BINNENLAND 2 Longkanker treft vrouw vaker Kerkrade onderzoekt 'geheim congres FIS' 'Gillende sirenes maken ook herrie' Steeds meer schadevergoeding voor ex-verdachten J jdachte vrij in "Verbom-zaak iwroom Ikea trlopig dicht tl ruimte voor irtollig water in huldiging v Feyenoord test tegen renvechten eker springt hoog uit raam tenluider baan niet Plannen voor aanslag op basis België al lang bekend Nieuw systeem om nationaliteit te controleren Overschot Hooglanders Onderzoekers: Een op de drie Nederlanders krijgt kanker Oogstfeest in modern jasje Nederland spil in drugshandel idam - Een van de drie :hten in de zogeheten bom-zaak in Rotterdam is ;dag vrijgelaten. Tegen de ige man werd vorige week 11 ie jaar cel geëist vanwege Al in de zaak waarbij een verker van het explosie- )ruimingscommando gewond raakte. Dat ge- e toen een explosief ont ij in de achterbak van een U Tegen de twee andere Khten is zeven en acht jaar Kist. *;Jrdam - Het leed is nog >leden in de Ikea-vesti- 0 Amsterdam. Het Zweed- onwarenhuis gaat woens- I eer open, maar de show- Fop de eerste verdieping roorlopig dicht. Afgelopen l {inde stortte een deel van ik in door een stortvloed igenwater. Ikea zet op het MKrdek een tent van 800 Bite meter voor een tijde- ^ïowroom. Ook is er een Jk kinderparadijs. Mensen It hadden voorzien op wa- Jadekoopjes komen be- Qi uit. „We zijn erg kritisch spullen. Het meeste is Speek al afgevoerd of ge- »n we als showmodel", fen woordvoerster. Iastad - De provincie I-Brabant en de negen ptse waterschappen wil- iOOO hectaren waterber- B |ebied realiseren in de 'cie. Dit is nodig om er- zorgen dat Brabanders 7jn de haverklap te maken j met wateroverlast. Dat gedeputeerde Verheijen ;n tijdens de Noord-Bra- t Waterschapsdag in Wil- jd bekendgemaakt. Regen laatste jaren plaatselijker ^iger dan een aantal jaren In. Daar komt bij dat de elheid verharde opper- Jin Brabant toeneemt. De 1 worden geraamd op 40 in euro per jaar. idam - De spelersgroep 'yenoord krijgt geen hul- Jin Rotterdam als de club pg de wedstrijd om de jese Supercup tegen Real |d wint. De reden is dat de (kelijke plaats voor de jing, het Stadhuis op de ingel, wordt verbouwd, fbben de gemeente Rot- h, Feyenoord en de poli teren laten weten. rag - Actievoerders heb- steren bij Portugese am ies in diverse Europese I gedemonstreerd tegen jtvechten. Het Comité An- envechten stond met en- entallen personen bij de Isade in Den Haag. Aan- g voor de protesten is de atie, na 74 jaar van gedo- oor de Portugese regering t zogenoemde 'Spaanse a' in het dorp Barrancos. variant worden de stie- de ring gedood. In de rest •rtugal is het de gewoonte dieren na het gevecht in ichthuis aan hun einde »ch - Een 36-jarige man Bosch is in de nacht lensdag op donderdag ;ewond geraakt toen hij i ehoog uit een raam was I ngen. Tijdens zijn in- I loging in een woning was betrapt door de 33-jari- roner. De inbreker is aan- den voor diefstal met gë- n het ziekenhuis zijn on- !er enkele diepe snijwon- ;n gebroken bekken en ebroken hielbenen ge teerd. Ook de bewoner is louden. itdam - Klokkenluider keert niet terug in zijn fe van operator en plaats- gend wachtchef bij NRG Research consultan- up), de beheerder van de actor in Petten. Het ge- |iof in Amsterdam wees i die eis van Schaap in beroep af. De teleurstel- i Schaap is groot. Te- )mdat de door hem ver- inhoudelijke uitspraak t gerechtshof ontbreekt. het vonnis kan Schaap niet meer terugkrij- ndat zijn ontslag per 1 lis is ingegaan en hij feg dus geen baan meer jeen woord over de be- j; van klokkenluiders kij, die de veiligheidsrisi- et de kernreactor in Pet- de kaak stelde. vrijdag 30 AUGUSTUS 2002 kerkrade/gpd - De gemeente Kerkrade gaat een onderzoek in stellen naar een geheim congres van het Algerijnse Front Islami- que du Salut (FIS) dat begin au gustus in de gemeente plaats zou hebben gevonden. De Waalse senator en burgemeester van Huy Anne-Marie li zin be weert dat op 3 en 4 augustus zo'n twintig leiders van de partij bij elkaar zijn gekomen in de Limburgse plaats. De gewapende