KUNST CULTUUR Chagall-expositie abrupt afgebroken Minder Leeuwen op Filmfestival van Venetië iBettie Serveert doet het weer helemaal zelf Jansons favoriet voor Concertgebouworkest R5 dertekeningen aturalis -Idhouwprijs Munster Deuren Grote Kerk Alkmaar gesloten na 'litho-rel' Hoogstaande exposities in Parijs William Warfield overleden donderdag 29 AUGUSTUS 2002 lark Lamers - In Natuurhistorisch m Naturalis opende gis- e tentoonstelling 'Na- lur'. Deze expositie be- t kunstwerken die een ran 90 kinderen tussen 14 jaar oud maakten nleiding van de ten- ïlling '100.000 vlinders', egenheid van de opening een masterclass 'vlinder- 1' onder leiding van Inge )ortwijk, wetenschappe- strator van het museum. i Ouwens erscheiden lAG - De Constantijn hs-prijs van dit jaar gaat Bes Ouwens. Hij ont- ïe prijs van 9000 euro jn hele oeuvre. Dat heeft tntwoordelijke Jan Cam- Schting gisteren bekend- Jet. De jury noemt Ou- 3Ueen van onze intrige- jrf dichters, schepper van jjjstrekt persoonlijk, eigen mystiek oeuvre, verken- het onbereikbare." Dat anaf zijn debuut met de iindel Arcadia in 1968 tot ente verschijnen van de I Etgroen, aldus de jury. 944 geboren Ouwens _1 diverse keren onder en, onder meer met de iëzieprijs voor Mytholo- de Jan Campert-prijs lem en de Herman Gor- voor Van De Verliezer litbron. orn - Jan van Munster e Wilhelmina-ring 2002 •eldhouwkunst ontvan- t jury kende hem de on- eiding toe voor de „su re eigenwijsheid van zijn De prijs werd hem uit- op Paleis Het Loo in om. De jury had drie ouwers genomineerd Wilhelmina-ring 2002. fan Munster waren dat Irkulin (1939) en Piet Se- j)23). Zij koos voor Jan Inster (1939), „omdat hij ^ied van de Nederlandse Duwkunst heeft uitge- n een beroep doet op dere zintuigen dan die ;ewoonlijk betrokken het artistieke proces". alkmaar - De Chagall-expositie in de Grote Kerk in Alkmaar is voortijdig afgebroken. De 200 bladen grafiek van de vermaarde Russische beeldende kunstenaar Chagall zouden tot en met 2 sep tember worden tentoongesteld. De stichting Grote Sint Laurens- kerk Alkmaar besloot de deuren eerder te sluiten na ophef in de media over het verhandelen van reproducties als echte litho's en het knoeien in de oplagenum mering. Op de deur van de Grote Kerk is een pamflet geplakt met de tekst: 'De kerk is voor publiek gesloten in verband met taxatie van de Chagall-expositie op woensdag 28 en donderdag 29 augustus. Op vrijdag 30 augus tus is de kerk weer geopend'. Het bureau CCP, dat verant woordelijk is voor de inbreng op de Chagall-expositie, en de Stichting Grote Kerk schrijven in een persbericht dat besloten is tot 'vervroegde beëindiging in verband met de verdachtmaking over de geëxposeerde werken'. Ook wordt gemeld 'dat zo spoe dig mogelijk expertise op de tentoongestelde werken wordt uitgevoerd, waarbij niet over één nacht ijs zal worden ge gaan.' Bij dat onderzoek zullen gegevens worden betrokken van degenen die publiekelijk beden kingen over de tentoongestelde werken hebben geuit. In het be richt wordt niet duidelijk welke Chagall-kenner het onderzoek gaat uitvoeren. Vandaag zou Chagall-expert Pieter Zuidema de echtheid tes ten van een aantal litho's ten overstaan van twee kopers die op de expositie Chagalls hadden aangeschaft. Een vrouw uit Mui- derberg had in de Grote Kerk voor 3000 euro een litho ge kocht waarvan Zuidema stelt dat die lang niet zo zeldzaam is als de prijs doet vermoeden. Ook een koper uit Breda stelde prijs op de expertise van Zuid ema, die vorige week nog ver klaarde dat er met de Chagall-li- tho's onrechtmatig geknoeid was. De directeur van de stichting Grote Kerk, P.H. Heisterkamp, heeft Zuidema echter een fax gestuurd met de mededeling dat de stichting hem geen toestem ming verleent om de kerk bin nen te