Wie maakt de lekkerste longdrink? Wereldprimeur met live-beelden via wifi Nieuw rouwcentrum koestert huiskamersfeer www.autoheemskerk.com Post blijft op Schipholweg 1* op UW collega's NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN REGIO linologisch res in Leiden eg over puter «ine deling Omzet Brill flink gegroeid Oorlog op de Beestenmarkt Leiden loopt vooraan in ontwikkeling computernetwerk gdrinks zijn momenteel i te slepen in het uit- even. Denk maar aan de -breezer, wat niks meer bder is dan een gebottelde Een longdrink be- nelijk uit drie a vier al- houdende drankjes, fris- [en een exotisch supple- I zoals mango of ananas, kan jus d'orange r ook het energiedrank- |Bilü. j wordt in Holiday Inn Haagsche Schouwweg tionale longdrink compe- "02 gehouden. Zo'n 60 [epers uit het hele land i om de titel 'wie maakt erste longdrink', r de deelnemers zijn twee s, Nico Kager en Jan Ravensbergen, beiden werkzaam als bartender in de Ocean Bar van Holiday Inn. Ka ger (41) is daar barmanager en was in 1991 al eens wereldkam pioen longdrink maken. Hij is tevens secretaris van de Neder landse Bartenders Club en mag zich Meesterschenker noemen. „Vroeger, zo'n 10 tot 15 jaar ge leden, dacht iedereen dat een longdrink gelijk stond aan ziek, zwak, misselijk en hoofdpijn de volgende dag. In de cafés was toen hooguit een biertje, borrel tje en cola-vieux te krijgen. Maar nu is een longdrink hip ën vrijwel overal te koop." Kager moet zondag zes ver schillende drankjes maken in zeven minuten en die presente ren aan een jury. „Dat zijn be kende mensen uit de horeca, jong en oud, vinologen, maar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELFFOON 0 71-53 56 424 ook iemand die gewoon van de straat komt. Na twee rondjes proeven wordt de jury afgelost. Nee, dat is geen kwestie van on der invloed raken, maar het feit dat de smaakpapillen dan te veel zijn aangetast om nog ob jectief te kunnen jureren." De jury beoordeelt de long drinks op smaak, geur en pre sentatie. De deelnemers wor den daarnaast door een aparte jury beoordeeld op hun werk wijze en vakmanschap. Zo mag er niet worden gemorst en mag de garnering niet met de han den worden aangeraakt. Dege ne met het beste totaalresultaat is de winnaar. Over de drankjes die hij aanstaande zondag pre senteert, wil Kager met het oog op de concurrentie nog niet al te veel kwijt. „Behalve dan dat één longdrink op basis is van Bacardi en mango." Volgens de bartender zijn er vier verschillende manieren om een longdrink te maken. „In de shaker, blender, al roerende, of gewoon in het glas." En Kager kan het weten, want hij heeft een hele studie gemaakt van de drankjes. Zo was hij al in Cuba, New York en Japan en heeft hij ook al de toenemende Brazili aanse invloeden geconstateerd. „Verse vruchten fijn stampen en dat gebruiken als de basis van een longdrink. Dat is een nieuwe ontwikkeling." Op één van zijn studiereizen was Kager in Singapore in het wereldberoemde Raffles Hotel „Daar worden per weekeinde tussen de 3000 en 4000 long drinks, de Singapore Sling ver kocht a raison van 10 euro per stuk. Maar dan heb je ook wel een werelddrankje." Jan Willem Ravensbergen (links) en Nico Kager doen zondag namens Holiday Inn mee aan de Nationa le Longdrink competitie 2002. Foto: Mark Lamers Voor de liefhebbers volgt hier het recept. Singapore Sling: 30 milliliter (ml) gin, 15 ral Cherry Brandy, 120 ml ananassap, 15 ml limejuice, 7,5 ml Cointreau, 7,5 ml Dom Benedictine, 10 ml grenadine, een druppeltje An gostura bitters (kruidenbitter), gameer met een schijfje ananas en een kers. Proost! De Nationale Longdrink Com petitie 2002 begint om 11.00 uur en de finale is gepland rond 16.00 uur. Er wordt geen entree gevraagd. Jerusalem tweede Grillroom Jerusalem op de Nieuwe Rijn is als tweede ge ëindigd in een nationale shoar- matest die het Algemeen Dag blad de afgelopen weken heeft laten uitvoeren bij 58 verkopers van shoarma. Volgens het jury rapport verkoopt Jerusalem een 'lekker knapperig broodje met zeer smakelijke vulling. Lekker gegrild en gekruid. Toppertje!' Geproefd werd een broodje var kensvlees met knoflooksaus. Eigenaar George Bakhet is 