Een nieuwe dealplek in hartje Leiden Te weinig kamers voor gaststudenten Probleemloos maar stil seizoen voor Leidse zwembaden RUIM BAAN COLLEGE DE PARIS Dienstverlening zoekt vrijwilligers BEDRIJVEN EN ONDERWIJSINSTELLINGEN R1 REGIO zwaar er invloed ofd mobieltje Universiteit raadt komst naar Leiden af ireksgroep dementie Sloepenvloot WORDT SCHOONHEIDSSPECIALIST Laan van Meerdervoort 368, Den Haag Met tram 3 en 12 slechts 15 minuten van N.S. Station Bel nu: 070 363 21 88 willen op m'n terras zitten, om dat de aanwezigheid van hun daar (hij wijst richting het mo nument) nogal intimiderend overkomt." De politie Hollands Midden be vestigt dat het aantal klachten over de plek bij het monument recent sterk is toegenomen. „Er is sprake van stelselmatige overlast", zegt een woordvoer der. „Dan hebben we het over drugsgebruik, wildplassen, veel drankgebruik. Van tippelen is ons één geval bekend. Wij wil len graag dat deze plek er weer netjes bij komt te liggen." De politie voert al enige tijd uitge breide controles uit, maar wil meer maatregelen. „Daarover praten we nu met de gemeente en de omringende horeca. Er moet iets gebeuren." Maar de gemeente zegt weinig aan de situatie te kunnen doen. „We houden de plek goed schoon", zegt een woordvoer der. „De veegploeg gaat er da gelijks heen en graffiti wordt verwijderd. Maar dan is onze rol uitgespeeld." Zou het iets uitmaken wanneer de bankjes bij het monument worden weg gehaald? „Dat denken wij niet. En dan nog: wat heeft het voor zin? Dan gaan ze elders in de binnenstad zitten. Geen enkele plek is goed als het hier om gaat. Het is voor ons gewoon heel moeilijk om hier een einde aan-te maken." Enige van de mensen die gere geld rond het monument te vinden zijn, voelden er weinig voor om commentaar te leve ren. Om de beschuldigingen konden zij alleen maar heel hard lachen. Peter Groenendijk leiden - De Stichting Dienstver lening zoekt nieuwe vrijwilligers. Voor de visitekring in het Van der Willigenhof wordt een gast vrouw gezocht, die eenmaal in de veertien dagen, op woensdag van 10.00 tot 15.00 uur, de acti viteitenbegeleidster en andere vrijwilligers helpt bij een groep ouderen. Ook wordt er een gast vrouw gezocht voor de eettafel voor ouderen in het Morskwar- tier.Verder is er nog behoefte aan vrijwilligers die af en toe eens met ouderen mee kunnen gaan naar het ziekenhuis. Voor inlichtingen over deze vacatures of ander vrijwilligerswerk, 's ochtends contact opnemen met mevrouw M. Désar, tel. 5315251, Rond het Vredesmonument bij Molen De Valk wordt gedeald en getippeld, zeggen omwonenden. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden. zuid-holland Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z. tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407 Erkend STlVAS-diploma, 18 maanden één dag of twee avonden per week. spoedcursus slechts 9 maanden, volgend jaar zomer een eigen praktijk. Vooropleiding niet nodig. Cursusgeld lage maandelijkse termijnen. Gratis boeken en leermiddelen. Al uw opleidingskosten, ook reiskosten, aftrekbaar voor de belasting. Start eind oktober. Ook opleiding pedicure. Vraag studiegids (ook 's avonds en in het weekeinde) telefonisch bij: HDC971 LEIDEN MAANDAG 26 AUGUSTUS 2002 met die figuren'), heeft de plek rond het monument in korte tijd uit zien groeien tot een nieuwe dealplek. „Er wordt ge woon bij daglicht openlijk ge handeld in harddrugs. Je gelooft je ogen niet." Maar er is meer. „Hoertjes lopen er te tippelen, tot ze door een klant worden opgepikt. Het monument wordt met de regelmaat van de klok beklad. En er wordt veel rond gehangen door, hoe zal ik het zeggen, dubieuze figuren." Regelmatig worden mensen las tiggevallen. Kees de la Rie, vaste klant in het koffiehuis, zag on langs hoe een vrouwelijke toe rist haar kinderen op de foto wilde zetten, met op de achter grond de molen. „Die gasten joegen haar gewoon weg. Ze begonnen tegen haar te schreeuwen, zij schrok zich een ongeluk en rende weg. Lijkt me niet goed voor de reputatie van de stad, maar die