Bezwaren tegen bouwplannen Snoekerhaven REGIO Gemeente schouwt winkels Beatrixstraat 'Stappenplan' moet De Hoven een mooiere toekomst geven chitterend museumgebouw hindert kunstenares Drempel Socialisten willen spoor terug lekerker rijdt na aanrijding 'grjassen en p in buurthuis stelling! Klachten uit buurt hebben effect ieltje geroofd taresingel Bewoners en woningbouwvereniging slaan handen ineen LEIDEN leiden - Lang verwacht en nu toch gekomen: de verhoogde voetgangersoversteekplaats voor de dependance van het Stedelijk Gymnasium aan het Noordeinde. Vandaag en gisteren waren de wegwerkers druk in de weer om de verkeersdrempel op tijd af te krijgen voor het begin van het nieuwe schooljaar. Zodat de leer lingen van het Stedelijk Gymnasi um veilig kunnen oversteken naar het schoolgebouw op de hoek van Rembrandtstraat en Noordeinde. Vanwege deze werkzaamheden was het Noord einde de afgelopen dagen voor al het rijdend verkeer afgesloten. In de buurt plaatst men de nodi ge vraagtekens bij deze actie van de gemeente. Waarom worden er niet tijdelijk stoplichten neerge zet die de school zelf kan aanzet ten als de leerlingen komen en gaan? Want over twee jaar is de dependance van het Stedelijk toch weer weg van het Noordein de. En waarom worden de werk zaamheden niet uitgevoerd op maandag en dinsdag als het in de straat relatief rustig is, maar op woensdag en donderdag als er ook nog eens koopavond is? De gemeente kiest voor een ver keersdrempel met zebrapad om dat het de situatie serieus neemt, zo laat T. Roosjen van de afdeling Bouwen en Wonen weten. „Het is een optelsom. Ten eerste heb ben we te maken met leerlingen uit de onderbouw, ten tweede wordt het Noordeinde vlak bij de school smaller en ten derde is er veel autoverkeer. Daarom kiezen we voor deze oplossing; een ver keersdrempel met zebrapad. Zo maken we duidelijk zichtbaar dat er sprake is van overstekende scholieren en denken we dat au tomobilisten hun snelheid min deren. Dat op woensdag en don derdag wordt gewerkt heeft te maken met de planning van de aannemer. En als het goed is, is het werk aan het einde van de middag klaar zijn zodat het Noordeinde met de koopavond weer open is." Foto: Mark Lamers door Silvan Schoonhoven leiden - De Nederlandse Spoor wegen moeten weer in handen van de overheid komen. De prij zen mogen niet meer stijgen en de kwaliteit moet verbeterd. On der het motto 'Pak de trein te rug" probeerde de Socialistische Partij treinreizigers vanochtend van deze thema's te doordrin gen. Met een stapeltje folders be waakt Maria Veldhuis uit Leiden een van de drie vooringangen van het Leidse station. „Voor meer veiligheid, en geen loket ten dicht!" Reacties krijgt ze to taal niet, zegt ze. Passanten, ook al belaagd door uitdelers van Metro en Spits, grissen het pa pier uit haar handen en lopen gehaast door. „Pas als ik het woord veiligheid laat vallen, zie je dat mensen geïnteresseerd ra ken." Met die veiligheid is het in de trein droevig gesteld, denkt Veldhuis, hoewel ze dat zelf niet aan den lijve heeft ondervon den. Of ja, toch: laatst zag ze hoe vier man tegelijk opstonden en wegliepen toen de conduc- teur binnenkwam. Een ander weigerde te betalen en een zesr de begon te schelden. „Op het station ging die er op een drafje vandoor. Dan voel je je wel on veilig, ja. Voor de conducteur is het ook niet leuk. En de politie? Die mag helemaal niets meer te genwoordig." Helemaal mee eens, constateert Kees van der Vliet al lezend. Hij gaat de bon zeker invullen en opsturen, want 'het kan zo niet langer met het spoor'. Ferdi de Groot, op weg naar Amsterdam bekijkt het foldertje tijdens het lopen met stijgende irritatie. Wat een onzin, briest hij. „Ze willen zeker terug naar de Sov- jettijd met hun staatsbedrijven. En dan die veiligheid! Alsof dat beter wordt als ambtenaren de kaartjes knippen. Je krijgt wel eens het gevoel dat de SP ook een slaatje wil slaan uit het the ma onveiligheid Net als de LPF." Een 25-jarige man uit ;rk is gistermiddag door e aangehouden in zijn Iats. Hij had kort daar- ijn auto op de Lam- insweg een jongen (9) pt die ter hoogte van traat met zijn fiets aan op een oversteek- yerstak. Het ventje aardoor ten val en raak- rewond. De bestuurder d luto