'su- pertrots' op de titel vice-kampi- (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A R K Leiden Roelofarendsveen L. (071)-5310811 R. Ftotarendsveen R. (071 )-3312866 leiden Poststukken afgeven kan ook in de toekomst bij het hoofdpostkantoor aan de Schip holweg. Alleen de balies waar postaitikelen worden verkocht, gaan mogelijk dicht, meldt woordvoerder F. Sterk van Post kantoren BV. Hij reageert hier mee op de onrust die is ont staan onder ondernemers. Zij vreesden voortaan naar het met de auto moeilijk bereikbare fili aal aan de Breestraat te moeten. Vorige week leek het erop dat al le dienstverlening van de Schip holweg naar de Breestraat zou worden verplaatst. Een aantal ondernemers kaartte dit voorne men van Postkantoren BV aan bij de Kamer van Koophandel. Sterk laat echter weten dat on dernemers vooral te maken hebben met postverwerking. „Die activiteiten vallen niet on der Postbank BV, maar onder TPG Post." En de dienstverle ning van TPG Post blijft op de Schipholweg ongewijzigd. Sterk wil overigens niet ingaan op het vorige week uitgelekte plan van Postkantoren BV om de servicebalies te sluiten. „Eerst moet de ondernemings raad een besluit nemen." «rtenties) oen van Nederland. Gisteroch tend werd hij door klanten at tent gemaakt op zijn uitverkie zing. ..Ik kon het in het begin niet geloven, wat een eer", al dus een nog steeds verbaasde Bakhet, die sinds zeven jaar ei genaar is van de zaak. „Wat er in de krant staat klopt precies." Maar wat is nou het geheim achter een lekker broodje sho arma? „Dat verklap ik niet", al dus Bakhet. „Dat mag niemand weten. Dat vertel ik hooguit in mijn slaap." Eric-Jan Berendsen Morgen vindt u de baan die bij u past in Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium ol kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. LEI DE N Watertoren ot uit loterij Joesbrug jgt gelijk n rechter - Het in Leiden gevestig- lerlands Studiecentrum laliteit en Rechtshandha- ISCR) houdt maandag 2 3 september een s in de Stadsgehoorzaal. iCR, dat is ondergebracht Jniversiteit Leiden, viert ie het tienjarige bestaan, lonaangevende intema- criminologen, onder ogleraar Michael Tonry Universiteit van Cam- komen naar Leiden om en te delen over de le- op en de sociale relaties minelen, internationale aliteit, straf en criminali- strijding in een democra- ;amenleving. - In buurthuis Matilo be- maandag 2 september e inloopochtenden in het iter café Het Nokkie. Be ide gebruikers krijgen ad- antwoorden bij hun making met de compu- t zijn de mogelijkheden, lak je gebruik van flop- maak je verslagen? Ge- den kunnen zelf aan de et Nokkie is van maan- en met donderdag ge- >0 van 10.00 tot 12.30 uur tcentrum Matilo, Zaan- 26. De deelnemersprijs gt één euro per dagdeel. In het kader van de Maand, september, het NIVON en het IVN 75g 1 september een wan- ;eorganiseerd over 19 ki- van Leiden naar Al- den Rijn. Er wordt ge loor een eeuwenoud ip, langs wipmolens en idijken op de grens tus- bovenland en de die- ;ende droogmakerijen. is om 11.00 uur bij sta- jiden Lammenschans, en verdere informatie: 10713 (op maandag, lag en donderdag) of via ivon.nl leiden - De Koninklijke Uitgeve rij Brill NV heeft over het eerste halfjaar van 2002 een omzet groei bereikt van 11 procent. Het bedrijfsresultaat nam zelfs toe met 16 procent en de netto winst voor het Leidse bedrijf groeide met maar liefst 19 pro cent tot 0,5 miljoen euro. Aan de omzetgroei droegen zo wel het boekenprogramma (plus 10,5 procent) als de tijd schriften (plus 13 procent) bij. Prestigieuze nieuwe uitgaven van het bedrijf in het boekjaar waren een nieuwe Hebreeuwse bijbelstudie, deel elf van de En cyclopaedia of Islam en de nieu we elektronische editie van het tijdschrift Index Islamicus. Het aandeel van de elektroni sche informatie in de totale om zet bedroeg 8 procent. Drie kwart van de 90 tijdschriften die Brill uitgeeft is momenteel onli ne beschikbaar en een toene mend aantal naslagwerken van de Koninklijke verschijnt ook in elektronische vorm op cd-Rom. Het bedrijf, dat veel in Amerika verkoopt, had weinig last van de lagere dollarkoers. Als de wissel koers gelijk blijft, voorziet Brill voor