BUITENLAND Baskische politie slaags met aanhang Batasuna Conflict in Georgië verzuurt relatie Rusland en VS De Klaagmuur stort in, zegt Israël «mannen aeda in Iran' ditoestand in al opgeheven lacht poeder mtoor Gore tale botsing 'den op strand re operatie nut Schmidt gamist krijgt i celstraf 'Ontspannen' overleg Japan gebruikte biowapens in WOU Militair vliegtuig wierp met builenpest besmette vlooien af Akkoord visserij op top Zuid-Afrika icton - Twee hoge func- ;sen van het terreurnet- Qaeda van wie het ianse Pentagon dacht jedood waren, verblijven en bereiden nieuwe ac- ir. Volgens The Washing- ;t vandaag, die zich ba- bronnen binnen Arabi- ichtingendiensten, gaat j Saif al-Adel uit Egypte Dr de Amerikaanse fede- llitie wordt gezocht, en jhfouz Ouod Walid, ook n als de Mauretaniër. peelt een rol bij het on- bieden aan al-Qaeda en 4rt de beweging", aldus eb de Arabische agenten. zouden posities bin- f hiërarchie van de orga- i hebben verkregen sinds Ier Osama bin Laden en Chterhand Ayman Zawa- •h schuil houden of zijn S. Ai-Adel en Walid zou- het hoofd staan van itaire comité dat acties Iandu - In Nepal is de opgeheven. Die maanden geleden in verband met de Ijd van maoïstische rebel- |or de maatregel was een burgerrechten beperkt, ïder de persvrijheid. De jdelingen vechten al zes pr de afschaffing van de Vorig jaar novem- bleerde het conflict, na- ilerhandelingen tussen en de rebellen wa- ilukt. Tot nu toe zijn e gevechten ongeveer (ïensen om het leven ge- .e - In het kantoor van talige Amerikaanse vi- ident Al Gore is maan brief met een verdacht bezorgd, zo heeft de [isteren gemeld. Vanwe- xdere doden bij milt- ilagen in de VS werd 1 de politie geroepen, die ler waar de brief werd afsloot. De inhoud ïrief wordt momenteel Dcht, maar volgens de in ook de ingeschakelde recherche (FBI) is er ïijnlijk sprake van een )m die reden is ook het :el van het kantoor niet onderzocht. Gore was kantoor toen de brief ;zorgd. - Bij een frontale bot- isen twee paarden op aan de Franse kust Üe dieren omgekomen, ter raakte gewond. Het ik gebeurde op het strand ft-Lö, in het noordwes- jFrankrijk. Twee groe iers waren daar in volle Bn het trainen, toen de met de hoofden tegen De ene ruiter bovenbeen, de ander Ir met een shock vanaf. voormalige Duitse mselier Helmut t heeft het afgelopen met spoed een by- uratie ondergaan, na te offen door een hartin- it heeft het academisch uis van Kiel, waar t is geopereerd, gisteren ;emaakt. Het leven van t liep gevaar, meldden en. De toestand van de leeft zich inmiddels ge- erd. De 83-jarige die na zijn vertrek uit ek in 1982 uitgever van kblad Die Zeit werd, :t hartinfarct in zijn bui- in de noordelijke deel- eswijk-Holstein. Hij iren aan hartklachten. e city - Een rechtbank ïerikaanse staat Utah voor polygamie ver- Ie Tom Green gisteren aar celstraf opgelegd verkrachting van een meisje met wie hij in uwde. De 53-jarige eeg vorig jaar al vijf ens polygamie. Hij is d met vijf vrouwen en j :otaal 29 kinderen, ie zegt mormoon te Wekte in 1986 bij de in- -30-jarige Linda Kunz en kind. De vrouw, die ls zeven kinderen van ïft, blijft met Green ge- Ze zegt ook tot de Kerk s Christus van de Heili- Laatste Dagen, zoals de ïenkerk zich noemt, te Green leefde met zijn afgelegen in de woes- [ens hem is polygamie lier van leven'. woensdag 28 AUGUSTUS 2002 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een deel van de Klaag muur staat op instorten. Dat wil zeggen: als we de Israëliërs moeten geloven. De Palestijnen daarentegen menen dat er niets aan de hand is. Zo is deze week een nieuw conflict gerezen over de Tempelberg, toch al een kruitvat met een érg korte lont. Premier Ariel Sharon bespreekt vandaag met een aantal van zijn ministers 'de bult