GESPREK VAN DE DAG Mont Saint-Michel heeft wonder nod Plan minister Heinsbroek is 'snelle-jongens-verhaal' Ingenieurs proberen rots weer door zee te omringen Nederlandse vrouw heeft liever boek in bed dan seks MENSELIJK Groningse STADSDUIVEN eten liever FRIET dan dat ze met gezond voer worden vertroeteld. Dit blijkt uit onder zoek in opdracht van de gemeente. In Groningen ont stond eerder dit jaar onenigheid over het lot van de dui- venpopulatie, die ervan wordt verdacht ernstige schade aan monumentale panden aan te richten. De WD vroeg om invoering van het zogenoemde Duitse model, dat voorziet in het bouwen van duiventillen, waarin de beest jes gezond voer voorgezet krijgen. Dit zou ze onafhanke lijk moeten maken van koude patat, de belangrijkste voe dingsbron. „Bewezen is echter dat kwaliteitsvoer toege worpen door vrijwilligers de duiven er niet van weerhoudt om toch de voorkeur te geven aan patat", rapporteren de onderzoekers. Groningen zal nu mogelijk het huidige dui ven beleid voortzetten, dat bestaat uit maatregelen uit eenlopend van het beperken van duivenvoeren tot vangen en afmaken van het gevogelte. Met pet en 'waakvlam-logo' is het logisch dat de agent geen respect afdwingt vindt minister Heinsbroek. Foto: Hielco Kuipers Het onorthodoxe plan waarmee LPF-mi- nister Heinsbroek van economische za ken de normen en waarden in de samen leving denkt op te krikken, krijgt weinig bijval. Nederland wordt niet beter van het slaan van kinderen op school, en campagnes om gedrag te veranderen zijn zowel kostbaar als een zaak van lange adem. „Gedrag is altijd te veranderen door communicatie", zegt Frans van der Grint, algemeen directeur van pr- en ad viesbureau Hill Knowlton Nederland. „Maar het is een verkeerde inschatting van de minister dat dat snel kan. Gedrag veranderen kost tijd, zeker als het gaat om ingesleten patronen." Hili Knowlton is het bureau dat de Stichting Ideële Reclame (SIRE) in de arm nam voor de campagne 'De maat schappij, dat ben jij'. Heinsbroek ziet eveneens een grote rol weggelegd voor publiekscampagnes om de normen en waarden in de samenleving terug te brengen. „Dat kan heel goed, betrekkelijk snel en effectief, elk product is verkoop baar, het is maar hoe je het verpakt", schreef hij in een gisteren uitgelekte noti tie aan de ministerraad. Onderwijzer, huisarts, oudere en politie man, allen verdienen het met respect te worden behandeld, stelt Heinsbroek. Geef ze dus een gele kaart of een oorvijg, die niet luisterende leerlingen. Geef de huisarts lucht door niet voor elk pijntje langs te gaan en door een maatschappe lijk werkster in zijn praktijk aan te steÜen. Sta op voor de oudere treinreiziger (en voor vrouwen trouwens ook). Geef de politieman een stoer logo en een grotere auto en pak zijn oorbellen af. Maar bijvoorbeeld de onderwijzers be grijpen weinig van het stuk. De onder wijsbonden wijzen erop dat het invoeren van lijfstraffen op scholen bepaald niet de manier is om meer respect voor de le raar te kweken. Het is een feit dat leraren te maken hebben met toenemende agressie van leerlingen en hun ouders. Maar de oplossing van Heinsbroek is 'een beetje goedkoop', aldus Walter Dresscher van de Algemene Onderwijs bond. „De publiekscampagnes, die laten zien hoe fijn het is om leraar te zijn, heb ben ook niet veel opgeleverd." Daarom is het Heinsbroek-plan 'echt zo'n snelle jongensverhaal'. „Beetje geld, beetje campagne, probleem opgelost." Van der Grint stelt dat voor campagnes die gedragsveranderingen beogen, 'fors de tijd moet worden genomen, zeker de vier jaar