tak van het FIS wordt medeverantwoordelijk gehouden voor massaslachtin gen in Algerije die tijdens de burgeroorlog van 1992 en 1997 aan tienduizenden mensen het leven hebben gekost. Lizin zei begin deze maand al dat het congres niet in België was gehouden, zoals door de Arabische zender Al-Jazeera werd gesteld, maar in Neder land. Verschillende websites van het FIS bevestigden dat er op 3 en 4 een congres is gehouden onder de naam 'Martelaar Ab- delkader Hachani', maar de lo catie werd geheim gehouden. De gemeente Kerkrade zegt niets te weten van het congres. „We waren er niet van op de hoogte", aldus gemeentewoord voerster Bertrand. „Zo'n verga dering is overigens niet verbo den. Maar we gaan er nog wel achteraan." Het fundamentalistische FIS werd kort nadat de partij de eer ste ronde van de verkiezingen in 1992 had gewonnen verboden. Een burgeroorlog met duizen den doden, waaronder veel bur gerslachtoffers, was het gevolg. De groepering is in Nederland niet verboden. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel/gpd - Justitie in België vermoedde al in juni van dit jaar dat terroristen een aanslag be raamden op een Amerikaans doelwit in België, vermoedelijk de luchtmachtbasis Kleine Bro- gel in het Belgisch-Limburgse Peer. Op die basis zouden kern wapens opgeslagen liggen. Het zou de terroristen echter veeleer te doen zijn om de circa hon derd Amerikaanse militairen die in Peer gelegerd zijn dan om het nucleaire materieel. Dat meldde de krant De Stan daard gisteren. Het openbaar ministerie in Rotterdam maakte woensdag bekend dat de drie extremisten, die in september vorig jaar in Nederland werden opgepakt, een aanslag voorbe reidden op een 'Amerikaanse le gerbasis in België'. Om welke basis het gaat, liet het Rotter damse OM in het midden. Volgens De Standaard was in ju ni al bekend dat Kleine Brogel mogelijk een doelwit was van terroristen, maar werd er reke ning mee gehouden dat een in België opgepakte Tunesiër de plannen voor een mogelijke aanslag in Peer had verzonnen. België heeft aangekondigd Ne derland om inzage te vragen in de informatie waarop zij haar den haag/anp - De Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft een nieuw hulp middel om de nationaliteit van asielzoekers zonder papieren te controleren. Aanmeldcen trum Ter Apel ontwikkelde het Herkomst Informatie Systeem (HIS), dat daarvoor gebruik maakt van door het Russische leger gemaakte, zeer gedetail leerde, landkaarten. De ondervrager kan met de kaarten gerichte vragen stellen over het land van herkomst, aldus een woordvoerder van de IND vandaag. Zo wil de IND bijvoorbeeld weten waar de asielzoeker langskwam op weg naar zijn werk. Het is de bedoeling nooit de zelfde vragen te stellen. Dat voorkomt dat vluchtelingen zich erop kunnen voorberei den als de vragen in omloop komen. Ook ondervraagt de IND asiel zoekers uitgebreid over hun identiteit en reisroute. „De in formatie die daaruit komt, be paalt of iemand wordt toegela ten tot de asielprocedure", al dus de woordvoerder. Ook de overige drie aanmeld centra in Rijsbergen, Zevenaar en Schiphol voeren binnen kort het nieuwe systeem in. verklaringen baseert. Volgende week maandag moe ten een tot de islam bekeerde Fransman en twee Algerijnen voor de Rotterdamse rechtbank verschijnen. Ze zouden deel uit maken van Takfir wal Hijra, een extremistische moslimorganisa tie. Van de Fransman is bekend dat hij een goede bekende was van een Britse 'shoebomber', die met in Amsterdam gekochte explosieven in zijn schoenen werd betrapt op een vlucht van Parijs naar de VS. In het Brusselse Ukkel werd op 13 september vorig jaar een Tu nesische ex-voetballer gearres teerd. Ook hij zou contacten hebben gehad met de Brit en de Fransman. In zijn woning wer den verboden wapens en een lijst met chemische formules ge vonden om een gifbom te ma ken. Van Kleine Brogel wordt al jaren beweerd dat er een dozijn kern wapens ligt. Volgens experts hoeft een aanslag op de lucht machtbasis in Peer echter geen nucleaire ramp te betekenen, omdat de bommen niet op