Kabinet snijdt fors in streekvervoer Actiedreiging op Schiphol Nieuw rampenplan vliegkamp Valkenburg ijnschenk biedt excuses aan GEMEEN Doorkijkje! ZZBE 'Diverse lijnen bus, tram en metro verdwijnen door extra bezuinigingen kabinet' REGIO 5a Geen controle op aannemers in Zuid-Holland Voor je het weet is het weer kerst 'Tien keer dikker dan het oude' Shoarmazaken niet hygiënisch Ophef over schoen genaamd Zyklon Snelkraak in Kanaalstraat Lisse 'Vervolg zingende Feyenoord-fans' VN: sterke groei verkeersdoden 'Regels tegen taxichauffeurs moeten aangescherpt' Leidsch Dagblad NR. 43014 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 2g augustus 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Fumhoofdstad Frankrijk ep en roer wisten nden aanslag Dagblad Ruit kapot? Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN nkaartje in stappen duurder seumgebouw dert Leidse stenares io leeft steeds er boeren den haag/gpd - Het kabinet wil fors kor ten op het stads- en streekvervoer. Dat stelt de Vereniging van Nederlandse Ce- meenten (VNG), na bestudering van het strategisch akkoord van het kabinet. Be langenorganisaties zijn bang dat diverse lijnen van bus, tram en metro gaan ver dwijnen. Het ministerie van verkeer en water staat wilde vanmorgen niet reageren op wat zij noemt een onderdeel van de be groting. Desondanks zijn nu tal van maatschappelijke organisaties en be drijven die inzage hebben gehad in het akkoord 'verontrust' over de plannen van het kabinet met het openbaar ver voer. Een woordvoerster van de VNG verwacht dat openbaarvervoerlijnen naar onder meer de nieuwe Vinexwij- ken minder vaak zullen rijden. Het gaat om extra bezuinigingen, die het kabinet wil doorvoeren om het dreigende begrotingstekort te beper ken. Volgens de VNG wil het rijk vol gend jaar al 24 miljoen euro op het openbaar vervoer bezuinigen. Dat is ongeveer 1,25 procent van het budget. In de jaren daarna wordt er verder ge sneden in de stads- en streeklijnen. In 2006 wil het kabinet 63 miljoen euro korten op het openbaar vervoer. De VNG zegt de gevolgen voor de reizi ger nog 'niet te kunnen overzien', maar benadrukt dat bij het toch al noodlij dende streekvervoer er lijnen kunnen verdwijnen. Of de prijzen gaan om hoog. De VNG wil zo snel mogelijk met minister De Boer van verkeer in ge sprek. „We moeten hem duidelijk ma ken wat de consequenties zijn van deze plannen", zegt de woordvoerder. De overkoepelende organisatie voor de gemeenten vindt het vreemd dat de re gering gaat snijden in het stads- en streekvervoer, omdat in het regeerak koord staat dat de kwaliteit van het openbaar vervoer moet worden verbe terd. Belangenorganisaties verwachten dat de plannen vooral in de buitenge bieden gevolgen hebben. Daar zijn al veel onrendabele verbindingen ver dwenen en hebben vervoerders nog al tijd moeite om winst te maken. „In de toekomst moeten veel meer rei zigers een regiotaxi bellen", waar schuwt Rikus Spithorst van reizigers vereniging Rover. In de steden ver wacht Rover minder problemen, al gaan ook daar de bussen minder rij den. Rover wil net als de VNG ook snel om tafel met minister De Boer. Con- nexxion, het grootste streekbusbedrijf van Nederland, noemt het zorgelijk dat er minder geld komt voor openbaar vervoer. De maatregel helpt niet om mensen uit de auto te krijgen, verwacht een woordvoerder. Connexxion kan nog geen concrete gevolgen van de be zuiniging aangeven. terend eert op het benburg Ligthart ehele opvoeding is (westie van liefde, ild en wijsheid. En atste twee groeien de eerste heerst Af en toe 1/24° mHTft zw 2/4 