Belasting op vermogen ter discussie Rottweiler Brutus niet meer welkom in Oegstgeest 'Huidige heffing onrechtvaardig' Krajicek vreest einde carrière 1 onderzoek e Hillegom >p zwart noodweer ««coördinator taptop redingen op iiar Beverwijk Rups Ouintus levert geen wereldrecord op Veel regen? In de jaren zestig was het pas erg Alphen geeft gedupeerden van wateroverlast 1000 euro Dubbele pech Noordwijkers lopen wacht om nieuwe brand te voorkomen Leidsch Dagblad NR. 43012 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Irix nog uit de i verdwenen bod politieke igel ETA kan rechts werken kaart wil heeft ilijk alle troeven hinden Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 27 AUGUSTUS 2002 Öbij DE RDOIJ LEDERWAREN Haarlemmerstraat 202 www.derooijleiden.nl door Eric Went oegstgeest - Hij weegt 58 kilo schoon aan de haak, heeft een schofthoogte van 80 centimeter en een paar kaken om van te huiveren. Brutus, de Warmondse rottweiler, mag na een paar 'bijtincidenten' met andere honden niet meer zonder muilkorf Oegstgeest in. Doet hij dat toch, dan krijgt zijn bazin, I. Haver, een boete van 500 euro per overtreding. Haver is flink verbolgen over deze vrijheidsbeperkende maatregeL Zij peinst er niet over om aan de eisen van de buurgemeente tegemoet te komen. „Brutus is nogal fors. De grootste muilkorf die er bestaat sluit zijn kop volledig af. Daardoor kan zijn tong niet meer uit zijn bek en kan hij zijn transpiratie niet meer kwijt. Een muil korf, dat kan ik Brutus dus niet aandoen. En zeker niet met die hitte." Bang dat ze in Oegstgeest tegen een boete aanloopt, is ze niet „Laatst liep ik voorbij een paar agenten. Hoe heet uw hond, vroegen ze meteen argwanend. Want zo'n groot exemplaar kom je tenslotte niet elke dag te gen. Sasha, zei ik. Zo heette mijn vorige hond, en naar die naam luistert Brutus ook. Die agenten weten toch het verschil niet tussen een spaniël en een rottweiler. En als het me echt te heet onder de voeten wordt, wandel ik toch gewoon naar Leiden." Pagina R3: Wat zou u doen als er aan uw kont geroken wordt?1 den haag/anp - Staatssecretaris Van Eijck van financiën wil de be lasting op inkomsten uit vermo gen van spaarders en beleggers veranderen. Nu wordt een veron dersteld vast rendement van 4 procent aangehouden, maar de LPF-bewindsman voelt wel wat voor een belasting op de vermo genswinst zoals die werkelijk wordt gehaald. Van Eijck zegt dat vandaag in een vraaggesprek met de Volks krant. Hij vindt de huidige hef fing „onrechtvaardig" en niet aansluiten bij de belevingswe reld van de belegger. Ook denkt hij dat mensen door deze hef fing geneigd zijn hun kapitaal onder te brengen in landen met een gunstiger belastingklimaat, zoals Luxemburg. „Deze stroom naar het buitenland moet wor den tegengegaan. Daar zijn we bij de belastingdienst al heel succesvol in." Sinds de nieuwe belastingwet geving uit 2001 gaat de fiscus er van uit dat spaarders en beleg gers een rente of rendement be halen van 4 procent. Dat is een fictieve rente. Van deze veron derstelde vermogenswinst moet 30 procent worden afgedragen aan de belastingen. Omgere kend gaat daardoor jaarlijks 1,2 procent van hun vermogen naar de fiscus. Het probleem ontstaat volgens Van Eijck doordat niet altijd de 4 procent vermogenswinst wordt gehaald, als de aandelenkoersen bijvoorbeeld zakken of de spaar- rente omlaag gaat, maar daar toch over wordt geheven. Zijn voorganger Vermeend was wel voor een vaste fictieve rente, omdat hij een stabiele inkom stenstroom wilde. Vorige week nog pleitte het Col lege Belastingadviseurs voor een verlaging van het fictieve rende ment van 4 procent Het college vindt dat het kabinet rekening moest houden met de inflatie en het fictieve rendement daaraan steeds moet aanpassen. Hillegom houdt een naar de bouwfraude de gemeente zelf het 3 èr is. Een speciale on- (commissie van raads- I at, waarschijnlijk als de ntaire enquête 'Bouw- d' is afgerond, voor- n huidige ambtenaren mders onder ede ho- okale enquête is een van GroenLinks-frac- itter R. Jansen. Hille- 1 in 1997 te veel geld betaald voor werk- ien op industrieterrein 1 Daal en voor een klus 'an Meerbeekstraat dij m - Door noodweer in to urg zijn de televisiezen- 0 A en 5 vanochtend 1 kwartier uit de lucht ut De storing duurde van t0 >r achten tot kwart over :ldde een woordvoerder 51 and Media Groep, t slechte weer werd de /erbinding verstoord, met een schotel kregen gitzwart scherm bij Dis- rij hannel, Animal Planet 1 1 nal Geographic. I - Frits Tieleman is gis- 5E1 opgestapt als LPF-co- i