Claim op panden Aalmarkt verlengd De Stemming 'Leiden grondlegger van buitenlandse keuken REGIO ekrakeel Nieuw regionaal kenniscentrum moet instroom WAO beperken Internationale gasten Eurodusnie Weinig bezorgdheid over vervuiling rond Breestraat R1 lieuwe leden in estuur LUMC 1 lids op radio troductieles geunerdans Gemeente legt protesten naast zich neer leiden - Gisteren meldden de eerste gasten van de internationale con ferentie van het wereldwijde linkse netwerk Peoples Global Action zich bij de Vrijplaats Koppenhinksteeg om zich in te schrijven voor het evenement. Eurodusnie, dat als gastheer fungeert, verwacht zeker 500 deelnemers. Een deel van hen zal gedurende de vijfdaagse confe rentie kamperen op het vroegere korfbalveld van Pernix naast de Groenoordhallen. Een noodbrug over de sloot tussen Gooimeerlaan en korfbalveld dient als tijdelijke toegangsweg tot het kampeerterrein. Ook heeft de gemeente extra toiletvoorzieningen geplaatst en stren ge regels opgesteld voor de kampeerders. Een bord op het veld atten deert de gasten daarop. Er mag geslapen worden en niet veel meer want de gemeente wii overlast voor de buurt zoveel mogelijk beper ken. De deelnemers aan de conferentie denken de komende dagen na over een 'duurzaam, vreedzaam en sociaal alternatief voor het kapitalisme. Na de openingsceremonie, vandaag bij de Vrijplaats Koppenhinksteeg, staan tal van discussiebijeenkomsten, lezingen, filmvoorstellingen en workshops op het programma. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - Leiden telt te veel lunchrooms, heeft te weinig ho telkamers en een schreeuwend tekort aan professionele horeca- ruimten in monumentale pan den voor feesten en partijen. Daarentegen is Leiden wel de stad waar buitenlandse restau rants het bovengemiddeld goed doen. En waar koffiehuizen we lig tieren. Deze conclusies trekt het horeca-adviesbureau Spron- sen en Partners groep uit Lei derdorp na bestudering van de landelijke cijfers van bedrijf schap Horeca en Catering. De klassieke bistro heeft haar beste tijd gehad in Leiden en verdwijnt snel, concludeert het adviesbureau. 'Opvallend is dat de inwoner van Leiden een ster ke voorkeur heeft ontwikkeld voor buitenlandse restaurants.' Hoe dat komt zal menigeen een raadsel zijn. Maar Spronsen en Partners heeft gelukkig ook het antwoord. 'Buitenlands eten is de Leidenaar immers met de paplepel ingegoten na het ach terlaten van de Spaanse hutspot in de Middeleeuwen. Hiermee is Leiden onbetwist één van de grondleggers van de buitenland se keuken in Nederland.' Een andere bevinding van het adviesbureau uit Leiderdorp is dat Leiden dringend behoefte heeft aan nog zo'n 100 hotelka mers en een flinke uitbreiding van het aantal feestlocaties voor bruiloften. Als die er niet snel komen, zo waarschuwt Spron sen en Partners, dan snijdt de gemeente zichzelf in de vingers. 'Het is van groot belang om aantrekkelijke feestlocaties te ontwikkelen omdat anders de kans bestaat dat bijvoorbeeld huwelijksfeesten, ondanks het prachtige gemeentehuis, af vloeien naar geschikte feestloca ties in de aangrenzende ge meenten.' Of Leiden nog zit te wachten op nieuwe horeca-ad- viesbureaus vermeldt het onder zoek helaas niet (advertentie) ■j SPETTERENDE ATTRACTIES OP DUINRELL! Familietip! Kom deze vakantie voor een spetterend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin van de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Mad Mill en de nieuwe Tornado in het Tikibad Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de kleine attracties. leiden - Buurtbewoners maken zich weinig zorgen over de aan pak van de gifgrond onder de Breestraat en de Botermarkt. Dat bleek uit de geringe belang stelling voor een voorlichtings bijeenkomst over de aangekon digde werkzaamheden. Die be ginnen 5 september en duren een aantal weken. De grond onder het huizenblok tussen de Breestraat, Choorlam- mersteeg. Botermarkt en de Mosterdsteeg is vervuild met het ontvettingsmiddel tetrachloor- etheen, ook wel Per genoemd. Een van de voorgangers van sto merij Palthe heeft het spul in de bodem laten weglekken. Omdat de gifstof door de plastic water leidingen dringt, vervangt Nuon deze door aluminium buizen. Als zo het gevaar voor