We zijn al een half jaar gedag aan het zeggen' LEIDEN REGIO Leiderdorp haalt snelheid uit racebaan Woede over 'bebouwing' Grote Polder oemers gaan 'iets met paarden' doen in de States Ierdorp - In 1972 scheurde hij 520-jarig 'jochie' met een acht- 8der Plymouth Fury langs de tkust van de States. „Ik was *jr nog nooit geweest, maar ,J voelde meteen alsof ik thuis §s." Nu, dertig jaar later ruilen ir (53) en Joke Roemer (41) veilige en vertrouwde 10-winkelketen in voor een ïker nieuw 'home' in Orlando, int straks zijn we oud en ver in we onszelf dat we het niet lan hebben." Wie biedt de gemeente Rijnwoude de helpende hand? Bouwkeet Rijkswaterstaat blijft nog staan tot 2007 emeneweg eels afgesloten randweerbaas eïnstalleerd >mputerles in enstencentrum )ok Wilck en Wiericke voor Bentwad Eis drie jaar tegen stekende inbreker (advertentie) Urnenmuur voor Roelofarendsveen Hoogmade gaat terug in de tijd Wie stelt orde op zaken voor de gemeente Rijnwoude? 'iLeiderdorp wordt de naam imer sinds 1992 in een adem loemd met de ClOOO-vesti- 'jg in winkelcentrum Tthorst. Ook in Oegstgeest en Joorl waren er tot voor kort iermarkten die deze naam legen. Detaillist Peter Roemer .tft de pijp echter aan Maar- ,af Na veertig jaar drie super- vfkten runnen, vindt hij het loeg. Hij heeft zijn winkels (kocht en gaat verhuizen naar gi tweede vaderland. 3 beslissing was eigenlijk zo ,iomen. „We dachten er al J aantal jaren over na, maar wachten was op het juiste itnent. Toen in de aanloop fr de gemeenteraadsverkie- gen plotseling bleek dat mijn itieke carrière bij de WD °rbij was, en mijn 18-jarige .hter Blanche opperde dat ze r(k wel mee wilde naar Ameri- d'hebben we de knoop door- Hakt. Toen viel alles ineens op 1 plek." Central Florida, een half uur ien van Orlando ligt er voor ^Roemers een landgoed van ïicres klaar. „Dat is ongeveer grootte van twintig voetbal den", becijfert hij. Op dat t grond liggen twee grote ynhuizen, elk met drie slaap- 1 pers en twee badkamers, een jte schuur en een swimming dijk 5 Joke en Peter Roemer verruilen hun veilige en vertrouwde Ciooo-winkelketen in voor een onzeker nieuw bestaan in Orlando. Foto: Hielco Kuipers pool. De rest van de grond is voor een groot deel aangekleed met oerbos, waar herten, was beren, papegaaien en wilde kal koenen wonen. „Dus onze eer ste Thanksgiving-maaltijd is al zo goed als geregeld." In Orlando gaat de voormalige grootgrutter 'iets met paarden' doen. „Onze dochter heeft een dagopleiding in Maasland ge volgd, en heeft papieren om - waar ze ook maar wil - een ma nege te beginnen. Ons plan is om straks in Orlando dressuur- lessen aan te bieden. In het zui den kennen ze namelijk alleen het westernrijden. Of er vraag naar is hebben we niet weten schappelijk onderzocht, maar dat moeten we maar uitprobe ren." Joke Roemer heeft andere plannen. Zij is sinds kort Reiki- master en wil in de States een eigen praktijkje beginnen. „Niet fulltime. Alleen als het me uit komt." Hard werken voor hun brood, dat hoeven de Roemers in elk geval niet meer. „Toch zien we dit zeker niet als een vakantie. We moeten daar wel iets gaan doen", stelt hij. .Anders zit ik straks elke dag om tien uur 's morgens met een glas sherry bij het zwembad, en daar ben ik nog wat te jong voor." Nog een week, en dan gaan ze. De verhuisdozen staan al klaar. Afscheid van Leiderdorp heb ben ze ook al genomen. „We zijn al een half jaar bezig met ie dereen 'gedag' zeggen. Het ene afscheidsetentje is nog niet ach ter de mg, of het volgende dient zich al weer aan." Van de WD, de partij die hem begin dit jaar zo hard liet vallen, heeft hij al veel eerder afstand genomen. Roemer, tot de ver kiezingen