Brand verwoest gemaal Nieuwkoop LEIDEN REGIO mag tijdelijk in Kruisgebouw Grand opening van hotelsuites De Beukenhof Rechter: Colijn 'Het lijkt wel Limburg na een dijkdoorbraak' Doesbrug eist afkeuring bouwplan er invloed in genegeerd rgereden botsing aiielingen auto's breekt AZC erdorp af ipeernacht vembad R3 y fair phen dercross IVarmond Noodpompen houden afvoer van het water op peil Opnieuw lopen Alphense Oranjestraat en de Korte Conradstraat onder water Comité daagt Leiderdorp voor de rechter 'Zoenen met een hoed op gaat niet' eest - Tijdens een alco- trole op vrijdagavond in erstraat in Oegstgeest de een automobilist een een. Na een korte achter parkeerde de 32-jarige irger de auto aan de kant e het op een lopen. Na ekactie troffen de agen- man in de berm van een an. Bij een ademanalyse bureau bleek hij te veel ot zich te hebben geno- Jij kreeg een proces-ver- or rijden onder invloed, ;even van een valse in het negeren van een •d jaerk aan den rijn - Kop- 3j as en rode laksplinters n de stille getuigen van een 0( ing aan een geparkeerde s an de Hoogewaard in ;erk. De eigenaar ont- h, ondagmorgen de scha- Zl] dader had geen berichtje ;c jelaten. Volgens de poli- 'c| de sporen afkomstig van ;n le Seat die na deze bot- n de rechtervoorzijde moet hebben. aar - Omdat een getui- rs reageerde, kon de Was- ,e e politie zaterdagnacht 'l jarige inwoner aanhou- j jongen was gezien met deren, toen zij bezig wa- 'jO's te vernielen, die ge- d stonden aan de Oost- veg in Wassenaar. De je bekende een aantal ngen op zijn geweten te De politie stelt een ver- •h lerzoek in. t orp - Het asielzoekers- o n (AZC) aan de Leider- Zijldijk is leeg. Alle be- zijn overgeplaatst, de naar centra in de buurt. \tiag begint de ontmante- ili i het tentenkamp. Het :u il orgaan Opvang Asiel- (COA) verwacht dat er g^derhalve maand niets an het AZC te zien is. >rp - In de nacht van 26 op woensdag 27 au- amnen kinderen van 8 lar een nacht kamperen errein van het Leider zwembad De Does. ners gaan op survival- n mogen 's morgens i pyjama het bad in. Het /a(ient begint dinsdag om larfur. De organisatie is in van Sjelter en De Does. maandag 26 AUGUSTUS 2002 0( :hie ligt aan de Para- in Alphen. id - De stichting Sport Duin- en Bollenstreek :rt op vrijdag 30 augus- samenwerking met de idse ijsclub voor de ne1 :er de Warmondse Pol- De cross is een evene bij de deelnemers urs van ongeveer 3,5 moeten afleggen door en over sloten, de wedstrijd voor de se- laf veertien jaar, is er voor het eerst ook een lercrossloop voor tien- injarigen. Zij kunnen de iet elkaar aangaan over parcours, is dit jaar niet bij het snest, maar op het ter- de Warmondse ijsclub irpolder. De finish is ge- ;etrouw ook op de land de Warmondse ijs- ïschrijving vindt plaats fasdag 28 augustus tus- "i en 21.00 uur in het fc van de Warmondse ijs de Veerpolder 18 in hd. Op de dag zelf in- i kan ook, maar er kun- naal 550 mensen deel- De wedstrijd voor de jegint vrijdag om 19.15 - voor volwassenen om door Annet van Aarsen vervolg van voorpagina ter aar - In Ter Aar is zondagoch tend vroeg het poldergemaal Nieuwkoop in vlammen opge gaan. De brand had op geen slechter moment kunnen uitbre ken: de Nieuwkoopse polder heeft vanwege de hevige regen val van zaterdag ernstig te lijden onder wateroverlast. De brand weer vermoedt dat een van de motoren van het gemaal, dat overuren maakte, door overver hitting in brand is gevlogen. Brandweerwagens en grote vrachtwagens met noodpom pen reden gisteren af en aan over de smalle Hoge Dijk, vlak bij de Zevenhovenseweg, waar het monumentale gemaal staat. De brandweer zette vier pom pen in, in een poging het water peil in de polder te verlagen. Dijkgraaf Panman van water schap De Oude Rijnstromen liet via een Amsterdams bedrijf nog eens bijna tien noodpompen komen. Ongeveer veertig man was gisteren de hele dag bezig om bij het gemaal de noodvoor zieningen aan te leggen. „De hele dag komen agrariërs hier kijken hoe het er voor staat. Sommigen reageren