directe blootstelling aan het gif is uitge schakeld, wordt onderzocht hoe de grond kan worden schoonge maakt. Dat is een project dat Jde stelling! Er moet zo snel mogelijk een verzekering tegen wateroverlast komen Geef uw mening www.leidschdagblad.nl nog jaren kan duren, zo bleek tijdens de bijeenkomst. De mi lieudienst heeft nog geen idee hoe het Per uit de bodem kan worden gehaald zonder de hui zen te beschadigen. Tijdens het werk houden con troleurs voortdurend in de gaten of de hoeveelheid gif die bij het graven in de lucht komt niet te hoog wordt. Voor de gezond heid bestaat geen risico, verze kerde een woordvoerster van de GGD. (advertenties) ARTIS meer dan een dierentuin Een avontuurlijk en leerzaam dagje uit LEIDEN zaterdag 31 augustus 2002 t levert nog weinig op, die Project iep Nieuw Aalmarktplan, maar on- houdend is het allemaal wel. Of idoenlijk, zo u wilt. -| t is een beste club hoor, met een - loie doelstelling: verbeter het Aal- irktgebied. In hun enthousiasme zijn dappere burgers alleen een beetje I orgeschoten. Hun belangrijkste on- rzoek gaat inmiddels niet meer over t Aalmarktgebied, maar over zo on- q reer heel Leiden. Aalmarktplanners hebben een Bel- che verkeersdeskundige gevraagd 1 de mogelijkheden van een rondweg p or de stad te onderzoeken. Wat op 0 h prijzenswaardig is, want die weg is rtstikke nuttig, maar het is misschien t overdreven als je maar net een ar maanden de tijd hebt om een luw Aalmarktplan te maken, toestand in Zimbabwe en de crisis nd Irak schreeuwen ook om een op- 1 sing, maar daar hoef je je als Aal- Ij irktwerkgroep ook niet verantwoor- i ijk voor te voelen. a Belgische deskundige is trouwens g een stapje verder gegaan door de inzen van het Leidse centrum ter cussie te stellen. De Aalmarktwerk- iep moet zich buigen over ruwweg q :egd - het westelijke gebied tussen arlemmerstraat en Breestraat. De c keersdeskundige haalt er ook maar iteen het Stationsgebied en de Bees- 1 imarkt bij en stelt voor de Boom- - irkt te laten zitten. Waar hij helemaal c ijk in heeft, maar nogmaals, de 3 rkgroep heeft nog maar een paar 3 ken de tijd om haai' werkstukje in te 1 eren. En dan schiet het niet op als je itseling met een heel ander deel van binnenstad moet gaan ministecken. dertussen begint het in de werk- lep zelf ook steeds meer te romme- Aart van Bochove, voorzitter van t centrum-management - en een 1 in die als oud-wethouder al een keer der zijn tanden mocht breken op 1 soort Aalmarktplan - brandde de nnenmakerij deze week tot op de terlaat, moet ook weer worden opge vuld. Hetzelfde geldt voor de zetel van Jean Hermans, die niet alleen de raads zaal maar zelfs het land verlaat. En waarnemend burgemeester Wolter Lemstra mag dan in het stadhuis rond lopen alsof het zijn huiskamer is (ja, dit is een compliment), het is toch echt maar kort geleden dat hij de ambtske ten van de opgestapte Jan Postma (wie kent hem nog?) overnam. Deze mutatie volgde kort na de entree in het Leidse stadsbestuur van de Groenlinks-be roemdheid Mohamed Rabbae, de op volger van Jan Laurier, die nu als 'ge woon' raadslid door het leven gaat. Kunt u het nog volgen? Dat de notulist door dat voortdurende in- en uitlopen het spoor bijster raakt, is dus begrijpelijk. Maar achter de 'fout' die is gemaakt in de notulen van een van de laatste vergaderingen van vóór het reces moet haast wel kwade opzet zitten. Extra pijnlijk is dat de vergissing pas deze week is ontdekt, blijkens een kattenbelletje van de loco-secretaris. Als in de notulen de burgemeester eens een keer Jan Lemsma of Wolter Goed koop zou hebben geheten of als straks wethouder Alexander Pechtold van D66 met voornaamgenoot Geertsema van de WD wordt verwisseld, alia. Verwar ring zou er ook kunnen zijn over Daan Sloos, die immers net zo vaak van partij als van onderbroek wisselt en dus voor hetzelfde geld best ook eens voor bur gemeester kan worden uitgemaakt. Of de voorman van LWG/De Groenen voor Margje de Coo. Maar wethouder Mohamed Rabbae, de landelijk bekende Groenlinks-politi cus, uitmaken voor Rabauw, dat kan geen vergissing zijn. (Van Dale over een rabauw: 1 landloper, vagebond, rond trekkend bedelaar; 2 ruw, losbandig persoon; - iemand van laag allooi). Dit moet een