scherp staan en bovendien in streng beveiligde bunkers liggen opgeslagen. De Belgische over heid heeft nooit officieel willen toegegeven dat er op Kleine Brogel kernwapens aanwezig zijn. rheden - De vereniging Natuurmonumenten zit met een overschot aan Schotse Hooglan ders in Nationaal Park Veluwezoom. Het park telt momenteel, twintig jaar nadat de eerste tien runderen werden uitgezet, 230 dieren. De runderen mogen volgens de huidige regels niet buiten het park komen. Snelle aanpas sing van de wet is daarom nodig, aldus Na tuurmonumenten. Door het grote aantal die ren dreigt de komende winter een tekort aan voedsel. Natuurmonumenten voedert de run deren liever niet bij, omdat de kudde daar door alleen maar verder groeit. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Minachting voor het vrouwelijke denken opheffen den haag/gpd - Het opheffe4 van 'de wezenlijke minachting voor de rechterhersenhelft (hef vrouwelijke denken)', met die doelstelling heeft onderneem: ster Jeannette Poorter uit Mid delburg zich bij de LPF aange meld als kandidaat-staatssecre taris voor emancipatie- en ge zinszaken. Poorter is oprichter en directeur van Artemis, eeti coöperatie van voor zichzelf werkende vrouwen. „Ik dacht niemand wil die baan, dus laat ik me maar eens melden." De Middelburgse heeft haar sollicitatiebrief openbaar ge maakt, „met het oog op de worstelingen rondom het zoe: ken naar een geschikte staats^ secretaris. Ik heb besloten aa$ die worsteling een einde te ma ken." Ze stelt zich achter de opvattim gen van Pim Fortuyn over dé emancipatie van allochtone vrouwen. Maar ook de emanci patie van Nederlandse vrou wen staat nog in de kinder schoenen, zegt ze in haar brief De samenleving is toe aan een volgende evolutionaire staff meent ze. De LPF maakt waarschijnlijk begin volgende week bekent! wie ze als staatssecretaris voor draagt. Er zou gekozen kunnen worden uit drie kandidaten, waarvan Khee Li an Phoa, de huidige directeur van de Stich ting Verantwoord Alcoholge bruik, de meest serieuze lijkt Poorter, moeder van een zoon van 12 en getrouwd, vermoedt dat zij een van de andere twéé kandidaten is. den haag/gpd - Nederlandse vrouwen krijgen steeds vaker longkanker. Het aantal vrouwen met longkanker is tussen 1989 en 1998 met 50 procent gestegen. Bij mannen daalde het aantal slachtoffers in die periode met 22 procent. Dat blijkt uit twee rap porten van de Nederlandse Kan kerregistratie, die de cijfers krijgt van de negen regionale kanker centra. De onderzoekers hebben bere kend dat één op de drie Neder landers kanker krijgt. Mannen hebben nog altijd een grotere kans op kanker dan vrouwen, maar dat verschil wordt met het jaar kleiner. Ook hebben man nen nog altijd een grotere kans om longkanker te krijgen. Maar kwam de longziekte in 1989 bij mannen nog 6,4 keer zo vaak voor als bij vrouwen, dat ver schil was in 1998 teruggelopen naar 3,4 keer. Defacto, kenniscentrum op het gebied van gezondheidsschade door roken, is niet verrast door de cijfers. „Effecten van roken komen ongeveer dertig jaar later naar buiten en vrouwen zijn eind jaren '60 en in de jaren '70 veel meer gaan roken", zegt woordvoerder Zeeman. Uit on- derzoek van Defacto blijkt dat juist vrouwen vaak moeilijk met roken kunnen stoppen. Daar wil het kenniscentrum nu extra aandacht aan besteden. De rapporten geven verder aan hoe vaak kanker voorkomt. De stijging van longkanker bij vrou wen is de meest opvallende trend, maar ook prostaatkanker bij mannen (37 procent) en slokdarmkanker (40 procent) nemen fors toe. Bij vrouwen nam borstkanker toe met 16 procent. Daarentegen nam gal blaaskanker flink af met 40 pro cent. Het aantal gevallen van huidkanker nam wel toe. Vol gens de onderzoekers komt dat door te veel onbeschermd zon nen in de jaren '70/'80. Met na me inwoners van de kustprovin cies hebben er last van. In 1998 werden 66.000 nieuwe gevallen van kanker geconsta teerd. Dat zijn er 2.000 meer dan tien jaar eerder. Bovenaan sta^t borstkanker met ruim 10.000 ge vallen. Daarnaast staan long kanker met bijna 