ECONOMIE Ahold op verliei na afschrijving Shell met Rabobank in groene stroom Bangladesh is het meest corrupte land DSM-vezel maakt cockpitdeuren kogelvri Treinkaartje in twee stappa ruim negen procent duurd< Consumptie groeit weer 'voorzichtig' Topper WorldCom nu beschuldigd Weer 'Brusselse' inval bij brouwers Open Chryslers terug naar dealer Daewoo legt productie stil EIB-kredieten voor waterschade Philips verkoopt dochter PCMS Autoreisje langs de Rijn Nederland staat in top-10 van 'braafste' landen Slechtste kwartaal in jaren voor winkelconcen Werkloosheid stijgt opnieuw Philips-topman geeft c op 'kwartaal-denken België onderzoekt fraude met Nederlandse mossel Recorddrukte op Schiphol voorburg - De Nederlandse consument blijft nog steeds meer geld uitgeven, zij het voorzichtig, zo constateerde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) vandaag. In het eer ste halfjaar is het volume van de binnenlandse individuele consumptie met 1,7 procent ge groeid. Als de bestedingen aan goederen gecorrigeerd worden voor prijsveranderingen, komt de consumptiegroei uit op 1,2 procent. new york - De voormalige fi nancieel directeur van World Com, Scott Sullivan, is vandaag officieel in staat van beschuldi ging gesteld vanwege fraude. Ook is hem ten laste gelegd dat hij de Amerikaanse beurscom- missie van valse informatie heeft voorzien. Sullivan werd begin deze maand samen met zijn rechterhand David Myers onder het oog van vele came ra's gearresteerd. Ze zouden oplopende verliezen hebben gecamoufleerd in de boeken. Sullivan kan tot 25 jaar cel krij gen en boetes tot 2,25 miljoen dollar. In juli moest WorldCom uitstel van betaling aanvragen. brussel/amsterdam - De EllTO- pese Commissie is vandaag overwacht op bezoek gegaan bij Heineken en de Deense bran chegenoot Carlsberg. De inval is gedaan in het kader van een langlopend onderzoek naar verboden onderlinge afspraken. De zaak speelt al sinds het voorjaar van 2000. Functiona rissen deden toen invallen bij Heineken, Carlsberg en andere brouwers. De Commissie ver denkt Heineken en Carlsberg ervan dat zij afspraken hebben niet intensief actief te zijn in el- kaars thuismarkten. Het anti- kartelonderzoek spitst zich toe op de periode 1993-1996. Hei neken ontkent dat er sprake is van kartelvorming. Detroit - Chrysler, dat vorige week al alle auto's van het type PT Cruiser voor een ingreep naar de garage moest roepen, wil nu ook alle modellen van het type Stratus Cabrio 2.5 V6 van de bouwjaren 1996 en 1997 bij de dealer hebben. De gaska- bel zou kunnen breken bij con tact met een ander motoron derdeel. In Nederland zijn er van deze auto maar 85 ver kocht. Wereldwijd gaat het om 94.425 auto's. Chrysler vervangt de gaskabel kosteloos. seoel - De Zuid-Koreaanse au toproducent Daewoo heeft gis teren zijn productie moeten stilleggen doordat zijn grootste toeleverancier is gestopt met het leveren van onderdelen. Delphi Automotive Systems wil het autoconcern zo dwingen onbetaalde rekeningen te vol doen. Daewoo de productie in alle drie de vestigingen in Zuid- Korea stopgezet; een schade post van circa 12,5 miljoen dol lar per dag. 191 Andere toeleve ranciers leveren met ingang van vandaag ook niet meer. Dae woo loopt ongeveer 700 mil joen dollar achter met betalen. berlijn - De Europese Investe ringsbank (EIB) zal gunstige le ningen verstrekken aan de lan den die door de wateroverlast zijn getroffen. Vice-president Wolfgang Roth van de EIB ver klaarde gisteren voor de Duitse radio dat alleen Duitsland al een miljard euro aan kredieten krijgt. Behalve in Duitsland hebben de overstromingen enorme schade veroorzaakt in Tsjechië, Oostenrijk en Slowa kije. De EIB-kredieten hebben een looptijd van dertig jaar en de eerste zeven jaar hoeft er niet te worden afgelost. Amsterdam - Elektronicacon cern Philips verkoopt dochter Philips Contract Manufacturing Services (PCMS) aan het Ameri