BINNENLAND 1 Gevolgen van psychose zijn verwoestend 'Bij zo'n ronselaar betaal je het buon giorno-tarief Fraude was wel erg gemakkelijk bij provincie Spekkopers bij Rijkswaterstaat Beperken vakantie voor leraar spreidt werkdruk ider en baby d in badkuip enende loopt erportret mis >oliticus laat |ia ongemoeid i informatie PKK-kopstuk overlijdt na an klimmuur rijftien jaar oor moord Um - Officier van justi- urt heeft gisteren voor bank in Amsterdam aar gevangenisstraf ge- n een 40-jarige man de moord op een 34-ja- eind vorig jaar. Tegen arige mededader eiste negen jaar. De twee ten woonden bij het fer in. Na enorme hoe- ;n drank en cocaïne te gebruikt, ontstond ru- olgens werd het slacht- verkt met staven en waarna zijn keel werd neden. De rechtbank .praak op 12 septem- raar buren ibroek te laat COMMENTAAR Dodehoekspiegel Fietsersbond wil invoering dodehoekspiegel per direct - Een 27-jarige Am- vrouw en haar zeven en oude baby zijn giste- ironken in het ligbad, ïilielid dat 's morgens iek kwam, vond de moe- ïaar kind levenloos in de i. De politie vermoedt noeder onwel is gewor- ijk - Het moest een leuk worden, maar film- appij Warner Brothers mde het premier Balke- liet. WB stond niet toe IDA-leider bij zijn af- ran de fractie een teke- eeg die op het portret rry Potter was geba- le tovenaarsleerling met '.enende veelvuldig ver is. Nu bleef het bij een men, omdat WB op het loment dreigde dat er :es zou volgen als de te- iubliek zou worden, het portretrecht. iC - LPF-staatssecretaris iwen (cultuur) is niet de media te gaan ijven hoe ze hun be- ig moeten verzorgen. ieid van meningsuiting •g op mijn toptien van :hten. Ik ben niet van lan te tomen", zei hij ind in het tv-program- In de LPF is altijd veel ip de media geweest. Ie NOS is voor LPF'ers boosdoener. Voorma- Jeleider Herben dreigde 'e kabinetsformatie dat X^een appeltje te schillen' e$ deze omroep. dam - PKK-kopstuk fCesbir is verantwoorde- Jzeker 25 aanslagen op ilitaire doelen in twee provincies van Tur en 1993 en 1995. Dat lanvullende informatie urkse autoriteiten aan bank in Amsterdam gestuurd. Turkije heeft uitlevering gevraagd, roeg vorig jaar septem- iek asiel aan in Neder- ndaag boog de recht- h over de door Turkije angeleverde informatie, ig in de extra beveiligde ik in Amsterdam begon raging omdat een Turk- ich op het laatste mo- ugtrok uit angst voor :he symathisanten. :ht - Een 44-jarige in- an Gulpen is gisteren :n aan de verwondin- jhij woensdagavond op- ten val van een klim- Gulpen. Hoe de man, pen klimmer, precies heeft kunnen komen, is (ïog onduidelijk. Uit ver- |n van getuigen blijkt iimmer op het moment ral een hoogte van zo'n ter had bereikt. Voorlo- =dt voorzichtig uitgegaan menselijke fout. vrijdag 30 AUGUSTUS 20O2 - De buren van minis- .broek die ageren tegen it aan het Vogellaantje len, hebben de be- ijn van zes weken dag overschreden, had Naarden zich gis- de lange hoorzitting Idoor de gemeente ver- rgunning aan Heins- en besparen. Maar Ie de gemeente toch De landelijke media zich immers op de zaak De ommissie beroeps- aarschriften komt nu inkele weken met een an burgemeester en Iers van Naarden. Het lordeelt daarna of de ing in stand blijft. De :nden kondigden aan s naar de burgerrech- ppen om nakoming overeenkomst met bek af te dwingen. Terwijl ze nog op hun bagage stonden te waiten werden reizigers gisteren al geronseld door de actievoerende