DUIN BOLLENSTREEK Katwijk krijgt tieneropvang in Rijnsoevei 'Als Jomanda stopt, neem ik het over' Klacht Hengst tegen curator van Voetbalgala Bollenstreek Lisse maakt begin met nieuw ouderenbeleid Politie doet invallen in drie hennepkwekerij! Vuurtorenplein: 'Plaza de Salsa' Uitbreiding klaar bij FloraHolland Raadselachtig autowrak Stichting Kinderopvang Katwijk: 'Huiswerkbegeleiding staat hoog in het vaandel' Motorcross terug in Noordwijk Leidsch DagbladARCIIIEVEN ANNO 1902 ANNO 1977 ABORTUSRECHTELOOS 1 WETTELOOS ifMELWfel LORD DONDERDAG 29 augustus NooRDWiJK - Het Vuurtoren- plein in Noordwijk verandert zaterdag in een Plaza de Salsa. Het plein is van 14.00 uur tot 23.00 uur gevuld met dansen en muziek. Docenten van salsa dansschool Salsiando uit Lei den geven gratis les. De beste leerlingen komen aan het einde van de dag in de schijnwerpers op het podium. Orkesten Que Pasa en Xango verzorgen de he le dag de muziek. rijnsburg - De uitbreiding van FloraHolland in Rijnsburg is af. Langs de rijksweg A44 staat een nieuw bedrijfs- en kantoorge bouw van de bloemenveiling, 11.300 vierkante meter extra. Daarnaast is er een nieuw par keerdak voor 230 auto's. In 2003 komt er nog eens 8400 vierkante meter bij, en wordt de parkeercapaciteit met 300 plaatsen uitgebreid. Maandag 16 september opent gedepu teerde Vissers van de provincie de uitbreiding officieel. lisserbroek - Een zwaar be schadigde Ford Scorpio met verse bloedsporen erin. Dat vond de politie vanmorgen rond tien over twee in Lisser broek, op de Lisserweg. De auto was kennelijk over de kop ge slagen. De hoogstwaarschijnlijk gewonde bestuurder was echter nergens te bekennen, ondanks een grootscheepse zoekactie in de omgeving. De eigenaar van de auto, een 32-jarige Lisse- naar, was niet thuis. Het onder zoek gaat verder. door Saskia Buitelaar katwijk - Voor io tot 16-jarigen begint de stichting Kinderopvang Katwijk binnenkort met tienerop vang in de Katwijkse wijk Rijn soever. Deze tamelijk nieuwe vorm van kinderopvang vult een gat in de opvang van kinderen en jongeren na schooltijd. Kinderen in deze categorie met werkende ouders vallen nu buiten de boot. De KOK gaat in zee met de stichting Jeugdwerk Hoomes- Rijnsoever, die het jeugdhuis De Poolster beheert. Daar worden 's avonds activiteiten georgani seerd voor jongeren vanaf 12 jaar. Overdag staan de ruimtes grotendeels leeg. Op het idee van de KOK om De Poolster voor tieneropvang te gebruiken reageerde de stichting enthousi ast. Ook de gemeente is positief. KOK-directeur I. Remmelzwaal verwacht deze week het huur contract te tekenen en een voor lopige vergunning te ontvangen. In oktober kunnen de eerste kinderen terecht. In eerste instantie dacht Rem melzwaal aan naschoolse op vang voor kinderen van 4 tot 13 jaar. „Maar toen ik het gebouw zag, bleek het heel geschikt voor tieners. De grootste van de twee ruimtes is al ingericht als een soort huiskamer, met banken, televisie, een bar, een tafelten nistafel en een playstation. In de kleinere ruimte kunnen kinde ren rustig hun huiswerk ma ken." In Leiden, Oegstgeest en Voor- katwuk - De failliete advocaat Marcel Hengst dient een klacht in bij de Orde van Advocaten te gen de curator van het eveneens failliete Voetbalgala van de Bol lenstreek. Hengst was voorzitter van de Stichting Voetbalgala Bollenstreek, en heeft volgens curator M. de Goeij niet de no dige inlichtingen verschaft en ook niet alle administratieve ge gevens van de failliete stichting aan haar overgedragen. Hengst ontkent dat, en stapt naar de Orde van Advocaten vanwege de uitlatingen van De Goeij in de pers. In het Leidsch Dagblad zei De Goeij onlangs dat de mogelijk heid bestaat om Hengst te laten gijzelen, als