BUITENLAND 'Link tussen al-Qaeda en kapers 11-9' Ijzerbedevaart door radicalen verstoord Strak geleid eerste duel tussen Schröder-Stoiber eindigt in gelijkspel Uranium Joegoslavië naar Rusland bezetting assade vast jneel stal uit Sjrs Malpensa eeën op lijst jalsplan arts em treft vier ifenisgangers g van Holly sica terecht cht op export ttechnologie itie vrouw ins spionage 'Bush heeft Congres niet nodig5 Duitsers: Overtuigende bewijzen Mugabe kiest definitief voor de harde lijn Tsjetsjenen in Georgië wekken wrevel Rusland Situatie rond Chinees meer blijft gevaarlijk Mbeki verwelkomt wereld li De Duitse politie heeft burg een man opgepakt ti wordt verdacht het Jzijn achter de bezetting van de Iraakse ambas- ■feerlijn. Dat heeft het l^ilad Der Spiegel zater- \eld op gezag van de tok een tweede man is mden. Het gaat onder _Jom een Iraakse zaken- al 25 jaar in Duitsland ,rkHij heeft gezegd dat hij 5( laakt van de leiding lemocratische Iraakse e van Duitsland. De vijf s die dinsdag enkele gijzelden, zeiden ook aakten van deze vrij- ikende groepering. nl Personeel van de kof- ^deling van de luchtha- igpensa in Milaan heeft olie goederen ter waar de miljoenen gestolen s. Naar schatting is ,p eeveer 25 miljoen euro nbpid, aldus de politie. 1 assagiers op doorreis :m liegveld alleen maar n om op een ander m ver te stappen, werden ISer van de dieven. Vol- d jolitie hadden de cri- ^het vooral voorzien op len, fototoestellen en 1De daders konden 5 ipgespoord met be- ot( verborgen camera's. et 1 werknemers in staat ldl huldiging gesteld. ll|Een Amerikaanse arts verdacht aanslagen willen plegen op moskeeën en een is- opleidingscentrum in st i lorida. De man, die af- 2jvrijdag werd aange had volgens de politie Ie explosieven in huis Jannen uit te voeren, fen agenten een lijst rop rond de vijftig mo- elwitten stonden op- alle in Florida, en een |eerd aanvalsplan. Het jen half uur voor de de arts konden inreke- ijiad zich in zijn zwaar- =le woning verschanst. Drie bejaarde Ameri- |n vrijdag om het leven tijdens een begrafe- 'gheid in de staat Mis- werden in hevig nood- •r de bliksem getroffen. Ie begrafenisganger ar gewond. De ter telling werd door rond mensen bijgewoond. 14de predikant die de D2peid leidde, is het een lat er niet meer slacht- 5^ gevallen. Britse onderzoekers pisteren bekendge- ^t ze een deel van de ™ln de vermoorde meis- 3fl«en Jessica hebben ge- JessJWaar de kledingstuk- _jangetroffen wilde de L let zeggen. De licha- *lde 10-jarige meisjes 17 augustus gevon den kilometer van iplaats Soham, in de Cambridge. De poli een 28-jarige con- Soham ervan de hebben vermoord. De Chinese regering I controlesysteem voor J van rakettechnologie iigd. Dat heeft het offi- tese persbureau Xin- :en gemeld. Voor de raketonderdelen en bgie moet een vergun- (den aangevraagd. Bo ls er een licensiesys- gezet. Met het contro- h komt de Chinese re- i belangrijke mate tege- 1 het verzoek van de anse president Bush |te werken aan diens Ie wereldwijde ver- l van massavemieti- Dens tegen te gaan. to - Een Palestijnse mi- 1 zaterdag een vrouw leerd die van collabora- jraël werd verdacht en aam in de straten van leverstad Tulkarem ge hoor haar dood heeft 1 een op video vastge- kentenis afgelegd over bnageactiviteiten' voor 1 een woordvoerder |-Aqsa Martelarenbri- lestijnen die voor de Is- i veiligheidsdienst wer- len geregeld geëxecu- tar het is voor het eerst fi vrouw wordt gedood. MAANDAG 26 AUGUSTUS 2002 crawford-bagdad/afp-ap - De Amerikaanse president Bush heeft geen toestemming van het Congres nodig voor een militai re aanval op Irak. Tot die con clusie zijn de juridische advi seurs van Bush gekomen, zo heeft het Witte Huis meege deeld. De adviseurs baseren zich op drie feiten. De president is de opperbevelhebber van de strijd krachten. Bovendien bestaan er twee resoluties die het Congres in 1991 en 2001 heeft aangeno men. De eerste gaf de regering de macht om in de Golfoorlog op te treden. Volgens de tweede, aangenomen daags na de aan slagen van 11 september, mag de regering strijdkrachten inzet ten tegen terroristen. De Iraakse president Saddam Hussein stuurt binnenkort dele gaties naar de andere Arabische landen om ze te wijzen op de mogelijke gevolgen van een mi litaire actie tegen Bagdad. Dat heeft vice-president Taha Yasin Ramadan zaterdag gezegd. berlijn-kabul-riyad-dubai/ap- rtr-afp - Het Duitse openbaar ministerie zegt dat er overtui gend bewijs is dat al-Oaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden, banden had met Moham med Atta en twee andere betrok kenen bij de aanslagen van 11 september die geruime tijd in Hamburg hebben gewoond. Volgens de Duitse federale re cherche (BKA) zijn Atta, de ver moedelijke leider van de ter reurcel die de aanslagen van 11 september uitvoerde, en vier an dere Arabische verdachten die eind jaren '90 in Hamburg woonden opgeleid in een al- Qaedakamp in Afghanistan. Drie van de vijf kwamen om bij de aanslagen. De resterende twee zouden Duitsland kort voor de aanslagen hebben verla ten, en worden gezocht wegens medeplichtigheid. Ook zijn er nieuwe aanwijzingen gevonden voor de betrokken heid van al-Qaeda bij de aanslag op 11 april op een synagoge in Tunesië, waarbij negentien mensen omkwamen. Het ver moeden van betrokkenheid van al-Qaeda was er al, maar con creet bewijs niet. Nu zegt het BKA dat de vermoe delijke pleger van de aanslag, Nizar Nouar, kort voor de aan slag een drie uur durend tele foongesprek had met een Koe- weiti die wordt gezien als een naaste medewerker van Bin La den, en die ook betrokken zou zijn geweest bij het plannen van 11 september.. In Saudi-Arabië zit sinds don derdag een 21-jarige man vast die door de FBI wordt gezocht omdat hij banden zou hebben met de kapers van 11 septem ber. Het gaat om de Saudiër Saud Abdulaziz Saud al-Ras- heed. Hij wordt ondervraagd en als Saudi-Arabië bewezen acht dat hij bij tenorisme was be trokken, wordt hij overgedragen aan een islamitische rechtbank, meldde het persbureau SPA De Golfstaat Oman heeft een cel van al-Qaeda ontmanteld. De leden zijn overgebracht naar de VS, waar zij worden verhoord, aldus de krant Asharq al-Awsat gisteren. Oman ontkent het be richt niet, maar spreekt tegen dat de anestanten zijn uitgele verd. In het oosten van Afgha nistan hebben Amerikaanse troepen elf mensen opgepakt. Twee van de arrestanten zijn vermoedelijke lid van al-Qaeda, meldt CNN. Een van de arres tanten is blank en spreekt En gels, aldus de nieuwszender. Een rechts-extremistische demonstrant, de Vlaamse leeuw op het achterhoofd getatoeëerd, wordt in Diksmuide tegengehouden door de ME. Foto: ANP/Robin Utrecht door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De 75ste Ijzerbede vaart in het West-Vlaamse Diks muide, waar de gesneuvelde soldaten uit de Eerste Wereld oorlog worden herdacht, is gis teren verstoord door rechts-ra- dicalen. Die zijn het niet eens met de gematigde boodschap van het IJzerbedevaartcomité