ECONOMIE Megaboetes voor kartelafspraken Noodweer in Europa maakt brood duurder Forse winstgroei voo textielsupers Zeeman; Rabobank somber over tweede helft van jaar Reisconcern TUI stapt in goedkope vluchten Schoenen duurder door leergebrek Amicon Groep verder als Menzis CAO rond voor elektrohandel Schoenfabriek naar Bulgarije Sms-en ook met vaste telefoon Afvalmarkt wil snel harmonisatie Economie VS iets gegroeid AFM waarschuwt voor adviseurs Groothandel diergeneesmiddelen moet bijna 10 miljoen euro betalen Winst met vier procent gestegen Pakje halen bij Wehkamp 'Reuzenkrat' voor Grolsch Eigen maatschappij begint in oktober Op zoek naar een PDA-tje DSM wil nylon maken van bieten BEURS IN ZICHT Een troostrijke gedacht^ i H den haag - Schoenen zijn vorig jaar ongeveer acht procent in prijs gestegen, lederwaren en reisartikelen ongeveer vijf pro cent. De artikelen zijn duurder geworden door een gebrek aan leer, aldus het Hoofdbedrijf schap Detailhandel (HBD). Dierziektes als mond- en klauwzeer en gekkekoeienziekte leidden ertoe dat er minder koeien werden geslacht, terwijl de vraag groeide. zwolle - De Amicon Groep heet vanaf 1 september Menzis. Ook de werkmaatschappijen Geové RZG en Arbo Noord krij gen nieuwe namen, respectie velijk Geové en Ardyn. De na men van twee onderdelen (Pro vé reïntegratie en Amicon zorg verzekeraar) blijven ongewij zigd. Menzis houdt zich bezig met diensten en verzekeringen op het gebied van zorg, gezond heidsbevordering en ziektebe strijding. Het concern had vorig jaar een omzet van 2,3 miljard euro en telt 2200 werknemers. zoetermeer - Werkgevers en bonden in de elektrotechnische detailhandel hebben een CAO- akkoord bereikt. De lonen wor den over twee jaar gespreid met zeven procent verhoogd. De sa larissen van de 14.000 werkne mers in de sector gaan in okto ber met 3,5 procent omhoog. In juli volgend jaar krijgen zij nog eens 1,75 procent, die begin 2004 wordt herhaald. tilburg - Na meer dan een eeuw gaat Berkelmans Schoen fabriek BV in Moergestel de ko mende maanden de productie verplaatsen naar een nieuwe fa briek in Bulgarije. In Moergestel gaat Berkelmans zich toeleggen op verkoop, logistiek en ont wikkeling. Er vallen geen ont slagen omdat de afbouw van de productie via natuurlijk verloop gebeurt. Er zijn nu nog dertien productiemedewerkers. Berkel mans behaalde vorig jaar een omzet van 2,5 miljoen euro en produceert 60.000 tot 70.000 paar schoenen. In Bulgarije moet de productie stijgen tot 100.000 paar. den haag - Het verzenden van tekstberichten via de mobiele telefoon (SMS-en) kan vanaf volgend jaar ook via de huiste lefoon. Siemens brengt dan de Gigaset 4000-serie telefoons op de markt die dit mogelijk ma ken. Het bedrijf verwacht na overleg met een serviceprovider de dienst begin 2003 te kunnen aanbieden. Tot nu toe was een short message service (sms) al leen te versturen via de mobiele telefoon of via het internet. Het sms-en per vaste telefoon gaat volgens Siemens op dezelfde - De Nederlandse afval- industrie wil een snelle Europe se harmonisatie van de milieu- en belastingregels voor de be drijven. Directeur A. Donders van de brancheorganisatie VNA is bezorgd over de mogelijk heid, dat op korte termijn de Europese grenzen opengebro ken worden zonder dat er aan het beginsel van 'gelijke monni ken, gelijke kappen' is voldaan. Dat zou voor Nederlandse be drijven nadelige gevolgen kun nen hebben. Nederland kent zwaardere milieu- en belas tingregels dan veel andere lan den. Washington - De economie in de Verenigde Staten is in het tweede kwartaal op jaarbasis 1,1 procent gegroeid. De Ameri kaanse regering blijft daarmee bij de eerste groeiraming van eind juli. In vergelijking met het eerste kwartaal is de economi sche groei stevig vertraagd. In de eerste drie maanden van 2002 