txichauffeurs. Foto: ANP/Marco Okhuyzen door Mare Brink schiphol - Zo'n vijfenzeventig taxichauffeurs hielden gisteren een staking op Schiphol. Zij de monstreerden tegen het ronselen van reizigers in de aankomsthal len door 'vrije rijders'. De chauf feurs zijn het beu dat lucratieve ritjes op deze manier aan hun neus voorbij gaan. „Ze spugen naar klanten als ze niet snel ge noeg ja zeggen." „Jij bent een grote galbak", zegt een in T-shirt gehulde taxi chauffeur tegen een man met fleurige stropdas. Hij doet er nog een schepje bovenop. „Je jat ons geld", roept hij tegen de man die langzaam wegloopt. „Dat is nou zo'n vuile ronse laar", legt de taxichauffeur uit. Hij stelt zichzelf voor als 'Wiel Debiel' ('Omdat ik twee keer per dag m'n velgen poets'). Deze donderdagochtend houdt hij met zo'n vijfenzeventig colle ga's op Schiphol een staking en een demonstratie. Net als de meeste collega's steekt hij in de aankomsthal een protestbord omhoog. 'Nieuwe wet is ravage' prijkt erop. Die wet schiet volgens het Haar lemse kantongerecht tekort om taxichauffeurs zonder Schiphol- vergunning te verbieden klanten te 'ronselen' in de aankomsthal len. De boete van 300 euro die een 'ronselaar' onlangs van de marechaussee kreeg was vol gens de rechter ten onrechte opgelegd. Dat betekent dat de ronselaars zonder de luchtha venvergunning klanten in de aankomsthallen mogen wegka pen voor de neus van de chauf feurs die zo'n honderd meter verderop braaf wachten bij een officiële standplaats. De ronselaars zijn nu ver te zoe ken. Maar taxichauffeur Moni que kan hun gedrag snel schet sen. „Ze zijn vaak heel erg agres sief. Ze spugen naar klanten als ze niet snel genoeg ja zeggen. Ze kent nog legio verhalen over hun methoden. „Er zijn chauf feurs die er na een ritje vandoor gaan met de koffer van de klant. Voor een paar honderd euro kan de bagage worden terugge kocht. Laatst had ik een toerist in de auto die zei dat hij niet vooruit wilde betalen. Dat had hij een keer moeten doen toen hij vanaf Schiphol naar Rotter dam wilde. Maar daar is hij nooit gekomen, hij werd er bij het Centraal Station in Amster dam uitgezet. Voor tweehon derdvijftig gulden. En dat is dus veel te veel", zegt de chauffeur. „Doe maar eens of je een bui tenlandse toerist bent. Zeg 'buon giorno' tegen zo'n ronse laar en je betaalt het veel hogere buon giomo-tarief', zegt "Wiel Debiel'. Tegen half elf besluit hij bij de taxistandplaats geen meter meer te rijden. Nog drie onbemande taxi's blokkeren de weg. Een twintigtal wachtende reizigers kijkt er gelaten naar. Hoe lang de blokkade gaat duren? „Het is niet te zeggen", zegt een chauffeur van de Taxi Centrale Amsterdam (TCA) dat al jaren lang met enkele andere bedrij ven Schiphol Taxi vormt Na amper tien minuten geven som mige chauffeurs weer gas met een 'vrachtje'. Al snel blokkeren collega's de toegang naar de standplaats. Dat duurt zo'n an derhalf uur. TCA-directeur Dick Grijpink had woensdag aange kondigd het recht in eigen hand te nemen. Maar deze wilde actie gaat hem te ver „We moeten geen goodwill verliezen", zegt hij tegen de chauffeurs. De meesten kruipen weer achter het stuur. Maar een grote groep loopt naar de aankomsthallen. „Taxi! Taxi!", roepen ze. „Nu is het nog ludiek. Maar voortaan zullen we ook echt gaan ronse len. Door de rechter zullen er zeker meer ronselaars komen. Dat kunnen we er niet bij heb ben", zegt Grijpink. Bij