van dit kabinet'. En achter de Herman Heinsbroek. Foto: ANP leuke verpakking moet inhoud schuil gaan. „Als je keurige agenten in een cam pagne laat zien maar op het politiebu reau lopen agenten met oorringetjes, dan klopt er iets niet. Als je als kabinet zegt wij voeren nieuwe waarden in, dan moe ten de leiders van de samenlevin) goede voorbeeld geven." Hij wijs vendien op dat de campagnes ze baar zijn. „De campagne tegen z\ kost al 45 miljoen euro. En die ga over maar één onderwerp." Oud-premier Dries van Agt riep r re malen op tot een ethisch revei] het aanhoren van enkele zinsned het stuk van de minister weigert 1 ter elk commentaar op Heinsbroi verklaarde poging tot het 'her-im menteren van normen en waardf oppositie reageert een beetje moi op de morele kruistocht van Heii Ach het is het zoveelste proefba tje van de LPF", verzucht Groenl fractievoorzitter Paul Rosenmöllt nota is geschreven voor de regeri klaring, maar niets ervan is overg door premier Balkenende. Dat ze wel genoeg." Rosenmöller benad een debat over normen en waarc ker zinvol is. „Maar dan wel met geringsstandpunt en niet van dit plannetjes. Je kunt je ook nog afv hoe effectief het is, werken via tv- me. De kritiek op de Postbus 51 s steeds groter." GPD De Nieuw-Zeelandse overheid ontkent tekort te zijn ge schoten tegenover een man die met een SCHAAR zijn door gangreen aangevreten VINGER heeft geamputeerd omdat hij gek werd van de pijn. De man, de gepensio neerde Ted Matthews, zocht vorige maand na zijn daad de publiciteit met het verhaal dat hij al heel lang op de wachtlijst stond voor een operatie. Minister van volksge zondheid Annette King zei vandaag echter dat Matthews niet op de wachtlijst staat, maar een behandeling onder gaat die erop is gericht zoveel mogelijk vingers te sparen. Volgens de man zijn de artsen hem vergeten. King zegt dat hij de pijnstillers die zijn arts hem heeft voorgeschre ven niet inneemt. In de afgelopen twintig maanden is hij achttien keer behandeld in een ziekenhuis, aldus de mi nister. Het Nicaraguaanse minis terie van onderwijs heeft gisteren het dragen van MINIROKKEN verboden tijdens de schoolparades die gehouden worden ter gelegenheid van de onaf hankelijkheidsdag op 15 september. Minister van onderwijs Silvio de Franco verklaarde op een perscon ferentie dat minirokken 'provocatief en immoreel' zijn en stelde dat de kle dingstukken 'te opwindend zijn voor de toeschouwers'. Volgens de bewindsman zijn de parades voor de on afhankelijkheidsdag 'een waardige gebeurtenis die het patriottisme van de Ni- caraguanen op een res pectvolle manier tot uit drukking moeten brengen'. De organisatoren van de parades hebben meteen protest aangetekend tegen het verbod. Coaches en trainers van de parade deelnemers zeggen juist dat de kleding nodig is om goed te kunnen dansen. Manuel Kneepkens van de Stadspartij Rotterdam heeft op dracht gegeven een beeld te ontwerpen 'ter herinnering aan opgang en onder gang van het feno- meen-Fortuyn'. Het wordt het derde beeld dat ter nage dachtenis aan de in mei vermoorde Rot terdamse politicus wordt vervaardigd. Kneepkens, ver klaard tegenstander van PIM FORTUYN, vindt dat 'de werke lijke eer voor een po liticus is dat hij wordt geëerd door zijn tegenstanders en niet door zijn slippendragers en lakeien'. „Ik had tenminste wat met Fortuyn, al waren we tegenstanders. Zijn partijgenoten kenden hem allemaal veel korter dan ik." I Het hedged rag van Nederlan ders en Belgen verschilt sterk van elkaar. Zo brengt de Neder landse vrouw haar tijd in bed het liefst lezend door, terwijl