BUITENLAND 'Oppositie Irak in Amsterdam' VS: Rol markt in hulp arme landen groter Reeks blunders leidde tot ondergang Koersk Europees vredesplan voor Midden-Oosten Bom vernietigt studio radiostation Zimbabwe Snel verval verandert Argentinië in gevaarlijk l^nd ed wilde met 'en toestel in gedood om (smijten deur isluit Bhutto an verkiezing :el order redt ische regering gië meldt itatie Arabier in VS door j-Nijlvirus igiers laten tuig staan Dam moet Yangtze temmen Brochure: Zo herkent u een zelfmoordterrorist ipuM - De Zweedse poli- ft gisteren op de luchtha- jteras een 29-jarige i^an Tunesische komaf Jeerd die met een pis- vliegtuig naar Londen Jnnengaan. De politie tt de man ervan dat hij jtel wilde kapen, en sluit ioristische achtergrond jjrieldt de BBC. Het wa- |in de handbagage en |dens de veiligheidscon- tdekt. De man was met anderen op weg naar kritische conferentie in jrham. IjjEen 63-jarige Fransman ensdagavond zijn 35- m doodgeschoten om- ind dat deze de deur te (iter zich had dichtge- De dader stond in zijn jkend als een bruut die bw en kinderen jaren- priseerde. Woensdag ifeer zó gespannen dat woedend de huiskamer in de deur met een knal ich sloot. Dat wekte de in de vader, die zijn (veer pakte en de zoon slaapkamer neer- ;ro - Oud-premier Ben- itto kan zich niet kandi- jlen voor de parle- jrkiezingen die 10 okto- akistan worden gehou- heeft een medewerker in Ratto pet zuiden van Pakistan meegedeeld. Bhutto 1999 tot vijf jaar cel en te van ruim 9 miljoen roordeeld wegens het len van steekpenningen, ggerechtshof besloot in II deze veroordeling g ongedaan te maken, rijgt een nieuw proces. In België is gisteren ippertje een regerings- prkomen. De Vlaamse (Agalev) besloten niet gering te stappen, on omstreden exportver- voor wapens aan Ne- trisissfeer ontstond tier deze week Agalev- Aelvoet opstapte. Ze vapenverkoop, waar- In juli zelf nog had inge- 'et rijmen met haar ge let gaat om een order mitrailleurs voor FN De groenen eisen wel nfapenexport pas begint sjmocratische verkiezin- november in Nepal. ha - Het Georgische le gisteren in de Pankisi- 'Tsjetsjenië een Arabi- met een Frans pas- igehouden. Volgens de :n zich in de kloof mo- ijders van al-Qaeda man werd aange- sfldoor troepen die de loof sinds zondag uit gil Georgië staat onder tuk van Rusland om iel in de Pankisi-kloof aan i, omdat zij vanuit Ge zouden uitvoe- ijetsjenië. Georgië over man uit te leveren, welk land is niet be- t {laakt. ton - Het aantal rs van het gevaarlijke [virus in de Verenigde sterk gestegen. De af keek raakten 211 men- let. Sinds begin dit jaar [24 mensen aan de ziek- )ij)or muggen wordt ver- .1()e epidemie is de om- ite sinds de ziekte in lej>r het eerst in de VS iignaleerd. De meeste jconcentreren zich in ïijke staten, maar het ook aan de oostkust gen. Het van oorsprong virus komt ook spo- )or in Europa en het Het wordt mo- spreid door trekvogels. st Ruim honderd passa- :n vlucht van Nice iviv zijn gisteren uit meer teruggekeerd in ig na een onver- ding in Athene we- technisch probleem. :tie bracht geen man- aan het licht. Deson- .loten lil van de 130 niet meer in te stap- erige negentien reizi- bemanning zetten de 'ort. De 111 achterge- sagiers zagen zich :n de nacht in Athene Irengen. vrijdag 30 augustus 2002 londen-washington/afp-rtr-anp - De Iraakse oppositiegroepen komen eind vol gende maand in Amsterdam bijeen om een regering in ballingschap te kiezen. Dat hebben bronnen binnen de oppositie ge zegd tegen het persbureau Reuters. Tij dens de bijeenkomst zou moeten blijken of de diverse groepen binnen de Iraakse oppositie in staat zijn één front te vormen. Volgens dezelfde bronnen zou de Neder landse regering met de conferentie heb ben ingestemd, maar volgens het minis terie van buitenlandse zaken is er niet johannesburg/anp-rtr-dpa - De VS heb ben hun afwijzende houding ten opzichte van afspraken over multilaterale doelstel lingen en over concrete afspraken over tijdschema's gisteren nog eens bevestigd op de VN-top in Johannesburg. Anders dan de Europese Unie, de Ver enigde Naties en de ontwikkelingslanden willen de VS alleen nog maar hulp geven via publiek-private