Ajax, PSV en Feyenoord klagen niet SPORT Van Lottum houdt het goede gevoel vast Monaco, Real Madrid, Super Cup... Litmanen krijgt paar maanden om zich te bewijzen rlaag Sterk iture TEAN ei) start vWer op WK Jt Boulami *0 gepakt llistelrooy >g«i de prijzet :s praat mé irslautern «Dg tekent 'abzonspor Idrecord op ldir ioo wissel o Rafael Hertha BSC R7 Hadad en Qureshi staan in het zonnetje op regendag De liefhebber Pierre van Hooijdonk kijkt er 'gigantisch' naar uit o<S an den rijn - Anoilk litgeschakeld bij het ii- |ale 10.000 dollar vrou ()ooi bij TEAN. De irloor in de tweede li grillige partij met 5J n landgenote Kim Kil- titelverdedigster in /- iei den Rijn wisselde vel ie aaie punten met in missers af. Het laatst ie| typerend voor het Overloop. Sterk sloeg naiele forehand op een n het net ruim buitei ird dj st< a. -ê. li - Carolijn Brouweis eJdkampioenschap zi- Europe-klasse slecl n. De tweevoudig w- pioene staat in Ham tree races op de 81st Drige maand verliep D België voor Brouwr keurstellend. Ze wet klfde. n iDe Marokkaanse aeet I^Joulami is op dopig [jjtoulami werd gepit a^, waar hij op 16 avus- ^Jrereldrecord liep o de Her steeple chase. I ^pn van het verboda ,r^)ingmiddel EPO gt dt VS ka- Ruud van Nisteboy laco niet in de prien >r tijdens de jaarlijk: mig van de Europes otnie UEFA. De spitvan z»ter United was inwee iën genomineerd,naar iafnan Zinedine Ziche 1 raardevolle speler)n inhard Raul (beste ai- tnprden onderscheien, eiiner van het afgeloen LijiVicente Del Bosqi tijMadrid. De Duits l Oliver Kahn weruit- erji tot doelman vaniet ierijl Roberto Carlos lij^lichael Ballack (bi) ie|ekozen als respece- i 5te verdediger en nd- rtfr. (te ei&uTERN - Erik Gere is n grijkste kandidiaatm nfirehme op te volgi 'b;r van Bundesligaab velserlautern. Dat mdde ptghebbende Duitse dciad Kicker in de uitave sclren. Kaiserlautem ia^n punt uit drie we- '.he Zuid-Koreaanse [Mr Hwang Sun-hongs '.re aanwinst van de ^etbalclub Trabzonsor. v^ller verlaat de Japase ,.niwa Reysol. Hwanj j[ip het WK het eersti voor zijn land in d- "strijd tegen Polen Ier zou voor een bi [P 500.000 euro een ea- |%act hebben geteked. Pena Espanyol aijA - Ivan de la Pena rot komende seizoen enanyol. De Spaanse hifi de middenvelder oer b. De 26-jarige De la ïvifende voor een jaar. b d maakte in 1995 on hu Cruijff zijn debuut ij iraa en groeide uit tot f- otft de fans. Na het aar (In Louis van Gaal ras- fena uit de gratie. zrfiA - Amerikaanse its hebben het werefr de 4 x 100 meter wi- 'rbeterd. Tijdens de ieific Spelen in Yokoha- jJi het kwartet Aaron ojirendan Hansen, Mi- ilps en Jason Lezak it Het oude record iezit van de Amerikf Oprijd van 3.33.73 da —Ji de Olympische Spi iney. im - Nando Rafael vc- Ijax. Het talent gaat E)r Hertha BSC. Ovei ële afwikkeling van Ie loet Ajax geen mede Ajax moet de veel junior noodgedwor (vertrekken. De Cen inisatie Werk en Inlo- it geen tewerkstellinp- ng af voor de speler. vrijdag 30 AUGUSTUS 2002 vervolg van voorpagina amsterdam/gpd - De rentree van Jari Litmanen (31) bij Ajax leek al eerder aanstaande, maar omdat de onderhandelingen een paar weken geleden afkets ten, kwam het nieuws over de terugkeer van de Fin gisteren toch nog als een verrassing. Litmanen speelde tussen 1992 en 1999 ook al voor Ajax. In 159 competitiewedstrijden maakte hij 91 doelpunten. Vervolgens zocht hij hardnekkig maar ver geefs naar het sportieve geluk bij eerst