figuren lagen in een deuk. Is blijkbaar grap pig." Uitbater Bas werd vorige week nog zelf lastiggevallen. „Ik liep gewoon naar m'n zaak toe. Klootzak, ik sla je kop d'r af, riep zo'n gozer opeens. Nou ben ik niet bang aangelegd, maar daar word je toch wel ziek van." De recente reeks incidenten stoort Bas zo erg, dat hij on langs besloot een brief naar de burgemeester te schrijven. Tot zijn verbazing werd hij direct uitgenodigd voor een gesprek met vertegenwoordigers van politie en gemeente. „Ze na men het serieus, gelukkig. We zullen zien of het helpt. Ik hoop het, want het kost me ook nog klanten. Steeds minder mensen door Marijn Kramp leiden - Vier badmutsen steken boven het water uit van het die pe van zwembad De Vliet. Twee kinderen vermaken zich met de waterglijbaan. En zeven man nen trotseren de regen met een partijtje voetbal op het ligveld. Het aantal bezoekers op deze natte zaterdag is tekenend voor de rest van het seizoen. Slechts 45.000 in totaal, schatten de toe zichthouders Lydia de Geus en Marianne Schoelink. In zwem bad De Zijl geeft Ruud Nolet niets eens een schatting. Hij houdt het erop 'dat er bijna nie mand is geweest'. Maar bij De Zijl tellen verzachtende omstan digheden. Dit bad moest het dit seizoen zonder diepe doen van wege een ingrijpende verbou wing. Nieuw in de zwembaden dit jaar was het Protocol Gedragsregels Zwembaden. Dit lijstje regels en afspraken moet de overlast van jongeren in de zwembaden in Hollands Midden en de regio Haaglanden beperken. In De Zijl was het protocol vanwege de verbouwing nauwelijks van toe passing, vertelt Nolet. „Als het diepe dicht is komen er bijna geen jongeren. We hebben dit jaar dus nagenoeg geen proble men gehad." En ook in De Vliet hebben ze nauwelijks een be roep op het protocol hoeven doen. De Geus: „In het begin van het seizoen moet je streng zijn en de lastige groepjes bij voorbaat al wijzen op de regels. Hen even die pictogrammen la ten zien die uitleggen wat er in het protocol staat en hen vertel len dat ze na twee overtredingen strafrechtelijk worden vervolgd. Van zo'n streng begin heb je de rest van het seizoen plezier. Dat werkt heel goed." Bovendien, zo meent De Geus, valt nog best wat aan te vangen met die lastige gastjes. „Het draait gewoon om de aanpak. Als je er als een politieagentje op af stapt kun je het wel vergeten. Maar als je het baasje apart neemt en uitlegt wat jouw pro bleem is kom je een heel eind." Laatst nog had De Geus een groep gasten in het bad die van af de lage en de hoge duikplank naar elkaar toesprongen om el- kaars hand te kunnen pakken. „Dat is vooral levensgevaarlijk omdat kleintjes dat nadoen. Dus ik nam de baas van het groepje apart en wees hem op de jon kies die hem nadeden. Hij schrok zich toen dood. Tering juf, zei hij in plat Leids, dat is niet goed. Ik heb hem dat kunst je niet meer zien doen." Behalve de manier waarop je jongeren benadert, is het ook van groot belang dat het contact met de politie goed is, bena drukt Schoelink. „Bij zwemba den waar het de afgelopen jaren misliep, zoals bijvoorbeeld in de Amsterdamse regio, kwam de politie ook vaak niet snel genoeg opdagen. In Leiden is dat geluk kig goed in orde. We hoeven maar een kik te geven en ze staan bij ons op de stoep. Ook komen ze vaak langs voor een bakkie thee. En als het dan druk is lopen ze een rondje over het veld, laten ze even zien dat ze er zijn en dat ze de zaak in de ga ten houden. Dat werkt heel goed." Dit jaar heeft de politie echter niet veel rondjes gemaakt in De Vliet. Er waren simpelweg te weinig mooie dagen. „Het moet want je hoort zo vaak dat een verbouwing uitloopt." Niette min is de verbouwing het wach- ten meer dan waard. Het wordt, vertelt Nolet enthousiast, een prachtig zwemcomplex. Het ou- de diepe buitenbad maakt plaats voor een groot overdekt bad dat wel in verbinding staat met de ligvelden. Daarnaast komt nog een tweede speelbad te liggen. Het restaurant wordt, eveneens grondig onder handen genomen en krijgt naast een droge bar ook een natte bar| waar