Flnriarie Deze week BINNENLAND Terroristen planden aanslag op Amerikaanse legerbasis -leider Wijnschenk gaat snel ,lAlles bij nieuwe LPF naar de leukste tuin van Nederland Actie! Twee kinderkaarten gratis! Q)e- i^e/tebCóe- I 1 4= rtje HSL goedkoper -vervalser voor rechter unica wil ngsom staat reel herrie traumaheli te geëist >n pilote oenen voor (dcriminaliteit COMMENTAAR Talent Mailtje ging als hete aardappel door gemeente Kennisnet dreigt te mislukken Musical op het water Amsterdam twijfelde aan eigen raming Enkeltje Oostenrijk voor vijf euro (advertentie) 7 2002: Rondje mediterranée onder het Dak Bijen in 'Bee-at-Home' jArr. www.floriade.com Rabobank Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, ontvangt u bij aankoop van twee toegangskaarten voor volwassenen 17,00), twee kinderkaarten* (4 t/m 12 jaar) gratis. Deze actie Is geldig tot en met 6 september. ter waarde van 8.50 per toegangskaart Wat jc van ver haalt is lekker! Gelukkig hoeft alleen maar naar de Keurslager af te reizen. Want de Keurslager heeft een schat aan specialiteiten naar Nederland gehaald. Geniet tijdens de wereldse weken van de heerlijkste buitenlandse gerechten. Voor nog meer wereldse tips: www.keurslagecnl lag - Minister De Boer jer) moet van de Tweede opnieuw gaan onder- len met de NS en KLM gn goedkoper kaartje e hogesnelheidslijn naar (HSL-Zuid). Hij krijgt lor een maand de tijd. artje op het traject Am- n-Rotterdam-Breda, de nnenlandse stopplaatsen HSL, mag maximaal 25 it duurder zijn dan het ie' treintarief. ['Ug - Een 30-jarige ex- jjverker van het partijbu- Ikn het CDA moet in no- r terechtstaan. De man ervan verdacht dat hij fport over het imago van ctievoorzitter De Hoop ;r heeft vervalst. Volgens M /alste versie van het rap- iu een meerderheid van ;ers De Hoop Scheffer wets en oubollig' vinden, iginele rapport ging ech- t over het imago van De icheffer maar over het k /an de partij. ium - Omroep Veronica (Ie bestuursrechter giste- rzocht een dwangsom staat op te leggen als het niet overgaat tot veiling etherfrequenties. De dreigt bovendien met ïadeclaim van tientallen ïen euro's als de veiling lorgaat. Veronica noemt ïcceptabel dat het kabi- jg steeds niet bereid is de herfrequenties voor com- |le radiozenders te veilen. lG - De traumahelikop- het Universitair Me- lentrum St.Radboud in ;en maakt te veel lawaai, ipraak deed de Raad van jisteren. De heli, die ook d-Oost Brabant opera- volgens een woord van het ziekenhuis toch Ticht blijven. De woord- gr ontkent dat de hele Jning is vernietigd. Met Jpraak stelde de Raad „milieugroeperingen en jüwonende van het Nij- je ziekenhuis in het gelijk. m - Tegen een 34-jarige gisteren voor de Alk rechtbank een boete $00 euro geëist wegens onvoorzichtigheid. Ze zat lecember 1997 aan de luppel van een KLM-he- waarmee werknemers boorplatform werden Jcl. Doordat zij de daal- tid niet voldoende heeft ajfnemen, kwam de heli in plecht. Een 50-jarige inzit- [jxwam om het leven. Uit- ,^op 11 september. ~}ag - Het ministerie van jj trekt de komende jaren eeer 20 miljoen euro uit Tojecten die moeten ^men dat jongeren in de I ialiteit belanden. Het geld Aar zestien steden die Jn met grote overlast ,Jiminele, vaak allochtone ^jen. De steden horen bij Jeheten G17. Alkmaar, Al- Amersfoort, Capelle aan Isel, Delft, Gouda, Hoorn, ld, Nieuwegein, Oss, Pur- id, Roosendaal, Spijkenis- ardingen, Zaanstad en imeer krijgen ieder een van 1,1 tot 1,6 miljoen. donderdag 2g AUGUSTUS 2002 Het aanstormende talent Wouter Bos heeft met zijn kandi daatstelling voor het leiderschap van de PvdA de race ge opend om de opvolging van Wim Kok. De jonge politicus kan nu al rekenen op steun van een flink deel van de sociaal democratische partij-elite. Die is erg gecharmeerd van het jeugdige enthousiasme