GELOOF SAMENLEVING Hervormde Kerk bezorgd om homo's 'Parkeerprobleem zit tussen de oren' Kerk vond astrologie niet altijd werk van de duivel Katwijkse predikant: Meer openheid nodig rond homoseksualiteit Mensen parkeren liefst gratis Enquête over parkeerkwaliteit Parkeren graag 24 uur per dag woensdag 28 AUGUSTUS De Belgische journalist Staf Her ten vond dat er een gapend gat in onze geschiedenis bestaat. De dubbelzinnige verhouding van de kerk tot de astrologie zou zijn stil- gezwegen. Hij heeft er een boek je over open gedaan. Het is allemaal begonnen met de evangelist Mattheus, die wij zen uit het Oosten aan de jood se koning Herodes laat vragen: Waar is de pasgeboren koning van de joden? Want wij hebben zijn ster zien opkomen en wij zijn gekomen om hem te huldi gen. Mattheus wilde met zijn wijzen- ster-verhaal waarschijnlijk tege moetkomen aan het volksgeloof dat een belangrijke gebeurtenis (dus zeker de komst van de messias/zoon van God) aange kondigd wordt aan de hemel. Dat volksgeloof kwam voort uit C Het geloof dat hemellichamen invloed hebben op het leven is in het christendom zowel omarmd als verketterd. Illustratie: EPA/David Hardy het geloof van Abrahams volk dat sterren boodschappers van de goden zijn. Met die opvatting wilden kerk vaders niets te maken hebben. Sommigen gingen zover astrolo gie het werk van de duivel te noemen, al waren er altijd uit zonderingen, zoals kardinaal d'Ailly, die een geboortehoro scoop schreef van Christus. Guillaume d'Auvergne, bisschop van Parijs en rector van de uni versiteit, geloofde dat kometen rampen aankondigen. Volgens Grosseteste, bisschop van Lin coln en kanselier van de univer siteit van Oxford, voorspellen hemellichamen het weer. Astro logen waren adviseurs van di verse pausen. Aan de andere kant maakte de inquisitie korte metten met be kende astrologen als Pietro d'A- bano en Cecco d'Ascoli. Gek ge noeg beleefde de astrologie haar bloeitijd in de renaissance, met astrologen-pausen in Rome zo als Pius n, Paulus n, Sixtus IV, Innocentius VEI, Alexander VI, Julius n, Leo X, Paulus m, Julius m. Met het Concilie van Trente (1545-1563) begint de omme keer: alle boeken over wichelarij, magie en toverij gaan op de in dex. Paus Sixtus V excommuni ceert waarzeggers, maar Paulus V geeft nog in 1609 toestem ming voor een astrologisch werk van Baptista Porta. Maar als de verlichting afrekent met astrolo gie, zijn het juist enkele geeste lijken die de achterhoedege vechten voeren. Als aan het einde van de 20ste eeuw New Age (van Aquarius) wordt aangekondigd en horo scopen de kranten opsieren, staat het Vaticaan weer in de voorhoede van de bestrijders. Johannes Paulus n veroordeelde sterrenwichelarij in 1998, nadat de Benedictijn Gerhard Voss in 1980 de astrologie nog puur christelijk had genoemd. De strijd gaat nog steeds voort, schrijft Herten hoopvol. De universiteit van de duivel. Uitgeverij Houtekiet. Prijs 19,90 door Silvan Schoonhoven katwijk aan zee - Felle discussies over het homohuwelijk mogen er niet toe leiden dat homo's in de kerk het gevoel hebben in de kou te staan. Dat schrijft de Neder landse Hervormde Kerk in een brief aan tegenstanders van de inzegening van homorelaties. „Het pastoraat mag beslist niet lijden onder kerkpolitiek", zegt ook predikant PJ. Stam uit Kat wijk aan Zee. Hij is faliekant te gen het homohuwelijk, maar zet kanttekeningen bij de houding van orthodox hervormden tegen over homoseksualiteit. „De Kerk zou veel opener met dit pro bleem moeten omgaan." De onderlinge meningsverschil len over