WEG WIEL 2 Liverpool laat zich niet kisten Averkeerskrant Haar HOC 308 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 2002 REISBERICHTEN Minicampings De Vereniging van Kampeerboeren Nederland (VeKaBo) heeft haar website vernieuwd. Door categorie, provincie en plaats aan te klikken, verschijnt een overzicht van de aangesloten terreinen met daarbij de faciliteiten die ze hebben. Tegelijkertijd wordt een plattegrond getoond, zodat afgelezen kan worden waar de plaats precies ligt Ook kan nu via de website de VeKaBo-gids worden be steld. Meer informatie: www.vekabo.nl. Klausenrennen Voor de derde keer vindt komend najaar de Internationale Klau senrennen Memorial plaats. Het evenement, waaraan wordt deel genomen door historische raceauto's en -motoren, grijpt terug op de befaamde races die in de jaren twintig en dertig over de tussen Altdorf (bij het Vierwoudstedenmeer) en Glarus (Walensee) gele gen Klausenpas (1948 meter) werden gehouden. Het 21,5 km lange bergtraject met onder meer de beruchte hairpins bij Linthal gold indertijd als één van de moeilijkste ter wereld. In 1993 werd de draad weer opgepakt en vond de ie Klausenrennen Memorial plaats. Door het succes werd het evenement in 1998 herhaald en van 19 t/m 22 september 2002 staat alweer de derde editie ge pland. Er wordt aan deelgenomen door race- en sportwagens als mede motoren met en zonder zijspan die zijn gebouwd tussen 1900 en 1939. Op diverse punten langs het racetraject worden speciale tribunes gebouwd. Meer informatie: Tourist Info Uri, telefoon 00 41 87 40 440 en/of www.klausen- rennen.com In julil974 nam ik op vakantie naar de Franse Alpen voor het eerst een racefiets mee. Is dat zo bijzonder? Ja, dat was toen heel bijzonder. Zo bijzonder zelfs, dat er nog geen fietsdragers bestonden. Die moest je zelf maken. Of - zoals in mijn geval - lèten maken. Ik ben er namelijk eentje uit de categorie 'wat-zijn-ogen-zien-maken-zijn-handen-kapot.' Een vriend van mij laste op m'n kampeerkarretje een ijze ren gewei waarop mijn Gazelle Champion Mondial ram- melvrij kon worden vastgeschroefd. Bij de Belgische grens al werd ik aangehouden. Wat of ik met die racefiets ging doen. Het antwoord deed de douanier zichtbaar twijfelen (want wie fietst er nou voor z'n lol een col op), maar ik mocht wèl doorrijden. Kon ik bij Moeskroen, bij de Franse grensovergang, verge ten. Alleen dat cynisme al. 'Dis done, regarde, monsieur Merckx lui même'. Daar kwam warempel een zot uit Neder land, die beweerde dat hij ging fietsen in de Alpen. Kon nooit zuivere koffie zijn. Want echte coureurs', onthulde de grenswachter met slimme oogjes, 'scheren hun benen'. Duidelijk een kenner. Alles wat ik kon uitpakken, opendoen en losmaken moest ik uitpakken, opendoen en losmaken. De controle duurde tot wanhoop van mijn in de hete zon zwetende gezin minstens een uur. Hoe de wereld verandert. Laatst voer ik met de boot naar Texel. Op zo goed als al le auto's, caravans en cam pers stond wel een drager met fietsen. En geen chauf feur die de moeite had geno men zijn benen te scheren. Rob van den Dobbelsteen Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl Lijn 50 en 145: Op zaterdag 31 augustus van 13.00 uur tot 16.30 uur is de Herenweg gedeeltelijk afgesloten in de richting Leiden vanaf de Endepoellaan (halte Sweilandstraat) tot de Van Wassenaarstraat vanwege de wielerronde. De route richting Leiden: Lijn 50: Warmonderweg, r.a. Rijksweg A44, r.a. Rijksstraatweg (afrit