van de vroegere staatssecretaris van financiën. Maar alleen een facelift zal de PvdA niet redden. Daarvoor zitten de problemen te diep. De 39-jarige Bos lijkt in alles de tegenpool van Wim Kok, de man die de PvdA zestien jaar aanvoerde, en van Ad Melkert, de kroonprins die vlak voor het bestijgen van de troon zo hard ten val kwam. Bos oogt modem waar Kok ouderwets sober was. Hij straalt lef uit waar de steriel opererende Mel kert nooit los is gekomen van het etiket 'partijtechnocraat'. In een democratie die het moet hebben van charismatische tv-persoonlijkheden, lijkt Bos dan ook de meest geschikte PvdA-voorman. Elke aspirant-partijleider zal echter enkele diepgewortelde problemen binnen de PvdA moeten aanpakken om op de langere termijn succesvol te zijn. Na twaalf jaar - en op lo kaal niveau vaak nog langer - regeren, is de PvdA op veel ter reinen het contact met de achterban en de maatschappelijke werkelijkheid kwijtgeraakt Ministers als Jan Pronk die maar terug bléven komen, wethouders die jarenlang aan het plu che geplakt lijken te zitten, en een te vaak als arrogant en re gentesk ervaren bestuursstijl, hebben allemaal bijgedragen aan het beeld van een in zichzelf gekeerde en zelfgenoegza me partij. Daarnaast is de arbeiderspartij van weleer verstrikt geraakt in een cultuur van politieke correctheid, waarbij de problemen van alledag zalvend worden weggepraat Onvei ligheid op straat, allochtone jongeren die ontsporen, scholen die uit hun voegen barsten, patiënten die tergend lang op een behandeling moeten wachten; het zijn allemaal onder werpen waarover de PvdA bij de laatste verkiezingen geen vermeldenswaardige boodschap had. De nieuwe partijleider van de PvdA moet niet alleen glimla chen, maar ook luisteren, nadenken en een ander verhaal vertellen. door Peet Vogels en Alex Bogers den haag -Kan het mooier? De gemeente Amsterdam denkt dat ze bij de aanleg van de nieuwe metrolijn besodemieterd wordt door bouwers en plots komt er een mailtje binnen met een be wijs daarvan. Het duurt alleen wat lang voordat de bevoegde instanties dat erkennen. Het veelbesproken e-mailtje kwam tijdens de zitting van de enquê tecommissie van gisteren ter sprake. Ziedend zit directeur Kroezen van bouwbedrijf Heijmans te tikken. In zijn beste Engels laat hij het normaal goed bevriende Franse bedrijf Solétanche weten niet gediend te zijn van een op handen zijnde vrijage met het Duitse bouwbedrijf Bögl. So létanche gaat mogelijk samen met Bögl in Amsterdam het nieuw metrostation Rokin bou wen. Vervelend, want Heijmans is met Solétanche afgewezen voor de bouw van een ander metrostation omdat ze te duur zijn. Kroezen wijst Solétanche er op dat ze een exclusiviteitsover- eenkomst hebben en dat So létanche niet met een ander bouwbedrijf in zee mag gaan. Maar Kroezen is, hoewel hij al heel wat jaren op een pc werkt, geen groot kenner van de tech niek achter e-mailprogramma's. Per ongeluk verstuurd hij het mailtje naar iedereen die in zijn adresboek staat En dat heeft, zij het met een nog steeds voort schrijdende vertraging, grote ge volgen. Want wie krijgt het mailtje ook? De gemeente Amsterdam. Een gemeente die haar buik al bijna vol heeft van gedoe rondom de aanbesteding van de nieuwe metrolijn die loopt van het noorden naar het zuiden van de stad. De bouwers vragen bij meerdere aanbestedingen zo veel geld dat de verantwoorde lijk wethouder Dales vreest voor het doorgaan van het prestige- lijntje. Vermoedens van prijsafspraken waren er al langer bij de ge meente, want alle aanbesteders zitten flink boven de prijs die de gemeente berekende. Met dit mailtje heeft de gemeente het bewijs in huis dat de bouwbe drijven illegale afspraken ma ken. Dat gevoel heerst er ook bij de ambtenaren die betrokken zijn bij de