hij niet met de in lichtingen over de brug komt. Volgens F. Krougman, die de belangen van Hengst in deze zaak behartigt, is dat verzoek tot gijzeling al ingediend. Hij ver wacht binnen twee weken een beslissing daarop. Krougman meent dat gijzeling van Hengst geen enkel nut heeft, omdat hij alles wat hij had al heeft overge dragen en verteld. Volgens Krougman heeft de accountant van het voetbalgala paperassen in de prullenbak gegooid: „Ik weet niet waarom hij dat gedaan zou hebben, want er stonden geen kwalijke zaken in." In een brief aan De Goeij schrijft Krougman dat hij en Hengst het 'ongepast, tendentieus en onno dig grievend' vinden dat zij de pers heeft gezocht, terwijl het verzoek tot inbewaringstelling van Hengst al is ingediend, maar nog niet is gehonoreerd. Het doet hem wel deugd dat De Goeij, in haar poging om alle feiten boven water te krijgen, de overige bestuursleden van de door Gerard Baas lisse - Lisse gaat aan de slag met het oude renbeleid. Het is dan wel nog niet gelukt om een projectleider te werven voor de uitvoe ring van de 'Nota Ouderenbeleid', maar met het aanstellen van S. Bos als tijdelijk project coördinator is de kop er af. Dat zegt wet- hoilder De Roon, die het seniorenbeleid in zijn portefeuille heeft. Bos richt zich in de komende maanden met name op het bij el kaar zoeken van een seniorenraad, die naar verwachting voor het eind van het jaar zal zijn aangesteld. Die raad gaat de gemeente adviseren over zaken die ouderen aangaan. Stef Bos is in dienst bij Trias Woondiensten. „Dat is geen toeval", legt De Roon uit „Veel ouderenzaken betreffen de huisvesting. We hébben met Trias een gezamenlijk belang bij ontwikkelen van een beleid rond thema's als wonen en zorg en welzijn voor senioren. Zonder samenwerking met Trias is het niet mogelijk om deze zaken effectief aan te pak ken. De heer Bos zal dan ook zowel bij de gemeente als bij Trias op de loonlijst staan, op fifty-fiftybasis." Overigens is het de be doeling dat Bos terugtreedt als er een 'echte' projectcoördinator is gevonden. De landelijke trend dat er te weinig geschik te woningen voor ouderen zijn is niet aan Lisse voorbijgegaan. „Het gaat niet alleen om de muren en het dak, het gaat ook om de zorgfuncties er omheen. Er komt een vergrijzinggolf aan, eigenlijk is die er al, en bovendien willen ouderen tegenwoordig langer zelfstandig wonen. Op zich een goe de ontwikkeling, maar wel een waar nieuw beleid voor nodig is." De seniorenraad zal de gemeente zowel ge vraagd als ongevraagd adviseren en geldt daarbij ook als aanspreekpunt voor oude ren. „Op dit moment ontbreekt een plat form waarin vertegenwoordigers vanuit een brede doelgroep met elkaar kunnen overleg gen", heeft Bos geconstateerd. „Voor de sa menstelling van de raad denken we aan mensen op particuliere basis en mensen van de relevante instellingen, zoals de oude renbonden en de zorgaanbieders." Interim-projectleider Bos gaat zich behalve met de seniorenraad ook bezighouden met het creëren van een loket waar senioren met praktische vragen terechtkunnen, een vraagcentrum voor ouderen. Zijn derde pro ject is het opstellen van een actieplan om de Lissese voorzieningen voor ouderen te ver beteren. Het mooiste zou zijn als de senio renraad al daarbij zijn aandeel kan leveren. „Hoe eerder die raad er is, hoe liever het mij is.", sluit De Roon af. schoten, waar tieneropvang al een tijdje bestaat, doet de KOK ideëen op. Overigens heeft Remmelzwaal het over het vrije rij dsarrangement (VTA), op ad vies van een overheidscommis sie die zich bezig houdt met dit nieuwste onderdeel in de sector kinderopvang. „Het woord tie neropvang dekt de lading niet en spreekt de doelgroep niet aan. Het is geen vorm