den haag/anp - De provincie Zuid-Holland controleert totaal niet of wegwerkzaamheden zijn uitgevoerd zoals afgesproken. „Aannemers krijgen de vrije hand", zo verklaarde accoun tant P. Schimmel vandaag voor de parlementaire enquêtecom missie Bouwnijverheid. Schimmel was onderzoeksleider bij Arthur Andersen, dat dit jaar onderzoek deed naar de afde ling Beheer en Onderhoud van Zuid-Holland. Volgens hem spelen er bij de provincie „heel veel geruchten" dat mensen be lang zouden hebben bij het ont breken van controle, maar valt er niets te bewijzen. De accountant stuitte ook op valse facturen voor onderhoud aan fietspaden en vooral ber men en grasvelden. Op deze manier ontvingen aannemers steeds een constant bedrag, hoewel er soms helemaal geen gras te maaien was. Volgens Schimmel hebben ambtenaren vaak de beste bedoelingen en is het systeem van „verschrijven" vooral gericht om goed te kun nen omgaan met de krappe budgetten van de provincie. „Er wordt valsheid gepleegd, maar de mensen hebben op zich integer gehandeld", stelt Schimmel dan ook. „Het sys teem komt ten goede aan het geld, de veiligheid en het eigen functioneren." Wel verpesten de ambtenaren de marktwerking en begaan ze strafbare feiten. In het systeem is het essentieel dat dezelfde aannemers dezelf de opdrachten ieder jaar krijgen om het meer- of minderwerk van het jaar ervoor te verreke nen. Zuid-Holland kiest dan ook meestal voor een onderhandse gunning. Hiervoor zijn Gedepu teerde Staten verantwoordelijk. waddinxveen - Het is hartje zomer en de feestdagen zijn nog ver weg. Maar bij Kaarsenfabriek Gouda in Waddinxveen draait de productie van kaarsen voor de donkere dagen voor kerst alweer op volle toeren. In Waddinxveen komen dagelijks velé duizenden kaarsen van de lopende band. Foto: ANP/Robin Utrecht door Saskia Buitelaar valkenburg - Om beter voorbe reid te zijn op een ramp krijgt Marinevliegkamp Valkenburg een nieuw rampenbestrijdings plan. Dat plan is veel uitgebrei der en beter uitgewerkt dan het draaiboek dat momenteel klaar ligt voor het geval er een vlieg tuig neerstort. Ook de mogelijk heid van ontploffing van muni tie is er in opgenomen. Tien keer dikker is het nieuwe rampenbestrijdingsplan dan het oude uit 1998, zegt rampcoördi nator F. Kromhout. Dat bete kent overigens niet dat rampen bestrijders tien keer zoveel tijd nodig hebben om het boekwerk te lezen als zich een ramp voor doet. „Het plan is zodanig opge zet dat bij een ramp de noodza kelijke gegevens voor iedereen snel te vinden zijn." Na de rampen in Volendam, En schede en met het Hercules- toestel op de vliegbasis Eindho ven zijn nieuwe werkwijzes en ideeën ontstaan rond rampen bestrijding. Kromhout: „We denken nu in processen. Voor elke dienst - politie, brandweer, ambulance, gemeente - staat beschreven wat je kunt tegenko men en hoe je moet handelen." In het plan zijn drie rampscena rio's uitgewerkt: een vliegtuig crash met vijftig inzittenden op het vliegkamp, eenzelfde ramp buiten het terrein en een muni tie-explosie. Dat laatste is een nieuw onderdeel in het rampbe- strijdingsplan, zegt Kromhout. „Daar hebben we nooit eerder zo uitgebreid rekening mee ge houden." Ook zijn afspraken gemaakt over wie de rampenbestrijding coördineert Aangezien het vliegkamp op het grondgebied van drie gemeenten ligt, zijn drie burgemeesters daartoe be voegd. Afgesproken is dat de Katwijkse burgemeester Wienen de eerstaangewezen persoon is. Bij zijn afwezigheid verschuift de coördinerende taak naar res pectievelijk de burgemeesters van Wassenaar en Valkenburg, of - als zij geen van driëen