Barcelona en later Liver pool. Daar dreigde hij dit sei zoen totaal in de anonimiteit te raken. Hij behoorde dit seizoen nog niet in een keer tot de wed strijdselectie. Volgens technisch-directeur Leo Beenhakker is er de laatste we ken achter de schermen steeds contact geweest tussen Litma nen en Ajax. „Een paar weken geleden is het afgesprongen op de vraag en het aanbod. Het gaat wereldwijd niet zo goed met het betaalde voetbal, daar om moeten we meer dan ooit op het budget letten. Binnen dat budget was nog wel wat ruimte, maar niet zoveel dat we aan Ja- ri's eisen konden voldoen. Op een gegeven moment heeft Jari aangegeven dat hij wat water bij de wijn wilde doen en zijn we er alsnog uitgekomen." Algemeen directeur Arie van Eij- den voelt de terugkeer van de Fin als het thuiskomen van een verloren zoon. „De deur bij Ajax staat altijd open voor Ajacieden. En als je Jari in zijn hart kijkt, dan kijk je volgens mij een echte Ajacied in zijn hart. Jari heeft bij Liverpool een lastige periode achter de rug. Ik hoop voor hem en voor Ajax dat Jari in Amster dam weer helemaal de oude Jari wordt." Litmanen, die door Ajax van Li verpool wordt overgenomen, te kent in eerste instantie een con tract voor vier maanden. In de cember kijken speler en club of ze dan verder met elkaar willen. „Dat is nadrukkelijk ons beider wens", zegt Beenhakker. „Stapje voor stapje, eerst kijken of het allemaal nog past. Ja, het is on gebruikelijk, maar binnen alle wetten en reglementen. En als je het beide wüt, waarom zou je het dan niet doen? Als het be valt, is het de bedoeling dat Jari nog anderhalf jaar langer bij ons blijft." De terugkeer van Litmanen is niet in de laatste plaats een vuri ge wens van Ronald Koeman. De oefenmeester van Ajax denkt de ervaring van de Fin goed te kunnen gebruiken tijdens de Europese campagne van de Am sterdammers. „Ik wil benadruk ken dat de komst van Litmanen door iedereen wordt toege juicht", aldus Beenhakker. „Maar een trainer kijkt puur naar de technische consequen ties. Dat begrijp ik best, want ik heb dertig jaar aan die kant van de lijn gezeten. Maar nu moet ik ook de financiële gevolgen in de gaten houden." Jari Litmanen tekende gisteren in Amsterdam zijn contract en keerde daarna terug naar Liver pool. Hij speelt komend week einde in Helsinki met Finland tegen Wales en meldt zich op maandag 9 september voor zijn eerste training in de Arena. Over de financiële aspecten van de transfer werden, zoals in de Are na gebruikelijk, geen medede lingen gedaan. Clubs zien kansen in Champions League Stunt tegen Novak blijft uit na bijna negen uur in wachtkamer door Martijn van Beeten new york - John van Lottum kan tegenwoordig ook verliezen zonder te somberen. De 26-jari- ge tennisser ging in de tweede ronde van de US Open in drie sets (6-4, 7-6 en 6-1) onderuit tegen de Tsjech Jiri Novak. Toch heeft hij in New York nog altijd het goede gevoel van Amers foort. Anderhalve maand terug kreeg de opleving van Van Lottum op de Dutch Open in Amersfoort gestalte. Als kwalificant die een maand geen racket had aange raakt haalde hij sensationeel de halve finales. Nog altijd toont Van Lottum het niveau dat bij hem hoort, maar in het verleden te weinig liet zien. Ook in New York was zijn reeks heel behoorlijk. Van Lottum had na vier weken Bundesliga twee dagen de tijd om de omschake ling van gravel naar hardcourt te maken. Hij kwalificeerde zich