Kanker straks met prik te bestrijden LOEMRIIKE BOL Opruiming TPG maakt zak met rouwpost uit Roelofarendsveen zoek Blauwe fietsenplan voor Leidse binnenstad S3 /240 5al en werk DE RDOIJ LUMC werkt aan vaccin dat zieke cellen vernietigt Uitkijktoren in watertoren Noordwijk 6,25 2 halen, 1 betalen TUINMEUBELEN TOT 50% KORTING Dorpspastoor krijgt de volle laag Vermisten 11-9 teruggevonden 'Deel vliegkamp rijksmonument' Feyenoord naar Champions League Zanger 'N Sync mag de ruimte in Nawijn: Gemeente moet meewerken aan uitzetting bij Daalbergen Leidsch Dagblad NR. 43013 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 28 AUGUSTUS 2002 OPGERICHT 1 AAAART 1860 nsch anhang isuna slaags heeft weinig politieke setheid e coupletten Is volkslied wee mokken gelooft in rnatief voor endijk illers in de hoofdklasse be terdag aan de competitie, amateurs een week later, ch Dagblad trapt vandaag !en bijlage over het regio- euivoetbal. De combinatie etbal en werk staat centraal etbalkrant. Veertien voet tellen hoe zij hun dagelijk- combineren met het spe- eerste elftal. Verder doen uit de regio een voorspel- e komende competitie gaat verlopen. (advertenties) Blokhuis 2 LissMjj Leidsch Dagblad Öbij LEDERWAREN Haarlemmerstraat 202 www.derooijleiden.nl door Annet van Aarsen roelofarendsveen - TPG Post heeft zondagavond de inhoud van een brievenbus aan de Sotaweg in Roelofarendsveen zoekgemaakt. Vooral voor de familie Van der Zwet heeft dit vervelende gevol gen: in de postzak zaten onder meer de rouw kaarten die de familie op de bus deed vanwege het overlijden van de pater familias. De familie kreeg in de loop van maandag in de gaten dat niemand van de uitgebreide familie- en vrienden kring bericht had ontvangen over het overlijden. TPG zegt er alles aan te doen om de fout goed te maken. Maar de postbezorgers slagen er maar niet in de verloren postzak boven water te krijgen. Twee dagen is schoonzoon Dennis Knetsch bezig geweest om de problemen met de verloren post- zending op te lossen. Tijd die hij graag op een an dere manier had besteed. „We zijn eigenlijk al leen maar met TPG in de slag geweest. Een schandalige zaak, vind ik het", zegt Knetsch. De familie had nog gevraagd of ze de stapel rouw kaarten niet eigenhandig naar het sorteercentrum van TPG zou kunnen brengen. Maar dat was niet toegestaan. Knetsch heeft van TPG te horen gekregen dat de brievenbus aan de Sotaweg zondagavond is ge leegd, maar dat de postzak nooit de sorteerma- chines van het sorteercentrum in Leidschendam heeft bereikt. „Voor ons is het heel erg verdrietig. reunissen ie optimist is het i aan de pessimist eiijk; door Roelf Reinders leiden - Kanker is straks met een prik te bestrijden. Onderzoekers van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) werken aan een vaccin dat kankercellen vernietigt en gezonde cellen niet beschadigt. Met de prik kunnen patiënten poliklinisch worden be handeld en is opname in het zie kenhuis niet meer nodig. Het LUMC verwacht dat deze nieuwe methode beter dan de bestaande therapieën kanker cellen vernietigt. „Patiënten krij gen een hogere levensverwach ting en de kwaliteit van hun le ven verbetert aanzienlijk", aldus onderzoeksleider prof. dr. E. Goulmy, hoogleraar transplan- tatiebiologie aan het LUMC en één van de twee onderzoekers van het LUMC die vanochtend de prestigieuze Spinozaprijs voor baanbrekend wetenschap pelijk onderzoek kreeg. De nieuwe methode maakt de behandeling eenvoudiger en minder belastend voor de pati ent, zegt Goulmy. „Wat is er simpeler dan een eenvoudig prikje?" Nieuw in vergelijking Spinozaprijs De hoogleraren E. Goulmy en F. Rosendaal van het LUMC zijn twee van de vier winnaars van de Spinozap rijs dit jaar. De Spinozaprijs van de Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) is voor toponderzoekers die baan brekend wetenschappelijk onderzoek hebben verricht. Zij krijgen elk anderhalf mil joen euro. De andere twee winnaars zijn H. Barend- regt, hoogleraar in de grondslagen van de wiskun de en