LEIDEN REGIO dupeerden hekelen foutenfestival in Voorschotense gemeentegids De Vebo leeft nog steeds onder boeren Rijnland pal voor Bentwad umana pikt aantijgingen niet Oranjestraat wil naar de rechter Een week feest in 'jarig' Zoeterwoude R3 'Het moet weer een ouderwetse familiedag worden' Noodkreet naar provincie Ruzie in het verkeer Na Warmond wil ook Lisse van kledinginzamelaar af donderdag 29 augustus 2002 [Went 10ten - Wie de Dierenambu- jelt krijgt GGD-vrouwenge- nldscentrum Hara aan de tele- 'secretaris' Smits is bij de mg Kunstkring Duivenvoorde jrtlagen onbekende. Elk Voor ns huishouden heeft de Ge- jids 2002-2003 inmiddels op •rsmat gevonden, maar zonder g<$ het boekje bepaald niet. d Steenbergen van de Dieren- ojice begrijpt nog steeds niet wat er precies is misgegaan. „Ik ben een aantal maanden geleden keurig gebeld of de gegevens voor de nieu we gemeentegids klopten, en dan blijkt er toch weer een storende fout in te zitten." Wie het nu vermelde nummer in toetst, krijgt de GGD Hara aan de te lefoon, een dependance van het hoofdgebouw aan de Leidse Rooden- burgerstraat. „Een paar jaar terug hadden we ook al problemen met die gids, maar dan omgekeerd. Kregen we constant telefoontjes van mensen die op zoek waren naar een bedrijf dat niet meer bestond. Heel verve lend allemaal." Dat vindt ook E. Schot van het vrou wengezondheidscentrum. Zij weet sinds kort alles af van jonge katjes in nood. „Vooral de eerste twee weken nadat de gids verspreid was werden we elke dag wel een keer gebeld door iemand die dringend op zoek was naar de Dierenambulance, omdat er kittens geboren waren. Wij hebben toen onmiddellijk contact opgeno men met de gemeente Voorschoten. Al snel daarna kregen we een brief met excuses en de belofte dat er actie ondernomen zou worden." Een vergelijkbaar verhaal komt van H. Dekkers, voorzitter van de Stich ting Kunstkring Duivenvoorde. Hij las tot zijn schrik dat de stichting kennelijk een secretaris heeft - luiste rend naar de naam Smits - die hij niet eens kent. Minstens net zo ver velend is het lot dat de Stichting tot Behoud van Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten dit jaar beschoren is. Van deze stichting is de naam van se cretaris Smits juist helemaal weg gevallen. „Die gemeentegids is een waardeloos blaadje", foetert Dekkers. „Elk jaar staan er allerlei stommitei ten in, maar dit jaar is het wel heel erg. Volgende keer wil ik eerst een dmkproef zien. Anders hoeven wij er echt niet meer in te staan." Een andere opvallende fout in de nieuwste Voorschotense gemeente gids is dat het nummer van de brandweer niet helemaal juist is. In plaats van het gebruikelijke alarm nummer staat nu het nummer van de brandweerkazerne in de gids ver meldt. Dat kan vervelend zijn, want dat nummer wordt alleen tijdens kantooruren opgenomen. De gemeente Voorschoten erkent de reeks 'missers' maar benadrukt dat de fouten in 'het niet gemeentelijke gedeelte staan, dat onder verant woordelijkheid van de uitgever valt'. Dat is het in Eindhoven gevestigde bedrijf Wegener Suurland. „Wij kun nen daar wel over mopperen, maar daarmee krijgen we ze de gids nog niet uit." Het 'iets te grote aantal fouten' in de afgelopen jaren is voor Voorschoten wel een reden om het contract met Wegener Suurland niet meer te vér- lengen. „Volgend jaar stappen we over naar een andere uitgever", licht een woordvoerder van deze gemeente toe. „Dat heeft met onze eigen plan ning te maken. Maar ook met de ma nier waarop de uitgever zaken plant Dat is namelijk best voor enige verbe tering vatbaar. En dan heb ik me nog heel netjes uitgedrukt" kia Stoelinga üderdorp - De Vebo is in huize De Boer ;elegenheid voor de hele familie. Voor het de mkz-crisis staat er zaterdag weer vee voormalige Leidse veemarkt in de rdhallen. Niet alleen de organisatie heeft jannen verwachtingen van deze bekende ie show voor boeren uit de Rijn- en