erg emotio neel en dat kan ik me heel goed voorstellen", verklaarde de dijk graaf gisteren tegen het einde van de middag. Nog steeds kwa men op dat moment nieuwe noodpompen aan om de afvoer van het water weer op peil te krijgen. De dijkgraaf: „We doen ons uiterste best, maar de men sen maken zich grote zorgen over hun aardappelen, spruiten en uien. Dat kan ik erg goed be grijpen. Op sommige plekken in de polder staat heel veel water op het land. En behalve veeteelt hebben we hier ook wat akker bouw en tuinbouw. De agrariërs hebben schade. Die was overi gens niet te voorkomen geweest als het gemaal niet in de brand was gevlogen. Er viel ongewoon veel regen in korte tijd." In de Nieuwkoopse polder was zaterdag 90 millimeter water ge vallen. „Het gemaal was de hele nacht al volop in bedrijf. Vlak na half vijf hoorde de machinist in eens een vreemd geluid", aldus Dijkgraaf Panman. „Meteen brak er brand uit." Binnen tien minuten was de brandweer aan wezig om het vuur te bestrijden. Ook kwam tot uit Leiden ver sterking van de brandweer in de vorm van dompelpompen. „Het gemaal had een capaciteit van 300 kubieke meter per se conde. Als straks alle noodpom pen werken, komen we aan een capaciteit van zo'n 250 kubieke meter per seconde. De nood pompen blijven voorlopig hier staan. En we moeten nu op zoek naar een meer structurele nood voorziening", zegt Panman. In de toekomst - zo veel weet hij nu al - moet het gemaal in oude staat hersteld worden. Het Wa terschap is gehecht aan gemaal Nieuwkoop, een fraai monu mentaal gebouw. Volgens Panman is ook de situa tie in de overige polders van het waterschap De Oude Rijnstro men ernstig. „We mogen onze aandacht nergens laten verslap pen. Maar de Nieuwkoopse pol der, drieduizend hectare groot, is ons hoofdprobleem." f! door Eric Went leiderdorp - Stichting Comité Doesbrug eist vanmiddag bij de rechter dat de gemeente Leider dorp het bouwplan voor 32 be- drijfsunits op het voormalige Van der Zwancomplex alsnog afkeurt. De gemeente heeft dat plan van eigenaar Jobo de Bou wers goedgekeurd, tegen het ad vies van de welstandscommissie in. Volgens Comité Doesbmg onterecht. „Het gebouw past niet, terwijl de Achthovenerpol- der toch al zo'n kwetsbaar ge bied is." De welstandcommissie beoor deelde begin dit jaar dat het in gediende bouwplan van Jobo de Bouwers niet aan de 'redelijke eisen van welstand' voldoet. De ronde vormen van het bedrijfs verzamelgebouw passen niet in de omgeving van de Achthove- nerweg, en ook de 'massaopzet hoort' daar niet thuis. Jobo de Bouwers reageerde ver baasd op die afwijzing. Eerdere voorlopige schetsen waren door een lid van de welstandcommis sie namelijk wel positief beoor deeld. 'Werk dit plan maar ver der uit', zou er gezegd zijn. De architect heeft daaruit de con clusie getrokken dat hij op de goede weg zat, stelt Jobo. De gemeente Leiderdorp sluit zich daarbij aan: 'Hoewel de ge delegeerde van de welstands commissie niet meer weet wat hij exact gezegd heeft, is het aannemelijk dat er onbedoeld verwachtingen zijn gewekt. Daarop terugkomen is niet re- eel. Bovendien wordt de situatie er zeker niet slechter op, als we in acht nemen wat er nu staat'. Daarom wil de gemeente Lei derdorp toch medewerking ver lenen aan de bouwplannen. Die argumentatie is R. Spema Weiland van Comité Doesbrug in het verkeerde keelgat gescho ten. Via de rechter probeert hij uitvoering alsnog tegen te hou den. „Op basis van krakkemikki ge argumenten mag de aanvra ger zijn gang gaan. Het is nu een zooitje, dus dan maakt het niet uit dat het straks weer een zooi tje wordt, redeneert de gemeen te. Maar dat is natuurlijk een flauwekulargument. Bovendien is Doesbmg het roe rend met de Welstandscommis sie eens dat de schetsen van Jo bo de Bouwers niet in het ge bied passen. „Het gebouw heeft ronde vor men, maar die zie je nergens in de polder temg. Als het om een paar details zou gaan, dan had den wij de gang naar de rechter echt niet gemaakt, want zo'n ak kefietje kost enorm veel