het ronselen hebben de 'Schipholchauffeurs' een 'ge heim wapen'. Vlakbij de taxi standplaats parkeert een chauf feur een rijdende Italiaanse ijs kraam. Een lekker lokkertje. „Ja, dit is leuker dan rijden", zegt de chauffeur terwijl hij een kind trakteert. Wat vindt hij ervan om de ko mende tijd te gaan ronselen? „We moeten wel. Maar ik ben natuurlijk geen chauffeur ge worden om op en neer te lo pen." door Alex Bogers en Peet Vogels den haag - De provincie Zuid- Holland was in de zomer van 2000, toen de nieuwe griffier M. van Wieringen aantrad, nog aan het bijkomen van de Ceteco-af- faire. Een jaar later zat Van Wie- ringen zelf al met een nieuwe affaire: frauderende ambtenaren bij de dienst Beheer en Onder houd. „De provincie is als werkgever erg goed in de zorgzaamheid voor haar mensen. Ze is minder goed als het gaat om controle en verantwoording", schetst Van Wieringen de situatie. Onderhoudscontracten voor bij voorbeeld maaiwerkzaamheden en onderhoud aan groen langs de wegen, groene bestekken in het provinciejargon, blijken een bron van fraude. Tegen de re gels in wordt een contract jaren lang aan dezelfde aannemer ge gund. Ees in de vijf jaar moet de aanneier in competitie het contract erdienen. „Dan schrijft h tegen een verliesge vende pis in, want hij weet dat hij het vdies meer dan goed maakt mt de prijs die hij de vier jarerdaarna krijgt", ver klaarde I Schimmel van ac countant) ureau Arthur Ander sen de wrkwijze. Schimmel on- derzochtroor de provincie de gang vaiiaken bij Beheer en Onderhad. Het bleefoovendien dat de ambtenar die de aanbesteding verzorgdi ook degene was die de voortgng van de werkzaam heden mest controleren en de uitbetaligen regelde. .Aanbe steding, itvoering en controle van het wrk zitten dan in een hand en üt kan natuurlijk niet", aids Schimmel. Niettemiiwas deze constructie erg prettijvoor ambtenaar en aanneme In de jaren negentig bezuinigde de provincie flink op onderhoud. Ambtenaren zorg den er daarom voor jaarlijks al het geld op te maken. Anders werd het budget voor het nieu we jaar alleen maar minder, was de redenering. Geld dat ze niet opkregen, werd toch al vast aan de aannemer uitbetaald. Of voor dat geld nu wel of niet een pres tatie werd geleverd, bleek on mogelijk na te gaan. „De admi nistratie bleek onvolledig", con stateerde Van Wieringen. Bij de zogenoemde zwartbestek- ken, onderhoud aan wegen, werd vaak zelfs helemaal geen administratie bijgehouden. Ook controleerde niemand of de aannemer wel daadwerkelijk de weg asfalteerde zoals afgespro ken. „De controle werd aan de aannemer zelf overgelaten", verklaarde Schimmel. Ambtenaren bleven vaak jaren lang op dezelfde positie zitten, waardoor de relaties met aanne mers ook inniger werden dan gezond was. Een verbouwinkje, een gunst of een partijtje zand of hout, het werd allemaal soe pel geregeld. Ambtenaren die niet aan het systeem mee wil den doen, werd te verstaan ge geven dat ze hun carrière wel konden vergeten, of zelfs „dat ze de poten gebroken zou wor den." Het werd de ambtenaren ook niet moeilijk gemaakt Vanuit het provinciehuis was nauwe lijks aandrang tot controle. Zo bleek dat er niet eens een deug delijk management informatie systeem aanwezig was. Ambte naren werden niet ter verant woording geroepen en toen de accountants onderzoek naar fraude gingen doen bleek vaak helemaal geen administratie van werken te zijn bijgehouden. Van