reed na het onge- Aan de hand van het i van zijn auto kon hij 1 achterhaald. ]Wie van klaverjassen houdt, kan op respec- 1 en 2 september te- buurthuis Op Eigen i lan het Valkenpad 5 in iet klaverjassen begint >m 14.00 uur. De bingo plussers begint een dag hetzelfde tijdstip. Voor brmatie: 071-5212893. (advertentie) moet zo snel r nogelijk een zekering tegen roverlast komen 'Geef uw mening rw.leidschdagblad.nl leiden - Naar een aantal winkel panden in de Beatrixstraat is gisteren door de gemeente een onderzoek ingesteld De dienst Bouwen en Wonen, samen met de brandweer, woningbouwver eniging Zijl en Vliet en de politie keken vooral naar de bouwkun dige staat van de winkels, brandveiligheid, vergunningen en of er illegale verbouwingen hadden plaatsgevonden. Er werd een aantal overtredingen geconstateerd. Zo kreeg de eige naar van Hair styling Abdul ah een bouwstop opgelegd omdat hij meer had verbouwd dan in de vergunning was overeenge komen. De gemeente besloot de winkels te inspecteren na aanhoudende klachten uit de buurt over over last en de eigen waarneming van de gemeentelijke bouwin- specteurs. De huurders van de panden, eigendom van Zijl en Vliet, waren vooraf schriftelijk op de hoogte gesteld van de in spectie. De brandweer bekeek de pan den gisteren op veiligheid en vluchtwegen, de politie lette vooral op eventuele illegale ho- reca-activiteiten en vergunnin gen terwijl de gemeente en Zijl en Vliet de bouwtechnische kant voor rekening namen. Volgende week komen de diver se partijen bij elkaar en wordt er een eindrapportage opgesteld. Aan de hand daarvan wordt er beslist of er meer maatregelen tegen een of meer huurders worden genomen. door Eric-Jan Berendsen leiden - Wijkvereniging Leefbaar Zuidwest maakt bezwaar tegen de plannen voor het zogeheten Snoekerterrein. In dit gebiedje naast het Lammenschansplein, waar tot voor kort een tuinbouw bedrijf was gevestigd, komt een jachthaven met daaromheen eengezinswoningen, huizen met bedrijfsruimte, een bedrijfsge bouw, atelierwoningen en een woontoren van negentien verdie pingen. De bedoeling is dat de bouw van Snoekerhaven volgend jaar begint. De wijkvereniging vindt de woontoren veel te hoog en zet vraagtekens bij de manier waar op het verkeer het wijkje in en uit moet. Ook is ze bang dat de nieuwe bewoners gaan klagen over geluidsoverlast afkomstig van het naastgelegen zwembad De Vliet. Verder strookt het bouwplan niet met het bestaan de bestemmingsplan. Om de bouwplannen toch te kunnen realiseren, wil de ge meente versneld het bestem mingsplan aanpassen, met een zogeheten artikel 19-procedure. Leefbaar Zuidwest is daar tegen. „Er hoort nu eindelijk eens een bestemmingsplan voor heel Zuidwest te komen, waarin staat wat wel en niet mag worden ge bouwd, zodat bewoners niet on verwacht worden geconfron teerd met weer een nieuw plan met vaak hoogbouw voor hun neus", meldt de vereniging. Los daarvan vindt de wijkclub de 'slanke' woontoren met 19 bouwlagen te hoog. „Zeker ten opzichte van de omliggende markante gebouwen." De wijk- Op het Snoekerterrein aan het Delftse Jaagpad, naast het Lammenschansplein en de Voorschoterweg, moet in de toekomst een woonwijkje komen. Foto: Hielco Kuipers vereniging is het niet eens met een geluidsonderzoek dat de ge meente heeft laten verrichten. Daaruit blijkt dat het verkeer de grootste boosdoener qua geluid zou zijn voor toekomstige be woners van het Snoekerterrein. Volgens Leefbaar Zuidwest moet de gemeente de nieuwe bewoners duidelijk attent ma ken op het zwembad en moge lijke nieuwe sportaccommoda ties die daar in de toekomst ko men. Zo moet worden voorko men dat er wordt geklaagd over zwembad De Vliet en dat het bad beperkingen krijgt opge legd. Daarnaast wordt volgens de wijkvereniging de ontsluiting van het wijkje een probleem. Omdat het kruispunt Voorscho- terweg-Rooseveltstraat en het Lammenschansplein tijdens de spits volledig geblokkeerd is. „Dat levert bezwaren op voor autoverkeer, voetgangers en fietsers." Ook de parkeemorm van één op één klopt niet. „Te genwoordig hebben huishou dens meer auto's dan waarvan bij het vaststellen van het aantal parkeerplaatsen is uitgegaan. Het terrein waarop tot enkele ja ren geleden de glastuinderij van de