HISWA Aanbod luxe catamarans groeit fors 'ien-meter motorsloep veel meer dan een rondvaartboot uropese primeur FEUTEN C I JTE RS Intrekbare midzwaarden, Birmaans teak en zelflozende kuipen op Hiswa te Water uwer Jan van Gent Motorsloepen nog steeds verbaasd over eigen succes Scheepsbouwers uit de regio op Hiswa present H DC 302 vrudag 30 AUGUSTUS 2002 Organisatie: De HISWA te Wa ter 2002 (Amsterdam Seaport Boat Show) wordt voor de 19e keer georganiseerd door Am sterdam RAI onder auspiciën van de HISWA Vereniging. Programma: Zeil-, motorjach ten en sloepen met een mini mumlengte van 7 meter, afge meerd aan drijvende steigers. Zeil- en mastenmakers, dekbe- slag, makelaars, navigatieappa- ratuur en andere artikelen die direct verband houden met jachten, bevinden zich op het kadeterrein en in de tentac commodaties. Locatie: Jachthaven Seaport Marina IJmuiden Kennemerboulevard 540, IJmuiden Beursdagen: Van dinsdag 3 tot en met zondag 8 september 2002. Openingstijden: Dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 19.00 uur. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Toegansprijs: €14,00 per per soon. €9,00 voor kinderen van 4 tot en met 17 jaar en houders van Pas 65 Aantal exposanten: ruim 200. Aantal boten: ruim 400. Bereikbaarheid: Openbaar ver voer Bussen vanaf Station Haarlem en station Sloterdijk (Amsterdam) stoppen voor de entree van de bootshow. Per autoUit het noorden van af de A9, na de Velsertunnel de borden richting IJmuiden aan houden en vervolgens borden HISWA te Water/Marina vol gen. 0 Vanaf Haarlem (N208) afslag IJmuiden nemen en vervolgens borden HISWA te Water/Man na volgen. Vanaf het zuid-oosten (A9) richting Alkmaar rijden, voor de Velsertunnel afslag IJmuiden nemen en vervolgens borden HISWA te Water/Marina vol gen. Per fast flying ferryDe draag vleugelboot vertrekt van achter het Centraal Station van Am sterdam (steiger 7) en vaart tot Velsen, waarvandaan bussen tot de entree van de boat-show rijden. De eerste afvaart vanaf Amsterdam CS is op doorde weekse dagen om 7 uur en in het weekend om 10 uur. Vervol gens vertrekt de ferry ieder uur. De laatste afvaart vanuit Velsen is om 19.00 uur en in het week end om 17.30 uur. Meer informatie: www.hiswa.nl door Maarten van de Rakt iffier 8.00 in volle zee. Foto: PR den - Scheepsbouwer levanger uit IJmuiden komt lar, volgens eigen zeggen, »en primeur op de HISWA. ledrijf heeft een acht meter zeiljacht gebouwd, dat e biedt aan zes personen, importeur Messink Yach- het een vestiging in IJmui- iiresenteert een nieuw zeil de Max Fun. ins Hennevanger zit de no- vooral in het feit dat de Dp een Nederlandse werf is riceerd en omdat zeiljach- ran deze kleine afmeting •elijks nog gebouwd wor- Zeker niet in tijden dat de trend is. Het familiebe- heeft de Saffier 8.00 ge- 'd. Het acht meter lange cht biedt plaats aan acht men. Ijkt misschien een gewaag- Ip, maar de voorganger van ieuwe jacht, de Saffier 6.50, zichzelf volgens woord- Ier D. Hennevanger al ichoots bewezen. „Van het i model zijn er tachtig ge- t en verkocht. Dat is een Drlijk succes. Daar bordu- hre nu op verder", aldus levanger van het IJmuider if- [neest opvallende aan het [zeiljacht is de grote be te kuip voor zes personen, r een boot van acht meter is dat heel bijzonder", legt Hen nevanger uit. Verder heeft het jacht een kiel/midzwaard con structie met variabele diepgang en een dubbel roer, wat het droogvallen eenvoudig maakt en waarbij de Saffier rechtop blijft staan. Door zijn afmetin gen van 8 bij 2,5 bij 1,1 meter is hij makkelijk trailerbaar. Sinds begin dit jaar heeft Mes sink Yachting ook een