voor een verdraagzaam en 'in ternationaal georiënteerd' Vlaanderen. De tegenbetoging door de werk groep 'Radicalisering', die in 1996 ook al zorgde voor een veldslag op de dodenakkers van Diksmuide, was vorige week door de rechter verboden. Toch verzamelden zich gisterochtend enkele honderden radicale Vlaams-nationalisten in Diks muide. Ze rukten op naar de IJzertoren op het moment dat voorzitter Lionel Vandenberghe van het IJzerbedevaartcomité daar sprak. Door ingrijpen van de massaal aanwezige politie kwam het niet tot ongeregeldhe den. Vandenberghe haalde vorige week nog fel uit naar 'Radicali sering' - een verzamelnaam voor allerlei extreemrechtse splinterpartijtjes - en het Vlaams Blok. Hij beschuldigde het Blok ervan de manifestatie op touw te hebben gezet om de jubile umviering van de Ijzerbedevaart te verstoren en tweespalt te zaaien in de Vlaamse beweging. Voorzitter Frank Vanhecke van het Vlaams Blok ontkende dat stellig, maar begaf zich gisteren samen met andere kopstukken van de partij wel onder de beto gers. Aanleiding voor het gehakketak is de gematigde koers die het IJzerbedevaartcomité sinds en kele jaren voert. In 2000 sprak Vandenberghe een volgens sommigen 'historisch pardon' uit voor de Vlaamse collaboratie en afgelopen zomer werd op de velden van Diksmuide zelfs een multicultureel popconcert geor ganiseerd. Vorige week werd bekend dat Vandenberghe en secretaris Dirk Demeurie van het IJzerbe devaartcomité de voorbije maanden herhaaldelijk met de dood zijn bedreigd. ,,In de IRA en de ETA worden verraders langzaam doodgemarteld. Ik zal niet rusten vooraleer dergelijk lot ook u beschoren is", citeerde de krant De Standaard een dreigbrief aan hun adres. door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - De Zimbab waanse president Robert Muga be heeft met zijn vandaag te in stalleren nieuwe kabinet defini tief gekozen voor de harde lijn. Mugabe ontsloeg vrijdag zijn hele regeringsploeg, een hande ling die wettelijk noodzakelijk was in verband met zijn omstre den herverkiezing in maart De onbuigzame personen die verantwoordelijk zijn voor het geweld en de landonteigening van de afgelopen twee jaar mo gen terugkeren. Maar het enige 'nette gezicht', minister van fi nanciën Simba Makoni, vloog de laan uit. Hij wordt vervangen door de veteraan Herbert Mur- erwa, die sinds 1982 verschillen de ministersposten bekleedt en als loyaal geldt jegens Mugabe. Makoni, een vijftiger met een. excellente staat van dienst in be drijfsleven en bankwezen - hij werkte lang bij de Wereldbank, in Washington- was de hoop van de jonge generatie in Muga- bes partij Zanu PF. Zijn benoe ming werd door donoren en in stanties als IMF en Wereldbank gezien als teken dat Mugabe de deur naar een 'normalisatie' en economisch herstel open wilde houden. De minister had eerder voor zichtige kritiek geuit op Muga- bes weigering de nationale munt te devalueren. Ook was bekend dat Makoni de manier, waarop de 1 andherverdeling - waar hij overigens niet tegen was - werd uitgevoerd niet on derschreef. Het lijkt dat de onteigenings campagne indirect oorzaak is van de kabinetswisseling. Veel blanke boeren hebben bij de rechter het argument gebruikt dat de minister van landbouw niet kan onteigenen, omdat hij na Mugabes herverkiezing niet officieel was herbenoemd. In een aantal gevallen is de rechter hierin meegegaan en is de ont eigening onwettig verklaard. Dit heeft veel kwaad bloed gezet bij Mugabe, die