Sikkens), l.a. Leidsevaart, Haarlemmertrekvaart, r.a. Abtspoelweg, verder de normale route. De route richting Haarlem is ongewijzigd. Lijn 145: Rijksweg A44, r.a. Rijksstraatweg (afrit Sikkens), l.a. Leidsevaart, Haarlemmer- trekvaart, r.a. Abtspoelweg, verder de normale route. De route richting Amsterdam is ongewijzigd. Noordwijkerhout Lijn 57Vanaf vandaag t/m vrijdag 6 september is de keer- lus op de Brink afgesloten i.v.m. de jaarlijkse feestweek. De route richting Noordwijker hout: gewijzigd eindpunt Viaductweg, l.a. Van Iersellaan r.a. v/d Weijdenlaan, rotonde rond van der Weijdenlaan, l.a. Van Iersellaan, naar de hoek Van Iersellaan/Viaductweg. De route richting Leiden: Vanaf de Van Iersellaan, r.a. Viaductweg, verder de normale route. Lijn 90Op dinsdag 3 sept, van 19.00 tot 22.00 uur en woensdag 4 september van 12.00 tot 18.00 uur is de Brink en de Victoriberg afgesloten. De route richting Haarlem: Wildlaan, r.a. Kerkstraat, r.d. Parallelweg, verder normaal. Dit geldt ook voor de richting- Den Haag in omgekeerde volgorde. 3. Reconstructie President Kennedylaan Alpen aan den Rijn - Al een paar maanden wordt gewerkt aan de verbreding van de President Kennedylaan tussen de Edelsteensingel en de Oranje Nassaulaan. De werkzaamheden worden in fasen uitgevoerd. Daardoor blijft de weg open voor het doorgaande fiets en autoverkeer. De reconstructie wordt in de zomer van 2003 definitief afgerond. Aansluiting kruispunt Planetensingel/Edelsteensingel Begin september starten de werkzaamheden voor de aansluiting rondom de Planetensingel en de Edelsteensingel. Het werk wordt in fasen uitgevoerd om zo de President Kennedylaan open te kunnen houden voor het verkeer. Men begint aan de oostzijde (aan de zijde van de Edelsteensingel). Om het werk snel te kunnen uitvoeren wordt de Edelsteensingel, tussen de Pres. Kennedylaan en de Parelstraat, gedurende de werkzaamheden afgesloten voor verkeer. Naar verwachting duurt het werk tot medio november. 5. Voorstraat (Katwijk) Vanaf maandag 2 september start men met het vervangen en vergroten van de riolering in de Voorstraat/Noordeinde. Het betreft het gedeelte tussen Louwestraat en Dwarsstraat. Het werk duurt tot en met vrijdag 1 november 2002. 7. Rijnstraat (Katwijk) Vanaf maandag 9 september worden de werkzaamheden in de Rijnstraat hervat. De Rijnstraat wordt voorzien van nieuw asfalt Het werk duurt ongeveer twee weken (tweede helft van september). Doorgaand verkeer is in deze periode niet mogelijk. Omleidingen zijn met borden aangegeven. Na de oostzijde werkt men aan de westzijde. Hiervoor is het nood zakelijk om de Planetensingel, tussen de President Kennedylaan en de Venusstraat, voor alle verkeer af te sluiten. Deze werkzaam heden duren tot begin februari 2003. Het verkeer wordt per fase d.m.v. borden omgeleid. De aansluiting van de Sportlaan op de President Kennedylaan blijft voor het autoverkeer gedurende het werk afgesloten. De sportverenigingen, de Oosterbegraafplaats, het Zuiderstrand, het bowlingcentrum, de moskee en Wet 'n Wild zijn met de auto t bereikbaar via De Bijlen. Openbaar vervoeren hulpdiensten Het openbaar vervoer en de hulpdiensten kunnen tijdens de werkzaamheden gebruik blijven maken van de President Kennedylaan. De bushalte aan de oostzijde ter hoogte van de Meerzichtflat wordt tijdens de werkzaamheden aan het kruispunt Planetensingel/Edelsteensingel tijdelijk iets opgeschoven in noordelijke richting. De bushalte aan de westzijde komt tijdens de werkzaamheden aan het kruispunt te vervallen. Deze halte wordt tijdelijk samengevoegd met de halte nabij de Burg. Bruins Slotsingel. Bij de definitieve inrichting komt de bushalte ten zuiden van het kruispunt te liggen. 