9.000 nieuwe gevallen, darmkanker (8.600) en prostaatkanker (6.600) hoog op de lijst van veel voorkomencfe kankersoorten. De Landelijke Belangenvereni ging van Tabaksdistributeurs (LBT) noemt de cijfers 'ernstig^, maar benadrukt dat roken een vrije keuze is. De branche pro beert momenteel, op last van de overheid, vooral te voorkomen dat jongeren gaan roken. raalte - De Overijsselse gemeente Raalte staat dezer dagen in het teken van het jaarlijkse Stöppelhaene- feest, gebaseerd op de oogstfeesten van vroeger. Naast muziek, exposities en een boerendag is er ook een opticht met praalwagens versierd met zaden en andere oogstproducten. De jeugd liet zich daarbij inspire ren door de bekende fastfoodketen McDonalds. Foto: GPD/Ron Nagtzaam door John Bruinsma Nijmegen - Omwonenden van het UMC St. Radboud in Nijme gen, die zich storen aan het ge luid van de traumahelikopter, staan niet alleen. In Groningen ergeren buurtbewoners zich aan het lawaai van de traumaheli van het Academisch Ziekenhuis, toevallig net als de Nijmeegse helikopter ook een McDonnel Douglas Explorer 902. In absolute waarde is de ge luidsoverlast van de twee heli's minder dan die van de Bölkow- 105 waarmee medische hulp troepen in Amsterdam en Rot terdam in allerijl naar ongeval len of ander onheil worden ge vlogen. Die traumaheli's wentel wieken een decibel of tien lui der. Maar de heli's van Amsterdam en Rotterdam pendelen niet heen en weer tussen station en hangar. Het mobiel medisch team in Amsterdam opereert vanuit een ruimte vlak onder het dak van het VU-ziekenhuis, waar het toestel na gedane ar beid ook wordt geparkeerd. En het mobiel medisch team in Rotterdam heeft Rotterdam Air- port als uitvalsbasis én parkeer plaats. Dat scheelt toch weer twee vliegbewegingen ten opzichte van Nijmegen en Groningen. In die steden vliegt de heli 's Gedoogvergunning traumahelikopter De traumahelikopter van het Radboud Ziekenhuis in Nij megen mag met een ge doogvergunning blijven vlie gen. Dat heeft de provincie Gelderland gisteren bekend gemaakt De Raad van State besloot woensdag dat de he li aan de grond moest blij ven wegens een ongeldige vergunning. De raad achtte de geluidsnormen in die ver gunning onduidelijk. Vol gens de provincie is dat om dat vooraf nooit is vast te stellen hoe vaak de helikop ter uitrukt. Twee milieugroe peringen en een omwonen de hadden tegen het gebruik van de traumaheli bezwaar aangetekend. avonds naar een parkeerplaats buiten het ziekenhuis, om daar de volgende ochtend weer terug te keren. De Groningse heli wordt tussen zonsondergang en zonsopgang op vliegveld Eelde gestationeerd. In Groningen wordt de aanpas sing van de milieuvergunning - waardoor zes vliegbewegingen per dag zijn toegestaan, inclusief de twee van en naar de parkeer plaats - aangevochten. De buurt zou het liefst zien dat het mobiel medisch team helemaal weg blijft van het ziekenhuisterrein en dat op een andere plek bui ten de stad een basis wordt ge zocht. Maar het ziekenhuis heeft er alle vertrouwen in dat aan de huidi ge situatie niet zal worden ge tornd door de Raad van State. Volgens woordvoerder Verha gen is, anders dan in Nijmegen, de vraag om een aanpassing wéj vergezeld gegaan van een on derzoek naar de geluidsbelas ting. Bovendien is eind volgende week de hangar klaar die op he^ dak van het Groningse zieken huis is gebouwd. Vanaf dat mo ment hoeft de heli 's avonds niét meer op Eelde te worden gesta tioneerd. „Dan hebben de buurtbewoners er ook minder last van." Dat omwonenden die de heli's over zich heen horen en zien vliegen, hun gelijk trachten te halen door bezwarenprocedures kan manager Coumans van het traumacentrum Zuidwest Ne derland billijken. „Er zijn im mers regels." Aan de andere kant vindt hij wel dat 'we ons moeten focussen op de maat schappelijke meerwaarde van de traumahelikopter'. In die zin is geluidsoverlast ook een kwes tie van hoe je het beleeft. „Een ambulance met gillende sirenes maakt ook lawaai." rijswijk/anp - Nederland heeft als nooit tevoren een spilfunctie in de internationale