overigens is doorgegaan met het laten arres teren van blanke boeren - de tel ler staat op 300 - en het onteige nen van land. Afgelopen vrijdag ontving zijn jeugdige vrouw Grace, befaamd om haar liefde voor luxe, de sleutels van een 27 kamers tellende villa die hoort bij een geconfisqueerd landgoed van 1.100 hectare. tbilisi-moskou/ap-dpa-afp - De. Georgische regering heeft giste ren veiligheidstroepen de Panki- si-kloof ingestuurd. De man-' schappen van het ministerie van binnenlandse zaken hebben controleposten ingesteld in een aantal dorpen in de kloof. Tsje tsjeense moslimrebellen gebrui ken die als hun belangrijkste uitvalsbasis. Tegelijkertijd begonnen 1.500 Georgische militairen aan een grootscheepse oefening aan de ingang van de bergengte, die tot in Tsjetsjenië loopt. Rusland verwijt Tbilisi al langere; tijd de terroristen in de kloof on gestoord hun gang te laten gaan. Het feit dat de opstandelingen zich in Georgië verbergen, heeft geleid tot oplopende spanning tussen beide landen. Moskou eist dat Georgië een einde maakt aan de aanwezigheid van de verzetsstrijders, anders zaL Rusland zelf met hen afrekenen. Afgelopen vrijdag bombardeer de het Russische leger doelen op Georgisch grondgebied in de kloof, wat Moskou op kritiek van onder meer de Verenigde Staten is komen te staan. Georgië wei gert Russische militairen toe stemming te geven om op Geor gisch grondgebied de Tsje tsjeense rebellen te bestrijden. In het zuiden van de opstandige republiek Tsjetsjenië worden zware gevechten gemeld. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het werd volgens de eerste commen taren uiteindelijk een gelijkspel. Voor het eerste tv-duel tussen bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) en zijn uitdager Edmund Stoiber (CDU/CSU) waren de emoties in Duitsland opge hitst als betrof het een WK voetbalfinale. Het gevecht, onder leiding van twee mannelijke pre sentatoren, had gisteravond tussen halfnegen en kwart voor tien plaats in een oude DDR-stu- dio in Berlijn. Driehonderd Duitse en buitenlandse journa listen volgden het debat samen met 250 pro minenten op grote videoschermen. In de par tijcentrales van de twee volkspartijen waren feestelijke bijeenkomsten belegd. Hoewel bei de kandidaten het belang van de debatten in de afgelopen dagen relativeerden, kunnen ze bepalend zijn voor de uitkomst van de Bonds dagverkiezingen op 22 september. In de dagen voor het 'gevecht der gevechten' stonden de kranten bol van de lange voorbe schouwingen. De overstromingen waren voor even vergeten want het 'uur der waarheid' had geslagen. Zelfs de vraag of Stoiber een rode of een anders gekleurde das om zou doen - het werd een blauw gestreepte - werd van groot belang geacht. Büd drukte een 'Sieger-tester' af, voor de buis in te vullen: wie zweet het meest (beiden hielden het droog), wie ver spreekt zich het vaakst (Stoiber, zoals ver wacht), wie is het geestigst (geen van beiden maakte grapjes)? Het tv-debat, dat op 8 september een vervolg krijgt, is een unicum in de Duitse politieke ge schiedenis. Helmut Kohl wilde er niet aan, evenmin als diens voorgangers. Maar Gerhard Schroder is niet voor niets de 'mediakanselier' gedoopt. De sociaal-democraat, dié net zo'n warme verstandhouding heeft met de came ra's als Bill Clinton of Tony Blair, daagde zijn opponent Stoiber zelf uit. De Beierse minister-president, die in eerdere tv-optredens hoogst ongelukkig was, kon niet weigeren. En Stoiber deed het beter dan