BINNENLAND Maatregelen voetbalgeweld aanscherpen' f79 'Ik heb niet zo veel met politieke correctheid' Opmerkingen Nawijn uitglijders of politiek doordacht? ndstichter age cel in it-Brabant ipgebied V verongelukt waterzuivering A: Hoorzitting etjesslikkers intie voor irige jongen jnsie koopt Knotsgekke kaarten Ambtenaren verdeelden klussen onder bekenden LPF heeft drie kandidaten emancipatie COMMENTAAR Vandalen 'Ik ga voor Edah!' niets meer 'Vastgoedhandelaar is de bank van de onderwereld' iAG - De rechtbank in aag heeft gisteren een 32- Hagenaar veroordeeld tot anden cel. Op de avond moord op Pim Fortuyn e hij brand in de Pleinga- Den Haag. De man was ;nd en onder invloed van >1. In het vonnis staat ver- t de man de Staat en de ar van een van de uitge- e auto's schadevergoe- van in totaal 50.000 eu- et betalen. iijk - Een gisteren opge- risisteam gaat het minis- an binnenlandse zaken ken West-Brabant tot ich rampgebied te verkla- e schade die het nood- an afgelopen zaterdag bij d- en tuinbouwers in het heeft toegebracht, loopt ientallen miljoenen eu- Vat hier is gebeurd, gaat dernemersrisico ver te zegt voorzitter Cop- an de ZLTO-kring West- it. rwolde - Een 29-jarige er van Ezinge is gister- n omgekomen door een songeval in een rioolwa- ering in Garmerwolde in vincie Groningen. De aedewerker van het wa- ip Noorderzijlvest, was net onderhoudswerk eden aan een zogeheten dlterpers. Hij raakte door bekende reden bekneld de zware platen van de itie. ag - De PvdA-fractie in !ede Kamer wil een hoor- houden over de aanpak zogenoemde bolletjes- de drugskoeriers die le Nederlandse Antillen ïaar Nederland smokke- PvdA zegt zich ernstige te maken over de effec- de noodwet om de bol kkers op te pakken en d voor de rechter te n. De sociaal-democra- zen dat de behandeling iere misdrijven als >of daardoor in het ge- ramt. Een 12-jarige jongen uit ord-Brabantse Rijen rorden opgenomen in ichting voor jonge crimi- )e rechtbank in Breda le dat gisteren in de ik tegen de jongen. Op rt stak de jongen de 20- riend van zijn moeder )e kans op herhaling is mdat de jongen een ontwikkelings- en per- iheidsstoomis heeft, zo lden deskundigen. De ;de strafmaatregel houdt e jongen twee jaar naar ichting moet om zich te ïhandelen. Deze periode :e keer met dezelfde pe- orden verlengd. jw rijdt man erras dood Een 46-jarige inwo- Zuidlaren is gistermid- Igereden terwijl hij op in zijn woonplaats andere gebruiker van is raakte lichtgewond, zat met enkele andere op een terras van een een 89-jarige vrouw ten met haar auto de reed. De man uit Zuid met zijn rug naar de zag het onheil niet len. Hij werd van achte- jereden en raakte daar- ilijk gewond. Volgens de iter was de auto, een it, op hol geslagen en iet meer remmen. De ieeft een onderzoek la- Jellen naar zowel de iche staat van de auto als lardigheid van de vrouw. woensdag 28 AUGUSTUS 2002 door Luuk Kortekaas den haag - Minister Nawijn van vreemdelingenbeleid en integra tie baarde deze week opzien met zijn uitspraken over het uit zetten van criminele allochto nen. Was hier sprake van een doordachte mediastrategie of van een ordinaire uitglijder? Politiek Den Haag keek zacht gezegd nogal op van zijn inter view in deze krant waarin hij onder meer het uitzetten van criminele allochtonen bepleitte. Vooral het laten onderzoeken of het mogelijk zou zijn ook alloch tonen met een Nederlands pas poort het land uit te laten zet ten, baarde opzien. Nawijn is immers, in de woorden van de Amsterdamse hoogleraar migra tierecht Spijkerboer, iemand die dondersgoed weet dat zoiets niet mogelijk is. „Nawijn is een uitstekend jurist. Hij is jaren topambtenaar geweest op dit gebied. Hij weet dat wat hij voorstelt juridisch absoluut niet kan." Een uitgekiende mediastrategie, belustheid op politiek gewin of domweg te weinig ervaring met de Haagse mores? Media-advi seur en voormalig parlementair verslaggever Huijskens heeft er wel even over moeten naden ken, maar kwam toen tot de conclusie dat het toch door dacht moet zijn geweest. Huijs kens: „Nawijn