vestiging in IJmuiden. Het Enkhuizer be drijf is dealer van de zeiljachten Grand Soleil, Max Fun en Béné- teau. Het bedrijf begeleidt van uit IJmuiden wedstrijdteams, die op ondermeer de Brunei/Sunergy wedstrijden va ren. Ook gebruikt de zeiljachten dealer de haven om gebruikte boten tentoon te stellen voor eventuele verkoop. Messink Yachting is met vijf schepen vertegenwoordigd op de HISWA. Daaronder bevindt zich de Max Fun 35, die dan voor het eerst gepresenteerd wordt. Volgens Arjen van Elk, bedrijfsleider bij Messink, is dit zeiljacht 'de sportauto onder de boten'. „Theoretisch moet hij een snelheid van vijfentwintig tot dertig knopen kunnen ha len', vertelt Van Elk enthousiast. Het bedrijf staat verder met de Max Fun 25 en de Grand Soleil 40, 43 en 46.3 op het evene ment. Bij de Hiswa te Water ligt de klemtoon op jachten van 14 tot 20 meter. In de jachthaven van IJmuiden meren in totaal een slordige vierhonderd luxe zeil- en motorjachten en sloepen aan. De inbreng van catamarans groeit. Birmaans teak, multiknikspan- ten, tuigages, klassieke belijning, intrekbare midzwaarden en zelf lozende kuipen. De watersport kent een intrigerend jargon. Het is ongetwijfeld gesneden koek voor de liefhebbers, die afko men op de Hiswa te Water. Liefhebbers zijn er ruimschoots in Nederland. Volgens de bran cheorganisatie Hiswa telt ons land ruim twee miljoen mensen die minstens een keer per jaar 'te water' gaan. Een selecter deel van hen is de bezitter van een vaartuig. Bij de meest recente schatting kwam de Hiswa uit op een vlootomvang van 140.000 motorboten, 140.000 zeilboten, 106.000 kano's en roeiboten. Dan resteren nog ruwweg 700.000 surfplanken, rubber bootjes en kleinere roeibootjes. Wat kunnen de liefhebbers ver wachten van de 19e Hiswa te Water, die dinsdag 3 september van start gaat? Ze vinden aan de steigers van Seaport Marina in totaal zo'n vierhonderd jachten en sloepen. De grootste knapen meten 25 meter. „Vooral het aanbod in de lengteklasse van 14 tot 20 meter is dit jaar zeer uitgebreid", meldt RAI-manager Cora Burger. „Opmerkelijk is de groei bij de luxe catamarans. Er komen zes catamarans van tien tot veertien meter naar IJmui den." Naast klassiek gelijnde houten en stalen jachten, liggen er ook moderne aluminium en polyes ter schepen. Zoals te doen ge bruikelijk treft de bezoeker op de bootshow jachtbouwers en importeurs van jachten in serie- bouw en exemplaren die zijn toegesneden op de wens van de klant. Litho's Op de kade presenteren zich zeil- en mastenmakers, jachten- makelaars en leveranciers van nautische artikelen. Dat scala ten tier rijtje motorjachten op de Hiswa te water 2001. Foto; GRD loopt uiteen van cd-roms met zeilsimulatieprogramma's, gps- apparaten, telescopische schrobborstels tot verkoopbe middeling met professioneel opgenomen videobanden. Een opvallende eend in de bijt is de stand met litho's van de 67-jari- ge Italiaanse kunstenaar Franco Costa. Internationaal is hij be kend geworden met zijn kunst werken van de America's Cup en de Whitbread Race. Nieuw dit jaar is de 'manoeu- vreerclinic' voor wie wil leren motorisch te manoeuvreren met een zeiljacht. De instructie is vooral bedoeld voor watersporters die dit wel willen, maar nooit gedurfd heb ben. Belangstellenden wordt aangeraden bij aankomst zich zo vroeg mogelijk aan te mel den. Want de cfinic kan niet veel deelnemers herbergen. Zes keer per dag vindt een lesje draaien en keren plaats op een Cen turion 41s van Wauquiez onder Jan de boer catamarans komt met de belize 43 naar IJmuiden. Foto: GKü deskundige leiding in groepjes van vier. Gerekend wordt