Weer heffin op groene elektriciteit! ECONOMIE 'Milieuprikkels voor consument blijven nodig' Faillissement dreigt voor Air Holland Stroomuitval fikse schadepost De relatie tussen Paul Smits en KPN is nu echt o\ Sieraden worden steeds uitbundiger Miljoenenorder satellietexploitant Vliegen buiten Europa duurder Groeiende afzet kapitaalgoederen Ex-Kamerlid bij Nuon aan de slag 'Andersen schikt in Enron-zaak' Loon omhoog in modebranche Hevea goed uit de startblokken Midden- en kleinbedrijf vindt vergoeding veel te laag Kabinet wil import belasten Nederlandsche Bank hal in op heimwee naar gulc Snelle aftocht voor Bii| Bankverzekeraar Fortis weet schade te beperken den haag - Het afgelopen jaar is 3 procent meer bij de juwe lier besteed, een bedrag van 1,1 miljard euro of circa 69 euro per hoofd van de bevolking. Dit blijkt uit een rapport van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del (HBD) gisteren. De stijging komt niet doordat er meer is gekocht, maar wel duurder. De verkochte sieraden zijn uitbun diger dan voorgaande jaren. Het motto 'less is more' is vol gens het HBD vervangen door 'more is more'. den haag - New Skies Satellites heeft een grote opdracht ont vangen voor het beschikbaar stellen van zendcapaciteit via de satelliet. Het contract heeft een looptijd van tien jaar. De overeenkomst heeft een waarde van ruim 100 miljoen euro. Dat heeft New Skies gisteren be kendgemaakt. De opdrachtge ver is telecombedrijf Data Ac cess, een onderneming van PC- CW uit Hongkong en SPA uit India. Om aan de vraag te vol doen, stuurt de satellietonder neming uit Den Haag voor het eind van het jaar een nieuw sta tion (NSS-6) de ruimte in. Amsterdam - Met het vliegtuig vanuit Europa naar verre be stemmingen reizen is de afgelo pen jaren flink duurder gewor den. De prijzen voor korte vluchten binnen het continent lijken te stabiliseren door de grote concurrentiestrijd. Dit bleek gisteren uit de index over het tweede kwartaal van Ameri can Express Corporate Travel. Zakenreizen naar Oceanië zijn 9 procent duurder geworden in vergelijking met het tweede kwartaal vorig jaar. De tarieven vanuit Nederland naar Noord- Amerika stegen met 14 procent voor de eerste klas en met 9 procent voor businessclass. Washington - De orderont- vangst voor kapitaalgoederen in de Verenigde Staten is in juli onverwacht sterk gegroeid met 8,7 procent, de sterkste toena me sinds vorig jaar oktober. Dat heeft de Amerikaanse regering gisteren bekendgemaakt. Het gunstige nieuws zorgde voor een opleving op de internatio nale effectenbeurzen. Analisten hadden gerekend op een groei van 2,2 procent. De meevaller voedde de hoop dat de Ameri kaanse economie aantrekt. In juni was de orderontvangst voor kapitaalgoederen nog flink afgenomen. De sterkste groei deed zich vorige maand voor in de transportsector. Amsterdam - Voormalig PvdA- Kamerlid Marja Wagenaar gaat werken bij het energiebedrijf Nuon. Zij wordt directeur 'pu blic strategy", aldus Nuon giste ren. Wagenaar (42) was vanaf 1997 tot de verkiezingen van 15 mei lid van de Tweede Kamer. Haar plaats op de PvdA-lijst bleek na de verkiezingsuitslag te laag om haar Kamerlidmaat schap te verlengen. Wagenaar werd genoemd als degene die collega Dick Benschop, die vo rige week besloot op te stap pen, zou opvolgen als staatsse cretaris van Europese zaken. new york - De internationale accountantsorganisatie Ander sen Worldwide heeft een schik king getroffen met gedupeer den van het Enron-schandaal. De interneteditie van The Wall Street Journal meldde gisteren dat Andersen 60 miljoen dollar betaalt aan de aandeelhouders, werknemers en schuldeisers van het ter ziele gegane ener gieconcern. Andersen, de voor malige huisaccountant van En ron, betaalt 40 miljoen dollar aan de aandeelhouders en werknemers. De overige 20 mil joen gaan naar de schuldeisers. De schikking geldt alleen voor claims die bij de internationale organisatie van Andersen zijn ingediend. den haag - Als Voorschot Op een latere CAO-verhoging, krij gen de werknemers in de grote mode- en textielwinkels in sep tember 