LEIDE Rijn Gouwe Lijn past in Breestraat Twee coupletten op twee mokken 'Bijna zo fijn als een nieuwe wetenschappelijke ontdekking' mrt schaap Van Bochove jft binnen projectgroep Leiden blijft illegalen helpen REGIO Rï school uitbreiden Adviseur ontraadt Aalmarktgroep knufFeltram 9Veel meer parkeerplaatsen nodig9 Belgische adviseur kijkt op van Leids vergunningensysteem v woensdag 28 AUGUSTUS 2002 REGIO de hele ek verrijzen tendorpen olie zalen r musical ücabana De Hogeschool Leiden t jaar meer studenten imen dan zij eigenlijk jergen. In de loop van iejaar wordt het ge- aarom uitgebreid met iwe vleugel. Dat zei be- lorzitter Ouwerkerk gis- j zijn toespraak voor de irsstudenten van de looi. De hogeschool t jaar ongeveer 1600 larsstudenten ontvan- ar het huidige gebouw et genoeg capaciteit ereen. „Daar ga je last ;en", hield Ouwerkerk inten voor. „Je zit met nsen in een te kleine mKoevoet De kritiek van A van op het functioneren Projectgroep Nieuw Aal- an (NAP) is slecht geval- voorzitter van het cen- inagement kreeg gister- in de NAP-vergadering etje al zijn collega's over en. Het artikel in deze n gisteren werd zelfs op- als extra agendapunt, hove kreeg de volle laag irzitter C. Waal. „Via de communiceren hoort de oude Leidse politieke niet hier. Hiermee doe ojectgroep geen goed en ïlf niet, je marginaliseert :hitect R. Verbeek heeft Frits Rosendaal (1959) krijgt de prijs voor zijn vernieuwend onderzoek naar risicofactoren voor trombose. Hij ontdekte onder meer dat mensen met een bepaalde genetische afwij king zeven keer zoveel kans op trom bose hebben als anderen. De NWO over de Leidse hoogleraar klinische epidemiologie: „Hij behoort op zijn gebied tot de top in de wereld en is zonder meer de beste in Nederland. Hij is een nieuwe, heldere ster." Rosendaal was in Amerika toen hij hoorde dat hij de Spinozaprijs kreeg. „Een gevoel van diepe gelukzaligheid overviel mij. Bijna zo fijn als een nieuwe wetenschappelijke ontdek king. Maar iets minder, want een nieuwe ontdekking is een totaal unieke ervaring. Toch voelde ik ook een zekere somberheid. Met zo'n prijs hebben mensen natuurlijk hoge verwachtingen van mij. En kan ik die wel inlossen? Die twijfel. Ik sta op de berg en kan dus alleen nog maar naar beneden. Maar die angst ver dween toen ik las dat een Leidse wis kundige een prent van Escher had ontrafeld. Dat was een oud-winnaar van de Spinozaprijs. Er is dus hoop voor mij." Wat gaat u doen met het geld? „We kunnen het onderzoek naar risi cofactoren voor trombose flink uit breiden. Het wordt nu een mega-on- derzoek met tienduizend patiënten. Vijfduizend hebben trombose en vijf duizend niet, zo kun je vergelijken. Zo'n groot onderzoek wilden we al wel, maar daar hadden we nog geen geld voor." De hoogleraren E. Goulmy en F. Rosendaal van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) zijn twee van de vier winnaars van de Spinozaprijs dit jaar. door Roelf Reinders Wat hebben trombosepatiënten aan uw onderzoek? „Niks eigenlijk. Dat klinkt cru, maar zo is het tot nu toe wel. We hebben ontdekt dat gebruiksters van de lich te en zware pil twee keer zoveel kans op een hartinfarct hebben als vrou wen die geen pil slikken. En ook dat mensen die de genetische afwijking 'stollingsfactor V Leiden' hebben, ze ven keer zoveel kans op trombose hebben als andere mensen. Vijf pro cent heeft die afwijking. Maar als je stollingsfactor V Leiden hebt, hoef je nog geen trombose te krijgen. Sterker nog, de meeste mensen met factor V krijgen geen trombose. Ik kan alleen nog maar zeggen dat je dan een gro ter risico loopt. En daar heb je nog niet veel aan. Maar nu we een veel groter onderzoek