Wieringen heeft sinds haar aantreden vrijwel voortdurend met de integriteitsproblematiek geworsteld. Voor de enquête commissie somt ze hele waslijs ten maatregelen op die zijn ge nomen om de problemen met wortel en tak uit te roeien. Ze straalt uit de zaak onder contro le te hebben. Dat moet echter nog maar blijken. „Heeft u de andere afdeling van de dienst Beheer en Onderhoud ook on derzocht", vraagt commissie voorzitter Vos. „Nee, we hebben geen aanwijzingen dat daar fraude is gepleegd." „Nou wij wel", antwoordt Vos. En Van Wieringen vertrok in de weten schap dat er nog veel werk te verrichten valt. Griffier van de provincie Zuid-Holland Van Wiengen straalde tijdens haar verhoor uit de zaak onder controle te hebben. Foto: ANP/Robin Utrecht door Alex Bogers en Peet Vogels den haag - Wie eenmaal een stukje snelweg mag maken voor Rijkswater staat in Noord-Holland zit goed. De vervolgklussen vallen meestal als rijpe appelen van de bomen. Ambtenaren van Rijkswaterstaat herinneren zich tij dens de aanleg ineens dat ze in de toe komst nog meer werkjes in de omge ving van de weg moeten laten uitvoe ren. En wat is er dan makkelijker om de bouwer maar even te vragen die zijn keet er toch al heeft staan. Of het werk ook goedkoper wordt is maar de vraag. Ambtenaar R. van de Zande fronste bij al het meerwerk zijn wenkbrauwen en maakte een notitie in zijn 'rare dingen- boekje'. Een boekje waarin hij al jarep de zaken noteerde die net niet onwettig waren. Hij zag een bouwer de klus krij gen an 20 miljoen gulden en uiteinde lijk nar huis gaan met 52 miljoen. Maaliefst 32 miljoen gulden meerwerk wercuit de hand, zonder enige spoor van oncurrentie aan de bouwer ge- gunc Zo ging het zo vaak. En Van de Zane wist: uit de hand is altijd veel duuier dan een aanbesteding met meeiiere bouwers. Het hre dingenboekje' vulde zich in de loopier jaren vanzelf. Zo zag hij een collea samen met aannemers gezellig op en terras zitten in Wenen, vooraf gaan aan de Champions League-finale van >ax tegen AC Milan. Zo viel het in eens >p dat steeds dezelfde bedrijven de klissen kregen aan de wegen en dus ook fet meerwerk. En dan dat octrooi dat vrzonnen werd om KWS, Vermeer en A«rin de aanleg van de IJ-boulevard (waafle 92 miljoen gulden) te geven. Met at octrooi kon mooi de Europese regelgeving buiten spel gezet worden. In de wandelgangen werd gezegd dat Koop Tjuchem heel boos werd over die truc, zo boos dat die bouwer ergens an ders een klus kreeg. Natuurlijk stelde Van der Zande wel eens vragen aan zijn bazen. Maar stee vast was het antwoord: tijdsdruk. De klus moest snel beginnen, hij moest af. Er waren convenanten gesloten met de rijksoverheid of gemeentes. Het publiek vroeg om meer wegen. Een ding is inmiddels wel veranderd bij Rijkswaterstaat. Financiële ramingen van alle toekomstige klussen slingeren niet meer door het kantoor. Sinds een paar weken moeten de ambtenaren le ge bureaus achterlaten als ze naar huis gaan. Zo kunnen de schoonmakers en al het andere gewenste en ongewenste bezoek niet nagaan wat de overheid over heeft voor een klus. Ministerie stapt naar justitie Het ministerie van verkeer en waterstaat is deze week naar justitie gestapt naar aanleiding van een beschuldiging van ambtelijke corruptie tijdens een van de eerste verhoren van de parlementaire enquête Bouwnijverheid. Er is geen aan gifte gedaan, zoals secretaris-generaal Pans