fractievoorzitter, werd op dringend advies van het par tijbestuur op een onverkiesbare plaats afgeserveerd, en bedankte vervolgens voor de 'eer'. In een dramatisch afscheidsinterview in deze krant typeerde hij afde lingsvoorzitter Berend Stolk als 'een zeventiende-eeuwse dorps chirurgijn die alleen kan aderla ten of amputeren wat hem niet bevalt'. „Ik moet toegeven dat ik even gegniffeld heb toen ik de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Leiderdorp zag", blikt hij op die zwarte bladzijde terug. „Het is goed dat deze WD voorlopig even in de oppo- sitiebanken zit. Er zit namelijk geen enkele ervaring in de hui dige club." Wat hem misschien nog wel meer pijn doet dan zijn onvrij willige politieke aftocht van een half jaar geleden, is dat hij niet meer kan profiteren van de uit breiding van 'zijn' winkelcen trum Santhorst. „Ik geef toe dat het mijn eigen keuze is om weg te gaan, maar toch raakt het me. Ik heb tenslotte vijf jaar aan die uitbreiding gesleurd en getrok ken. Ik ga dan ook niet kijken als het straks af is. Dat vind ik te moeilijk." Dan moeten de Amerikanen wel een beetje opschieten met zijn visum. „Sinds 11 september zijn ze daar een stuk moeilijker in geworden", beweert Roemer. „Eigenlijk hadden we al in mei weg willen zijn, maar steeds hebben ze weer nieuwe gege vens nodig en krijgen we dat vi sum maar niet. Zo moet ik nu weer via allerlei bedrijfsplannen aantonen dat ons plan een meerwaarde heeft voor de Ame rikaanse economie. Daarbij gaat het natuurlijk in eerste instantie om de pegels, om hoeveel geld ik daar ga investeren. En mocht nu blijken dat we dat visum als nog niet krijgen, dan gaan we toch, op een toeristenvisum. In het ergste geval moeten we dan na drie maanden nog een keer terug om dat te verlengen." De Roemers houden hun Ne derlandse nationaliteit. .Anders blijven we er maar een beetje tussen hangen. Door Nederlan der te blijven, sluiten we de te rugweg in elk geval niet defini tief af." Niet dat ze van plan zijn om ooit nog terug te keren. „Maar je weet maar nooit." De Roemers gaan dan ook niet 'emigreren', maar 'verhuizen'. „Want bij emigreren denk ik aan een boot die vertrekt, zonder dat de passagiers ooit nog terugko men. Ik wil dét in elk geval niet helemaal uitsluiten. (advertentie) (zie advertentie verderop in deze krant) hazerswoude - Rijkswaterstaat wil de bouwkeet op de hoek van Rijksweg 11 en de Gemeneweg nog tot 2007 laten staan. Dan zijn alle werkzaamheden rond het traject Rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven afgerond, inclusief het verkeersluw maken van de huidige Nil tussen Al phen en Bodegraven. De rijks dienst vraagt daarom de ge meente Rijnwoude om de ver gunning te verlengen. Dat bleek deze week uit een ge sprek tussen wethouder Uljee en projectleider P. Rongen van Rijkswaterstaat. Of Rijnwoude toestemming verleent voor het laten staan van de bouwkeet, wil Uljee nog niet zeggen. „We moeten het er in het college nog over hebben." Na 2007 wil Rijkswaterstaat het terrein inrichten met rietfilters die water op een natuurlijke manier kunnen zuiveren. Wet houder Uljee heeft Rongen nog gevraagd of op een deel van het terrein wellicht vrachtwagens kunnen worden gestald. „Ron gen was niet echt negatief." De gemeente Rijnwoude is al jaren op zoek naar een vrachtwagen- parkeerterrein. Er zijn echter geen geschikte plekken, die ook nog voor de gemeente betaal baar zijn. De chauffeurs hebben eerder al aangegeven, niets te willen bijdragen aan een par keerterrein. Wethouder Uljee had het over leg met Rijkswaterstaat na vra gen uit de raad van eind mei over de ontsierende bouwketen en de bergen puin bij de Geme neweg. Volgens