firma Snoeker was gevestigd, is in 1998 gekocht door project ontwikkelaar Hopman uit Zoe- termeer en het Voorschotense bouwbedrijf Niersman. Het hart van Snoekerhaven wordt de nieuw aan te leggen jachthaven midden in het gebied. De entree van de haven is bij de kruising van de Vliet en de Trekvliet. Het Delftse Jaagpad krijgt een be weegbare brug, alleen te bedie nen door gebruikers die de ha ven in of uit willen. De jachtha ven is slechts bedoeld voor huis eigenaars rond de haven. Rond de binnenhaven, aan de kant van zwembad De Vliet, ko men achttien drive-inwoningen met elk drie verdiepingen, een tuin en een eigen ligplaats aan de haven. Aan de kant van de Voorschoterweg komt bedrijfs ruimte met daarachter tien ha venhuizen van vier verdiepingen met een voortuin aan het water en een dakterras. Op de hoek van de Voorschoterweg en de Trekvliet is eveneens bedrijfs ruimte gepland met daaronder een parkeergarage van maxi maal negentien plaatsen. Langs de Trekvliet verschijnen zeven atelierwoningen. De grootste blikvanger is echter de woonto ren van negentien bouwlagen die verrijst op de plek waar Vliet en Trekvliet samenkomen. Daarin moeten 35 appartemen ten komen. Volgens een woordvoerster van de gemeente wordt er pas op z'n vroegst begin volgend jaar be kend 'of en wanneer de bouw begint'. „Volgende maand wor den de bezwaarschriften tegen de artikel 19-procedure behan deld. Tegen die uitspraken kan dan eventueel nog bezwaar worden aangetekend bij de pro vincie. Vervolgens kunnen er nog bezwaren worden aangete kend tegen de bouwvergun ning." ter Marina, 5jaar een irouwd gezicht «dupeerden elen tenfestival Een 34-jarige Leidenaar jchtend op de Maresin- ijn mobiele telefoon l Hij liep daar te bellen voorbij werd gereden ji onbekende man op jnmer. Deze griste de i uit zijn handen en ging oor. door Thijs Jaski leiden - Directeur Jan Leo van Deemter van Woningbouwver eniging De Sleutels toont zich een dapper man als hij in de hoogwerker stapt. „Kijk niet gek op wanneer ik me een beetje vreemd zal gedragen. Ik heb last van hoogtevrees." Van Deemter wordt de lucht in gebracht om een bord te onthullen waarmee de woningbouwvereniging grootscheepse plannen rondom de Leidse probleemwijk De Ho ven aankondigt. Met enig ge stuntel verwijdert hij een doek. Het publiek reageert lauwtjes op het bord met de tekst 'De Sleu tels, voor beter wonen'. Met de onthulling van het bord wil De Sleutels nog eens onder de aandacht brengen dat haar stappenplan De Hoven leef baarder moet maken. Sinds maart hebben De Hoven wijk beheerder Gé Beekman, die de verhouding tussen de bewoners en de corporatie moet onder houden. Dit jaar gaan De Sleu tels de flats opknappen door de portieken op te schonen en de trappenhuizen te verven (bewo ners kunnen kiezen uit drie kleuren). Volgend jaar worden de 'minder noodzakelijke' pun ten behandeld zoals een betere samenwerking met het buurt- serviceteam. Op het grasveld voor de Mamix- straat zijn de festiviteiten al in volle gang. De wijk, die normaal saai oogt, fleurt wonderbaarlijk op door de overdosis kleuren van springkussens en andere 'kindermagneten'. Ook de be woners lopen met een glimlach door hun buurtje. De grootste toeloop vindt nog plaats bij het Turkse eetkraampje. De etni sche lekkernijen vinden gretig aftrek. Op de achtergrond schalt de stem van een imitatie-Frans Bauer. Tussen de bedrijvigheid door lopen de mensen van De Sleutels. Tevreden, zo lijkt het De toespraak van directeur be vestigt <fit. „Leiden-Noord is een buurt met veel groen. Dat zie je niet veel in Leiden", zegt hij. „Maar de wijk is ook vies en rommelig. Laten we dus de han den ineen slaan om dit project succesvol af te sluiten. Jullie als bewoners moeten ook samen werken, wij kunnen en zullen de problemen niet alleen oplos sen." De Sleutels hoeft niet te vrezen voor het ontbreken van samen werking. De bewoners hebben een commissie opgesteld onder de naam Zwijgers van Noord. Een mengelmoes van afkomsten doet mee: een Turkse voorzitter, een Indonesische secretaris en een Nederlandse penningmees ter maken deel uit van de groep. Secretaris Ed Walbeehm vindt dat een groot voordeel. „Door de verschillende nationaliteiten in de bewonerscommissie is er voor