van kin deropvang met vaste tijden en contracten. Het VTA is vrijblij vender. We werken met een 10- strippenkaart, zodat je kunt ko men wanneer je wilt. Het moet laagdrempelig zijn." De strip penkaart gaat 150 euro kosten. Een ander belangrijk punt is volgens de KOK-directeur dat huiswerkbegeleiding hoog in het vaandel staat. Ze denkt aan het inhuren van pabostudenten om de kinderen daarbij te helpen. Wie vervolgens naar een sport- training moet, kan erop rekenen dat de leidsters erop toezien dat dat ook gebeurt. En voor de kin deren die langer blijven - de op vang is tot 18.30 uur open - worden activiteiten georgani seerd. „De kinderen zijn daarbij zelf onze gesprekspartner. Zij mogen hun wensen kenbaar maken. Als er bijvoorbeeld acht jongens gitaarles willen nemen, nodigen we een muziekdocent uit." Dit najaar begint het VTA met zo'n tien kinderen die uit de na schoolse opvang zijn gegroeid. Er is plek voor zo'n veertig kin deren, ook in vakanties. En op flexibele tijden die aansluiten bij de roosters van kinderen middelbare school. Re zwaai denkt dat de animi is, juist in de wijk Rijr waar veel jeugd woont. 2 dat er ook kritiek zal zijn Katwijkse tegenstanden kinderopvang. „Die zijn er altijd, maar wij zi de vraag die er is naar o En ik vind het VTA te vei boven het rondlopen op s Op 21 september houdt c een open dag in De Pool het eigen gebouw aan De Stichting Voetbalgala 'gaat aan pakken', zo schrijft hij. M. de Goeij zelf wil niet inhou delijk op de zaak ingaan zo lang de kwestie onder de deken is, meldt zij in een korte reactie. Zij benadrukt dat zij zelf niet de pers heeft gezocht, maar dat het andersom was. En verder heeft niet de curator een verzoek in gediend tot gijzeling van Hengst, maar heeft de rechter commissaris aan de rechtbank een voordracht tot inbewaring stelling gedaan. De Stichting Voetbalgala ging vorig jaar failliet na drie voetbal gala's in de Bollenstreek. Dure artiesten werden ingehuurd om het gala in prestigieuze zalen luister bij te zetten. De belang stelling bleef ver achter bij de verwachtingen, en dat leverde de stichting een niet te over bruggen schuld op. noordwijk - Voor het eerst in 25 jaar was er gisteren weer een motor cross in Noordwijk. Op het terrein van de gebroeders Van der Putten aan de Achterweg kwamen jong en oud in alle klassen in actie in het kader van de Oranjefeesten. Vorig jaar werd de cross op het laatste moment afgeblazen. Het evenement sneuvelde toen na bezwaren over geluidsoverlast van één omwonende van het bedrijventerrein 's- Gravendijck, waar de wedstrijden zouden worden gehouden. Hj door de rechter in het gelijk gesteld. Daarom werd besloten orrif spektakel te verplaatsen naar de Achterweg, waar de organisatj handen was van de motorclubs Bleiswijk en Noordwijk en de Of vereniging Noordwijk-Binnen. Foto: Hielco Kuipers noordwijk/katwijk - De politie heeft gisteren invallen gedaan bij drie woningen in Katwijk en Noordwijk, omdat het vermoe den bestond dat daar hennep werd gekweekt. In een huis aan de Zeeweg in Katwijk vond de politie een kwekerij met 50 lam pen, maar geen plantjes. De 1300 bloempotten waren leeg. Wel was er geknoeid met de electriciteitsleiding. De Nuon is op de hoogte gesteld en doet aangifte. De 53-jarige bewoner is aangehouden. Aan het Zuideinde in Noordwijk trof de binnengestormde politie acht lampen aan, met daaron der honderd hennepplantjes. Terwijl deze soft-drugskwekerij werd opgeruimd, zagen agenten hoe bij een andere woning een plastic zak met wietbladeren op het dak van de schuur werd ge gooid. De 45-jarige be wc van dat huis is aangehouf had de politie bezig gezief wiet van haar 40 plantjes wegwerken. Alle wietij krijgen een proces-verbr hun