Uljee vallen de activiteken rond het breken van puin dflider het regime van de provincie. Die verleent de rijks dienst daarvoor toestemming. De bergen puin zijn afkomstig van de Rijndijk tussen Zoeter- woude en Alphen die momen teel wordt gereconstrueerd. Het puin wordt vermalen en ge bruikt als fundering voor de ro tondes die op de Rijndijk ko fadvertentie) eerswoude-rijndijk - Van- iege werkzaamheden aan het Öuct over de NI 1 is een deel 1 de Gemeneweg (N209) in 5 fcerswoude-Rijndijk op ensdag 4 en donderdag 5 jtember van 9.00 tot 16.00 r afgesloten. Het gaat om het jeelte tussen de op- en afrit- "jvan de NI 1Wel blijft één tiook op het viaduct be- jiikbaar voor landbouwver- en lijndienstbussen. Fiet- s en brommers ondervinden jiwelijks hinder van de werk- eden. iaar/liemeer - Jan Bezuijen rdt donderdag 5 september ïstalleerd tot commandant n de intergemeentelijke 0 ndweer van Ter Aar, Nieuw- ip en Liemeer. Burgemeester 1 Veldhuizen van Nieuw- p verricht de installatie in jjI gemeentehuis van Ter Aar. gebeurt in aanwezigheid r commissaris van de konin- van Zuid-Holland Franssen. nssen brengt die dag een r kbezoek aan Ter Aar. Be en was al parttime com- lendant van de brandweer Ter ■vSinds 1 mei werkt hij aan forming van één brand- irorganisatie voor de drie h ïeenten. - de wetering - De computer- isussen in het Dienstencen- m van Oude Wetering begin- 1 binnenkort weer. Om de uwe cursisten een goede [ze te laten maken wordt er 2 september een informatie- r fldag gehouden. Vanaf 14.00 rtot en met 16.30 uurkun- 1 bezoekers informatie krij- j over de inhoud, het lesma- iaal en de kosten van de cur- isen. Tevens zijn er cursus- Engels. Er wordt lesgegeven ferschillende niveaus. Voor er informatie kunt U tussen p uur en 11.00 uur bellen 3( de infolijn: 071-3317967. huizen - Het college van aaf en heemraden van het irschap Wilck en Wiericke is lem voor de aanleg van een irrijk natuurgebied in de tussen Benthuizen, Zoeter- en Waddinxveen in plaats een Bentwoud. Het zoge- imde plan Bentwad, dat is lacht door de gebiedsdes- idigen Hans Smit en Jan van [uwen, biedt volgens het col- lege veel meer mogelijkheden om in tijden van nood het over tollige water uit de met name de Rotte te bergen. Het waterschap houdt er ook re kening mee dat het nieuwe kas- sengebied in Hazerwoude-Dorp er komt. Het Bentwad kan het water uit het kassengebied mak kelijker opvangen dan het Bent woud. Het waterschap ziet nog meer mogelijkheden voor het Bentwoudgebied. Er kan vol gens dijkgraaf en heemraden ook nog een onderzoek plaats hebben naar de mogelijkheden voor een baggerstortplaats. De statencommissie groen van de provincie Zuid-Holland praat woensdag over de natte Bent woudvariant. Deze week gaf ook het hoogheemraadschap van Rijnland al aan voor de aanleg van het Bentwad te zijn. leiderdorp - Leiderdorp gaat de Vronkenlaan en Van Poelgeest laan veiliger maken. In samen spraak met omwonenden heeft de gemeente een pakket maatre gelen bedacht om de snelheid uit het verkeer te halen. De maatre gelen kosten bijna 1 miljoen euro. Bewoners van de Vronkenlaan en de Van Poelgeestlaan klagen al heel lang over de snelheid waarmee automobilisten, bus sen en vrachtwagens langs hun voordeuren scheuren. Zij vin den dat de veiligheid van over stekende kinderen op de zebra's in het geding is. Bovendien be lemmeren bussen het uitzicht voor de overige weggebruikers en ontstaan er in de bocht naar de Van Poelgeestlaan regelmatig levensgevaarlijke situaties. In december 2000 leidde de on vrede onder de buurtbewoners tot een klaar-over-actie van om wonenden en de Socialistische Partij (SP), op de oversteekplaats bij basisschool De