gisteren per abuis verklaarde. Vori ge week bekende oud-aannemer Swart, tot 1991 actief in Noord-Holland, dat hij een ambtenaar had omgekocht met 20.000 gulden om te verhullen dat hij een te hoge prijs had gerekend bij de aanleg van A22. Het ministerie van ver keer en waterstaat is deze zaak nage gaan, maar zegt geen flauw idee te heb ben op welke ambtenaar de beschuldi ging kan slaan. Het departement heeft de zaak daarom aan justitie voorgelegd. Nederland telt meer fietsen dan inwoners. Op een enkele uitzondering na klimt iedereen wel eens op de fiets. Als ons land - zoals zoveel Europese landen - slechts recreatieve fiet sers zou kennen, zouden de files vermoedelijk nog eens twee keer zo lang zijn en de binnensteden volledig verstopt raken. Fietsers zijn veruit de meest kwetsbare weggebruikers. Tege lijkertijd is het ook de groep die zich het minste aantrekt van de verkeersregels, hoewel voetgangers, taxichauffeurs en bromfietsers regelmatig een gooi doen naar de eerste plaats. Hoe dan ook, vorige week werd in Amsterdam een fietsster door een vrachtwagen zonder dodehoekspiegel doodgere den. Na alle trammelant in het verleden over de verplichte invoering van de spiegel, vallen dus nog steeds doden, om dat bedrijven te beroerd zijn om voor een handvol euro's spiegels op hun vrachtwagen te monteren. De ENFB (fietsersclub) maakt zich daarom terecht boos over het feit dat zo'n simpele ingreep blijkbaar nog te veel moeite is. Hufterigheid, zo bestempelde voormalig verkeersminister Netelenbos de opstelling van de transportondernemers, na dat zij overigens zelf pas onder zware druk van de publiciteit - aangewakkerd door schrijfster Anna Enquist die haar doch ter bij een dergelijk ongeluk verloor - eindelijk het probleem serieus nam. De stand van zaken op dit ogenblik is dat de dodehoekspie gel per 1 januari 2003 verplicht wordt. Je kunt je afvragen waar de ENFB zich nu druk over maakt, maar iedere dode is er een te veeL Deskundigen verwachten dat een op de drie ongelukken met de spiegel kan worden voorkomen. Een duur camera-zichtsysteem zou een betere oplossing zijn, maar ook hier geldt dat de chauffeur er wel naar moet kijken. De ENFB verwacht meer van de plaatsing van schermen rond de wielkasten van vrachtwagens waardoor de fietser in elk geval niet onder de wielen terecht kan komen. En het mag wel vervelend zijn voor de transportsector die opnieuw moet investeren, maar fietsend Nederland heeft gewoon recht op die bescherming. Eens kijken of dit kabinet naast alle spierballentaai van de laatste weken een keertje iets con creets kan laten zien. den haag/gpd - De gevolgen van een psychose zijn veel ernstiger dan tot nu toe werd aangeno men. Vooral schizofrenie-patiën- ten zijn na een eerste psychose nauwelijks meer in staat om een normaal leven te leiden. Twee jaar na het begin van de ziekte heeft driekwart geen enkele vorm van dagvulling meer en/of is alleenstaand. Eén op de tien is dakloos geworden en één op de tien is in aanraking gekomen met justitie. Soms zijn dat dezelfde patiënten. Dit blijkt uit een onderzoek van N. Veen van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht, dat vandaag is gepubliceerd. In 1999 heeft ze 133 mensen met een psychose in kaart gebracht en 32 maanden later sprak zij opnieuw met hen. In die tijd bleek bijna de helft van de patiënten voortdurend psychotisch te zijn gebleven. Eén op de vijf