beginnen, verwacht ik te ontdekken waaróm sommige vrouwen met factor V wel en ande ren niet trombose krijgen. Met zulke kennis kun je op langere termijn mensen gericht adviseren welke anti conceptiepil wel of niet te gebruiken. Of om een bepaalde operatie wel of niet te doen, of om wel of niet anti- stollingsmiddelen toe te dienen. Uit eindelijk hebben mensen echt wel wat aan mijn onderzoek." Els Goulmy (1946) krijgt de prijs voor haar baanbrekend onderzoek om beenmergtransplantaties bij leukemie succesvol te maken. De NWO over de Leidse hoogleraar transplantatiebio- logie: „Internationaal behoort zij tot de absolute top. Haar loopbaan ge tuigt van grote inzet, van intellect, van volharding en van inzicht." Goulmy wist al twee weken dat ze een van de winnaars was. „Ik schreeuwde van blijdschap toen de voorzitter van de NWO mij belde met het nieuws. Maar dat was twee weken geleden! En ik moest het al die tijd voor mij hou den. Ik word er echt knettergek van om spastisch m'n mond te houden. Ik vind het fantastisch, ik wil natuurlijk uit m'n dak." Wat gaat u doen met die anderhalf miljoen? „Dat ga ik besteden aan het onder zoek om met killercellen kankercellen te vernietigen. Dat kunnen we in het LUMC al bij leukemiepatiënten, maar dat willen we ook bij andere vormen van kanker. Op deze manier brengen we alleen de tumoren om zeep, terwijl de rest van het lichaam gezond blijft. Verder wil ik het gebruiken voor mijn nieuwe uitdaging om kankercellen te bestrijden met vaccinatie. Een prikje tegen kanker. Dat lijkt fantasie, maar dat is bij de bestrijding van leukemie al een beetje de realiteit. De behande ling van kanker kan dan zelfs polikli nisch. En er is minder chemotherapie en bestraling nodig. De levensver wachting van kankerpatiënten wordt beter en de kwaliteit van leven gaat erop vooruit. Het mooie is ook dat ik verwacht dat de kans op terugkeer van kanker na genezing zeer gering Brengt zo'n prijs behalve een hoop Foto's: Hielco Kuipers geld nog meer voordelen? „De Spinozaprijs geldt als de Neder landse Nobelprijs. Het levert mij een hoop naamsbekendheid op. En dat kan ik gebruiken om nog meer geld voor onderzoek te vinden. Geld krij gen is erg moeilijk, want wetenschap pelijk onderzoek moet het hebben van collectebussen. Het wetenschap pelijk klimaat in Nederland is abomi nabel en het wordt alleen nog maar erger. Het kabinet wil 143 miljoen eu ro bezuinigen op universiteiten! Het is huilen met de pet op. De Spinozaprijs maakt mij gelukkig weer even blij." het gehad met Van Bochove. „Eén slechte klant kan een hele winkel verzieken", zei hij. Van Bochove bleef bij zijn standpunt dat NAP niet goed functioneert. De groep heeft nog maar vijf weken te gaan en nog altijd weet niemand zelfs maar ongeveer hoe het plan eruitziet dat als alternatief moet dienen voor het gemeentelijke plan voor het Aalmarktgebied. „We hebben grote haast, maar dat lijkt niemand te beseffen. Het tij is al verlopen, het wordt met de dag moeilijker om een particu liere investeerder te vinden. We hebben presentaties, er wordt informatie uitgewisseld, maar qua onderhandelingen en be sluitvorming gebeurt er niets." Van Bochove vindt ook dat hij niets verkeerds heeft gedaan door zijn kritiek in de krant te spuien. „De projectgroep is openbaar. Elk lid dat wordt be naderd door de pers heeft de verplichting om te antwoorden. Ik loijg kromme tenen van plei dooien voor gecontroleerde pu bliciteit. Dat Uc in de krant moet lezen dat sommigen vinden dat ik maar uit de groep moet stap pen, dót is pas buiten de mores van de democratie." Van Bochove blijft in de groep. „Maar niet van harte." Hij wees erop dat het