partnerschappen met aandacht voor de marktwerking. In die partnerschappen moeten belangengroe peringen en bedrijfsleven met overheden samenwerken. Doel van de projecten is bestrijding van armoede zonder dat dit ten koste gaat van het milieu. Het verwijt dat de Verenigde Staten wei geren hun verantwoordelijkheid te ne men, wees de Amerikaanse delegatieleid ster Paula Dobriansky van de hand: „De Verenigde Staten zijn wereldleider wat be treft duurzame ontwikkeling. Geen enkel ander land heeft een grotere en concrete re bijdrage gegeven aan duurzame ont wikkeling." Dobriansky zei bij de presentatie van de Amerikaanse ideeën met een verwijzing naar het gesteggel over het al dan niet noemen van concrete doelen en dead lines in de tekst van de slotverklaring van de duurzaamheidstop: „Woorden zijn goed, maar daden zijn beter." De daden die de VS willen stellen zijn on der meer ruimere beschikbaarheid van schoon water in arme landen, miljoenen mensen van elektriciteit voorzien, bijdra gen aan de vermindering van honger in Afrika door technologie en voorlichting aan de landbouwsector en investeren in duurzaam bosbeheer in Centraal-Afrika. Dobriansky maakte niet duidelijk of het bij die projecten gaat om de voortzetting van programma's die al lopen en hoeveel geld de VS erin gaan steken. Zij zei dat het bedrag dat Washington investeert ver- veeldvoudigd zal worden door geldstro men uit private bronnen. Voor 'aan water gerelateerde activiteiten in de hele wereld' geven de VS 970 mil joen dollar. Volgens Dobriansky kan die bijdrage meer dan 1,6 miljard dollar uit private bronnen genereren. De 43 miljoen die de VS in elektriciteit voor ontwikke lingslanden willen steken, kan volgens haar uit andere bron worden aangevuld tot 400 miljoen dollar. Aan bestrijding van de honger willen de VS volgend jaar 90 miljoen dollar besteden en aan de duur zame bosbouw 53 miljoen dollar in de ko mende vier jaar. Mensenrechten- en milieuorganisaties kijken anders tegen de plannen voor part nerschappen aan. Zij vinden dat die de re geringen de mogelijkheid bieden hun ver antwoordelijkheid voor water- en elektri citeitsvoorziening af te schuiven, terwijl de bedrijven in de partnerschappen strik te regelgeving kunnen ontlopen. Misbruik zou dan op de loer kunnen lig gen omdat er nauwelijks zal worden ge controleerd of de economische ontwikke ling ten koste van het milieu gaat en of een bepaald doel wordt bereikt. „Multina tionals zijn niet in staat de wereld water te verschaffen", zei een woordvoerder van Friends of the Earth. De Nederlandse delegatie bij de duur zaamheidstop in Zuid-Afrika heeft de eer ste stappen gezet bij de afsluiting van partnerschappen tussen bedrijven en overheden. Met Indonesië en Mali zijn af spraken gemaakt over waterprojecten, en over voedselveiligheidsprojecten in Ethio pië en Eritrea zijn gesprekken gaande. Voorwaarde voor deelname is dat bedrij ven rekening houden met het milieu en laten blijken dat ze oog hebben voor soci ale vraagstukken. om toestemming gevraagd. Dat hoeft overigens ook niet, omdat in Nederland de vrijheid van vereniging en vergadering geldt, mits men zich aan de wet houdt, aldus een woordvoerder van het departe ment. De bijeenkomst is een vervolg op het bezoek van zes Iraakse oppositielei ders eerder deze maand aan Washington. Ze spraken daar met vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. Die wil de huidige Iraakse president Saddam Hus sein uit het zadel wippen, mede door de oppositie te steunen. De VS sluiten militair ingrijpen tegen Bagdad evenwel niet uit, ondanks het feit dat niemand hen daar in steunt. De Amerikaanse vice-president Cheney heeft de bondgenoten van de VS gisteren be loofd dat president Bush hen zal consul teren over een eventuele aanval op Irak. Cheney benadrukte wel dat hij vindt dat afschrilcken en isoleren geen goede mid delen zijn om Irak in de hand te houden. Maandag hield de vice-president een harde toespraak, die de speculaties over een op handen zijnde aanval op Irak aan wakkerde. Gisteren was Cheney iets min der fel, maar ook nu beschuldigde hij Saddam Hussein van het ontwikkelen van chemische, biologische