kaanse Jabil Circuit. De verkoop levert Philips een bedrag op van 235 miljoen euro. Philips ver koopt het bedrijfsonderdeel omdat het zich binnen de divi sie Consumer Electronics op kernactiviteiten wil richten. Philips heeft een lijst opgesteld met 27 te onderzoeken bedrijfs onderdelen, waarvan inmiddels twaalf zijn verkocht. Philips wil in totaal 1 miljard euro binnen halen. PCMS, fabrikant van printplaatjes voor bijvoorbeeld dvd-spelers, behoudt Philips zeker vier jaar als grote klant met een orderportefeuille van 4 miljard euro. donderdag 29 AUGUSTUS door Hans Gertsen utrecht - Shell en de Rabobank gaan samen groene stroom promoten. Leden van de co- operatieve bank kunnen vanaf september tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden over stappen op groene stroom van Shell. Dat is het gevolg van een samenwerkingsovereen komst tussen de Rabobank en de energiegi gant. Volgens de twee bedrijven zijn leden van de bank die overstappen op groene stroom van Shell verzekerd van een lage kilowattuur- prijs en een korting op hun eerste jaarreke ning. Daarnaast kunnen ze indirect sparen in het Rabobank Duurzaamheidsfonds. Shell maakt 50 cent over naar het fonds voor iedere tankbeurt die deelnemende Rabo- bankleden doen met een speciale tankkaart die ze gratis ontvangen bij de overstap. Het fonds zal milieuvriendelijke projecten on dersteunen. Behalve de 950.000 leden van de Rabobank kunnen óok personeel en ge bruikmaken van de rege- ng. Het idee voor de samenwerking komt van de Rabobank. Na een openbare inschrijving kwam Shell als meest geschikte partner uit de bus. „We zijn er niet alleen voor geldza ken. Als coöperatie zijn we van oudsher sterk maatschappelijk betrokken. We vinden dat het zorgdragen voor duurzame ontwik keling maatschappelijk wenselijk is. En het is financieel aantrekkelijk", aldus projectlei der Van Woerden van de Rabobank. Voor Shell vormen de bijna één miljoen le den van de bank een interessant potentieel aan nieuwe klanten voor groene stroom. Het bedrijf is naast de traditionele energie bedrijven als Nuon en Eneco sinds maart op de Nederlandse markt actief als aanbieder van groene stroom. Hoe groot het markt aandeel van Shell op de markt voor groene stroom is, wil het bedrijf niet kwijt. „We zijn duidelijk kleiner dan de grote aanbieders, maar we hebben toch een aardig stukje marktaandeel", aldus woordvoerder Breu- nesse. Het aanbieden van groene stroom past in de strategie van Shell om zich tot een 'allround' energieconcem te ontwikkelen. „Natuurlijk ligt het zwaartepunt nog bij olie en ook steeds meer bij aardgas, maar elektriciteit en duurzame energie zijn volwaardige poten van ons bedrijf', aldus president-directeur Henk Dijkgraaf van Shell Nederland. De groene stroom die Shell in Nederland ver koopt, wordt volgens het concern verkregen uit biomassa in Zweden. Daar worden hout- resten uit de bosbouw en houtindustrie om gezet in duurzame elektriciteit door het Zweedse bedrijf Vattenfall. Het kabinet heeft overigens aangekondigd groene stroom uit het buitenland weer te willen belasten, on der andere omdat er relatief weinig van deze energie in Nederland wordt geproduceerd. keulen - Een mammoet-binnenschip geladen met auto's verlaat de haven van het Duitse Keulen. Aan boord zijn 550 nieuwe Fords met als be stemming Groot-Brittannië. De autofabrikant zet steeds vaker schepen in voor het vervoer van auto's. Jaarlijks worden nu 260.000 auto's uit Keulen verscheept. Eén schip vervoert ongeveer evenveel auto's als 70 vrachtwagens. Het vervoer per schip is voordeliger en milieuvriendelijker. Foto: AP/Frank Augstein berlun-dhaka/afp-dpa-rtr - Het straatarme Bangladesh is het corruptste land ter we reld. Nigeria, Paraguay, Madagaskar, Ango la, Kenya en Indonesië scoren ook bijzonder slecht Nederland staat op de tiende plaats van landen waar de minste corruptie is. Fin land, Denemarken en Nieuw-Zeeland