nam het bruto binnen lands product 5 procent toe. Amsterdam - De Autoriteit Fi nanciële Markten waarschuwt beleggers niet te reageren op aanbiedingen van drie buiten landse bedrijven. Het gaat om Bentley Financial Services, Goodman Hart Associates en Morgan Paris Company. De bedrijven bemiddelen in Ne derland in aandelen zonder dat ze daarvoor de noodzakelijke vergunning hebben. Daarmee overtreden ze de Wet Toezicht Effectenverkeer. vrijdag 30 AUGUSTUS 2002 den haag/anp/gpd - De Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) heeft twee groothandels in diergeneesmiddelen hoge boetes opgelegd wegens overtreding van het kartelverbod. De Coöperatieve Neder landse Veterinair-Farmaceutische Groot handel A.U. (AUV) moet maar liefst 9,7 miljoen euro betalen, diergeneesmidde lengroothandel Aescula is een boete van 750.000 euro opgelegd De AUV is een inkoopcollectief voor dier geneesmiddelen waarbij 90 procent van alle zelfstandige dierenartsen in Neder land is aangesloten. Zij weigerde haar producten te leveren aan dierenartsen die zich niet hielden aan de interne re gels over concurrentie. Dat waren afspra ken over de prijsstelling van AUV-pro- ducten en het vestigingsbeleid van de le den-dierenartsen. Dierenartsen werden van levering uitge sloten en op een zwarte lijst geplaatst wanneer zij bijvoorbeeld een dierenart senpraktijk openden in een gebied waar al een dierenarts was gevestigd of wan neer zij diergeneesmiddelen aanboden tegen lagere tarieven dan door de AUV bepaald. De AUV had tevens met groothandel Aesculaap afgesproken, dat ook zij de 'zwarte' lijst van de AUV zou hanteren. Aesculaap, die ook AUV-producten ver koopt, is de enige andere groothandel in Nederland die een volledig assortiment diergeneesmiddelen voert. Beide bedrij ven hebben dit systeem tot begin 2001 gehanteerd. De AUV en Aesculaap moeten binnen een periode van twee maanden aan hun afnemers kenbaar maken dat het oude beleid definitief is beëindigd. Wanneer zij dit niet doen, moeten zij een dwangsom betalen. De AUV reageert ziedend op de NMa-be- schikking die ze onrechtvaardig en abso luut onacceptabel vindt. De coöperatie geeft toe dat zij dierenart sen heeft uitgesloten van leveranties, maar dat was omdat ze „niet correct om gingen met diergeneesmiddelen" en niet uit economische overwegingen. De bewering dat het bedrijf verkoopprij zen bepaald zou hebben en klanten en markten zo onder leden-dierenartsen verdeeld zou hebben, is pertinent on juist, aldus de AUV. De groothandel kondigt aan zich niet neer te leggen bij het NMa-besluit. alphen aan den run/anp - De keten van textielsupermarkten Zeeman heeft een puik eerste halfjaar achter de rug. De on derneming haalde met 6,1 mil joen euro driekwart meer netto winst binnen dan in dezelfde periode vorig jaar, terwijl de omzet met 17 procent aanzwol tot 178 miljoen euro. Over het hele jaar rekent Zeeman op een belangrijk hoger resultaat. Dat heeft de onderneming giste ren bekendgemaakt. In financië le kringen betekent 'belangrijk' doorgaans een toename van 12 tot 20 procent. „De vooruitzich ten voor het tweede halfjaar zijn positief, zeker na de plezierige omzetontwikkeling in juli en au gustus." In het voorbije se f ter opende Zeeman nog zestien filialen. In Nederland wist Zeeman meer te verkopen. Ook in I land nam de omzet toe. E rectie bestempelt dat als heugend, omdat ze de ma de Bondsrepubliek als omschrijft. Te spreken is d tailhandelaar ook over Bel{ Frankrijk. Zeeman schrijft de omzetv tering toe aan een grotere re consumenten dat de té' supermarkten binnenstap onderneming maakte verda kend dat ze in de vier k waarin ze actief is marktaa c heeft weten te winnen. den haag/gpd - De Rabobank heeft in het eerste halfjaar de nettowinst met vier procent zien stijgen tot 695 miljoen euro. Het