is dan weliswaar nog maar net minister, hij is wel al heel erg lang in dit wereldje actief. Op het moment dat hij dit zei moet hij hebben geweten dat het niet haalbaar was." Huijskens zegt in de aanpak van Nawijn veel te herkennen van de zogenoemde 'nederlagen- strategie', ingevoerd door de toenmalige WD-voorman Nij- pels. „Nijpels riep van alles en werd dan weer teruggefloten of er bleek al heel snel dat het poli tiek niet haalbaar was. De ach terliggende gedachte van de WD was dan zoiets van: 'goh, we hebben het toch maar mooi geroepen'. Dat is waar dit me aan doet denken." Huijskens denkt dat een derge lijke opzet even kan werken, maar dat de kiezer er uiteinde lijk ongevoelig voor wordt. „Eén of twee keer kan, maar je moet het niet blijven doen. Uiteinde lijk prikt de kiezer zo'n ballon door, die heeft het uiteindelijk in de gaten. Op de lange termijn werkt het niet." WD'er Van Splunter zat tot 22 mei in de Tweede Kamer. Hij keerde na de verkiezingsneder laag niet terug. Nu werkt hij als communicatie-adviseur bij Elias Communicatie aan het Haagse Buitenhof. Van Splunter: „Wat de partij van Nawijn wil uitdra gen is het beeldmerk van het ka binet: duidelijk en daadkrachtig. Dat is ongetwijfeld wat Nawijn heeft willen doen. Maar hij is vergeten het verschil te laten zien tussen droom en daad. Zijn verhaal is nu overgekomen als een reëel voorstel, terwijl het be doeld was als iets wat hij zou hebben willen doen als het mo gelijk zou zijn. Dat nu is volgens mij onervarenheid met de me dia." Volgens Van Splunter is er nu eindhoven - Een deelneemster aan een workshop werkte gisteren aan een zogenaamde wiebelkaart. In het Beursgebouw in Eindhoven vonden gisteren en vandaag de twee Knots gekke Kaartendagen plaats. Tijdens de beurs was alles op het gebied van kaarten maken te zien en konden bezoekers in diverse workshops hun eigen kaarten creëren. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Eén van de poli tieke kopstukken van Zuid-Hol land plus de hoogste ambtelijke baas van de provincie moeten morgen verschijnen voor de bouwfraude-commissie uit de Tweede Kamer. Het gaat om ge deputeerde Houtman en griffier Van Wieringen-Wagenaar. Zij worden ondervraagd over de vermoedens van jarenlange bouwfraude op provinciekanto ren in Voorschoten en Slie- drecht, waar onderhoud en be heer van wegen, wegbermen en vaarroutes wordt geregeld. De Kamercommissie heeft ook accountant Schimmel opgeroe pen, van het bureau Deloitte en Touche, dat op verzoek van de provincieleiding de toestanden op die twee kantoren heeft on derzocht Harde fraudebewijzen kwamen volgens dat onderzoek niet op tafel, maar het totaal beeld was in de ogen van Pro vinciale Staten 'onthutsend'. Zeker vijftien jaar lang werd werk aan provinciewegen on dershands gegund aan hun per soonlijk bekende aannemers. Controle op dat werk werd door aannemers zelf gedaan, er werd vals door ambtenaren gefactu reerd om zeker te zijn dat vol- Hoogendijk geen vice-fractieleider meer gend jaar weer hetzelfde budget beschikbaar was. Aannemers beschikten daardoor over 'ge heime potjes' met provinciegeld en bovendien circuleerden veel geruchten over ambtenaren die persoonlijk beter zouden zijn geworden van deze situatie. Houtman en Van Wielingen be sloten in juni, meteen na het uitkomen van het rapport tot schorsing van drie ambtenaren en tot overplaatsing van negen leidinggevenden. Komende maand moet Hout man, die zelf zegt dat de affaire 'van voor zijn tijd stamt' (hij trad aan in 1999) zich verantwoor den tegenover Provinciale Sta ten. den haag/anp-gpd - Lijst Pim Fortuyn (LPF) heeft drie 'serieu ze' kandidaten voor de post van staatssecretaris voor gezinsza ken en emancipatie. Dat heeft nog fungerend fractievoorzitter Herben gisteren gezegd. Her ben, die 'de klus van de forma tie' zelf 'afmaakt', verwacht er begin volgende week uit te zijn. Op het Binnenhof circuleert een aantal namen, onder wie die van Khee Lian Phoa, de huidige directeur van de Stichting Ver antwoord Alcoholgebruik. De LPF wil