BUITENLAND Sterke toename verkeersdoden Franse hoofdstad van de geur in rep en roer Terroristische cel van moslims aangeklaagd 3Mijn jonge vriend is zeer capabeV EU-rampenfonds politieke haastklus 'Beleid VS over Strafhof Bankoverval juridisch niet houdbaar' mn,de ef"w -j haalt Britten ^Jmbabwe weg' Usuna gaat in Etkrijk verder p met wapens r Iran gepakt argewonde in atengevecht mensen in lama gedood laanslag op McDonald's ilisch leger r|lt Palestijnen WHO: Ernst verkeersonveiligheid in arme landen onderschat Nonnenorde beschuldigd van misbruik Mandela en Willem-Alexander openen 'water-topje' Johannesburg in Ivoorkust Militairen van het (litekorps Special Air Ser- 1) hebben als voorbe- jop de mogelijke evacua- luizenden landgenoten abwe patrouilles langs •abwaanse grens uitge- gj/olgens de Britse krant uy Telegraph treft de re- In Londen voorbereidin- ongeveer 20.000 Britten Mbabwe over land en lucht te evacueren. De swaanse regering van 0nt Mugabe heeft 2.900 Iboeren de wacht aan ge- ij moeten hun grond af- «an zwarte landlozen. - De Baskische onaf- Cjkheidspartij Batasuna r aanleiding van het ver- de partij in Spanje van- jikrijk gaan opereren, "ift de partij gisteren ge let hoofdkantoor is het bureau van haar 'aardigde Koldo Goros- Bayonne, een plaats in Iwesten van Frankijk, tot Baskenland behoort, ig gelastte de rechter g van alle activiteiten tsuna voor drie jaar en van haar kantoren in l. Aanleiding was een anslagen van de Baski- rreurbeweging ETA. pc - De Duitse douane (steravond in Hamburg aëlisch schip aangehou- armee wapens werden ;d. De lading zou be- tijn voor Iran. Het Israë- ninisterie van defensie p berichten bevestigd. In leren stond dat de on- In voor pantservoertui- weg waren naar Th ai- iet schip was gecharterd »t Israëlische bedrijf lat wordt volgens de Isra- jmedia geleid door een r die banden zou heb- \t iemand die drie jaar a al beschuldigd werd tingen om wapens naar i te voeren. IA - Een vrouw is giste- largewond geraakt tij- tt jaarlijkse tomatenge- het Spaanse dorp tij Valencia. Ze was een aaten volgeladen truck en vervolgens onder gelopen. Ze liep een Buk en verscheidene an- rwondingen op. In to ten er meer dan 40.000 n in het dorp die elkaar Iden met 120 ton rijpe Igton - In een huis en istgelegen stacaravan in re in de Amerikaanse labama heeft de politie idgeschoten mensen ge- De slachtoffers zijn al- familie van elkaar. Het a een 62-jarige vrouw, Mchter, haar schoonzoon lekleinzoons. Ze werden len door een zoon van iw, die naar het huis van leder was gegaan nadat geruste tante hem had .Over de dader of zijn ;t|s nog niets bekend. De ^poelet naar twee mensen gelijk getuigen waren zesvoudige moord. juiL - feij een bomaan- een restaurant van Mc- J's in Ecuador zijn giste ller drie mensen gewond L De onbekende organi- 'Milities van Ecuador' eis- slag op in pamfletten, met de bom in het res- die ook ruiten van er- legen gebouwen deed len, ontplofte vlakbij een bom. Deze bom richtte ;eringe schade aan. jn het dorp Sheikh Iljeen Hazastrook zijn gister- vyier Palestijnen gedood iaëlische tanks. Het gaat vrouw en twee volwas- )ns. Ook een neef van de Ikwam om. Vijf mensen H gewond. Het leger voert 1 dlnsdag een operatie uit elorp aan de Middelland- Volgens Jeruzalem pro- le militairen de smokkel -ij j>ens tegen te gaan. Vol- ofn adviseur van de Pales- fotider Arafat zal dit 14»ad' een zware wissel i op het plan 'Gaza- sraël en de Palestijnen |n vorige week overeen jjleger zich terugtrekt uit erjistrook mits de Palestij- veiligheid in die gebie- nnen garanderen. donderdag 29 augustus 2002 door onze correspondent Bob Kroon