Duin- ok de familie De Boer uit Leiderdorp leeft oe. onrustige jaren in het boerenbestaan deuren van de hallen weer open voor koeien, kalveren, pony's en veulens. Het in het jaar 2000. Net nadat de Vebo een ital inschrijvingen had gehad. Ook boer Boer kreeg daarmee te maken. De mkz- Id de gemoederen bezig. De regels voor en transporten werden zo aange- it van markten, shows en tentoonstellin- sprake meer kon zijn. len dat heel jammer. Het is altijd zo ne- it er over boeren wordt geschreven. En i'n veetentoonstelling kun je laten zien een saamhorigheid er onder boeren en leeft. We moeten weer een positieve de samenleving krijgen", zegt De Boer nee zijn motief om mee te doen even neerzet. „Met z'n allen hebben we heel br dit kalf, dat op 15 maart is geboren, ge- essa is een van drie die staat ingeschreven itegorie jongvee voor de mesterij of fokke- jf 15 april zijn we met haar bezig voor de stelling. Ze is gekeurd, heeft de bloedtest Hln, is mak, schoon, geschoren en maakt ™e bokkensprongen als zij aan een touwtje ï*ben. Deze Belgische Blauwe staat goed op Oh en heeft mooie billen in de broek", con- De Boer tevreden met zijn kinderen Loui- jen. boerderij, die ligt ingeklemd tussen de ^fenerweg en de Oude Rijn - nog net bin- jrenzen van Leiderdorp - heerst bedrijvig- r? veertig koeien en vijftig schapen met Vn aan de overkant in de wei hebben De big. Hij zwaait even naar ze. Het teken dat .aan komt. „Toen ik klein was deden we ijd boertje. Heel veel kinderen weten nu J meer hoe ze dat zouden moeten spelen. e^arom zo belangrijk dat de mensen weten .■J mee bezig zijn op de boerderij, hoe we omgaan en wat ze voor ons beteke- esLouisa en Koen nog geen idee hebben ti toekomst, weten ze wel dat ze nu heel _j wonen en dat dieren leuk zijn, gemolken Iicht moeten worden om inkomsten te De Vebodag vinden ze vooral spannend, d tevoren worden de drie kalveren die ii geboend, vertroeteld en daarna in een gezet met veel stro zodat ze gaan glim- terdagmorgen staat de hele familie vroeg ia het melken te kunnen vertrekken met door Saskia Stoelinga runwoude - Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft duidelijk stelling genomen voor de aanleg van een waddenlandschap 'Bent wad' op de plek waar de provin cie het Bentwoud heeft gepland. Door de toenemende waterover last is dit volgens het waterschap de beste mogelijkheid om in de polder meer water te kunnen bergen en de waterkwaliteit te verbeteren. Rijnland heeft de Pro vincie Zuid-Holland gisteren een noodkreet gestuurd met het ver zoek om het alternatieve plan voor Bentwoud, Bentwad, zo snel mogelijk opnieuw aan de orde te stellen. „Het is een gemiste kans als dat niet gebeurt. Voor Rijnland is het van groot belang om meer waterberging in het polderge bied te realiseren", zegt voor lichter Caroline Weber. Rijnland is met deze noodkreet gekomen omdat de Statencommissie Groen, Water en Milieu volgen de week woensdag vergadert over het Bentwoud. „Rijnland hoopt dat deze commissie zo snel mogelijk met het hoog heemraadschap om de tafel gaat zitten", aldus Weber. Bentwoud is het grote bos dat is gepland voor het gebied tussen Zoetermeer, Benthuizen en Waddinxveen. De polder de Noordpias waar het Bentwoud moet komen, is een diepe droogmakerij met een gering waterbergend vermogen. Er is weinig oppervlaktewater in het gebied. Door in plaats van het Bent woud het Bentwad aan te leggen - een alternatief plan van histo risch geograaf Hans Smit en ar chitect Jan van Leeuwen - wordt het niet alleen recreatief aan trekkelijk, maar is er ook een veel beter waterbeheer mogelijk. Het plan Bentwad bestaat uit veel water, oevers, kwelders, duinen, eilanden en stranden. Rijnland vindt dat de beslissing om van het Bentwoud een Bent wad te maken via de democrati sche weg snel moet kunnen worden genomen. „Inmiddels is het duidelijk dat vanwege kli maatveranderingen er meer ruimte voor water moet