en nucleaire wapens. De Franse president Chirac schaarde zich gisteren duidelijk in het kamp van de te genstanders van een Amerikaanse mili taire operatie in Irak. De president kan zich niet vinden in 'een eenzijdig en pre ventief gebruik van macht', zoals hij de Amerikaanse plannen bestempelde. Op een conferentie voor ambassadeurs in het Elysée zei hij dat de VN-Veiligheids- raad een grotere rol zou moeten spelen in de kwestie-Irak. yichang - China heeft de afgelopen weken weer eens mogen er varen wat er gebeurt als de machtige rivier de Yangtze meer wa ter te verwerken krijgt dan ze aan kan. Door overvloedige regen val dreigt het door de rivier gevoede reusachtige Dongting-meer nog altijd overstroomd te worden, en staan flinke delen van het land onder water. Om de waterstanden in de Yangtze beter te kunnen regelen, begon Peking enkele jaren geleden met de aan leg van de enorme Drie Kloven Dam. Arbeiders werken hier aan de waterhoogtemeter van het gigantische bouwwerk. Dat is niet onomstreden. Achter de dam ontstaat een enorm stuwmeer, waarvoor vele duizenden mensen huis en haard hebben moeten verlaten. Critici vrezen bovendien de desastreuze gevolgen in het geval de dam het ooit zou begeven. De overstromingen van de afgelopen weken zouden in het niet vallen bij de vloedgolf die dan ontstaat. Ook financieel is de dam overigens een mega project. Het bouwwerk kost 80 miljard euro. China verwacht echter een groot deel van de kosten te kunnen terugverdienen door elektriciteitswinning. Foto: Reuters/Guang Niu door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Hoe ziet een zelf moordterrorist er uit? De Israëli sche politie heeft een brochure laten drukken waarin staat hoe het publiek iemand kan herken nen die mogelijk een zelfmoord aanslag in de zin heeft. Na meer dan 75 van dergelijke aanslagen in de afgelopen twee jaar vindt de overheid het daarvoor de hoogste tijd. De kritiek dat zo'n brochure po tentiële zelfmoordterroristen helpt, doordat ze nu weten hoe ze opvallen, gaat volgens de po litie niet op. De Palestijnse mili ties zouden in de afgelopen maanden al ongeveer alle ca mouflagetechnieken hebben aangewend, met inbegrip van het verven van het haar, het dra gen van legeruniformen en het zich vermommen als vrome jo den. Voor Israëliërs is waakzaamheid op straat al lang geleden een tweede natuur geworden. Veel nieuws bevat de brochure dan ook niet. Iedereen weet dat zelf moordterroristen soms onnodig zware kleding dragen om explo sieven aan het oog te onttrek ken. Het is ook geen nieuws dat een Palestijn die in het centrum van een Israëlische stad schich tig om zich heen kijkt verden king oproept. Andere tips zijn te kijken of er iets uit iemands kle ding steekt, of iemand sterk transpireert of mompelt en of iemand zich speciaal inspant om politieagenten en soldaten te vermijden. Bij de geringste twijfel is het advies: bel het alarmnummer van de politie. Auto's met bommen aan boord hebben doorgaans valse of slecht leesbare kentekenplaten, staat er in de brochure. En let ook op auto's die zwaar achter over hellen door het gewicht van explosieven in de bagage ruimte, of staan geparkeerd op vreemde plaatsen. De folders liggen vanaf volgende week op de balies van alle Israëlische po litiebureaus en zullen worden verspreid op alle basisscholen in het land. moskou/ar - Het officiële on derzoek naar de ondergang van de Russische kernonderzeeër Koersk heeft een schrikbarende lijst van slordigheden, tekortko mingen en fouten opgeleverd. Dat meldde de regeringskrant Rossijskaja Gazeta gisteren. Zo zijn ook op andere Russische onderzeeërs lekkages van torpe dobrandstof geconstateerd. Zo'n lek werd de Koersk in au gustus 2000 fataal. De krant bracht vier pagina's met uitvoerige details van het onderzoek naar de ramp, die al le 118 bemanningsleden het le ven kostte. Justitie sloot het on derzoek vorige maand af met de mededeling dat niemand per soonlijk schuldig is aan de ex plosie, die werd veroorzaakt door het lekken van het hoogst brandbare waterstofperoxide door scheurtjes van een torpe do. De explosie, met de kracht van een zwakke aardbeving, deed zich voor toen