geneve - Wereldwijd eist het ver keer elk jaar zo'n 1,2 miljoen mensenlevens en raken tientallen miljoenen door ongelukken ge wond of soms verminkt voor het leven. De overgrote meerderheid verongelukt in arme landen en de helft van de verkeersslachtof fers zijn voetgangers. Als doodsoorzaak staan ver keersongelukken nu al op de ne gende plaats en verwacht wordt dat het over twintig jaar de der de plaats zal zijn. Reden waar om de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO) het verkeer steeds meer als een 'epide misch' probleem voor de volks gezondheid beschouwt. Het Global Forum for Health Research, een netwerk van spe cialisten op dit gebied, zegt in een in Genève gepubliceerd rap port dat de ernst van verkeers onveiligheid tot dusverre zwaar wordt onderschat, 'omdat onge vallen op de weg in tegenstelling tot vliegrampen of treinongeluk ken niet als spectaculair worden beschouwd'. Maar de medische behandeling van verkeersslachtoffers kost miljarden en valt meestal buiten de planning van de volksge zondheidszorg. In Derde-We reldlanden vallen verkeers slachtoffers vooral onder de mannelijke bevolking van 14 tot 45 jaar, de meest productieve categorie. In die landen is ge middeld 25 procent van de zie kenhuisbedden bezet door ver keersslachtoffers Zelfs Wereldbankpresident Ja mes Wolfensohn ziet verkeers ongelukken als 'een immens probleem van menselijk leed. Verkeersonveiligheid treft vooral arme mensen'. Van de 1.171.000 dodelijke verkeersslachtoffers kwamen er in 2000 meer dan een miljoen om in Derde-We reldlanden, terwijl in de indu strielanden 'slechts' 141.000 do delijke slachtoffers vielen. De oorzaken zijn even banaal als bekend: onveilige wegen, roekeloze en dronken chauf feurs, snelheidsovertredingen, inhalen op gevaarlijke plaatsen en met name in ontwikkelings landen krakkemikkige auto's, bussen en trucks, vaak met ver sleten banden, remmen en ge brekkige verlichting. Het open baar vervoer in arme landen veroorzaakt een groot deel van de dodelijke ongelukken. Scoo ters, overladen Afrikaanse 'mammywagons' of propvolle 'jeepneys' in de Filipijnen staan ook hoog op de zwarte lijst. Dr. Adnan Hyder, professor in de volksgezond aan de universi teit van Baltimore en een van de initiatiefnemers van het Global Forum, zegt dat men niet langer aan dit probleem voorbij mag gaan. „In Europa loopt het aan tal dodelijke verkeersongeluk ken de laatste jaren wat terug, maar in arme landen is het pre cies andersom," aldus Hyder. In samenwerking met de WHO wordt in november in Tanzania een speciale conferentie belegd over verkeersonveiligheid. De WHO heeft verder verkeerson veiligheid als thema gekozen voor Wereldgezondheidsdag in 2004. detroit/rtr-afp-dpa - In de Amerikaanse stad Detroit zijn gisteren vijf Amerikaanse mos lims aangeklaagd wegens het vormen van een 'teroristische cel' die aanslagen in de VS wilde helpen plegen. De mannen, allen van Arabische afkomst, zouden banden heb ben met de extremistische be weging Salafiyya, die mogelijk geliëerd is aan het terroristische netwerk al-Qaeda. Een van de aangeklaagde man nen is voortvluchtig. De ande ren werden al vorig jaar aange houden na de aanslagen van 11 september. Zij zouden de moge lijkheden hebben onderzocht om schade toe aan te brengen aan bedrijven in de VS en Ame rikaanse militaire bases in ande- door onze correspondent Henk Glimmerveen grasse - De parfumindustrie staat op haar achterste benen. De Brusselse bureaucratie dreigt de fabrikanten van reukstoffen op te zadelen met een welhaast onmo gelijke opgave: op de etiketten van de parfumflesjes zouden alle ingrediënten vermeld moeten