gaan. Zuidema gaat er van uit dat hij vanmiddag om twee uur toch ontvangen wordt zodat hij ter plekke zijn eerdere beweringen kan staven. De stichting Grote Kerk wil ook niet dat de organisator van de expositie, Perry van Glabbeek, werken van Chagall aan de ko pers overhandigt in de kerk ruimten. Ook stelde Heister kamp dat zolang het onderzoek loopt naar de echtheid van de tentoongestelde werken er niet meer gefotografeerd en gefilmd mocht worden in de expositie ruimte. door Pieter van Lierop den haag - Het 59ste Filmfesti val van Venetië, dat vandaag be gint, belooft een heel bijzondere te worden. Zeker de Italianen zullen met de grootst mogelijke scepsis de gang van zaken vol gen, want voor het eerst in de historie is de leiding van het oudste filmfestival ter wereld in handen gekomen van een bui tenlander: Möritz de Hadeln. Eerder zwaaide hij ruim twintig jaar lang de scepter over het Filmfestival van Berlijn. Hoe dat zo kon gebeuren is cu rieus. Eind vorig jaar was in Ita lië premier Berlusconi begon nen bij de RAI en tal van cultu rele instellingen kopstukken te vervangen die te links of pro gressief werden gevonden en ook bij de Biennale van Venetië rolden er koppen. Dat ook de pas twee jaar geleden benoem de Alberto Barbera als directeur van de filmafdeling en het festi val zou sneuvelen, was aller minst een verrassing want die lag ook binnen de Biennale al onder vuur. Barbera werd verweten dat hij er vorig jaar een potje van had ge maakt met een dubbele compe titie zonder markante karakter verschillen tussen de verschil lende programmasecties. Een Gouden Leeuw was weliswaar alleen beschikbaar voor de hoofdcompetitie, maar daar buiten werd een 'Leeuw van het Jaar' toegekend en ook nog een 'Leeuw van de Toekomst'. Dat waren wel erg veel leeuwen. En Barbera werd vooral kwalijk ge nomen dat hij zich denigrerend had opgesteld ten opzichte van de Amerikanen, zodat er naar de smaak van het bestuur veel te weinig filmsterren naar Venetië waren gekomen en het ineens pijnlijk had ontbroken aan gla mour. Kort tevoren had Möritz de Ha- Werklieden hangen een van de vele posters op voor het Filmfestival van Venetië, dat vandaag begint. Foto: EPA dein van zijn festivalbestuur in Berlijn te horen gekregen dat men geen gebruik zou maken van de in zijn contract gemelde optie om zijn mandaat nog eens met drie jaar te verlengen. Te gen De Hadeln bestond het be zwaar dat hij bij het selecteren wel heel erg zijn oren liet han gen naar Hollywood en bereid was slechte films toe te laten tot het hoofdprogramma als dat de komst garandeerde van be roemdheden naar de Berlinale. In Italië dacht men in de over wegend linkse filmwereld Ber lusconi voor gek te kunnen zet ten met een boycot van het di rectoraat. Iedereen zou weige ren om Barbera op te volgen. Zelfs de rechtse cineast Zeffirelli had al voor de eer bedankt, waarna men in arren moede al een beroep had gedaan op de Italiaanse Amerikaan Martin Scorsese om de kar te trekken. Vergeefs. En toen - terwijl de oppositie zich al begon te ver kneukelen - bedacht iemand om de Zwitser Möritz de Hadeln te vragen. Want wat hem in Berlijn als een zwakte was aangere kend, werd in Venetië juist als een bijzonder kwaliteit gezien. En Möritz was onmiddellijk be reid en beschikbaar. Het eerste wat hij heeft gedaan is het aantal leeuwen uitdun nen. De Leeuw van het Jaar en de Leeuw van de Toekomst zijn al weer afgeschaft. Wel is er nog een dubbele competitie. In de grote competitie is de eerbied waardige aloude Gouden Leeuw ncent Okker dam - Het sabbatsjaar tie Serveert zrt erop. De damse rockformatie die neer met Live en Counting Joor de Verenigde Staten werkt momenteel in de Jan een album. Het grote üomt niet meer binnen en luctie van de nieuwe plaat