resultaat van de Rabobank Groep noteerde een plus van 19 procent. De bank is daar niet ontevreden over, gezien de ver slechterende marktomstandig heden, maar de bank is somber over de vooruitzichten voor de tweede helft van het jaar. Als de markt, de effectenbeurs en de rentestand verder ver slechteren, komt de winst nog meer onder druk te staan, zo liet de bank wanochtend bij de pu blicatie van de halfjaarcijfers weten. Uit de cijfers van de financiële dienstverlener blijkt dat particu lieren het voorzichtiger aan doen nu de economie al enige tijd tegenzit. Rabobank-klanten verkiezen het veiligere sparen weer boven beleggen. Hoewel het aantal beleggers ongeveer gelijk is gebleven, is het ingeleg de kapitaal met zes miljard euro gedaald tot 166 miljard euro. Het aantal orders daalde met zestien procent. Het totale spaartegoed is gegroeid met twee miljard euro. De pijn zat vooral bij de verze keringen. Bij Rabobank-dochter Interpolis ging het operationeel resultaat 23 procent omlaag tot 84 miljoen euro. Als gevolg van de beperking van de lijfrente-af trek zag Rabobank de premie- omzet van levensverzekeringen met vijftien procent dalen. Het operationele resultaat van het bankbedrijf was in de eerste helft met 645 miljoen euro 10 procent hoger dan de vergelijk bare periode vorig jaar. De ren tewinst nam toe met 8 procent, door een groei van de verstrekte leningen, de stijging in de bin nengebrachte spaargelden en de hogere rentemarge. Maar door dat de effectenprovisie als ge volg van de malaise op de beur zen met 15 procent kromp, klommen de totale baten met niet meer dan 5 procent zwolle/anp - Postorderbedrijf Wehkamp gaat niet alleen meer bestellingen bij mensen thuis afleveren. Het bedrijf doet per 1 september mee aan een project van Van Gend Loos, waardoor het mogelijk wordt pakketjes uit kluisjes te halen. Tijdens de proef staan rond Am sterdam en Eindhoven zoge noemde packstations, waar klanten met een pincode 24 uur per dag een kluisje kunnen ope nen en het bestelde product kunnen meenemen. Volgens een woordvoerder van Van Gend Loos voorkomt het sys teem dat bezorgers tevergeefs bij mensen aan de deur komen. „Óp deze manier kunnen men sen zelf bepalen wanneer en waar ze het product ophalen." Als de proef eirid dit jaar afloopt wordt besloten of de methode met meer kluisjes wordt uitge breid. enschede - Als een reuzenkrat verrijst de nieuwe brouwerij van Grolsch in het landschap bij Enschede. Het nieuwe complex vervangt zowel de destijds bij de vuurwerkramp be schadigde brouwerij in Enschede-Noord als de vestiging in Groenlo. De nieuwe hoofd vestiging omvat 45.000 vierkante meter brouwerij- en kantoorruimte, 69.000 vierkante meter magazijn- en transporthallen. Volgens Grolsch gaat het om de modernste, mra effiënte en milieuvriendelijke brouwerij ter wereld. Het eerste bier zal er eind 2003*: den gebrouwen. Foto: ANP/Ton Borsboom n Singapore - Bezoekers aan de Comex 2002, een grote elektronica beurs in Singapore kijken naar de nieuwste generatiie PDA's, 'personal digital assistants'. Handzame computers die zijn uitgegroeid van elek tronische agenda's tot complete draagbare kantoortjes. Ze zijn voor zien van steeds grotere beeldschermen en er kan onder andere e-mail mee worden opgehaald en verzonden en ze bieden toegang tot inter net. Foto: EPA/Roslan Rahman hannover/dpa - Het Duitse TUI, het grootste reisconcern van Europa, gaat met een eigen luchtvaartmaatschappij goedko pe vluchten aanbieden. De nieuwe maatschappij, Hapag- Lloyd Express genaamd, gaat in december van start. Ze begint te vliegen vanaf Keu len/Bonn met acht Boeings, die worden gecharterd van Germa- nia, een binnenlandse lucht vaartmaatschappij. De tarieven beginnen bij 10 euro voor een binnenlandse vlucht en bij 25 euro voor een vlucht binnen Eu