de Belgische vrouw de voorkeur geeft aan het bedrijven van de liefde. Ook slapen Nederlanders het liefst onder een eenper soonsdekbed, terwijl hun zui derburen het knusser vinden onder een tweepersoonsdekbed. Dat blijkt uit een onderzoek van beddenfabrikant Koninklijke Auping. In beide landen werden vijfhonderd mensen onder vraagd om hun slaapgedrag te onderzoeken. Daaruit bleek dat er cultuurverschillen bestaan. Van de Belgische vrouwen heeft 60,7 procent het liefst seks in bed. Lezen komt bij hen op de tweede plaats (54,3 procent). Bij de Nederlandse dames is dit precies andersom. Bijna 70 pro cent van de Nederlandse vrou wen geeft de voorkeur aan een goed boek en vrijen volgt daar op met 53,7 procent. Televisie kijken in bed doen de Nederlan ders ook meer dan hun zuider buren, 49,1 procent tegenover 17,9 procent. Nederlandse en Belgische man nen zijn het wel eens over hun meest favoriete bezigheid in bed, na slapen is dit vrijen. Le zen volgt op de tweede plaats. Romantisch samen slapen on der hetzelfde dekbed is aan de Nederlander niet zo besteed. In tegenstelling tot de Belgen (90,4 procent) slaapt slechts tweeder de onder een tweepersoonsde ken. De belangrijkste reden voor een apart overtrek is om 'touw trekken' te voorkomen. Over de frequentie van het ver schonen van het bed bestaan vooral tussen de mannen uit beide landen nogal wat verschil len. Nederlandse mannen hou den van een schoon bed. Maar liefst 62,9 procent verschoont zijn bed elke week tegenover 36,6 procent van de Belgen. Zo wel de Belgische als Nederland se vrouwen verschonen hun bed het liefst elke week (47,9 procent tegen 55,6 procent). Een gitaar die roek- legende JIMI HENDRIX tijdens een concert in de fik stak, wordt eind sep tember geveild in Londen. Experts ver wachten dat de gi taar tussen de 530.000 en 610.000 euro op zal brengen, waarmee het de duurste gitaar ooit kan worden. Het is niet helemaal dui delijk wanneer de Fender Stratocaster uit 1963 door Hendrix in brand is gestoken. Mogelijk tijdens een concert in Londen in 1967 of tijdens een fes tival in Miami in 1968. Een roadie gaf het instrument daarna aan Frank Zappa die het oplapte en in 1976 ge bruikte voor zijn album Zoot Allures. Toen Zappa in de cember 1993 overleed, erfde zijn zoon Dweezil de gitaar. Dweezil wil het instrument nu verkopen en de opbrengst gebruiken voor de renovatie van zijn vaders opnamestu dio. De Mont Saint-Michel is niet al leen oogverblindend fraai en in drukwekkend, de abdijrots voor de kust van Normandië spreekt vooral tot de verbeelding door de wijze waarop ze honderden jaren succesvol weerstand heeft gebo den aan de zee. Slechts weinigen hebben dat natuurwonder even wel van nabij kunnen aanschou wen. De Mont is al lang geen ei land meer. De verzanding van de Baai van Mont Saint-Michel is zo snel gegaan dat alleen een won der het Wereldwonder nog kan redden. Het riviertje Couesnon is nog maar een schim van vroeger. Toen was het een kolkende stroom waardoor het zeewater zich een weg baande naar de voet van de Mont Saint-Michel. De Couesnon is nu een parodie, lachwekkend sloom, nauwelijks stromend, zich traag voortsle pend door een vlak polderland schap. Links en rechts schieten bruine graspollen uit het zand. „Vorig jaar was het hier allemaal nog kaal", wijst Francois Mal- homme om zich heen, „nu be gint zich nota bene al een nieu we polder te vormen." ^ls er niet snel wordt ingegre pen zal iedere poging om de Mont Saint-Michel van de ver zanding te redden, vergeefs zijn", zegt Malhomme. Hij leidt een door de regering in