goederen zijn in bes nomen. Ze herinnert het zich nog goed, die toespraak van de schooldirecteur bij de diploma- uitreiking: "Wissel niet te snel van baan, want overal is wel wat'. Die woorden, vijfentwintig jaar geleden gesproken, kwa men aan bij de Sassenheimse Marina Koelewijn die toen net als doktersassistente had gesol liciteerd bij de Voorhoutse dok ter Lempers. „Ik dacht: als ik die baan krijg, houd ik hem", zegt de nu 42-jarige Marina Rietveld-Koelewijn aan de voor avond van haar 25-jarig jubile um. Die baan kreeg ze. Op de dag van haar moeders verjaardag kwam de brief binnen, handge schreven. „Dus met een dok tershandschrift. Gewoon on leesbaar, ik was zo nerveus en ik had geen idee wat er nou ei genlijk in stond. We hebben er een tijd op even over na om haar an dere grote liefde, het onderwijs, een kans te geven. Dokter Loek Lempers, met wie ze twintig jaar als twee eenheid had gewerkt ging im mers met pensioen en mis schien was dat voor haar dan ook wel hét moment om de overgang te maken. Maar: „Dan had ik mijn patiënten achter Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 moeten laten en dat kon ik niet" Nu werkt ze sinds 1997 voor Roel Blanken en Ward Meijer, die de praktijk van Lempers in Hoogh Teylingen aan de Jacoba van Beierenweg hebben over genomen. En hoewel het een tikkie anders is dan toen - de verzakelijking van de wereld is niet aan de huisartsen voorbij gegaan - is het kemgevoel altijd gebleven: 'Een dokterassistente moet van mensen houden'. Die uitspraak typeert haar. „Ik heb een band met veel van de patiënten. Veel ken ik nog van 25 jaar geleden. Die kwamen bijvoorbeeld voor een zwanger schapstest en dan wist ik eerder dan zij dat ze in verwachting waren. Nu zie ik wel eens hun dochters langskomen voor een zwangerschapstest. De jaren zijn voorbijgevlogen. Ik word een ouwe tut, denk ik dan." In die tijd heeft ze een hoop zien verande ren. Meneer de dokter, een van de notabe len van het dorp, is nu een man die er even voor moeten zorgen dat men weer aan de slag kan. Stress heeft een be langrijke plek in de maat schappij inge nomen. „Ooit had je het ge zegde "Wat je na je vijftigste krijgt mag je hou den'. De mensen raakten niet in paniek als ze een dag of wat last hadden van hoofdpijn. Nu is het vooral bij dertigers en veer tigers zo dat je gezond moet zijn en de huisarts moet dat even voor elkaar krijgen. De pa tiënten weten ook meer en vra 'Dokter' Marina, al 25 jaar een vaste waarde in Voorhout. Foto: Mark Lamers gen soms direct om een recept dat ze op internet hebben ge zien." Maar ondanks dat overheerst bij Rietveld, die door nogal wat patiënten 'dokter Marina' wordt genoemd, het plezier in haar werk. „Ik heb een ideale baan", zegt ze, „en het is mak kelijk vol te houden. Ik hoef niet te poetsen of de ramen te ze men." 'Dokter Marina' heeft er in al die jaren wel meer taken bij ge kregen. Zo is het reizigers spreekuur haar pakkie-an. Daarvoor moet ze regelmatig naar een nascholingscursus. „Dan zit ik daar, als enige assis tente tussen allemaal huisart sen, die allemaal erg aardig te gen me zijn Er is er geen een die zich afvraagt wat ik daartus sen doe." Met de kennis die ze op de cursus opdoet, brengt Rietveld haar twee bazen op de hoogte. „In onze praktijk, en ook in andere, is dat vrij nor maal hoor. Een andere dok terassistente, we hebben er in middels vier, doet het diabetes spreekuur en weer een andere controleert de mensen met chronische ademhalingsmoei lijkheden. Maar", zo verzekert ze, „Blanken en Meijer zijn de baas. Zo gauw wij ergens over twijfelen halen we hen er bij. Daarvoor moet je als doktersas sistente een goed ontwikkeld niet-pluis-gevoel hebben." Het contact met mensen is het