het gehele jaar 2002 een toename van de omzet en de winst per aandeel. leiden - De kogels vliegen om de oren, de explosies volgen elkaar snel op, het bloed spat bijna van het doek af, en het publiek kijkt ademloos toe. De cynische oorlogsfilm Three Kings, met George Clooney in de hoofdrol, had de kijkers gisteravond op de Beestenmarkt stevig in de greep. Voor de zevende keer werd op de laatste donderdag van au gustus een film vertoond op een scherm van 15 bij 7 meter. En net als bij de voorgaande editie waren de negenhonderd stoelen bezet. Daar kwamen nog eens een paar honderd mensen bij die op de straatste nen, bankjes en stoepranden hadden plaatsgenomen, en de toeschou wers die vanaf terrassen en sloepen keken. Foto: Mark Lamers door Silvan Schoonhoven leiden - Met een digitale video uitzending van het Rapenburg- concert via het nieuwe computer netwerk 'wifi' heeft Leiden zon dag een wereldprimeur. Het is een stunt, bedoeld om de moge lijkheden te laten zien van een draadloos netwerk dat eind dit jaar heel Leiden moet omspan nen. Leiden is de eerste stad in Nederland met een wifi-net. Drie camera's volgen zondag het drijvende podium in het Ra penburg. De digitale beelden gaan via een van de knooppun ten de ether in. Geïnteresseer den die zelf nog geen wifi-aan- sluiting hebben, kunnen de uit zending op grootbeeld volgen vanuit Cultureel Centrum de X. De uitzending van digitale tele visiebeelden via wifi is nog maar een proefballon, benadrukt woordvoerder Huub Schuur- mans. Bedoeld om de capaciteit te testen en te laten zien wat de mogelijkheden zijn van dit on zichtbare computernetwerk. Met de uitzending wil de vorige maand opgerichte Stichting Wi reless Leiden publiciteit krijgen voor haar project om het wifi- net over heel Leiden uit te rol len. Wifi is een systeem om compu ters met elkaar te laten commu niceren. Niet via de telefoonlijn of de kabel, maar via een specia le radiofrequentie. Wifi wireless fidelity) vereist daarom een net werk van zenders. Groot voor deel van wifi is dat de band breedte, de hoeveelheid infor matie die tegelijk kan worden verzonden, erg groot is. Vele malen groter dan via een mo dem, kabelaansluiting of adsl- lijn. Met een snelheid van elf miljoen bits per seconde laat wi fi zelfs het prestigieuze systeem UMTS ver achter zich. Wel neemt de capaciteit af als ieder een tegelijk grote hoeveelheden informatie gaat uitwisselen, zegt Schuurmans. Leiden loopt vooraan bij de ont wikkeling van wifi. Een aantal steden in de Verenigde Staten, zoals Seattle, heeft ook een wifi- netwerk, maar dat is volgens Schuurmans minder geavan ceerd. Om een goede dekking te krijgen, heeft Wireless Leiden zes kleine zend- en ontvangst stations geïnstalleerd op hoge gebouwen. Die zogeheten nodes hebben een bereik van een paar kilometer. In totaal zijn twintig nodes nodig. Om de radiogolven op de computer te ontvangen is niet meer nodig dan een in steekkaart met een antenne van het formaat briefkaart. Op het Leidse wifi-net is op dit moment nog weinig te beleven, benadrukt Schuurmans. „De stichting legt eerst de infrastruc tuur aan, dan pas komen de toepassingen. Wij bouwen de straten, Aan die straten komen straks de winkels." Aan mogelij ke toepassingen is geen gebrek, denkt Schuurmans. Niet alleen 'gewoon' internet kan straks via wifi, ook kunnen bedrijven, scholen en particulieren recht streeks grote hoeveelheden in formatie met elkaar uitwisselen. Wireless Leiden hoeft er nu nog niets aan te verdienen. „Wifi is niet alleen tien keer zo snel als adsl-intemet, maar ook tien keer zo goedkoop." door Marijn Kramp leiden - Met de limousine, de motor met zijspan, de koets, of de boot. Uitvaartondernemer Bert Mulder zag de mogelijkhe den voor de laatste gang naar begraafplaats of crematorium de afgelopen twintig jaar toene men. „Vroeger kwam de uit vaartondernemer langs en zei; we gaan het zo en zo doen, met die en die kaarten en dat soort bloemen. Dat is gelukkig voor bij. Tegenwoordig bepalen de mensen zelf hoe de uitvaart er uit komt te zien." Een tweede grote verandering in de branche, de schaalvergroting, stuitte echter op beduidend minder enthousiasme bij Mul