r voor de kieskring ,e( 1. De Haarlemmer deed en besloten kennisma- or «nkomst voor de Hollandse partijleden, urh verliet de zaal na een met landelijk interim- lucfler Ed Maas. Volgens weigerde Maas hem te geven. Een opvol- nog niet gekozen. UK - Veel levensmidde- ijven op de Beverwijkse pvertreden de Waren- J meldt de Keurings- an Waren, die de afge- laanden intensief op de Jeeft gecontroleerd. De |s spitsen zich toe op de temperatuur en het af- Jim van voedingsmidde- ponsumenten, bijvoor- tet een vitrine of folie. |st mag er geen onge- Ij het eten komen. new york/gpd - Richard Kraji cek heeft zich met een blessure aan de onderkant van de linker voet teruggetrokken uit de US Open. In de eerste ronde stond hij met 6-1 en 5-4 achter tegen de Tsjech Jiri Novak toen hij opgaf. De tennisser is bevreesd voor het einde van zijn carrière. „Misschien speel ik wel nooit weer", zei hij. De Muiderbergse tennisser nam een medische time-out op deuce bij de stand 5-4, na net twee setpoints te hebben over leefd. Hij had zich verstapt Kra jicek probeerde het na een be handeling van drie minuten nog twee punten, maar zag toen het onmogelijke van zijn missie in. Met een hoofd vol vragen en een pijnlijke hiel vertrok de 30- jarige Muiderberger uit New Yorlc Vandaag heeft hij contact met sportarts Peter Vergouwen, morgen wordt de eerste analyse verwacht De onderkant van zijn hiel was altijd al kwetsbaar, Kra jicek heeft er al zeven jaar onge mak van. Nooit eerder moest hij er een wedstrijd door opgeven. „Met behandelingen en medi cijnen heb ik de pijn kunnen be perken." Krajiceks opgave maakt de kans klein dat hij deelneemt aan het promotie degradatieduel voor de Davis Cup tegen Finland. Hij zou een optreden daar laten af hangen van zijn conditie. Pagina R5: Krajicek voegt hoofdstuk toe aan medisch dossier leiden - Aspirant-leden van de studentenvereniging Ouintus vormden gisteren een hon derd meter lange rups, die door het Leidse centrum kronkelde. Het was de bedoeling dat de eerstejaarsstudenten daarmee een wereldrecord zouden neerzetten. Maar omdat de organisatie te laat was om de recordpoging aan te melden bij het Guinness Book of Re cords, komt er geen vermelding in dat boek. Ouintus hoopt volgend jaar wel een offici eel record te kunnen vestigen. Daarom beschouwt de vereniging de inspanning van gis teren als een generale repetitie. De recordpoging is een onderdeel van de kennisma- kingstijd voor nieuwe leden van Ouintus. Deze week organiseren alle disputen kennis makingsactiviteiten, zoals salsadansen en een miss- en misterverkiezing. Vorige week werkten de aspirant-leden om geld te verdienen voor de vereniging. Foto: Hielco Kuipers zoeteRwouDE-DORP - Een geval van dubbele pech aan de Geerweg in Zoeterwoude-Dorp. Door een vreem de manoeuvre van een bromfietser raakte daar gisteren rond twee uur een vrachtwagen in de berm en vervolgens in de sloot. De kraan van Van Marwijk uit Zoeterwoude, ingehuurd om de vrachtwagen op het droge te takelen, kwam een paar uur later ook in de problemen. Het asfalt onder de kraan zakte in, waarna het 36 ton wegende gevaarte eveneens kantelde en in de sloot belandde. De vrachtwagen is gisteravond weer op het droge getakeld. Vandaag doet Van Marwijk nogmaals een poging om ook de kraan overeind te krijgen. Het ingezakte stuk weg moet eerst met zand en schotten worden gestut. Een woordvoerder van Van Maiwijk verwacht overigens weinig schade aan de kraan. „Hij is heel zachtjes gaan schuiven en de kraan kan wel tegen een stootje." Bij de twee opeenvolgende ongelukken raakte niemand gewond. De bromfietser die de aanleiding was van het ongeluk met de vrachtwagen, is niet meer achterhaald. Hij reed door. Foto: Hielco Kuipers de bilt/gpd - Twee opeenvolgen de zomers met een recordaantal extreem natte dagen, zo'n feno meen kan bijna geen toeval meer zijn. Ware het niet dat het meer dan dertig jaar geleden ook vele zomers uitzonderlijk regende. Augustus is nog niet eens voor bij en nu al heeft deze zomer het recordaantal van twaalf da gen met extreme regenval be reikt. Aangezien vorige zomer met datzelfde uitzonderlijke aantal eindigde, ligt de vraag voor de hand of het weer echt is veranderd. Een overzicht van de neerslagcijfers van voorbije ja ren mag echter niet tot voorba rige conclusies leiden. Het KNMI spreekt van extreme neerslag, als op één van de weerstations in Nederland op een dag meer dan 50 millimeter regen valt Het meteorologisch instituut houdt sinds 1950 het aantal uitzonderlijk natte dagen per zomer bij en opvallend