homoseksualiteit mo gen geen kerkpolitieke lading krijgen die de homoseksuele le den 'innerlijk verwondt of in een bedreigde positie plaatst', schrijft het dagelijks bestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk in een brief aan iedereen die afwijzend reageerde op het recente besluit om de kerkelijke zegening van homorelaties mo gelijk te maken. Het is al tien jaar mogelijk om een zegen te ontvangen over een niet-huwe- lijkse relatie, zegt het bestuur. Door het synodebesluit van half juni mogen plaatselijke gemeen ten voortaan zelf bepalen of ze ruimte willen bieden voor de ze gening van een homorelatie. Niemand kan een gemeente daartoe dwingen, benadrukt se cretaris-generaal Bas Plaisier in de brief. De felle discussie over homo seksualiteit kan homoseksuele kerkleden volgens hem in de kou zetten. Hervormde homo's die op grond van de bijbel kie zen voor een celibatair leven, krijgen de indruk dat de kerk hun keus niet nodig acht of hen zelfs 'diskwalificeert'. Maar dat is volgens het kerkbestuur niet het geval. De kerk accepteert ie ders persoonlijke keus die voor het aangezicht van God is geno men, aldus Plaisier. Kerkpolitieke overwegingen dreigen de 'moeilijke pastorale problematiek' soms geheel te overschaduwen. „Ons bereiken vragen van homoseksuelen of zij de oorzaak zijn van een mogelij ke kerkscheuring." Behoudende hervormden, die menen dat de bijbel de homoseksuele praktijk afwijst, hadden eerder gedreigd dat ze tegen de fusie van de Sa men-op-Wegkerken zullen stemmen als de synode akkoord gaat met de zegening van ho morelaties. Predikant J.B. Alblas, voorzitter van de Centrale kerkenraad van Katwijk aan Zee vindt dat je 'na tuurlijk pastoraal betrokken moet blijven bij homoseksue len'. De hervormde kerk van Katwijk is een van de uitgespro ken tegenstanders van de inze gening van het homohuwelijk. Alblas erkent dat homoseksuali teit in een orthodoxe kerkge meente als Katwijk een pro bleem is dat moeilijk bespreek baar is. „Ik vermoed dat er meer mensen met het probleem wor stelen dan dat ik hoor." Zijn collega Stam pleit voor meer openheid in orthodoxe kring. Hij is het met de inhoud van de brief eens, hoewel hij 'volstrekt tegen' het homohuwe lijk is. „Het pastoraat mag be slist niet lijden onder kerkpoli tiek. Dat zou ik heel erg vinden. In de meer orthodoxe hoek van de Hervormde Kerk zou veel opener met dit probleem moe ten worden omgegaan." Hij wijst op een geval van twee vrouwen die samenwonen, maar geen seksueel contact hebben. Toch mag het paar niet deelnemen aan de avondmaals viering. „Dat ligt namelijk erg gevoelig in onze wijkgemeente. Persoonlijk denk ik wat genuan ceerder over homoseksualiteit dan in de orthodoxie gebruike lijk is. De kerk heeft de neiging homoseksuelen in de hoek van de viezeriken te plaatsen. We moeten erover nadenken wat de bijbel nou écht zegt over homo filie. Volgens mij staat er in de bijbel niets over twee mensen van hetzelfde geslacht die van elkaar houden. Wel over on tucht, maar die kan ook voorko men in een heteroseksuele rela- uitde Leidsch DagjUadAllCHIEYEN ANNO 1902 Donderdag 28 Augustus KAAG - Ter viering van het vijftigjarig bestaan van de Haarlemmermeer werd hier gisteren een histori sche optocht gehouden, die uitstekend slaagde. De belangstelling ook uit andere plaatsen van de Meer was groot. ALGEMEEN - Het voornemen bestaat, evenals bij verschillende andere legers het geval is, ook bij het Nederlandsche leger een identiteitsbewijs in te voe ren, Een proef zal worden genomen gedurende de a.s. manoeuvres. De