ver wacht. Zijn beruchte lange zinnen waren dit maal korter en hij bracht ze tot een goed ein de. Bovendien had Stoiber inzake de massale werkloosheid in Duitsland, die hij succesvol tot een centraal thema maakte, een sterke troef in handen. Op dit punt heeft de rood- groene regering van Schroder opzichtig ge faald. Naar Amerikaans voorbeeld stonden de twee kemphanen in de voormalig DDR-stu- dio's in Berlijn-Adlershof achter een spreekge stoelte voor een blauw decor. Schroder, die met 1.74 meter tien centimeter kleiner is dan Stoiber, had liever willen zitten. Dat verzoek werd niet ingewilligd. De wens om niet van achteren te worden gefilmd werd wel gehono reerd. Stoiber kleurde in blauw pak mooi af te gen de achtergrond, Schroder leek degelijker in officieel donkergrijs. Aan de debatten zijn gedetailleerde besprekin gen voorafgegaan tussen de campagneteams. De duels zijn daardoor grotendeels geënsce neerd. Per antwoord kregen de kandidaten 90 seconden, met nog een minuut voor een reac tie. Een rood lampje op het spreekgestoelte waarschuwde de sprekers als de tijd om was. Serieuze thema's als werkloosheid, de over stromingen, immigratie, buitenlandse politiek en belastinghervormingen kwamen aan de or- de. Het debat bleek inhoudelijker dan menigeen had verwacht. Stoiber profiteerde van de scherpe spelregels, die Schroder niet de kans gaven om zijn befaamde spontaniteit in de strijd te werpen. Stoiber scoorde punten met zijn uitgebreide feitenkennis, Schroder door dat hij simpel de indruk wist te wekken dat hij een competentere leider is. De eerste opiniepeilingen lieten 'winst' zien voor Schroder. Aanleiding voor een christen democratische commentator om erop te wij- zen dat in Duitsland de kanselier niet recht- streeks gekozen wordt. „Die debatten zijn leuk, maar het gaat er uiteindelijk om welke partij wint." En in die peilingen staat de CDU/CSU nog altijd op een lichte voorsprong. dongting-phnom penh- bhopal/afp-dpa-rtr - De situa tie rond het hoogwater in China blijft kritiek. De waterstand in het Dongting-meer, met een op pervlakte van Luxemburg, zakte gisteren wel iets. Er is echter nieuwe regenval voorspeld. De verhoogde dijken rond het meer, die miljoenen woningen beschermen, hielden stand on der de grote watervloed die er vanuit de Yangtse-rivier in stroomde. Honderdduizenden mensen waren geëvacueerd. De grote watermassa's trekken nu verder stroomafwaarts en bedreigen de stad Wuhan. De 7,5 miljoen inwoners bereiden zich voor op het ergste. Volgens het persbureau Xinhua zijn meer dan een miljoen militairen en vrijwilligers langs de rivier in de weer om de dijken te verho gen en gaten te dichten. Elders in Azië heeft de overvloe dige regenval van de afgelopen tijd ook veel schade aangericht. De Cambodjaanse regering riep gisteren de noodtoestand uit vanwege de overstromingen in het noorden en noordoosten van het land. Buurland Myan mar kampt met de ergste over stromingen in dertig jaar. Ook in het noorden van India regent het gestaag. Door de aanhou dende regen dreigen vijf dam men in te storten. Johannesburg - De Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki omhelst een kind bij de welkomstceremonie van de VN-top over een beter mi lieu en duurzame ontwikkeling in Johannesburg. Die is vanmorgen of ficieel begonnen. Regeringsfunctionarissen en diplomaten uit tiental len landen praten veertien dagen over duurzame ontwikkeling en be tere bescherming van het milieu en de strijd