ittie Serveert zelf. Het !ngeres Carol van Dyk al- „We zijn onafhankelijk en doen wat we willen." lettie Serveert in juli vorig rustpauze aankondigde, tilletjes geweest rond de )e inmiddels driekoppige e, opgericht in 1991 en nd naar tennisster Betty leeft het sabbatical year zoals het volgens de be- van het woord hoort. ijk vertaald betekent het diejaar", zegt Carol van 3 De zangeres speelde elopen periode in de ïi band Chitlin' Fooks met tnderen ex-Metal MoUy- 5ascal Deweze. Peter Visser (39) bege- Ellen ten Damme. „En 9 s behoorlijk aanpoten, had op gitaar nog nooit k nummers gespeeld dan C de 'Betties'. Ik had twee de tijd om alles te leren, k van sommige akkoor- l nooit had gehoord. En K;te optreden was direct ands." I >ge duidelijk zijn dat de rlamse band, verder be- uit bassist Herman I eke niet heeft stilgeze- I heb nog nooit zo hard 1 als het afgelopen jaar", m Dyk. „Een plaat opne- let Chitlin' Fooks is iets al heel lang wilde doen. iber komt de tweede al- iit, die overigens meer dan country. En ik vind een poosje afstand nemen wel goed. Zodoende ga je alles wat je hebt gedaan objectiever bekij ken. Ik concludeer dat naar ma te ik langer met muziek bezig ben, ik het steeds fijner vind." Bettie Serveert, dat grote be kendheid vergaarde met de sin gles 'Tom Boy" en 'Kids Allright', bestaat al ruim tien jaar. Toch waren de 'uitstapjes' voor de er varen bandleden zeer zeker leer zaam. Van Dyk vindt bijvoor beeld dat Visser in de korte pe riode bij Ellen ten Damme 'ont zettend veel' heeft bijgeleerd. Voor de gitarist zelf was het jaar vrijaf heel belangrijk om de din gen te doen die hij zelf leuk vond. „Dat deed hij toch al", grapt Van Dyk. Visser: „Eh, maar nu zonder ook maar één concessie te doen." Tijdens het 'sabbatical' waren er weliswaar geen Bettie Serveert- optredens, maar wel de voorbe reidingen voor een vijfde album. Visser die met Van Dyk bijna al le tekst en muziek schrijft, kocht in januari dit jaar een 16-sporen tape. „Samen met Carol ben ik thuis wat op dat apparaat gaan pielen." Volgens Van Dyk be stond er geen vooropgezet plan. „We waren gewoon aan het schrijven en componeren. Dat is iets wat we al bijna zestien jaar doen, lang voordat 'Bettie' werd opgericht." De beste manier voor het tot stand brengen van nieuwe songs is volgens Van Dyk lekker plaatjes draaien en een goed koud biertje. „Heerlijk toch", zegt ze. „Geen druk, geen haast. Alleen hadden we in het begin wat moeite met die 16-sporen tape, want we hadden echt geen idee hoe dat pokkending werkte. De in februari volgend jaar te verschijnen plaat heet Log 22." Het proces geschiedde allemaal de hoofdprijs, samen met een juryprijs en acteursprijzen. De jury wordt voorgezeten door de Chinese actrice Gong-Li. De na men van de cineasten die hier meedingen hebben merendeels al grote reputaties: Takesho Ki- tano (Dolls), Sam Mendes (Road To Perdition), Stephen Frears (Dirty Pretty Things), Rolf de Heer (The Tracker), Agniezka Holland (Julie Walking Home), Andrei Konchalovsky (Dom Du- rakov), Michel Deville (Un Mon de Presque Paisible), Doris Dör- rie (Nackt), Patrice Leconte (L'Homme du Train). In de tweede competitie die Controcorrente heet (Tegen de stroom in) is er alleen de Prijs van San Marco te winnen en zijn Steven Soderbergh (Full Frontal), Fruit Chan (Public Toi let), Lariy Clark (Ken Park) en Raymond Depardon (Un Hom- me Sans l'Occident) de bekend ste namen. De door Julie Taymor geregis seerde film Frida, waarin SaLma Hayek gestalte zal geven aan de legendarische Mexicaanse schil deres Frida Kahlo, opent het filmfestival. Om te zorgen voor een avon tuurlijke mix van filmkunst en entertainment is er een om vangrijke hoeveelheid speciale evenementen bedacht met on der meer de Europese premières