plaatjes zullen met een kt om den hals op het bloote lichaam worden ged en uitgereikt aan de manschappen, die het me transpireeren. Er zijn vier verschillende soorter plaatjes in beproeving: van celluloid, van zink, hoorn en van nikkel-koperalliage. Op deze plaa zijn eenige letters aangebracht, met een afzoni ke soort inkt met oplossing van kopersulphaat 1 geëtst. Na afloop zal worden overwogen welke doelmatigst zijn. ANNO 1977 LEIDEN - Het cricketteam van Ajax heeft het onge slagen thuisrecord in het duel tegen kampioen Ex celsior niet kunnen hand haven. Bij de lunch was het totaal van Excelsior reeds 139 voor 5, maar in de tweede helft vielen de wickets veel sneller. Slechts 36 runs werden er aan toegevoegd. Ajax eindigde op 89 all out. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 27 augustus RIJNSBURG - Een overschot van de begroting '76, groot 242.000 gulden, zal in de Rijnsburgse pot voor 'recreatieve reserve' worden gestopt. Daarmee zal onder meer korfbalvereniging Madjoe worden ge holpen en kunnen de eventuele plannen voor zwem bad 't Waterbos worden gerealiseerd. Alleen de heren Kralt (AR) en Van der Meij (CHU) stemden tijdens de raadsvergadering tegen dit voor stel van B en W, die van mening waren dat het geld niet ongebruikt kon blijven liggen. Brul (WD) wilde graag dat er over de bestemming van de 'pot' ge praat zou worden in de commissie welzijn, terwijl net raadslid Leeuwenburg positief was over de be stemming van het geld. "Want", zo meende dit raadslid, "er staat op sportief gebied in Rijnsburg heel wat te gebeuren". De andere twee CHU-leden distancieerden zich van de mening van hun fractie genoot. Ze vonden dat, als Rijnsburg zo nodig j risch moest blijven, het geld besteed moest wc aan bijvoorbeeld de tuinbouw, de ontsluiting v landbouwwegen. "Als we willen recreëren, dari len we daar éérst voor moeten werken" was hui ning. Verder wilde het raadslid Kralt weten of h overschot van de begroting een zuivere meevalj trof of dat het geld overgebleven was van een al onuitgevoerde plannen. LEIDEN - Voor de fans van Elvis Presley die de selinge dood van hun idool maar moeilijk kunri verwerken, heeft het Camera theater een (schrj troost in petto; acht films van de overleden zarj zullen daar de komende twee weken worden vq toond. Gisteren ging "Live a little, love a little'! première. Het was een drukte van belang bij Ca ra. Een bewijs te meer dat de koning niet dood' maar wel degelijk leeft, al is het dan slechts o[ witte doek. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen v eertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een e mummer 57055 ijlv. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA H. bij 18 in zwart wit) over te maken op onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van Leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Lelden. U of door contante betaling aan de balie v MENINGEN KLANKBORD Directeur J. van Leeuwen, van Hoogvliet Beheer, meent dat er te veel parkeerplaatsen in Lei den zijn. Dan zou hij eens het 'Parkeeronderzoek Leiden, in ventarisatie situatie november 2000' van de gemeente Leiden door Groen Licht moeten bekij ken. Directeur Van Leeuwen zou eens moeten begrijpen dat par keerplaatsen door mensen wor den gebruikt en dat mensen dat het liefst gratis doen. Dat het voor auto's is, is mooi meegeno men. Dan hoeven die niet op straten te parkeren die we graag een beetje leeg willen houden. Ook begrijpt Van Leeuwen ken nelijk niet dat als je 100 parkeer plaatsen vult voor 10 euro per dag, je 