gebruikte nauwe lijks medicijnen om de psychose te bestrijden en minder dan één op de tien had een half jaar of langer zonder symptomen ge leefd. Veel patiënten leven volledig ge- isoleerd van hun omgeving en ze worden ook wel gebruikt door criminelen, bijvoorbeeld als katvangers. Dan wordt het kenteken van een gestolen auto op hun naam gezet, met als ge volg dat ze ook alle boetes moe ten betalen. Onderzoekster Veen heeft de patiënten zelf opgespoord en dat heeft haar veel tijd en ener gie gekost. „Ik kan me voorstel len dat reguliere hulpverleners daar geen tijd en energie voor hebben. Er is ook niet genoeg geld en er is onvoldoende man kracht, terwijl er juist een goede begeleiding nodig is. Patiënten zelf hebben niet veel initiatief. Bij problemen gaan ze dan niet naar hun behandeld arts en ze zijn niet zo trouw in het slikken van hun medicijnen die de psy chose onderdrukken." Een psychose is een periode waarin iemand het contact met de werkelijkheid kwijt raakt. Mensen horen dan stemmen, zien dingen die er niet zijn of denken dat ze Jezus zijn. Psychoses zijn het opvallendste kenmerk van de ziekte schizo frenie, waaraan in Nederland één op de honderd mensen lijdt. amsterdam/anp - De Fietsers bond doet een dringende op roep aan vrachtwageneigenaren om zo snel mogelijk een dode- hoeksysteem aan te brengen. Directe aanleiding is de dood van een 27-jarige vrouw. Ze kwam vorige week om het leven in Amsterdam doordat een vrachtwagenchauffeur haar niet opmerkte in zijn dodehoek. De Fietsersbond plaatst vandaag een groot bord met de oproep op de plaats van dat dodelijke ongeval, de hoek Ceintuurbaan - Ferdinand Bolstraat De op roep wordt ook in de vorm van een gratis te plaatsen adverten tie aangeboden aan alle Neder landse kranten. De mede-stu denten en co-assistenten van de Universiteit van Amsterdam van het dodelijke slachtoffer zijn een e-mailactie begonnen richting de minister van verkeer en wa terstaat Zij willen dat De Boer zich sterk maakt voor betere be scherming van fietsers en met onmiddellijke ingang de ver plichting instelt voor een dode hoekspiegel voor busjes en vrachtwagens. De actie wordt gesteund door schrijfster Anna Enquist. Haar dochter overleed vorig jaar op de Dam in Amsterdam toen ook zij niet werd opgemerkt door een vrachtwagenchauffeur. amsterdam-den haag/cpd-anp - Om leraren te ontlasten van de hoge werkdruk moeten ze hun werk spreiden over 45 tot 47 we ken, waardoor ze veel minder vakantie zullen hebben. Nu moeten ze binnen een school jaar van 40 of 41 weken hun werk hebben verricht Dat staat in 'Toerusten is uitrus ten. Werk en werkende in het onderwijs', een rapport van de Onderwijsraad, het belangrijkste adviesorgaan van de minister van onderwijs. Volgens de raad ervaren leraren lesgeven als zwaar, maar is de hoge werk druk voor een groot deel te wij ten aan een onevenredige sprei ding van het werk over het jaar. De Algemene Onderwijsbond (AOb) noemt het opschroeven van het aantal werkweken een 'naïeve oplossing'. „De werk druk heeft te maken met de be perkte aanwezigheid van leerlin gen", zegt voorzitter Dresscher. Onderwijsminister Van der Hoe- ven schreef in een eerste reactie dat aan het aantal uren dat een 3 leraar per jaar werkt, niet wordt getornd. Scholen en leraren kunnen zelf gezamenlijk afspraken maken over de invulling van de werk week.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3