Acties op til door duur treinkaartje 'Rijkswaterstaat trok bedrijven voor' sch Dagblad mm Aanpakken financiers al-Qaeda mislukt ÖD Storm van kritiek op plannen NS lerzoek naar ortende en na regen Litmanen terug bij Ajax Melkert: bang voor charisma Fortuyn Garantie snelle behandeling in privé-kliniek Bloemenpracht Greenpeace boos over heffing groene stroom Vrouwen krijgen vaker longkanker Studenten in voormalig azc 'Kim Jong-il op reis naar zuiden' Steeds minder Australiërs roken OPROEP AAN GEBRUIKERS [H FIFAX AFVOERONTSTOPPER Leidsch Dagblad [Jl'.'H.HM1) BH NR. 43015 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 ;hael Jackson lerd als artiest i millennium ichure Israël ;ch rijft daders Fmoordaanslag jptersnood lakt het >od duurder iwcentrum >stert de skamersfeer kgraaf wil [lister naar der halen Lytttelton liefde kan hopen, lr het verstand zou jihopen Tijdelijk wat regen 21" Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 30 augustus 2002 bij E RQDIJ EDERWARE Haarlemmerstraat 202 www.derooijleiden.nl utrecht/anp - De gisteren aan gekondigde prij'sverhoging van het treinkaartje van ruim negen procent in 2003 is de Nederland se Spoorwegen op een storm van kritiek komen te staan. De Twee de Kamer is fel tegen. Reizigers organisatie Rover bereidt pu blieksacties voor. Minister De Boer van verkeer en waterstaat zei teleurgesteld te zijn in de NS. Hij lijkt machte loos te staan. De prijsverhoging is toegestaan volgens het con tract tussen de NS en het Rijk, merkte de LPF-bewindsman op. „Maar ik zal mijn ongenoegen bij de NS kenbaar maken." De NS zeiden ook te verwachten honderden banen te moeten schrappen onder het kantoor personeel. FNV Bondgenoten vreest dat het gaat om 1000 tot 1200 banen. De vakbond accep teert hoe dan ook geen gedwon gen ontslagen. De verhoging van het treinkaart je gebeurt in twee stappen. Per 1 januari gaat de prijs met 4,9 procent omhoog. Op 1 juli volgt een stijging met 1,4 procent plus de inflatie. Die is naar verwach ting 2,75 procent. De NS hadden eerder besloten de prijzen over 2002 niet te ver hogen, gezien de vertragingen en het tekort aan treinen. Vol gens Rover, de Consumenten bond en andere organisaties breken de NS die belofte door de prijsverhoging van dit jaar volgend jaar alsnog door te voe ren. Minister De Boer merkte op dat de spoorwegen 'tegen de geest van de eigen belofte' han delen. Reizigers- en consumentenorga nisaties wezen erop dat de kwa liteit van het treinvervoer nog um/anp - De Inspectie Volkshuisvesting onder- n opdracht van minister )f bouwregels zijn over- )ij de vier daken die vori- door de extreme regen- lezweken. Volgens regio- eur Roessen kijkt de in- ook of de bouwregels :nd zijn. Roessen zei dat :gen op Radio 1. at om daken van twee aden in Weesp en Etten- et dak van de Ikea-vesti- Amsterdam en het dak 1 bedrijf in Uithoorn. De ie heeft de gemeenten leldering gevraagd. Vol- lessen kan het zijn dat bij tellen van de regels geen I g is gehouden met extre- I inval. amsterdajm/anp - Jari Litmanen keert terug bij Ajax. De Finse voetballer te kent een contract tot en met het ein de van dit kalen derjaar. Aan het begin van 2003 evalueren beide partijen de samen werking. „Dan is het de bedoeling dat we er nog an derhalf jaar aan vast plakken", al dus technisch di recteur Leo Been hakker. Litmanen vertrok medio 1999 naar Barcelona. De laat ste club van de in ternational was Li verpool. Ajax moet Litmanen nog wel speelgerechtigd krijgen voor de Champions Lea gue. Litmanen, inmiddels 31 jaar, meldde zich in de zomer van 1992 na mislukte stages bij onder meer PSV en Barcelona in Amster dam. Als centrale aanvallende middenvelder slaagde hij er uit eindelijk net op tijd in technisch directeur Louis van Gaal voor zich te winnen. Als echte teamspeler onderscheidde de Fin zich van anderen. Zelf blonk hij vaak uit, maar tegelijkertijd stelde hij anderen in staat beter te voetballen. Juist die eigenschap maakte hem nu bij Ajax weer gewild. „Dat is een belangrijke kwaliteit van Jari", aldus Beenhakker. Omdat Ajax momenteel een jonge en onervaren selectie heeft, kan de club een gelouterde speler als Litmanen goed gebruiken. Pagina R7: Litmanen krijgt paar maanden om zich te bewijzen Jari Litmanen bij het afscheid van Ajax in 