LEIDEN REGIO Rijnwoude: uitstel besluit glastuinbouw k verlang nu al weer terug naar de trein' I Gekantelde hijskraan in Zoeterwoude na 24 uur weer overeind 'PM HSL-projectorganisatie gelooft in alternatieve route voor Molendijk ining van gebouw WW botst en boom hrijding in 4saterwoude R3 Spektakel op de stille Geerweg twedstrijden ens Warmond Wheels 'Wij hebben de mooiste hut, de rest is waardeloos' Nota jaagt schrik aan 1 dagje bussen tussen Leiden en Alphen aan den Rijn IN MEMORIAM Nieuwe wissel tussen Leiden en Alphen Een soort koningin Wilhelmina 0 35 iucge - Het clubgebouw 81 letbalvereniging Wou- -e (WW) is klaar. Bijna een sij idat de eerste paal de 45 inging, heeft de officiële •li ig zaterdag plaats. Vanaf zijn er bij de vereniging l Bateweg activiteiten nioren en senioren. Een toernooi met oud-selec- irs tussen de 30 en 75 it om 13 uur. Het eer- speelt na de officiële ig een wedstrijd om de cup tegen ARC1 uit Al- Deze wedstrijd begint om lur. Voorzitter Henny van van de bouwcommis- (lij dat het gebouw mede ij de inzet van vrijwilligers i. Een feest is volgens zijn plaats. „Zeker nu inen doen als derde- voor het eerst in de his- onze club." aan den rijn - Op de lemhardlaan in Alphen n Rijn is gistermiddag -jarige automobilist uit (laats aan het hoofd ge- geraakt nadat hij de con- iver het stuur was verlo- e man botste tegen een mpaal en vervolgens aan dere kant van de weg te- e stoeprand waarna hij - boom en twee verkeers- i te hebben geschampt - delijk tot stilstand kwam opnieuw een boom. De erleners hebben de Al- 1 iar naar het LUMC ge- iterwoude - Door een angsfout van een 20-jarige jjj ïobilist uit Ter Aar op de ng van de Provinciale weg de Vriezenweg zijn giste- in 27-jarige vrouw uit v Vennep en haar zeven iden oude baby gewond let. De slachtoffers zaten in uto, bestuurd door een -tige automobilist uit r y-Vennep, die door de (uit Ter Aar werd geramd. woensdag 28 AUGUSTUS 2002 door Marieta Kroft zoeterwoude - „Meneer, wilt u door lopen. Het is daar levensgevaarlijk." Wegbeheerder Wolvers van de ge meente Zoeterwoude waarschuwt een man die vlak langs een kraan loopt die draglineschotten plaatst. „Het is de derde keer al dat ik hem wegstuur", verzucht Wolvers dinsdagmiddag rond het middaguur op de Geerweg. Samen met brandweerman Jonker houdt hij de boel scherp in de gaten. Want ramptoeristen hebben de eens zo rustige landweg ontdekt. Ze komen af op de 33 ton wegende hijskraan die maandagmiddag kantelde bij het lich ten van een in de sloot geraakte vrachtwagen. Vooral maandagavond was het druk, lacht Wolvers. „Een hele groep jonge lui zat hier op de dijk, biertje erbij. Ik heb hier vanochtend een hele vuilnis zak met lege blikjes weggehaald." Een feestje is het allerminst voor eigenaar Van Marwijk van het gelijknamige kraanverhuurbedrijf. Tot 's avonds laat was hij met zijn vijf personeelsle den in de weer om voorbereidingen te treffen voor het lichten van zijn kraan. Gisterochtend vroeg stond hij er weer. Maar liefst vijftien vrachtwagens zijn inmiddels af- en aangereden om elk tien kuub zand te lossen. Dat zand is nodig om ter hoogte van de omgeval len kraan een brede, stevige noodweg te maken. De Geerweg was namelijk onder druk van het gewicht van de kraan bezwe ken. Alleen bij een stabiele onder grond kan het gevaarte weer overeind worden gehesen, legt Van Marwijk uit En dus schuiven de mannen met een andere hijskraan zand in de smalle sloot. Daaroverheen leggen ze platen en draglineschotten. Het is een tijdrovende klus. Blij zijn ze dan ook met de spontaan aangeboden koffie van buurvrouw Paulien van Rijn. Op een tafeltje staan de thermos- kannen en bekers. Is er een kan leeg, dan zet Van Rijn weer nieuwe. Inmid dels is ze al met de tiende kan bezig, „Het is voor