op veel animo van vrouwen. Voor hen is de helft van het aantal be schikbare plaatsen gereserveerd. Wie de snelheid van een wed- strijdjacht wil ervaren, kan te recht op de twee W60's, die meerdere keren per dag uitva- ren. Ze proberen elkaar te over troeven in het neerzetten van de snelste tijd op een parcours dat is uitgezet op de Noordzee. Tot nu toe werd de Hiswa te Water georganiseerd door de RAI, onder auspiciën van de Hiswa Vereniging. Al sinds 1933 organiseren beide partijen sa men watersportbeurzen. De sa menwerking wordt per 1 sep tember in een andere jas gego ten. Een aparte bv is in het leven ge roepen om de gezamenlijke be langen - efficiënter dan voor heen - te behartigen: de HISWA RAI Multimedia bv. Dit autonome bedrijf concen treert zich in de eerste plaats op de continuïteit en ontwikkeling van de watersportbeurzen His wa, Hiswa te Water en de inter netsite hiswa.nl. De komende jaren gaat het bedrijf nieuwe ac tiviteiten ontplooien, zoals con gressen, drukwerktitels en de exploitatie van databestanden. Ed Brouwer Irecht - De opgezette Jan rent in de showroom hield Irie dagen vol. Cliënten en het maar zielig, al was ïajestueuze zeevogel een ïrlijke dood gestorven. De 1 van sloepenbouwer Jan Gent in Loosdrecht ver- li naar het kantoortje. vertelt mede-eigenaar Erenstein met zichtbaar ïr hoe Jan van Gent Mo- lepen in drie jaar tijd uit I liets tot één van de toon- '&vende botenbouwers van Srecht uitgroeide, altijd verbaasd over het ei- jucces, zoekt het bedrijf in- (els afzetmarkten over de igrenzen. Htein en zijn compagnon ran Doesburg hebben een botenbouwers afwijkende rgrond. Ze hebben suc- 11e carrières achter zich, tein in de medische sec- an Doesburg in de textiel, len veertig, vijftig jaar pas- or varen en boten en dan en in het bijzonder. Altijd laar wel wat op af te din- J zodat ze besloten voor j^lf de ideale sloep te bou- I Die moest absoluut on- pudsarm zijn en perfecte jigenschappen combine- Jiet veel bewegingsvrijheid jmfort aan boord. >Jn met ontwerper Henk 7 pek ontwikkelden ze zo- tÏ999 wat nu het parade- _i is van Jan van Gent Mo- oepen: de 10,35 meter sloep. Er werd aanvanke- _jrat lacherig over gedaan, loep die twee meter groter lan de gangbare modellen, Aril nou met zo'n 'rond er boot' rondvaren?, werd Ie pottend gevraagd. ini, je geen vrienden?' Maar Ispdacht de markt toch an- lipver. Toegegeven, als je er rjs met z'n tweetjes op uit- «w is zo'n grote sloep wel erg m(£renstein adviseert in zo'n !de meegeleverd huif op- te laten, wat de boot visu- wat verkleint. Zijn erva- s echter dat veel sloep- ers toch meestal wel ge- met een intiem gezel- je rondvaren. De 1035 cabin, met daarin twee slaapplaatsen, een minikeukentje en sanitair. Foto: PR Heel wat watersporters die aan boord van een Jan van Gent stapten, raakten onder de in druk van de ruimte aan boord, de luxe afwerking, de fluis- terstille motor en het bijna ont breken van onderhoud. De zelf lozende boot afdekken is niet nodig. De kussens verdwijnen in een waterdichte ruimte, he melwater loopt direct van het schip af en het soppen blijft be perkt tot af en toe eens de tuin slang hanteren. Dat is precies wat Erenstein en Van Doesburg voor ogen stond. De gebruikte materialen zijn ook tamelijk onderhoudsvrij: een combinatie van polyester en teak, bewerkt met een vuil- werende stof. De stabiliteit van de boot is uit stekend, mede dankzij een .1 soort onderwatervleugelsde hydrowings, bij z'n kont. Zelfs op topsnelheid blijft de boot vrijwel vlak op het water liggen. De snelheid en grootte van de sloep maken hem ook heel ge schikt om flink op te