energie. Maar het gaat hier om de basis vorm, in een enorm kwetsbaar gebied." Veel kans dat de rechter Does bmg vandaag in het gelijk stelt, geeft Spema Weiland zichzelf overigens niet „De gemeente heeft namelijk altijd het recht om een Welstandsadvies naast zich neer te leggen. Maar dat moet wel op basis van zwaarwe gende argumenten gebeuren. Ik heb grote twijfels of dat nu het geval is." door Wim van Wanrooy vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Zandzak ken voor de drijfnatte en verrot te deuren, pompen in de kelder ruimte en met emmers vol wa ter sjouwende mensen bepalen zondagochtend het straatbeeld in Alphen aan den Rijn. Ande ren inspecteren vloeren, wan den en meubels die niet in vei ligheid gebracht konden wor den. Op de dag na de zware re genval schijnt het zonnetje weer in de Oranjestraat en de Korte Conradstraat. Maar de stem ming is ver beneden peil. Twin tig tot dertig gezinnen zijn zwaar gedupeerd geraakt door de zwa re regenval van een dag eerder. Alweer liep hun straat onder water. Op sommige plekken stond zelfs zestig centimeter. „Het lijkt hier Limburg wel na een dijkdoorbraak", klinkt het uit een groepje bij het speeltuin- tje. Bewoners likken hun wonden. Al jaren klagen ze bij de ge meente over wateroverlast. „En ze doen er maar niets aan. Maandag mogen we op het stadskantoor komen. Dan zal het wel weer pappen en nat houden worden", zegt de nog ontdane Sylvia Brunott. Samen met haar huisgenoot Willemien Vesseur zit zij in een actiecomité tegen de wateroverlast. Dat co mité loopt al jaren te hoop tegen ambtelijke molens. „De hulp die de gemeente biedt lijkt nergens op. Dit is het zwakste plekje van Alphen. Iedereen weet het. Het water stroomt hier zo naartoe. Maar van de zo gedachte en ge wenste doorbraak bij het station om het overtollige water te lo zen komt niks. We zitten hier ook met twee verschillende rio leringen. Kortom: problemen al om. De informatie is slecht, de brandweer komt veel te laat en iedereen moet zich maar zien te redden. Mensen die niet thuis, maar op vakantie zijn, worden helemaal overgeslagen." In hun woning steeg het waterpeil tot tien centimeter. Dat lijkt nogal mee te vallen, maar de schade is groot. Ook bij Yvonne en André Bal in de Korte Conradstraat is het leed nauwelijks te overzien. Bui ten loopt het water uit een pompje de straat op. Binnen staat het meubilair en de spul len van kinderen op kratten in de kamer. De laminaatvloer is onherstelbaar beschadigd. Yvonne probeert alles zo goed mogelijk op orde te krijgen. „Wij maken dit voor de zevende keer mee. Het is nog nooit zo erg ge weest. Het water is het hele huis door gegaan, de woonkamer, de keuken en zelfs de badkamer, die ook beneden is. Je kan wel gaan zitten janken, maar dat werkt niet. Vanavond komen de kinderen weer thuis. Die zijn nu bij opa en oma. Zij zijn net als mijn man astmatisch. Ik heb reuma. Klachten die je met dit soort dingen beter niet kunt hebben. Maar weet je wat het ergste is? De niet-aantoonbare schade. We zijn eerder al een keer letterlijk door de rotte vloer gezakt. Het is hier sowieso te vochtig. De naaktslakken lopen elke dag door het huis." Het huis van Yvonne en André is het enige in de straat dat nog niet door de gemeente gekocht is. Het moet uiteindelijk wijken voor de ontwikkeling van het stationsgebied, waar nieuwe huizen en kantoren moeten ko men. „Maar dat zal nog wel zes jaar duren, net als de oplossing voor ons waterprobleem", weet buurman Herman Horsman. Die heeft zelf kunnen aanschou wen dat kelders in de Stations straat eerst leeggepompt wer den, voor de brandweer naar de Oranjestraat trok. Eén van de brandweerlieden zou tegen be woners hebben gezegd dat de brandweer pas na drie meldin gen uit deze straat de opdracht kreeg om uit te rukken. Paul van Vliet weet het nog be ter: „Tegen ons werd gezegd dat we hadden moeten bellen voor het ging regenen. Rond vier uur zaten we hier in de problemen, dik half zes begon de brandweer goed te pompen. Ze