2,5 procent meer loon. De Vereniging Grootwinkelbe drijven in de Textiel (VGT) is gisteren althans met dit advies gekomen, omdat er nog geen CAO is voor de branche. De or ganisatie en vakbonden zijn het tot dusver oneens over onder meer het 'afhelpkwartiertje' na sluitingstijd. De vorige CAO liep in maart af. Onder de CAO val len circa 20.000 werknemers. woensdag 28 AUGUSTUS den haag/gpd - Belastingdeskundigen reageren kritisch op de kabinetsplannen om stevig te bezuinigen op sub sidies voor milieuvriendelijke apparaten en maatregelen zoals isolatie, zonnepanelen en hoog-rendementsketels. Volgens de specialisten moet de overheid milieuvrien delijk gedrag blijven stimuleren. Bovendien is het te vroeg om te oordelen of de huidige prijsprikkels al dan niet werken. „De overheid zwalkt", vindt fiscaal specialist Leo Ste vens van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hoogleraar economie Luc Soete uit Maastricht meent dat het niet bij bezuinigen moet blijven, maar dat er al ternatieven moeten komen. „Er blijven wél maatregelen nodig." Het kabinet heeft aangekondigd dat het voor 2003 hon derd miljoen wil bezuinigen op maatregelen voor ener giebesparing in huishoudens. Onder die noemer vallen premies op milieuzuinige huishoudelijke apparaten, en subsidies op isolatievoorzieningen, hr-ketels en zonne panelen. Voor koelkasten en (vaat)wasmachines geldt nu een bonus tussen 50 en 200 euro. Die gaat waar schijnlijk alleen gelden voor de allerzuinigste, want de meeste modellen vallen al onder de zuinige categorieën. „We gaan de definitie van wat milieuvriendelijk is aan scherpen", licht een woordvoerder toe. Het kan zijn dat de huidige prikkels niet (meer) werken, zegt econoom Soete. „Maar dan verwacht ik hardere maatregelen, die beter werken dan de prijs." Fiscale sti mulansen werken bij bedrijven wel, zegt Soete. „Kijk maar naar de groene beleggingsfondsen en de roetuit- stoot van dieselmotoren. Je moet subsidie geven aan de schoonste motor, zodat je de ontwikkeling stimuleert." Het probleem zit volgens econoom Soete bij de consu ment. Die laat zich niet zo snel leiden door subsidies of boetes. „Hij is daar soms ongevoelig voor. Bij een ver hoging van de benzineprijs blijven ze toch in de file staan. Ze besparen bijvoorbeeld een liter brandstof, maar zetten vervolgens de airconditioning aan waarmee ze dat effect teniet doen." Omdat de consument on voorspelbaar gedrag vertoont, moet de overheid door gaan met maatregelen, vindt Soete. „De overheid moet een voorbeeldrol spelen. Het probleem is nu dat het ka binet de omgekeerde indruk geeft, het idee dat milieu geen probleem meer is." De overheid moet onderzoe ken welke prikkels werken, vindt de Rotterdamse hoog leraar Stevens. Subsidie op een product zal niet altijd doorslaggevend zijn voor de koop, denkt hij. „Het is echter maar één aspect in het 'vergroeningssysteem'. Groen beleggen is daarentegen erg populair. Ik zou wil len dat de overheid meer doordacht maatregelen intro duceert en elimineert. Nu bepaalt de partijpolitiek het beleid en zwalkt de overheid. Dat werkt het vertrouwen niet in de hand." De Stichting Natuur en Milieu is som ber over de aangekondigde bezuinigingen. Jan de Vries: „Het is één ding om een regeling tegen het licht te hou den, maar dit is anders. Dit kabinet zet overal de botte bijl in. Ze wil heel weinig weten van een overheid die iets stimuleert op milieugebied." Ook de afschaffing van de voordelen van groene stroom zal het milieu geen goed doen, denkt De Vries. „Er is net een enorme groei ontstaan. Ik ben bang dat het net zo hard wordt afgebroken. Dat gaat ons erg schelen in C02-uitstoot." HMSillii raalte - Hevea in Raaite, 's werelds grootste fabrikant van rubberlaarzen, maakt hoogtijdagen door. De afgelopen weken leverde Hevea al 10.000 paar laarzen aan de door waters nood geteisterde gebieden in Europa. Naar verwachting komen daar nog eens 10.000 paar bij. Hevea produceert jaarlijks ongeveer 4 miljoen paar laarzen in fabrieken in Nederland en Portugal. Directeur Nefkens omschrijft de extra omzet als 'een