LEIDEN REGIO Dijkgraaf wil minister naar ramppolder Opgetuigde boten tijdens de gondelvaart Comité Doesbrug krijgt gelijk Foto-expositie 'Mooi Zoeterwoude' WD: wachtdienst bij wateroverlast )lfen met de buren van Van Wijckerslooth Golfterrein in de Vierambachtspolder ike :en over Juchtstrook R3 acht luxe 41-tementen -centrum HSL >tonds open tef estiva I in lofarendsveen Om gevolgen wateroverlast te zien Strop voor Jobo: nieuw ontwerp bedrijvencomplex nodig d°°'Ju<tyNihof hvolleybal 'imuiden rendsveen - De politie jtermiddag een 58-jari- inaar aangehouden, die 14 ter hoogte van Roelof veen met hoge snelheid Giver de vluchtstrook in- Een medeweggebruiker idjiuwde de politie. De Npar negeerde stoptekens p surveillancewagen en ogtoragent, maar kon na [te achtervolging naar de thprden gehaald. Een iapst wees uit dat de man f^veel gedronken had. Zijn te|s is ingenomen en hij id^en rijverbod van acht vrijdag 30 augustus 2002 d| ee Bö aan den rijn - In de irdendrikstraat is gisteren te paal geslagen voor de acht luxe apparte- t>tü aan de Oude Rijn. De ïzèmenten komen op de ïdjvaar voorheen de verf- dpngzaak Redegeld. Mo- le?l zijn er zes van ver- pe appartementen, die ip van volgend jaar variëren in prijs van 495.000 euro. Aanne- Wielingen bv. irp/regio - Het infor- ntrum HSL-A4 is vanaf le week woensdag ook 's avonds open voor jers. Het gaat voorlopig cjeind van het jaar om el- n ie woensdagavond van '~id: 4 september, 2 okto- ivember en 4 decem- fï.oekers zijn op die avon- L 18.00 tot 21.00 uurwel- 19.00 uur is er telkens jüs rondleiding. Het cen- te vinden pal naast de loogte van de afslag Verder geopend: g tot en met vrijdag van pt 16.30 uur en zondag $1.00 en 16.30 uur. ^rendsveen - Fanatieke jjuit Roelofarendsveen 0 eren zaterdag een skate- bij het skatepark op het terrein van DOSR. Vanaf geven ervaren skaters >traties en trainingen in :hnieken als afzetten, 11, vallen, opstaan en Wie geen materiaal be ter plekke skates en be ing lenen. Ook zijn er le optredens van de Red, JAR.D., AU Out Ef- jarterback en Forcefed. h< De varende Flinsto- nes-auto was gis teravond een van de attracties tijdens de Hazerswoudse gondelvaart. Foto: Mark Lamers hazerswoude-dorp - Harry Potter woont er, samen met nog een heleboel tove naars. Kabouter Plop, een gorüla, een knalgroen elfje, het complete leger, een opblaaskrokodil en het koor van de ka- thoüeke kerk vinden er ook onderdak. En natuurlijk zijn ook de Flinstones er te vinden. Wat woont er aUemaal in het Bentwoud? Dat is de vraag waar de deelnemers aan de gondelvaart in Hazerswoude-Dorp dit jaar mochten beantwoorden. Het resul taat was een dozijn opgetuigde boten die gisteren langs de Burgemeester Warnaar- kade trokken en waarop naast het nodige snoeiwerk allerlei vreemde bosbewoners te bewonderen waren. De gondelvaart lag dit jaar ingeklemd tussen de jeugdkampioenschappen boegsprietlopen en het boegsprietlopen voor volwassenen. En tussen twee brug gen. Want wat een rustig voorbijprutte- lende vlootschouw had moeten zijn, üep hopeloos vast op de ophaalbrug halver wege de vaart. „We mochten van de ge meente geen twee bruggen tegeUjk ope nen", verklaarde speaker Jan Schouten het oponthoud. Een voorzorgsmaatregel voor de hulpdiensten, die vanwege de kermis ook niet over de Dorpsstraat kon den rijden. De gondeltocht kon pas wor den voortgezet toen aüe deelnemers de eerste brug over de Wamaarkade waren gepasseerd. De jury wees uiteindeüjk de Kabouter Plop-boot van toneelvereniging 'Ontwik keling en Vreugd' aan als winnaar in