1999. Foto: Hans van Weel den haag/gpd - Ad Melkert was 'als de dood' voor het charisma van Pim Fortuyn. Het was een soort van charisma 'waarvan de geschiedenis leert dat er gevaar lijke kanten aan zitten'. „Het charisma van Lubbers en Kok ontstond toen ze al langer verantwoordelijkheid droegen. Dat is van een andere soort dan van iemand die grote groepen mensen aanspreekt maar waar van je niet weet of hij het waarmaakt. Dan heb ik een soort van natuurlijke huiver", aldus Melkert vanmorgen in zijn eerste grote radio-interview na zijn terugtreden als PvdA-partij- leider. Melkert heeft zich maandenlang buiten de publiciteit gehouden. „Ik heb geprobeerd geen olie op het vuur te gooien, want ik was doodsbenauwd dat het uit de hand zou lopen", verklaarde hij. Zijn neergang wijt hij deels ook aan de invloed van de televisie. „In de campagne bleek bij mijn achterban grote steun voor mij. Men herkende iets in mij. Tele visie brengt er dan iets anders bij, dan kom je in een mijnen veld terecht van andere belan gen en weet ik veel wat." Hij erkent ook dat de PvdA 'te lang de zaken op zijn beloop heeft gelaten' en signalen heeft genegeerd.Aan de andere kant heeft een beschaving ook wel eens iets van een taboe nodig. steeds te wensen overlaat. Zij vinden dat De Boer het presta tiecontract met de NS moet openbreken teneinde de prijs verhoging tegen te houden. NS-directeur A. Meerstadt er kende dat de prijsverhoging moeilijk valt uit te leggen. Maar er is volgens hem niet aan te ontkomen. Het bedrijf staat er financieel niet goed voor. Ook aan het schrappen van ba nen valt volgens de directie niet te ontkomen om het bedrijf fi nancieel op orde te krijgen. „Daarvoor moeten de kosten omlaag en de tarieven om hoog", vatte Meerstadt samen. FNV Bondgenoten vreest ba nenverlies 1000 tot 1200 NS'ers. De vakbond verwacht dat de maatregelen niet tot een gezon der bedrijf leiden, maar de NS juist instabieler maken. noordwij k - Binnen twee we ken worden verlost van een pijnlijke liesbreuk of spataderen of een kijk- en staaroperatie on dergaan. Dat garandeert ziekte kostenverzekeraar Achmea haar 2,7 miljoen verzekerden. Ach mea wil daarmee de lange wachtlijsten voor behandelin gen in ziekenhuizen omzeilen. Om de een en ander mogelijk te maken heeft Achmea een pres tatiecontract afgesloten met Me- diNova. Dat bedrijf exploiteert vijf privéklinieken. Patiënten kunnen er terecht voor relatief simpele ingrepen zoals een staarbehandeling, kijkoperatie in de knie of sterilisatie. De ga rantie geldt alleen voor poliklini sche en dagbehandelingen. Nu staan patiënten voor zulke be handelingen in een ziekenhuis soms maanden op een wacht lijst. Alle patiënten - zowel particulier als ziekenfonds - die zijn verze kerd bij de Achmea-dochters Zilveren Kruis, Groene Land, FBTO en PWZ komen in aan merking voor een behandeling. Lukt het niet de ingreep binnen twee weken uit te voeren, dan betaalt MediNova een boete van twintig tot honderd euro per pa tiënt aan Achmea. De verzekeraar wil op korte ter mijn ook prestatiecontracten af sluiten met ziekenhuizen. washington/anp-rtr-dpa-ap - Een wereld wijde campagne om te voorkomen dat fi nanciers geld doorsluizen naar het terroris tische netwerk al-Qaeda heeft gefaald. Geld schieters hebben de organisatie van een nieuwe financiële injectie van tientallen mil joenen euro's voorzien. Dat meldde The Washington Post gisteren op basis van een rapport van de Verenigde Naties. In de notitie staat dat nog steeds geld uit het persoonlijk bezit van Osama bin Laden en andere financiers op rekeningen van al-Qaeda wordt gestort. De VN stellen dat de financiële situatie van het terreurnet werk 'gezond' is en dat het geld al-Qaeda in staat stelt nieuwe aanslagen te plegen. In de eerste maanden na 11 september is voor 112 miljoen euro aan banktegoeden van al-Qaeda bevroren. In de laatste maan den zou er slechts 10 miljoen euro uit han den van het terreurnetwerk zijn gehouden. Schattingen van de reserves van al-Qaeda liggen tussen de 30 en 300 miljoen euro. De krant meldt dat al-Qaeda over bankte goeden beschikt in onder meer Dubai, Lon den, Hong Kong en Wenen. Dat de VS en andere landen er niet in zijn geslaagd te voorkomen dat nog steeds geld naar al-Qae- da wordt overgemaakt, heeft volgens het