ko men uit de bus als de 'braafste' landen. Dat blijkt uit een gisteren verschenen jaar rapport van Transparancy International (TI) een onafhankelijke anticorruptiewaak- hond. De organisatie onderzocht in ruim honderd landen de corruptie in vooral de publieke sector. Premier Khaleda Zia van Bangladesh, sinds oktober 2001 aan de macht, zei gisteren in de hoofdstad Dhaka dat zij alles in het werk zal stellen om de corruptie te bestrijden. Ze gaf de schuld aan de vorige regering die een 'politieke kliek' zou zijn geweest. De opposi tie in het Aziatische land vindt evenwel dat de premier moet aftreden omdat ze al tien maanden niets doet aan de corruptie en het 'terrorisme' in het land. Finland kwam voor het derde opeenvolgen de jaar als minst corrupt uit de bus. Wel loopt er momenteel een onderzoek naar een mogelijk omkoopschandaal. Een Noorse fir ma zou hoge ambtenaren het gratis gebruik van creditcards en exotische reizen hebben aangeboden in ruil voor een goedkoop con tract om ijsbrekers van de Finse staat te lea sen. De vorige corruptiezaak dateert van dertig jaar geleden, over de aanleg van de metro in Helsinki. Volgens Pasi Horsmanheimo, accountant in Helsinki, komt corruptie en fraude zo wei nig voor in Finland, doordat de fiscus over alle informatie over alle bankrekeningen in het land beschikt. Een overzicht van belas tingen, inkomsten en bezit van elke Fin, in clusief ministers, wordt jaarlijks gepubli ceerd. Dat maakt het onmogelijk dat ie mand een dure nieuwe auto koopt zonder dat zijn buurman weet waar hij het geld vandaan haalt, aldus de accountant Veel rijke landen zijn overigens niet van alle smetten vrij, zeker niet de landen die inves teren in ontwikkelingslanden waar veel cor rupte zakenlieden, ambtenaren en politici rondlopen. Meer dan tweederde van alle onderzochte landen is doordesemd van cor ruptie, aldus TI. Overigens zijn landen in het Midden-Oos ten en Noord-Afrika niet in de lijst opgeno men wegens een tekort aan relevante infor matie. den haag/gpd-anp - Ahold heeft het slechtste kwartaal sinds vele jaren doorgemaakt. Het super marktconcern publiceerde van morgen een verlies van 197,5 m'l- joen euro over het tweede kwar taal dit jaar. Vorig jaar boekte Ahold nog een winst van 223,8 miljoen euro in dezelfde periode. Het verlies is echter niet structu reel. De slechte resultaten wor den geheel veroorzaakt door de problemen die het concern had in Latijns-Amerika. Ahold moest in het tweede kwartaal 410 mil joen euro aan bijzondere lasten opvoeren in verband met pro blemen bij Velox Retail, de voor malige partner in Latijns-Ameri ka. Daarnaast schreef het bedrijf nog eens 80 miljoen euro af aan goodwill op de Argentijnse be zittingen. Ahold-topman Cees van der Hoeven zei vanmorgen 'pijnlijk getroffen' te zijn getroffen door het verlies. „Gelukkig is de oor zaak incidenteel en niet structu reel", troostte hij aandeelhou ders. De omzet van Ahold steeg met 7,3 procent tot 17,3 miljard. Zonder valuta-invloeden steeg de omzet zelfs met 16 procent. Het operationele resultaat nam toe met 11,9 procent tot 777,8 miljoen. „Dat zijn resultaten waar we best trots op zijn", al dus een woordvoerder van het bedrijf. Volgens Ahold zijn er geen nieuwe negatieve verras singen te verwachten in Latijns- Amerika. „Met die bijzondere lasten van in totaal 490 miljoen euro hebben we alle pijn in een keer genomen", aldus de zegs man. Ahold handhaaft de ver wachting dat de winst pi deel over het hele jaar 2f komt op 5 tot 8 procent Het supermarktconcern zelfs al een voorlopige, 1 voorzichtige verwachting 2003 uit. Ahold wil naar e zonde autonome omzi van 4 tot 5 procent en 1 groei bij constante wissi sen. Ook moet er een W margeverbetering komei beter kapitaalgebruik e werkkapitaal dient ven worden verminderd. Da moet leiden tot een beter ment en hogere vrije k men. Ahold denkt dat er een 'n tabele groei' van de win