uiterst voorzichtig te werk gaan met het kandideren van een nieuwe staatssecretaris. Na het kortstondige aantreden van Bijlhout en het afhaken van De Vilder wil de partij niet voor de derde keer een 'zeperd' riske ren, aldus Wijnschenk die Her ben vanaf vandaag formeel op volgt als fractievoorzitter. Hoogendijk is niet langer de vi- ce-fractievoorzitter van de LPF. De fractie besloot gisteren op voorspraak van Wijnschenk tot een nieuwe werkwijze, waarin er geen vice-fractievoorzitters meer zijn. Hoogendijk blijft in de nieuwe opzet wel bestuurslid van de fractie, maar zal zich be zig houden met 'politieke advi sering'. De fractie zal vandaag het nieuwe bestuur bekend ma ken. Volgens Herben gaan twee oude bestuursleden, Van As en Varela, niet naar het nieuwe be stuur. De LPF-fractie vergaderde giste ren de hele middag over de nieuwe werkwijze. Naast het uit zes mensen bestaande bestuur (Wijnschenk, Eerdmans, Scho- newille, Hoogendijk, Zeroual en Palm) komt er een raad van ad vies die het bestuur gevraagd en ongevraagd terzijde staat. Vol gens Heiben zitten daarin vier mensen die zich hebben onder scheiden door hun objectiviteit, 'mensen die tot geen enkel kamp behoren'. Naast Herben zelf zijn dat de Kamerleden Bonke, Van Ruiten en Van den Brink. Eberhard doet aangifte tegen AD Het LPF-Kamerlid Eberhard heeft aangifte gedaan tegen het Algemeen Dagblad we gens smaad. Hij bevestigde dat gisteravond na afloop van een gesprek met zijn advo caat Spong. Ook wordt aan gifte gedaan tegen een voor alsnog onbekend persoon die gegevens heeft gelekt uit het Eberhards justitiële dossier. Eberhard vermoedt dat die onbekende tipgever een poli tieman is die met de nieuwe LPF-fractievoorzitter Wijn schenk is bevriend. Omdat hij daar niet helemaal zeker van is, heeft hij in overleg met Spong besloten de aangifte te doen tegen een 'onbekende dader.' Van het AD wordt rec tificatie geëist sprake van 'onduidelijke beeld vorming'. „En dat is iets wat je nooit mag laten gebeuren. Zeker niet op dit terrein, want dit is het gevoeligste terrein in de po litiek van de afgelopen jaren. Van Oudkerk tot Bolkestein, van Halsema tot De Hoop Scheffer, ze hebben allemaal ondervon den dat uitspraken op dit gebied heel moeilijk liggen." Volgens Van Splunter hebben nieuwe partijen altijd krediet bij de kiezer. „En ze hebben ook krediet bij de andere coalitiepar tijen, want ze hebben samen hun nek uitgestoken door in de regering te gaan zitten. Boven dien zijn de verwachtingen wat de LPF betreft nu al heel erg laag geworden. Dat betekent dat het eigenlijk alleen nog maar kan meevallen." Het vorige voetbalseizoen telde 132 officiële incidenten als kwetsende spreekkoren, misdragingen van supporters en het op het veld gooien van allerlei voorwerpen. Bij de start van het nieuwe voetbalseizoen zijn er geen aanwijzingen dat het tij keert. Erger nog: naast de kwetsende spreekkoren en mis dragingen van supporters lijken nu ook de kogelbrieven aan het arsenaal van de voetbalvandaal te zijn toegevoegd. De belofte van politiek en KNVB om het voetbalvandalisme hard aan te pakken, klonk de afgelopen weken dan ook lo gisch. Maar een eerste overleg gisteravond tussen clubs, ge meenten, kabinet en KNVB heeft nauwelijks iets opgeleverd. Dat is teleurstellend. Er zijn helemaal geen nieuwe regels nodig om het voetbal vandalisme de kop in te drukken, constateerden kabinet, clubs, KNVB en gemeenten. Meer samenwerking en een be tere naleving van de bestaande regels kunnen al flink helpen. Dat zal best Maar die schamele uitkomst staat in schril con trast met de grote woorden die vooraf werden gesproken. Een kleine bloemlezing van recente uitlatingen van politici over voetbalvandalen. WD-Kamerlid Rijpstra: 'Lik-op-stuk in een zaaltje van het stadion'. LPF'er Janssen van Raay: 'Een sportief militaire opleiding' als straf voor de hooligan. Staats secretaris Ross (CDA, sport): misschien moet er wel een voetbalwet naar Engels voorbeeld komen waarbij vandalen zich tijdens de wedstrijd bij de politie moeten melden. Geheel