderzoek naar erkgelegenheid euwe naam tordwijk Radio tary roeit iloos geweld uit urt beschilderen feest Hoornes R5 BVK: Bomen redden met een nieuwe verordening Waarschuwing botulisme landgoed blijft van kracht o - Om inzicht te krijgen in g naar en aanbod van (gelegenheid vindt een uit- eide enquête plaats onder londerd bedrijven in Kat- Rijnsburg, Valkenburg en irdwijk. De Stichting Kon- Beroepsonderwijs (KBOR) pt daarmee informatie te en over de regionale ar- smartkt anno 2002. Een en- te twee jaar geleden lever de KBOR-leden (gemeen - onderwijsinstellingen en rijven) een rapportage op de aansluiting tussen be- jjsopleidingen en bedrijfsle- Dit jaar willen de onder- ;ers vooral informatie krij- over de herkomst en het idingsniveau van perso- rdwijk - Omdat Noordwijk jo niet alleen in Noordwijk endt, maar sinds kort ook )kale omroep is voor rdwijkerhout, wordt ge it naar een nieuwe naam, ^owel Noordwijkers als rdwijkerhouters aan- ekt. Daarom is een prijs- g uitgeschreven. Suggesties ten uiterlijk 19 september ten zijn bij Noordwijk Ra- postbus 225, 2200 AE rdwijk. viJK - De Rotaryclub Kat- Noordwijk roeit op zater- 7 september in het Uitwa- igskanaal van Katwijk. De rengst van die sportieve htmeting voor bedrijven, Dm de twee jaar wordt ge ien, is bestemd voor goede en. Het motto is dit jaar oos geweld: Roei het uit'. Ie wal zijn tijdens de roei- strijden optredens van een ïtykoor en een muziek- d, een rad van avontuur, «goochelaar, ballengooien aklopen. De entree tot het strijdterrein, de KRB-loods de Kanaaldijk, is gratis. Het gramma begint om 10.30 de finale rond 16.15 uur. viJK - Op een buurtfeest in i mes noord-oost staat vol le week zaterdag saamho- ;id centraal. De bewoners de Katwijkse wijk kunnen elkaar gevelplaten beschil- n om de wijk op te fleuren. eersborden maken tegen lenpoep en zwerfvuil is een :re mogelijkheid. Vanaf 9) uur staat de Boekhorst- at vol met activiteiten voor en oud. Er zijn muziek-, ;- en kledingdemonstraties iverse bezigheden voor kin- n. zaterdag 31 AUGUSTUS 2002 door Jan Preenen noordwijk - Een wegversmal ling, gecombineerd met een vrachtwagenverbod op de Van Limburg Stirumstraat tussen de Lindenhofstraat en het Linden- plein is een 'uitstekend middel' om dit deel van Noordwijk-Bin nen veiliger en leefbaarder te maken. De maatregel wordt voorgesteld door de Grontmij in de derde fase van het verkeers- structuurplan voor de bad plaats. Veel vrachtwagens komen nu vast te zitten en zorgen voor overlast. Die problemen worden volgens het adviesbureau uit Waddinxveen verholpen als vrachtverkeer wordt geweerd op de route Heilige Geestweg-Van Limburg Stirumstraat-Boekers- lootlaan-Achterzeeweg. Het be voorraden van de winkels blijft mogelijk via de Heilige Geest- weg en de Zeestraat. „Via bor den moet het vrachtverkeer dan wel over de juiste route worden geleid om te voorkomen dan men in een fuik rijdt", aldus on derzoeker Hans Baggerman. Het voorstel past in het plan van de gemeente om de kem van Noordwijk-Binnen zoveel mo gelijk verkeersluw te maken en het doorgaande verkeer erom heen te leiden. De Beeklaan, de Gladiolusstraat, de Weteringka de, de Van de Mortelstraat, de Gooweg en de Herenweg zijn de ontsluitingswegen waarop vijftig kilometer mag worden gereden. Binnen dat gebied wordt de snelheid teruggebracht naar dertig kilometer. In een aantal gevallen, zoals in het Beeklaan- kwartier, is dat al gebeurd. De