ropa. Bestemmingen zijn onder meer Berlijn, Dresden, Mün- chen, Barcelona, Milaan, Parijs en Rome. TUI, in Nederland ac tief met onder andere Arke en Holland International rekent in het eerste jaar op ongeveer 1,3 miljoen passagiers. De eerste twee jaar zal de nieu we maatschappij nog met ver lies draaien. In het derde jaar wordt quitte gedraaid, zo ver wacht Michael Frenzel, be stuursvoorzitter van TUI. De reisorganisatie maakte de oprichting van de luchtvaart maatschappij gisteren bekend bij de presentatie van de cijfers over de eerste helft van dit jaar. Netto kwam het concern uit op een verlies van 127,9 miljoen euro tegenover een winst van 134,2 miljoen euro in de eerste zes maanden van vorig jaar. De omzet verminderde van 10,9 miljard tot 9,27 miljard euro. Deze zomer leverde volgens de eerste becijferingen 6 procent minder boekingen op dan vorig jaar. Het verlies is voor een deel ver oorzaakt door een afschrijving van 183 miljoen euro. Die werd noodzakelijk doordat het ma chinebouwconcern Babcock Borsig failliet is gegaan. TUI had daar een belang in. Het concern heette tot begin juli officieel Preussag. De laatste ja ren heeft het zich van een indu- strieconcem omgevormd tot een reisonderneming. Maandag kreeg TUI van de Europese Commissie toestemming voor de overname van Nouvelles Frontières, in Frankrijk een gro te naam op het gebied van geor ganiseerde reizen. sittard/gpd - Bij DSM Research wordt momenteel gewerkt aan een procédé om nylon te maken van suikerbieten en rietsuiker. DSM hoopt de nylon op plant aardige basis in 2015 op de markt te brengen. Deze kunststof(vezel) wordt dit jaar precies een halve eeuw ge maakt bij DSM. Het chemiecon cern is momenteel wereldleider in nylon. Van de 3,5 miljoen ton die er jaarlijks van wordt ge maakt neemt DSM 500.000 ton voor zijn rekening. Goed voor een omzet van een miljard euro. Nylon is een uitvinding van het Amerikaanse DuPont van net vóór de Tweede Wereldoorlog. Eerst werden er parachutes en touwen van gemaakt, later ook kleding. Sinds twintig jaar wor den er behuizingen van compu ters, telefoons of auto-onderde len van gemaakt. DSM heeft het procédé in handen gekregen in het kader van de herstelbetalin gen van Duitsland na de oorlog. DSM hoopt vanaf 2015 de nylon op plantaardige basis te kunnen gaan maken. DSM is niet de eni ge die aan 'plantchemie' denkt. DuPont wil kunstvezels gaan maken van maïs. apeldoorn/gpd - Brood zal in Nederland binnen afzienbare tijd duurder worden. Door het extreme noodweer en de over stromingen is de oogst in het noorden, midden en oosten van Duitsland groten deels verloren gegaan. Meelproducenten halen daar zo'n vijftig procent van de tarwe vandaan voor de Nederlandse markt. Vorig jaar, toen er in Frankrijk een slechte oogst was, was dat percentage zelfs zestig zeventig pro cent. In Duitsland, één van de weinige gebieden in de omgeving waar tarwe met een hoog eiwitgehalte wordt verbouwd die nodig is om de hoge en luchtige bro den te bakken die bij ons in de winkel lig gen, is de prijs per 100 kilo tarweproduc- ten al met vier euro verhoogd. Volgens secretaris De Keijzer van de Ne derlandse Vereniging van Meelfabrikan ten betekent dat een verhoging van bijna tien procent. Hij verwacht dat de aange sloten meelfabrikanten nog voor medio september zullen volgen. Of dat ook met tien procent is, hangt af van de ontwikke ling van andere kosten, zoals de prijs van elders verbouwde tarwe die wordt ge mengd met de hoogwaardige baktarwe. Uiteindelijk bepaalt de individuele bak ker de broodprijs. Hij is bijna gedwongen de substantiële verhoging van de grond- stofprijs door te berekenen. Niet alleen de hevige regenval in mid den-Europa is van invloed geweest op de graanoogst, ook de extreme droogte in Noord-Amerika en Australië hebben te genvallende