je vanuit het buitenbad' naar toe kunt. Met name het extra overdekte diepe bad biedt De Zijl in de toekomst veel meer mogelij khe- den. Deze uitbreiding, zo is No let voorgerekend, levert het zwembad naar schatting 75.000 bezoekers per jaar meer op. „Ook kunnen we dan eindelijk eens de wachtlijsten voor zwemles wegwerken. Nu moet je ongeveer een jaar wachten voordat je aan de beurt bent. En dat zou toch eigenlijk niet het! geval moeten zijn. Want dat zwemles hard nodig is bleek de afgelopen weken maar weer." De Vliet bood dit weekeinde een beeld dat type rend is voor deze zomer: ontspannen, maar veel te weinig be zoekers. Foto: Hielco Kuipers om negen uur 's ochtends stra lend weer zijn", weet De Geus. „Dan komen ze. Als het pas rcnd het middaguur opentrekt, blijft het hier ook als het dertig graden is, akelig stil." De gerani ums hebben er wel bij gevaren, bij dit rustige seizoen. Ze staan er keurig bij in de bloembakken. Schoelink „Daar heb je dan alle tijd voor hè; uitgebloeide bloe men verwijderen enzo." Liever hadden ze elke dag 2000 bezoe kers gehad. Ook in De Zijl hangt een enigs zins lamlendige sfeer op zon dagochtend. De teller staat op vier bezoekers. Waarschijnlijk worden het er vandaag in totaal tien. Voor volgend jaar ziet No let het niet veel rooskleuriger in. „De bedoeling is dat de verbou wing in juli klaar is. Maar ik ga daar maar niet te veel op hopen kan de finish i het leven >l mooi zijn iomité daagt derdorp ir de rechter Een 42-jarige automo- "jt Zoetermeer werd za- ïiddag even na twaalf de Churchililaan aange- k omdat hij slingerend het bureau bleek uit nanalyse dat de man nder invloed was. Om- erschijnselen van een (vergiftiging begon te is hij naar het LUMC |it. Onderzoek wees uit rijbewijs van de man al as afgepakt omdat hij glaasje op had gere 13 monument zelf bevolkt door fi guren die daar passanten lastig vallen, alcohol nuttigen, in het openbaar hun behoefte doen en duidelijk zichtbaar in hard drugs handelen. Het is al een paar jaar niet zo gezellig meer rond het oorlogsmonument, maar sinds het Van der Werf- park, De Burcht en de Pelikaan hof door politie en gemeente extra in de gaten worden ge houden, is de overlast groot. Bovendien hebben dealers hun activiteiten massaal verlegd naar dit ooit rustieke stukje centrum. In Koffiehuis De Valk, dat pal naast het parkje ligt, weten ze er alles van. De uitbater van het koffiehuis, Bas ('liever geen achternaam, je weet het nooit Een 24-jarige Hagenaar lagochtend vroeg op de ,t acht van zijn mobiele beroofd. Hij was daar bellen toen hij door een Olnde man werd aange- Vervolgens werd de ar geslagen, op de egooid en van zijn tele- w roofd. ^ker ij ipakt Een 38-jarige Rotter- r is zaterdagnacht opge- verdenking van inbraak roning aan de Steen- Je buit bestond uit ge- ap. Hij kon worden juden op aanwijzing ïigen in de buurt van nhuis. c Voor familieleden van erende ouderen houdt [eest Groep voor geeste- - ondheidszorg en de g Maatschappelijke erlening Midden Hol- gespreksgroep in Lei- Of acht bijeenkomsten familieleden ervarin- visselen en elkaar tot I6i jn. De hulpinstellingen ïformatie over demen- amgaan met moeilijk :n mogelijke hulp. De yj sgroep begint op 24 )er. Opgave: 071- leiden - Voor het zesde jaar gaan ze gezamenlijk op pad; de sloepen van jachtwerf Albatros in de Stevenshof. Rond elf uur 's ochtends trok de vloot gisteren vanaf de verzamelplaats aan de Beestenmarkt de stad uit, voor een rondje om Leiden. De jaarlijkse vaartocht is onder tussen een begrip geworden onder Albatros-eigenaren, vertelt Boet Pel - die het uitstapje samen met zijn vrouw Edith organiseert. „We worden tegenwoordig ruim voor de zomer opgebeld met de vraag wanneer de dagtocht plaats heeft. Mensen blijken er rekening mee te houden in hun vakantieplanning." Tot nu toe hielden de deelnemers het altijd droog. Hoewel, één keer kregen ze tien minuten voor de eindstreep, ongeveer ter hoogte van spoorbrug De Vink, een enorme hoosbui over zich heen en meerden ze alsnog helemaal doorweekt bij de