jullie, maar niet voor de toeristen", heeft ze de mannen ge zegd. „Ach, ze zijn zo hard bezig. Het is voor mij maar een kleine moeite. Toen ik net thuis kwam vond ik vier pakken koffie en een bos bloemen van Van Marwijk. Erg aardig." Er is niets mis met de Geerweg, vindt Van Rijn. „Zolang iedereen rustig over het weggetje rijdt, is er niets aan de hand. Het ongeluk van maandag was gewoon pech. De chauffeur van de vrachtwagen belandde in de sloot om dat hij voor een scooter moest uitwij ken. Toen zijn wagen weer op de kant stond, kon de chauffeur verder rij den." De weg is echter niet berekend op een gevaarte van 33 ton, meent ge meenteambtenaar Wolvers. „Overal staan borden waarop staat dat de maximale druk per as 4,8 ton mag zijn." De gekantelde kraan heeft er drie, en dat betekent dat hij twee keer zo zwaar was als is toegestaan. Maar volgens Van Marwijk kon het niet anders. Als deze kraan er niet was gekomen, had de vrachtwagen er nu nog in gelegen. „Normaal kan de weg dit gewicht ook wel hebben. Maar ik denk dat we hier net op een zwakke plek staan. Er is veel water gevallen het afgelopen weekeinde. Hieronder ligt ook nog veen. En dan ben je weg." Eindelijk, even na vieren is de klus ge klaard. De kraan staat gelijk bij de eer ste poging weer overeind. Die gaat nu richting garage voor de nodige repara ties. Van Marwijk is bereid de nood weg nog even te laten liggen, totdat de Geerweg wordt gerepareerd. „We moeten nog overleggen met de ge meente. We moeten dit samen oplos sen." - 10nd - In Warmond kan i\ iag gekart worden tijdens v ïvenement Warmond on Is. Vanaf de Van de Wijck- voert het parcours langs in Duvenvoordestraat, de v eydenstraat, de Endepoel- ftn dan weer terug naar de 1 e Wijckstraat. Teams kun- ^ich bij de Stichting Sport otie Duin- en Bollenstreek 231738) inschrijven voor van een uur, die 's avonds >t|en verreden. ook individuele liefheb mogen hun racetalenten 1: van half vijf tot half zes n half zeven tot acht uur. vil, kan zich voor het 'vrij i' inschrijven in de feest- aan het Van Duvenvoorde- Het karten gebeurt onder e eiding van mensen van 9 Si Event Center Zoetermeer. de gemotoriseerde races ijde karts, is er in Warmond wielerwedstrijd met om uur een open burgerronde m 15.00 uur een amateur- trijd die deel uitmaakt van mateur-zesdaagse van de fU en de RTV. Start en fi- aan de Endepoelstraat. regio - Groepje 19 neemt tijdens de huttenbouw van de kindervakantieweek in War mond geen genoegen met een gewone hut. 'De Tempel, keep out' staat er op de muur van hun kerk te lezen. Deze waarschuwing is, heel slim, wel vergezeld van een giro nummer. „Mensen mogen hier niet naar binnen, maar ze moeten natuurlijk wel geld storten", vindt de groep. „In een kerkelijke instantie wordt altijd gecollecteerd", zegt begeleidster Ellen. „Dus doen wij het ook." In Warmond (linksboven) werken de kinde ren weliswaar met splinternieuw hout, maar ze mogen niet in hun zelfgemaakte bouwwerken blijven slapen. „Aan het eind van de week gaan ze wel allemaal in de fik", vertelt de zesjarige Nick. Aan zijn grijns te zien vindt hij dat nog interessanter dan het bouwen zelf. In Leimuiden (rechtsboven) doen deze week eveneens honderden kinderen mee aan huttenbouwen en vakantiespelen. En hier werken de deelnemers wel met oud hout. Ook mogen ze aan het eind van de week in de hut slapen. „Dit wordt de mooiste hut", zeggen Thomas, Max en Nadine uit Leimuiden. „De rest is waardeloos." Ze zijn nog druk doende met een tweede verdieping met de hulp van twee technische papa's. Hoe wel, met hulp? Volgens de op hun tenen getrapte buren doen de vaders al het werk. Jullie doen zelf helemaal niks!" Het huttendorp in Hazerswoude-Dorp is volledig in de sfeer van Asterix en Obelix. Een hut met daarop een metershoog