de categorie verenigingen. Bij de particuliere inzendingen ging de eerste prijs naai- de Harry Potterboot. De varende Flinstones- auto van garagebedrijf Van der Velde werd tweede. Gondelvaart en boegsprietlopen vorm den samen met de kermis die al sinds woensdag op het Raadhuisplein staat, de aanloop naar de 28ste jaarmarkt van Ha- zerswoude-Dorp. Vanavond staat er onder andere een popfestival op het programma dat wordt gehouden op het Ambachtsplein. Zater dag is er vanaf 10.30 braderie op de Dorpsstraat en het Ambachtsplein. ter aar/nieuwkoop - Dijkgraaf Panman van het waterschap De Oude Rijnstromen wil zo snel mogelijk minister Veerman van Landbouw naar de Nieuwkoopse Polder halen. Hij kan dan met ei gen ogen zien welke ramp zich er het afgelopen weekeinde met name voor de akkerbouwers heeft voltrokken. Een combinatie van een extre me regenval in een paar uur tijd en een grote uitslaande brand in het gemaal Nieuwkoop leidden tot vele hectares rotte aardappe len en spruiten. Deze gewassen zijn onbruikbaar geworden om dat ze langer dan 24 uur onder water stonden. Via de minister hoopt Panman geld los te peu teren voor de getroffen boeren in de 3000 hectare grote polder. Ook de gemeenten Ter Aar, Lie- meer en Nieuwkoop benaderen de kamerfracties en de commis saris van de koningin in de hoop dat ze de boeren tegemoet wil len komen. Een voorzichtige schatting van de dijkgraaf is dat de schade voor een individuele boer in de Nieuwkoopse Polder in de ton nen kan lopen. „Vooral voor de ondernemer die net is begon nen, kan het uitblijven van een vergoeding de nekslag voor het bedrijf zijn", verwacht Panman, die gisteren een bezoek bracht aan getroffen agrariërs in de polder. Los van het benaderen van de overheden, onderzoekt het wa terschap of de eigen verzekering de schade als gevolg van de brand dekt. De belangenorgani satie WLTO inventariseert met behulp van een taxateur mo- ,h menteel de schade. Panman wil dat het 110 jaar ou de Gemaal Nieuwkoop wordt herbouwd. Maar omdat hier ze ker nog wel een jaar overheen, gaat, komt er naast het monu ment een semi-permanent ge maal. Deze kan 350 kuub water per minuut de polder uitpom pen. Het huidige gemaal had een capaciteit van 300 kuub wa-. ter. „We willen niets meer aan het toeval overlaten", verklaart de dijkgraaf de grotere capaciteit. „Het is toch van de gekke dat we de laatste vier jaar al vier keer een extreme wateroverlast heb ben gehad. Normaal valt er in een heel jaar 850 millimeter. Za terdag viel hier in de Nieuw koopse polder in een paar uur tijd 90 millimeter." Hoeveel ca paciteit het opnieuw te bouwen gemaal krijgt, onderzoekt mo menteel een extern bureau. „Maar nu we toch een nieuw r gemaal moeten bouwen, moet gelijk de capaciteit maar om hoog." en - Het Leimuider ,alein verandert zondag in ot strand. Er wordt ge- om het Leimuidense enschap beachvolley- naf 10.00 uur strijden 20 bm de eer. Voor kinderen geen interesse hebben e ihes is er vanaf 13.00 uur rj derprogramma met iken, clowns en andere Hingen in een grote tent. k 15 spelen de twee beste tém de beker. leiderdorp - Stichting Comité Doesburg heeft van de rechter gelijk gekregen: de gemeente Leiderdorp had nooit het bouw plan voor een bedrijfsverzamel gebouw aan de Achthovenerweg mogen goedkeuren. Volgens de rechter heeft de gemeente het negatieve advies van de wel standscommissie voor de 32 be- drijfsunits op het voormalige Van der Zwancomplex onte recht naast zich neergelegd. De uitspraak betekent dat Jobo de Bouwers een nieuw ontwerp moet laten