de informatica van de Katholieke Universiteit Nij megen, en A Lagendijk, hoogleraar 'waves in com plex media' van de Univer siteit Twente. met de oude methodes is dat vaccinatie de kans op terugkeer van de kanker heel klein maakt, zegt Goulmy. Dat betekent vol gens haar echter niet dat straks vaccinatie tegen kanker bij ge- door Jan Preenen noordwijk - Bart en Mariska Akkerhuis zijn de nieuwe eigenaren van de watertoren in Noord wijk. Zij willen zelf op de benedenverdieping van het monumentale gebouw aan de Hardenbroek- weg in Noordwijk aan Zee gaan wonen. De etages erboven worden gebruikt voor culturele doelein den (bijvoorbeeld exposities) en de topverdieping gaat fungeren als openbare uitkijktoren. „Voor mij gaat hiermee een jongensdroom in ver vulling. Vanaf m'n twaalfde wilde ik er al in wo nen. Nu ben ik dertig en gaat het gebeuren. Fan tastisch. Het is een heel apart gebouw", aldus de in Noordwijk geboren en getogen Bart Akkerhuis, die bijna is afgestudeerd als architect 2üjn vrouw is lerares in Oegstgeest. De watertoren is in 1917 gebouwd en staat al ja ren op de rijksmonumentenlijst. Twee jaar gele den kocht de gemeente de toren voor 90.000 euro (advertentie) geheim draagt u Is 1977? BeOne. Niet in een ver land? Droom weg met de zomerpuzzel morgen, dinsdag 14 en 15 uur. Willy Wortel's kinderWerkplaats (reserveringen 071-5214 224) in Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museuinboerhaave.id Bolchrysant, doorsnede 40 tot 50 cm HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tel: 023-510 15 30 Donderdag koopavond HIUEGOM Beeklaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond den haag/anp-gpd - Minister Nawijn van vreemdelingenbe leid wil gemeenten dwingen mee te werken aan het uitzetten van illegalen. „Als ze niet mee werken aan beleid zoals dat de mocratisch is vastgesteld, dan zal het Rijk ingrijpen en tot uit zetting moeten overgaan", zegt hij vandaag in een interview met de Volkskrant. De LPF-minister, die deze week aan de lopende band interviews geeft over hoe hij de allochto nen gaat aanpakken, zegt grote moeite te hebben met de eigen beleidsvrijheid die gemeenten nemen wanneer buitenlanders moeten worden uitgezet. „Ik ga ze zeggen: waarom besteedt u geld aan illegalen en uitgeproce deerde asielzoekers, terwijl er andere mensen zijn die opge vangen moeten worden." Nawijn is overigens tegen een generaal pardon voor uitgepro cedeerde asielzoekers, zoals Pim Fortuyn. Hij vindt dat Neder land deze gevallen - enkele dui zenden - niet mag toelaten. Na wijn heeft inmiddels een gespek gevoerd met voorzitter Deetman van de Vereniging van Neder landse Gemeenten over de cou lante opstelling van gemeenten tegenover illegalen. Ook met de kerken, die onderdak bieden Maar ook voor andere mensen die afgelopen weekeinde iets in de brievenbus aan de Sotaweg hebben gestopt is het een vervelende kwestie." De postproblemen gooien de voorbereiding op de uitvaart van meneer Van der Zwet danig in de war. „Maandagavond konden mensen afscheid nemen van mijn schoonvader", zegt Knetsch. .Alleen, veel mensen waren daar niet van op de hoogte. Uiteindelijk zijn er zo'n tien mensen ge weest. Dinsdag, de dag van de avondwake, zou TPG iedereen op de adreslijst een excuusbrief na- bezorgen met een kopie van de oorsponkelijke rouwkaartWe hebben TPG zeven A4'tjes met adressen gegeven. Maar van die zeven A4'tjes zijn er twee zoekgeraakt." Knetsch hoopt dat het uiteindelijk allemaal goed komt - dat iedereen vandaag dan toch eindelijk op de hoogte is en tijdig afspraken heeft kunnen verzetten om de uitvaartdienst bij te wonen. Maar veel vertrouwen wekt TPG niet bij hem. TPG had gisteren alleen een Engelstalige woord voerder voorhanden om deze krant commentaar te geven op de kwestie. „Kunt u de plaatsnaam spellen? Roelofarendsveen? Where about is this place?" Na enig zoeken: „Het klopt, de postzak is kwijt. We zoeken nog steeds naar de oorzaak. Een vervelende kwestie voor de familie, die we onze verontschuldigigen hebben