goede starf van het winterseizoen. Foto: ANP/Koen Suyk door Richard Mooyman schiphol/brussel - EUTOCOntTOl in Brussel heeft het faillissement aangevraagd van luchtvaart maatschappij Air Holland. Dat heeft een woordvoerster van de Europese luchtverkeersleidings organisatie vanochtend beves tigd. „We wachten nu op een beslissing van de rechtbank." Eurocontrol zegt namens de lid staten nog geld te goed te heb ben van Air Holland wegens het begeleiden van vluchten in Eu ropa. De woordvoerster wil geen be drag noemen. „We hebben lan ge tijd tevergeefs met Air Hol land onderhandeld. We hebben nu een faillissementsaanvraag ingediend." De directie van Air Holland was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. De onderne ming verkeert al langer in de problemen. Air Holland kampt met verliezen en zag eerder dit jaar onder meer touroperator Olympia International overstap pen naar de concurrentie. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel maakt rich grote zorgen over het voortbe staan van Air Holland. „Ik kan niet uitsluiten dat het licht defi nitief zal uitgaan", zo stelt be stuurder J. Hofland. Volgens Hofland heeft Air Holland mo menteel de beschikking over drie toestellen. „Het is een wan kele situatie. Je riet dat er wordt geschoven met posten om de rekeningen te kunnen betalen." De VNC zal scherp in de gaten houden of de salarissen over au gustus op tijd worden betaald. Als dat niet gebeurt, zal de bond volgens Hofland een kort geding aanspannen. delft/gpd - Het Nederlandse midden- en kleinbedrijf (mkb) lijdt per jaar 225 miljoen euro schade door storingen in de energievoorziening. Dat blijkt uit onderzoek van MKB Neder land. Per jaar worden 200.000 van de 600.000 mkb-ers door een storing in de stroom- en gaslevering getroffen. De gemiddelde schade per ge troffen bedrijf is 1933 euro. De doorsnee-vergoeding van 35 eu ro per geval is absoluut te wei nig. MKB Nederland wil met DTe, de toezichthouder op de elektriciteitsmarkt, gaan praten over een betere schadevergoe ding. Volgens MKB Nederland neemt het aantal storingen in de energielevering toe omdat net beheerders uit concurrentie- overwegingen bezuinigen op onderhoud en investeringen. Daarom wil MKB Nederland dat de overheid voor tenminste vijf jaar een meerderheidsbelang in de netwerken houdt. Eenderde van de mkb-ers had vorig jaar te maken met gemid deld 2,3 storingen in de energie levering. EnergieNed, de koepel van de energieleveranciers, er kende gisteren het groeiend aantal storingen. Sinds vorig jaar rijn de energiebedrijven wettelijk verplicht een storing te melden. den haag/gpd - Het kabinet wil volgend jaar 200 miljoen euro extra belasting heffen op groene stroom. Nu nog is groene stroom (uit milieuvriendelijke bronnen) vrijgesteld van de zogeheten re gulerende energiebelasting, een extra heffing op energie die de consument tot energiebesparing moet aansporen. Het kabinet wil de vrijstelling voor groene stroom uit het buitenland af schaffen. De maatregel maakt voor zo'n 700.000 huishoudens de groene stroom waarschijnlijk duurder. Het ministerie van economische zaken riet de vrijstelling van de regulerende energiebelasting (REB) voor geïmporteerde groe ne stroom als een verkapte sub sidie aan buitenlandse stroom- producenten. Het was echter de bedoeling dat juist in Nederland meer groene stroom geprodu ceerd zou gaan worden, zodat de milieuvoordelen in Neder land zouden blijven. Nu de stroom voornamelijk uit het buitenland wordt gehaald, riet het ministerie het nut niet meer van de vrijstelling. De vrij stelling voor groene stroom die in Nederland is geproduceerd blijft gehandhaafd. Op die ma nier denkt het ministerie zo'n 200 miljoen euro extra belasting binnen te krijgert. In Nederland hebben ongeveer één miljoen huishoudens groe ne stroom. De kostprijs van groene stroom is hoger dan die van stroom uit elektriciteitscen trales. Door de vrijstelling van de REB, zes eurocent per kilo wattuur, is de prijs van stroom min of meer ge die van gangbare stroo laatste twee jaar rijn de ongeveer gelijk", aldi