stonden tot aan hun knieën in het water." Burgemeester Nico Schoof pro beerde de getroffen bewoners die troosteloze zaterdag met zijn bezoek een riem onder het hart te steken. Toen een van de be woners hem opperde dat er nu snel eens wat aan de riolering moet worden gedaan, kon hij dat niet ontkennen. „Maar ik ben geen technicus. Ik zou zeg gen: gooi er een pomp in en een pijp naar de Rijn, maar kennelijk is dat niet zo simpel. Anders hadden we dat wel gedaan." Hij beloofde om maandagavond tekst en uitleg te geven. „Neemt u van mij aan dat we dit serieus nemen en het er niet bij laten zitten." Die steun hebben de bewoners nu had nodig. Neem Martijn Ti chelaar en Karin Donker. Zij hebben twee jaar geleden hun huis in de Oranjestraat gekocht. En dat eerst goed opgeknapt voor ze er vijf maanden geleden introkken. Een dag na het onheil staan ze er verbijsterd bij. „Nou we kunnen wel janken", verze keren zij, met opnieuw tranen in de ogen. „Veel werk is voor niks geweest. De vloer is naar de knoppen. De meubels? Afwachr ten. Wat naar boven kon is daar naartoe gebracht. Je doet wat je kunt doen in zo'n situatie. We hebben drie keer de brandweer gebeld. Van stenen uit de tuin een dammetje gemaakt. Het had allemaal geen zin. De dorpel in onze keuken is vijftien centime ter hoog. Het water ströomde er overheen. Op een gegeven mo ment hebben we de kat gepakt en zijn we weggegaan. We koiyj den het niet meer aan. aan den rijn - De St. iusparochie in Alphen Rijn houdt op zaterdag nber een fancyfair. Tij rommelmarkt wordt •feezameld voor Poolse delijk gehandicapten, ondersteunt een pro- Je hoofdstad Warschau gehandicapten een be- ufaan gegeven wordt. Op i avonden voorafgaand •a fancyfair is er de gele- 'f'p om tussen 19.00 uur en ïr oude spullen te bren- le kerk. De St. Bonifaci- door Judy Nihof oegstgeest - 'Duizend en één schietgebedjes' deden eigenaar Erwin Rozendal en de mede werkers van restaurant-hotel De Beukenhof zaterdag, toen de re gen met bakken uit de hemel kwam. De volgende dag zou im mers de Grand Opening zijn van het hotelgedeelte van De Beu kenhof, met een high tea, een hoedenshow en optredens in de tuin van het restaurant. Een groot zeil over het gras moest voorkomen dat de tuin in een moeras zou veranderen. Tot ie ders opluchting kon het feest gisteren buiten doorgaan. Het bleef zelfs de hele middag droog. Bijna vijfhonderd uitnodigingen zijn verstuurd voor de feestelijke opening van de negen luxe ho telsuites waarover het restaurant sinds een tijdje beschikt, legt Debby van den Heuvel van de afdeling Sales zondagmiddag uit. „Wie er zijn uitgenodigd? De pers, een aantal bekende Neder landers, de vaste gasten en de goede relaties" Zeker 150 gasten wonen de opening bij. De be kende Nederlanders is veruit in de minderheid. Gert Jan Droge, die voor zijn satirische televisie programma's de ene na de an dere party afstruint, moet het vanmiddag stellen zonder party tijgers als Jan des Bouvrie en Va nessa. Actrice Bruni Heinke is er wel, en later op de middag ver schijnt Gerard Joling. Dröge hoeft opvallend weinig moeite te doen om 'slachtoffers' voor de camera te krijgen. Vooral bij de dames van middelbare leef tijd heeft hij succes. De vrouwelijke gasten dragen vrijwel allemaal een hoed. Dat is afgesproken werk: op de uitno diging stond het vriendelijke verzoek aan de dames om toch vooral een hoed op te doen. De De hoeden van Henriëtte Dijkinga zijn duurder dan die van De Bijenkorf, vertelde ze gisteren tijdens een high tea in de tuin van De Beuken hof. „Ze zijn allemaal handgemaakt en dus heel bewerkelijk." Foto: Hielco Kuipers Oegstgeestse wethouder Heieen Steens draagt een asymmetrisch exemplaar van Henriette Dijkin ga, die een boutique heeft in Den Haag en vanmiddag een hoedenshow verzorgt. Van haar leren de feestgangers dat een champagnekleurige hoed 'over al bij staat'. En dat haar hoeden duurder zijn dan 'die u in de Bij enkorf ziet'. „Dat komt omdat het allemaal handwerk is, en dus heel bewerkelijk." Wordt