Parijs en de departementen Basse-Nor- mandie en Manche ingestelde werkgroep die de omsingeling van de kloosterberg door zand banken ongedaan moet maken. Na jaren voorbereiding kan de werkgroep nu haar voorstellen in een heuse inspraakprocedure ter discussie stellen. Tot eind september kan iedereen zijn op en aanmerkingen kwijt in de omringende gemeenten. Mal homme: „We hebben met opzet de vakantieperiode erbij betrok ken om zo veel mogelijk toeris ten in de gelegenheid te stellen met ons mee te denken. De Mont Saint-Michel is per slot van rekening niet voor niets door de Unesco op de lijst van cultureel erfgoed geplaatst" De berg in zee is na Parijs Frankrijks grootste toeristische trekpleister. Miljoenen buiten landse toeristen worden nog steeds aangetrokken door de mythische kracht die de granie ten krachtpatser uitstraalt. Eeu wenlang is de Mont Saint-Mi chel afwisselend omgeven ge weest door land en water. De een christelijk continent. Wat de muntzijde betreft begonnen alle landen in januari voor zichzelf. In Nederland allemaal Beatrixen in de knip, in België, Luxemburg en Spanje het erfelijke staatshoofd van dienst aldaar. Behal ve koninkrijken bedient de euro ook nog re publieken en daar grossieren ze voor de ach terkant hevig in symbolen, erepoorten en vrij heid, gelijkheid en broederschap. Die wiskundigen becijferden met ingewikkel de formules dat na de grote vakantie de me lange van al die muntenreeksen compleet zou zijn. Het zal aan mij liggen, maar toen ik za terdag teruggekeerd van een tocht door vier eurolanden de portemonnee omkeerde viel er zegge één door het gebruik aangetast munt stuk van vijf eurocent uit met de beeltenis van Albert, koning der Belgen erop. Vierdagen verstreken sindsdien en mijn portemonnee vertoont weer het vertrouwde beeld van Bea trix in alle maten. Alle rekenarij ten spijt dat een euro aan de wandel zesentwintig kilome ter per dag aflegt, verliezen de wiskundigen het dus van de monetaire praktijk. Het is een kwestie van praktijk en psychologie. Eerst maar de praktijk. Je wappert met een bankbiljet bij de tol van de autoroute en krijgt een handvol Franse euro's terug. Die gaan in de buurt op aan de inmiddels tamelijk onbe taalbare café crème. Voor het volgende stuk betaald traject hang je andermaal een bank biljet buitenboord en als tegenprestatie krijg je wederom, samen met het onvermijdelijke 'au revoir', een assortiment Frans getinte muntspecie in handen. Ook dat verdwijnt weer spoorslags. Zo passeer je ook de Spaanse grens en weer terug. Misschien dat een enkele munt van vreemde herkomst zich in de gehei me kamers van ons beursje verstopt zoals bij mij die ene Albert, maar dat mag geen naam hebben en dolt in elk geval met iedere wis kundige formule. En nu de psychologie. Ook die werkt de wis kunde tegen. Wij beschouwen de euro name lijk als een indringer. Zeker, het is makkelijk erkennen we, maar niemand heeft erom ge vraagd. Een ongevraagde dienst. On willen we er daarom zo snel mogelij Als bulkgoed. Vooral daarom raken snel door onze euro's heen. Nu wil de Italiaanse minister van fi dat de euro van papier wordt. Italië zijn lires qua geld een ontwikkelings had een briefje van 500 en dat was dan tivee kwartjes in mijn herinnen Turkije vertoonde nog meer nullen bankbiljetten en menige malafide diende in Toscane naaide mij het oo. creatief boekhouden loosden de Ital' de eurozone in en nu willen ze een euro, net zo als de papieren dollar, den we voorzichtiger met uitgeven, minister. Maar dat werkt niet, heb ik zo-even Papier of metaal kruis of munt, kop