centrummanage ment voor het gemeentelijke plan was en dat het daarom voor hem wat bevreemdend is om te moeten werken aan een alternatief voor iets dat hij juist zag zitten. door Wim Koevoet leiden - De Rijn Gouwe Lijn in de Breestraat is een haalbare kaart. De winkelstraat is breed genoeg voor dubbel spoor in combinatie met fietsers, blijkt uit een nog niet gepresenteerd onderzoek. Wel moeten alle bussen dan uit de winkelstraat verdwijnen. Dat zijn enkele van de bevindin gen van B. Leeuwenburgh, de vroegere regiodirecteur van het busbedrijf die nu een adviesbu reau runt dat is gespecialiseerd in openbaar vervoer. Leeuwen burgh gaf gisteravond in de ver gadering van de Projectgroep Nieuw Aalmarktplan (NAP) een presentatie over de lightrail-ver- b in ding tussen Gouda en Noordwijk. Daarbij lichtte hij een flinke tip van de sluier op van een onderzoek dat hij nog moet inleveren bij D66-wethou- der A Pechtold (verkeer en ver voer). Leeuwenburgh heeft in op dracht van de Kamer van Koop handel en in samenspraak met de ondernemers uit vooral de Breestraat de haalbaarheid van het traject van de Rijn Gouwe Lijn door de Leidse binnenstad onderzocht Zijn bevindingen staan haaks op die van de on dernemers, die aanvankelijk in koor riepen dat dit plan 'niet kon' en 'niet paste' maar die volgens Leeuwenburgh nu aan het bijdraaien zijn. Volgens Leeuwenburgh hebben de bussen van Connexxion zelfs nog 25 tot 35 centimeter meer ruimte nodig dan de toekomsti ge trams. En de bussen kunnen elkaar ook passeren in de 11,5 tot 12 meter brede winkelstraat. De trams van de Rijn Gouwe Lijn boeken ruimtewinst door dat ze, direct nadat ze bij haltes wegrijden, hun spiegels kunnen inklappen. In een Rijn Gouwe Lijn die op bestaand spoor blijft rijden met een aftakking in de vorm van een 'knuffeltram' die door de binnenstad pendelt, gelooft Leeuwenburgh niet. Hij zei te gen de leden van de NAP, die daar wel wat voor voelen, dat dat neerkomt op 'werken met twee concepten, met als gevolg dat er van geen van beide iets terechtkomt'. Volgens Leeuwenburgh rijden fietsers en trams elkaar niet in de weg, maar kan er ook geko zen worden voor een alternatie ve route voor fietsers. De Lange- brug wordt in dit verband vaak genoemd. Het anarchistisch rij gedrag van fietsers, zei NAP-lid C. Verplancke, is velen een gru wel. De tram moet rust brengen in de Breestraat En fietsers, om over bromfietsers nog maar te zwijgen, bewerkstelligen het te gendeel. „Daar zou je op moe ten kunnen schieten'ver woordde hoogleraar A van Raan zijn irritatie. Of de tram 75 meter lang moet worden of de helft korter en dan twee keer zo vaak moet rijden, is een keuze waarover Leeuwen burgh geen uitspraken deed. Voordeel van korte trams is wel dat de perrons veel kleiner hoe ven te worden uitgevoerd. Leeu wenburgh deed wel een uit spraak over de omstreden Boommarktgarage. Die is over bodig als de Rijn Gouwe Lijn door de Breestraat gaat, vindt hij. „Ik zou die garage zeer ter discussie stellen", adviseerde hij NAP. door Wim Koevoet leiden - Leiden telt veel te wei nig parkeerplaatsen. Dat wil zeggen: afgezet tegen Vlaamse steden die qua inwonertal en oppervlakte van het centrum vergelijkbaar zijn met Leiden. Dat hield de Belgische steden bouwkundige Ulrich Keppler de Projectgroep Nieuw Aalmarkt plan gisteravond voor. Keppler heeft van het NAP de opdracht gekregen de Leidse verkeerssitu atie te onderzoeken. Gister avond gaf de Vlaming, van wie veel wordt verwacht, voor het eerst acte de presence. De Leidse score, 3500 parkeer plaatsen, komt niet in de buurt van die van plaatsen als Roe- selaere, (5700), Brugge (8000), Kortrijk (5800) en ae