regelrechte aanklacht zijn te gen het feit dat Rabbae deze stad denkt te kunnen besturen zonder dat hij er zelf woont. Tekst: Wim Wegman en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink 5 Overdekt 11 shoppen op 'autoboulevard' den - De Raad van Bestuur het LUMC heeft twee nieu- leden. Per 16 september edt H. Ie Clerq toe tot de id, per 1 januari 2003 gevolgd or hoogleraar E. Klasen. Le irq was tot 2000 werkzaam de Koninklijke Shell Groep 3 daarna interim-lid van de ad van Bestuur van het Uni- sitair Medisch Centrum echt. Klasen werkte van q )0 tot 2002 bij de Nederland- Organisatie voor Weten- ïappelijk Onderzoek (NWO), st als directeur Medische s 'tenschappen en daarna als iV emeen directeur. Ook is hij z ïltijdhoogleraar Manage- n int van het Gezondheidszor- ,r iderzoek van het LUMC. den - Teleac besteedt van- ag op de radio aandacht aan Leidse dialect. De uitzen- og maakt deel uit van de serie i en Culturen. Vandaag is tweede aflevering te beluis- Kjen waarin het Urks dialect, Nederlands zoals men dat !1Emmeloord spreekt, en het r ds aan bod komen. Aanlei- ïg voor de Teleac-serie is de /f langs verschenen dertiende- 51 e serie boekjes 'Taal in stad land'. De Leidse dialectoloog Tk Wortel maakte het boekje er het Leids. Tussen 16.00 en 00 uur op radio 747 AM licht 'onze' taal toe op de radio. 'i den - Werelddanscentrum l! ivik organiseert op dinsdag 3 3' itember een introductieles ;eunerdansen. Deze nieuwe is neemt bezoekers mee op reis langs allerlei verschil- de dansstijlen, variërend van ngaarse tot een Spaanse lis. De lessen worden gege- door Anne-Marie Beeren. wordt bijgestaan door haar in, Csabi Orsos, Hongaarse euner en danser. Iedereen is y 120.00 uur welkom bij de in- ductieles in het Wachtge- - jw aan de Morsstraat 62 in den. Vooraf aanmelden is A plicht (071-5141781). door Wim Koevoet leiden - Leiden legt de protesten van eigenaren van panden in het Aal marktgebied naast zich neer. De verlenging van het voorkeurs recht van de gemeente om wo ningen en winkels in dit gebied aan te kopen heeft vier bezwaar schriften opgeleverd. Het college van burgemeester en wethouders wil ze allemaal 'ongegrond' ver klaren. De gemeenteraad neemt dinsdag een definitief besluit. Het is de derde keer dat de ge meente het voorkeursrecht op eist in het Aalmarktgebied. Dat is nodig vanwege de vertragin gen die het stadsvernieuwings plan oploopt. Onder dreiging van een referen dum heeft de gemeente eerder dit jaar haar voorstel van tafel gehaald. Momenteel werkt een projectgroep, waarin bewoners, winkeliers en deskundigen zit ten, aan een nieuw plan. Deze groep moet voor 1 oktober klaar zijn. Behandeling in de gemeen teraad van het Aalmarktproject wordt niet eerder dan in februa ri 2003 verwacht. De gemeente wil de mogelijkheid behouden om de panden als eerste aan te kopen. Verschillende eigenaren zijn daar niet blij mee, zoals C. Klaa- sen-Bos, eigenaar van een snackbar aan de Vrouwensteeg. Hij voelt zich door het gemeen telijke voorkeursrecht als het ware gegijzeld. De onzekerheid over de toekomst van zijn be drijf maakt beslissingen over in vesteringen onmogelijk. Boven dien heeft de gemeente 'nog geen enkele actie ondernomen om tot verwerving te komen'. Ook de Waalse Hervormde Ge meente probeert het voorkeurs recht van zich af te schudden. Zij noemt de aanwijzing van de Waalse Kerk aan de Breestraat 'misbruik van de wettelijke rege ling' en niet in het algemeen be lang maar in dat van de ge meente. Verder wijzen de advo caten erop dat het kerkgebouw een rijksmonument is waar niets aan mag worden veran derd, Aalmarktproject of niet. En: „De Waalse Hervormde Ge meente heeft geen enkel plan om tot vervreemding van het perceel en het kerkgebouw over te gaan." Het verweer van het college komt er in alle gevallen op neer dat de gemeente nu eenmaal een voorkeursrecht kan doen gelden. „Het alternatief; nu ont eigenen, zien wij als een laatste middel." door Roelf Reinders leiden - De Nederlandse ge zondheidszorg is zelf voor een deel schuldig aan bijna één mil joen WAO'ers. Huisartsen, be drijfsartsen, medisch specialis ten en andere professionals in de zorg weten te weinig wat er aan hulp bestaat voor mensen die ziek thuis zitten. Het