aangeboden. En we hebben alle geadresseerden op de hoogte gesteld van de uitvaartdienst" zonde mensen mogelijk is. Het Leidse academisch zieken huis begint binnenkort een ex periment met deze nieuwe me thode bij de behandeling van patiënten met leukemie. Over een jaar of zes kan worden be gonnen met vaccinatie bij ande re vormen van kanker, verwacht Goulmy. De nieuwe methode is gebaseerd op de immunothera- pie die het LUMC sinds een paar jaar toepast bij de bestrij ding van leukemie. In een labo ratorium gekweekte 'killercellen' doden na een beenmergtrans plantatie alleen de bloedkanker- cellen waardoor al minder che motherapie nodig is. De onder zoeksgroep van Goulmy kan de ze methode nu ook gebruiken bij de behandeling van andere vormen van kanker zoals borst-, long- en darmkanker. „De uit daging is nu om immunothera- pie door middel van vaccinatie toe te passen", zegt de winnares van de 'Nederlandse Nobel prijs'. „De strategie is om te vac cineren in combinatie met een beenmergtransplantatie. Hier mee kunnen we sneller behan delen. En dat is bij kanker erg belangrijk." van de EWR, die later is opgegaan in NUON. Voor vrijwel dezelfde prijs heeft het echtpaar Akkerhuis het bouwwerk nu overgenomen. „Maar riolering en elektriciteit ontbreken en er moet verschrikke lijk veel aan worden verbouwd. In totaal hebben we daar nog eens zo'n 350.000 euro voor gereser veerd." Het echtpaar Akkerhuis kreeg van de ge meente de voorkeur boven dertig andere belang stellenden die ontwerpen voor de watertoren had den ingestuurd. Een van de andere inzenders wil de er een uitvaartcentrum van maken. Volgens de gemeente voldoet het plan van Bart en Mariska Akkerhuis het beste aan de criteria. „De instandhouding van het monument, de realisti sche begroting en de professionaliteit van de in dieners hebben de doorslag gegeven Ook het en thousiasme heeft een positieve invloed gehad op de keuze. Als enigen hebben zij contact gezocht met Rijksmonumentenzorg", aldus een door de gemeente ingestelde projectgroep. de zilk - Wie krijg je nou zo gek om zich tijdens de feestweek in De Zilk te laten bekogelen met taar ten? „We lieten de Zilkenaren zelf mensen nomine ren die ze op het schavot wilden zien", legt organi sator en bakker Pompe uit. Resultaat: slagers, fiet senmakers, het hele politiekorps en pastoor Hein Buskermolen (hier op de foto) moesten zich onder luid gejuich laten bekogelen. Vooral de pastoor moet het ontgelden. Zijn baard zit helemaal vol. „Hier moeten we zondagochtend maar even op te rug komen. Vooral de kinderen gooiden erg hard. Nee, echt lekker voelt het niet. Maar het is zo weg gewassen", lacht de pastoor als hij zijn besmeurde pij uittrekt. Foto: United Photo's De Boer/Marco de Swart new york - Zeker zeven perso nen die na de aanslag van 11 september op het World Trade Center in New York als vermist waren opgegeven zijn de afge lopen maanden teruggevon den. Een van degenen die de laatste tijd zijn teruggevonden is de dakloze Albert Vaughan, die ongeveer een maand voor de aanslag voor het laatst werd gesignaleerd in een metrosta tion in de buurt van het World Trade Center. Hij blijkt in een psychiatrisch ziekenhuis te ver blijven. Ook een andere vermis te, George Sims, is teruggevon den in een ziekenhuis in New Jersey. valkenburg - Een deel van de bebouwing van het Vliegkamp Valkenburg langs de Wasse- naarseweg, zou rijksmonument moeten worden. Daama zou den de panden een andere be stemming - cultuurdorp, confe rentieoord of woongelegenheid voor senioren - moeten krijgen. Dat is de conclusie van een rap port dat het ingenieursbureau Van de Bos De Iongh uit Zie- rikzee in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland heeft ge maakt. De Defensiegebouwen dateren uit het begin van de Tweede Wereldoorlog en vor men een onderdeel van de At- lantikwall. Istanbul - Door een overwin ning op Fenerbahce (0-2) heeft Feyenoord zich geplaatst voor de Champions League. Tevre den constateerde voorzitter Jorien van den Herik gister avond