200 parkeerplaatsen vult voor 5 euro per dag. En, omdat het dan goedkoper is, er wel 250 gevuld worden. Dat is dan een winst van 50 auto's. Verder is het zo dat de parkeer garages juist voor mensen van buiten Leiden zouden moeten zijn. Die van binnen Leiden ko men met de fiets. En juist die mensen van buiten Leiden ko men niet meer, óf omdat ze het niet kunnen vinden óf omdat het veel te duur is. Een uitspraak van een voormali ge wethouder Als het goedko per wordt komen er te veel au to's! Nou vraag ik je. Was dat dan niet de bedoeling? Een uitspraak van de nieuwe wethouder: Hij wil het garage- parkeren promoten. Weet je hoe? Door parkeren op de stra ten nog duurder te maken. (Vol gens mijn zakjappanner nu 17,66 gulden (8 euro) per uur). Oh, ja. Er kan nog geparkeerd worden in de Tweelingstraat. Dat is tussen het Stadsbouwhuis en de Nuon aan de Langegracht. Nu kan het nog. Straks staat er een gebouw van meer dan 6 hoog. (Op zondag is het daar zelfs gratis.) Bram Pater, Leiden. Zojuist las ik het artikel van Wim Koevoet over parkeren in Lei den. De argumenten en meningen die daarin staan vermeld zou ik willen laten voor wat ze zijn: ik kan dat niet beoordelen. Mijn reactie betreft een argument dat ik niet tegenkom in het artikel en dat misschien voor weinigen opgaat, maar ik wil het wel even kort melden. Ruwweg een jaar of vier geleden heb ik eenmaal onze wagen ge parkeerd in de Hoogvliet-gara ge. Dat was de eerste en tevens de laatste keer. De parkeervak ken waren toen in elk geval zo smal dat je slechts met een In het Leidsch Dagblad van 14 augustus las ik een stukje over parkeergarages. Natuurlijk was er geweeklaag. Dat kan waar schijnlijk niet anders in deze tijd. Maar waarom moet dat al les in de courant? Want de be heerder doet wel zielig, maar heeft hij de hand wel eens in ei gen boezem gestoken? Mijn ervaring: twee jaar geleden stalde ik de wagen bij genoemde klager. Het was 's avonds. Na 24.00 uur wilde ik de wagen op halen. Kon ik vergeten: de gara ge was gesloten. Met telefoneren Smart waarschijnlijk nog rede lijk het portier zou kunnen ope nen. Ditzelfde ging ook op voor de garage aan de Langegracht. Als we al parkeren in Leiden, wat weinig voorkomt, dan is het op het voormalig Van Gend Loos-terrein. Misschien een idee voor de ge meente Leiden alvorens over nieuwe parkeergelegenheid te beslissen: het houden van een enquête over de gewenste par keerkwaliteit, maar dan niet al leen bij de huidige parkeerders, maar in de regio. Fred van Kleef, Oegstgeest. kwam de dienstdoende be waker. Geen nood, of ik maar even 35 gulden wilde betalen, want het was na sluitingstijd. Ik was genezen van parkeerga rages in Leiden. Dan liever naar de Garenmarkt, waar ik altijd mijn auto kan halen. Wanneer leren parkeergarage eigenaars (beheerders) eens - en dat geldt ook voor de gemeente Leiden! - dat parkeermogelijkhe- den gedurende 24 uur aanwezig dienen te zijn? W.L Hofman, Leiden. i 4 Er wordt vaak geklaagd over par keren in Leiden. De stad zou beter moeten worden ontsloten, an ders zou zij veel economische ac tiviteit aan zich voorbij zien gaan. Maar steekt Leiden nu echt zo slecht af bij andere Hollandse ge meentes? Of zit het parkeerpro bleem vooral tussen onze oren? Chris Verplancke, directeur van de Stichting Stadsparkeer- plan Leiden: „Er is genoeg par keerruimte voor de Leidenaar, maar voor de bezoeker niet. Het tekort wordt steeds groter. Maar het is gerelateerd aan je ambitie. Ik bedoel: het hangt ervan af wat je wilt. De musea trekken op dit moment evenveel