oogsten veroorzaakt. De Amerikaanse oogst komt dit jaar uit op het laagste niveau van de afgelopen der tig jaar. De wereldproductie van tarwe blijft daar door voor het derde achtereenvolgende jaar achter bij de vraag. Jaarlijks consu meert de wereldbevolking 1900 miljoen ton graan. Dit jaar wordt naar schatting 83 miljoen ton te weinig geproduceerd. De wereldtarwevoorrraad is op dit mo ment dan ook zorgwekkend laag. In de silo's ligt nog 470 miljoen ton opgesla gen, nog geen kwart van de wereldcon sumptie. Door het magere aanbod zijn de graan prijzen op de beurs in Chicago de laatste weken ook al sterk opgelopen. Volgende week is het twee jaar geleden dat de AEX-index met een stand van 702 het hoogste niveau ooit bereikte. Hoewel de telecom- en technoblues toen al was begonnen, ijlde het mo mentum nog na. De economie groeide sterk, de bedrijfswinsten schoten omhoog en het geloof was vurig. Onder die condities kon de beursgraadmeter pieken en werd het Neder landse bedrijfsleven gemiddeld gewaar deerd op ongeveer vijfentwintig keer de winst. We weten wqt er daarna gebeurde. Koersen begonnen aan een enorme glijvlucht, die in de Nederlandse beurs- geschiedenis nau welijks zijn gelijke kent. Onderweg de den zich vele her stelpogingen voor. De voornaamste was die tussen september 2001 en maart 2002, toen er maar liefst 35 procent koersherstel optrad. De neergaande trend werd echter niet doorbroken en kort daarna werd de daling in alle hevigheid hervat. Het laag ste punt, nu ruim een maand geleden neergezet, lag vijfenvijf tig procent lager dan de top van twee jaar geleden! De gemiddel de koers /winst verhouding was teruggevallen naar dertien. Beleggers richten voorzichtig de blik weer omhoog. Na een paar van de slechtste beursmaanden in de afgelopen honderd jaar is er een zekere bodemvorming zichtbaar. De meeste aandelen koersen zijn alweer een stuk ge stegen vergeleken met de diep tepunten van 24 juli. De AEX-in dex, die als een supernova leek te imploderen, staat momenteel rond de twintig procent hoger op de borden. Iemand heeft eens gezegd: „Vrouwen geven een man troost, maar als er geen vrou wen waren zouden mannen geen troost nodig hebben." Een wat cynische grap misschien, WIM FONTEINE Private Banking ABN Amro Haarlem maar je kunt iets vergelijk over de aandelenbeurs zed Het herstel van de beurskol in de afgelopen weken maj)e zijn, maar als er niet een erd me daling aan vooraf was gaan hadden we deze stijg», nu niet nodig gehad. a Bepalend zal worden of hel i beursherstel echt vaart gaain gen. Daarvoor is vooral eem duurzaam win$j stel van het be® leven nodig. Inta tentie behoort ft tot de mogelijk) den. In Amerüai ren de meeste f taalberichten b|« dan verwacht a ziet ernaar uit ®i het derde kwaife voor het eerst \jl een winststijgiijs laten zien vergdv ken met een jaft leden. Bedrijven hebben schoon* schip gemaakt# dat betaalt zich uit. Pt Toch is dat niet voldoende# nieuwe winstgroei moet dtfi; nomie weer opleven. Bedric moeten weer gaan invested zodat er nieuwe productei# nieuwe banen en nieuwe sumptiedriften ontstaan, flsi ven hebben echter een ov^c schot aan productiemiddeK bovendien zijn banken terts houdend met kredietverlei| Bedrijfsinvesteringen vorn|i dan ook de zwakke plek inP economische beeld. Pas w# neer deze weer opleven, za termijn de economie hersti 1 Het Damrak overtuigt nogje Dat bijvoorbeeld de beurst van ING zich niet verder hf t sinds de publicatie van dep kwartaalresultaten, moet eft waarschuwing zijn. Kennel zien grote beleggers nog alfe beren op de weg. Anders dn toch geen kwaliteitsaandelp van de hand die een hoger# dendrendement opleveren» het rendement op staatslef gen. ft Ik hoop dat onze vrouwen» even stand-by willen blijvs Ir

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6