komen. Het toenemend onder water lo pen van het gebied van de agra riërs strijkt nog meer boeren in de haren en leidt tot regelingen die betaald moeten worden van gemeenschapsgeld", aldus Rijn land. De Provincie zegt dat bos, zoals voorgesteld in Bentwoud, grote re recreatieve mogelijkheden biedt. Ook is de realisatie van het plan Bentwad aanzienlijk duurder dan Bentwoud en zijn er volgens provincie water en milieutechnische complicaties te verwachten bij de uitvoering. Rijnland stelt: „Bentwad voor ziet ook in een bos, weliswaar kleiner maar nog steeds groot. Daar komt dan nog water bij. En dat is van levensbelang." Louisa en Koen de Boer, met Tessa, een mooie Belgische Blauwe die zaterdag tijdens de Vebo is te bewonderen. Foto: Hielco Kuipers de veewagen. In de Groenoordhallen wordt het drietal nog eens keer geboend en de laatste vlekje worden zelfs weggewerkt met spiritus. En dan gaan de nieuwe halsters om voor het sho wen. Koen de Boer weet het zeker: „Er zit een prijswinnaar tussen." Ook Ada de Boer, de vrouw des huizes, moet het beamen: „Je leeft er naar toe. We moeten het vooral hebben van mensen uit de stad die het leuk en interessant vinden. Ze hoopt op veel drukte. Daar geniet ik van." Organisatrice Koekenbier van de Groenoordhallen ziet de men sen graag komen. Het moet weer een ouderwetse familiedag worden. De bekers, rozetten, linten en eervolle vermeldingen voor de beesten en hun ei genaren staan klaar. Hoewel het vee een prominente plaats inneemt zijn er nog heel veel andere bezienswaardigheden die met het leven op de boerderij en platteland te maken hebben. Een presentatie van oude tracto ren en een grote vlooienmarkt staan op het pro gramma, evenals activiteiten voor de jeugd. Ver der kaaskeuringen, proeven van allerlei heerlijk heden, zoals zelfgemaakt ijs, onbespoten fruit en pure zuivel. De poorten gaan open zaterdagmor gen om negen uur en sluiten 's middags om drie uur. Toegang: volwassenen 2,50 euro, kinderen 1,25 euro. leiderdorp - Bij een ruzie over het rijgedrag van een automobilist zijn een 17-jarige Leidschendammer en een 20-jarige man uit Zoeterwoude-Rijndijk gisterochtend mishandeld. Zij zaten in een bestelbusje dat op de Persant Snoepweg in Leiderdorp werd af gesneden door de bestuurder van een auto. Vervolgens ging deze bovenop zijn rem staan. Toen het tweetal de man op zijn gedrag aansprak, stak hij toe met een schroevendraaier. De Leidschen dammer hield daar schrammen in zijn nek aan over. De man uit Zoeterwoude kreeg een klap op het hoofd. Groenendijk Na Warmond over- vdk de gemeente Lisse de irfrking met kledinginza- nélumana te beëindigen, dte gemeenten hebben twijfels over de integri- de ideële stichting. Humana reageert vol „Het zou fijn zijn als n nadacht voor het ne- zo'n besluit." Humana Nederland t ebruikte kleding in, die o is wordt ingezet voor de allerarmsten in di- ïtwikkelingslanden. In '1 2 regio mocht Humana kort in drie gemeenten 3 Juten inzamelbakken Warmond, Lisse en Warmond besloot en- :n geleden dat Humana leding meer mag inza- "legom zei de samen- :rder al op. Nu is ook plan om te breken met „Wij twijfelen aan ver- het contract", zegt 'oerder. „We wach- :n af, maar het gevoel meer." tot de veranderingen ee uitzendingen van ma Netiuerk, waarin leid dat Humana niet verantwoorden waar it met de kledinginza- xdt verdiend, naar toe kon de stichting niet maken dat ze geen (heeft met Tvind, een ige beweging uit Dene marken die verdacht wordt van criminele activiteiten. Humana Nederland is teleurge steld in Warmond en Lisse, zegt woordvoerder Richard Wink. „Het is bijzonder jammer dat gemeenten zo maar de relatie stop zetten, op basis van een tv- uitzending. Lisse heeft tenmin ste nog contact gezocht, War mond heeft zelfs dat niet ge daan. Dat is bijzonder jammer." Wink erkent dat Tvind een 'nog al rare' beweging is, 'niet van deze tijd'. Maar, zo zegt hij, „cri minele