6. Karei Doormanlaan (Katwijk) Deze week is begonnen met de herbestrating van de Karei Doormanlaan, tussen de Visserijkade en de J. van der Vegtstraat. Het betreffende deel van de Karei Doormanlaan is afge sloten voor doorgaand verkeer. De werkzaamheden duren naar verwachting twee weken. 8. Ambachtsweg (Katwijk) - Industrieterrein 't Heen Langs de Ambachtsweg worden ter hoogte van perceel nummer 20 parkeervakken aangelegd. Het fietsverkeer kan hierdoor enige hinder ondervinden. De werkzaamheden duren ongeveer vijf weken (eind september). 9. Dorpsstraat Aarlanderveen - Deze week is gestart met reconstructiewerk zaamheden in de Dorpsstraat. Het werk bestaat uit het op nieuw indelen van de Dorps straat en het vervangen van de bestaande bestrating. Het werk wordt in vier fasen verdeeld om zo min mogelijk overlast te veroorzaken. Omleidingen worden met borden aangegeven. Naar verwachting zijn de werkzaamheden medio oktober 2002 klaar. 10. Voorstraat en Narcisstraat Roelofarendsveen - De Voor straat en de ïtorcisstraat zijn voor al het ddfcrgaande verkeer afgesloten. Deze afsluiting duurt tot en met 17 december 2002. Bewoners kunnen gedurende deze periode hun woningen normaal bereiken. 4. Reconstructie Produktieweg/Eikenlaan (Alphen a/d Rijn) Deze week is gestart met reconstructiewerkzaamheden in de Produktieweg/Eikenlaan. Het werk bestaat uit het vervangen van de hoofdriolering, het vervangen van nutsleidingen, het opnieuw aanbrengen van de bestrating en het asfalteren van de rijweg. Om zo min mogelijk overlast te veroorzaken zijn de werkzaamheden in fasen verdeeld. Omleidingen worden met borden aangegeven. Het werk wordt in december 2002 afgerond. KATWUK Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e-mail dan naar: info@verkeerskrant.nl :ienbarendst is misschien I de wederopstanding van )ock. De slooprijpe pak- In de haven van Liverpool eind jaren tachtig omge- tot prachtige appartemen- jieden ook ruimte aan linkels, een hotel, de Tate- het maritiem museum en jrlijk - The Beatles Story. |oen bezoekers trekken de er jaar en ze zijn daarmee me tijd een van de druk ste toeristische attracties 'erenigd Koninkrijk. Te- l het schitterende com- n zonder problemen een rden doorgebracht. pock illustreert treffend val én de wedergeboorte Britse havenplaats. De uit staal en steen opge- l pakhuizen uit de 19e ïoesten in 1971 worden n. Liverpool had zich ver- >p de opmars van stoom- 1 containerschepen die il te grote diepgang had- Dr de nog op zeilschepen leden docks. Het duurde lordat het tot een bouw- rallen complex als een fe- izijn as herrees. Maar 15 dat de de ijzeren hekken I pakhuizen waren dicht- i gingen ze weer open. langrijke halte bij een be- in Albert Dock is het mu- Dat vooral aandacht trekt de afdeling over de sla- Ismede de verdieping 1 Liverpool wordt uitge- ls de haven van waaruit efst negen miljoen Euro- nigranten vertrokken ider meer de Verenigde Canada en Australië. De 5 waar de emigranten - nd op hun boot - bivak- fi, zijn nagebouwd. Het sruim waarin ze de over- ïaakten, eveneens. Kort- een mum van tijd be- e bezoeker zich in de pe- B30-1930. d is ook een bezoek aan lijgelegen 'Museum of Li- I life'. Op aanschouwelij- b wordt daar de worste- 1 de Liverpudlians in de e 200 jaar in herinnering lit. Lees en zie de ge- Domburgerweg afgesloten den - Tijdens de werkzaam- len aan de Roomburgerweg hoogte van het Roomburger- ind zal doorgaand (brom) Bverkeer tussen de Hoge idijk en de spoorlijn niet gelijk zijn. Werkzaamheden zijn deze ïk van start gegaan en duren ongeveer eind september 2. om) fietsers worden met lulp van borden omgeleid via (Canaalweg. 