van stervehikels als Bloodwork (van en met Clint Eastwood), K- 19: The Widowmaker (Harisson Ford als Russiche onderzee bootkapitein) en Dancer Upstairs (regie-debuut van John Malkovich). Bijzonder en speciaal belooft de productie te worden met als titel 11'09"01, September 11. Hierin wordt op de aanslagen in New York gereflecteerd door elf film makers onder wie Shohei Imamura, Ken Loach, Claude Lelouch, Sean Penn, Mira Nair en Samira Makhmalbaf. parus/gpd - Wie de komende tijd nog een paar extra vrije dagen kan consumeren en van beeldende kunst houdt, komt in Parijs goed aan zijn trekken. De grote musea in de Franse hoofdstad hebben alle registers opengetrokken en zorgen voor hoogstaand expositie-geweld. Hoogte punt is de tentoonstelling 'Matisse-Picasso' in het Grand Palais, volgens de or ganisatoren speciaal aange past aan de Franse situatie. De confrontatie tussen de twee reuzen uit de vorige eeuw omvat maar liefst 76 schilderijen, 28 beelden en 47 tekeningen. De expositie opent op 22 september en duurt tot 6 januari 2003. Het Musée d'Orsay heeft niet achter willen blijven en orga niseert in hetzelfde tijdvak (17 september - 5 januari) het tweeluik 'Manet-Velazquez'. Beide schilders staan centraal in een tentoonstelling die de wederzijdse beïnvloeding van de Spaanse en Franse schil derkunst in de 19de eeuw be oogt weer te geven. Naast werk van Manet en Velasquez zijn ook schilderijen te zien van Murillo, Ribera, Zurbarén en Goya aan Spaanse kant en van Delacroix, Millet, Cour bet en Degas namens de Fransen. (Overigens is in Mu sée d'Orsay tot 6 oktober ook nog een overzichtstentoon stelling van grafisch werk vdn Frantisek Kupka te zien) Centre Georges Pompidou bijt op 11 september het spits af metwat het museum zelf noemt, het 'eerste grote re trospectief van de Duitse schilder Max Beckmann, bij het grote publiek wellicht iets minder bekend maar een van de grootste schilders die <Je vorige eeuw hebben geleefd. Beckmann (1884-1950) is met ruim 150 werken aanwezig in het Centre Pompidou. Het museum timmert na enkele jaren pas op de plaats te heb ben gemaakt weer duidelijk aan de weg. De tentoonstel ling van Beckmann duurt tot 6 januari. Het Louvre ten slotte stelt zijn Carroussel van 20-29 september beschikbaar aan 's werelds meest vooraanstaan de antiquairs voor de 21ste 'Biennale des Antiquaires'. Ruim honderd exposanten zijn aanwezig met in totaal meer dan 7.000 kunstwerken, variërend van schilderijen tot zeldzaam meubilair, zilver werk en tapijten. zonder drummer Reinier Veld man. Hij besloot verder te gaan met zijn andere band Young Pi lots, waardoor het altijd als kwartet opererende Bettie Ser veert momenteel een trio is. Voor in de studio heeft de band een toetsenist en twee drum mers ingehuurd. Op het podium zal de samenstelling per optre den anders zijn. „Het is even puzzelen wanneer iedereen be schikbaar is", zegt Van Dyk. „Maar je kunt er wel vanuit gaan dat ik, Peter en ook Herman al tijd aanwezig zijn." Bij de laatste cd nam John Pa rish (o.a. 16 Horsepower) de productie voor zijn rekening. Deze keer doet Bettie Serveert het weer helemaal zelf. Dat deed de band ook bij het debuutal bum Palomine en dat is nog al tijd de best verkochte. Maar voor Visser is dat niet de reden. „Private Suit was een goede consequent doorgevoerde plaat. Maar als je een producer in de arm neemt, bepaalt hij hoe de cd eruit gaat zien. Bij alle vier de albums die we hebben uitge bracht, heb ik het idee dat het wel goed is, maar toch is er een aantal dingen dat ik anders zou hebben gedaan. Nu kunnen we dat tenminste ook uitvoeren." „Maar we hebben ook gewoon geen geld voor een producent", vult Van Dyk zonder enkele schroom aan. „Ons budget is klein, maar dat vind ik helemaal niet