aandeel zal zijn. Het co zegt voorlopig geen grote names te verwachten e ook geen aandelenemissie utrecht/gpd - Treinreizigers krijgen in 2003 twee keer met een prijsverhoging van het treinkaartje te maken. Op 1 ja nuari stijgt de prijs met 4,9 pro cent. Een halfjaar later verhogen de NS de prijs weer met enkele procenten. Dat percentage hangt af van de inflatieprognose op dat moment. De dubbele prijsverhoging in één jaar is een klap voor de rei ziger, erkennen de NS, maar 'onontkoombaar'. NS Reizigers boekte over het afgelopen half jaar een verlies van zeven mil joen euro. „Als we zo doorgaan, zijn we over vier tot vijf jaar fail liet", aldus NS-directeur A. Meerstadt. NS Reizigers, verantwoordelijk vóór het personenvervoer, gaan diep in de rode cijfers. Het be drijf heeft in korte tijd noodge dwongen honderden miljoenen euro's geïnvesteerd in nieuw personeel, materieel en beter onderhoud. De inhaalslag was nodig om de reizigers de basis kwaliteit te bieden. Die was ver teruggezakt door de vele vertra gingen en het hoge ziektever zuim van personeel. Bovendien missen de NS het hele jaar al inkomsten omdat het treinkaartje gedurende 2002 niet is aangepast aan de forse inflatie. In de prijsverhoging die de NS in januari doorvoeren, wordt dat deels gerepareerd. Het treinkaartje wordt verhoogd met drieënhalve procent infla tiecorrectie over 2002. Ook ver rekenen de NS de hogere ver goeding die de overheid vraagt voor gebruik van het spoor. Een halfjaar daarna wordt het trein kaartje weer verhoogd met de inflatie en de zogeheten infra structuurheffing. „We verheugen ons er niige aldus Meerstadt. „Maar we de prijzen een extra japn hebben verhoogd, kunnite dit uitleggen, te meer omtjq onze dienstverlening steq,0 ter op orde krijgen." inc Aanvankelijk wilden de I prijs rond de jaarwisseL, een klap verhogen met 9,f^, cent. Nadat geruchten da een storm van kritiek va^Q tiek en consumentenorjU ties uitlokten, is toch giL voor de gefaseerde prijssl Dat om alle schijn te voor) dat er een juridische truc uitgehaald, aldus de N consumentenorganisaties, enigd in het adviesorgaa cov, blijven echter de du prijsverhoging van de Iv werpen. Zij willen dat de inflatiecorrectie van hot één jaar doorvoeren. amsterdam/anp - Het aantal WW-uitkeringen is in juni op nieuw gestegen. In mei gebeur de dat voor het eerst na een ja renlange daling. In juni werd er 5 procent meer uitkeringen voor werkloosheid uitgekeerd dan vorig jaar. Twee procent van de stijging komt omdat ambtena ren bij werkloosheid nu ook recht op WW hebben. Verder groeit de werkloosheid vooral in de sectoren metaal- en techni sche bedrijfstakken, groothan del en zakelijke dienstverlening, zo blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van de uitvoe ringsinstelling voor sociale ver zekeringen UWV. Eind juni wa ren er 167.400 mensen met WW. san francisco/gpd - Om het vertrouwen in het bedrijfsleven te herstellen moeten onderne mingen meer oog krijgen voor de lange-termijnontwikkelingen en zich minder laten leiden door kwartaalresultaten en aan delenkoersen. Dat zei Philips- topman Gerard Kleisterlee giste ren in San Francisco voor een gehoor van managers en jour nalisten in Silicon Valley. Kleisterlee meent verder dat be drijven de bezem door hun be sturen moeten durven halen. Ook onderschreef hij het belang van financiële discipline en doorzichtigheid. De Philips-pre sident reageerde daarmee op de reeks schandalen rond malver serende topmanagers in c Kleisterlee noemde hersl vertrouwen als een van d< ge maatregelen om de tec gie-sector nieuw leven in zen. Hij pleitte ook voor vormen van samenwerki sen ondernemingen om standaards en markten t ren. Overheden moeten het van de consument op de plaats stellen, aldus Klei „Bescherming van intell eigendom is belangrijk, mag niet ten koste gaan consument." De overheii naar zijn mening goede waarden scheppen, ma. sturend