oudste Vlaamse universiteitsstad Leu ven (7700). NAP-lid T. van Raan, als hoogleraar verbonden aan de Leidse universiteit, toonde zich onder de indruk van deze cijfers. Volgens hem is de Leidse parkeercapaciteit nog veel dra matischer aangezien Leiden ver geleken wordt met steden die al zijn heringedeeld. ,Als de pro vincie Zuid-Holland even voort varend was geweest als de Belgi sche overheid met gemeentelij ke herindeling, was Leiden nog slechter uit de bus gerold. Want vergeet niet dat de Leidse regio de op vijf na grootste stadsag glomeratie van Nederland is." Keppler, die zich nog aan het oriënteren is in Leiden, zei dat hij in nog niet één andere stad waar hij actief was, het feno meen van afgebakende parkeer plaatsen voor bewoners heeft aangetroffen. „Ik heb ook nog nooit plekken voor vergunning houders geadviseerd." Of hier mee het einde van het Leidse systeem is ingeluid, valt niet te zeggen. Het is Keppler opgeval len dat veel plekken voor ver gunninghouders op kantoortij den bezet blijven en dus niet zo als in België vrijkomen voor be zoekers. Keppler deinst niet te rug voor het slopen van heilige huisjes. Hij kondigde aan op lange tenen te gaan staan. Van verborgen agenda's en lokale gevoeligheden, zo heeft hij zich voorgenomen, geeft hij zich geen enkele rekenschap. Een van de dingen die hij als eerste ter discussie wil stellen is wat nu eigenlijk het centrum van Leiden is. In de pauze van de vergadering liet hij doorsche meren dat hij de Beestenmarkt en het stationsgebied hiertoe méér vindt behoren dan het deel van het winkelgebied waar de gemeente een garage wil bouwen: de Boommarkt. Waar mee hij omzichtig deze autostal ling ter discussie stelt. door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden heeft geen boodschap aan LPF- minister Nawijn van vreemde lingenbeleid en integratie. De minster wil gemeenten verbie den om uitgeprocedeerde asiel zoekers en illegalen hulp te ge ven. Leiden trekt zich daar wei nig van aan. „Wij houden vast aan ons beleid", zegt verant woordelijk wethouder M. Rab- bae van Groenlinks. Nawijn wil dat alle gemeenten in Nederland meewerken aan het uitzetten van illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers. Doen de gemeenten dat niet, dan wil hij bestuursdwang toe passen. Dit zegt de LPF-minster vandaag in een interview tegen over de Volkskrant. „Als ge meenten niet meewerken aan beleid zoals dat democratisch is vastgesteld, dan zal het rijk in grijpen en tot uitzetting moeten overgaan. Waarom geld beste den aan illegalen en uitgeproce deerde asielzoekers, terwijl er andere groepen zijn die opge vangen moeten worden", aldus de bewindsman. Zijn uitspraken staan haaks op de Leidse prak tijk. Iedereen die drie jaar in Leiden woont, heeft dezelfde rechten als elke andere Leidenaar. Ook illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers dus. „Na die tijd kan iedereen een uitkering en woonruimte krijgen. Ongeacht de status die iemand heeft", legt fractievoorzitter Dirk van den Bosch van Groenlinks uit. „We zetten de uitkering pas stop, als er geen beroep meer op wordt gedaan. Dat is het Leidse beleid en in het verleden hebben we meerdere malen het gelijk aan onze zijde gekregen, tot bij de rechter." Volgens Rabbae zit het Leidse beleid het landelijke niet dwars. „Maar wij denken aan de rust binnen onze eigen 'muren'. Uit geprocedeerde asielzoekers en illegalen die nog in Nederland verblijven, kunnen zonder hulp voor sociale onrust zorgen. Ze komen makkelijk in de crimina liteit of prostitutie terecht. Wij bieden een vangnet voor deze groep. Tot het moment dat het rijk ze het land uitzet. Wij liggen dus niet