der en zijn collega Pim Goed hart. Zij besloten hun baan bij Van der Luit op te zeggen nadat dit familiebedrijf was overgeno men door de grote Apeldoomse verzekeraar Monuta. De twee oudgedienden voelden zich niet thuis in de nieuwe constructie. Niets ten nadelen van Monuta hoor, haast Mulder zich te zeg gen. „Het is een prima bedrijf. Maar wij waren erg aan Van der Luit verknocht. Aan het oude fa miliebedrijf. Voor ons was het moeilijk om die knop om te zet ten en te wennen aan een groot schaliger manier van werken. We hebben toen onze kans ge grepen om voor onszelf te be ginnen met het Uitvaart Zorg centrum Leiden." Het nieuwe bedrijf is gehuisvest in het oude pand van Ad Sanc- tos aan de Lange Mare en ope reert onder de paraplu van ver zekeraar Uitvaart Zorgcentrum Nederland, een concurrent van Monuta. „Daar was onze oude werkgever die ondertussen alle uitvaartondernemingen in Lei den bezit, aanvankelijk niet blij mee. Maar in tweede instantie zagen ze ook de voordelen. Zij mogen, nu hun monopolie is aangetast, ook weer uitbreiden." Volgende week vrijdag is de offi ciële opening van de nieuwe uit vaartonderneming en op zater dag daarna kunnen geïnteres seerden tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje nemen in het ver bouwde pand. In ongeveer acht maanden tijd is de ruimte aan de Lange Mare volledig opge knapt. Vol trots tonen Mulder en Goedhart hun beknopte uit vaartcentrum. „Bij ons krijg je bij binnenkomst geen uitgebrei de routebeschrijving die je naar een van de vijf condoleanceka mers doorverwijst", vertelt Mul der. „Je kunt alleen maar door lopen naar die ene ruimte waar in je wordt ontvangen, afscheid kunt nemen van de overledene en de nabestaanden kunt con doleren. Heel compact en daar door heel persoonlijk." Sche merlampen, bloemstukjes, schilderijen en een groot tapijt maken de rouwkamer wat knus ser. „Het moest een beetje de sfeer van een huiskamer krijgen, zodat mensen zich hier op hun gemak voelen." Het beweegbare plateau waarmee de kist in de grond zakt, heeft plaats gemaakt voor een constructie op wielen. „Dat is veel moderner." Tijdens de verbouwing werkten Mulder en Goedhart voor verze keraar Uzet in Rotterdam. Ze vonden het leuk om eens een tijdje ergens anders hun licht op te steken maar zijn blij dat ze nu weer aan de slag kunnen in Lei den. En dat is niet alleen vanwe ge de files elke ochtend. Leiden, zo hebben de heren ontdekt, heeft een veel rijkere uitvaarttra- ditie dan Rotterdam. Goedhart: „In Rotterdam houden ze het heel sober en hebben ze niet veel wensen met betrekking tot de uitvaart. Leidenaars daaren tegen houden vast aan bepaalde tradities die heel typerend zijn voor deze stad." Vertrekken vanaf huis bijvoorbeeld, is vol gens de heren heel Leids. Vooral in de Mors en de Kooi gebeurt het nog regelmatig dat de uit vaartverzorgers met de overle dene naar het huis rijden en daar de familie ophalen voor de begrafenis, vertelt Goedhart. „Veel buurtbewoners staan de rouwstoet dan buiten op te wachten voor een laatste groet" Andere voor deze stad kenmer kende gebruiken zijn de strooi- bloempjes voor op de kist en het persoonlijk neerleggen van de kransen en bloemstukken. „In veel andere steden doet de uit vaartondernemer dat, maar in Leiden niet. Hier geef je de bloemstukken bij het graf terug aan de schenkers en zij leggen de bloemen dan zelf neer." Ook het trouwe grafbezoek is typisch Leids, meent Goedhart. Moet je eens met kerst op Rhijnhof gaan kijken. Dan staat er bijna op elk graf een kerststukje. En neem moederdag. Op die dag sta je echt in de file om op de begraaf plaats te komen. Leidenaars zijn in dat opzicht heel trouw." Al die plaatselijke gebruiken ma ken het werk mooier, meent Goedhart. „Het is toch wel heel bijzonder, vinden wij, zo'n rijke traditie. Wij mogen hier dan ook graag werken. Hoe verdrietig het werk soms ook is. Het is heel dankbaar om te doen." Strooibloempjes, van huis uit vertrekken en bloemkransen leggen zijn typisch Leidse uitvaartgebruiken, menen Mulder en Goedhart. Foto: Hielco Kuipers Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieltink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9