worden. „Onmogelijk en onaan vaardbaar", reageert Han-Paul Bodifée (66), voorzitter van de vereniging van Franse parfume ries Prodarom. Antwoord op koeienstank Waarom is Grasse uitge groeid tot hoofdstad van de parfumbranche? Han-Paul Bodifée schiet in de lach: „Dat is gekomen omdat het in Grasse vroeger zo ver schrikkelijk stonk. Aan het eind van de achttiende eeuw waren in Grasse veel leerlooierijen gevestigd. De huid van de koe werd er verwerkt tot leer. Dat stonk zó verschrikkelijk dat men al vrij snel ging zoeken naar een manier om die stank te neutraliseren. Nu wilde het geval dat in Grasse veel ro zen en jasmijn bloeiden. Sa men met de blaadjes van vi ooltjes maakten de looiers daar een drankje van dat ze mengden met het vet waar mee het leer werd inge smeerd. Om die geur ver volgens weer uit het leer te kunnen halen werd er alco hol gestookt Een paar slim meriken ontdekten toen vrij snel dat er met bloemen- blaadjes veel meer gedaan kon worden dan alleen de koeienstank verdrijven." Tienduizenden Nederlandse toeristen hebben het afgelopen vakantieseizoen weer een be zoek gebracht aan de Franse stad Grasse, het centrum van de parfumindustrie. Aangelokt door Patrick Süskinds boek Das Parfum en reclames van bedrij ven als Galimard en Fragonard hebben velen de verleiding niet kunnen weerstaan een flesje of een stuk zeep mee naar huis te nemen. „De activiteiten van die bedrijven vormen echter het topje van de ijsberg van wat er in Grasse gebeurt", legt Han- Paul Bodifée uit. Zijn Prodarom is momenteel in een keihard gevecht met 'Brus sel' verwikkeld. Op aandrang van enkele Deense dermatolo gen, die politieke steun hebben gekregen van de groene fractie in het Europees parlement, wordt momenteel een Europese richtlijn ontwikkeld die volgens Bodifée 'de doodsteek' voor de parfumsector kan betekenen. Het gaat om een tweetal maat regelen: op de etiketten van de flesjes zouden alle ingrediënten moeten worden vermeld waar uit het parfum is samengesteld. En bovendien zouden alle stof fen moeten worden aangewezen die een allergische uitwerking op de consument zouden kun nen hebben. Beide maatregelen worden door Bodifée als 'onmogelijk en on aanvaardbaar' betiteld.Alleen al vanwege praktische overwe gingen is zo'n besluit onuitvoer baar. Een parfum bestaat uit ve le tientallen substanties. Dat kan nooit op een klein etiket. Onmo gelijk. Maar veel erger is dat een fabrikant van reukstoffen met een al zijn bedrijfsgeheimen prijsgeeft." Bodifée kent zijn pappenhei mers en weet dat openbaarma king van die geheimen onmid dellijk zal leiden tot namaak. En dus tot het einde van een bloei ende bedrijfstak. Wat velen niet weten, is dat in Grasse geen 'ei gen' parfums worden gemaakt, behalve dan de flesjes bij Gali mard en Fragonard voor de toe ristenindustrie. Bodifée: „In Een parfumier tussen honderden flesjes met verschillende geuren. De 'neuzen' in Frankrijk zijn boos, omdat Brussel de vermelding van alle ingrediënten op parfumflesjes wil verplichten. Foto: GPD/Mike Derer Grasse werken de parfumbedrij- ven voor de grote kosmetische bedrijven Dior, L'Oréal, Yves Saint Laurent en noem alle gro te jongens maar op. Alleen Cha nel, Patou en Guerlain hebben eigen parfumeurs, de rest be stelt zijn reukstoffen in Grasse. Als Dior een nieuw parfum op de markt wil brengen stuurt hij een zogeheten 'cahier de char ges' naar een parfumbedrijf in Grasse. Het moet bijvoorbeeld een geur zijn voor jongeren, een tikkeltje aan de zoete kant, vruchtengeurtje, noem maar op. De parfumeur in Grasse gaat met die opdracht aan de slag en komt na verloop van tijd met een compositie