in de vaderlandse traditie van veel studeren en over leggen, gaan de ministers Donner (justitie) en Remkes (bin nenlandse zaken) nu uitzoeken of zo'n meldingsplicht wel kan. De KNVB is er voor. Maar Donner heeft al meteen ge zegd dat het strafrecht niet alle maatschappelijke kwalen kan oplossen en de clubs het probleem niet bij de overheid moe ten leggen. Dat is bekwaam het balletje rondspelen. En zo blijft het wachten op de volgende reeks incidenten. den haag/gpd - Nieuwe regels om het voetbaltoezicht te inten siveren zijn niet nodig. Om de toenemende agressie in en rond de stadions de kop in te drukken moeten bestaande maatregelen, zoals het door de club opgelegde stadionverbod worden aange scherpt. Bovendien moeten de verschillende gemeenten hun be leid beter op elkaar afstemmen. Dat hebben het ministerie van binnenlandse zaken, het open baar ministerie, de KNVB en de burgemeesters van gemeenten met een club in het betaald voetbal gisteravond in Den Haag geconcludeerd tijdens een topoverleg over voetbalvandalis me. Gemeenten en clubs moe ten met ingang van dit nieuwe seizoen dezelfde tolerantiegren zen hanteren, vindt burgemees ter Stekelenburg van Tilburg, vertegenwoordiger van de bur gemeesters. Onaanvaardbare kreten moeten kunnen leiden tot het stilleggen van de wed strijd. Hij vindt dat ook moet worden onderzocht of deze spreekkoren strafrechtelijk kun nen worden aangepakt. Een strafrechtelijk stadionverbod (door de rechter opgelegd) zit er voorlopig nog niet in. Verder moet, om de irritaties bij de supporters weg te nemen, het gebrek aan 'uitvakken' worden opgeheven. De KNVB had graag een alge mene invoering van een mel dingsplicht gezien, maar heeft er vrede mee dat eerst andere mogelijkheden worden aange pakt. Directeur Kesler van de voetbal bond wees er op dat de harde kem van notoire raddraaiers hooguit uit driehonderd man bestaat. Kesler is geen voorstan der van het 'scannen' van sup porters voorafgaand aan een wedstrijd. De KNVB voelt meer voor een ingenieus camerasys teem met chips dat ook is toege past bij de Olympische Winter spelen in de Verenigde Staten. Minister Donner van justitie wil niet direct naar het strafrecht grijpen om deze groep vandalen aan te pakken. Volgens hem zijn de clubs eerstverantwoordelijke en moeten ze de controle bij de stadions verbeteren. „Het kan niet zo zijn dat het probleem bij de overheid wordt gelegd en de rest achterover kan leunen." (advertentie) Page tissue toiletpapier 24 rol -8^ aratis Perssinaasappelen net a 2 kilo Edah - Het ministerie van voert per 1 september ilijke investeringsstop maanden lang, tot 1 ter, wordt geen materi- ;ekocht. Daarna wordt of de geldkraan nog jlicht moet blijven. Dit itaatssecretaris Van der in de Defensiekrant, het jvoorlichtingsblad van iisterie. Militairen moe lens hem kunnen ver- n op hun materieel maar aak duur spul. Door het dichtdraaien van de an willen Van der Knaap tninister Korthals enige eren op de begroting, pegezegde investerin- pls deelname in de Ame- e gevechtsvlieger Joint fighter, gaan wel gewoon amsterdam/anp - Een Amster damse vastgoedhandelaar treedt al jaren op als bank van de on derwereld. Dat zegt Amsterdam mer J. Mieremet, zakenpartner en vriend van de twee jaar gele den geliquideerde topcrimineel Sam Klepper, in een interview met De Telegraaf. Het is voor het eerst dat een 'spijtoptant' uit de misdaadtop een boekje open doet over de connecties tussen de onder- en bovenwereld. Zijn opmerkelijke stap is volgens Mieremet het ge volg van de mislukte aanslag op zijn leven. De afgelopen dagen werd dui delijk dat de 42-jarige Mieremet de politie belangrijke informatie heeft gegeven over de achter grond van de recente reeks moordaanslagen in het Amster damse criminele milieu. Volgens bronnen bij justitie kan de door Mieremet geleverde informatie leiden tot een doorbraak in ver schillende onderzoeken naar de georganiseerde misdaad. „Ik ga niet praten over de men sen met wie de afgelopen jaren wel goed zaken heb gedaan en die me niet hebben