optreden. brussel/anp - In België zijn Ne derlandse mosselen aangetrof fen waarbij geknoeid is met de verpakkingsdatum. Een woord voerder van het Federaal Voed selagentschap zei gisteren dat er een onderzoek gaande is. In enkele gevallen ontdekten restauranthouders dat de ver pakkingsdatum enkele dagen in de toekomst lag. Dergelijke frau de is verboden. De Nederlandse Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees van het ministerie van landbouw zegt bij steek proeven 'soms' foute inpakco- des tegen te komen. Een woord voerster van het Nederlands Vis- bureau beschouwt het geval in Hasselt als een incident, maar vindt het ook een reden om 'ie dereen goed bij de les te hou den'. De wet schrijft voor dat zowel de inpakdatum als de houdbaarheidsdatum op mos selen worden vermeld. schiphol/anp - Luchthaven Schiphol heeft in juli een re cordaantal van 4,1 miljoen pas sagiers verwerkt. Dat is 0,6 pro cent hoger dan de piek in de zelfde maand een jaar eerder. Schiphol zegt dat de stijging te danken is aan de passagiers die overstapten of een tussenlan ding maakten. Het aantal over stappers steeg met 4,1 procent. Het aantal mensen dat in Am sterdam zelf op een vliegtuig stapte, was 1,3 procent lager dan vorig jaar. De passagiers za ten in steeds grotere vliegtuigen. Daardoor waren er 3,7 procent minder vluchten nodig dan in juli vorig jaar. Het luchthavenbedrijf meldt dat de toestellen beter op tijd vlo gen. Van de vluchten vertrok 82,8 procent vrijwel zonder ver traging. Bij de aankomende vluchten landde 65,8 procent met minder dan een kwartier vertraging. Het aantal passagiers over de eerste zeven maanden ligt nog steeds onder dat van vorig jaar, maar het verschil wordt kleiner. Een medewerker van DSM laat een vijf millimeter dikke met de vezel Dyneema versterkte plaat zien waarop een kogel is afgevuurd. Foto: ANP/Marcel Anthonisse geleen/gpd - Chemieconcern DSM gaat de voor bepantserings doeleinden geschikte kunstvezel Dyneema op grote schaal leveren voor gebruik in de luchtvaart. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA stelt vanaf april 2003 een ko gelvrije cockpitdeur verplicht in alle toestellen met meer dan twintig zitplaatsen die van en naar de VS vliegen. DSM beschikt sinds kort over het eerste keur merk voor dergelijke deuren, die zijn vervaardigd met behulp van Dyneema. DSM verwacht het komende jaar het materiaal te zullen leve ren voor ongeveer achtduizend cockpitdeuren. Over de waarde van deze na de aanslagen van 11 september haastig in het leven geroepen markt wil het bedrijf niets zeggen. De verwachting is dat na de VS ook de Europese luchtvaartautoriteiten, alsmede die in het Verre Oosten, tot deze verplichting zullen overgaan. De kunstofvezel wordt door DSM geleverd in de vorm van vellen folie. Een ander bedrijf perst een aantal lagen folie op elkaar tot panelen van de ge wenste dikte, waarna C D Ae rospace in de VS de panel verwerkt tot deuren. Dit b is de grootste bouwer van tuiginterieurs ter wereld. De productie is al in volle De uiteindelijke deur, die eerste wordt geïnstalleerd vliegtuigen van het type B 737 en 757, moet niet alle stand zijn tegen kogels va handvuurwapens, maar oi te forceren hang- en sluih hebben en zodanig kunn< worden afgesloten dat op alleen vanuit de cockpit n lijk is. Vóór 11 september vorig j verde DSM Dyneema in c luchtvaartwereld alleen v< kele militaire toestellen. A toepassingen zijn sinds b< ren negentig in militaire v gen en in politie- en ande veiligde auto's. Met de FAA-certificatie oj en via de samenwerking r Amerikaanse bedrijf hoop een nieuwe markt te hebt aangeboord in de burgerl vaart. Deskundigen verwa dat beveiliging en bepant van vliegtuigen niet bepei blijven tot de cockpitdeui ren, wanden, luiken en ar zwakke plekken in de con tie van een vliegtuig zöüd ook voor in aanmerking k komen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6