gevolg is dat mensen in de ziektewet te lang op de goede zorg moeten wachten en onnodig in de WAO komen. Dat zegt Marleen Kruijt van Medwerk Noordelijk Zuid-Hol land. Als de hulp aan patiënten die ziek thuis zitten vanwege hun werk verbetert, verdwijnen minder mensen in de WAO, stelt de coördinator van dit regionale kenniscentrum. Medwerk Noor delijk Zuid-Holland bestaat sinds april van dit jaar en wil de samenwerking verbeteren tus sen hulpverleners die zich met mensen met arbeidsgerelateer- de aandoeningen bezighouden. Door betere samenwerking krimpen de wachtlijsten, denkt Kruijt, omdat het verwijzen sneller gaat. „Zieke werknemers komen sneller bij de juiste zorg verlener terecht, wat onnodig ziekteverzuim voorkomt." De professionals in de zorg wer ken nog veel te geïsoleerd, zegt Kruijt. „Ze weten van elkaar niet goed hoe ze werken. De huisarts van een patiënt zegt: blijf nog maar lekker even een paar we ken thuis, terwijl de bedrijfsarts zegt: kom op, probeer alvast weer wat te werken, joh." Vol gens Kruijt zijn veel hulpverle ners die met mensen in de ziek tewet te maken krijgen niet op de hoogte van speciale hulppro gramma's om patiënten weer snel aan het werk te krijgen. Medwerk Noordelijk Zuid-Hol land is één van de vijfden regio nale centra van Medwerk in Ne derland. In de Leidse regio heb ben de Rijngeest Groep voor geestelijke gezondheidszorg, het Rijnland Ziekenhuis en het Rijn lands Revalidatiecentrum, on derdeel van de Stichting Rijn lands Zeehospitium, het initia tief tot het kenniscentrum voor Zuid-Holland Noord genomen. Medwerk wil onder meer door bijeenkomsten voor verschillen de beroepsgroepen de samen werking verbeteren. ,,Als je bij eenkomsten voor huisartsen en bedrijfsartsen organiseert, hoor je van huisartsen: 'o, doen zij dat zo, dat wist ik niet.' Niet dat het aan de huisartsen ligt dat de hulp aan patiënten met arbeids- gerelateerde aandoeningen ha pert. Elke beroepsgroep in de zorg heeft het razend druk om zich van alle ontwikkelingen op de hoogte te houden. Er valt echt niet één schuldige in de zorg aan te wijzen." Medwerk wil met een internetsi te een helpdesk voor zorgverle ners vormen. „Daar kunnen hulpverleners terecht als ze met een probleem zitten en niet we ten wat ze met een patiënt moe ten", aldus Kruijt. „Bijvoorbeeld als een werknemer voor de vijf de keer uitvalt en de arts autis me vermoedt, kan hij de help desk bellen die voor hem uit zoekt waar hij zijn patiënt kan laten onderzoeken. Die arts kan ook bij Medwerk terecht om te kijken waar de wachtlijst voor een therapie het kleinst is." Kruijt is nu nog bezig om voor de regio Zuid-Holland Noord te inventariseren welke zorgverle ners zich met patiënten met ar- beidsgerelateerde aandoenin gen bezighouden. „Medwerk is nog niet zo heel erg bekend, maar daar komt binnenkort ver andering in." grond af. Hij vond dat er maar weinig van de grond kwam, terwijl Leiden eco nomisch langzamerhand afzakte tot het niveau van een vinex-locatie (het geld wordt daar ook elders verdiend en weer uitgegeven.). Dat leidde tot nog meer gekrakeel, niet zozeer om wat Van Bo chove had gezegd, maar om het feit dat hij het tegen de krant had verteld. De voorzitter van de denktank, Cees Waal, zelf ook oud-wethouder, riep Van Bo chove tot de orde maar die bond geenszins in. En zo begint de Aalmarktgroep steeds meer te lijken op een andere club, die ook geregeld bijeenkomsten houdt in het gebied. Een club die ook vaak in de publiciteit komt, zonder dat de stad daar veel mee opschiet. Inderdaad, de Leidse gemeenteraad. En wat die van het Aalmarktplannen heeft gebakken, hoeven we hier niet te herhalen. Oppositie Het Leidse stadsbestuur, komende week terug van reces, valt tot dusverre meer op door mutaties dan door duale daadkracht. Net als in de vorige ploeg moeten de naambordjes voortdurend worden verhangen. Leiden had al een dubieuze reputatie op dit gebied en al les wijst erop dat deze tussen nu en 2006 vet wordt onderstreept. Zo stapte tijdens het zomerreces WD- wethouder Melanie Schultz over naar het kabinet-Balkenende. Haar opvolger wordt waarschijnlijk Alexander Geert sema. De plek die hij als raadslid ach

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13