op party's gewoonlijk heel wat af gezoend; vandaag bewaren de meeste dames afstand. „Zoenen met een hoed op gaat niet", zegt burgemeester És Timmers. Ze kan er niet mee zitten. „Het is wel veilig zo." Oesters, scones, sandwiches, champagne, levende muziek, straattheater. Het ontbreekt de aanwezigen aan niets. Ze zou den bijna vergeten dat ze geko men zijn voor de officiële ope ning van de hotelsuites. Een acrobate houdt hen bij de les. Zij is hoog in de driehonderd jaar oude beuk, waaraan De Beukenhof zijn naam dankt, ge klommen om op spectaculaire wijze een doek te onthullen met het logo van De Beukenhof en het woord 'hotel'. De deuren van de negen hotél- suites, die allemaal een eigen thema hebben, staan allemaal open zodat de genodigden er ongegeneerd kunnen rondsnuf felen. Ze kunnen zich vergapen aan kamers waar historische de tails op sfeervolle wijze zijn ge combineerd met modem design en technische snufjes. „Mensen hebben thuis tegenwoordig zo veel. Waarom zouden ze de deur nog uitgaan?" zegt mede werkster Debby van den Heuvel „Onze suites hebben de luxe die de gast graag wil hebben, maar thuis niet heeft." door Ewout van der Dussen hoog made - De familie Colijn mag tot haar nieuwe woning in het centrumplan van Hoogma- de klaar is in het voormalige kruisgebouw aan de Vissersweg wonen. Dat heeft de bestuurs rechter bepaald. De gemeente Jacobswoude, die Colijn met een dwangsom van maximaal 100.000 euro had gedwongen het pand te verlaten, heeft vol gens de rechter op meerdere punten 'onredelijk' gehandeld. Sinds begin dit jaar woont Co lijn in het kruisgebouw, dat ook tijdelijk door ontwikkelings maatschappij Hoogmade wordt gebruikt als verkoop- en direc tiekantoor voor de woningen en de bouw in het nieuwe centrum. Colijn woonde voorheen in een woonboot bij de voormalige scheepswerf van de gebroeders Colijn. Wegens de sanering van de vervuilde grond van de scheepswerf, nodig voor de bouw, kon de woonboot daar echter niet blijven liggen. Hoewel bestuursrechter Dedel- van Walbeek erkent dat bewo ning strijdig is met het bestem mingsplan, is zij van mening dat het besluit van Jacobswoude om geen tijdelijke bewoning van het pand toe te staan, berust op een 'kennelijk onredelijke belangen afweging'. De gemeente was bang dat met het toestaan van tijdelijke bewoning de deur op een kier zou komen voor per manente bewoning. „Een per manente woonbestemming is iets anders dan een tijdelijke be woning", aldus de rechter. ,b Ook het standpunt van ja cobswoude dat Colijn, bij ge^ brek aan een alternatief iri Hoogmade, dan maar in Alphen een woning moest zoeken, vortd de rechter onredelijk, omdal Colijn al 60 jaar in Hoogmade woont en nu werkt voor de ont wikkelingsmaatschappij Hoog-' made. In mei had het college van bur-, gemeester en wethouders Cotijrt aangeschreven dat hij binneft drie maanden het pand moest verlaten. Als hij daar geen gé* hoor aan zou geven, dan vor-; derde de gemeente een dwang som van 10.000 euro per week met een maximum van 100.000 euro. Behalve Cees Colijn is ook Bert van DintÉn. van de ontwikke lingsmaatschappij Hoogmade tegen de gemeentelijke aan schrijving in beroep gegaan. Beide zijn opgelucht door de rechterlijke uitspraak. „Ik bert vooral blij voor de familie Colijn, de situatie was emotioneel efg zwaar. Dat menselijke aspect is belangrijker voor ons dan dat het nu zakelijk is geregeld", vet"-1 klaart Van Dinten. Burgemeester Van Beek is door de uitspraak 'wel teleurgesteld^ „In de afweging is de rechter ofi de stoel van de gemeente gaan zitten. Het leek een heldere zaak, maar zo zie je dat de ge meentelijke bevoegdheid om tij delijke bewoning toe te staan, niet betekent dat je die ook mag weigeren", aldus Van Beek, Morgen beraadt het college zich over de uitspraak van de rech ter. Yvonne en André Bal nemen een dag na de hoosbui de schade in hun huis op. Ze hebben hun spulletjes zo goed en zo kwaad als kon probe ren te redden. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9