aanbesteding van de me trolijn. Al snel blijkt echter dat de politieke gevoeligheid van de mail een grote rol gaat spelen. De mail komt via vele bureaus en broekzakken uiteindelijk bij verantwoordelijk wethouder Dales terecht. „Dit is moeilijk, want de bouw van de metrolijn moet wel doorgaan", mompelt Dales. „Een granaat die in ons gezicht kan ontploffen", noemt burgemeester Cohen het schrij ven zelfs. De gemeente is dan namelijk nog in gesprek met Heijmans over de hoogte van de aanbeste ding. Heijmans wil de gemeente voor de raad voor arbitrage sle pen omdat de gemeente steeds opnieuw offertes bij bouwbe drijven aanvraagt „Leuren om de prijs omlaag te krijgen", noemt Kroezen dat en leuren is verboden. Uiteindelijk komt het mailtje bij de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) terecht, nadat justitie heeft geconcludeerd dat er geen strafrechtelijk onderzoek kan beginnen naar aanleiding van één mailtje. De 'kartelpoü- tie' NMa zal er voortvarend mee aan de slag gaan, maar tot op de dag van vandaag heeft Amster dam verder nog niets gehoord. Kroezen van Heijmans heeft wel al wat stappen gezet. De huisad vocaat heeft inmiddels een mailtje opgesteld dat het bedrijf een redelijk waterdicht alibi geeft voor de bedoeling ervan. Het was slechts een advies aan Solétanche om nóg geen prijs af te geven. Kroezen heeft niet ge suggereerd om nóóit een prijs te noemen. Bewezen heeft de mail voor Amsterdam nog niets. Het is voor de gemeente maar wel te hopen dat de NMa nog voor 2 oktober uitsluitsel geeft. Die dag beslist Amsterdam definitief of de nieuwe metrolijn wordt aan gelegd. amitirdam/ord Kennisnet, een lntemetsysteem op 12.000 Nederlandse scholen, dreigt te mislukken. Als het ministerie niet snel met meer geld over de brug komt, zullen honderddui zenden leerlingen op basisscho len en in het voortgezet onder wijs niet meer kunnen internet ten. Dat zegt directeur Maes van de Stichting Kennisnet.In op dracht van het ministerie heeft de stichting afgelopen zomer 12.000 scholen via een speciaal computersysteem met elkaar verbonden. Het Kennisnet is een beschermd internet waarop schoolkinderen informatie kun nen zoeken zonder dat ze in aanraking komen met pomo. Om dit netwerk 'on line te hou den' is op jaarbasis 100 miljoen euro nodig, maar in het regeer akkoord is daar geen rekening mee gehouden. rottirdam/anr Het openbaar ministerie (OM) In Rotterdam verdenkt drie islamitische extremisten ervan dat ze een aanslag be raamden op een Amerikaanse legerbasis In België. Dat heeft een woordvoerster van het OM gisteren bevestigd. De drie verdachten zijn het in september in Rotterdam aangehouden duo uit Frankrijk en Algerije en de Algerijn die onlangs door Canada is uitgeleverd. Welke legerbasis de verdachten wilden treffen, geeft het OM niet prijs. Eerder maakte justitie al bekend dat de mannen verdacht worden van het voorbe reiden van een bomaanslag op de Ameri kaanse ambassade in Parijs. Enkele dagen na de aanslagen in New York pakte de poli tie in de Maasstad de mannen op. Justitie kwam de terroristencel op het spoor na een tip van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). In België werd een Tunesische ex-profvoet- baller aangehouden. Hij had de aanslag op de ambassade als 'martelaar' moeten ple gen. In een café van zijn broer in Brussel vond de politie grote hoeveelheden grond stoffen voor het maken van een bom. In juni 2002 berichtten Belgische media dat ook rechercheurs uit Brussel uit de verkla ringen van de oud-sporter hadden afgeleid, dat hij plannen had voor een aanslag op een Amerikaanse basis. Volgens de Belgische media zou dat gaan om de basis in Kleine Brogel niet ver van de Nederlandse grens. Hoewel het OM in Rotterdam niet precies kan zeggen om welke basis het gaat, is