bezoekers als de winkels. Het Museum van Oudheden krijgt binnenkort weer een grote tentoonstelling. Voor de farao-tentoonstelling hebben we vanaf het parkeerter rein Haagweg 60.000 mensen vervoerd. Als die allemaal in de binnenstad hadden moeten parkeren, had dat nooit ge kund." Edwin van der Hout, directie assistent van de Stadsgehoor zaal: „We zien het liefst een par keergarage in het kader van het Aalmarktproject. Het Haagweg- terrein is goed, maar voor onze bezoekers, die pas laat naar huis gaan, vaak lastig." Tjeerd Scheffer, directeur van de VW Leiden Promotie: „Er is zeker genoeg parkeerruimte, maar we slagen er niet in dat goed duidelijk te maken aan de buitenwereld. Degenen die zeg gen dat je hier niet kunt parke ren, zijn mensen die al jaren niet in Leiden geweest zijn - juist omdat ze denken dat je hier niet kunt parkeren. Klanten zijn bereid een stukje te lopen voor een goede zaak, is onze er varing. Waar het dan wel op aankomt, is een goede beweg wijzering. En voor wie verder nog klaagt, heb ik een wild voor stel: leg een rijksweg aan onder Leiden, met garages en al. Dan heb je in één klap een mooie oost-westverbinding en een au tovrije binnenstad in Leiden." Aart van Bochove, voorzitter Centrum Management Leiden: „De parkeerruimte bevindt zich in Leiden op de verkeerde plek ken, Leiden is verkeerd ontslo ten. Het is niet eens zozeer het aantal parkeerplaatsen, de kwa liteit van het parkeerbeleid is slecht De ambtenaren van de gemeente zijn geen professione le parkeerboeren. Ik ben voor privatisering. De gemeente moet aan regelgeving doen, maar de invulling uitbesteden aan een bedrijf zoals Q-park, dat in andere steden goed werk doet" Peter Labruyère, Leids onder nemer en voorzitter van het parkeerproject Haagweg: „Er kan nog wel wat bij. We hebben nu 950 parkeerplaatsen, dat moeten er 3000 worden. We zijn nu bezig met een parkeerterrein bij de Groenoordhallen. Daar is een garage die leegstaat. Als we daarmee klaar zijn, is de stad aan alle kanten gedekt, behalve bij de Lammenschans. In de toekomst willen we naar 8000 plaatsen groeien. Dan steken we met kop en schouders boven de rest van Nederland uit. In Ox ford hebben ze ons systeem overgenomen, in ons land vol gen Hasselt en Den Bosch. In de toekomst gaan we kostendek kend draaien. Onze huidige be zettingsgraad is al tachtig tot ne gentig procent. Een Aalmarktga rage zal voor het gewone pu bliek te duur zijn." Petra Unger, directeur van de Stadsgehoorzaal: „Het publiek vindt het niet genoeg. We ver wijzen hen naar de Haagweg, maar nieuw publiek weet dat niet. Als ze binnenkomen, zijn ze vaak al boos, vooral de con gresgangers. We lopen zeker pu bliek mis door het parkeerpro bleem. Bij bijeenkomsten van de werkgroep Aalmarktproject schrok ik van de tegenstand. Ik heb van de tegenstanders echter nog geen goed alternatief ge hoord." Gerard Wisse, bestuurslid win keliersvereniging Haarlem merstraat: „Het figt eraan waar je het over hebt parkeren voor vergunninghouders of voor be zoekers. En voor vergunning houders is het weer heel ver schillend per gebied. Of er ge noeg parkeerruimte is, is discu tabel. De parkeergarages bij de Haarlemmerstraat en bij Hoog vliet staan leeg. Maar de maten Parkeerruimte is er genoeg, in Leiden. De weg erheen en de toegan kelijkheid van de garages zijn het pro bleem. Archieffoto: Mark Lamers van die garages zijn minimaal, de oprit loopt in een cirkel. Dat schrikt veel mensen af. Bij de Digros is de garage vol, maar die is dan ook klantvriendelijk. Er is gelukkig regelmatig overleg