2. Rioleringswerkzaamheden Van Beuningenlaan LEIDEN Leiden - Van maandag 2 september tot en met vrijdag 20 september wordt gewerkt aan het vernieuwen van de riolering in de Van Beuningenlaan tussen huisnummer 24 en Van Slingelandtlaan. Tijdens het werk is in het betreffende deel geen doorgaand verkeer mogelijk. ijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop vgrkeerskrant. Albert Dock is elke dag vanaf 10 uur geopend. Toegang gratis. Zie ook www.albertdock.com; Merseyside Maritime Museum, Albert Dock. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Toegang gratis. Zie ook www.merseysidemaritime- museum.org.uk; Museum of Liverpool Life, Albert Dock, entree gratis. Open: dage lijks van 10 tot 17 uur. Zie ook; www.museumofliverpoollife.or- g.uk; Mersey Ferries, Pier Head. Op werkdagen van 10 tot 15 uur, in het weekeinde van 10 tot 18 uur. Een rondvaart van 50 minuten kost 6,45 euro per persoon. Zie ook: www.merseyferries.co.uk; The Beatles Story, Albert Dock. Open: dagelijks van 10 tot 16 uur. Entree 12 euro. Zie ook: www.thebeatlesstory.com; Magical Mystery Tour, 16,5 euro. Reserveren: telefoon 09 06 68 06 8 86 of 01 51 70 93 285 ofbeatlestour@hotmail.com. Zie ook www.cavem-liverpool.cu.uk; The Beatles Shop, Mathew Street. Open: maandag tot en met vrij dag van 09.30 tot 17.30 uur, zaterdag van 09.30 tot 18.00 uur en zondag van 10.30 tot 16.30 uur. Zie ook www.thebeatlesshop- .co.uk; The Cavern Club, Mathew Street. Open: maandag tot en met woensdag van 12 tot 18 uur, donderdag tot en met zaterdag van 12 tot 02 uur en zondag van 12 tot 00.30 uur. Entree gratis. Zie ook www.cavem-liverpool.co.uk. Algemene informatie over Li verpool: telefoon 00 44 15 17 09 51 11 en/of internet: www- .merseyside.org.uk, www.visitliverpool.com, www- .liverpooLgov.uk en www.liver- poolculture.com. Ook het Brits Verkeersbureau in Nederland verschaft uitgebreide informa tie: telefoon 020 68 90 0 02 en/of internet: www.visitbri- tain.com/nL De (nagebouwde) Cavern Club waar John, Paul, George en Rin- go aan hun zegetocht begonnen. schiedenis van meccano en van dinky toys (die hier werden ge maakt); kijk ook terug op de met bloedige rellen en vernielingen gepaard gaande grote stakingen van 1911 en 1981 die de teloor gang van Liverpool accentueer den. De haven verloor meer en meer aan betekenis; hetzelfde gold voor verwante activiteiten als scheepsbouw en -reparaties. Duizenden verloren hun baan en nog altijd heeft Liverpool een werkloosheidspercentage (7,2) dat bijna de helft hoger ligt dan het gemiddelde in Groot-Brit- tannië. Het verval van handel indu strie is duidelijk merkbaar als je (op slechts een paar stappen van het mondaine winkel- en uitgaanscentrum), een wande ling maakt door Ropewalks. Vroeger bekend om de vele touwslagers; nu een wijk met tussen de kaalslag, slooppanden en bouwvallen slechts hier en daar een fraai gerestaureerd pand waarop opvallend vaak het bordje 'Te Koop' of 'Te Huur' is gespijkerd. Een tochtje over de Mersey met de gelijknamige Ferry - bezongen door die ande re Liverpoolse band Gerry the Pacemakers - is aanzienlijk leu ker; het uitzicht vanaf de kathe draal die hoog boven de stad uittoren, is zelfs