Leeuwerik. Huis-aan-huis hadden de actie voerders duizend handtekenin gen opgehaald voor extra ver keersmaatregelen. Een maand later hingen diezelfde bewoners, verenigd onder de naam Vron kenlaan Veiliger eigenhandig een voorrangsbord op, aan een lantarenpaal op de Heemraad laan aan de kant van de Vron kenlaan. Dat had veel eerder moeten gebeuren, vonden zij. Voor de gemeenteraad van Lei derdorp was daarna de maat vol. Besloten werd om de ver keersveiligheid op de 'Leider- dorpse racebaan' versneld aan te pakken. Er kwamen twee werkgroepen van bewoners, die samen met ambtenaren van de gemeente op zoek gingen naar de knelpunten en de mogelijke oplossingen. Dat heeft tot een pakket maatregelen geleid. Belangrijkste voorstel van de werkgroepen is om aan weers zijden van de weg fietspaden in rood asfalt te maken. Bovendien moet er op beide wegen een aantal plateaus met middenge leider en zebra komen. In de bocht van de Vronkenlaan/Van Poelgeestlaan en de bocht Van Poelgeestlaan/Laan van Ouder zorg willen de werkgroepen bo vendien een middenplateau, zo dat automobilisten elkaar daar niet meer kunnen passeren. Tenslotte pleiten zij voor een verbinding van de Van Poel geestlaan naar de basisscholen in de Leeuwerikstraat, in de vorm van een brug. de maatre gelen kosten ruim 975.000 euro. De Grontmij heeft de plannen inmiddels getoetst en conclu deert dat ze 'een goede bijdrage leveren aan het verbeteren van de verkeersveiligheid'. Ook de hulpdiensten en de busmaat schappij gaan akkoord. Een klein aantal omwonenden heeft echter op het allerlaatste mo ment alsnog een aantal wijzigin gen voorgesteld. Zij willen ver hoogde kruisingen op de Lijnb- aan/Vronkenlaan, de Vronkenl aan/Gansstraat en de Vronken- laan/Leeuwerikstraat. Boven dien pleiten zij ervoor om de ze brapaden op de Vronkenlaan te accentueren met verlichte waar schuwingsborden. De Grondmij en de gemeente wijzen deze voorstellen echter van de hand, en houden vast aan de oude plannen, omdat ze 'in mindere mate bijdragen aan het beoogde effect'. Dinsdag 10 september buigt de Leiderdorpse raadscommissie voor verkeer zich over de plan nen voor de Vronkenlaan en de Van Poelgeestlaan. Daarna is het laatste woord aan de gemeente raad. den haag/ wassenaar - Tegen een 34-jarige Am sterdammer die in Wassenaar tijdens een inbraak iemand zwaar verwondde door met een schroe vendraaier te steken, is gisteren bij de Haagse rechtbank een gevangenisstraf geëist van dertig maanden. Een 28-jarige medeverdachte, eveneens uit Amsterdam afkomstig, die met andere inbra ken had meegeholpen, hoorde tien maanden cel eisen. Volgens de verdachte was het nooit zijn bedoeling geweest om iemand te doden. Het scheelde echter niet veel in de nacht van 24 april. De verdachte drong toen een huis aan het Eikendael in Wasse naar binnen. Op de slaapverdieping kwam hij echter de bewoner van het huis tegen. Omdat de man de trap versperde waarover hij wilde vluch ten, ontstond er een worsteling. Daarbij werd de bewoner meerdere malen hardhandig in zijn ge zicht gestompt, waardoor zijn kies afbrak. Vervol gens stak de verdachte de bewoner met een schroevendraaier driemaal in zijn hals. De man moest direct worden opgenomen op de intensive care afdeling van het ziekenhuis. De verdachte werd een aantal weken later uitein delijk door de politie gearresteerd. Hij reed samen met zijn collega-inbreker in een gestolen auto. Gezamenlijk bleken de twee verantwoordelijk voor een tiental inbraken waarbij met name au to's, mobiele telefoons en geld werden ont vreemd. Omdat de hoofdverdachte het meeste op zijn kerfstok had, hoorde hij de hoogste straf ei sen. Daarnaast eiste officier van