en won in de eerste ronde van de Peruaan Luis Homa. Daarmee had hij zijn doel bereikt. De huidige Antwerpenaar houdt zich rustig door te kauwen op Zweeds tabak, een gewoonte die hij overnam van ex-coach Mar tin Bohm. Gistermiddag kwam die tabak goed van pas. Van Lot tum had om elf uur 's ochtends plaatselijke tijd moeten spelen, maar kon door voortdurende re genval pas om kwart voor zes de baan op. Iets anders dan veel slapen op de banken van de players lounge kon hij niet doen. „Ongelukkig, maar dat hoort er nou eenmaal bij", bleef hij nuchter. „Om negen uur 's och tends was ik al op het park. Tij dens de wedstrijd was het ook nog koud en ik kreeg last van hoofdpijn. Toch ben ik tevre den. Ik heb het de nummer veertien van de wereld moeilijk gemaakt. Goed, ik heb kansen laten liggen, maar de tevreden heid overheerst." Die kansen kwamen in een bi zarre tweede set, waarin de twee kemphanen allebei driemaal hun servicegame inleverden. Van Lottum kwam met 4-2 voor, kreeg in de tiebreak ook nog wat kansjes, maar liet Novak glip pen. Geen schande, want de Tsjech stond in januari nog in den haag/gpd - Geen van de drie Nederlandse topclubs in de Champions League klaagt over een zware loting. Ajax, PSV en Feyenoord achten zich kansrijk om de tweede ronde van het mil joenenbal te halen. De tevredenheid spatte aan alle kanten uit de Arena, toen het lot Ajax gisteren aan de kampioe nen van Frankrijk (Olympique Lyon) en Noorwegen (Rosen borg) plus de nummer drie van Italië (Inter Milan) koppelde. Vrijwel zonder uitzondering za gen spelers en trainer mogelijk heden om de tweede ronde van de Champions League te berei ken. Tegelijk waarschuwde trai ner Ronald Koeman voor al te veel optimisme. „Het zijn mis schien niet de leukste tegen standers, maar wel ploegen waartegen het heel moeilijk voetballen is. Maar we hebben geen Manchester of Real. Er is er niet één die er bovenuit steekt." Intemazionale is een oude be kende van Ajax. In mei 1972 stonden beide ploegen tegen over elkaar in de finale om de Europa Cup 1 (2-0 voor Ajax). Lyon speelde twee seizoenen geleden nog tweemaal in Cham pions League-verband tegen Heerenveen. De bekendste spe lers bij Olympique Lyon zijn de Braziliaan Sonny Anderson en de van Vitesse overgenomen Mahamadou Diarra. Rosenborg BK is een verhaal apart. De Noren plaatsten zich deze week voor het kampioe nenbal door Brondby uit te schakelen. Het is de achtste keer op rij dat Rosenborg de Cham pions League haalt, een record. De ontmoetingen met Rosen borg worden vooral speciale wedstrijden voor André Bergol- mo. De Noorse Ajacied speelde drieënhalf jaar voor de ploeg, die al tien jaar achtereen lands kampioen is. De loting voor de Champions League heeft PSV één Europese topploeg en twee minder aan sprekende tegenstanders opge leverd. De Engelse landskampi oen Arsenal mag hoog op elk af fiche prijken. Van het Franse Auxerre en Borussia Dortmund uit Duitsland krijgt de rechtge aarde voetballiefhebber bij de eerste aanblik niet direct rillin gen over het lijf. PSV-coach Guus Hiddink wilde eigenlijk niet al te veel woorden vuilmaken aan de loting, omdat hij niet in clichés wenste te ver vallen. „Een sterke, evenwichti ge groep, met voor ons zeker kansen op de tweede ronde. Je kunt wel voorkeuren en wensen hebben, maar die gelden niet in een loting", vond hij niettemin. „Dortmund is klassiek Duits voetbal. Je weet welke spitsen ze