terug bij Dior. Hij heeft in die tijd tussen de 150 en 200 mengsels gemaakt, net zo lang tot de geur naar de wens van de opdrachtgever is. Die compositie is geheim, die kent alleen de samensteller, de 'neus', zoals wij hem noemen. Ook Dior kent de compositie niet. Dat is het unieke van de zaak. Een 'neus' heeft gemid deld twee jaar nodig om de door de opdrachtgever gewenste geur te leveren. Men kan de parfu meur het best vergelijken met een kunstschilder die onophou delijk bezig is zijn tinten aan te passen. Is het rood te rood, dan maakt-ie de kleur wat lichter. Is het te flets, dan dikt hij het wat aan. Bij de parfumerie is één ding zeken de geur is 100 pro cent geschikt voor gebruik door de consument. Er is geen sub stantie die niet uitvoerig is ge test. Daarom kennen we ook precies de stoffen die mogelijk voor sommigen een allergische uitwerking hebben. We zijn er niet op tegen om die substanties te noemen. Iedereen kent ze. Net zoals een fruitteler weet dat er mensen zijn die allergisch zijn voor aardbeien. Maar nie mand zal een aardbeienteler vragen om geen aardbeien meer te maken. En dan hebben we het bovendien over voedsel. Bij parfums gaat het om zowel natuurlijke als synthetische stof fen. Lavendel, roos, sinaasappel en citroen bijvoorbeeld staan op een Europese lijst van 'gevoelige stoffen', wat een indicatie is voor allergie. In feite vraagt Brussel ons om voortaan geuren te gaan maken voor een kleine minderheid. Dat is absolute onzin." re landen. Gisteren is in Seattle eveneens een man aangeklaagd wegens terroristische activitei ten. Hij zou werken aan een al- Qaeda plan om toekomstige Amerikaanse terroristen op te leiden op een boerderij in Ore gon. Hij zou al vanaf 1999 met al-Qaeda hebben samenge werkt. De Duitse justitie heeft een Marokkaan in staat van be- schulding gesteld wegens be trokkenheid bij de aanslagen. De 28-jarige man werd in no vember in Hamburg aangehou den. In deze stad woonden drie kapers die hebben deelgeno men aan de aanslagen in de VS. Om die reden concentreert een deel van het onderzoek naar de aanslagen zich op deze stad. sydney/rtr/afp - Een orde van nonnen in Australië heeft tien duizenden dollars betaald aan vrouwen die beweren dat ze seksueel en lichamelijk zijn mis bruikt in een weeshuis. Maar de betaling van het geld was geen erkenning van schuld, zei Clare Breen, regionaal moeder-over ste van de orde, de 'Arme Zus ters van Nazareth', in Australië en Nieuw-Zeeland. De orde betaalde in de afgelo pen twee jaar in totaal 75.000 Australische dollar (41.500 euro) aan dertien vrouwen die nog al tijd 'ongelukkige herinneringen' bewaren aan het weeshuis. „Het is een manier om de meisjes te proberen te helpen in het gene zingsproces", zei Breen gisteren. Een groep van in totaal zeven tien vrouwen had de orde in 1999 aangeklaagd wegens het seksueel misbruik, dat tussen 1940 en 1950 zou hebben plaatsgehad in het Nazareth- weeshuis in Brisbane. Volgens het Australische tijd schrift Bulletin, waarin enkele vermeende slachtoffers aan het woord komen, is het geld uitbe taald om slachtoffers tot zwijgen te verplichten en hun proces te gen de orde in te trekken. Een van de vrouwen, Lizzie Walsh, vertelde dat ze door non nen is verkracht met een vlag- genstok 'om de duivel uit me te krijgen'. Ook hebben de nonnen volgens haar een oogje dichtge daan toen ze tweemaal door priesters werd verkracht. Volgens het Bulletin besloten de slachtoffers hun verhaal te doen, omdat ze diep veront waardigd zijn over de recente berichten over het seksschan daal in de Rooms-Katholieke Kerk in Australië. In 1996 heeft de RK-Kerk in Au