justitie mr. Koom dat de verdachte een schadevergoeding van meer dan vijfduizend euro aan het slachtoffer in Wasse naar zou betalen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. roelofarendsveen - De begraafplaats St. Petrus kerk in Roelofarendsveen wordt nog dit jaar uitge breid met een umenmuur. Het kerkbestuur gaat uit van een muur waar in eerste instantie plaats is voor 15 urnen; op termijn kan de capaciteit wor den uitgebreid tot 45. De kosten van de eerste fase zijn ongeveer 25.000 euro. Burgemeester en wet houders van Alkemade zijn bereid om een kleine 7000 euro bij te dragen. De begraafplaats bij de rooms-katholieke kerk is formeel een algemene begraafplaats voor alle inwoners van Alkemade. „Omdat er af en toe vragen kwamen, ben ik zo'n twee jaar geleden begonnen met rondkijken naar umenmuren", vertelt Nic Bakker, de beheerder van de begraafplaats aan het Noordeinde. „Voor zover ik weet is er in de gemeente nog geen ruim te voor urnen. Ik heb hier nabestaanden gehad die echt zaten te wachten op een voorziening." Bakker heeft de plannen inmiddels rond: „We gaan het meteen goed doen. We heien vier palen onder de muur, zodat hij niet kan verzakken. Ik hoop dat we eind dit jaar klaar zijn." zoeterwoude - De makers van het 'Regio naal Verkeers- en Vervoersplan' in de Duin en Bollenstreek en de Leidse regio hebben de gemeente Zoeterwoude flink aan het schrikken gemaakt. Op een van de kaartjes in de onlangs uitge komen ontwerpnota staat een groot deel van de Grote Polder na 2010 ingetekend als 'bedrijventerrein'. Het gaat om de hoek tus sen de Nil, de A4 en de Nieuweweg. Bij Zoeterwoude-Dorp is bovendien een wo ningbouwlocatie ingetekend. „Boos? Dat kun je wel zeggen, ja", reageert ambtenaar T. van Houten van de gemeente Zoeterwoude. „Die polder mag helemaal niet worden bebouwd. Daarover hebben we harde toezeggingen van het ministerie. We zijn een agrarische gemeente. Dat blijven we." Speurwerk van Van Houten leerde dat de werkgroep die zich bezighield met de no ta 'op het verkeerde been is gezet' door ambtenaren van de provincie. Inmiddels was de nota met de bewuste 'ruimtelijke structuurkaart' al wel verspreid onder alle gemeenten en maatschappelijke instanties in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. En ook voor burgers ligt de verkeersnota op diverse plaatsen ter inzage. Op verzoek van Zoeterwoude heeft het sa menwerkingsorgaan inmiddels rectificaties verstuurd naar alle adressen die het Regio naal Verkeers- en Vervoersplan hebben ge kregen. hoogmade - Een stoet van bonte figuren gaf gisteravond het startsein voor de negentiende editie van de jaarlijkse Zomerspelen Hoogmade. Deze spelen zijn dit jaar extra bijzonder, omdat ze in het teken staan van het 750-jarig bestaan van Hoogmade. Om dit heuglijke feit te vie ren, ging het dorp gisteravond in een optocht terug in de tijd met be hulp van allerlei uitdossingen, aangevoerd door muziekvereniging De Heerlijkheid van Hoogmade. Een aantal dorpelingen had zich voor de gelegenheid omgekleed tot ridder, non of jonkvrouw. Ook reden er enkele oude koetsen mee, getrokken door sterke paarden. De stoet eindigde bij het feestterrein aan het H. Meijerplantsoen. Hier werden de Zomerspelen officieel geopend door de oudste inwoonster van Hoogmade, de 92-jarige mevrouw Lieverse. Vandaag vormt het feest terrein vanaf 11.30 uur het toneel voor diverse oud-Hollandse kinder spelen. Daarna beginnen om 14.45 uur de Open Kampioenschappen Zak Sloan. Vanaf 20 uur worden de Zomerspelen met een muzikale feestavond afgesloten. Foto: Hielco Kuipers (zie advertentie verderop in deze krant)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15