mooi te noe men. Maar hoe onderhoudend alle maal colc een groot deel van de toeristen komt toch vooral naar Liverpool om de sporen van de 'The Beatles' na te lopen. Wat te denken van de Magical Mystery Tour, die de deelnemers in een kleine twee uur langs geboorte huizen en scholen van John, Paul, George en Ringo voeren, die stopt bij 's werelds meest ge fotografeerde hek rond Straw berry Field, die Penny Lane aan doet en die uiteraard eindigt bij de (overigens niet meer oor spronkelijke) Cavem Club: 'Where it all began'. Tourleider Eddy en chauffeur Lesley maken er een zeer persoonlijk verhaal van en doen het voorkomen (waar of niet waar?), dat zij de fab fouf niet alleen persoonlijk hebben gekend, maar dat zij ook nog regelmatig met de le den van de Beatles-familie in contact staan, inclusief Paul en Ringo. Is de Magical Mystery Tour een must voor de muziekliefhebber; een bezoek aan The Beatles Sto ry, waar de geschiedenis van 's werelds beroemdste popgroep op meeslepende wijze uit de doeken wordt gedaan, is dat al evenzeer. Trots toont het muse um de jongste aanwinst: de Steinwaypiano waaraan John Lennon zijn 'Imagine' compo neerde. Voor 1,5 miljoen pond door George Michael gekocht en FEITEN& Op Pier Head herinneren (van links naar rechts) Royal Liver Building, Cunard Building en Port of Liver pool Building aan de tijden dat de scheepvaart niets dan welvaart bracht. aan het museum in bruikleen gegeven. 'Omdat 'ie daar hoort!', zei de zanger bij de overhandi ging. En dan is er natuurlijk nog The Beatles Shop, ooit de enige plek waar Beatles-attributen (zoals onderzettertjes en lolly's) kon den worden gekocht Inmiddels zijn er meerdere van dergelijke souvenirhandeltjes, maar de Of ficial Shop is gevestigd in Ma thew Street waar ook de Cavern club, de Lennon Pub, de Cavern Pub en The Grapes staan. Met op de gevel bordjes met teksten als: 'Hier waren The Beatles'. Bij 'The Wall of Fame' tenslotte kan men zich met Lennon zelf laten vereeuwigen. En verder? Verder kent Liver pool een bruisend, bijna extra vagant nachtleven dat zich veel- CIJFERS al afspeelt op straat. Niet zelden zuigen de kort dan wel strak ge rokte meiden op een lolly in de vorm van een penis (anderen dragen een klein opblaasbaar mannelijk lid in het haar); de jongens zijn bijna allemaal kaal of bijna-kaal. De vraag of er een soort seksparade aan de gang is, wekt slechts een lachsalvo op. 'Dit is elk weekeinde zo.', Liverpool is bezig aan een in haalslag. Op vele fronten. Zo gaat het vol verve de competitie aan met andere Britse steden om namens het Verenigd Ko ninkrijk in 2008 het predikaat 'culturele hoofdstad van Euro pa' te verdienen. Geen moment wordt onbenut gelaten om de eigen bevolking en de toerist voor dat karretje te spannen. The World in One City, is de slogan waarmee de Liverpudli ans de strijd voeren. Nogal over trokken dus, maar het zij hen vergeven. De extra inkomsten die het etiket 'culturele hoof- stad' oplevert, kunnen ze daar aan de Merseyside wel gebrui ken. Gerard Chel Easyjet vliegt een paar keer per dag rechtstreeks vanaf Schip hol naar John Lennon Interna tionaal Airport in Liverpool. Wij betaalden voor een re tourticket 108,17 euro. Let er wel op dat er maar 5 kg aan handbagage mag worden mee genomen. (Zie ook www.easy- jet.com.) Vanaf de luchthaven kan de Airportexpress 500 naar het centrum van Liverpool worden genomen. Elk half uur vertrekt een bus. Een enkele reis kost 3 euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19