dat hij de begroting van Feyenoord voor komend sei zoen niet hoeft aan te passen. Deelname aan de Champions League levert Feyenoord sowie so een startpremie van bijna 3,5 miljoen euro op. De drie thuis wedstrijden in de eerste ronde staan garant voor 2 miljoen eu ro aan recettes. Pagina R7 cape Canaveral - Zanger Lance Bass van de Amerikaanse jon gensband 'N Sync heeft van de NASA en andere ruimtevaart- bureaus toestemming gekregen deze herfst als toerist mee te reizen naar het Internationale Ruimtestation (ISS). De 23-jari ge Bass moet het nog met het Russische ruimtevaartbureau eens worden over de prijs. Een kaartje aan boord van een Rus sische raket kost zo'n 20 mil joen euro. Bass zou de derde betalende en de jongste ruimte toerist zijn. Subsidiestop voor projecten allochtonen aan illegalen, wil Nawijn van ge dachten wisselen. Nawijn zegt vandaag verder in een interview in het dagblad Trouw dat hij de subsidies aan projecten waaraan alleen al lochtonen meedoen, wil stop zetten. Deze projecten dragen naar zijn mening niet bij aan de integratie. „Marokkaanse vrou wen die leren zwemmen, dat is prima. Maar doe het met z'n al len. Die vrouwen moeten juist niet onder elkaar blijven", aldus de bewindsman. Verder noemt hij als voorbeeld de subsidies aan voetbalclubs. „Ik zie dat al- lochtonenclubs heel veel geld krijgen, en andere verenigingen niets." Volgens Nawijn wekt dat jaloezie op. Bij zijn omstreden plan Marok kaanse jongeren met een Neder lands paspoort het land uit te zetten, plaatst Nawijn de vol gende kanttekening: „Dat kan niet Ik laat wel onderzoeken of en wanneer het Nederlander schap kan worden beëindigd. Onorthodoxe maatregelen moe ten we niet schuwen. Wij moe ten ons afvragen wanneer onze gastvrijheid ophoudt." Pagina Binnenland: Opmerkingen uitglijders of politiek doordacht? door Silvan Schoonhoven leiden - Behalve met busjes en met watertaxi's kunnen bezoe kers aan Leiden zich vanaf 8 september ook per blauwe leen- fiets naar het centrum verplaat sen. De Stichting Stadsparkeer- plan Leiden (SSL) lanceert op die dag het Park&Fiets project op het parkeerterrein aan de Haagweg. De fietsen moeten ervoor zor gen dat de SSL-pendelbusjes minder vol raken bij drukte. Jaarlijks vervoert SSL een half miljoen mensen van en naar de Haagweg. In zeven jaar tijd heeft de stichting, die vijftig mensen in dienst heeft, het aantal be zoekers sterk zien stijgen. De bedoeling is dat SSL de be schikking krijgt over een paar honderd blauwe fietsen, genoeg om 'nooit nee te hoeven verko pen', aldus SSL-directeur Chris Verplancke. Vrijwilligers en me dewerkers gaan oude en kapotte fietsen opknappen en onder houden. Het uitlenèn van een fiets is gekoppeld aan de regi stratie van het kenteken. Vol gens Verplancke biedt dat vol doende garantie dat de fiets ook weer wordt terugbezorgd op de Haagweg. „Rotzooien l^n altijd. Maar ik verwacht niet dat we straks dé fietsenleverancier van Leiden worden. Het zijn natuur lijk ook geen top-Batavussen", zegt Verplancke. Hij wil niets weten van huur of een borgsys teem voor zijn blauwe fietsen, die met bordjes en stickers zijn uitgerust. Als er een wordt ge stolen, dan 'kan dat gebeuren'. Pas als een klant tweemaal zijn fiets kwijtraakt, wordt hij een volgende keer geweigerd. Iedereen heeft voordeel bij het plan, denkt Verplancke. „Oude fietswrakken worden van de straat gehaald en de bereikbaar heid van de binnenstad wordt beter." Behalve het Park&Fiets project krijgt SSL ook de beschikking over een stuk of tien rolstoelen en rollators voor wie parkeert op een invalidenparkeerplaats. (advertenties) KATWIJK: Ambachtsweg LEIDERDORP: Meubelplein INFO: 071 402 81 51 BAALBERGEN EIGEN STIJL IN WONEN i en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. DMDV Telefoon (Lv.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| auttimeche betafng is (1*1 Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl C'i 41 ïj 1 m 'M. i/, bT*i 1 i TB

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1