hebben, je weet dat ze gevaarlijk zijn. Vergis je verder niet in Auxerre. Een sterke ploeg in een competitie die publicitair mis schien niet zo aanspreekt, maar wel tot de sterkste van Europa behoort. Die zullen we goed moeten analyseren." Feyenoord won al eens in de Champions League van Juven- tus, cüe niettemin als favoriet wordt beschouwd. Feyenoord hoeft volgens trainer Bert van Marwijk voor niemand bang te zijn. „Natuurlijk vinden we het prachtig om tegen Newcastle en Juventus te spelen. Kiev is voor ons de meest onberekenbare, maar niemand hoeft er over in te zitten dat mijn spelers naast hun schoenen zijn gaan lopen. De spelers van Feyenoord kijken alleen niet meer huizenhoog op tegen alle grote namen in Euro pa. Ik denk dat er nu genoeg clubs zijn die niet blij zijn met ons in de poule." Met handdoekjes wordt een veld in het Arthur Ashestadion drooggewreven. Regen vertraagde de voortgang van de US Open enige uren. Foto: Reuters/Kevin Lamargue de halve finales van de Austra lian Open. „Ik heb in elk geval laten zien dat ik me weer kan meten met de top. Vooral dat neem ik mee uit New York." Van Lottum staat nu voor een dilemma. Na de US Open zijn er weinig toernooien voor hem. In het slotweekeinde van het laat ste Grand Slam-toemooi van het jaar speelt hij nog de finale van de Duitse competitie met zijn club Essen. In twee ontmoetin gen staat hij tegenover Blauw- Weiss Sundem, de club van Jan Siemerink, Edwin Kempes en Dennis van Scheppingen. Vanaf eind september moet Van Lottum, die op de weg terug naar de top-honderd is gevor derd tot de 140ste positie, kie zen. „Ik heb geen zin om naar Tokyo en Hongkong te gaan voor kwalificatietoernooien. Daarom kies ik voor een chal lenger in Istanbul. Daarna com bineer ik mogelijk challengers met kwalificaties voor de grote toernooien. Dan speel ik veel wedstrijden en kom ik ook in aanraking met een hoog ni veau." Van Lottum vertrekt in goed ge zelschap uit New York. De Rus Yevgeny Kafelnikov, nummer vier van de wereld en vorig jaar halve finalist op de US Open, blameerde zich tegen de Slo- waak Dominik Hrbaty: 6-3, 6-1 en 6-1. new york/anp - Het regende lang en hard op dag vier van de US Open in New York. Het ongeschikte tennisweer zette wel twee ten nissers in het zonnetje: Aisam Qureshi uit Pakistan en Amir Hadad uit Israël. De moslim en de jood vormen in het grandslamtoemooi een bijzonder dubbel Kort voor de regen tennispark Flushing Me adows doorweekte, wonnen zij de eerste ronde tegen de Argentij nen Mariano Hood en Sebastian Prieto met 6-4 6-2. Qureshi en Hadad waren de US Open binnengekomen op een wild card, toegekend dankzij een goede prestatie op Wimbledon. In Lon den ontstond ook een politieke rel. Qureshi werd door de Pakis taanse tennisfederatie geschorst Er ontstond politieke deining. Een moslim en een jood, dat kon niet samen. In Israël maakte niemand zich er druk om. Hadad: „Hooguit heeft iemand een keer een wenk brauw opgetrokken." Beide vrienden tennisten echter dwars door de politiek heen. De schorsing werd ingetrokken en Qureshi, die succesvol was als enkel speler in het challengercircuit, ontving ook alweer een uitnodiging voor het Daviscupteam. In New York verklaarden beiden niet aan politiek te doen. „Wij zijn vrienden die tennis spelen. Politiek en re ligie, dat is niet aan ons. Iedereen met elkaar. Wij vinden dat nor maal", vertelde Qureshi. door Marcel van der Kraan