erg." Met de release van Private Suit herstelde Bettie Serveert zich op eigen kracht met het eigen label 'Palomine' (inderdaad ver noemd naar de debuut-cd). Voor de bijbehorende tournee speelde de band in het voorpro gramma met Live en Counting Crows. Toch doet Bettie Serveert het vooralsnog met een beschei den inkomen. Visser: „De beste kunst moet eigenlijk under ground gaan, zodat niemand zich ermee kan bemoeien, ook financieel niet Al het geld dat erbij komt kijken, verziekt de boel toch alleen maar." amsterdam/gpd - Het Con- certgebouworkest wil Mariss Jansons als chef-dirigent. De overgrote meerderheid van de musici beschouwt de in 1943 in Letland geboren dirigent als de meeste geschikte opvol ger van Riccardo Chailly, die in 2004 bij het orkest vertrekt. De orkestdirectie is in overleg getreden met Jansons, hoewel directeur Jan-Willem Loot in een eerder stadium liet weten de voorkeur te geven aan een jongere dirigent Wel is de kans groot, dat het Concertge bouworkest binnenkort te vens een vaste gastdirigent benoemt. Want men gaat er vanuit, dat de nieuwe chef-di rigent niet het grote aantal concerten dat Chailly in Am sterdam placht te leiden op zich zal willen nemen. Jan sons heeft al een contract ge tekend met het orkest van de Beierse radio in München, dat hij met ingang van volgend jaar zal leiden. Adjunct-directeur Sjoerd van den Berg meldt vanuit Lon den, waar het Concertge bouworkest in de afgelopen dagen tweemaal is opgetre den, dat hij in dit stadium van de onderhandelingen geen commentaar wil geven. Maar hij ontkent niet dat Jansons met een ruime voorsprong de favoriet van de orkestmusici is. Van den Berg gaat er van uit, dat de benoeming van Chailly's opvolger over een week of zes a acht bekend kan worden gemaakt Jansons, wiens carrière twee jaar geleden werd onderbro ken door een hartaanval, heeft sinds het einde van de jaren tachtig geregeld voor het Con certgebouworkest gestaan. Daarbij maakte hij zich al snel geliefd bij musici en publiek. Mariss Jansons werd als diri gent in het toenmalige Lenin grad opgeleid door Ilja Moes in en kreeg later les van Hans Swarowsky in Wenen en Her- bert von Kar ajan in Salzburg. Bekend werd hij vooral als chef van het Philharmonisch Orkest van Oslo, dat zich sinds 1979 onder zijn leiding spectaculair ontwikkelde. La ter ging hij het orkest van Pittsburgh dirigeren. Daar kondigde hij onlangs zijn ver trek aan. new york/dpa - De Amerikaan se bas-bariton William Warfield is zondag op 82-jarige leeftijd gestorven. Dat meldt The New York Times. Warfield kreeg vooral bekendheid met zijn ver sie van het lied '01' Man River' uit de musical 'Showboat' van Oscar Hammerstein en Jerome Kem. Warfield kwam vorige maand ten val en liep ernstig nekletsel op. Hij kreeg niet alleen bekendheid door zijn rol van Joe in de musi cal Showboat, maar ook als uit stekende vertolker van Porgy in talrijke opvoeringen van Gersh- wins opera 'Porgy and Bess'. Een uitvoering uit 1963 van Warfield met zangeres Leontyne Price, met wie hij enige tijd ge trouwd is geweest, geldt als een van de allerbeste Gershwin-ver- tolkingen. Warfield zong ook graag liederen van Duitse com ponisten en cantates van Bach. De in de staat Arkansas geboren zanger wilde eigenlijk muziekle raar worden. Hij geloofde niet dat hij als zwarte carrière kon maken in concertzalen en ope rahuizen. Maar nadat hij diverse zangwedstrijden had gewonnen en de steun had gekregen \lan de invloedrijke zwarte zanger Paul Robeson, ook bekend door '01' Man River'veranderde hij van gedachte. Bettie Serveert: „De beste kunst moet eigenlijk underground gaan, zodat niemand zich ermee kan bemoeien, ook financieel niet. Foto: Lex van Rossen V

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15