in de muur', zoals het probleem wordt om schreven. Eenzijdig ingrijpen door Israël kan zorgen voor een gewelddadige Palestijnse reac tie, maar niets doen betekent volgens Israëlische deskundigen dat biddende joden kans lopen binnenkort een deel van de muur op hun hoofd te krijgen. Misschien kunnen de VN uit komst brengen. Een aan de Unesco verbonden organisatie voor de bescher ming van oudheden heeft aan geboden een deskundige naar Jeruzalem te sturen om advies te geven. Het is een van de moge lijke oplossingen die de minis ters vandaag bespreken. Een andere maatregel - Israë lisch ingrijpen aan de andere kant van de muur, waar zich de Aksa-moskee bevindt - lijkt niet aantrekkelijk. De Palestijnen vatten zo'n soort Israëlische in terventie niet lichtvaardig op, zoals hun reactie op het bezoek van Sharon aan het gebied in september 2000 heeft laten zien. Een dag na het incident begon hun nog steeds woedende op stand. Volgens de Palestijnen heeft 'de bult in de muur' niets te maken met bouwkunde en alles met politiek. Ze menen dat Israël de kwestie wil aangrijpen om zijn aanspraak op soevereiniteit over het bezette Arabische stadsdeel kracht bij te zetten. Rechtse partijen betogen al lang dat het moskeeëncomplex op de Tempelberg, dat wordt beheerd door de islamitische Wakf, niet mag worden behandeld als een soort autonoom Palestijns ge bied. Israëliërs moeten er vrij toegang hebben, betogen ze, en door dat af te dwingen, kan Isra el laten zien wie de baas is op de heiligste plaats van het joden dom. De bult in de Klaagmuur is niet nieuw. Het gaat om een uitstul pend gedeelte in het zuidelijk deel. Pal erachter liggen de Stal len van Salomo, recht onder de Aksa-moskee. In de afgelopen jaren zijn de Stallen verbouwd tot een gigantische ondergrond se moskee, met plaats voor tien duizend gelovigen. Israëlische deskundigen achten het waar schijnlijk dat het verbouwings werk de bult heeft veroorzaakt. Andere mogelijkheden zijn ver val van de meer dan tweedui zend jaar oude stenen of een probleem met de waterafvoer. Voor alle zekerheid heeft Israël de bult in de steigers laten zet ten. Volgens Wakf-directeur Adnan Husseini van de Wakf is de op winding niet meer dan een storm in een glas water. De bult zou al dertig jaar hetzelfde for maat hebben. „We houden hem scherp in de gaten", zegt hij. „Maar er verandert niets. We ge loven niet dat er enig gevaar dreigt." De Maagmuur was ooit de wes telijke steunmuur van het hoger gelegen joodse tempelcomplex, dat in het jaar 70 is verwoest. Tussen 1948 en 1967, toen Jor danië het oostelijk deel van Je ruzalem bestuurde, hadden jo den er geen toegang. Dat veran derde pas toen Israël in de Zes daagse Oorlog de oude stad ver overde. san sebastian/afp-dpa - De poli tie in Spaans-Baskenland is gis teravond in San Sebastian slaags geraakt met circa honderd mili tante aangangers van Batasuna, de politieke tak van de terreur groep ETA. Zeker zeven mensen werden gearresteerd. Maandag stemde het Spaanse parlement voor een verbod op Batasuna. Agenten van de Ertzaintza, zoals de politie in Baskenland heet, ontruimde gistermiddag de par tijkantoren van Batasuna in Bil bao, Vitoria en San Sebastian. Daarbij kwam het ook tot con frontaties met aanhangers van de partij, die de toegang tot de kantoren blokkeerden. Zeker vier personen raakte hierbij ge wond. Twee van de gewonden zijn journalisten die geraakt werden door rubber kogels van de politie. Verscheidene medewerkers van de partij hadden zich ingesloten in de burelen. Ontruimingen van Batasuna-gebouwen in de buurregio Navarra verliepen zonder problemen. De regering van premier Aznar, die al lang uit is op een verbod van de partij, zal de komende week bij het Hooggerechtshof vragen om