iedereen een aanspreek punt. We hadden met de wijk beheerder al een prima aan spreekpunt, maar het taalver schil bleek toch een probleem te zijn voor sommige groepen." Wijkbeheerder Beekman ziet de toekomst positief tegemoet. „De bewoners zien dat de woning bouwvereniging mee wil helpen. Dit geeft hen een steun in de rug. Kijk maar hoe gemotiveerd ze zijn. Ik heb in mijn eerste maanden als wijkbeheerder al veel verbeteringen gezien en heb er alle vertrouwen in dat deze koers wordt doorgezet." (advertentie) xKi Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur Leiden C-Alphen a/d Rijn 30 aug t/m 4 okt 's-Hertogenbosch-Nijmegen 30 aug t/m 3 sep Groningen-Roodeschool/Delfzijl 31 aug t/m 5 sep (NoordNed) Utrecht Centraal-Nijmegen 31 aug Amsterdam C-Haarfem 31 aug en 1 sep Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. was de maat vol voor de kun stenares. In 2000 klaagde zij bij de toenmalige eigenaar van het museumgebouw. Omdat die niet reageerde, sprak Montéba de Rijksgebouwendienst, die het pand huurde. Die bekeek de situatie ook, maar zij kwam tot dezelfde conclusie als de ge meente. De gevel reflecteert het zonlicht 's ochtends slechts voor korte tijd. Geen aanleiding voor maatregelen dus. De kunstenares gaf zich niet ge wonnen. Toen de Rijksgebou wendienst vorig jaar het muse umgebouw aankocht, klaagde Montéba weer over de licht- overlast De dienst nam daarop een onafhankelijk bureau in de arm om de klacht opnieuw te onderzoeken. Het onderzoek wees uit dat het zonlicht op zonnige dagen tussen 08.00 en 10.30 uur via de gevel van Natu- ralis het huis binnendringt. Het bureau achtte maatregelen niet noodzakelijk. Ook zij gaf als eenvoudige oplossing het slui ten van de lamellen. Montéba kan niet leven met dat advies en heeft daarom de rechter gevraagd een uitspraak te doen. Tijdens de zitting wer den gistermorgen videobeelden van de lichtoverlast vertoond. Vanuit het huis was de gevel van Naturalis gefilmd. De kun stenares gaf op klagende wijze commentaar. De landsadvocaat was niet onder de indruk. Hij stelde dat de beelden waren vertekend door van binnenuit te filmen. Het licht leek daar door intenser dan in werkelijk heid. Ook vond de landsadvo caat dat Montéba overdreef over de duur van de overlast De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 De schittering van natuurhistorisch museum Naturalis is volgens de overbuurvrouw zo sterk als het licht van een flitslamp. Foto: Hielco Kuipers Ten slotte merkte hij op dat de kunstenares haar huis niet mag gebruiken als werkplaats. Hij vroeg de rechter daarom de ei sen van Montéba af te wijzen en haar te veroordelen tot het betalen van de proceskosten. De kunstenares leek na afloop van de zitting niet erg zeker van haar zaak. Zij verklaarde dat zij in hoger beroep gaat als ze ver liest. Woensdag 4 september maakt de rechter zijn vonnis bekend. René van Zoen jlse kunstenares Marian- itéba heeft voor haar 7e werkzaamheden dag- !8idig. Maar zoveel als ze ïenkrijgt, is belachelijk, t de gordijnen in haar n de Pesthuislaan slui- niet te worden verblind :t reflecterende zonlicht ;evel van museum Na- „Het lijkt alsof je voort in een flitslamp kijkt", 'eirmaal woongenot', zo- ten dat noemen, is geen ineer. Ze krijgt er zelfs 1 ijn van. Haar werk en iden lijden onder het )lgens de brandweer b reflecterende zonlicht a huis kunnen veroorza- dat de gevel werkt als ootglas. Daarom vlontéba een kort ge- tegen de Staat der Ne derlanden, eigenaar van het museumgebouw. Zij eist zon wering voor de ramen en als al ternatief voor de dan ontstane duisternis, twee lichtkoepels in het dak van haar huis. De zaak diende gisteren voor de recht bank in Den Haag. Het probleem stamt al uit 1997, toen de museumnieuwbouw bijna klaar was. Montéba vroeg de gemeente Leiden te stoppen met de bouw vanwege de hin derlijke zonnestralen. De ge meente stelde een onderzoek in. Dat wees uit dat het zonlicht gedurende de ochtend korte tijd weerkaatste in het huis van de kunstenares. Van vermin derd 'woongenot' wilde de ge meente daarom niets weten. Zij adviseerde Montéba de lamel len te dicht te doen wanneer zij last had van het licht. Na een aantal zonrijke zomers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11