de stof in contact kwam met kerosine en staal. De torpedo die de ontploffing ver oorzaakte, was in 1990 in Ka- zachstan gebouwd, kort voor de ineenstorting van de Sovjetunie. Het projectiel was in 1994 voor het laatst gecontroleerd. Onder zoekers constateerden dat enke le onderdelen één tot zes jaar langer dienst hadden gedaan dan hun officiële levensduur. De onderzoekers vonden op tor pedo's in andere onderzeeërs ook slechte pakkingen en rub ber ringen, waardoor waterstof peroxide weglekte uit torpedot anks. De inspecteurs vonden zelfs roestplekken op enkele wa pens. Verder bleek dat de fatale torpedo was gecontroleerd en geladen door ongekwalificeerde stafleden, en dat de bemanning van de Koersk nog nooit derge lijke torpedo's aan boord had gehad. Toen de Koersk zonk, werden de reddingspogingen gehinderd door een soortgelijke combina tie van slordigheid, onverant woordelijkheid en ontoereiken de uitrusting. Terwijl de autori teiten buitenlandse hulp bleven weigeren, deden Russische red dingswerkers een week lang ver geefse pogingen de Koersk te bereiken. De onderzoekers concludeerden dat alle bemanningsleden bin nen acht uur na de explosie stierven aan kolendampvergifti ging, en dat hulp hoe dan ook te laat zou zijn gekomen. De Rus sische natie was niettemin hevig geschokt over het gekluns van de marine en de regering, en het prestige van president Vladimir Poetin liep een forse deuk op. kopenhagen/afp-anp - De hui dige EU-voorzitter Denemarken heeft een vredesplan opgesteld voor het Midden-Oosten. De in houd zal vandaag en morgen aan de orde komen op een in formele top van de Europese ministers van buitenlandse za ken in Denemarken. Het Deense voorstel voorziet in de oprichting van een 'voorlopi ge' Palestijnse staat in 2003. Twee jaar later moet deze staat volwaardig een feit zijn. De eer ste fase van het plan betreft on derhandelingen tussen Israël en de Palestijnse autoriteit, deze herfst. Vóór de verkiezingen in de Palestijnse gebieden in janu ari 2003 moet er dan een ak koord ligggen over Israëlische terugtrekking uit de herbezette Palestijnse regio's. Na de verkiezingen moet een nieuwe ronde van onderhande lingen in augustus 2003 uitmon den in de 'voorlopige' Palestijn se staat. In 2005 moet er een volwaardig Palestina zijn 'met beperkte bewapening'. De jood se staat moet in deze fase ook besprekingen voeren met Liba non en Syrië. Het plan voor een Palestijnse staat met aanvanke lijk voorlopige grenzen is niet nieuw. Onder meer de VS op perden deze gedachte eerder, maar een afgebakend plan met een tijdschema bleef tot dusver uit. Israëlische media zeiden eerder dit jaar dat de Israëlische pre mier Sharon best met een voor lopige Palestijnse staat kan le ven, maar dan wel een staat zonder de Palestijnse leider Ara fat en pas nadat de Palestijnen hun 'terreur' hebben gestaakt. Een voorlopige staat kan in de visie van Sharon overigens best tien tot vijftien jaar blijven be staan. Volgende week wil de Deense regering het plan presenteren in Saudi-Arabië, Egypte, Israël en aan de Palestijnse Autoriteit. harare-hilversum/anp-dpa-rtr- ap - Een bom heeft gisteren de studio en de kantoorruimte van een onafhankelijk radiostation in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare vernietigd. Niemand raakte bij de aanslag gewond, maar de schade aan het gebouw is groot. De zender Voice of the People, die met Nederlands geld wordt gesteund, staat zeer kri tisch tegenover het dictatoriale bewind van president Mugabe. Twee of drie gewapende man nen dwongen de bewaker te vertrekken en gooiden vervol gens een bom naar binnen, al dus een advocaat van de zender. De uitzendingen van Voice of the People worden via Radio Nederland Wereldomroep uitge zonden. „De programma's wor- der in Zimbabwe opgenomen en worden daarna via internet aan ons doorgegeven", aldus een woordvoerster van de We reldomroep. „Via Hilversum worden ze dan per satelliet naar Afrika doorgestraald." De regering had Voice of the People en het vanuit Groot-Brit- tannië opererende station SW Africa er eerder van beschuldigd vijandige propaganda uit te zen den en aan te zetten tot politie ke verdeeldheid. In december 2000 werd de drukkerij van de enige onafhan kelijke krant in Zimbabwe door een bom vernield. Enkele dagen daarvoor had minister van in formatie Jonathan Moyo de krant, The Daily News, omschre ven als de spreekbuis van de op positie en een bedreiging van de nationale veiligheid. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - 'Bejaarde vrouw thuis bewerkt met gloeiend strijkijzer om haar te dwingen tot afgeven spaarcenten'. 'Jonge rovers schieten uitbaatster kraampje dood voor de ogen van haar 3-jarig kind'. 'Ontvoerde knul vermoord na betaling losgeld. Hoofdverdachten: twee politiemannen'. De krantenkoppen in Argentinië liegen er niet om. De gi gantische verpaupering, resultaat van de al vier jaar aan houdende economische crisis, vertaalt zich in een angst aanjagende explosie van de criminaliteit. Argentinië behoorde met Chili en Uruguay altijd tot de veiligste landen van Zuid-Amerika. Maar de laatste tijd is Buenos Aires, ook wel het Parijs van Zuid-Amerika ge noemd, meer gaan lijken op Rio de Janeiro dan op de Franse hoofdstad. Kon je enkele jaren geleden nog tot diep in de nacht veilig over straat, nu is het oppassen geblazen. „Buenos Aires is veranderd in een gevaarlijke stad", klaagt dokter Stella Reyes (56). „Vroeger durfde ik in mijn eentje 's avonds laat nog naar huis te lopen na een avondje uit. Nu bel ik consequent een taxi. Een taxi aanhouden op straat is ook uiterst link geworden." De misdaadcijfers bevestigen haar angst. Het aantal ge welddadige overvallen is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Om de 6 seconden wordt er in de provincie Buenos Ai res - de belangrijkste van het land - een delict gepleegd. Dat wordt met name in de hand gewerkt doordat de Ar gentijnen door de bankcrisis thuis 28 miljard dollar aan spaarcenten 'onder de matras' bewaren. Ook het aantal moorden is flink gestegen, de laatste acht jaar met 900 procent. Hoewel het cijfer nog steeds een factor tien lager ligt dan in de Braziliaanse metropo len Sao Paulo en Rio de Janeiro, zit de schrik goed in. Vooral het risico slachtoffer te worden van een 'express kidnapping' is enorm gegroeid. Die onvoeringen wor den zo genoemd omdat de prooi meestal binnen enkele uren wordt vrijgelaten. De criminelen hebben het voorzien op de bankrekening van de gijzelaar of vragen een niet overdreven losgeld in de weet dat het voor de familie snel bij elkaar te bren gen is. In 2001 registreerde de politie van Buenos Aires 20 express-ontvoeringen, dit jaar tot dusver al 121. De vrees voor zo'n kidnapping weerspiegelt zich in de bo demprijzen voor tweedehands luxe personenwagens. Weinigen durven nog in een 'dure bak' te rijden uit angst de aandacht op zich te vestigen. De snel stijgende criminaliteit houdt direct verband met de enorme toename van de armoede. De economische neergang valt overal aan af te lezen. Een op de zes ge zinnen knoopt de eindjes aan elkaar met ruilhandel. Voorts is de Argentijn - altijd verzot op eten buiten de deur - uit kostenbesparing massaal thuis aan het koken geslagen. Mensen gaan om diezelfde reden ook steeds vaker op de fiets naar het werk. Daardoor is het verkeer in de hoofdstad met 20 procent afgenomen. Maar nog schokkender zijn de jongste armoedecijfers van het Argentijnse Bureau voor de Statistiek (Indec). Eén op de drie Argentijnen zit zonder werk of draait te weinig uren om behoorlijk te kunnen rondkomen. Sinds de crisis vorig jaar december in volle omvang zichtbaar werd, is het aantal mensen dat op of onder de absolute armoedegrens zit gestegen van 36 naar 51 procent. Voor eind van dit jaar wordt uitgegaan van 63 procent. Drie decennia geleden bedroeg dit percentage nog slecht 7 procent. Volgens het Indec zijn intussen negen miljoen mensen - de helft ervan kinderen - als 'ondervoed' te betitelen. Het enige wat hen bezighoudt is de volgende hap eten, en dat in het land dat de graanschuur van Zuid-Amerika heet. Het toont de omvang van het on stuitbare verval aan in een natie die zich in de jaren der tig van de vorige eeuw nog mocht rekenen tot de tien rijkste landen ter wereld.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7