Monaco - Ferrari's en Rolls Roy- ces voor de deur van het hotel, waar de jet-set flaneert en de rij ken van Europa zich oneindig laten verwennen. Feyenoord en Pierre van Hooijdonk streken woensdagmiddag, amper 24 uur na het stormachtige optreden in Istanbul, neer in het miljonairs paradijs Monaco. Monaco, de ideale plaats voor de man die de Rotterdammers met zijn indrukwekkende doel punten in het voorbije Europa- Cupjaar zo ongeveer in z'n een tje naar de strijd om de Europe se Super Cup schoot. Want Pier re van Hooijdonk is en blijft een voetballer die geniet van aan dacht en graag in de schijnwer pers treedt. Was hij tennisser dan had hij waarschijnlijk al lang geleden een appartement in Monte Carlo gekocht en zou hij genieten van de lifestyle aan de Franse zuidkust. Als spits van Feyenoord rijdt hij in een Por sche, waar zijn collega's een au to van de club besturen. Van Hooijdonk heeft een bankreke ning die hem tussen de beter betaalde profs van het Neder landse voetbal schaart. Wat is er dan fraaier dan in Mo naco aan te treden tegen de bes te voetballers ter wereld (Real Madrid) in een duel dat in heel Europa wordt uitgezonden? In november wordt hij 33 jaar en bij Celtic, Nottingham Forest, Vitesse of Benfica zal geen mens hebben kunnen dromen dat 'Pi- Air' in de herfst van zijn loop baan nog eens zulke hoogte punten zou beleven. Een lange neus trekt hij al lang niet meer naar de clubs waar hij al dan niet met conflicten is op gestapt. Maar mooi vindt Van Hooijdonk het wel dat hij over 24 uur de kans heeft om in zijn carrière ook de Super Cup nog binnen te slepen. Met de entree van Feyenoord voor het tweede achtereenvol gende jaar in de Champions League kan hij vaststellen dat zijn besluit om Lissabon vorig jaar zomer in te ruilen voor een contract in de Kuip een van de beste beslissingen in zijn leven is geweest. De man, die in de selectie van Feyenoord de meeste werkge vers heeft versleten, miste in alle voorgaande jaren de smaak van Europese klasse. In zijn eerste jaar als Feyenoorder had hij een voltreffer met het winnen van de Uefa Cup en kroonde hij zich tot topscorer van Nederland. Het is waarschijnlijk het maximale wat er valt te halen. Want Van Hooijdonk blijft on danks zijn successen in Rotter dam realist. In de Champions League, zo voorspelt hij, heeft Feyenoord niet zo heel veel te zoeken en zal de club nooit op het hoogste podium verschij nen. „En de Nederlandse competitie heeft Feyenoord ook niet zo maar gewonnen. In alle voor spellingen waren we nergens te rug te vinden op de eerste plaats. Ik kan dat wel begrijpen. Het heeft niets te maken met de rol van underdog daar win je geen wedstrijd meer of minder mee. Waar het om gaat is dat we nagenoeg hetzelfde elftal heb ben als vorig jaai. Toen wonnen we de Uefa Cup, maar toen wer den we ook derce achter Ajax en PSV." Voor trainer Bsrt van Marwijk betekent de sceptische houding bij zijn topsco er een vorm van 'voetbalslimhéd'. „Pierre loopt al wat langer mee. Hij weet pre cies wanneer hij de druk van de ketel moet halen. Maar wat de Champions League betreft heeft hij wel een beetje gelijk. Structu reel kan Feyenoord zich niet met de grootste clubs van Euro pa meten." Van Hooijdonk: „Als ik ergens een pesthekel aan heb is het fi gureren ineen competitie of een Europees (oemooi. De gedachte dat je mredoet terwijl je weet dat je nik> kan winnen, is frus trerend. We hebben