drugshan del. Dat blijkt uit rapporten van de Britse criminele inlichtingen dienst NCIS en de Amerikaanse drugsbestrijdingsorganisatie DEA. Internationaal opererende drugsorganisaties zoeken steeds meer directe contacten met hun leveranciers in Nederland. Ze willen steeds grotere partijen drugs afnemen, zonder daarbij tussenpersonen in te schakelen. Nederland blijft de belangrijkste bron van xtc in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. „Ongeveer 80 procent van alle pillen die in de VS in beslag worden genomen, zijn in Ne derland gemaakt", stelt de Ame rikaanse DEA vast. Uit het Britse rapport blijkt ver der dat in Nederland en Spanje wordt gezorgd voor de mondiale distributie van drugs en dat bendes steeds vaker verschillen de soorten drugs in één trans port smokkelen. Deze cocktails worden meestal vervoerd door gespecialiseerde transporteurs, voor verschillende afnemers. Nederland speelt ook een be langrijke rol als de toegangs poort voor cocaïne uit Colom bia, bestemd voor landen in de EU. Daarnaast distribueren cri minelen in Nederland de cocaï ne die in Spanje aan land is ge bracht. Britse misdadigers orga niseren de transporten van co caïne uit Nederland naar Enge land. Tot nu toe werd aangeno men dat dat gebeurde door Co- lombianen. den haag/gpd - „Veel te hoog." Dat was het oordeel van advocaat Piet Doedens over de claim van 4,2 miljoen euro die zijn collega Gertjan Knoops begin deze week indiende. Knoops wil dat geld voor zijn cliënten Wilco Viets en Herman du Bois omdat dit tweetal ten onrechte ze ven jaar in de gevangenis zat op verden king van de moord op Christel Ambrosius in 1994. „De claim staat niet in verhou ding tot wat in het verleden bij andere zaken is toegekend." Het aantal verzoeken bij justitie om een schadevergoeding aan voormalige ver dachten is de laatste jaren flink toege nomen. Ook het toegekende bedrag is sterk gegroeid. Ex-verdachten kunnen een schadevergoeding vragen op basis van twee artikelen in het Wetboek van Strafvordering. Het gaat om een ver goeding voor de periode die ten on rechte in hechtenis is doorgebracht (ar tikel 89) en een vergoeding van onder meer gederfde inkomsten en kosten van de raadsman. Tussen 1990 en 2001 nam de uitgekeer de vergoeding aan mensen die ten on rechte hebben vastgezeten toe van 0,9 naar 5 miljoen euro. De vergoeding voor gederfde inkomsten en juridische bijstand liep op van 1,1 miljoen tot 7 miljoen euro. In 1990 waren er 692 verzoeken van ex- verdachten om een schadevergoeding voor elke dag die ten onrechte in hech tenis zou zijn doorgebracht. Daarvan werden er 451 toegekend. Vorig jaar waren er 1.923 verzoeken. Daarvan zijn er 1.644 toegekend. Een opmerkelijke claim was van de twee broers Hoogenboom. De eigena ren van een bewakingsbedrijf werden ten onrechte verdacht van valsheid in geschrifte. De twee broers kregen een vergoeding van een miljoen gulden. Een ex-politiechef Lancee van Ter schelling kreeg een vergelijkbaar bedrag nadat hij ten onrechte was verdacht van ontucht met zijn dochter. Een oud bankier Slavenburg mocht een half mil joen gulden opstrijken nadat hij ten on rechte van zwartgeldpraktijken was be ticht. Het is moeilijk om een rode lijn te ont dekken bij de hoogte van de toegeken de claims, vooral omdat de vergoeding in 'billijkheid' moet worden betaald. Dat is een rekbaar begrip. Maar er is een standaardbedrag van 70 euro voor elke ten onrechte in de cel doorge brachte dag. Rechters hebben om dat standaardbedrag gevraagd nadat was gebleken dat de 'dagvergoeding' in het ene arrondissement drie keer hoger was dan in het andere. Of het nu om een hoog of laag bedrag gaat, het kan lang duren voordat justitie met geld over de brug komt. Zo wordt nog steeds geprocedeerd door een toenmalige bordenwasser die in 1989 met twee collega's enkele weken werd vastgezet op verdenking van de moord op restauranthouder Fagel uit Bosch en Duin. Hij eist een ton omdat zijn psy chische ziekte door de hechtenis zou zijn verslechterd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5