een verbod van de partij. Dat kan op basis van een omstreden wet uit juni, die be paalt dat het mogelijk is partijen illegaal te verklaren als zij het terrorisme niet veroordelen. Batasuna heeft zich nooit uitge sproken tegen de aanslagen van de ETA, en stelt dat het geweld van de beweging onderdeel is van het Baskische probleem. De procedure voor het Hoogge rechtshof zal drie tot zes maan den in beslag nemen. Kort voor de zitting van het par lement had onderzoeksrechter Baltas ar Garzón opschorting van de activiteiten van Batasuna voor drie jaar verordonneerd. Het besluit werd al verwacht na dat de openbaar aanklager vori ge week had ingestemd met het voorstel de activiteiten van de nationalistische partij voor vijf jaar te verbieden. Gisteren maakte Batasuna be kend in Spanje het verbod bij de rechter te zullen aanvechten. In eerste instantie gebeurt dat in Spanje zelf, maar daarna zal de partij bij de Europese justitie aankloppen, aldus een woord voerder. crawford - President Bush spant zich in om een ontspannen indruk te maken tijdens zijn overleg op zijn ranch in Texas met de ambassadeur van Saudi- Arabië in de VS, prins Bandar bin Sultan. De verhou dingen tussen beide landen zijn aanzienlijk ver slechterd, sinds Saudi-Arabië heeft laten weten te gen een aanval op Irak te zijn en dat Amerikaanse troepen de militaire actie niet vanuit hun bases in het land mogen uitvoeren. De ontmoeting was be doeld om te laten zien dat de relatie nog goed is. De ambassadeur werd ontvangen samen met zijn vrouw en zes van hun acht kinderen, en hij mocht behalve van een lunch ook genieten van een rond leiding door het landgoed van Bush. Een dergelijke ontvangst is meestal alleen voorbehouden aan re geringsleiders. Bush zei gisteren dat hij nog geen beslissing heeft genomen over een eventuele aan val op Irak. Een hoge Saudische functionaris ver klaarde na de ontmoeting tussen Bush en de am bassadeur dat ook zijn land niet gelukkig is met Saddam Hussein, maar herhaalde dat Saudi-Arabië tegen militair ingrijpen is. Foto: Reuters tokyo/rtr-ap - Een rechtbank in Tokyo heeft gisteren erkend dat Japan voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog gebruik heeft ge maakt van biologische wapens. Toch kende de rechtbank geen schadevergoeding toe aan de 160 Chinese slachtoffers die dat hadden geëist, omdat de kwestie van schadevergoedingen al is geregeld in naoorlogse verdra gen tussen China en Japan. De Japanse regering ontkent tot op de dag van vandaag in China biologische wapens te hebben ingezet. De rechtbank in Tokyo oordeelde echter dat de getuige nissen van de Chinese slachtof fers geloofwaardig zijn. Zij had den verklaard dat in de jaren '40 zeker 2.100 Chinezen om het le ven zijn gekomen bij uitbraken van onder meer cholera, pest, dysenterie, miltvuur en tyfus. De beruchte Eenheid 731 van het Japanse leger, destijds gesta tioneerd in het noordoosten van China, zou daarvoor verant woordelijk zijn geweest. Veteranen van Eenheid 731 ver klaarden tijdens het proces bio logische wapens te hebben ge produceerd. In het honderd pa gina's tellende vonnis worden diverse aanvallen met biologi sche wapens beschreven. In ok tober 1940 strooide een Japans militair vliegtuig bijvoorbeeld graan met vlooien die besmet waren met builenpest uit over het dorp Ningbo in de provincie Zhejiang. Drie maanden later waren 109 dorpelingen aan de pest gestorven. Mede op basis van onlangs openbaar geworden Japanse do cumenten die na de oorlog door de Verenigde Staten in beslag zijn genomen, schatten historici dat er gedurende de jaren '30 en '40 in totaal 250.000 Chinezen zijn omgekomen door de biolo gische wapens van Eenheid 731. Al in de jaren '30 bezette Japan grote delen van China. De