het volgens persofficier P. Spoon wel een basis 'dichtbij de Nederlandse grens'. De leider van het met het al-Qaedanetwerk verbonden groepje terroristen is volgens justitie een Franse Algerijn die vastzit in Frankrijk. Hij zou in Afghanistan in direct contact hebben gestaan met de top van het terreurnetwerk van Bin Laden. Hij is on langs onder strenge beveiliging in Rotter dam als getuige gehoord. Van een van de in Rotterdam opgepakte mannen is bekend dat hij een goede beken de was van Zacarais Moussaoui, de man die door justitie in de VS wordt beschouwd als de twintigste kaper. Ook de Brit Reid, die vorig jaar probeerde met explosieven in zijn schoenen een vliegtuig op te blazen, had contact met de Fransman. Maandag moet het verdachte trio voorko men voor de rechtbank in Rotterdam. De strafzaak wordt dan nog niet inhoudelijk be handeld. verloren. Wijnschenk gaat er prat op een politiek groentje te zijn met alle voordelen van dien - jeugdig, onbevangen en nog onbedorven van geest. Helemaal waar is dat niet. In de jaren 1996 en 1997 zat hij in het bestuur van de WD, afdeling Almere. Wijnschenk verzorgde het blad Liberaal Almere en daarover was het bestuur tevreden. Maar echt kennen doet geen van zijn toen malige bestuursleden hem. Na een jaar hield hij het voor ge zien. „Een beginnende uitgever heeft wel meer aan zijn hoofd", vindt Bert Giesberts, fid van de Kamer van Koophandel in Al mere. Ook hij kent Wijnschenk zijdelings via de WD en de Ko ninklijke Vereniging MKB. „Wijnschenk is een sympathieke jongen. Hard werkend, hersens en handig in zaken." Wijnschenk is niet de enige bin nen zijn familie die door de po litiek is aangetrokken. Halfbroer Richard is WD-wethouder in Loenen aan de Vecht en halfzus Maija zat voor de PvdA jaren lang in de lokale politiek van de Zaanstreek. De politieke aspira ties van Harry zijn pas ontvrik- keld nadat hij de afdeling Alme re vaarwel had gezegd en zijn uitgeverij op poten had. De WD trok niet langer, het ging te traag, zei Wijnschenk zelf. Actie moest er komen en die kwam er toen Pim Fortuyn het podium opkwam, salueerde en met snedige opmerkingen en warrige betogen mensen begon aan te spreken. Als een van de eersten zwierf Wijnschenk door de povere burelen van de LPF in de Rotterdamse industriewijk Spaanse Polder. Een deel van de fractie mag dan zo haar twijfels hebben over Wijnschenk als leider, de familie en directe omgeving zijn er rots vast van overtuigd dat Harry het gaat maken. Hij heeft ambitie, is agressief in de goede zin van het woord, geldt als een prater met overredingskracht en is in staat om standpunten pragmatisch te verdedigen. Haarlemmermeer - De 150 jaar oude Haarlemmermeerpolder beleefde gisteravond één van de hoogtepunten in dit feestjaar. Op een enorm podium midden in de spartelvijver van het Haarlemmermeerse Bos vond de première plaats van de musical De Sirene van Haarlemmermeer. De musical geeft een eigenzinnige kijk op het ontstaan van deze polder. De voorstelling is nog tot en met zondag te zien. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart (advertentie) "win Tuil 'S niAG In hoog tempo lossen nijleiders van de LPF elkaar yS Fortuyn werd vermoord ^opvolger Mat Herben be stonder de druk die ontstaat tjonge partij met komeet- T snelheid in het Haagse l gelanceerd. Vanaf vandaag ^rry Wijnschenk het pro- si ei jJnschenk iets gemeen <(net de toppers in het ka- r//aar zijn partij deel van rikt, dan is het wel snel- r]remier Balkenende en s^r Heinsbroek (economi- ^jken) kunnen elkaar feil- rfiden als het gaat om Jden en snelle auto's. 7jhenk kan zich moeiteloos ?