maken en dat de ge meente haar werk moet over doen. De rechter heeft de bouw vergunning geschorst. „We gaan niet in beroep. We la ten een nieuw ontwerp maken", zegt Boy van Dijk van Jobo. Hij baalt desalniettemin vreselijk van de kwestie. „Ongeveer zes tig procent van de units was al verkocht aan kleine onderne mers. Die groep zit echt te springen om goede ruimte in de regio. Denk wat dat betreft eens aan het economisch belang van zo'n gebouw. We hebben er tot nu toe zo'n anderhalve ton in guldens in gestoken. En we heb ben de bodem gesaneerd en al onderaannemers aangetrokken. Nu kunnen we dus weer hele maal overnieuw beginnen. Ik ben er helemaal niet gelukkig mee." De gemeente Leiderdorp was af geweken van het negatieve ad vies van de welstandscommis sie, omdat Jobo in een eerder stadium van een lid van deze commissie te horen had gekre gen dat de voorlopige schetsen voor het bouwplan in orde wa ren. Volgens het gemeentebestuur waren er op die manier ver wachtingen gewekt en was het niet reëel om uiteindelijk een streep door het ontwerp te zet ten. De welstandscommissie deed dat wel, omdat het bouw plan in haar optiek niet aan de 'redelijke eisen van welstand' voldoet. Volgens de rechter is de reden die Leiderdorp aanvoert om het advies naast zich neer te leggen niet zwaarwegend ge noeg, hoewel adviezen van de welstandscommissie niet bin dend zijn. Boy van Dijk heeft het idee dat de man van de welstandscom missie zich uiteindelijk heeft la ten verleiden tot een discussie over wat mooi en wat lelijk is. De ronde vormen, die het be drijfsverzamelgebouw volgens het afgekeurde ontwerp had moeten krijgen, passen volgens de commissie niet in de omge ving van de Achthovenerweg. Boy van Dijk: „De welstands commissie wil nu dat het ge bouw vierkant wordt. Het zou niet passen in deze omgeving aan de rand van het Groene Hart. Overtrokken, we hebben het hier gewoon over een stuk industrieterrein dat er al jaren is. Als we dan toch over vormen gaan discussiëren: ik vind het ontwerp mooi en in de omge ving staan ook een paar lelijke blokkendozen. De ronde vor men hadden we bedacht van wege de voordelen van een goe de verkeersafhandeling de be reikbaarheid van het gebouw." Jobo de Bouwers gaat nu op zoek naar een hoekige vorm. De architect moet opnieuw aan de slag. Van Dijk hoopt de opgelopen vertraging tot een half jaar te kunnen beperken. zoeterwoude - 'Mooi Zoeterwoude' is de naam van de fototentoonstelling die vanaf vandaag te zien is in het Zoeterwoudse ver zorgingshuis Huize Emmaus. De 35 foto's van lieflijke plekjes zijn van de hand van de Zoeterwoudse fotograaf Jan van Bemmelen. Bezoekers die van historische dorpsfoto's houden, komen er ook aan hun trekken. Van Bemmelen heeft twee setjes met an sichtkaarten laten drukken van werk van zijn vader, Jan van Bemmelen senior, die ook fotograaf was. Deze zijn te koop. „Waar om die ansichtkaarten? Gewoon, omdat ik het niet laten kon. En ook een beetje om uit de kosten te komen van de expositie." In het voorjaar - zijn favoriete seizoen - trekt Van Bemmelen er altijd met zijn came ra op uit. Een pittoresk boerderijtje, een koe die verkoeling zoekt in de schaduw van een boom, vijf kippen op een boerenerf; het zijn de tafereeltjes waarvoor de Zoeterwoude- naar warm loopt. De tentoonstelling 'Mooi Zoeterwoude' bevat een selectie uit de tallo ze foto's die hij de afgelopen jaren in zijn dorp maakte. „Puur als hobby", zegt Van Bemmelen. „Want dat is het leukste, om fo to's te maken wanneer het mij uitkomt." Hoewel zijn zoon