komende jaren worden ook de andere straten aangepast. Dat gebeurt met wegversmallin gen, drempels en - vooral op kruispunten - met plateaus. Baggerman: „Die hebben daar de voorkeur boven drempels, omdat ze door het openbaar vervoer en de hulpdiensten als minder hinderlijk worden erva ren. Alle maatregelen zijn in de derde fase uitgewerkt. Noordwijk wil eerst nagaan of deze aanpak inderdaad leidt tot minder sluipverkeer. Is dat niet het geval dan wordt gekeken naar de mogelijkheden om in een aantal straten eenrichtings verkeer in te voeren of hier en daar een 'knip' aan te brengen, zodat straten doodlopen. Daar bij wordt gedacht aan de Zee straat en de Van Limburg Sti rumstraat. Grontmij wijst er echter op dat dergelijke ingre pen kunnen leiden tot nieuwe sluiproutes. Bovendien moet een oplossing worden gevonden voor ambulances, bandweer, politie en bussen. De politieke partijen, die eerder hebben aangegeven dat zij het afsluiten van straten vooralsnog te ver vinden gaan, worden don derdagavond tijdens een com missievergadering geïnformeerd over de plannen. Daarna komen er informatie avonden voor bewoners en be langenorganisaties. Aan de hand van die reacties neemt de ge meenteraad uiteindelijk een be slissing. Uniek bouwplan in Noordwijk, mits dealers willen investeren door Saskia Buitelaar noordwijk/katwijk - Als er vol doende autodealers zijn die geld willen steken in een overdekte autoboulevard, kan Noordwijk binnen driejaar een uniek bouw werk binnenhalen. De projectont wikkelaars Ouwehand Bouw Groep uit Katwijk en Cleos Bouw Projecten uit Valkenburg hebben voor bedrijventerrein Klei-Oost de Autodrome ontwikkeld: auto shoppen zoals op een meubel boulevard. Maar of het hier ooit komt van overdekt auto's kopen, is zeer de vraag. Volgens projectontwikke laar P. Ouwehand van Ouwe hand Bouw Groep trekt het plan - uniek in Nederland - welis waar grote belangstelling van zowel autodealers als publiek, maar de economische achter uitgang maakt consumenten momenteel huiverig om een grote aankoop zoals een auto te doen. Dealers zijn daarom voor zichtig met het doen van een grote investering. En dat is de Autodrome zeker, vanwege de extra's die er aan zitten. Het door architectenbu reau Piet Onderwater Partners uit Rijnsburg ontworpen ge bouw is vergelijkbaar met een overdekte meubelboulevard, maar dan voor auto's, zegt Ou wehand. Onder één dak is plek voor diverse autobedrijven, maar ook bijvoorbeeld een keu kenshowroom, meubelzaak en een sportschool. Onder het ge bouw is parkeergelegenheid voor 550 auto's en in het mid den komt alles samen in een atrium. Dat is de sfeermaker om publiek te lokken, denkt Ouwehand. „Met een terrasje, een bandje op zaterdag, een ijsstalletje. Het atrium is ook te gebruiken als presentatieruimte voor de be drijven." En de sportschoolbe zoekers - Ouwehand is in ge sprek met het Katwijkse sport centrum Olympia - die 's avonds makkelijk de auto kwijt kunnen, komen op zaterdag te rug om te shoppen, denkt de projectontwikkelaar. De komende maand moet blij ken of er voldoende investeer ders zijn voor de Autodrome. Zo niet, dan gaat het plan in de koelkast tot betere tijden. Het gebied wordt dan bestemd voor bedrijven uit Katwijk, net als de rest van Klei-Oost. Dat stuk grond op de gemeente grenzen van Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg bestaat nu nog grotendeels uit klei. Eind dit jaar beginnen de voorbereidende