Japanse regering heeft zeven jaar geleden toegegeven dat Eenheid 731 heeft bestaan, maar deed geen uitspraken over de activiteiten van de eenheid. De Japanse advocaten noemden het 'positief dat de rechtbank de wandaden wel heeft erkend. Maar de nabestaanden reageer den ronduit verbitterd. Buiten het gerechtsgebouw demons teerden Chinezen en Japanners die vonden dat Japan zijn wan daden nu eindelijk moet toege ven. De 160 nabestaanden vroegen elk ruim 80.000 euro smarten geld en excuses van Japan we gens de moedwillige dood van hun geliefden. De rechtbank verwierp de claim omdat de internationale wetten het niet zouden toestaan dat in dividuen compensatie vragen bij een land wegens schade die is geleden in oorlogstijd. Volgens Japan zijn alle zaken over oorlogsvergoedingen met China geregeld in een gezamen lijk akkoord uit 1972, waarin beide landen diplomatieke be trekkingen aanknoopten. Batasuna-bestuurder Eusebio Lasa bijt in de vinger van een politieman, die probeert hem uit het op last van de rechter gesloten partijkantoor in Bilbao te zetten. Foto: AP/Luis Tejido johannesburg/rtr - Op het ge bied van de visserij is gisteren op de tweede dag van de top van de Verenigde Naties over duurzame ontwikkeling een ak koord bereikt, het eerste op deze top in Johannesburg, die maan dag begon. Het akkoord gaat over herstel van de meeste grote visgronden in de wereld tot een commercieel gezond niveau, dat in 2015 moet zijn bereikt. Daar voor is beperking van de vangst nodig tot een opbrengst die voor langere tijd kan worden aangehouden. Op aandringen van de Verenigde Staten is ook in het akkoord opgenomen dat 'waai- mogelijk' de visstand moet worden aangezuiverd. Volgens de Amerikanen is bij voorbeeld ten oosten van Cana da zó veel kabeljauw gevangen, dat die soort zich niet meer van zelf zal herstellen tot een aan vaardbare omvang. Het akkoord gaat ook over de instelling van beschermde zee gebieden over de hele wereld in 2012. Die moeten bedreigde diersoorten in de zee een betere kans geven om zich te herstel len. Het hele akkoord wordt op genomen in het actieplan waar mee de top moet worden afge sloten. Volgens waarnemers wordt het moeilijk om een ak koord te bereiken over land bouw, dat ook op de agenda staat. Ontwikkelingslanden zeg gen dat zowel Europa als de VS niet bereid zijn om te praten over hervormingen in het we reldhandelssysteem en de re ductie van subsidies voor land bouw in de rijke landen. De lan den waar honger heerst zien die subsidies als een grote hindernis voor verbetering van hun land- bouwopbrengst Vanmiddag zou in Johannesburg het Water- Dome worden geopend door Nelson Mandela en prins Wil- lem-Alexander. Het WaterDome is de conferentie en tentoonstel ling over waterkwesties, die te gelijk met de VN-top wordt ge houden. Intussen bereiden de Zuid-Afri kaanse veiligheidstroepen zich alvast voor op problemen aan staande zaterdag. Milieuactivis ten hebben aangekondigd dat zij dan toch hun verboden pro testmars zullen houden. De de monstranten, bijeen in het Glo bal Forum in een industriege bied in het zuiden van Johan nesburg, kregen geen toestem ming voor de mars, omdat ze zich niet aan een voorgeschre ven route willen houden. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland en Georgië vliegen elkaar de laatste we ken permanent in de haren. Verwijten over 'barbaarse' bom bardementen enerzijds en heimelijke steun aan Tsjetsjeense terroristen anderzijds hebben de relatie naar een gevaarlijk dieptepunt gebracht. Haviken in Rusland spreken al over een beperkte invasie van het buurland. Het conflict zet de relatie met Amerika onder druk. De situatie in de Kaukasus staat op scherp sinds Russische vliegtuigen vorige week vrijdag een gebied in Georgië bom bardeerden waar zich Tsjetsjeense terroristen zouden ver schuilen. 