activiteiten zijn nooit be wezen. Bovendien is Humana totaal onafhankelijk van Tvind. Vier van onze negentig mede werkers zijn toevallig ook aange sloten bij Tvind, dat is alles." Humana Nederland wil op nieuw in discussie met War mond en Lisse. „Onze kleding- inzameling wordt gecontroleerd door onafhankelijke accoun tants. Wat wil men nog meer?" De accountants, KPMG en Ernst Young, bevestigen dat de fi nanciële huishouding van Hu mana onderzocht en goedge keurd is. Toch blijft de kritiek op Humana Nederland bestaan. P. Hoebink, onderzoeker van ont wikkelingsvraagstukken aan de Universiteit Nijmegen, zegt dat het 'onbegrijpelijk' zou zijn als Nederlandse gemeenten met Humana zouden blijven samen werken. „Ik heb nog nooit een ontwikkelingsorganisatie gezien die zo is verknoopt in een net werk van stichtingen, scholen en bedrijven met rekeningen op 'Met Tvind is niks mis' Tvind is een Deense scho lenbeweging die mensen opleidt tot ontwikkelings werker. In Denemarken wordt de beweging gezien als een sekte: de docenten die er werken, staan een deel van hun salaris aan Tvind af. De Deense justi tie vermoedt dat bij Tvind onder een charitatieve dekmantel criminele acti viteiten schuilgaan, maar pogingen om de beweging te ontmantelen mislukten tot nu toe. Anton Veldt, een War- monder die al tien jaar voor Humana in Afrika werkt, is een van de vier Humana-medewerkers die ook bij het Deense Tvind zijn aangeslotea „Wat in die uitzendingen over Tv ind wordt beweerd, is on waar. Wij hebben niets te verbergen. In die uitzen ding werden enkele oud medewerkers van Tvind belastingparadijzen. Humana kan maar het beste worden op gedoekt." De Warmondse wethouder Van Klinken gaf onlangs al aan dat hij genoeg heeft van Humana. De naam van Humana is be- geciteerd, die om uiteen lopende redenen een trap na willen geven. Wij doen niets dat het daglicht niet kan verdragen." Veldt draagt een deel van zijn inkomen af aan Tvind, maar haalt andere aanna mes over Tvind onderuit. „Zo zouden Tvind-docen- ten geen kinderen mogen krijgen. Wilt u een van mijn kinderen even aan de telefoon?" Veldt werkt sinds vijf jaar in Mozambique. „Wij zet ten daar een lerarenoplei ding op. Dat is belangrijk, want het onderwijs in Mo zambique is erg slecht. Blijkbaar wil Warmond niet meer aan zulke activi teiten meewerken. Ik be grijp de wethouder wel een beetje, maar ik vind het ook wel heel triest. Wij worden het slachtoffer van tendentieuze verslagge ving." smet, zegt hij. Wij geven ze niet meer het voordeel van de twijfel. De stichting mag haar contract uitdienen, maar daarna willen we er toch mee ophouden." Het contract tussen Humana en Warmond loopt volgend jaar af. door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Bewoners van de Oranjestraat en de Korte Conradstraat in Alphen aan den Rijn, die afgelopen zaterdag na hevig noodweer met fikse water overlast te kampen kregen, wil len naar de rechter. Ze hebben het gevoel dat de gemeente sneller dan ze nu belooft, maat regelen kan nemen om water overlast in de toekomst tot een minimum te beperken. Twee bewoners - A. Hendriks en D. Plomp - zijn inmiddels bezig een vereniging op te rich ten, die de gang naar de rechter gemakkelijker moet maken. Ze denken dat de gemeente te wei nig heeft gedaan om de Oranje straat en de Korte Conradstraat te vrijwaren van wateroverlast na regenval. „Het probleem van wateroverlast speelt al ruim veertig jaar. We vragen ons af of de gemeente daarom aanspra kelijk is voor de materiële en im materiële schade die sommigen van ons al vele malen hebben meegemaakt", stellen actievoer ders in een brief, die gisteren onder de bewoners van beide straten is verspreid. De vereniging in oprichting - niet te verwarren met een werk groep die onder leiding van ju rist Meindert Stelling al jaren met de gemeente namens de bewoners overleg pleegt - wil een advocaat in de arm nemen om in een spoedeisend