galjoen steekt boven de overige bouwsels uit (links onder). Dertien kinderen hebben hier twee dagen keihard aan gewerkt. Nu het Galli sche dorp uit de grond is gestampt, heeft Rijnwoude er ook een tweede burgemeester bij. Burgemeester Westra benoemde deelneemster Julia gistermiddag tot burgermoe der van het Hazerswoudse Galliërs (rechtsonder). Foto's: Wim Dijkman door Eric Went rijnwoude - Rijnwoude vindt dat Gedeputeerde Staten volgende week nog geen beslissing moe ten nemen over de toekomst van de glastuinbouw in Zuid-Holland. Wethouder Uljee (CDA) vreest dat zijn gemeente anders wordt vastgepind op een gedwongen uitbreiding van de sierteelt op plaatsen waar hij dat liever niet wil. Uljee baseert zijn vrees op de gisteren gepresenteerde provin ciale nota 'Naar een duurzaam en hoogwaardig glastuinbouw- complex in Zuid-Holland'. Daarin spreken Gedeputeerde Staten zich uit voor een concen tratie van de glastuinbouw in de zogenaamde Glas-as in het Westland en in enkele kleinere concentratiegebieden zoals de Rijn- en Veenstreek en Rijns burg. Als mogelijke uitbreidings locatie voor de sierteelt wordt in de nota de polder Noordpias, in de volksmond de Hoogeveense- polder tussen Hazerswoude- Dorp en de Hoogeveenseweg genoemd. Uljee is daar niet blij mee. „Wij hebben in onze eigen toekomst visie vastgelegd dat we ten zuid oosten van Hazerswoude-Dorp 180 hectare gaan ontwikkelen voor de pot- en containerteelt. Die discussie is in de gemeente raad gevoerd, daar is een besluit over genomen en vervolgens heeft Pronk daar vlak voor zijn vertrek een streep door getrok ken. Als ik dan nu lees dat de provincie ineens de Hoogeveen- sepolder aanwijst als sierteeltge- bied, dan zou ik daar graag eerst uitgebreid over willen discussië ren. Als de sierteelt extra ruimte nodig heeft, dan is dat prima. Maar dan willen wij wel graag meepraten waar die ruimte ge vonden moet worden. Zeker als dat op ons grondgebied is. Nu is dat niet gebeurd, en dat betreur ik." De wethouder vraagt zich bo vendien af wat de status van de nota is. „Dat is voor mij vol strekt niet helder. Ik heb via-via begrepen dat Gedeputeerde Sta ten volgende week al een besluit willen nemen. Als dót zo is, dan ga ik zeker proberen om daar een stokje voor te steken. Eerst vind ik namelijk dat de gemeen teraad fatsoenlijk de kans moet krijgen om hierover mee te pra ten. En in dat korte tijdsbestek lukt dat natuurlijk nooit meer.' Sierteelt in de Hoogeveensepol- der ziet Uljee bepaald niet zit ten. „Daar denken wij in Rijn woude toch heel anders over. In principe zijn wij tegen nog meer sierteelt in open gebied. Daar om hebben we in onze toe komstvisie ook vastgelegd dat we tot 180 hectare willen gaan en niet verder. Vervolgens blijkt dat Pronk zelfs dat niet wil, en nu krijgen we dit weer." Dat er een nota aan zat te ko men, was Uljee niet onbekend. „Ik kende de inhoud zelfs al een maand of drie. Maar ik heb nooit begrepen dat het mogelijk de status heeft van onderlegger voor de ruimtebehoefte bij vast stelling van het streekplan-Oost. Als ik dat geweten had, dan had ik wel veel eerder aan de bel ge trokken." nieuwe wetering - De HSL-pro- jectorganisatie en bouwcombi natie Hollandse Meren denken binnenkort een veilig alternatief te kunnen aanbieden voor het fietspad over de Molendijk. De fietsroute over de zuidelijke dijk van de Ringvaart vormt op dit moment de enige goede verbin ding tussen Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen, maar wordt binnenkort afgesloten in ver band met de bouw van het aquaduct voor de HSL. Wethou der Uit den Boogaard sprak vo rige week nog zijn twijfels uit over de veiligheid van alterna tieve verbindingen. De HSL-organisatie verraste de wethouder onlangs met de me dedeling dat het niet mogelijk