'Barbaars', oordeelde het Georgische parlement maandag in een spoedzitting. De volksvertegenwoordigers riepen president Eduard Sje- vardnadze op de Georgische ambassadeur terug te roepen uit Moskou. Sjevardnadze vindt dat nog te vroeg, maar eist wel excuses van de Russen. De Verenigde Staten steunen Georgië daarin. Een woordvoerder van het Witte Huis toonde zich zeer ontstemd over 'de schending van de Ge orgische soevereiniteit'. Die reactie kwam onverwacht, want Washington leek zich tot voor kort te onthouden van elke kritiek op Rusland. President Poetin steunde Amerika actief tijdens de oorlog tegen Afghanistan en is volgens president Bush 'een vriend'. Moskou reageerde dan ook als door een adder gebeten. Al le beschuldigingen werden glashard ontkend. „Geen Rus sisch vliegtuig is opgestegen", aldus minister van defensie Sergej Ivanov. De vertrouweling van Poetin hekelde vervolgens nog maar eens de lakse houding van Georgië in de strijd tegen Tsje tsjeense terroristen. In de Pankisi-kloof, vlakbij de grens met Tsjetsjenië, zouden rebellen de kans krijgen om te her stellen van hun verwondingen en zich te herbewapenen. Rusland wordt daardoor voortdurend in de rug aangeval len. Georgië onderneemt daar niets tegen en krijgt deson danks steun van Amerika, luidt de kritiek in Rusland. Georgië ontkende tot voor kort dat er überhaupt rebellen waren in de Pankisi-kloof. De voormalige Sovjetrepubliek moest daar op terugkomen toen de VS gingen vermoeden dat er zich in het ontoegankelijke grensgebied ook leden van al-Qaeda verschuilen. Amerika stuurde militaire advi seurs naar Georgië en pompte 64 miljoen dollar in een programma om Georgische soldaten op te leiden voor de strijd tegen terroristen. Dit weekeinde resulteerde dat in de intocht van een dui zend man sterke troepenmacht in de Pankisi-kloof. Het heeft de gemoederen niet kunnen bedaren in Rusland. Ivanov liet al weten geen enkel vertrouwen te hebben in Georgië. „Het is duidelijk dat Tsjetsjeense strijders nooit uit Pankisi zullen verdwijnen zonder militaire betrokkenheid van Rusland", aldus Ivanov. In militaire kringen wordt al gespeculeerd over een beperkte invasie, vergelijkbaar met het optreden van Israël in de Palestijnse gebieden. Een ver schil is alleen dat de VS een dergelijke operatie van Rus land nooit zullen steunen. Dat de plannen desondanks circuleren, is volgens de ana list Pavel Felgenhauer een teken dat Russische haviken er alles aan doen om de pro-Amerikaanse politiek van Poetir ongedaan te maken. „Ze lijken daar succes mee te heb ben." De stemming in de Russische media is omgeslagen. Het wantrouwen tegenover de VS overheerst inmiddels. In een voorpagina-artikel onder de kop Vaarwel, Kaukasus!' deed het dagblad Nezavisimaja gisteren uit te doeken dat Ameri ka vastbesloten is de Russische invloed in de Kaukakus te niet te doen, precies zoals dat is gebeurd in Centraal-Azië na de oorlog in Afghanistan. In voormalige Sovjetrepublie ken als Oezbekistan, Kirgizië en Tadzjikistan zijn nu NAVO-troepen gelegerd en lijkt de rol van Rusland uitge speeld. Met Georgië, Azerbeidzjan en zelfs Tsjetsjenië gaat nu zelfs hetzelfde gebeuren, aldus de krant. Poetin lijkt vooralsnog te twijfelen over zijn positie. Rusland sloot de laatste weken economische overeenkomsten met Irak en Iran, beide lid van de 'as van het kwaad'. De relatie met Amerika kwam daardoor al onder druk te staan. Het con flict met Georgië maakt de situatie nog problematischer. Als Poetin dit patroon niet doorbreekt, kan de Russisch- Amerikaanse samenwerking wel eens ten einde zijn", voor spelt analist Felgenhauer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5