Mike de fotowinkel in de Dorpsstraat heeft overgenomen, heeft Van Bemmelen het naar eigen zeggen drukker dan ooit. Hij is nog te zeer verknocht aan het vak om er al een streep onder te zetten. „Sinds februari ben ik weer zelfstandig on dernemer. Maar ik ben geen concurrent van mijn zoon. Het meeste werk komt via hem: de opdrachten waar hij zelf niet aan toe komt." Eigenlijk was de 63-jarige fotograaf helemaal niet van plan om in Huize Emmaus eigen Ter gelegenheid van de expositie 'Mooi Zoeterwoude' heeft Jan van Bemmelen twintig an sichtkaarten laten drukken van foto's van zijn vader. Deze foto, van de Zoeterwoudse broer tjes Hoogeveen, dateert van rond 1950. Foto: Jan van Bemmelen senior werk te tonen. Hij wilde, net als in 1995 en ruim anderhalf jaar geleden, weer een expo sitie samenstellen uit de enorme hoeveel heid materiaal die zijn in 1989 overleden va der naliet. Deze keer was het de bedoeling om iets te doen met de tweeduizend por tretten die zijn vader in 1941 maakte van in woners van Zoeterwoude. Dit gebeurde in opdracht van de Duitsers. Maar het uitzoe ken van de negatieven kostte zoveel tijd, dat Van Bemmelen de tentoonstelling heeft ver schoven naar eind december. „Die expositie slaat dan in als een bom, denk ik. Heel veel mensen hebben geen foto's van hun vader of moeder, of opa of oma. Grote kans dat ze dan foto's van hen tegen zullen komen." Voor een goede be je wat. Zeker als op >rp afstand van je golf- et verpleeghuis- en zorg- Van slooth/Rustenborch ligt. n je daarvoor betekenen? iwoon: een rondje rol- f organiseren.. aar geleden is het inmid- de moeder van organi- lanni van Bellen aangaf toen al in de negentig - een rolstoel kon golfen, s het idee geboren. Rol- Nu wordt er jaarlijks gevoerd om de Mies :ker (genoemd naar die frijke moeder). 25 bege- 25 bewoners en 25 geoe- olfers van de Oegstgeest- UDO verdeelden zich iddag in teams van drie green van de openbare De Voscuyl in Oegst- •ektakel. De rolstoel tel- tdicap. [jarige mevrouw Pont zag 1 Hanni van Bellen een ag maken. Haar gingen op elkaar. In ;en lag het balletje in het Langere stok, kortere an Bellen trok alles uit lende golftas. Wat zullen 1, mevrouw Pont? Op de goten baan stond ieder- genieten. Een perfecte aarbij feestvreugde nog :rd verhoogd door mede- ator Cees van 't Wout, De wisselbeker ging naar de 89-jarige meneer Boere, mevrouw Pont (tweede van links op de foto) werd twaalfde. Hanni van Bellen - aan slag - heeft een mooie swing in haar hoofd. Foto: Mark Lamers die in een buggy de inwendige mens kwam versterken. Het liep op rolletjes. De begeleiders hadden in de ochtenduren een clinic gehad waarbij ze de beginselen van de ze edele sport waren bijge bracht. Zij moesten het putten voor hun rekening nemen. De samenwerking verliep perfect. Voor Karei Jan Cebol, hoofd ac tiviteiten van het verpleeghuis, zijn dit soort uitjes de slagroom op de taart. Niet alleen de bewo ners genieten, ook de begelei ders hebben een prachtige dag. En dan zullen we over de golfers niet praten. Met veel humor en respect toonden ze hun vaardig heid aan hun buren. Zelfs bij de afslag mocht er worden gela chen. En dat is bijzonder, maak ten de kenners duidelijk. Meest al heerst er een serene rust op de baan. Dat was gisteren an ders. Maar daarvoor heb je bu ren, om je even te laten gaan. alphen aan den rijn - De Al- phense WD-fractie vindt dat er een plan moet komen om de bereikbaarheid van hulpdien sten in geval van nood te ver groten. Die is volgens de libera len tot nu toe onvoldoende, zo als