onderdeel bij uitstek, dat Riet- velds baan zo'n ideale baan maakt. Dat zorgde ervoor dat de jaren voorbijvlogen en dat ze er niet over piekert om er mee op te houden. „Dat bijzondere zit in de attenties die je soms van kinderen krijgt. Een teke ning of een doos Merci, wan neer je ze goed geholpen hebt. De truc bij kinderen is dat je eerlijk moet zijn. Als ze vragen of een prik pijn doet, moet je dat gewoon zeggen als dat zo is. En als ze willen kijken, moet je ze gewoon laten kijken. Die eer lijkheid werkt, echt waar." Bij ouderen zorgt een grapje op zijn tijd voor wat verluchting. Letterlijk „Dan komen ze bin nen met een beetje pijn op de borst en zijn ze verkrampt van de angst. Als je ze dan aan het lachen maak, is het ergste leed vaak al geleden. Ik zeg dan al tijd: 'Als Jomanda stopt, neem ik het van haar over'. Dan gaan ze ontspannen de behandelka mer in en heb ik mijn werk goed gedaan." uit de Vrijdag 29 Augustus UIT APELDOORN WORDT GEMELD: Toen H.M. de Koningin Maandagmiddag van een wandelrit op Het Loo terugkeerde, werd H.M. door een buitengewoon talrijke menigte, meest logeer gasten, opgewacht en hartelijk toegejuicht. Geheel tegen de gewoonte in bleef H.M. een oc blik op het bordes toeven, en hetgeen nog onge ner of eigenlijk geheel nieuw was, fluks zag më H.M. een handcamera te voorschijn halen, waJ de zij met een ondeugend lachje drie kiekjes vl opgetogen menigte nam. Toen neigde de Konif vriendelijk en begaf zich naar Hare vertrekkeru Maandag 29 augustus OEGSTGEEST - Pater Martin Koopman van de stichting Stirezo (Stichting Recht Zonder Onder- v scheid) - die strijdt tegen het vrijgeven van abortus - is vanmorgen met een tiental aanhangers in Oegst geest begonnen aan een driedaagse demonstratie voor het huis van het Tweede Kamerlid Elida Wes- sei-Tuinstra van D'66. Het kamerlid heeft pas nog gezegd voorstander te zijn van het toestaan van abortus zonder grenzen. Pater Koopman en zijn beweging komen op voor de rechten van het ongeboren kind. Koopman noemde abortus vanmorgen 'misdadig en onuitstaanbaar'. De uitlatingen van het kamerlid noemde hij een 'schaamteloze brutaliteit'. "Wij weten waarvoor we vechten, daarom houden we dit soort demonstraties. We vechten niet tegen windmolens maartegen Hit- Ier-praktijken", aldus pater Koopman, die van plan is bij elke politicus die zich in positieve zin over abortus uitlaat dergelijke demonstraties te hou Mevrouw Wessel, die bij het begin van de actie! thuis was, zegt de protesten te betreuren: "Hef zinloos. Acties als deze spitsen de tegenstellini leen maar meer toe en helpen nauwelijks meef een vruchtbare discussie". Mevrouw Wessel vd deelde het feit dat de actie voor haar privé-worf wordt gehouden. "Laat ze maar naar het Binné komen. Daar werk ik. Mijn buren hoeven van dj soort zaken geen last te hebben", aldus mevroii Wessel die liever met pater Koopman had willq cussiëren. "Men kan beter met elkaar praten f ik niet geloof dat men elkaar kan overtuigen. C voor liggen de standpunten te ver uiteen". AARLANDERVEEN - De Aarlanderveense fanf| DSS (Door Samenwerking Sterk) bestaat 50 ja| Het fleurige korps, bovendien van een kranige band en fraaie majorettes voorzien, vierde dat ji dagavond op het riante, door hoog geboomte ol ven sportterrein met een muziekfestival. OEGSTGEEST-Demon stratie van de Stichting Recht Zonder Onder scheid voor het huis van het Tweede Kamerlid Eli da Wessel-Tuinstra van D'66. Foto: Archief Leidsch Dagblad !on^W«^n( Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar* bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA tfJ onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie vr Ieldscb Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12