ge noeg staan in dat overzicht de huidige en de vorige zomer aan kop. Bij nader inzien blijkt even wel dat het in eerdere jaren ook slecht gesteld was. Minstens zo opzienbarend in de recordlijst zijn de plaatsen drie tot en met vijf, die alle in de pe riode 1966-1969 vielen. Het be gon in de zomer van 1966 met 9 natte dagen met vervolgens 10 natte dagen in 1968 en 11 in 1969. En eigenlijk moet daar ook nog de zomer van 1972 aan worden toegevoegd, die met 8 natte dagen op de zesde plaats in het klassement staat Als we nu van een nieuw regen klimaat willen spreken, hadden we dat dus dertig jaar geleden ook moeten doen. Ware het niet dat die serie zomers met extre me regendagen destijds werd gevolgd door een jarenlange tijd zonder veel natte dagen. Na 1972 zou het immers nog tot vo rig jaar duren, dat het aantal ex treem natte zomerdagen op nieuw boven de zes kwam. Al vallen er nauwelijks harde conclusies te trekken, toch voor spellen de deskundigen voor de ze eeuw een toename van het aantal zomerdagen met extreme regenval. Ze baseren die prog nose op de wetenschap dat de gemiddelde temperatuur op aarde geleidelijk stijgt. „De toe name van extreme neerslag past in het beeld van die klimaatsver andering", zegt Monique Some- rs, persvoorlichter van het KNMI. „De verklaring daarvoor is nogal ingewikkeld, maar houdt u het er maar op dat war me lucht meer vocht kan bevat ten en dat het daardoor ook meer kan gaan regenen." Pagina Gesprek van de Dag: Niet een probleem van het riool alleen door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Bewoners van de Oranjestraat en de Korte Conradstraat in Alphen aan den Rijn, die zaterdag door het noodweer waterschade hebben opgelopen, krijgen van de ge meente een eenmalige uitkering van 1000 euro. Het gemeentebe stuur wil deze financiële steun bieden om de bewoners een hart onder de riem te steken. „Een sympathiebijdrage", noemt burgemeester Nico Schoof het douceurtje. Hij haastte zich er gisteravond - na een bijeenkomst met de be woners - aan toe te voegen dat de gemeente daarmee 'geen schuld erkent' aan de opgelo pen schade. Omdat de Stations wijk waarin de straten liggen va ker kampt met wateroverlast, vindt het gemeentebestuur de tegemoetkoming op zijn plaats. De gedupeerde bewoners wer den gisteravond tijdens een be sloten bijeenkomst op de hoog te gebracht Zij konden daar ook hun verhaal kwijt en konden aanhoren wat de plannen van de gemeente zijn. Gedacht wordt aan het verbeteren van de afvoer van overtollig regenwater richting de wijk Kerk en Zanen. „Met die 1000 euro proberen ze ons aan het lijntje te houden", was na afloop een veel gehoorde opmerking. De bewoners had den er al een hard hoofd in voor zij naar de inderhaast belegde bijeenkomst kwamen. „Het zal wel pappen en nathouden wor den, heb ik vooraf gezegd. En dat is ook gebeurd", constateer de een van de ongeveer hon derd aanwezigen. Pagina R3: 'Gemeente heeft geen schuld aan waterschade' door Jan Preenen NooRDWUK - Bewoners van de Nicolaas Bamhoomweg in Noordwijk lopen 's nachts wacht om nieuwe bran den achter hun woningen te voorkomen. Zaterdag morgen om half een brandde in deze straat een schuur volledig af. „Het was toen echt op het nippertje. Als we zelf niets hadden gedaan, was ons zomerhuis weg ge weest Er staat hierachter nog meer leeg. We willen niet het risico lopen dat we door een volgende brand wor den verrast", aldus Marianne Guyt, die de brand ont dekte. Vermoedelijk is de brand aangestoken door jon geren die de schuur al maanden als hangplek gebruik ten. Vrijdagmiddag waarschuwde Guyt hen nog. „Ik heb gezegd; ik weet wie jullie zijn. Als jullie niet weg gaan, bel ik de politie. Ik weet niet of die brand een wraakactie is geweest. Ik zeg ook niet dat zij het heb ben gedaan. Dat kan ik niet bewijzen. Maar dat vuur ontstaat toch niet zomaar?" De omwonenden klagen al een hele tijd over de toene mende overlast van de jongeren. De groep die de schuur als beschutte hangplek gebruikte werd groter en groter, en sinds kort vliegen stenen en bierflesjes over de schuttingen van de bewoners. De bewoners dringen aan op sloop van de leegstaande gebouwen achter hun tuin, maar zij weten niet van wie de panden zijn. Pagina R4: Bewoners drongen al vaker aan op sloop e en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. _OMDYA Postcode Telefoon (Lvm oortrote nabeztxging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 U kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl AL.üUtG

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1