/|iitgelezen gezelschap Jhenk zocht op 20-jarige sjde snelheid in de oplei- chtvlieger bij de Konink- lijke Luchtmacht. Na twee jaar brak hij die af. Vervolgens ging het iets minder snel, met een cursus rallyrijden. Na de lucht macht volgde vier jaar de hecti sche sfeer van de aandelen- beurs, als handelaar voor ING, gevolgd door een tussenstop als advertentieverkoper bij uitge versconcern Wegener. De fascinatie voor motoren en de kennis opgedaan bij Wegener deden Wijnschenk in 1994 be sluiten zijn eigen uitgeverij Mo- toMax op te zetten. De onderne ming publiceert sindsdien enke le motorbladen. Zijn voorliefde voor het luxere leven vertolkte Wijnschenk met zijn blad Hor loges Magazine. Wijnschenk (voornaam Hartog, Amsterdam 24 januari 1964) werd geboren in het gezin van Hartog Wijnschenk sr. en Hen- drika Stil, de tweede vrouw van zijn vader. Uit een eerder huwe lijk werden zijn halfbroer Ri chard en halfzus Marja geboren. Harry kreeg in 1966 nog een broer: Daniël. Hoewel hij vol- Wijnschenk. Foto: ANP/Robin Utrecht gens de joodse wetten geen jood is - zijn moeder was een niet- jood - werd hij wel joods opge voed. Zijn vader ging bij het uit breken van de Tweede Wereld oorlog aanvankelijk naar Ant werpen, maar keerde terug en sloot zich aan bij het verzet. Als een van de weinigen van de fa milie overleefde hij, in tegenstel ling tot 164 familieleden die in het kamp Sobibor hun leven den haag/anp - De gemeente Amsterdam vermoedde geen onregelmatigheden toen de aanbesteding van de Noord- Zuidlijn in de eerste ronde fors hoger uitviel dan de gemeente had berekend. Dat bleek giste ren tijdens de openbare getui genverhoren van de parlemen taire enquêtecommissie bouw nijverheid. De commissie boog zich giste ren over de moeizame gang van zaken rond de aanleg van de metrolijn die het noorden van Amsterdam met de rest van de hoofdstad moet verbinden. „We waren teleurgesteld over de overschrijdingen en stelden vraagtekens bij onze eigen ra mingen", zei de verantwoorde lijk wethouder G. Dales tegen de commissie. Bouwmanager J. Bosch gaf eer der op de dag voor de commis sie aan dat hij meteen al ver moedde dat er sprake was van 'onvoldoende marktwerking' bij de aanbesteding. Directeur M. Kroezen van bouwbedrijf Heij mans noemde daarentegen de raming van de gemeente Am sterdam 'volslagen belachelijk'. ten waren nog steeds veel te duur terwijl de gemeente haar ramingen had opgeschroefd. Een aanwijzing dat er iets schortte aan de marktwerking was een veelbesproken e-mail van Heijmans aan het Franse Soletanche. De specialist in diepwanden werd daarin ge vraagd niet in zee te gaan met de Duitse aannemer Bögl. Tijdens de verhoren van giste ren bleek ook dat grote bouwers door middel van prijsopdrijving delen van de grondstoffen- en onderdelenmarkt afschermen voor buitenstaanders. Wie niet bij consortia rondom de groot ste bouwers hoort moet meer betalen voor zaken als beton, heipalen en asfalt. Volgens L. van der Wielen - die voor de ge meente Amsterdam de achter grond van bedrijven onder zoekt - moeten buitenstaanders voor beton en heipalen 10 pro cent meer betalen dan bevrien de bedrijven. Buitenlandse afne mers betalen twintig procent meer. Van der Wielen ging op onderzoek uit nadat hij ldachten kreeg van een Belgisch en een Duits bedrijf. 4 gepaneerde €5,00 Bestudering van de offertes leer de dat de aannemers de risico's van de aanleg van de onder grondse metrolijn onder de his torische binnenstad van Am sterdam hoger inschatten en so wieso op een hoger prijspeil za ten dan de gemeente. Volgens Dales speelde ook mee dat Am sterdam als 'lastige' opdrachtge ver werd gezien. De wethouder doelde op de roerige gemeente politiek in de hoofdstad die soms gaandeweg een project veranderingen opleveren. Overigens kwamen gemeente en aannemers bij een tweede aan besteding maar voor de helft tot elkaar. Drie van de zes contrac-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3