woordvoerder van en< drijf Eneco. „In die 700.000 mensen overges groene stroom. Daarvot groene stroom duurd( hadden we in Ne 300.000 huishoudens die stroom afnamen.' De productie van groene in Nederland is goe 300.000 huishoudens, d( geïmporteerd. Dit betel; voor 700.000 huishouc stroomrekening fors dreigt te worden. Een kilowattuur elé kostte vorig jaar gemi< eurocent, een derde daj de REB. Hoe de extra belasting pakken op de kostprijs niet helemaal te vooi rit veel tussenhandel stroommarkt. Die kosl nen de energiebedrij1 schakelen door rechtsl importeren", geeft een| voerder van het minisl economische zaken energiebedrijven nog over de inkooppi onderhandelen." Bij men ook wel mogelij „Het is niet zo dat stroom direct met het drag verhoogd wordt, kunnen er nog inkoopt worden behaald. Een hoging is echter niet ten als de kabinel doorgaan." amsterdam/anp - De Neder- landsche Bank (DNB), spil in de omschakeling van de gulden naar de euro, speelt in op de nostalgie naar de gulden met een boekje over de geschiedenis van het geld, toegespitst op ons land. De euro is vanaf begin dit jaar door veel Nederlanders met scepsis ontvangen. Onder een breed publiek signaleert DNB nu een 'groeiende belangstelling voor de eeuwenlange t denis van de vroegere if munt'. Het boekje "Van kauri j1 Over geld, guldens en d" u landsche Bank' gaat oi" dere in op de beslissingl-3 zer Karei V om in 1543 l9df ventien Nederlandse jf als eenheidsmunt een gulden in omloop te bui Het is gratis te bestelle"1 website van DNB: wwwly iul h; MKB Nederland wil straks ook een schaderegeling voor kleine bedrijven die overstappen naar een andere energieleverancier. Veel middelgrote zakelijke klan ten die op 1 januari 2002 van le verancier wilden wisselen, za gen de overstap pas na grote vertraging uitgevoerd. Volgens de Metaalunie, die voor 9500 aangesloten bedrijven de over stap heeft voorbereid, is bij tien procent van de bedrijven de switch nog steeds niet uitge voerd. Een woordvoerder zegt dat de grote energiebedrijven in een aantal gevallen moedwillig de overstap frustreren. amsterdam/anp - Steeds min der supermarkten hebben het aardappelras Bintje in de schap pen. Ook de bekende soorten Eigenheimer en Bildstar lijken hun langste tijd te hebben ge had. Dat blijkt uit onderzoek van de stichting Natuur en Milieu. In middels is 55 procent van de su permarkten 'Bintjevrij'. Dat is overigens nog niet zoveel als het door de stichting nagestreefde percentage van 70. De aardappelsoorten rijn passé omdat ze zeer gevoelig rijn voor de riekte phytophtora rassen te laten gr< daarom jaarlijks miljoei bestrijdingsmiddelen die belasten het milii rassen zoals de Redsl Victoria rijn daarom in De milieuorganisatie overlegd met ondermi ganisatie van supei over het aardappelprol bert Heijn heeft het vanaf de zomer van verbannen. Andere su{ ketens volgen stapsg voorbeeld. amsterdam/anp - Bankverzeke raar Fortis waagt zich wegens 'de ongekende grote koers schommelingen' op de effecten- markten niet meer aan een ver wachting over heel 2002. Fortis is er echter wel zeker van dat het ook in moeilijke marktomstan digheden goede resultaten kan halen. De bankverzekeraar presenteer de vanochtend halfjaarcijfers die volgens analisten boven ver wachting waren. Het concern sprak van een 'excellente opera tionele gang van zaken'. Onder meer door een sterke daling van de kosten heeft Fortis in de eer ste zes maanden het netto ope rationele resultaat ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder met 8 procent zien stij gen tot bijna 1,2 miljard euro. De nettowinst zakte in het eer ste halfjaar met 18 procent weg naar 1,5 miljard euro. Het Ne derlands-Belgische concern zei in het voorjaar een stijging van het operationele resultaat (per aandeel) te verwachten van 12 procent. Vorige maand trapte Fortis echter op de rem: de ver wachting kon niet worden waar gemaakt. De ergste pijn rit in de dalende beurskoersen. De totale aandelenportefeuille was toen 900 miljoen euro lager dan de boekwaarde. In het bankbedrijf zag Fortis het operationele resultaat