met de gemeente. Het hoofdstuk Van Rij is gelukkig afgesloten. Helaas zijn met hem veel amb tenaren vertrokken, zodat we nu weer een boel nieuwe contacten moeten opbouwen." Jet Bos, directielid van hotel Nieuw Minerva: „Het is in prin cipe goed geregeld. Vooral met die twee-, drie- en vier-dagen- kaarten zijn we tevreden. Wat minder goed is geregeld is de bereikbaarheid. Charlene Niewold, recej te hotel De Doelen: „Er i genoeg parkeerruimte. E< kaart kost zeven euro twii een parkeerplaats op het keerterrein Haagweg vier tentiële klanten slaan sor kamer af omdat we geen parkeerplaats hebben. Ik geen mogelijkheid om er aan te doen." Berthine Verheugd, best MKB Leiden: „Men schei mensen die klagen over j ren in Leiden vaak af doo te wijzen dat de parkeergj niet eens vol zijn, maar c een reden voor. De garag namelijk moeilijk toegan Mijn antwoord is dan ooi nog wel wat parkeerruim mag komen. Bijvoorbeelt Lammenschans. En in so gevallen is er zelfs helem; geen parkeerruimte, bij d nieuwe appartementeng< naast het Van der Werfpa voorbeeld. Het parkeerpi bleem zit echter grotend< tussen de oren van het pi In de eerste plaats komt 1 op aan, naar de buitenw< toe positiever te zijn over keergelegenheid in Leide Nikki Nooteboom, voon woordvoerder van de be nersvereniging Herensti „Nee, ik woon er niet me zijn Leiden uitgevlucht. E heeft zeker met het verke maken. Wij wilden het aa parkeerplaatsen graag jui der beperkt zien. Want h makkelijker je het maakt mensen om in de stad te men, hoe meer verkeer je We hebben aan tafel met meente gezeten, maar he gemerkt dat ze afspraken niet nakomen. Daarom z| vertrokken. We wilden oij niet in dat gekkenhuis latl groeien." Wijnand Noot In Leiden is genoeg parkeerruimte In Leiden is genoeg parkeer ruimte, luidde de stelling deze week. Van de stemmers op de site www.leidschdagblad.nl bleek 58 procent het hiermee eens. Een selectie uit de reac ties die binnenkwamen: Marina Zoet, Leiden: „Als stu dent moet ik, omdat ik geen vergunning krijg, mijn auto op de Zoeterwoudsesingel zetten terwijl ik op de Hogewoerd woon. En daar is lang niet altijd evenveel plek." E. Sitinjak, Leiden: „Door de hele gemeente is het schippe ren met parkeerruimte, vaak veroorzaakt door meerdere au to's per huishouden. Pak alle maal lekker de fiets!" Koen de Wit, Leiden: „In Lei den is genoeg parkeerruimte. De mensen zijn alleen te lui om een beetje te lopen." Dennis Kempff, Leiden: „In al le andere grote steden zijn on dergrondse garages IN het cen trum zodat mensen voor de winkels kunnen uitstappen en het straatbeeld niet wordt aan getast. Waarom loopt Leiden altijd 20 jaar achter op de rest en geeft de gemeente veel geld uit aan nutteloze dingen (Transferium)?" G. Kwakernaak, Katwijk: „Voor mensen met een invali- denparkeerkaart is de binnen stad een wanhoop." A.J. Stoffels, Leiden: „Net terug van een vakantie door diverse grote steden in Spanje valt op dat parkeren in Leiden prima mogelijk is. Waar we in diverse Spaanse steden pas op 2 3 ki lometer van het centrum in grote ondergrondse parkeerga rages terechtkonden, is parke ren in het centrum van Leiden gewoon nog mogelijk." De nieuwe stelling gaat de gevolgen van de hevij genval, voor onder ander boeren en mensen van w huis is ondergelopen, schade wordt in veel gei niet, of onvoldoende, gi De stelling waarop tot ei maandag kan worden geerd (postbus 54, 230 Leiden of www.leidsci blad.nl) luidt: Er moet zo snel mogelij nationale verzekering wateroverlast komen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12