werkzaamheden voor de komst van een enorm industrieterrein. Samen met het Rijnsburgse deel De Autodrome verrijst op het bedrijventerrein Klei-Oost als er voldoende autodealers zijn die willen investeren in de overdekte autoboule vard, waar bezoekers tussen de showrooms een terrasje kunnen pakken. Tekening: Architectenbureau Piet Onderwater Partners dat al in ontwikkeling is, beslaat de grond op Klei-Oost vijftig voetbalvelden, in handen van twee projectontwikkelaars en de gemeente Noordwijk. Het is zo'n beetje het laatste stuk be- drijfsgrond in de Duin- en Bol lenstreek. katwijk - De Oude Kerk aan de Katwijkse Boulevard is weer zo goed als droog. Na de overstro ming door de hevige regenval vorige week stond de vloer van de kerk onder water. Die is ge droogd en geboend. Alleen uit de muren, die het water opna men, komt nu nog wat vocht. De schade aan de kerk lijkt mee te vallen. Mogelijk is alleen de houten vloer in de consistorie verloren gegaan. Of het water daar on herstelbare schade heeft ver oorzaakt, is nog niet duidelijk omdat de vloer er nog niet uit is gehaald, zegt hulpkoster W. van de Plas. „De kerk is een monu ment, we mogen er niets aan doen. Het stinkt er nog steeds, want de houten vloer ligt op steen, dus het water kan niet goed weg." Het kerkmeubilair dat een paar centimeter in het water stond, heeft nauwelijks schade.Alles is goed opgedroogd, hooguit zijn de stoelpoten een beetje kaal, maar daar kun je met was veel aan doen." De kleden die door de kerk dreven konden flink drogen in de dagen ema, toen de zon weer volop scheen. De koster vermoed dat ze wel een stomerijbeurt kunnen ge bruiken om het vuil te verwij deren dat met het regen- en ri oolwater mee de kerk in stroomde. De koster houdt de deuren van het witte kerkje zovel mogelijk open en droogapparatuur in de aanslag om het laatste vocht uit het gebouw te verdrijven. Voor de kerkdiensten vormde de wa teroverlast geen beletsel. „Het orgel staat gelukkig hoog en droog. De vochtigheidsgraad was behoorlijk hoog, maar daar heeft het orgel geen last van ge had, het moest alleen worden bijgestemd." Van der Plas, die de bewuste dag op blote voeten in de kerk aan het werk was, is blij dat de problemen achteraf zijn mee gevallen. „Het was vooral de schrik." les wordt anders, met dat alisme. Zo is het de kiezers beloofd en zo maakte irdwijk, vooruitstrevend als jd, het dinsdag waar tijdens gemeenteraadsvergadering. ger was het allemaal zo ïlijk voorspelbaar. Burge- •ster en wethouders doen voorstel, de raadsleden eneuzen er een paar uur een en verliezen zich in ilangrijke details, en vervol- i stemt alleen de oppositie n en is het voorstel aange- ïen. j Del en toch eenvoudig, r dat gebeurt niet meer in ieuwe democratie, zo bleek dag. Northgo College heeft drin- 1 en met spoed meer ruim- )dig. De school verzuipt in lerlingen. Dus begon de louder een spoedprocedu- m zo snel mogelijk de dzakelijke noodlokalen neer innen zetten. ger was het geen probleem :est, die paar noodlokaal- Onze wethouder wil 't, dan moet het maar, als we :rst een paar uur over mo- Duwezaniken. is nu dus anders, emeester en wethouders en een plan in, de gemeen- id ouwereutelt er een paar over en vervolgens stemt de oppositie vóór. 5ór. e coalitiepartijen allemaal mgekeerde wereld, lijkt Alles wordt anders. Het e dat in Noordwijk nooit ndert is het ritueel van die uur langs elkaar heen ou- vammen. :ht. Een gouwe