toch nog met een procent toenemen naar 936 miljoen euro. De nettowinst kwam zelfs 7 procent hoger uit op 884 miljoen euro. Het verze keringsbedrijf leverde operatio neel 4 procent minder op met 655 miljoen euro en liet onder streep een 36 procent lagere winst zien van 637 miljoen euro. door Hans Gertsen den haag - De relatie tussen KPN en Paul Smits is definitief over. Per 1 november legt de voormalige topman van het bedrijf ook zijn functie als lid van de Raad van Bestuur neer. Volgens KPN heeft Smits die beslis sing zelf genomen. Hoewel de Raad van Commissarissen rijn vertrek zegt te betreuren lijkt de kans dat de naam Paul Smits met gouden let ters zal worden bijgeschreven in de an nalen van KPN erg klein. De periode waarin de 56-jarige ingenieur de hoogste baas was bij KPN, van maart 2000 tot ok tober 2001, viel namelijk vrijwel geheel samen met de schijnbaar niet te stuiten neergang van het concern. Toen Smits als topman aantrad, was het aandeel 73 euro waard; anderhalfjaar later, toen hij plaats moest maken voor puinruimer Ad Scheepbouwer, amper 2,5 euro. Het is overigens niet terecht Paul Smits de schuld te geven van alle ellende die KPN gedurende rijn bewind over zich heen kreeg. De basis voor de problemen, vooral de enorme schuldenlast, was al gelegd onder rijn ambitieuze voorganger Wïm Dik. Die wilde van het relatief kleine KPN één van de drie grootste telecombe- drijven van Europa maken. KPN kocht daartoe in hoog tempo links en rechts belangen. Smits zette die lijn slechts voort. Maar hij stond nog maar amper aan het roer, toen de euforie rond alles wat met internet en telecom te maken had, om sloeg in twijfel en later zelfs in groot wan trouwen van zowel beleggers als banken. KPN had toen net voor bijna 20 miljard euro het Duitse mobiele belbedrijf E-Plus ingelijfd en ook nog eens voor ruim 8 miljard euro een Duitse UMTS-licentie aangeschaft. Het aanvankelijke gejuich van de financi ële wereld om die gedurfde expansie sloeg al snel om in het tegendeel en zelfs in regelrechte paniek. Terwijl de beurskoers inklapte en KPN zichzelf zag opgezadeld met een schul denlast van 23 miljard euro, zocht Smits vergeefs naar oplossingen. Een overname door het Spaanse Telefonica ketste op het laatste moment af. En dat terwijl Smits ervan had afgezien om de mobiele tak van KPN, KPN Mobile, naar de beurs te brengen vanwege de veelbelovende besprekingen met Telefonica. Toen dui delijk was dat het niet ging lukken met de Spanjaarden, was het beursklimaat in middels zover omgeslagen dat een beursgang van KPN Mobile geen kans van slagen meer had. Het uitstellen van de beursgang van KPN Mobile was zowel volgens Smits' voor gangers als diens opvolger Ad Scheep bouwer een regelrechte blunder. Vervol gens liepen fusiebesprekingen met Belg acom, mede door de almaar dalende beurskoers van KPN, ook op niets uit. En een geplande claim-emissie kon niet doorgaan omdat die voortijdig uitlekte. KPN leek vorig najaar regelrecht op een faillissement af te stevenen. Binnen het eigen bedrijf probeerde de onder het per soneel populaire Smits er via massale peptalksessies de moed in te houden, maar de financiële wereld had geen ver trouwen meer in Smits. Dat was uitein delijk de reden dat hij plaats moest ma ken voor de veel hardere Ad Scheepbou wer. Die slaagde er vorig najaar in amper drie maanden in om te doen wat Smits in anderhalf jaar tijd niet was gelukt: de vrije val van KPN te stoppen, het vertrou wen van de banken en de beleggers te herstellen en KPN uit de gevarenzone te halen. Scheepbouwer ging keiharde maatregelen (duizenden ontslagen) en zeer hoog spel met de vakbonden daarbij niet uit de weg. Smits mocht aanblijven als lid van de Raad van Bestuur, maar speelde geen rol meer op de voorgrond. Paul Smits heeft, voorzover bekend, nog geen nieuwe baan. Hij wil zich volgens een woordvoerder van KPN in alle rust bezinnen op een nieuwe functie. Voor die van puinruimer lijkt hij in elk geval niet geschikt. Paul Smits. Foto: ANP/Jasper Juil j 'i. .i*,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6