is om de veiligheid op de Molen dijk te garanderen wanneer daar eind dit jaar met de bouw van het zuidelijk deel van het aqua duct wordt begonnen. Het open blijven van het fietspad is altijd een harde eis geweest van de gemeente. De wethouder trok met HSL-omgevingsmanager Schuurman de conclusie dat het beter is het fietspad gedurende twee jaar af te sluiten. Het fietspad had bij de bouwput sowieso een stukje moeten wor den omgelegd. „En die hele om legging valt binnen het valbereik van de kranen die daar komen te werken", legt Schuurman uit. Dat betekent dat een omvallen de kraan op het fietspad terecht kan komen. Dat gevaar kan al leen worden ondervangen door het fietspad een stuk hoger te leggen. „Maar dan moet je je fiets in een gootje omhoog du wen", aldus Schuurman. „Om hoog gaat misschien nog wel, maar naar beneden wordt weer gevaarlijk." Hoe Schuurman een veilige al ternatieve fietsroute denkt te creëren, wil hij op dit moment niet zeggen. „We zijn nog druk bezig om alternatieven uit te werken. Als we dat klaar heb ben, gaan we daarmee naar bur gemeester en wethouders. Dat is de manier waarop zoiets hoort te gaan." Dat de organisatie daarbij onder grote tijdsdruk staat, kan de om gevingsmanager niet ontken nen. Het werk aan het zuidelijk deel van het aquaduct moet in november beginnen. Dreigt die planning nu in de knel te ko men? Schuurman: „Er is op dit moment geen zicht op vertra ging" Wlm van Wanrooy aan den rijn - Een ding en de gisteren door de NS n Alphen aan den Rijn en ingezette bussen en de laai tussen beide stations ide treinen gemeen: ze rij- leide niet op tijd. De balans treinloze dag: „Ik verlang weer terug naar de trein, (lissen is niks. Je hangt al- laar in het zweet van an- werk aan de spoorlijn tus- Mphen en Leiden, waar tot oktober over een lengte veertien kilometer onder- I wordt gepleegd, vroeg gis- om een dagje zonder trein, iet traject werden bussen tet. „De mensen mopper- niet echt meer dan anders, zijn het deze dagen ge- beweert een lokettist I vrolijk. Toef op de som. Een rustig om kwart over elf 's och- 1. Ingezette stewards zijn inmiddels leeggevraagd. „Komt er nog wat van? Hoe laat ver trekken we nou?" Voor de speci ale bus arriveert zijn vele lijn diensten („Nee, dat is 'm ook niet") al gepasseerd. De chauf feur van de NS-bus stapt uit, roept: „Zo dit was het voor mij voor vandaag" en loopt weg. „Pardon?" Na tien minuten is hij op andere gedachten gebracht. „Oké, naar Leiden dan." Als haringen in een ton verdwijnen de 'gedul dig' wachtende passagiers in de oude, nog met bruin skai bekle de bus. Helaas kan toch niet ie dereen mee. Iemand zwaait bui ten met zijn stok. „Lovely", roept een met erg veel grote koffers in de bus gestapt Amerikaanse echtpaar, dat wel op tijd Schiphol probeert te be reiken. Ze hebben nog snel een snap shot van het Alphense station (met wachtenden) kunnen ma ken. Leuk voor thuis. In de zuchtende bus raakt de chauf feur via de boordradio met een collega aan de praat. Collega: „Lekker rustig, zo'n dagje he?" Antwoord: „Man, ik heb een he le bus vol." Collega: Nou, dan weet je ook eens wat werken is, ha, ha." Pal na vertrek moet de bus al stoppen: voor een gesloten spoorwegovergang waar even later een traag voortbewegende lorrie passeert. „Station Lam menschans", klinkt het later. Het uitstappen is makkelijker gezegd dan gedaan. „Mag ik even langs u allemaal?" Het knettert in het gangpad van de bus, die uiteindelijk na bijna een uur de eindstreep in Leiden be reikt De weg terug naar Alphen gaat eenvoudiger. Drie passagiers stappen in en kaartjes worden deze dag niet gecontroleerd. Geen eersteklasreizigers, de hele dag al niet. Die hebben hun tic ket op het station al ingeleverd. Met de bus reizen is in die krin gen not