schieten (met 55 km/h bij 315 pk) op het deinende grote water, bijvoor beeld tijdens een tocht naar de wadden of een oversteek naar Engeland. De voor eigen gebruik bedoelde sloep vond al snel een koper. Dat gaf beide heren zoveel lol, dat het hen niet zwaar viel om beroepsmatig verder te gaan. In de eerste paar maanden van hun bestaan konden ze vijftien orders noteren. En nu zijn ze alweer drie jaar sloepenbou- Traditiegetrouw zijn erop de Hiswa ook dit jaar een tiental ondernemingen uit Gooi, Vechtstreek en Almere present. Sloepenbouwers, jachtbou wers en scheepsmakelaars. Uit Loosdrecht: Botencentrum Loosdrecht( K127), Scheepswerf de Breedendam (AA02), Emerald B.V.(T207), Jan van Gent Motorsloepen (I 21), Pijl Watersport (B53), Jachtwerf gebroeders Serry (I 55 en J 55), Valk International (Ell en F25 Wajer T Watersport (AV 11), Van de Wetering botentrans- port (KI 53) en Watersport 't Wije (AA04). Uit Almere: Bonamare (A27), Bosch Yachting (153,J53 en K109), Botoradam (H53). Emerald B.V. (T207), De Stroomwinkel, Victron (T 240 en K163) en X-Yachts Holland (F03). En verder: Dolman Yachts uit Muiden (B31), Jachtwerf gebroeders De Kloet uit Kortenhoefaan (145) en Lengers Europe uit Nigtevecht (AA43). wers en werken ze zich een slag in de rondte om aan de vraag te kunnen voldoen. Wachttijd Leek het hen aanvankelijk al heel wat als ze twintig, dertig sloepen per jaar konden bou wen, inmiddels zijn het er tach tig per jaar. De wachttijd is vier maanden. Alles wordt op be stelling gebouwd, tijd voor een handelsvoorraad is er niet. De in Wieringerwerf gemaakte cas co's worden onder handen ge nomen door een scheepstim merman in Bameveld en de af werking van de sloepen doet Jan van Gent in eigen huis. Daarna is het niet de policy om zwaaiend afscheid van de klant te nemen. Integendeel, Eren stein ervaart hen een beetje als vertegenwoordigers voor z'n bedrijf en hun sloepen als visi tekaartje. Die sloepen moeten er dan ook perfect bij liggen. Ligt er een vlekkerige Jan van Gent met de verkeerde stoot- willen aan zijn steiger, dan laat Erenstein die voor eigen reke ning poetsen en laat hij er ook een paar originele stootwillen aan hangen. De booteigenaar wordt ondertussen binnen culi nair getrakteerd. Krijgt-ie on derweg een keer pech, dan is er gegarandeerd binnen vier uur een monteur aan boord. De 10,35 meter grote sloep heeft inmiddels uitbreiding ge kregen in de vorm van een uit voering met een kajuitje, de 1035 cabin, met daarin twee slaapplaatsen, een minikeuken tje en sanitair. Bij het ontwer pen is er sterk op gelet dat het dakje niet boven de voorsteven uitkomt, om het sloepmodel niet te verkrachten. Dit model met z'n 125 pk motor kost rond een ton (in euro's) en is mo menteel de meest verkochte sloep. Om de afzetmarkt te ver groten, is het bedrijf ook een meer traditionele sloep van 8.20 meter (€50.000 tot €70.000) gaan maken en nog een 6.60 meter model dat op zo'n 40.000 zit, maar gezien de be perkte grootte niet Erensteins hart kan veroveren. Aan het monopolie op de grootste sloep is trouwens een eind gekomen, want ook ande re sloepenbouwers beloven Hiswa-bezoekers zo'n ruime boot. De sloepenmarkt in Ne derland is echter niet oneindig, reden waarom Jan van Gent Motorsloepen nu bezig is om bijvoorbeeld rond de Middel landse Zee, maar ook in Schot land en Zweden een dealemet op te zetten. Thuis in Loos drecht wordt ondertussen ge studeerd op een aanvulling op het assortiment, waarover Henk Erenstein de kaken nu nog stijf op elkaar houdt. 11 I 1 De sloep met opgezette huif. Foto PR

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21