afgelopen seizoen de Uefa Cup gewonnen. Dat geeft vertrouwen, daardoor stralen wc nu iets uit. Er moet dus meer mogelijk zijn. En voor de club b het, weten wij spelers heus wel, ongelooflijk belangrijk om een sloot geld te verdienen. We kennen allemaal de bedra gen die Feyenoord opstrijkt door cbelname aan de Cham pions League. Maar de Uefa Cup blijf ik ook prachtig vinden. Als je er na de tweede ronde uit vliegt in de Champions League heb je kans dat je helemaal ner gens meer meedoet." In de zegetocht naar de Uefa Cup kon Van Hooijdonk vorig jaar rekenen op de steun van Jon Dahl Tomasson. De Deen is vertrokken naar Milaan en het zoeken naar een nieuwe num mer tien heeft nog geen overtui gende vervanger opgeleverd. Voorlopig lijkt Kalou, die tegen Fenerbahce weer grootse din gen deed, zijn nieuwe partner in de aanval te zijn. „Het vertrek van Tomasson is niet onopgemerkt gebleven. Maar voor mij persoonlijk is het nu lekkerder voetballen. Ik ben niet langer de target-man van Feyenoord. Ik kan nu andere ruimtes bestrijken en meer aan de bal komen. Natuurlijk zorgde Tomasson om mij heen voor goals. Maar die doelpunten moeten nu dan maar door Ka lou, Ono, Bosvelt en Emerton worden gemaakt. Die hebben ook de kwaliteiten om voor de goal te komen." Vindt hij dan ook de komst van Mariano Bombarda gunstig voor Feyenoord en zichzelf? Van Hooijdonk: „Ja, het is toch ge bleken dat Feyenoord vooral in thuiswedstrijden moeite heeft om een muur van verdedigers te slechten? Met Bombarda erbij kan Feyenoord net weer even op een andere manier spelen. Hij is bovendien een spits die er meteen kan staan. In de eredivi- Pierre van Hooijdonk houdt tijdens de laatste training voor het duel met Real Madrid een balletje hoog. Foto: ANP/Vincent Jannink sie heeft hij zijn waarde al bewe zen en ik denk dat hij ons ni veau wel aankan." Tegen Real Madrid komt het vanavond voorlopig alleen op Van Hooijdonk aan. Aan één vrije trap heeft de specialist mis schien genoeg om sterren als Zi- dane en Figo te tonen dat hij ook geweldige kwaliteiten bezit. Bij de liefhebber jeukt het al. „Ik kijk gigantisch naar de wedstrijd tegen Real uit", zegt Van Hooij donk. „Nee, voor Fenerbahce was ik er niet zo mee bezig. Kwalificatie voor de Champions League stond voorop en eigen lijk hadden we een bizarre start. Je rolde van de ene in de andere grote wedstrijd. En nog eigen lijk." „Maar nu vind ik dat we dit heel serieus moeten nemen. Ik zou graag nog een keer de Coolsin- gel op willen met zo'n grote cup. De Uefa Cup was Europees ge zien voor onze groep het aller hoogste. De Champions League zullen we niet zo gauw winnen. Maar boven de Uefa Cup zit dus nog wel die Super Cup. Als het over twee duels is uitge smeerd heb je geen kans tegen Real. Maar nu het slechts één wedstrijd is kunnen we best stunten. Op een mooie avond kunnen we iedereen verslaan. Dat hebben we afgelopen jaar tegen Rangers, Inter en Dort mund bewezen en nu hebben we het ook met Fenerbahge weer geflikt." „Ik zat de afgelopen weken wel te hopen dat de transfer van Ro- naldo zou mislukken. Voor mij hoefde Ronaldo voor deze wed strijd niet bij Madrid te zitten. Ze hebben al zoveel spelers die individueel het verschil kunnen maken. Neem alleen al de finale van de Champions League. De goal die Zidane scoorde was geen toeval. Die zijn normaal voor spelers van Real..."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15