belazerd", beweert de topcrimineel in De Telegraaf. „Maar degenen die hier thuis op feestjes kwamen, mijn kinderen op schoot namen en krokodillentranen huilden toen ik was neergeschoten, ter wijl ze zelf de opdracht gaven, kunnen hun borst natmaken. Ik ben bereid zelf tien, vijftien jaar achter de traliès te gaan zitten, maar ik neem er een paar mee." door Paul Koopman den haag - Als het aan Wouter Bos ligt zal de PvdA een 'ander geluid laten horen'. De voormali ge staatssecretaris van financiën, goed voor 120.000 voorkeurs stemmen bij de Kamerverkiezin gen van 15 mei, doet een gooi naar het partijleiderschap nu Kok en Melkert het veld hebben ge ruimd. „Sommigen raadden mij aan: zou je niet wachten?" De achterliggende maanden waren stekelig en grimmig. Bij de verkiezingen keerden hon derdduizenden burgers de partij de rug toe. Voormalig fractielei der Melkert werd haast onop houdelijk bedreigd. Het kwam de sfeer in de PvdA-fractie niet ten goede. Bosi_,,Er gingen een boel dromen van mensen kapot. Zo'n nederlaag geeft desillusie, frustratie en ook onbegrip. Wat dat betreft is er een proces van rouwverwerking geweest. Men heeft het ook op elkaar afgerea geerd...". Monter „Maar ik hoop dat we na de vakantie zijn leeggewaaid en onze batterijen hebben opgeladen." Zelf heeft Bos, van hotel naar pension trekkend in een zonnig Portugal, de knoop doorgehakt. Ja, hij wil de nieuwe partijleider, fractievoorzitter en lijsttrekker van de PvdA worden. De club weer uit het dal omhoog praten. Gesprekken met een aantal 'bui tenstaanders' hebben hem er van overtuigd dat hij het moet doen en ook kan doen. Bos verwijst naar de ruim 120.000 voorkeurstemmen die op 15 mei op hem werden uit gebracht. Hij is 'gemotiveerd en energiek'. En wat scheelt: hij weet wat hij wil. Zijn analyse van de nederlaag en visie op de toekomst zijn in de partij rede lijk goed gevallen, stelt hij vast Samengevat „De PvdA is aan twee kanten een grijze club ge- V Wouter Bos. Foto: ANP/Robert Vos worden. Enerzijds hadden veel mensen niet meer het gevoel dat wij hen vertegenwoordigden, hun zorgen en dagelijkse pro blemen serieus namen. Maar er was ook een groep kiezers die de PvdA niet meer herkende als partij die de leiding neemt in de discussie, waar progressieve en frisse ideeën vandaan komen." Bos noemt als voorbeeld het thema asiel, migratie en integra tie. „Wij hebben niet duidelijk gezegd waar we vóór zijn en ook niet waar we tegen zijn. Wij zijn dus voor een rechtvaardig asiel beleid en een multiculturele sa menleving. Maar we moeten de problemen die er ook zijn be noemen en willen aanpakken. Daarbij moeten we bereid zijn standpunten te verlaten waar mee wij ons altijd comfortabel hebben gevoeld." Welke standpunten dat precies zijn wil Bos niet toelichten. Wel waarschuwt hij alvast: „Ik heb niet zo veel met politieke cor rectheid. Wij zijn gestraft omdat we te omzichtig waren." Die openheid wordt hem in de eigen fractie soms kwalijk geno men. Collega-Kamerleden heb ben de afgelopen maanden op gemerkt dat Bos wel heel graag hogerop wil komen in de partij. Hij zou onbeschaamd ambitieus zijn. Bos: „Ik weet dat dit over mij gezegcbvordt Ik probeer er ook naar teniisteren als het te recht is. In politiek Den Haag is het gebruikelijk dat je heel vaag doet als je iets wilt en dan tot je eigen verrassing toch verkozen wordt. De PvdA kiest de partij leider deze keer echter niet in achterkamertjes, maar via een open procedure. Wie wil, moet met de billen bloot" Fractievoorzitter Van Nieuwen- hoven en vice-fractievoorzitter Duivesteijn reageerden gisteren verrast op de kandidaatstelling van Bos. Volgens hen was afge sproken daarmee te wachten tot na de algemene politieke be schouwingen. De PvdA heeft drie maanden 'uitgeteld op de grond gelegen', maar nu is het tijd om op te krabbelen en terug te vechten, stelt Bos vast Hij hoopt op tegenkandidaten en een eerlijke strijd. „En als ik het verlies? Dan blijf ik enthousiast vier jaar Kamerlid."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3