be schikbaar zijn - hun loco-burge meesters. Op 10 september zetten de bur gemeesters en commandant Kopp van het Marinevliegkamp hun handtekening onder het rampenbestrijdingsplan. leiden - De hygiëne bij een groot aantal shoarmazaken laat te wensen over. De Keurings dienst van Waren heeft dit ge constateerd na controles. Bo vendien is het vlees in veel za ken 'onvoldoende'. De shoar- matest van het Algemeen Dag blad bevestigt dat beeld. Van de 58 onderzochte broodjeszaken scoorden slechts 12 een vol doende. Grillroom Jerusalem aan de Nieuwe Rijn in Leiden werd met een 8,5 tweede in de test, na het Ambiance eetcafé in Krimpen aan den IJssel Pagina Gesprek van de Dag parijs - Het Simon Wiesenthal Centrum heeft ernstig bezwaar tegen de naam van een type sportschoen van het merk Um- bro: Zyklon. Zo heette ook het gifgas waarmee de nazi's mil joenen joden uitmoordden. Umbro zegt er 'oprechte spijt' van te hebben als de naam van de schoen mensen heeft ge kwetst. „De naam van de schoen berust op puur toeval en is niet bedoeld om bepaalde associaties op te roepen", aldus een woordvoerder. Umbro wijst erop dat de naam niet op de schoen zelf staat, maar alleen in reclame wordt gebruikt. In Groot-Brittannië is de schoen al van naam veranderd, in de rest van de wereld gebeurt dat bin nenkort. ussE - Bij een snelkraak in de Kanaalstraat in Lisse zijn van morgen vroeg digitale camera's en mobiele telefoons buitge maakt. Vlak na vier uur vanoch tend ramden de inbrekers met een in dezelfde straat gestolen auto de hele voorpui uit een elektronicawinkel. De snelkra- kers maakten zich uit de voe ten, de auto bleef in de winkel achter. Rotterdam - Justitie in Rotter dam onderzoekt de mogelijk heid om Feyenoord-supporters die tijdens de open dag antise mitische leuzen riepen, indivi dueel te vervolgen. Daartoe zul len de televisiebeelden worden opgevraagd bij de zender RTL, zo heeft het Rotterdamse colle ge van B en W in overleg met het openbaar ministerie beslo ten. Daarbij wordt geen onder scheid gemaakt tussen suppor ters die zijn begonnen en 'mee zingers'. genève - De Verenigde Naties waarschuwen voor een enorme toename in het aantal verkeers doden in de komende twee de cennia, waardoor in 2020 het verkeer wereldwijd de op twee na belangrijkste doodsoorzaak kan worden. Vooral voetgan gers in ontwikkelingslanden dreigen het slachtoffer te wor den. Een onderzoeksinstituut van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) meldde giste ren dat verkeersongelukken nu de negende doodsoorzaak zijn, maar in 2020 op de derde plaats dreigen te komen. Pagina Buitenland ice Hotel in Noordwijk gisteren. Binnen vergaderde de LPF, buiten wachtte ongeduldig de mas tje rukte pers, die zich lange tijd tevreden moest stellen met een balkonscène, waarbij Ferry Hoo- mijdens een vergaderpauze nietszeggend een sigaar rookte. Foto: ANP/Robin Utrecht ik Gi vijk/anp-gpd - De nieu- ffievoorzitter van de lijst rtuyn in de Tweede Ka- larry Wijnschenk, heeft il zijn excuses aangebo- i de Nederlandse kiezers, niijt mij enorm dat we de ben tijd zo rommelig zijn l<jomen." adrukte dat hij zich zou el voor rust en zorgvul- Hij wil dat alle 'energie' 26 fractieleden voortaan Uiten' wordt gericht 'om •blemen van 16 miljoen mders' op te lossen, lenk deed zijn uitspra- fedat Mat Herben in fijk de voorzittershamer jXPF aan hem had over- n.In de Tweede Kamer !t optreden van LPF-be- iden echter steeds meer door Richard Mooyman ergernis. De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat minis ter Nawijn (vreemdelingenbe leid en integratie) moet