ouwe moet iwe. ze denken, die steden- ivkundigen terwijl ze hun Inetjes maken. Als kinderen blokkendozen gaan ze te- ,f. Parkeergaragetje hier, Daan Binnendijk is wethouder in Rijnsburg. Da's geen nieuws. Vlak na de vakantie neemt hij de porte feuille van Riekus de Mooij over. Voorwaar geen eenvoudige, want Riekus was natuurlijk niet zomaar een wethouder. Dus terwijl iedereen van een welverdiende vakantie geniet in diverse buitenlandse oor den, zit Daan zich ongetwijfeld fanatiek in te lezen in de ruimtelijke ordening en volkshuisvesting of het Economisch Beleidsplan Rijnsburg. Dat hoort er allemaal bij en Daan heeft ambitie genoeg om dat seri eus aan te pakken. Maar af en toe een dagje rust kan natuurlijk geen kwaad, even vakantie houden in ei gen dorp. Prachtig. Waar vind je nog van die wethouders die zich zó betrokken voelen? En die zelfs niet te beroerd zijn om een kaartje te sturen ook? 'Groeten uit Rijnsburg'. Zouden Lenie den Heijer en Hilde Rost ook een ansicht hebben gekregen van Daan - zie mij eens snel naar de top gaan - Binnendijk? Fotomontage: Frans Roomer stadsparkje daar, een geinig ro- tondetje, nog een parkeergara ge, o verhip die hadden we al, nou ja, dan doen we er twee. Hebben we alles? Ja, plan in de envelop, factuurtje erbij en op sturen naar het Lissese ge meentehuis. Nog even een leu ke multimediale presentatie ge ven en op naar het volgende dorrepie. Klaar voor de volgen de ronde. Zo zal het misschien altijd ge gaan zijn, maar daar nemen ze in Lisse geen genoegen meer mee. Ja, het is waar, het eerste centrumplan van Lisse zag er inderdaad zo uit. Maar onder leiding van de (met alle respect) grand old lady van de Lissese politiek, CDA'ster Riet van Gra ven, zijn die stedenbouwkundi gen - en het college dat die 'vi sie met de blokkendozen' had overgenomen - dus teruggeflo ten. Riet eiste dat er meer 'mens' in de centrumvisie moest. Een 'sociale paragraaf, noemde ze dat. Meer oog voor de inwoner. Met mens meer mans, zoiets. Toevallig is de man, de Mens, die het beste met Nederland in het algemeen en Lisse in het bijzonder voor heeft, Harry Mens dus, onlangs alvast be gonnen met meewerken aan al les wat Lisse zo bijzonder kan maken. Zo lééfbaar. Wat meer cultuur, brengt Mens in Lisse. Zoals bijvoorbeeld een bijdrage aan de kunstroute, die Lisse krijgt. Wie wandelt langs Blote Bertus en Gele Naatje staat daar binnenkort oog in oog met de mens van de jaren 2001/2002 at your service. Dót is pas visie. Centrumvisie. Vraag dus niet wat Lisse voor de mens kan doen, maar wat Mens voor Lisse kan doen. Pluim van de week Dit keer geen uitspraak van de week, maar een pluim van de week. Voor Voorhout. Dat dorp heeft zich weer eens in een top tien gewurmd. Af en toe verschijnt er zo'n.lijst met alle 504 Nederlandse ge meenten. En zelden komt Voor hout boven de grijze middel maat uit. Maar nu dus wel: een zevende plaats op de voetbalkaart. (Utrechtse sociaal-geografen stelden op basis van onder meer succes in de eredivisie en het niveau van de amateurclubs een ranglijst samen van voet balgemeenten.) Ruim boven Amster- en Rotterdam, nog rui mer boven Oldenzaal en -broek. Met dank aan Forehol- tes favoriete zoon, Edwin van der Sar, keeper van het Neder lands elftal. Voorhout, proficiat. Deze past mooi in het rijtje 'meeste depodogs per vierkante inwoner'. En 'de leegste straten tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's morgens'. Jan