vorige week bleek bij de wa teroverlast in de Oranjestraat en de Korte Conradstraat. Met na me in de stationsbuurt zou de WD een soort wachtdienst, die te vergelijken is met de landelijk bekende dijkbewaking, willen instellen. De 'wachtdienst' zou in de ogen van de WD moeten bestaan uit een aantal buurtbewoners die als centraal aanspreekpunt gaan fungeren. Wanneer iemand van de wachtdienst de brandweer belt, moet die direct in actie ko men. Bij de wateroverlast van vorig weekeinde moesten bewo ners uit de Oranjestraat soms meer dan drie keer de brand weer bellen met een verzoek om hulpverlening. Ook Groenlinks heeft vragen over de nasleep van de water overlast. De fractie wil weten waarom de bijeenkomst met de gedupeerden van de waterover last deze week besloten was. Groenlinks is daar zeer ont stemd over. De partij is boven dien in de wiek geschoten om dat zij vindt dat burgemeester Nico Schoof en wethouder Hans Groen in 't Wout tijdens het overleg soms bijzonder kortaf waren. Een onpartijdige voorzit ter zou volgens Groenlinks daarom beter zijn geweest. Groenlinks is met de WD van mening dat de bereikbaarheid van de hulpdiensten bij calami teiten moet worden verbeterd. Snelle uitkering De gemeente Alphen aan den Rijn zet vaart achter het uit keren van de toegezegde 'sympathiebijdrage' aan de door wateroverlast gedupeer de bewoners van de Oranje straat en de Korte Conrad straat. Inmiddels hebben zo'n dertig mensen die bij drage aangevraagd; ze krijgen de 1000 euro nog vandaag overgemaakt, belooft burge meester Nico Schoof. woubrugge - De initiatiefne mers van de Golf Country club Jacobswoude hopen hun droom waar te kunnen maken op een plek in de Vieram bachtspolder. Op die locatie richten ze zich voorlopig, na een gesprek met het college van burgemeester en wethou ders van Jacobswoude. Aanvankelijk had de Golf Countryclub de Zwetpolder, tussen de Zwetweg en de Braassem, op het oog voor de aanleg van een golfterrein met 18 holes. Maar dat is van de baan. De twee initiatiefnemers, Alphenaar J. Haan en Wou- bruggenaar F. de Grauw, rich ten zich nu op hun tweede al ternatief, noordelijk in de Vier ambachtspolder. „Daar liggen mogelijkheden, de grondeige naren zijn bereid mee te wer ken", zegt De Grauw. De ontsluiting van de banen en het clubhuis is gedacht van af de veel zuidelijker gelegen Notweg, een doodlopende openbare weg vanaf de Heren weg de polder in. „Wij hebben de voorkeur voor ontsluiting via de Notweg, omdat de in woners van Jacobswoude op die manier zo min mogelijk worden belast", bevestigt wet houder Vink de nieuwe ont wikkeling. Vooral de toename van het verkeer, naar schatting 30 voertuigen per uur, speelt daarbij een grote rol. Gijs van der Lip, die aan de Notweg eep agrarisch bedrijf heeft, is 'nKt erg gelukkig' met het initiatief: „Ik vind het treu rig dat ze nog niet bij mij zijn geweest. Het is een landelijke route, maar het wordt dan een snelweg dwars door de polder. Mijn rust is dan weg." Die 'snelweg' is nu slechts tot zijn woning verhard en loopt naar het noorden als karrenspoor. „Je kan niet eens met twee voertuigen naast elkaar rijden, want er zijn aan weerskanten sloten", aldus Van der Lip. Voordat de initiatiefnemers verdere stappen ondernemen, waaronder de start van een Milieu Effect Rapportage, wil len ze meer zekerheid over medewerking van de gemeente in planologisch opzicht. Maandag lichten de twee golf- liefhebbers hun plannen toe in de raadscommissie ruimtelijke ordening.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11