jachtwerf aan. Maar dat deed toen niets meer af aan de zeer ge slaagde dag. Ook deze zondag is er weer veel animo voor de jaarlijkse tocht door de wateren van de Leidse regjo. Bij Boet en Edith, de eige naren van de jachthaven, hebben zich 55 Albatrossen 21 ingeschreven. Het zonnetje schijnt en de weersvoorspelling is goed. Regen, zo heeft Boet begrepen, blijft het westen deze dag bespaard. „En na zo'n zater dag kan er toch ook nauwelijks iets meer over zijn." Foto: Hielco Kuipers door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden heeft uitwisselingsstudenten per brief afgeraden om naar Leiden te komen. De kamernood is zo groot, dat zij niet alle studenten onder kan brengen. Rector magnificus Breimer heeft als noodmaatregel studenten via hun verenigingen gevraagd om hun kamers aan buitenlandse studenten onder te verhuren als zij zelf een (half) jaar naar een buitenlandse universiteit vertrek ken. De kamernood onder buiten landse studenten is hoog geste gen nu de universiteit heeft be sloten om het complex Boer- haave Kwartier aan de Wasse- naarseweg per 1 september te sluiten. De reden hiervan, schrijft voorzitter L. Vredevoogd van het College van Bestuur aan de universiteitsraad, is dat het complex 'de afgelopen periode erg veel klachten heeft opgele verd'. Wel belooft Vredevoogd de U-raad dat 'nieuwe locaties worden ingezet voor buiten landse studenten', maar hij zegt niet welke. De universiteit heeft begin dit jaar aan buitenlandse collega universiteiten gemeld dat zij af wilde van de zogeheten 'open einderegeling', waarbij alle stu denten die zich voor een studie in Leiden meldden, zonder meer aan een kamer werden ge holpen. Namen en aantallen van alle studenten die willen ko men, moeten voortaan per 1 april bekend zijn. Alleen dan kan zij, via de SLS en via de stichting Rooms for Foreign Stu dents (R00FS), een kamer ga randeren. Alle aangemelde stu denten krijgen een volgnum mer. Een en ander wil niet zeggen dat er niets te kiezen valt. De uni versiteit heeft de beschikbare panden geclassificeerd op basis van locatie, uitstraling, aantal huurders en huurprijs. Er zijn dure, luxe kamers, maar ook goedkope. Er zijn zelfs voor het eerst kamers geschikt gemaakt voor dubbele bewoning. Het aantal buitenlandse studen ten dat in het kader van een uit wisseling naar Leiden komt, is de afgelopen vijf jaar flink ge groeid. In 1997 ontving zij er 564, vorig jaar waren het er al 692. Dit jaar zou de universiteit' meer dan 700 eerstejaars ver-! wachten die meedoen aan een; uitwisselingsprogramma. Het is de bedoeling dat Leidse studenten die naar het buiten land gaan, hun kamer via R00FS onderverhuren aan een buiten landse student Dit systeem werkt alleen als beide groepen min of meer in evenwicht zijn. Dat is echter nooit het geval ge weest. Er komen namelijk altijd meer studenten naar Leiden dan er weggaan. Alleen in 1997 was er min of meer een even wicht, toen 564 buitenlanders naar Leiden kwamen, waarte genover 542 'vertrekkende' stu denten stonden. Afgelopen jaar was de situatie dramatisch: 692 buitenlanders tegenover 373 Leidenaars. Als de situatie op de kamer- markt nu al zo somber is, laat het zich raden hoe de kamer- markt eruit ziet na de invoering van het nieuwe bachelors-/mas ters studiesysteem. De verwach ting is dat het aantal buiten landse studenten dat in Leiden wil studeren, enorm zal groeien. (advertentie) Uekeurige zomeravond p istus. Mevrouw Klijn (72) net twee volle bood- lentassen langs het park- JJ et monument voor de nen in de Tweede We- I rlog, pal naast Molen De IVat ik van deze plek om je dat zelf niet verzin- n in? Een rotzooi natuur- ig even en ik loop hier eer langs. Ik vind het ïg, zelfs overdag." En ze. cht van mevrouw Klijn iet op zichzelf. Steeds nensen ergeren zich aan atie in het parkje in het 5 m van Leiden, achter m ifé Van der Werff. Zodra er het toelaat, worden de s, het grasveldje en het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van ■pmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7