ophou den met steeds weer plannetjes te lanceren in de media. „Het wordt tijd dat hij met een con creet plan komt", aldus Nicoline van Vroonhoven van de grootste regeringsfractie. De WD rea geert verbaasd en wacht vooral op uitvoerbare plannen. Ook PvdA, Groenlinks en SP wach ten daarop. In die kringen neemt de ergernis over Nawijns 'losse flodders' en 'goedkope bühnepolitiek' toe. Premier Balkenende zei vanuit Brussel dat Nawijn 'eerst de za ken op een ordentelijke manier aan de orde moet stellen'. Dat betekent dat de minister zijn plannen eerst in het kabinet moet bespreken voordat hij ze wereldkundig maakt. Het gerommel binnen de LPF komt de nieuwe partij ook elec toraal gezien niet ten goede. Driekwart van de mensen die bij de verkiezingen op de LPF stemde, zou dat nu niet meer doen. Dit blijkt uit een peiling van het AVRO-programma lop- deMiddag en Netwerk. De mees te LPF-stemmers zouden nu hun stem uitbrengen op het CDA (21 procent) of de VVD (14 procent). Zestien procent van de aanhang zou nu thuisblijven bij verkiezingen. De LPF zou nog acht zetels halen in het parle ment. Pagina Binnenland: Alles gaat snel bij Wijnschenk schiphol - Taxichauffeurs op Schiphol dreigden vanochtend met acties uit protest tegen ronse laars die hun klanten wegkapen. Ze willen dat er een einde komt aan de praktijken van collega's die reizigers direct in de aankomsthal aanspreken. Di verse chauffeurs kondigden aan dat zij nu ook passagiers in de hal gaan oppikken in plaats van buiten in de rij te wachten. De spanningen zijn toegenomen nu de rechtbank in Haarlem heeft bepaald dat een ronselende taxi chauffeur een door de marechaussee opgelegde boete niet hoeft te betalen. De verbodsbepaling voor het zonder toestemming van Schiphol aan bieden van commerciële diensten blijkt volgens de woordvoerster te ruim geformuleerd. De luchthaven Schiphol wil nu snel de reglemen ten aanpassen om te verhinderen dat taxichauf feurs in de aankomsthal passagiers blijven ronse len. Volgens een woordvoerster moeten in overleg met de overheid snel de regels worden aange scherpt nu is gebleken dat chauffeurs die zelf rei zigers aanspreken niet kunnen worden beboet. Het ronselen van passagiers in de aankomsthal is Schiphol al langer een doom in het oog. „Sommi ge vrije rijders benaderen reizigers op een opdrin gerige manier. We hebben daarover veel klachten gehad. Mensen zijn bijna onder dwang in een taxi gestopt of hebben te veel geld betaald. We willen dat passagiers zelf naar buiten lopen om daar hun keuze te maken." Sinds kort kunnen reizigers op het plein voor Schiphol Plaza zelf hun taxi kiezen. Zij hoeven geen gebruik meer te maken van de taxibedrijven waarmee Schiphol eerder een exclusief contract had afgesloten. Er rijn nu ook staanplaatsen inge richt voor andere rijders, aldus de woordvoerster. „Maar wij willen geen geronsel in de aankomst hal, evenmin als bedelaars en gitaarspelers. We rijn een kwaliteitsluchthaven." De luchthaven waarschuwt al enige tijd met bor den en omroepberichten tegen taxichauffeurs in de hal. Medewerkers van de beveiliging zullen vol gens de woordvoerster de chauffeurs blijven weg sturen als rij constateren dat rij reizigers lastigval len. De luchthaven zou het betreuren als chauffeurs van Schiphol-taxi's ook reizigers gaan ronselen in de aankomsthal. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 n. controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi autorrobscte be&tog 6 ngn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl -'vm'R

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1