dwars, maar handelen in het belang van de rust en vei ligheid van onze eigen stad. Door deze mensen toen een uit kering te geven, voorkomen we excessen die de leefbaarheid in de stad aantasten." Filemon en burgemeester Lemstra met de Leidse Mok, die vanaf vandaag te koop Is. Foto: Hielco Kuipers tweeledig. Enerzijds kun je zo de tekst van het volkslied beter onder de aandacht van de mensen brengen. En anderzijds heeft de gemeente met deze mok een leuk presentje om weg te geven aan kinderen die iets aanbieden aan een wethouder of aan studenten die zich in schrijven in deze stad." Kennelijk heeft de gemeente niet al te veel vertouwen in de bereidheid van het Leidse stu dentenvolk om zich ook daad werkelijk als burger van deze stad te laten registeren. Want als een kwart van de 3500 eer stejaarsstudenten dat zou doen, moet de gemeente een hoop studenten met lege handen naar huis sturen, aangezien de mokken zijn besteld in een op lage van 500 stuks. Als van deze zeer beperkte voouaad ook nog eens een deel in de eigen koffiekamer achter blijft, is het maar zeer de vraag hoeveel kinderen en studenten nog gelukkig worden gemaakt met dit cadeau en hoe vaak het Leidse volkslied onder de aan dacht wordt gebracht. Maar daar denkt Van Woerden toch anders over. Hij gelooft dat er zelfs nog een restpartij overblijft voor de losse verkoop aan de balies van het stadhuis. „Voor vijf euro. Dat is ook ongeveer de kostprijs", aldus Van Woerden. Overigens is de gemeente niet de enige instantie die mokken heeft laten maken met de tekst van het Leidse volkslied. Ook de 3-October Vereeniging is in dit gat in de markt gedoken. Zij heeft maar liefst 2500 mokken besteld. Iets groter dan die van de gemeente en met het eigen Vereenigings-logo natuurlijk. Maar wel met dezelfde twee coupletten, het eerste en het laatste, van het Leidse volkslied „Wij geven de mokken weg aan de deelnemers van de optocht. En aan de bejaarden die we voorafgaand aan 3 oktober be zoeken in de Leidse verzor gingstehuizen", vertelt Eric Fi lemon, de componist van het Leidse volkslied. Die mensen krijgen niet alleen de mok, maar ook een zakje met rood witte snoepjes en de complete tekst van het Leidse Volkslied." Timoteus Waarsenburg trots van Neerlands ste- an het Hollands land m heden vol verleden tn werk met hart en hand van dromen en van daad eder blijft en niemand stad van denken en ïn mijn hart door nu en 1 trots van Neerlands ste- an het Hollands land iet eeuwenlang verleden de toekomst in de hand kleuren draag ik fier nd're stad lokt mij van in wit in mijn blazoen in mijn hart door nu en lebben ze het over, de argeloze lezer zich it a£ Welnu, dit zijn het en het laatste couplet van dse volkslied. En sinds gistermiddag de opdruk van de Leidse Mok. De wat? De Leidse Mok. Want de gemeente heeft eens flink in de buidel getast voor een nieuw relatiege schenk. Souvenirjagers hoeven niet langer genoegen te nemen met een stropdas met de Leidse sleutels, een cap met stadslogo of een roodwitte sleutelhanger. Vanaf vandaag is de Leidse Mok, een koffiebeker met het gemeentelogo en twee couplet ten van het Leidse volkslied er op, in het stadhuis te koop. Hein van Woerden, de ambte naar die zich onder meer met het gemeentelijke relatiege- schenkenbeleid bezighoudt, vond de verzameling cadeautjes wat karig. „Vandaar dat hij met dit lumineuze idee is geko men", zegt burgemeester W. Lemstra. „Hoe kom je er op?" Een licht cynisme is duidelijk waarneembaar in zijn stem. Maar dat maakt Van Woerden niet uit. Enthousiast neemt hij het woord van zijn baas over. „Het doel van deze mok is De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9