Preenen, Anton Diedrich, Gerard Baas en Saskia Buitelaar Vraag naar een plek is er dan ook genoeg. Aan diverse Kat wijkse bedrijven die in het dorp of op 't Heen uit hun jasje zijn gegroeid heeft de gemeente al beloofd dat ze met voorrang naar Klei-Oost mogen. Alleen al die bedrijven plus de ondeme- door Saskia Buitelaar katwijk - Om te voorkomen dat bomen in Katwijk ongewenst of illegaal worden gekapt, heeft de gemeente dringend een nieuwe bomenverordening nodig. Dat vindt de partij Bakens Verzetten Katwijk, die zelf zo'n verorde ning heeft gemaakt en in de eerstvolgende raadsvergadering aan de gemeenteraad wil voor leggen. Daarin staat vastgelegd dat wie een boom wil kappen die dikker is dan 10 centimeter of hoger dan 1,30 meter, een kapvergun- ning nodig heeft. „In de praktijk gaat de gemeente al uit van die 10 centimeter, maar in de huidi ge verordening staat als maat staf een boom van 1 millimeter. Dat is natuurlijk onzinnig", zegt raadslid Janssens. Die verordening moet wat hem betreft worden aangepast en kan dan gelijk worden uitge breid. Want 'dat anderhalf A4- tje' dat Janssens in de Algemene Plaatselijke Verordening aantrof staat in geen verhouding tot het zestien artikelen tellende docu ment dat hij zelf heeft gemaakt met behulp van regels die in an dere gemeenten gelden. Hij wil in de nieuwe verorde ning ook een bomenfonds op nemen. Daarin moeten illegale kappers geld storten, dat kan worden gebruikt om nieuwe bo men te planten. En wanneer de gemeente een kapvergunning moet afgeven voor een monu mentale of beschermwaardige boom, moet eerst een déskundi- ge en onafhankelijke stichting advies uitbrengen. Bijvoorbeeld de stichting Leefbaar Katwijk, waar Janssens voorzitter van is. „Zo nu en dan geeft de Bomen- bond Rijnland uit Leiden advies, maar dat is te vrijblijvend." „Bovendien zit ik er zelf met mijn neus graag bovenop", geeft Janssens toe. Vooral om kwes ties zoals met de Katwijkse be graafplaats Duinrust te voorko men. Daar werden vorig jaar honderd bomen zonder vergun ning gekapt in opdracht van de Hervormde gemeente Katwijk. Inmiddels zijn er 25 bomen te- ruggeplant, maar dat is volgens Janssens bij lange na niet ge noeg. Hij ontmoet de kerkvoogdij ove rigens binnenkort bij het Ge rechtshof in Den Haag, dat op zijn verzoek kijkt of het open baar ministerie eerder dit jaar terecht besloot om het kerkbe stuur niet te vervolgen voor de illegale kap. mingen uit Katwijk die om een andere reden graag willen ver huizen, bezetten samen circa negentig procent van de grond in Klei-Oost, zo bleek uit een in teressepeiling. Wat overblijft is voor bedrijven uit Noordwijk en Rijnsburg. Op het Rijnsburgse deel van Klei-Oost is de bouw van diverse bedrijfspanden al in volle gang. Naar verwachting begint op de andere helft - op Noordwijks grondgebied - volgend voorjaar de bouw van de eerste bedrij ven. 'Wonen' en 'leven' in toekomstplannen lisse - Aan de toekomstplannen voor het centrum van Lisse - de zogeheten centrumvisie - is een sociale paragraaf toegevoegd. Het Lissese college van B en W heeft dat gedaan op verzoek van de gemeenteraad, die onder die voorwaarde in juli met de visie instemde. De raad had toen vastgesteld dat de plannen hoe het Lissese centrum er in de toe komst uit zou moeten zien slechts door economische mo tieven was geïnspireerd. „De cij fers spelen een centrale rol. Dat is niet goed, in de centrumvisie zou de mens