geding („Misschien regent het volgende week weer zo enorm") maatre gelen af te dwingen. „Zodat we voor eens en voor altijd weten of de gemeente aansprakelijk is, met alle gevolgen van dien." De actie is een gevolg van on vrede over de uitkomst van een door de gemeente inderhaast belegde bijeenkomst, die eerder deze week achter gesloten deu ren gehouden werd. Namens het gemeentebestuur zegde bur gemeester Nico Schoof de gedu peerden toen toe dat zij op een sympathiebijdrage van 1000 eu ro mochten rekenen. „Geen rompslomp, formulier invullen en klaar", luidde zo ongeveer zijn verklaring na afloop van de bijeenkomst. Tegenover de pers verklaarde de burgemeester dat het ieder natuurlijk vrij staat om naar de rechter te gaan. Hij ver wachtte niet dat die de bewo ners in het gelijk zou stellen. Die bewoners op hun beurt ma ken er nu werk van. Het afwach ten is eerst op reacties van alle straatbewoners. „Samen sta je sterker dan alleen", zeggen de oprichters Hendriks en Plomp van het actiecomité. „Als een in dividu naar een rechter stapt, geeft dat een andere indruk dan wanneer een vereniging van veertig vijftig huishoudens dat doet." door Jelle Settels zoeterwoude - Eigenlijk wordt feest te laat gevierd. Al in de Ro meinse tijd was er al een neder zetting op de plek van het huidi ge dorp Zoeterwoude. En de eerste keer dat de naam Zoeter woude voorkomt is in 1276. Dus 726 jaar geleden. „Dat ging ook zo tijdens het 700-jarig be staan", vertelt burgemeester Amy Koopmanschap. „Toen hebben we het ook een jaar later gevierd. Een verklaring hiervoor heb ik niet, want ik wist ook niet beter dan dat we uit 1276 stam men. Zie het maar als een groot feest, 25 jaar na het vorige feest." Maar te laat of niet te laat, Zoe terwoude pakt de komende week flink uit met activiteiten ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan. Dat er ineens een hele week feest is, is overigens puur toeval. „We zijn vorig jaar no vember begonnen met een leeg programmablad", vertelt Rina Hartloper die met Koopman schap één van de leden is van het organisatiecomité. „Al pra tende kwamen er een aantal ideeën, zoals de Holland Ladies Tour die in dezelfde tijd door de streek komt. De start van een van de etappes is op de Rijndijk. Zo zijn we ook gewezen op 'De Midzomemachtdroom', een voorstelling van Frank Groothof die optreedt vóór het gemeente huis. En Swetpop valt ook in de feestweek." Hartloper kijkt het meest uit naar het open podium op zater dag 7 september in café De Meester. „Daar komen een paar honderd mensen op af. Soms denk je 'wie zijn dit?' Maar het is heel vaak erg leuk." Doordat de gemeente Zoeter woude meer bezig is geweest met de herindelingsperikelen, is er pas laat begonnen met de or ganisatie van de festiviteiten. „We wisten door de politieke ontwikkelingen eigenlijk niet waar we aan toe waren", geeft Hartloper toe. „We hebben op een gegeven moment gezegd dat we moeten vieren wat we nog kunnen vieren." Koop op c les hebben georganiseerd met weinig steun van de gemeente. Zelf is ze de grote trekker achter de Kunstroute, een route waar veel kunstenaars van beide ker jopmanschap is wel erg trots de Zoeterwoudenaren die al- nen exposeren. „We hebben in Zoeterwoude veel mensen die een goed evenement kunnen organiseren", zegt ze. „Als zij met een evenement komen dan is alles geregeld: van verkeer tot en met het sanitair. Er wordt met alles rekening gehouden en er zijn nooit problemen bij Zoe- terwoudse evenementen." De feestweek eindigt zondag 8 september met een picknick aan het Molenpad, tussen de twee kernen. Daar treden bandjes op, er is straattheater en activiteiten die nu nog geheim zijn. Het feestjaar wordt in november af gesloten met de presentatie van een boekje met beschrijvingen van opvallende mensen en ver halen uit Zoeterwoude. Zie ook de bijlage 'UIT, vandaag bij het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13