tegen de armoede. Mbeki zei gisteren dat de conferentie een uitgelezen kans biedt om een ein de te maken aan 'wereldwijde apartheid'. De conferentie in Johannes burg is een vervolg op de eerste VN-milieutop uit 1992 in Rio de Janei- ro.Foto: Reuters/Juda Ngwenya praag/dpa-afp - Bij de chemi- sche fabriek Spolana in Nerato- vice in Tsjechië dreigt een ramp van grote omvang. De voorzitter van de commissie die de schade door de overstro mingen moet onderzoeken, zei zaterdag dat de lekkage van chloor tot een ramp kan leiden vergelijkbaar met het ongeluk met de kerncentrale in Tsjemo- byi in 1986. In de fabriek waar vorige week al een chloorwolk ontsnapte, werd vrijdag de op een na hoog ste alarmfase uitgeroepen nadat er opnieuw een wolk chloorgas was ontsnapt. De lekkages van Spolana, twintig kilometer ten noorden van de hoofdstad Praag, bedreigen veel mensenle vens en kunnen een 'mini- Tsjenobyl' worden, aldus voor zitter Papez. Woordvoerder Martinek van de fabriek deed de uitspraken van Papez af als 'overdreven en te hard'. Hij gaf echter wel toe dat vele honderden kilo's chloor uit de fabriek zijn gelekt, en dat on geveer tachtig ton vloeibaar chloor zijn weg had gevonden naar de Elbe. Bovendien is het waarschuwingssysteem dat in geval van nood de buurt moet alarmeren nog altijd niet gere pareerd. Het raakte vorige week buiten bedrijf door het uitvallen van de elektriciteit. De Tsjechische minister van binnenlandse zaken Gross ver weet de directie van de fabriek zaterdag dat zij te laat had be kendgemaakt dat er opnieuw een chloorwolk was ontsnapt. Nadat het chloor vorige keer uit de fabriek was ontsnapt, besloot de directie het opgeslagen chloor om te zetten in het min der gevaarlijke hypochloriet. Spolana wilde zo voorkomen dat een dergelijk ongeluk zich kon herhalen, maar dat was niet gelukt. londen - Een Russisch-Ameri- kaans team heeft vrijdag onge veer 48 kilo verrijkt uranium weggehaald uit een nucleair on derzoekscentrum bij de Joego slavische hoofdstad Belgrado. Het materiaal is naar Rusland vervoerd. De actie was vooral bedoeld om het verrijkte urani um, voldoende om twee kern bommen van te maken, uit han- den van terroristen te houden. De actie, onder bescherming van het Joegoslavische leger, was volgens de Britse krant The Times onderdeel van een over eenkomst tussen Washington en Moskou om al het door de voor malige Sovjetunie geleverde uranium aan onderzoeksinstel lingen in zeventien landen terug te halen. Na Joegoslavië is vol gens The Times nu Oezbekistan aan de beurt. De operatie in Joegoslavië had de goedkeuring van het Joego slavische parlement, maar dat mocht niets over het initiatief bekendmaken. Het kostte uit eindelijk 17 uur om het gevaar lijke materiaal, dat er al sinds de jaren zeventig ligt, te vervoeren en het land uit te vliegen. Andere landen met Russisch uranium zijn onder meer Noord-Korea, China, Libië, Egypte, Syrië en Vietnam. Het Amerikaans-Russische pro gramma is sinds de terreuraan slagen van 11 september een prioriteit geworden van beide naties, aldus The Times. Uit onderzoek van de Ameri kaanse Harvard-universiteit is gebleken dat er op de wereld 345 werkende of stilgelegde nu cleaire onderzoeksreactoren zijn in 58 landen. Op al deze plaat sen is verrijkt uranium te vinden dat door kwaadwillenden zou kunnen worden gebruikt. Een deel van deze reactoren is vol gens de onderzoekers bijzonder slecht beveiligd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5