stralië zich verontschuldigd voor het wangedrag van pedofiele priesters. De kerk heeft miljoenen dollars schadevergoeding aan slachtof fers van seksueel misbruik be taald. door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - Prins Willem Alexander heeft tijdens zijn eerste publieke optreden op de Wereldtop in Johannesburg vooral complimenten in ontvangst genomen van Nelson Mandela. De Zuid-Afrikaanse ex-president roemde Alexanders kennis van de waterproblema- tiek en ook diens bescheidenheid. Dat heeft hij van zijn moeder, aldus Mandela op ver trouwelijk toon, 'die de eenvoudigste mo narch van de wereld is'. Samen met Salim Ahmed Salim, oud secre taris-generaal van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en nu Afrika's 'water-am bassadeur', openden Mandela en de prins gisteren de Waterdome', één van de evene menten die parallel lopen aan de Wereld top. In een voormalige gevangeniskoepel van enorme omvang staat het thema water in de breedste zin centraal. Er zijn 70 stands van landen en organisaties die expertise aanbieden of vragen in de hoop tot zaken te komen. Dit alles in de hoop verandering te brengen in de trieste statistieken die in Johannesburg steeds weer klinken: 1,1 miljard mensen zonder drink water en 3 miljoen mensen die jaarlijks ster ven aan ziektes veroorzaakt door problemen rond water. Mandela, die als enige sprak, illustreerde een en ander door te vertellen wat hij ziet als hij terugkeert naar zijn geboortedorp in de Oost-Kaap. „De schrijnende armoede en de teloorgang van het milieu zijn schrij nend, maar de afwezigheid van schoon drinkwater treft mij het meest" Mandela prees wel de inspanningen van het democratische Zuid-Afrika om water naar de zwarte massa's te brengen. Sinds 1995 hebben 7 miljoen mensen water gekregen, wat Mandela 'een van de belangrijkste pres taties van onze regering' noemde. Willem-Alexander werd uitgebreid geprezen om de nota 'No water, No future', die hij brussel/gpd - Het noodfonds van de Europese Unie, bedoeld voor slachtoffers van natuur- en andere rampen, wordt een politieke haastklus. De Europese Commissie wil dat nog dit jaar 500 mil joen euro uit het fonds-in-oprichting beschikbaar komt voor de slachtoffers van de overstromingen in Midden-Europa. Maar het is onduidelijk waar het geld vandaan moet komen. Gisteren lanceerde commissievoorzitter Prodi in Brussel het voorstel tot de oprichting van een noodfonds, waarover het Europees Parlement en de vijftien lidstaten moeten mee beslissen. Het idee, afkomstig uit de koker van de Duitse kanse lier Schroder, kwam twee weken geleden voor het eerst op tafel na afloop van topoverleg in Berlijn over de watersnoodramp. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, heeft enorme haast. Vandaag praten de vijftien ambassadeurs van de EU-landen over het voorstel en morgen is het onderwerp van ge sprek tijdens de informele bijeenkomst van de mi nisters van buitenlandse zaken in Denemarken. Als het aan Prodi ligt, staat het volgende week op de agenda van het Europees Parlement in Straats burg. Woordvoerders ontkennen dat het hoge tempo iets te maken heeft met de Duitse verkie zingen, die op 22 september worden gehouden. Maar achter gesloten deuren bevestigen dezelfde commissiewoordvoerders dat de politieke situatie in Duitsland en de druk van kanselier Schroder het rampenfonds wel degelijk tot een haastklus hebben gemaakt. Prins Willem-Alexander helpt Nelson Mandela bij de opening van het Waterdome-project in Johannesburg. Foto: EPA/Yoav Lemmer heeft geschreven op verzoek van VN-secre- taris Kofi Annan. „Mijn jonge vriend is to taal toegewijd