centraal moeten staan", klonk het in juli. Het college heeft zich die kritiek aangetrokken, vertelt wethouder Van der Zwet, die ruimtelijke or dening in zijn portefeuille heeft. „De centrumvisie moest met name op het gebied van woon- en leefklimaat worden aange vuld. Het is belangrijk dat het Lissese centrum niet alleen aan trekkelijk is om te winkelen of uit te gaan, het moet ook na sluitingstijd een aantrekkelijk en veilig woongebied zijn. In de sociale paragraaf staat dat er in het centrum vooral koop appartementen moeten komen die geschikt zijn voor ouderen en huurappartementen voor (jongere) kleine huishoudens. Daarnaast heeft het college ook aandacht besteed aan de evene menten, waar een plaats voor moet worden gevonden als de veilinggebouwen van Hobaho en CNB inderdaad uit het cen trum vertrekken. „De hallen zijn in de loop der jaren gaan fungeren als overdekt dorpsplein, met een zeer be langrijke fiinctie voor het Lissese sociale leven. Die dorpsplein functie moeten we behouden, maar dat zou dan ergens anders moeten. Dat kan bijvoorbeeld door een nieuw 'echt' plein ter hoogte van de Haven, dat met wat aanpassingen redelijk weersbestendig kan worden. Aan de invulling van zo'n plein zijn we nog niet toegekomen. Het enige dat daarover te zeg gen is, is dat het groter moet zijn dan 't Vierkant." Het overne men van de hallen ziet Van der Zwet niet als optie, omdat de opbrengsten niet zouden opwe gen tegen de kosten. In de sociale paragraaf herhaalt het college dat het niet de be doeling is om de 'harde horeca' uit te breiden. „Hoewel enige overlast nooit te vermijden zal zijn, moeten we voorkomen dat die overlast structureel is. De ge meente is aan het onderzoeken hoe de bestaande overlast kan worden beperkt. De haalbaar heid om de huidige horeca te verplaatsen komt daarbij ook aan de orde." Lisse onderzoekt ook de par keerdruk, die er regelmatig voor zorgt dat centrumbewoners hun auto niet in hun eigen straat kwijt kunnen. ,Als blijkt dat het aanleggen van meer parkeerge legenheid niet voldoende is, moeten we gaan denken op wel ke manier en onder welke voor waarden een vergunningensys teem wenselijk is." De centrumplannen moeten in de komende jaren via deelplan- nen werkelijkheid worden. Bij elk van die deelplannen zal de centrumvisie, en dus ook de so ciale paragraaf, fungeren als toetssteen. noordwijkerhout - De dode eenden die een maand geleden in de vijver van het Noordwij- kerhoutse Landgoed Nieuw Leeuwenhorst zijn aangetroffen zijn inderdaad het slachtoffer geworden van botulisme. Dat is na onderzoek in een microbio logisch laboratorium gebleken. Noordwijkerhout houdt dus de waarschuwing voor botulisme, een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging, in stand. De bacterie die de ziekte veroor zaakt blijft actief zolang de wa tertemperatuur boven 14 graden blijft. Ook een eiwitrijk milieu, onder andere veroorzaakt door dode beesten, kan zorgen voor uitbreiding van de bacterie. Botulisme bij dieren is te her kennen aan verlammingsver schijnselen aan kop, nek, vleu gels of poten. Noordwijkerhout dringt erop aan dat mensen die dode dieren vinden niet zelf de beesten weg halen. Huidcontact met besmet te dieren moet worden verme den. Het is veiliger om de ge meente te waarschuwen. Dat kan telefonisch: bij de gemeente (0252-343882) of bij de firma Heemskerk (06-53940064).

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17