VN-rapport onder meer te maken met de gebrekkige grenscontroles in verscheidene Europese landen. De Duitse aanklager Kay Nehm heeft giste ren gezegd dat het World Trade Center in New York al in het vooijaar van 2000 door al-Qaeda werd uitgekozen als doelwit van een terroristische aanslag. Hij baseert zich op uitlatingen van Marwan al-Shehhi, een van de kapers die zich op 11 september met een toestel in het WTC boorde. Volgens Nehm beschreef al-Shehhi het doelwit in een gesprek met een bibliotheca ris. „Er zullen duizenden doden vallen. Jul lie zullen allemaal aan me denken", zou hij in het gesprek hebben gezegd. Nehm zei dit tijdens de bekendmaking van de precieze aanklacht tegen een ander lid van het terro ristennetwerk al-Qaeda. Deze 28-jarige Ma rokkaan Mounir el-Motassadek is door de Duitse justitie aangeklaagd wegens mede plichtigheid aan de moord op meer dan 3.000 mensen en wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie. De Amerikaanse regering heeft plannen la ten vallen om buitenlandse verkeersvliegtui gen rond 11 september te weren. Buiten landse maatschappijen hadden bezwaar ge maakt De regering concludeerde gisteren dat de uitzondering van buitenlandse maat schappijen waarschijnlijk illegaal is. Was hington overweegt nog wel om algemene beperkingen op de luchtvaart in te voeren rond 11 september. Van sommige uitspraken gaat een werking uit die je niet voor je rekening wilt nemen. Dan is de geest uit de fles en die gaat er nooit meer in", aldus Melkert. Melkert, die later dit jaar waar schijnlijk naar de Wereldbank gaat, vertelde dat zijn leven de afgelopen maanden 'op zijn kop' heeft gestaan door de vele bedreigingen aan zijn adres. „Ik ben niet bang geweest, maar wel verdrietig dat het kan in Neder land, die intimidatie, dat volko men gebrek aan respect. Ik heb via e-mail een ongelooflijke hoeveelheid vuilnis ontvangen, echt beangstigend. Wat mensen je dan toewensen is onvoorstel baar." hjlarlem - Een bloementapijt ligt in voile glorie op de Haarlemse Orote Markt. Onmiddellijk na zonsonder gang barstte gisteravond het - inmiddels jaarlijkse - spektakel los dat de Grote Markt in een showdecor veranderde. Grote witte rookwolken stegen op vanuit de begonia's en felle rode en blauwe lampen tover den een rollend ballenpatroon op de omringende gebouwen. Grote verrassing was het optreden van zan geres Petra Berger, bekend van musicals als The Beauty and the Beast en The Sound of Music. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer johannesburg/anp - Milieuor ganisatie Greenpeace is woe dend over het kabinetsbesluit om het financiële voordeel van groene stroom te beperken. „Een zeer slechte maatregel. Dit zaagt de poten onder het hele energiebeleid vandaan", aldus een beleidsmedewerkster van Greenpeace vanaf de VN-top over milieu in het Zuid-Afri kaanse Johannesburg. Greenpeace vindt dat het kabi net wat betreft het milieubeleid niet langer serieus te nemen is. „Ze diskwalificeren zich enorm", aldus de medewerk ster. Ze heeft ook kritiek op staatssecretaris Van Geel van milieu, die bij de VN-top het voorgestelde milieudoel niet haalbaar vond. De milieuorganisatie wijst erop dat ruim 700.000 Nederlanders groene stroom hebben. „We waren juist verrast door de grote vraag naar deze milieuvriende lijke energie. Dit kabinetsvoor stel zal de vraag zeker niet sti muleren." Woensdag lekte uit dat het kabinet de groene stroom niet langer volledig wil vrijstellen van de eco-tax, onder meer omdat een belangrijk deel van deze elektriciteit wordt ge ïmporteerd. den hjlag - Nederlandse vrou wen krijgen steeds vaker long kanker. Dat blijkt uit twee rap porten van de Nederlandse Kankerregistratie, die de cijfers krijgt van de negen regionale kankercentra. Klachten van ro ken openbaren zich vaak pas na dertig jaar. Vooral in de jaren zeventig zijn veel vrouwen gaan roken. Pagina Binnenland 2 Tilburg - De gemeente Tilburg overweegt om studenten en jongeren te huisvesten in een voormalig asielzoekerscentrum (azc). Ook kijkt de gemeente naar een voormalig revalidatie centrum en het terrein van Beekse Bergen in Hilvarenbeek om jongeren onderdak te bie den. Tilburg wil met 'onortho doxe plannen' de woningnood in de stad oplossen. Woning bouwvereniging Wonen Mid den Brabant lanceerde het plan om studenten te huisvesten in het leegkomende azc. Het cen trum bestaat uit prefab-wonin gen. seoul - De president van Noord-Korea, Kim Jong-il, is van plan aartsvijand Zuid-Ko- rea te bezoeken. De reis zou sa menvallen met de Aziatische Spelen, die op 29 september in de Zuid-Koreaanse havenstad Pusan beginnen. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo, dat zich baseert op Zuid-Koreaanse media. Zuid-Korea zegt niets van het bezoek te weten. Beide Korea's zijn sinds 1953 gezwo ren vijanden, maar de laatste tijd verbeteren de betrekkingen. Canberra - Een opsteker voor de voorstanders van een verbod op tabaksreclame: het aantal rokers in Australië neemt snel af, volgens onderzoekers onder invloed van zo'n verbod en van gerichte overheidscampagnes tegen roken. Van de Australiërs van 14 jaar en ouder rookte vo rig jaar 19,5 procent. In 1990 was dat 28 procent. In de mees te Europese landen rookt onge veer een kwart van de bevol king. (advertentie) c s gebleken dat een aantal flacons FIFAX afvoerontstopper in de Ïl is gekomen waarvan de dop onvoldoende is aangdraaid. De flacon gesloten maar de sluiting is hiermede nog niet kinderveilig. Het gaat icons van de producten FIFAX korrelontstopper badkamer (blauwe ^en FIFAX korrelontstopper keuken (rode dop). it de flacon alsnog kinderveilig maken door de dop open en weer i: te draaien. De kinderveilige sluiting functioneert vervolgens naar j en. Wij hebben inmiddels maatregelen getroffen om herhaling te omen. eden onze verontschuldigingen aan voor het ongemak. B.V., Veenendaal, gustus 2002 Voor nadere inlichtingen kunt u contact met ons opnemen via telefoonnummer 0318-545222. door Jacob van der Meulen den haag - Bouwbedrijven Du- ra Vermeer en Koop Tjuchem worden al ruim tien jaar door Rijkswaterstaat Noord-Holland bevoordeeld in de weg- en wa terbouw. Dat verklaarde het hoofd van afdeling contractza ken van Rijkswaterstaat Noord- Holland, R. van der Zande, gis teren voor de parlementaire en quêtecommissie bouwnijver heid. Veel vaker dan andere aanne mers kregen deze Noord-Hol landse bedrijven volgens Van der Zande voor tientallen mil joenen meerwerk. Het meer- werk overschreed soms de oor spronkelijke aanneemsom. Van der Zande houdt sinds 1990 in een schrift aanbestedingen van Rijkswaterstaat bij waaraan volgens hem een luchtje zat. Opvallend vaak komen daarin Dura Vermeer en Koop Tju chem voor. Bij alle grote werken in de regio kwamen deze bou wers, meestal in combi's met anderen, bij aanbestedingen vaak als laagste uit de bus. Ook opvallend vaak werden zij voor de lage inschrijving gedurende de uitvoering van het project beloond met meerwerk. Dat meerwerk werd hun direct, dus zonder concurrentie, gegund. Dat gebeurde onder meer voor werkzaamheden aan de Rijks weg A10-Oost. De klus werd aanbesteed voor twintig miljoen gulden, maar gaande de uitvoe ring kregen de bouwers voor 32 miljoen aan meerwerk. Het viel Van der Zande tijdens feestjes bij de oplevering van projecten verder op dat de amb telijke top van Rijkswaterstaat wel erg amicaal omging met de bouwheren. „Ze kenden elkaar naar mijn gevoel een beetje te goed. Ik besloot daarop niet meer naar de feestjes te gaan." Het 'rare dingenboekje' vulde zich in de loop der jaren vanzelf. Zo zag Ajax-fan Van der Zande de hoofdprojectleider van Rijks waterstaat Noord-Holland sa- rr°n met vertegenwoordigers van Dura Vermeer gezellig op een terras zitten in Wenen, voorafgaand aan de Champions League-finale van Ajax tegen AC Milan. De man probeerde nog met een rood hoofd weg te dui ken, maar dat mislukte. Van der Zande bevestigde het beeld dat eerder in de enquête werd opgeroepen over de cor ruptiegevoeligheid van Rijkswa terstaat Noord-Holland. De deuren van het kantoor stonden altijd open voor de bouwers. Calculaties van toekomstige klussen lagen op de bureaus en waren zelfs voor de schoon maakster toegankelijk. Pas sinds zes weken hanteert de organisa tie een 'clean desk policy". Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: □MPV SJSf. >eV* ...n. controle nabeztxg*ig) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau BiauioraisctebaafengBffljn 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.teidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1