done, laat een lokettist later weten. De eerste actie van de chauffeur is een bekende: hij laat een NS- man nu al weten dat dit zijn laatste ritje is. „Vertel dat maar vast aan Alphen." Vastberaden zet de bus koers naar het sta tion. Het is warm en dus vallen er heel wat zweetdruppels. „Zo dat was het", herhaalt de chauf feur op de plaats van bestem ming nog eens. Jan Hulst, uit Utrecht gehaald om de boel in Alphen een paar uur te regelen, grijpt in. Joh, je moet nog een slaggie maken, anders heb ik geen bus. De hor de wachtende reizigers volgt met argusogen de onderhande ling. „Ik bel eerst m'n organisa tie, want ik had een uur geleden al terug in de garage moeten zijn." Het sein wordt op groen gezet, reizigers vallen over elkaar heen om een plaatsje te bemachtigen. Wachten is niet leuk, niet mee kunnen nog minder. Maar van daag rijden de treinen weer. leiden/alphen aan den run - Railinfrabeheer heeft vannacht de installatie van een nieuwe wissel op het spoor tussen Leiden en Al phen aan den Rijn afge rond. Enkele weken gele den ging de wissel, die zich ter hoogte van Zoe terwoude bevindt, kapot. Railinfrabeheer had ver volgens geen nieuwe wis sel op voorraad, waardoor alle treinen in de richting Leiden twee weken lang dertien minuten te laat vertrokken. Vanaf vandaag ;eldt de oude dienstrege- tgweer. gel linj Loes Miinninghoff-Huls is wel eens gekscherend de loco-bur gemeester van Oegstgeest ge noemd, of de vrouw met het grootste netwerk van de regio. Zelf relativeerde ze dat. Dat Oegstgeest van haar zou zijn, was helemaal niet waar. „Het winkelcentrum, dat was van mij." Op 22 augustus is zij in haar slaap overleden. Zij is 82 jaar geworden. Ruim dertig jaar lang heeft Münninghoff zich met tomeloze inzet sterk gemaakt voor de on dernemers van de Lange Voort. Als echtgenote van een van hen, en voorzitter van de winkeliers vereniging, stond zij bekend als iemand die bepaald geen blad voor de mond nam. Gedeci deerd, standvastig en soms een tikkeltje dominant trok ze met open vizier ten strijde tegen elke bedreiging van de Oegstgeestse detailhandel, en hield ze als een ware aanvoerder haar 'troepen' bij elkaar. Straight forward, geen gezeur, we doen het zus of we doen het zo. Want enige vorm van tegenspraak, dat duldde ze niet. Voor iemand die zo te werk l Loes Münninghoff-Huls (1920-2002) ging, had ze opvallend weinig 'vijanden'. Dat komt omdat ze nooit voor eigen succes ging, verklaren mensen uit haar om geving. Altijd ging het primair om 'de goede zaak'. Vandaar ook dat niemand haar met goed fatsoen iets kon weigeren. Zo is het bepaald geen toeval dat Münninghoff in 1978 de Tour de France langs 'haar' winkelcen trum wist te loodsen. „Zij was een heldere persoonlijkheid, die precies wist waar het om ging en precies wist waar ze iets moest krijgen. Een soort konin gin Wilhelmina eigenlijk. Domi nant, maar toch sympathiek, omdat elke vorm van valse be scheidenheid haar vreemd was", analvseert voormalig wet houder Httjert Kamphuisen. Zelf was «intelligent genoeg om te weten waar haar kwalitei ten lagen. Ook was ze zich er terdege van bewust dat ze knap lastig kon zijn voor haar omge ving. „Maar ik heb nooit blun ders gemaakt, of gas teruggeno men. Want ik wijk niet af van wat ik in mijn hoofd heb", ver klaarde ze twee jaar geleden in een interview voor deze krant. De laatste jaren tobde zij steeds vaker met haar gezondheid. De kaars was uit. De ziekte kanker en toenemende hartklachten eisten een steeds zwaardere tol. Sluipenderwijs was de gedeci deerde, dominante ex-voorzitter een broze vrouw geworden. In de nacht van 22 augustus over leed zij stilletjes in haar slaap. Vanmiddag wordt zij gecre meerd in de aula van Rhijnhof. Eric Went

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11