We willen niet aan de euro. Heren gen, ga wat anders doen. De Mont Saint-Michel werd vroeger omgeven door een woeste zee. Nu zijn er slechts zandbanken. Foto: AP grote getijverschillen in het Ka naal maakten van de Mont een wereldwonder: afwisselend om geven door water en land. On bereikbaar en niet in te nemen door vijandelijke legers. Het wa ter was de natuurlijke barrière en bij eb liep alles en iedereen vast in het drijfzand. Hoe de Be nedictijner monniken, die sinds jaar en dag de Mont bevolken, het al die tijd hebben kunnen uithouden, blijft een mirakel. De Mont Saint-Michel heeft zee, wind en oorlogen weerstaan maar tegen de aanleg van pol ders en, vooral, de bouw van een dijk die de berg met het Normandische vasteland ver bond, bleek de granieten berg echter niet bestand. De natuur heeft haar eigen wet ten. Waar het aangespoelde zand tot voor kort door de machtige vloed weer werd mee gezogen naar zee, bleef het nu liggen. Er kwam steeds minder zee, er kwam steeds meer land. De afgelopen twintig jaar is de verzanding in een stroomver snelling geraakt. Waar in de jaren tachtig vissers hun netten nog uitwierpen, gra zen nu schapen, weet een oude visser in het nabijgelegen Avran- ches te vertellen. De schapen eten gretig de zilte graspollen en zijn vanwege hun 'pré-salé'- vlees gewild in menig Frans gas tronomisch restaurant. Het fruit uit de polders rondom de Mont kost vanwege zijn verfijnde smaak vier tot vijf keer zo veel als elders in het land, en de mosselen van Mont Saint-Mi- chel zijn de lekkerste die je in Frankrijk kunt eten. Er zijn dus niet alleen land schappelijke en milieubelangen in het geding; de agrarische sec tor in Normandië en Bretagne wil precies weten wat de kosten en de baten zijn van de maritie me ingrepen in de Baai van Mont Saint-Michel. De ingenieurs uit Parijs, Rennes en Rouen menen met de ver vanging van de dijk door een brug en de aanleg van een grote sluis in de Couesnon twee vlie gen in een klap te slaan. Het zal in de toekomst voor de drie mil joen toeristen niet meer moge lijk zijn met de auto tot aan de voet van de Mont te rijden. Een geluidloze monorail zal hen naar de kloosterberg vervoeren. En de sluis in de Couesnon zal gaan fungeren als een stuw die bij vloed wordt geopend en zo doende een extra hoeveelheid zeewater richting Mont Saint- Michel perst. De bedoeling is dat dat extra water het eerder aangespoelde zand weer terug neemt naar zee. Net als vroeger. Wiskundigen buigen zich al maanden over het probleem van de euro. Zij ook al. Hun probleem is niet het probleem van de gewone mensen. Gewo ne mensen vinden dat die euro helemaal niet van hen is, wat die voorlichtingscampagnes ook beweren. Gewone mensen vinden de euro vooral een dure grap en om zo'n grap wordt nooit gelachen. Die wiskundi gen hebben andere zorgen. Zij proberen uit te vinden, hoe lang het duurt voordat de euro's in de portemonnee een volmaakte mix vertonen van alle varianten die de europot schaft. Dat zijn er nogal wat. Je hebt kruis en munt. Kruis is de voorkant en die is in alle twaalf deelnemende landen het zelfde. Daar heet het ook kruis voor, want Europa is van huis uit In een waterloopkundi torium in Grenoble lopen jaren proeven die de theorieën van eurs hebben bevestigd. Er is dus nog een dat de kloosterbei volledig door wat geven. De dat over een jaar of kunnen meemaken, dat slechts voor een tien dagen per jaar. Meer lijkt er niet in te menselijk ingrijpen in mandische natuur is al reus genoeg geweest. Henk Glimmerveen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2