en doet uitstekend werk", al dus Mandela. Prinses Maxima hoorde het in de zaal glunderend en met gepaste trots aan. De prins zal in de komende dagen verschil lende toespraken houden en aan een panel discussie deelnemen. Gisteravond opende hij de stand van Nederland, dat met zijn kennis op watergebied een van de actiefste landen op deze beurs is. Overheid, bedrijfs leven, onderzoeksinstituten, technische ho gescholen en enkele non-gouvemementele organisaties, verenigd volgens de beste prin cipes van het poldermodel in het Neder landse Water Partnerschap (NWP), bieden kennis en ervaring aan. De geïntegreerd aanpak is de beste. „We moeten proberen zo veel mogelijk mensen uit zo veel mogelijk disciplines samen te brengen om de problemen optimaal te lijf te kunnen gaan", zegt Lies Janssen van het NWP. Het doel is helpen, maar er mag ook best wat aan verdiend worden, redeneert de Nederlandse organisatie. Hoewel activisten er hier sterk anders over denken, propageert Nederland voor de bestrijding van milieu problemen nadrukkelijk het publiek-private model. Willem-Alexander en Maxima hoor den alles instemmend aan. Het Nederlandse paar had overigens niet alleen Nederlandse belangstelling. Elke standhouder wilde zijn of haar verhaal wel kwijt, wat leidde tot op stoppingen en nerveuze reacties van het le ger begeleiders. brussel/ap - Het uitzonderen van Amerikaanse militairen van vervolging door het Internatio nale Strafhof in Den Haag door landen van de Europese Unie is in strijd met het internationale recht. Dat stelt de juridische af deling van de Europese Unie. De lidstaten van de Europese Unie zouden niet moeten mee werken aan wat volgens de juri dische afdeling leidt tot het uit hollen van de doelstellingen achter de oprichting van het In ternationale Strafhof in Den Haag, aldus het document. Lan den die instemmen met het Amerikaanse verzoek om hun militairen uit de handen van het Internationale Strafhof te hou den, bieden verdachten in feite een veilige haven. De Verenigde Staten hebben de vijftien lidstaten van de Europe se Unie eerder deze maand ge vraagd om ieder afzonderlijk een bilateraal verdrag met de VS te sluiten. Daarin zou geregeld worden dat Amerikaanse mili tairen strafrechtelijke immuni teit wordt verleend tegen het In ternationale Strafhof op basis van artikel 98 van het oprich tingsverdrag van het Internatio nale Strafhof. Volgens de EU-juristen gaat de ze bepaling echter veel verder dan alleen de uitsluiting van mi litairen bij vredesmissies in het buitenland en zal toepassing er van leiden tot een algemene strafrechtelijke immuniteit van Amerikanen voor het Strafhof. Het ondertekenen van een ver drag op deze voorwaarde druist tegen de verplichting van de EU-lidstaten in om het Interna tionale Strafhof te helpen bij het uitvoeren van zijn taak, aldus de juristen van de EU. abidjan/ap - Bij een spectacu laire bankroof in Abidjan, het commerciële hart van Ivoorkust, heeft een onbekend aantal ge wapende mannen ruim 3,5 mil joen euro buitgemaakt. De Ivo- riaanse kranten spraken gisteren van 'de overval van de eeuw'. De overval op de Centrale Bank van West-Afrikaanse Staten vond dinsdag plaats op klaar lichte dag. Een beveiligingsme dewerker van de bank die bij de overval betrokken was, liet de auto waarin de overvallers zaten het bankgebouw binnenrijden. De auto was voorzien van num merborden die zijn voorbehou den aan de beveiligingsdienst van president Laurent Gbagbo. De mannen slaagden erin om in totaal vijftien zakken met geld in hun auto te laden voordat zij op de vlucht sloegen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5